Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-07-2016, 00:56   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,337
Thanks: 7,430
Thanked 3,403 Times in 1,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?Botime tė reja, botime tė vjetra. Biografi, romane apo publicistikė, tė gjitha janė tė mirėpritura. Na tregoni ē'ju ka pėlqyer e pėrse qė tė marrim ndonjė ide tė hajrit. Edhe botimet kindle e e-book janė dėshiruara. Personalisht rilexova Lolitėn qė kishte dhe njė pėrvjetor rishtas dhe pastaj "Nata e njė mijė e njė netėve nga Nagib Mahfuz. Ky ishte njė libėr i kėndshėm me moralin e shkatėrrimit qė vjen si pasojė e materializmit, lakmisė dhe pushtetit. Ngjarjet ndodhin me Shehrazaden qė i tregon pėrrallat Sulltanit nė sfond dhe pasurohet me intrigat rreth tyre. Mė kujtoi Kadarenė qė ndėrton vepra mbi mite tė njohur, si tek Doruntina. Mahfuz ka fituar Nobel nė vitet 80.

Tjetėr libėr qė e pėlqeva shumė, e mbarova mbrėmė ishte "Bukė me sallam" (Ham on Rye), ku Charles Bukowski tregon fėmijėrinė dhe adoleshencėn e tij nė Los Anxhelesin e viteve 30, tė drobitur nga kriza. Libėr qė tregon ca tė vėrteta tė dhimbshme dhe brutale nė po tė njėjtėn mėnyrė, me gjuhė tė ashpėr si ēun i fortė por shumė argėtues, dhe dramatik njėherėsh. Iris Sojli e ka shqipėruar mjaft mirė dhe i ka bėrė rrugeēėrit amerikanė tė flasin si ēunat e lagjeve nė qytetet tona. Bukur fort!

Peshkupauje
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2016, 05:17   #2
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,881
Thanks: 4,470
Thanked 7,265 Times in 2,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

Une po lexoj " Monstrat" me pas do filloj 'Heronjte". Jane si permbledhje te njerezve me post e pushtet nder shekuj, itrigave, mizorit, gojedhena, fakte..... Dhe ja kshu.... Krijon nje imazh per miletin e mijera viteve me pare dhe kupton qe, vazhdon e funksionon njesoj, por ka cik me klas, tani.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2016, 07:50   #3
Helena
awake
 
Data e antarėsimit: Jun 2016
Vendndodhja: Albania
Posts: 748
Thanks: 194
Thanked 163 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Helena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyerHelena ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

Une se kam lexuar akoma por ma kane rekomanduar kete e do ta lexoj ...

Helena nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2016, 20:59   #4
[email protected]
V.I.P
 
Avatari i mia@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,806
Thanks: 2,282
Thanked 2,463 Times in 1,355 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
mia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

Po lexoj kete liber te Kongolit. Ma ka rekomanduar motra. Asaj i pelqeu. Jam ne faqet e para, por po me duket sikur e kam lexuar me pare. Weird.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg image.jpg (21.7 KiloByte, 64 shikimet)
__________________
There must be more to life than having everything.
Maurice Sendak
mia@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2016, 21:03   #5
Khaleesi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 5,668
Thanks: 2,762
Thanked 2,585 Times in 1,622 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 131
Khaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

Si ben Mandi sikur lexon.

Liber shume i mire qe jam duke lexuar eshte "god is not great" nga Christopher Hitchens. Nuk e di nese eshte liber veror?
Khaleesi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2016, 02:12   #6
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,691
Thanks: 2,326
Thanked 1,262 Times in 840 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

Libri me i bukur per vere eshte "Jupiler" !!
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2016, 02:17   #7
Megian
V.I.P
 
Avatari i Megian
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 450
Thanks: 43
Thanked 45 Times in 37 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Megian ėshtė njė fener i lavdishėmMegian ėshtė njė fener i lavdishėmMegian ėshtė njė fener i lavdishėmMegian ėshtė njė fener i lavdishėmMegian ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

Franz Kafka....Mando.....The Metamorphosis.....mos iu ndaj....
__________________
https://m.youtube.com/watch?v=drMWD6kOyb4
Megian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2016, 18:46   #8
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 653 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

Karl Polanyi

The Great Transformation.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2016, 19:37   #9
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,242
Thanks: 352
Thanked 2,592 Times in 1,499 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 152
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

vazhdoj ne rrugetimin tim te gjate ne shoqerine e Prustit. sa here e hap librin, brenda vetes falenderoj qe ky person ka ekzistuar dhe ka shkruar nje kryeveper te tille.

Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2016, 20:21   #10
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,628
Thanks: 1,828
Thanked 2,452 Times in 1,268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

Duke e lexuar. Shume interesant. Teresisht i bazuar ne dokumenta te te perjudhave te ndryshme.

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 2016-08-12 15.14.31.jpg (22.6 KiloByte, 62 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 21:51   #11
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,337
Thanks: 7,430
Thanked 3,403 Times in 1,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

Mė 5 prill 2019, ėshtė botuar njė libėr tejet interesant (256 faqe), kushtuar tėrėsisht Kryengritjes sė Madhe Ilire tė viteve 6-9 Pas Krishtit, me autor njujorkezin Jason R. Abdale. Kjo kryengritje ilire do tė rraskapiste nė kulm Perandorinė Romake dhe pėrgjatė tre viteve, pesėmbėdhjetė legjione romake romake do tė pėrlesheshin mes luginash tė ngushta e bjeshkėsh pareshtur me ilirėt e paepur. Ky libėr vlerėsohet si i pari qė i kushtohet kėsaj kryengritje, aq mė tepėr nė Perėndim. Nė faqet e tij shqyrtohet historia e kultura e ilirėve, pėrfshirja e romakėve nė kėto treva dhe me ēfarė qenė pėrballur romakėt gjatė kėtyre tre viteve luftė.
PS: Fatmirėsisht, ndėrkohė qė neve zdėrhallemi me harbime egocentrike iliro-pellazgo-hyjnore, ndonjė i huaj kujdeset posaēėrisht pėr historinė e harruar kryeneēe tė paraardhėsve tanė tė lashtė.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 21:58   #12
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,738
Thanks: 3,762
Thanked 3,023 Times in 2,051 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ē'libra tė mirė na sugjeroni pėr verėn?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Mė 5 prill 2019, ėshtė botuar njė libėr tejet interesant (256 faqe), kushtuar tėrėsisht Kryengritjes sė Madhe Ilire tė viteve 6-9 Pas Krishtit, me autor njujorkezin Jason R. Abdale. Kjo kryengritje ilire do tė rraskapiste nė kulm Perandorinė Romake dhe pėrgjatė tre viteve, pesėmbėdhjetė legjione romake romake do tė pėrlesheshin mes luginash tė ngushta e bjeshkėsh pareshtur me ilirėt e paepur. Ky libėr vlerėsohet si i pari qė i kushtohet kėsaj kryengritje, aq mė tepėr nė Perėndim. Nė faqet e tij shqyrtohet historia e kultura e ilirėve, pėrfshirja e romakėve nė kėto treva dhe me ēfarė qenė pėrballur romakėt gjatė kėtyre tre viteve luftė.
PS: Fatmirėsisht, ndėrkohė qė neve zdėrhallemi me harbime egocentrike iliro-pellazgo-hyjnore, ndonjė i huaj kujdeset posaēėrisht pėr historinė e harruar kryeneēe tė paraardhėsve tanė tė lashtė.

Ashtu eshte, eshte nje nga ngjarjet me te rendesishme ne ate periudhe. Ishte nje kryengritje qe vuri ne rrezik Romen. Sepse nese Iliret do kishin bere aleance me Arminius dhe fiset gjermanike, zor se do kishte shpetuar Roma.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur