Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-11-2019, 22:10   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 5,041
Thanks: 415
Thanked 1,652 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pesė keqardhjet e njerėzve nė prag tė vdekjes

Njė infermiere australiane ka regjistruar keqardhjet mė tė shpeshta tė atyre qė ishin afėr vdekjes, dhe ndėr mė tė shpeshtat ishte ‘Do tė kisha dashur qė tė mos kisha punuar aq shumė’. Ēfarė do tė ishte pendimi juaj mė i madh nėse kjo do tė ishte dita e fundit e jetės suaj?

Askush nuk ka pėrmendur dėshirėn pėr mė shumė seks apo avantura drithėruese. Njė infermiere qė ka qėndruar pranė atyre qė ishin nė fund tė jetės sė tyre, ka regjistruar keqardhjet mė tė shpeshta qė ata kanė shprehur nė fund tė jetės sė tyre. Dhe, keqardhja mė e shpeshtė, sidomos prej burrave ishte ‘Do tė kisha dashur qė tė mos kisha punuar aq shumė’.

Bronnie Ware ėshtė njė infermiere australiane qė kaloi disa vjet duke punuar nė kujdesin paliativ, duke u kujdesur pėr pacientėt nė 12 javėt e fundit tė jetės sė tyre. Ajo regjistroi rrėfimet e tyre para se tė ndėrronin jetėnė njė blog tė quajtur “Inspiration and Chai”. Por, pas interesimit tė madh tė lexuesve, vėzhgimet e saj ajo i pėrmblodhi nė njėnė njė libėr tė quajtur “Pesė keqardhjet nė prag tė vdekjes”.


Ware shkruan pėr qartėsinė fenomenale qė njerėzit fitojnė nė fund tė jetės sė tyre dhe se si mund tė mėsojmė nga menēuria e tyre, shkruan The Guardina, transmeton Periskopi.

“Kur u pyetėn pėr ndonjė keqardhje qė kishin apo ēfarėdo qė do tė bėnin ndryshe,” thotė ajo, “tek secili prej tyre u shfaqen vazhdimisht tema tė pėrbashkėta”.

Kėtu janė pesė pendimet apo keqardhjet e fundit tė tė vdekurve, siē dėshmohet nga Ware:


1. Uroj qė tė kisha guximin tė jetoj njė jetė tė vėrtetė pėr veten, jo jetėn qė tė tjerėt prisnin pėr mua.


“Kjo ishte keqardhja mė e shpeshtė e tė gjithėve. Kur njerėzit e kuptojnė se jeta e tyre ėshtė pothuajse duke iu afruar fundit, dhe shohin qartė tė kaluarėn e tyre, ėshtė e lehtė tė shohėsh se sa ėndrra kanė mbetur tė paplotėsuara. Shumica e njerėzve nuk i kanė marrė nė konsideratėas gjysmėn e ėndrrave tė tyre dhe tani duhej tė vdisin duke e ditur se krejt kjo ishte pėr shkak tė zgjedhjeve qė kishin bėrė, ose nuk ishin bėrė. Shėndeti sjell njė liri qė pak e kuptojnė, derisa nuk e kanė mė. “

2. Uroj qė tė mos kisha punuar aq shumė.

“Kjo erdhi nga tė gjithė pacientėt meshkuj pėr tė cilėt u pėrkujdesa. Atyre u mungonte rinia e humbur e fėmijve dhe partnerve tė tyre. Edhe gratė flisnin pėr kėtė keqardhje. Por shumica e tyre ishin njė brez i moshuar. Tė gjithė pacientėt meshkuj pėr tė cilėt u pėrkujdesa ndjenin shumė keqardhje qė aq shumė kohė dhe mund tė jetės sė tyre e kishin shkuar nė rutinėn e punės ditore.

3. Uroj qė tė kisha guximin tė shprehja ndjenjat e mia.

“Shumė njerėz i shtypnin ndjenjat e tyre pėr tė mbajtur paqen me tė tjerėt. Si rezultat i kėsaj ata vendosėn tė jetojėn njė pėrditshmėri mediokėr dhe nuk u bėnė kurrė ata qė ishin me tė vėrtetė tė aftė pėr tu bėrė.”

4. Uroj qė tė kisha qėndruar nė kontakt me miqtė e mi.

“Shpesh ata nuk do tė kuptonin me tė vėrtetė pėrfitimet e plota nga miqėt e vjetėr, deri nė javėt e fundit tė tyre. Shumė veta u bėnė kaq tė kapur nė jetėn e tyre tė pėrditėshme, saqė kishin lejuar miqėsitė e arta tė kalonin pa u vėrejtur pėrgjatė viteve. Pati shumė keqardhje pėr mosdhėnjen e miqėsisė, kohėn dhe pėrpjekjet qė miqtė e meritonin. Gjithkush u mungon miqve tė tyre kur vdesin. ”

5. Uroj qė tė kisha lėnė veten tė lumtur.

“Kjo ēuditėrisht isht e shprehur tek tė gjithė. Shumė prej tyre nuk e kuptuan deri nė fund se lumturia ėshtė njė zgjedhje.” Ēfarė ėshtė pendimi juaj mė i madh deri tani, dhe ēfarė do tė vendosni pėr tė arritur ose ndryshuar para se tė vdisni?
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 22:17   #2
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,881
Thanks: 4,470
Thanked 7,265 Times in 2,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Pesė keqardhjet e njerėzve nė prag tė vdekjes

“te behem dhe njhere nuse, di une si te nuseroj”.
Heren e pare te gjithe e hane.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 01:57   #3
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 336
Thanks: 53
Thanked 204 Times in 122 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Pesė keqardhjet e njerėzve nė prag tė vdekjes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
“te behem dhe njhere nuse, di une si te nuseroj”.
Heren e pare te gjithe e hane.
Kjo ka zgjidhje, divorcohu dhe martohu perseri, nusero prape
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 05:31   #4
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,881
Thanks: 4,470
Thanked 7,265 Times in 2,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Pesė keqardhjet e njerėzve nė prag tė vdekjes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Kjo ka zgjidhje, divorcohu dhe martohu perseri, nusero prape
Hahah pasi ka ik gati gjysma jetes, nuk vlen thenia.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 06:02   #5
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 336
Thanks: 53
Thanked 204 Times in 122 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Pesė keqardhjet e njerėzve nė prag tė vdekjes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Hahah pasi ka ik gati gjysma jetes, nuk vlen thenia.
Mos me thuj se je 50 vjece
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 07:52   #6
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,881
Thanks: 4,470
Thanked 7,265 Times in 2,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Pesė keqardhjet e njerėzve nė prag tė vdekjes

Po kush rron 100 aman qe llogarite gjysmen ti. Une 80 mora per baze.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 08:11   #7
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,768
Thanks: 7,646
Thanked 3,314 Times in 1,538 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 214
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Re: Pesė keqardhjet e njerėzve nė prag tė vdekjes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
“te behem dhe njhere nuse, di une si te nuseroj”.
Heren e pare te gjithe e hane.
Sikur te ktheheshin edhe njehere mbrapsh ata po njelloj do vepronin. Se ju duhet ta bejne prap gjithe kete rruge deri tek pragu vdekjes per ta kuptuar prap.
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 08:18   #8
Lea
Duaj né di te duash!
 
Avatari i Lea
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Pran saj, sot e pergjithmon :)
Posts: 9,578
Thanks: 4,004
Thanked 3,383 Times in 2,095 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Lea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėmLea i pazėvėndėsueshėm
Re: Pesė keqardhjet e njerėzve nė prag tė vdekjes

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *ARiel* Shiko postimin
Sikur te ktheheshin edhe njehere mbrapsh ata po njelloj do vepronin. Se ju duhet ta bejne prap gjithe kete rruge deri tek pragu vdekjes per ta kuptuar prap.
Eshte ajo shprehje a te kthehesha dhe nje here mbarpa ne koh por me keto ment e socme, ca sdo beja!
__________________
Je shpirti i shpirtit tim,fryma qe une marr, drita e syve te mi Engjelli im.😍
Kush ka vajza boten ka, dhe bota ime je vetem ti sot e pergjithmon.🥰
Lea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur