Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Arti Programimit

Arti Programimit Mėsoni dhe ndihmoni tė tjerėt tė hyjnė nė Artin e Programimit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-11-2019, 14:08   #1
hax0r
Tech Support
 
Avatari i hax0r
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: /dev/null
Posts: 125
Thanks: 12
Thanked 59 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
hax0r ėshtė vėrtetė talentėhax0r ėshtė vėrtetė talentėhax0r ėshtė vėrtetė talentėhax0r ėshtė vėrtetė talentė
Lightbulb Cfare eshte MySQL?

Info: ky tutorial ju ndihmon ti pėrgjigjeni pyetjes: ēfarė ėshtė MySQL? Dhe ju jep arsyet pse MySQL ėshtė database "baza e tė dhėnave" me e famshme ne bote.

Hyrje nė database (bazėn e tė dhėnave)

Ju merreni me tė dhėna ēdo ditė…
Kur doni tė dėgjoni kėngėt tuaja tė preferuara, ju hapni playlisten tuaj nga smartphone. Nė kėtė rast,playlista ėshtė database.
Kur bėni njė fotografi dhe e ngarkoni nė llogarinė tuaj nė njė rrjet social si Facebook, galeria juaj e fotografive ėshtė njė database.
Kur shfletoni njė faqe nė internet pėr blerje online pėr tė blerė kėpucė, rroba, etj., Pėrdorni databasen e shportave tė blerjeve.

Database janė kudo. Pra, ēfarė ėshtė njė database? Sipas pėrkufizimit, njė database ėshtė thjesht njė koleksion i strukturuar i tė dhėnave.

Tė dhėnat qė lidhen me njėra-tjetren pėr nga natyra, p.sh., njė produkt i pėrket njė kategorie produkti dhe shoqėrohet me etiketa tė shumta. Prandaj, ne pėrdorim termin database relacionale.

Nė databasen relacionale, ne modelojmė tė dhėna si produkte, kategori, etiketa, etj., Duke pėrdorur tabela. Njė tabelė pėrmban kolona dhe rreshta.

Njė tabelė mund tė lidhet me njė tabelė tjetėr duke pėrdorur njė marrėdhėnie, p.sh., marrėdhėnie njė-pėr-njė dhe njė-nė-shumė.

Pėr shkak se kemi tė bėjmė me njė sasi tė konsiderueshme tė tė dhėnave, na duhet njė mėnyrė pėr tė pėrcaktuar bazat e tė dhėnave, tabelat, etj., Dhe tė pėrpunojmė tė dhėnat nė mėnyrė mė efikase. Pėr mė tepėr, ne duam t'i shndėrrojmė tė dhėnat nė informacion.

Ketu hyn ne funksion SQL.

SQL - gjuha e databasave relacionale
SQL (structured query language).

SQL ėshtė gjuha e standardizuar e pėrdorur pėr tė hyrė nė bazėn e tė dhėnave.

SQL pėrmban tre pjesė:

Gjuha e pėrcaktimit tė tė dhėnave pėrfshin deklarata qė ju ndihmojnė tė pėrcaktoni databasen dhe objektet e saj, p.sh., tabela, pamje, triggers, procedurat e ruajtura, etj.
Gjuha e manipulimit tė tė dhėnave pėrmban deklarata qė ju lejojnė tė azhornoni dhe kėrkoni tė dhėna.
Gjuha e kontrollit tė tė dhėnave ju lejon t'i jepni leje njė pėrdoruesi pėr tė hyrė nė tė dhėna specifike nė bazėn e tė dhėnave.
Tani qe shpjeguam Database dhe SQL, ėshtė koha pėr t'iu pėrgjigjur pyetjes tjetėr...

Cfare eshte MySQL?

MySQL ėshtė njė sistem menaxhimi i database qė ju lejon tė menaxhoni databasat relacionale. Eshte program open-source i mbėshtetur nga Oracle. Do tė thotė qė mund tė pėrdorni MySQL pa paguar asgje. Gjithashtu, nėse dėshironi, ju mund tė ndryshoni kodin e tij burimor (source code) pėr t'iu pėrshtatur nevojave tuaja.

Edhe pse MySQL ėshtė program open source, mund tė blini njė version me licencė tregtare nga Oracle pėr tė marrė shėrbime premium ekstra.

MySQL ėshtė goxha e lehtė pėr t'u zotėruar nė krahasim me softuerėt e tjerė tė database si Oracle Database, ose Microsoft SQL Server.

MySQL mund tė ekzekutohet nė platforma tė ndryshme UNIX, Linux, Windows, etj. Mund ta instaloni nė njė server ose edhe nė njė desktop. Pėr mė tepėr, MySQL ėshtė i besueshėm, i shkallėzuar dhe i shpejtė.

Nėse zhvilloni website ose aplikacione nė internet, MySQL ėshtė njė zgjedhje shume e mirė.
__________________
Nothing is expected, or Required.
Everything is Appreciated.
hax0r nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 14:17   #2
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 351
Thanks: 56
Thanked 210 Times in 127 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Cfare eshte MySQL?

Cfare eshte MySQL?

Osht myslymon
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur