Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Kinematografia

Kinematografia Kėtu mund tė lini pėrshtypjet tuaja mbi filmat qė pėlqeni mė shumė, qofshin kėta filma shqiptarė apo tė huaj. Gjithashtu mund tė postoni skupe dhe tė reja mbi artistėt dhe yjet e Hollywood-it.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-11-2019, 16:29   #21
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,517
Thanks: 15,940
Thanked 13,460 Times in 8,526 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 718
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Kinematografia shqiptare e mbas '90-es!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Pse keshtu Akrep, cfar ndodhi me Kinematografine?
U ndėrpre financimi, pastaj aktorėt u bėnė kashtė e koqe.
Njė anė tjetėr ishte edhe rrėzimi i hierarkisė sė regjizorėve, kushdo regjizor i rėndomtė po tė gjente financim nga ndonjė donacion bėnte njė film dhe dilte ashtu si dilte.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 21:59   #22
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,881
Thanks: 4,470
Thanked 7,265 Times in 2,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Kinematografia shqiptare e mbas '90-es!

Filmat e dikurshem i sheh serisht tani me nje kendveshtrim tjeter dhe arrin te dallosh qe fjalet e vena ne goje e klases “reaksionare” kane qene shume te goditura dhe tallemi me palen tjeter. para pak biles u dha i teti ne bronx dhe ate pjese qe dikur te dukej e drejte sepse partizani i morri kripen pa diava tregtarit dhe i tha qe “ deti eshte i te gjitheve” duke ia shperndare fshatareve, tani e sheh dhe thua, po tregtari shkret e kishte ble dhe transportu qe nga selaniku dhe ky ia merr dhe ben ligjin mbi malli. e tjetrit.

Ne mesuam vite te tera historine e lavdishme me demek te PPSH, keshtu dhe filmat propagand ishin se mohon kush, por mgjt ishin te bukur dhe rolet e aktoreve kane lene mbresa.

keto pas 91, mund te jene shume aktuale, por realizimi dhe loja e aktoreve mua nuk me pelqen. Le qe duken si filma televiziv.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 03:27   #23
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,643
Thanks: 1,841
Thanked 2,479 Times in 1,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Kinematografia shqiptare e mbas '90-es!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Filmat e dikurshem i sheh serisht tani me nje kendveshtrim tjeter dhe arrin te dallosh qe fjalet e vena ne goje e klases “reaksionare” kane qene shume te goditura dhe tallemi me palen tjeter. para pak biles u dha i teti ne bronx dhe ate pjese qe dikur te dukej e drejte sepse partizani i morri kripen pa diava tregtarit dhe i tha qe “ deti eshte i te gjitheve” duke ia shperndare fshatareve, tani e sheh dhe thua, po tregtari shkret e kishte ble dhe transportu qe nga selaniku dhe ky ia merr dhe ben ligjin mbi malli. e tjetrit.

Ne mesuam vite te tera historine e lavdishme me demek te PPSH, keshtu dhe filmat propagand ishin se mohon kush, por mgjt ishin te bukur dhe rolet e aktoreve kane lene mbresa.

keto pas 91, mund te jene shume aktuale, por realizimi dhe loja e aktoreve mua nuk me pelqen. Le qe duken si filma televiziv.
Ky eshte ndoshta shpjegimi me i mir qe kam degjuar edhe me i mir se opinionistet e analistet profeshional

Po te ishin bardh e zi si te asaj kohe ndoshta do dukeshin me mir. Ato pak qe kam par une kan probleme skenat sic the edhe ti, sidomos kur shkojne trajtojne perjudha te ndryshme ku aktoret duhet te jene te ri, nuk e realizojne dor. Edhe perjudhat nuk i pershtatit dot. Nje film i mir kerkon fonde. Shteti nuk eshte i interesuar me sepse nuk mund ta perdori per propaganda me.

Ma ha mendja publiku eshte i Vogel me krahasime me shpenzimet qe nevoiten per nje film te mir. Nuk ja vlen Barra qiran per private.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 09-11-2019 nė 03:31
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 18:38   #24
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,969
Thanks: 829
Thanked 1,092 Times in 391 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: Kinematografia shqiptare e mbas '90-es!

Mbas shpelarjes se trurit me realizmin socialist pas 90 kinematografia mori tipare sadomazokiste vetem tema me dhune drog prostitucion... keto kohet e fundit kane dale lolot e oborrit qe me te vertete kane fonde bejne goxha reklam por jane filma bosh per nga permbajtja gjithsesi guxojne te shkojne ne Kane per te bere foto duke ecur ne tapetin e kuq.
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 12:54   #25
Dardan
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2015
Posts: 36
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dardan ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Kinematografia shqiptare e mbas '90-es!
SPECIALE Njė jetė, duke pikturuar filmin, Shyqyri Sako: Sot s’ka mė filma shqiptarė

Pllakate origjinale, vizatime, portrete edhe piktura tė “Artistit tė Merituar”, Shyqyri Sakos, i cili i ka realizuar gjatė 50 viteve krijimtari artistike nė ish-Kinostudion “Shqipėria e Re”, janė ekspozuar pėr publikun nė Qendrėn pėr hapje edhe Dialog. Rreth 90 pllakate tė filmave (posterat), prodhime origjinale, por edhe vizatimet dhe pikturat, qė janė frymėzime nga filmat ekspozohen, si reflektime nostalgjike qė risjellin me shumė kujdes dhe durim momente interesante nga disa filma. Piktori Shyqyri Sako teksa kujton takimet e para me artin, studimet nė Moskė, ndalet edhe tek krijimtaria e tij artistike nė kinematografinė shqiptare.

“Kthimi nga Moska pėr mua ishte njė armė, sepse atė qė unė mėsova atje do ta jepja nė Kinostudio pėr ata qė nuk kishin fatin tim, qė tė mėsonin teknikėn e filmit edhe artin e kinematografisė. Piktori mė i madh rus, ai qė ka pikturuar filmin “Skėnderbeu’, Shpineli ka qenw pedagogu im nw Moskw. Ai thoshte, qė kisha talent, prandaj duhet qw tw punoja se do tė bėnte piktor tė madh. Por kur u prishėn marrėdhėniet, unė u ktheva kėtu. Mėsimet e tij mė vlejtėn shumw. Ndėrsa, pėr herė tė parė nė ish- Kinostudio mė ftoi Kristaq Dhamo qė tė bėja kostumet nė filmin “Detyrė e Posaēme”, rrwfen piktori Shyqyri Sako.

“Njėsiti Gueril” (1969), “Kapedani” (1972), “Rrugė tė bardha” (1974), “Dimri i fundit” (1976), “Tomka dhe shokėt e tij” (1977), “Mėsonjėtorja” (1979), “Fundi i njė gjakmarrjeje” (1983), “Shpella e piratėve” (1990), “Pėrdhunuesit” (1994) etj., janė disa nga posterat, qė rrėfejnė punėn e palodhur tė Sakos. Por, qė sot sipas tij, jo vetėm piktorė filmi, qė nuk ka mė, por nuk ka as prodhime cilėsore kinematografike shqiptare
Dardan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 13:27   #26
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,643
Thanks: 1,841
Thanked 2,479 Times in 1,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Kinematografia shqiptare e mbas '90-es!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardan Shiko postimin
https://www.youtube.com/watch?v=bbTa...layer_embeddedSPECIALE Njė jetė, duke pikturuar filmin, Shyqyri Sako: Sot s’ka mė filma shqiptarė

Pllakate origjinale, vizatime, portrete edhe piktura tė “Artistit tė Merituar”, Shyqyri Sakos, i cili i ka realizuar gjatė 50 viteve krijimtari artistike nė ish-Kinostudion “Shqipėria e Re”, janė ekspozuar pėr publikun nė Qendrėn pėr hapje edhe Dialog. Rreth 90 pllakate tė filmave (posterat), prodhime origjinale, por edhe vizatimet dhe pikturat, qė janė frymėzime nga filmat ekspozohen, si reflektime nostalgjike qė risjellin me shumė kujdes dhe durim momente interesante nga disa filma. Piktori Shyqyri Sako teksa kujton takimet e para me artin, studimet nė Moskė, ndalet edhe tek krijimtaria e tij artistike nė kinematografinė shqiptare.

“Kthimi nga Moska pėr mua ishte njė armė, sepse atė qė unė mėsova atje do ta jepja nė Kinostudio pėr ata qė nuk kishin fatin tim, qė tė mėsonin teknikėn e filmit edhe artin e kinematografisė. Piktori mė i madh rus, ai qė ka pikturuar filmin “Skėnderbeu’, Shpineli ka qenw pedagogu im nw Moskw. Ai thoshte, qė kisha talent, prandaj duhet qw tw punoja se do tė bėnte piktor tė madh. Por kur u prishėn marrėdhėniet, unė u ktheva kėtu. Mėsimet e tij mė vlejtėn shumw. Ndėrsa, pėr herė tė parė nė ish- Kinostudio mė ftoi Kristaq Dhamo qė tė bėja kostumet nė filmin “Detyrė e Posaēme”, rrwfen piktori Shyqyri Sako.

“Njėsiti Gueril” (1969), “Kapedani” (1972), “Rrugė tė bardha” (1974), “Dimri i fundit” (1976), “Tomka dhe shokėt e tij” (1977), “Mėsonjėtorja” (1979), “Fundi i njė gjakmarrjeje” (1983), “Shpella e piratėve” (1990), “Pėrdhunuesit” (1994) etj., janė disa nga posterat, qė rrėfejnė punėn e palodhur tė Sakos. Por, qė sot sipas tij, jo vetėm piktorė filmi, qė nuk ka mė, por nuk ka as prodhime cilėsore kinematografike shqiptare

Bashkpunetor i propagandes komuniste sepse keto filma te qe jane permendur me lart jane pikerisht ato filma qe kane armiqesuar shqiptaret me njeritjetrin sepse kjo ishte historia e pavertete qe komunistet ngulen ne mendjet e shqiptareve nepermjet kinematografise!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 14-11-2019 nė 13:30
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 14:43   #27
Dardan
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2015
Posts: 36
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dardan ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Kinematografia shqiptare e mbas '90-es!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Bashkpunetor i propagandes komuniste sepse keto filma te qe jane permendur me lart jane pikerisht ato filma qe kane armiqesuar shqiptaret me njeritjetrin sepse kjo ishte historia e pavertete qe komunistet ngulen ne mendjet e shqiptareve nepermjet kinematografise!
Nė tė gjitha regjimet demokratike, Kushtetuta duhet tė garantojė liritė themelore (liria e fjalės, garanci kundėr arbitraritetit, liria e shtypit, liria e protestės, etj.),

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 14-11-2019 nė 15:37
Dardan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 14:55   #28
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,643
Thanks: 1,841
Thanked 2,479 Times in 1,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Kinematografia shqiptare e mbas '90-es!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardan Shiko postimin


Nė tė gjitha regjimet demokratike, Kushtetuta duhet tė garantojė liritė themelore (liria e fjalės, garanci kundėr arbitraritetit, liria e shtypit, liria e protestės, etj.),
Edhe liria e fjales dhe e shprehjes ka kufi.

Ata njerez qe ishin pjese e makinerise propagandistike te komunizmit nuk duhet te gezojne lirine per te shprehur nistalgjine dhe veprat e tyre propagandistike gjat diktarures te cilat u perdoren kunder pjeses tjeter te popullsise qe ishte kundershtare ose qe nuk u pajtua me diktaturen.

Aq me teper te ekspozohen me publik dhe qe ky nostalgjiku i kohes kur ky perfitoi nga bashkpunimi me diktaturen te tjerte vuanin ekonomikisht, shpirterisht dhe me se shumti ndalimin e lirise se fjales dhe te shprehjes!

Nejse fjalet I mer era thon. Veprat jane ato qe bejne dicka. Por une nuk jam aty!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 14-11-2019 nė 14:58
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur