Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-09-2019, 20:45   #81
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

sa i pashem ishte pas kon i ri ljenini
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2019, 14:17   #82
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Ju lutem, hiqeni nga ekrani kėtė klloun!

14:27, 06/10/2019
Nga Ermal Mulosmani.

U bė ca kohė qė zv/Kryeministėr i Shqipėrisė ėshtė emėruar Erion Braēe, njė emėr i spikatur i Partisė Socialiste nė vite, i papėrfolur pėr afera korruptive apo skandale, por gjithmonė qesharak nė daljet televizive.


Sapo i vjen njė kamera pėrballė, Erioni skėrmitet, ėshtė i mllefosur, dikush ia ka helmuar ditėn…


Nė periudhėn qė ishte nė Opozitė edhe e kuptoja. Mendoja se i vinte nga abuzimet e pushtetit tė atėhershėm dhe nga pėrkushtimi qė kishte pėr zgjedhėsit. Gjithsesi, gjuha e trupit tė tij, ngėrdheshjet e kėrcėnimet, lėvizjet e shpeshta tė syve majtas djathtas, gishti tregues qė lėvizte po aq sa sytė, sharjet dhe vulgariteti i denjė pėr njė ēerr lagjeje, e kishin kthyer nė njė qenie tmerrėsisht antipatike dhe qesharake.

Kontrasti qė krijohej mes trupit tė tij tė imcak dhe shkumėzimeve titanike, pėrpėlitjet e tij “si zorra nė prush” dhe ecjet si ai pordhaci qė mendon se ua dha turinjve kundėrshtarit dhe i takon tė “ngrefet”, bėnin qė pakkush ta merrte seriozisht.

Djali im argėtohej pafund me tė. Gjente video tė tij nė youtube, ua hiqte zėrin dhe shkrihet sė qeshuri. Njė lloj relaksi pas shkolle.

Programet e humorit e kishin personazh tė preferuar, ishte kthyer nė njė klloun qė argėtonte shqiptarėt.

Edhe Kryeministri me siguri argėtohej kur e shihte si merrte flakė. Por sensi i humorit tė Kryeministrit nuk ėshtė si i ne tė tjerėve. Ai, “kllounin” e bėn zėvendės Kryeministėr!

Njė ndėr qėllimet e emėrimit tė Braēes, jam i sigurtė pėr kėtė, ėshtė edhe kontrasti qė krijohej mes shefit dhe zėvendėsit. Sa mė i shkurtėr dhe i imėt zėvendėsi aq mė gjigand e mbinjerėzor duket Shefi!

Qasja e Erionit-zv/Kryeministėr nuk ka ndryshuar. Ai vazhdon tė skėrmitet megjithėse socialistėt kanė hyrė nė vitin e shtatė tė pushtetit. Ai u vėrsulet shtetasve qė i qeveris nė FB, Instagram, nė televizor. Mendon qė mund ta ndajė jetėn personale me atė tė publike. Nė jetėn private mund tė jetė ēerr, ēerr-ultras, mundet t’u thotė shtetasve qė qeveris “ju jeni e zeza”, “ta mbani ne goje emrin tim sa te doni; tju rrije mire e ta keni gojen plot!”. Sepse mendon qė Erioni pasditeve ėshtė ēerr-ultras ndėrsa nė mėngjes ėshtė zėvendės Kryeministėr!

Askush nuk i thotė “Boll more koqe se le nam, je i njėjti njeri”.

E kėshtu ai merr pėrpjetė. Kryeministri gajaset kur e sheh, e ndėrsen duke i dhėnė nė dispozicion televizionin e tij privat… Duket sikur i thotė : “Vazhdo bjeru se mirė e ke”!

Dje e pashė nė televizor. Doli prapė i mllefosur dhe shau mbarė e prapė njė prokuror tė Durrėsit qė kishte burgosur njė zyrtar. Skėrmitej ēdo sekondė. Vibrimet e frekuencės sė zėrit tė tij mund tė krahasoheshin me hetuesit e kohės sė komunizmit kur pėrballė kishin kriminelėt mė ordinerė.

Ishte nė televizor, nė frekuencė publike! Po ēfarė kishte ndodhur?

Ky karagjoz kishte shkuar vetė nė Gjykatėn kur gjykohej zyrtari i shtetit. Donte tė ishte vetė i pranishėm sepse nuk mund t’ia besonte ndonjė nėpunėsi tė vet kėtė detyrė. Zv/Kryeministri ulet nė sallė, diku nė fund, mbante shėnime dhe jepte intervista pas gjyqit!

Ku e akuzonte Prokurorin e ēėshtjes si kriminel dhe gjykatėn qė e kishte pranuar akuzėn pa prova. Kėtė nuk e bėnte avokati i zyrtarit por zv. Kryeministri! Mendova me vete, nė njė ēėshtje tjetėr do vijė vetė Shefi i Madh e do ulet nė fund tė sallės sė gjyqit.

Ēa ka kėtu, gjyqi ėshtė publik – mund tė thotė edhe Kryeministri?!

Kėta janė ēmendur! Ky nuk qenka presion nga ekzekutivi?! Nuk ka folur Zv/Kryeministri por ēerri ultras?! Kujt po i bėrtiste? Kujt Erion?! Kujt zoti zėvendės Kryeministėr?! Kush tė ka borxh qė na del nė televizor e na bėrtet? Po i bėrtisje Prokurorit? Po me ē’tė drejtė? A ka institucione qė i rregullojnė kėto punė apo duhen kėrcėnimet “live” nė televizion?

Ėshtė Prokurori i lidhur me bandat? Po Gjykatėsi pse nuk e liroi nė sallė atėherė zyrtarin?! Nėse edhe ai ėshtė i korruptuar, a e di ti zoti Zėvendės Kryeministėr qė kėta prokurorė e gjykatės, kanė dhėnė me qindra e mijėra vendime si ky qė asistove ti. Po ata tė tjerėt, kush do t’i mbrojė, ti do shkosh nė ēdo gjyq?!

A nuk ka institucione ku mund tė parashtrosh kėtė ēėshtje? Ju e keni marrė pėrsipėr Reformėn nė Drejtėsi, i keni formuar Komisionet e Vetingut. Nxirreni pra, hiqjani gangrenėn popullit. Keni parė ndonjėherė njė zyrtar kaq tė lartė t’i hakėrrehet popullit nė televizion?

Ky ishte njė karagjozllėk i tmerrshėm i njė zyrtari shumė tė lartė e po kaq qesharak.

E kuptoj shumė mirė dėshirėn e televizioneve pėr ta pasė Erionin nė kronikat e lajmeve. Edhe djali im e pėlqen se e ndjek nė versionin “mute”. Por, ju lutem, mos abuzoni me audiencėn, hiqeni nga ekrani kėtė klloun.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 15:13   #83
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,062
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

"ENI TE VAJTOJME SHQIPĖRINĖ - HAVZI NELA
( fragment )
Eni ju o motra , eni ju o gra
Eni ju o vasha , qe dini me qa
Eni ju reējanka , vajtimtare n'za
Eni t'marrim vajin , sot hije na ka
Eni gjithe s'bashku , le t'a shpallim zine
Me gjamė e me kuje t'a vajtojme Shqipnine
Le t'a qajme me lot , ta qajne pa pushu
Me afshin e zemres , te rrezojme gur e dru
Le t'a qajme kete nane , le t'a qajme kete bije
Le t'a qajme kete nuse pa foshnje ne gji
Le t'ia heqim vellon , stolisjet e kota
Le t'ia zbulojme shtatin , t'a shohe gjithe bota

Nda e pėrēundue , larg prej shoqesh tjera
Shikoni si dergjet , si lengon e mjera
Mundohet qyqarja , rron me shpirt ndėr dhambė
Banditet e vendit e kan vu nėn kambė
E mposhten , e shtruen , me hekur e zjarr
Neronet e kohes ia bane jeten varr
E veshen me gjemba , me tela e ferra
E kyēen nga brenda , se lanė as te dera
N'dere , as ne dritare , se lanė me pa fare
Ia kane qepė syte , per faqe te zezė e m

Lidhun me zinxhire , shkoqun krahe e flete
Ne diten plot diell , ne lumė e terr ka mbete
E thithen shushunjezat , i ligu mizori
E thane , e ćnderuan , epshori e hori

A e dini shqiptare , ē'ngremine kemi ra
Hangrem njeni-tjetrin , u mbytem vella me vella
Hangrem njeni-tjetrin me kurthe e t'pabese
Me thase e intriga shamata rri ndeze

O Zot , ēka po heqim , cfare na shohin syte
S'na gezohet mbramja , as kur zbardhen drite
S'na tremb burgu , plumbi e as litari
Kur na shkel me kambe , na zhagmit zuzari
Ngrehuni o vllazen , ngrehuni o shoke
Ngrehuni shqiptare sot te gjithe ne kambe
Nuk rrohet me zor , nuk lihet kjo nane
A lulezon dheu pa diell e hanė?
Jo jo , nuk durohen sarhoshet e marrė
Banditet e vendit ti shporrim sa me pare
Seline e pergjakun , ta bejme rrafsh me token
Ngrehuni o vllazen , ngrehuni o shoke

A jeton shqiponja e shembun pertoke
Thye krahe e pende , lidhun kamb e koke?
A jeton kjo zonje ne llum e batak
Ne lengim e vaj , e mbytun ne gjak?

Ku e keni trimnine , krenarine e pare?
A jeni sot te denje te quhemi shqiptare?
A do ta lemė veten , Shqipnine ne kafaz
Ne det plot stuhi me dallge me u perplase?

Shikoni rreth e rrotull , shikoni prane nesh
Shihni popujt tjere me ē'gjuhe mirren vesh
Kane shpallur miqesine , vini vesh ksaj fjale
Po kapen dore per dore , po hyjne ne nje valle
Asht vallja e re , krejt ndryshe nga tjetra
Asht vallja hirplote qe i sheron plaget e vjetra
( Burrel , shkurt 1977 )"
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 13-10-2019 nė 16:20
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 16:58   #84
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Regjisori ‘ia numėron’ tė gjitha Ramės: Zgjodha tė jem ‘Sokrat i vuejtun’, jo derr i pakėnaqun e budalla…

Regjisori dhe njė prej aktivistėve pėr mbrojtjen e Teatrit Kombėtar, Kastriot Ēipi, pėrmes njė postimi nė rrjetet sociale, shpėrthen ndaj kryeministrit Edi Rama.

Ēipi rėndit tė gjitha rastet kur ka dalė nė mbrojtje tė Teatrit e tė gjitha rastet kur kreu i qeverisė ka heshtur.

Sipas regjisorit, ai ka zgjedhur tė jetė “Sokrat i vuejtun” e jo “derr i kėnaqun”, siē ėshtė Rama nė optikėn e tij.

“Kam zgjedhur tė jem “Sokrat i vuejtun”, jo derr i pakėnaqun e budalla, pėrballė derrit tė kėnaqun e “bir kurve”!”, shkruan ndėr tė tjera Kastriot Ēipi.
Postimi i plotė i regjisorit:

Unė dola kundėr Ligjit “Rama” pėr Teatrin, nė vitin 2000. Ai heshti. Unė humba vendin e punės. Ai jo.

Unė dola kundėr projektit tė Ramės pėr ndėrtimin e kullės nė truallin e Teatrit Kombėtar, nė vitin 2002. Ai heshti prapė. Unė isha pa punė, ai gjithmonė nė punė.

Unė dola kundėr projektit tė Ramės pėr teater me kulla nė truallin e Teatrit Kombėtar, nė vitin 2018. Isha prapė pa punė. Ai nė tė njėjtin vend pune.
Kėtė herė bėri sikur ishte me mua. Erdhi nė protestė. Ulėriti. Shau me fjalor vulgar Ramėn dhe njė koleg qė e mbėshteste atė. Kėrcėnoi me dhunė fizike. Unė nuk shava, nuk uluriva dhe nuk kėrcėnova. Thashė vetėm se do tė jem aty, kundėr shembjes, si 20 vjet mė parė.

Pastaj ai doli nė foto, i zgėrdhirė, me qenin e sulmit tė Ramės. Tė nesėrmen vuri kapelen e muratorit nė kokė dhe inspektoi punimet nė stadiumin me kullė. Unė mblodha prapė firma pėr peticionin e artistėve kundėr shembjes, si nė 2002. Denoncova prapė nė media.

Tani, pas mė shumė se njė viti, unė jam ende pa punė. Ai vazhdon tė mbajė tė njėjtin vend pune. Veē rrogės, merr edhe honorare. Sepse pėr tė ka financime projektesh, pėr mua jo.

Nuk ia kam zili qė ėshtė “derr i kėnaqun”, sepse kam zgjedhur vetė tė jem “Sokrat i vuejtun”.

Por nuk mund ta pranoj ta kem pranė asnjė ēast. Ky ėshtė shpėrblimi i vetėm qė kėrkoj pėr vuajtjet e mia. Derri le tė zhdėpet duke ngrėnė e tė zhgrryhet nė llucėn e tij, por jo aty ku unė protestoj prej njė viti e gjysmė!

Kam zgjedhur tė jem “Sokrat i vuejtun”, jo derr i pakėnaqun e budalla, pėrballė derrit tė kėnaqun e “bir kurve”!
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2019, 16:30   #85
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,062
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin


Kim Mehmeti

Problemi i Shqipėrisė nuk ėshtė pse atė nuk e do Evropa, por pse Piktori e bėri shtet qė tė mos e duan edhe shqiptarėt
Shkruan: Kim Mehmeti
Shqipėria nuk ėshtė e rrezikuar nga ambiciet e njė Kryeministri qė donė t’i kontrollojė tė gjitha, por nga njė ‘Piktor’ i dėshtuar dhe i frustruar qė nuk mund ta kontrollojė vetveten.
Shqipėria u bė vend ku ka kush tė vdes, por ku s’ka kush tė tė varrosė sepse aty ėshtė e turpshme tė turpėrohesh dhe pse thuajse ēdo gjė nė atė vend funksionon sipas logjikės: “Tė gjithė qelbėsirat tona, kundėr plehut tė tyre”.
Po pra, Shqipėrinė nuk e dėmtojnė armiqtė e jashtėm, por patriotėt e brendshėm tė ‘Rilindjes’, tė cilėt atė e shohin si lopė tė cilėn duhet ta ushqejė populli, e ta mjelin ata.
Dhe Shqipėria nuk vuan pse ajo nuk ka njerėz tė ndershėm e tė vlefshėm, por pse nė atė vend, mė e nderuar dhe mė e paguar ėshtė njė dele qė pėr ēdo natė del nė televizor, se sa njė mėsues fshati qė ka nė dorė ardhmėrinė e vendit.
Nė Shqipėri kurrė nuk do ketė zgjedhje tė parakohshme, sepse aty ēdo gjė ėshtė e jashtėkohshme dhe nuk i takon as tė sotmes, as tė ardhmes e as tė shkuarės, por pashpresės.
Dhe problemi i Shqipėrisė nuk janė vetėm elitat e gjithėllojshme tona tė korruptuara, por edhe tė gjithė ne qė nuk shohim se mėmėdheu ėshtė shndėrruar nė njė atelie ku ‘Piktori’ i ndėrron brekushet e veta dhe ku prej moti e ka hapur ‘ekspozitėn’ e pandjeshmėrisė sonė tė turpshme ndaj fatit kolektiv.
Andaj, problemi mė madhorė i Shqipėrisė nuk ėshtė pse atė nuk e do Evropa, por pse ‘Piktori’ e bėri atė shtet qė tė mos e duan edhe shqiptarėt.
Dhe andaj Shqipėria do vazhdojė tė mbetet vend kryesisht i banuar nga tė pakėnaqurit, por tė cilėt nuk e kanė kuptuar se pakėnaqėsia dhe revolta qė nuk shndėrrohet nė veprim, pėrfundojnė ose nė vajtim, ose nė nėnshtrim, se aty ku pakėnaqėsia mbetet vetėm lotėderdhje dhe vuajtje e heshtur, njeriu ose pajtohet tė jetojė me tė keqen, ose ndėrmerr atė qė bėjnė tė rinjtė e mėmėdheut: ikin nga hapėsirat ku sundojnė vrastarėt e shpresės, ku fatin e tė ndershmėve e pėrcaktojnė hajdutėt dhe kriminelėt dhe ku, njerėzit pajtohen qė tė keqen e sotme, ta arsyetojnė e ta mbulojnė me fatkeqėsinė e djeshme!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-10-2019, 17:22   #86
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,795
Thanks: 3,780
Thanked 3,053 Times in 2,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm

Shqiperia nje meme e madhe.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 14:15   #87
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,249
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
"Si ka mundesi qe Shqiperia i ka rrogat me te uleta se Maqedonia, Mali i Zi apo Kosova, nderkohe qe ka me shume pasuri natyrore per fryme se Gjermania apo Italia?

Si ka mundesi qe ne vendin tone ka 500 mije njerez qe jetojne me 2$ ne dite, nderkohe qe nga nentoka jone nxirret cdo vit 1 milion e 400 mije ton nafte dhe 1 milion e 300 mije ton krom? Ku shkojne keto para? Pse nuk shkojne per shqiptaret e zakonshem?

Si mund te jemi ne vendi me i varfer ne kontinent, kur ne kemi rezerven e dyte me te madhe te ujit, dhe vendburimin me te madh nė shtrirje te naftes ne Evropen kontinentale?

Ky vend nuk eshte i varfer. Ky vend eshte vetem i vjedhur."
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 09:51   #88
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

622 mijė shqiptarė kanė marrė leje qėndrimi nė BE nė dekadėn e fundit
TREGU
Nga Klodiana 2 orė mė herėt0


Janė 622 mijė shqiptarė qė nė dekadėn e fundit (2008-2018) kanė marrė leje qėndrimit nė njė nga vendet e Bashkimit Europian, sipas tė dhėnave tė publikuara nga Eurostat dhe tė pėrpunuara nga Monitor. Numri mė i lartė i lejeve tė dhėna ka qenė nė periudhėn 2008-2010, ku rekordi ėshtė nė vitin 2008 me gati 100 mijė lekė, pėr tė zbritur nė 75 mijė nė 2010-n, qė pėrkon dhe me emigracionin e lartė tė asaj kohe.
Mė pas ėshtė shėnuar njė rėnie e ndjeshme e lejeve, ku minimumi u arrit nė 2013-n, me rreth 31.2 mijė leje. Rigjallėrimi i ciklit tė emigracionit shėnoi dhe rritjen e lejeve nė viet e mėpasshme, duke arritur nė 2018-n, me rreth 62.5 mijė tė tilla, niveli mė i lartė qė nga viti 2010.

Sipas shteteve, rekordin e mban Italia, me 308 mijė leje tė dhėna nė dekadėn e fundit, ose rreth 50% tė totalit. Nė vend tė dytė ėshtė Greqia, me 224 mijė lekė (36%). Nga tė dy kėto shtete ka njė rėnie tė ndjeshme tė ndjeshme tė lejeve tė qėndrimit vitet e fundit nė raport me periudhėn 2008-2010. (shiko grafikėt e lejeve nga Greqia e Italia).

Nė tė kundėrt, rritje tė ndjeshme vitet e fundit ka shėnuar dhe Gjermania, qė ka dhėnė gjithsej 28 mijė leje, nga tė cilat 10 mijė i ka dhėnė vetėm nė 2018-n. Gjermania sė fundmi ėshtė kthyer nė destinacion tė preferuar tė profesionistėve shqiptarė, pasi pėr shkak tė mungesės sė fuqisė sė kualifikuar punėtore, ekonomia mė e madhe e Europės po josh infermierė, IT, inxhinierė (shiko grafikun mė poshtė, lejet e qėndrimit dhėnė nga Gjermania). Mbretėria e bashkuar ėshtė nė vend tė katėrt me mbi 3 mijė lejė nė vit gjatė 2017-2018 (total gati 20 mijė). Mė pas renditet Franca, me 10.7 mijė leje, ku dy vitet e fundit janė dhėnė rreth 2 mijė leje nė vit.

Lejet e dhėna tė vitin 2018 rriten me 20%
Nė Bashkimin Europian vetėm pėr vitin 2018 janė dhėnė 62,525 leje qėndrimi pėr herė tė parė pėr shqiptarėt, duke shėnuar kėshtu njė rritje me 20% nė krahasim me njė vit mė parė. Nė 2017-n, sipas tė dhėnave tė publikuara nga Eurostat janė dhėnė rreth 51 mijė leje qėndrimi. Nė Itali dhe Greqi, shqiptarėt janė popullsia e parė pėr nga numri i lejeve tė dhėna. Kėshtu, Greqia nė total ka dhėnė pėr tė huajt 35,571 leje qėndrimi, prej tė cilave 16,900 janė dhėnė pėr shqiptarėt, apo rreth 47%. Ndėrsa nė vend tė dytė renditen Kina me 12.7% dhe Gjeorgjia me 6.9%.

Nė vendin tjetėr fqinj, Itali, janė dhėnė nė total mbi 238 mijė leje qėndrimi, ku edhe kėtu shqiptarėt zinin vendin e pare me 23,147 leje qėndrimi, apo 9.7% e totalit, duke u pasuar nga marokenėt me 20 mijė leje qėndrimi dhe nigerianėt me gati 15 mijė leje. Nė tė gjithė bashkimin Europian janė dhėnė nė total 3,2 milionė leje qėndrimi. Pjesa mė e madhe e tyre janė dhėnė pėr arsye familjare me rreth 28.4% tė totalit, ndėrsa nė vend tė dytė renditen arsyet e punėsimit me rreth 27.5% tė totalit, tė ndjekur nga arsyet e shkollimit apo rreth 20%, ndėrsa arsyet e tjera zinin rreth 24%.

Pėr sa i pėrket lejeve tė dhėna pėr shqiptarėt, nė vitin 2018 rreth 34 mijė leje qėndrimi janė dhėnė pėr arsye familjare, ku njerėz qė punojnė dhe jetojnė nė BE, marrin dhe familjarėt e tyre. Nė vend tė dytė renditet lejet e qėndrimi pėr arsye punėsimi, ku Be-ja dha 9900 leje, rreth 76% mė shumė se njė vit mė parė. Lejet e dhėna pėr arsye tė tjera ishin nė total 15597 leje qėndrimi, apo 245 e totalit. Ndėrsa pėr arsye shkollimi nė 2018-n u dhanė 2587 leje. Rreth 65% e lejeve nė total ishin nė Itali dhe nė Greqi, ndėrsa njė peshė tė konsiderueshme zinin dhe lejet e dhėna nga Gjermania, pėrbėnin rreth 17% tė totalit tė lejeve. /Monitor
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 12:59   #89
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
"Si ka mundesi qe Shqiperia i ka rrogat me te uleta se Maqedonia, Mali i Zi apo Kosova, nderkohe qe ka me shume pasuri natyrore per fryme se Gjermania apo Italia?

Si ka mundesi qe ne vendin tone ka 500 mije njerez qe jetojne me 2$ ne dite, nderkohe qe nga nentoka jone nxirret cdo vit 1 milion e 400 mije ton nafte dhe 1 milion e 300 mije ton krom? Ku shkojne keto para? Pse nuk shkojne per shqiptaret e zakonshem?

Si mund te jemi ne vendi me i varfer ne kontinent, kur ne kemi rezerven e dyte me te madhe te ujit, dhe vendburimin me te madh nė shtrirje te naftes ne Evropen kontinentale?

Ky vend nuk eshte i varfer. Ky vend eshte vetem i vjedhur."
Keto dukuri mundesohen prej korrupsionit, prej efekteve degjeneruese te njeriut te ri te diktatures, prej "sifateve" qe kemi ndaj njeri-jatrit, per te nxjerr nje sy per ta ber krejt te verber komshiun, per tu bere me kedo te huaj vetem per te kenaqur nevojat e deshirat tona imediate pa menduar per me tutje, per t'i lene fqinjet e te huajt te livadhisin si iu ka enda ne trojet tona ne b/punim me nje ser shqiptaresh qe ia kan shitur shpirtin shejtanit.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 06:35   #90
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,795
Thanks: 3,780
Thanked 3,053 Times in 2,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..Pesė rastet kur Rrajat tronditėn opinionin publik
11:46, 05/11/2019

Kur kryeministri Edi Rama mori nė mbrojtje Rrahman Rrajėn, deputetin e tij nė zonėn problematike tė Fushė Krujės, la tė kuptohej se ai ishte njė njeri qė po i binin nė qafė mė kot.

Megjithatė emrat e Rrajave nisėn tė lakohen gjithmonė e mė shumė duke treguar qartė se sa e rrezikshme ėshtė simbioza e krimit me politikėn.
Fillimisht opinioni publik mėsoi pėr ta kur djali i deputetit, Rexhep Rraja, u akuzua se kishte dhunuar barbarisht ish- tė dashurėn, ndėrkohė qė policia nuk kishte lėvizur pėr tė mbrojtur vajzėn me emrin Xhisiela. Pikėrisht kur opinioni publik i tronditur u vendos nė krah tė Xhisielės, kjo e fundit vendosi tė mbronte ish- tė dashurin e saj.

Pasi kjo histori u ftoh duke u lėnė shqiptarėve njė shije tė hidhur, njė video do trondiste opinionin publik. Njė person do dhunonte njė grua nė mes tė Tiranės. Sėrish policia nuk reagoi edhe pse ishte e pranishme. Protagonist i dhunės ishte Ramazan Rraja, nip i deputetit socialist. Ashtu siē ndodh rėndom, pėr ngjarjen nuk u fol mė shumė se tre ditė.

Pėr Rrajet nuk do flitej mė deri nė fillim tė nėntorit. Tė hėnėn e parė u raportua se ishte vjedhur filiali i Postės sė Krujės, duke marrė plot 110 milionė lekė dhe njė sasi valutė. Drejtori i postės? Vėllai i deputetit Rraja, Xhelali.

Pa u shuar akoma diskutimet pėr kėtė ngjarje, mediat raportojnė se ėshtė arrestuar edhe Redjan Rraja. Ky i fundit akuzohet pėr njė nga ngjarjet mė tė rėnda tė kohėve tė fundit, atentatin me armė ndaj prokurorit Arjan Ndoja.

Emri i Redjan Rrajės del edhe nė njė tjetėr ngjarje qė tronditi opinionin publik para disa kohėsh: vrasjen e Elton Ēiēos. Edhe pse akuzohej pėr “veprime qė pengojnė zbulimin e tė vėrtetės” nė ngjarjen ku mbeti i vrarė miku i tij Elton Ēiēo, Rraja u dėnua nga Gjykata e Tiranės vetėm me 8 muaj burg. Dy vite mė pas, emri i Redjan Rrajės shfaqet nė ēėshtjen “Xhisiela”, ku i pėrfshirė ishte kushėriri i tij, Rexhep Rraja. Oficeri Emiljano Nuhu pėrmendi emrin e Redjan Rrajės si njė prej nipėrve tė deputetit Rraja qė e kishte kėrcėnuar pėr shkak tė hetimeve qė po kryente pas denoncimit tė shtetases Xhisiela Maloku.

© SYRI.net
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 08:09   #91
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,246
Thanks: 16,505
Thanked 9,753 Times in 6,598 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Kush do jete zgjidhja?????????????????????????????????????????? ????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 08:44   #92
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,246
Thanks: 16,505
Thanked 9,753 Times in 6,598 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Ne kto 10 minuta keni=AUTOPSINE apo 26.20-36.20.


Pastaj na duan miqte apo jo kete nuk e dime(sipas meje).

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 08:46   #93
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 22,119
Thanks: 10,349
Thanked 9,731 Times in 4,777 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 322
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Ish njė grua sot nė urbanin e Kombinatit, qė e mori te spitali. Pasi hipi nė autobus, ndėrroi dorėn e qeses sė madhe qė po mbante dhe futi dorėn nė xhep, nxori 20 lekė. Ia zgjati faturinos dhe i tha se gjysmėn qė mungonte do ia jepte herės tjetėr. Faturinoja solidar nuk ia mori as atė 20 lekėsh dhe fytyra e gruas shkėlqeu nga gėzimi. Zuri njė kėnd nė autobus, pranė meje dhe po rrinte. Me fytyrėn plot rrudha dhe tė dyja duart qė mbanin qesen e madhe, ktheu vėshtrimin nga dritarja e autobusit, prej ku dukej qartė rrėmuja e kryeqytetit me shi.
Pak minuta mė vonė, pranė gruas po qendronte njė burrė, i cili hipi disa ndalesa mė vonė. Gruas iu duk sikur ai zotėria iu ngjesh mė shumė seē duhej.

- O zotėri, pa shtyhu ēik andej.
- Po mahem, ku t'mahem? - iu pėrgjigj me pyetje zotėria.
- Ku tė duash, mua mos m'u ngjesh kėtu.
- Ēa t'boj qė je gru, se t'ishe burrė, kishim fol nryshe bashkė. Ec tashi.

Dhe gruaja u rikthye me vėshtrimin nga dritarja. Varfėria e kish bėrė paranoiake. Tė mos kesh 20 lekė pėr tė plotėsuar ēmimin e urbanit nė njė ditė me shi? Kjo tė bėn tė urresh. Mirėpo, e njėjta varfėri tė bėn tė harrosh fajtorin kryesor: shtetin. Ėshtė ai qė i ka degjeneruar tė varfrit dhe ka veshur me diamantė ata pak tė pasur. Dhe nuk kėrkon askush t'i hiqet pasuria tė pasurve, kėrkohet minimalisht tė bėjnė tė gjithė njė jetė normale.

Ndodhin pėrditė historira tė ngjashme nėpėr urbanet e kryeqytetit. Nėse tė paktėn njė herė nė muaj nuk merr urbanin nė njė ditė me shi, apo tė paktėn njė herė nė vit s'ke njė hall nė gjykatė apo spital, mos gėnje veten duke menduar se e njeh Shqipėrinė. Ēdo gjė tjetėr jashtė kėsaj ėshtė njė iluzion; njė opium i mpirė nga propaganda.
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 10:19   #94
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,062
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
Ish njė grua sot nė urbanin e Kombinatit, qė e mori te spitali. Pasi hipi nė autobus, ndėrroi dorėn e qeses sė madhe qė po mbante dhe futi dorėn nė xhep, nxori 20 lekė. Ia zgjati faturinos dhe i tha se gjysmėn qė mungonte do ia jepte herės tjetėr. Faturinoja solidar nuk ia mori as atė 20 lekėsh dhe fytyra e gruas shkėlqeu nga gėzimi. Zuri njė kėnd nė autobus, pranė meje dhe po rrinte. Me fytyrėn plot rrudha dhe tė dyja duart qė mbanin qesen e madhe, ktheu vėshtrimin nga dritarja e autobusit, prej ku dukej qartė rrėmuja e kryeqytetit me shi.
Pak minuta mė vonė, pranė gruas po qendronte njė burrė, i cili hipi disa ndalesa mė vonė. Gruas iu duk sikur ai zotėria iu ngjesh mė shumė seē duhej.

- O zotėri, pa shtyhu ēik andej.
- Po mahem, ku t'mahem? - iu pėrgjigj me pyetje zotėria.
- Ku tė duash, mua mos m'u ngjesh kėtu.
- Ēa t'boj qė je gru, se t'ishe burrė, kishim fol nryshe bashkė. Ec tashi.

Dhe gruaja u rikthye me vėshtrimin nga dritarja. Varfėria e kish bėrė paranoiake. Tė mos kesh 20 lekė pėr tė plotėsuar ēmimin e urbanit nė njė ditė me shi? Kjo tė bėn tė urresh. Mirėpo, e njėjta varfėri tė bėn tė harrosh fajtorin kryesor: shtetin. Ėshtė ai qė i ka degjeneruar tė varfrit dhe ka veshur me diamantė ata pak tė pasur. Dhe nuk kėrkon askush t'i hiqet pasuria tė pasurve, kėrkohet minimalisht tė bėjnė tė gjithė njė jetė normale.

Ndodhin pėrditė historira tė ngjashme nėpėr urbanet e kryeqytetit. Nėse tė paktėn njė herė nė muaj nuk merr urbanin nė njė ditė me shi, apo tė paktėn njė herė nė vit s'ke njė hall nė gjykatė apo spital, mos gėnje veten duke menduar se e njeh Shqipėrinė. Ēdo gjė tjetėr jashtė kėsaj ėshtė njė iluzion; njė opium i mpirė nga propaganda.
Mė shumė se varfėria qė po vret njeriun nė Shqipėri ėshtė pasiguria e tė sotmes & sė ardhmes mbi atė ē'ka shohim, si pėrballemi me administratėn kur ke njė problem.
Varfėri ka patur mė shumė nė 1990 por Shqipėria ishte shumė mė e shėndetshme psikologjikisht.
Sot !!!!!!!!!!!!!
Ajo qė mė shumė po e shkatėrron shoqėrinė shqiptare brenda kufijėve shtetėrorė ėshtė tė qenurit i dobėt pėrballė krimit qė ka kapur pozicionet kyēe nė administratė dhe jo vetėm.
Si mundet njė mjek me 20 vite shkollė dhe me njė eksperiencė nė profesion e tij tė pėrballet pėr zgjidhjen e njė problemi me Rr Rrajėn dhe nipat e tij !!!!!!!!!!!
Po Sadriu!!!!!!!!
Unė kam punuar tek Connolly nė Angli dhe kur pronarėt vinin ndonjėherė , gjithmonė ishin korrekt me punėmarrėsit.
Provo tė kesh njė eksperiencė tė tillė me punėdhėnėsit shqiptarė!!!!!!!
Kėshtu ėshtė kur ekonominė e kap maskarallėku dhe padituria.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 08-11-2019 nė 10:49
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 10:37   #95
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,246
Thanks: 16,505
Thanked 9,753 Times in 6,598 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Keta mjeket me shkolle.
Keta mesuesit me shkolle.
Keta inxhinieret me shkolle.

Studionin ne ...SHKOLLE.

PS...pastaj manushaqet,butkat,fevzinjte dhe putanat nga scutari KETO=ARRITJE i...SHQETESONIN.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 11:42   #96
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Si t'erdhi per SCUTARI? Ke nai prabljem vetjak, apo je i frustrum?!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 11:48   #97
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,249
Thanks: 1,423
Thanked 2,363 Times in 1,340 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Sa duheni ju tė dy mė lart.... s'bėni dot pa njėri jatrin
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 12:01   #98
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,246
Thanks: 16,505
Thanked 9,753 Times in 6,598 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Mark marku profesor..... Imagjino cfar lloj kamikazesh dalin nga ato shkolla, o Zot o Zot 🙏
Dikush ti japi nje varre ne dor se ky vetem per te thy bunkera ben.

Fund jave te mbare,dhe na jepni noi varg te Fishtes.

Ju dua shume

ALE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 16:16   #99
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Mark marku profesor..... Imagjino cfar lloj kamikazesh dalin nga ato shkolla, o Zot o Zot 🙏
Dikush ti japi nje varre ne dor se ky vetem per te thy bunkera ben.

Fund jave te mbare,dhe na jepni noi varg te Fishtes.

Ju dua shume

ALE.
Nuk ban ti per vargjet e Fishtes - - ty asht per me t'dhan ndonji varg me fiq te that, apo mos don hudhra! Edhe kto i ke shum.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 17:28   #100
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,254
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
Ish njė grua sot nė urbanin e Kombinatit, qė e mori te spitali. Pasi hipi nė autobus, ndėrroi dorėn e qeses sė madhe qė po mbante dhe futi dorėn nė xhep, nxori 20 lekė. Ia zgjati faturinos dhe i tha se gjysmėn qė mungonte do ia jepte herės tjetėr. Faturinoja solidar nuk ia mori as atė 20 lekėsh dhe fytyra e gruas shkėlqeu nga gėzimi. Zuri njė kėnd nė autobus, pranė meje dhe po rrinte. Me fytyrėn plot rrudha dhe tė dyja duart qė mbanin qesen e madhe, ktheu vėshtrimin nga dritarja e autobusit, prej ku dukej qartė rrėmuja e kryeqytetit me shi.
Pak minuta mė vonė, pranė gruas po qendronte njė burrė, i cili hipi disa ndalesa mė vonė. Gruas iu duk sikur ai zotėria iu ngjesh mė shumė seē duhej.

- O zotėri, pa shtyhu ēik andej.
- Po mahem, ku t'mahem? - iu pėrgjigj me pyetje zotėria.
- Ku tė duash, mua mos m'u ngjesh kėtu.
- Ēa t'boj qė je gru, se t'ishe burrė, kishim fol nryshe bashkė. Ec tashi.

Dhe gruaja u rikthye me vėshtrimin nga dritarja. Varfėria e kish bėrė paranoiake. Tė mos kesh 20 lekė pėr tė plotėsuar ēmimin e urbanit nė njė ditė me shi? Kjo tė bėn tė urresh. Mirėpo, e njėjta varfėri tė bėn tė harrosh fajtorin kryesor: shtetin. Ėshtė ai qė i ka degjeneruar tė varfrit dhe ka veshur me diamantė ata pak tė pasur. Dhe nuk kėrkon askush t'i hiqet pasuria tė pasurve, kėrkohet minimalisht tė bėjnė tė gjithė njė jetė normale.

Ndodhin pėrditė historira tė ngjashme nėpėr urbanet e kryeqytetit. Nėse tė paktėn njė herė nė muaj nuk merr urbanin nė njė ditė me shi, apo tė paktėn njė herė nė vit s'ke njė hall nė gjykatė apo spital, mos gėnje veten duke menduar se e njeh Shqipėrinė. Ēdo gjė tjetėr jashtė kėsaj ėshtė njė iluzion; njė opium i mpirė nga propaganda.
Nga e ke marre kete? Nga adriatik dosti,..

Cudi si ste jane kundervene rilindasit
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur