Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2018, 00:23   #41
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Ok, rrojshit te gjithe per pergjigjet.

Une ne SHBA kam 10 vjet. Me perpara kam jetuar nja 9 vjet ne Greqi dhe 1 vit ne Itali. Nga Greqia dhe Italia kam kujtime shume te mira (ne Greqi rrija ne nje ishull dhe me shume beja plazh sesa punoja, kurse ne Itali poashtu kalova shume bukur ne Firence). Ne SHBA erdha kryesisht per shkaqe shendetesore. Nuk ndihem aq i pershtatur ketu dhe nuk e kam shijuar jeten si ne Greqi dhe Itali. Megjithate me pelqen qe SHBA eshte vend liberal dhe punen e paguan mire. Ne Shqiperi e parashikoj veten me nje apartament me dy dhoma, nja njezet mije dollare ne arke, nje diplome nga Greqia, dy diploma nga SHBA, plus tre gjuhe te huaja. Nuk besoj se do kem shume problem per nje cfaredo pune ne Tirane. Me shume me tremb gjendja me shendetin publik ne Shqiperi.

Me qe Kurti me pyeti per mamane, nuk eshte vetem plaka ime qe eshte merzitur ketu, kam degjuar shume te thyer ne moshe qe nuk e duan fare Ameriken. Te kisha familje vete edhe nuk me plaste se cfare thote plaka, por une nuk kam bere familje dhe nuk jam shume entuziast per trashegimine time ne Amerike (pra nuk e di nese dua te bej femije qe do behen amerikane). Gjerat varen edhe nga qyteti ku jeton ne Amerike. Ne qytete si Bostoni edhe Nju Jorku mbase te medhenjte ndihen me mire (thjesht une nuk kam asnje deshire te vendosem ne ndonje qytet te madh amerikan, sepse atje emigrantet punojne shume per ta paguar shtepite dhe nuk kane ore te lira per veten, per familjen dhe per hobet... ).

Gjithsesi, ju falenderoj per postimet... uroj te me ndriconi
meqenese ke 10 vjet ne U.S.A, i bie qe ke 5 vjet qe je shtetas amerikan, keshtu qe ke gjithmone opsionin e kthimit ne U.S.A dhe nese te ecen keq ne shqiperi. Ca te themi, provoje, do ta kesh goxha veshtire muajt e pare, derisa te mesohesh me kushte te tjera jetese, te cilave s'ka cfar u ben as leku.
varet cfar pune do kerkosh, nese do ne administraten shteterore, eshte teper e rrezikshme, duhet te jesh militant partiak, dhe nuk besoj se e njeh ambjentin e korrupsionit burokratik shqiptar. tashme ti ke mentalitet te formuar perendimor. kur te sillesh me drejtesi ne vendin e punes, te gjithe do te te shohin si alien, do i besh menjehere armiq, po u bere si ata, eshte akoma me keq per ty.
te duhet te rishqiptarizohesh perseri, une nuk ja dola dot per aq pak kohe sa ndenja atje, u dorezova, tani jam ne U.S.A njesoj si ty.
nese do u futesh iniciativave private, jane ato problemet qe permendi Baba nga Durrsi.

shendetesia gjithashtu, eshte nje problem i tmerrshem.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 05-11-2018 nė 00:33
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 00:28   #42
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Ju qe doni te permiresoni vendin e shqiponjave...KTHEHUNI.

Eshte tjeter....VOLK.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 00:31   #43
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

une dhe systema nuk kthehemi. do shkojm ndonjeher per qef per vacation.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 00:32   #44
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,665
Thanks: 8,789
Thanked 6,774 Times in 2,845 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Ok, rrojshit te gjithe per pergjigjet.

Une ne SHBA kam 10 vjet. Me perpara kam jetuar nja 9 vjet ne Greqi dhe 1 vit ne Itali. Nga Greqia dhe Italia kam kujtime shume te mira (ne Greqi rrija ne nje ishull dhe me shume beja plazh sesa punoja, kurse ne Itali poashtu kalova shume bukur ne Firence). Ne SHBA erdha kryesisht per shkaqe shendetesore. Nuk ndihem aq i pershtatur ketu dhe nuk e kam shijuar jeten si ne Greqi dhe Itali. Megjithate me pelqen qe SHBA eshte vend liberal dhe punen e paguan mire. Ne Shqiperi e parashikoj veten me nje apartament me dy dhoma, nja njezet mije dollare ne arke, nje diplome nga Greqia dhe dy diploma nga SHBA, tre gjuhe te huaja. Nuk besoj se do kem shume probleme per nje cfaredo pune ne Tirane. Me shume me tremb gjendja me shendetin publik ne Shqiperi.

Me qe Kurti me pyeti per mamane, nuk eshte vetem plaka ime qe eshte merzitur ketu, kam degjuar shume te thyer ne moshe qe nuk e duan fare Ameriken. Megjithate gjerat varen edhe nga qyteti ku jeton ne Amerike. Ne qytete si Bostoni edhe Nju Jorku mbase te medhenjte ndihen me mire (thjesht une nuk kam asnje deshire te vendosem ne ndonje qytet te madh amerikan, sepse atje emigrantet nuk kane ore te lira per veten dhe hobet... ketu ku jam me dalin oret edhe per te mbledhur para edhe per te ushtruar hobet personale).

Gjithsesi, ju falenderoj per postimet... uroj te me ndriconi
Diplome kane te gjithe ne Shqiperi, eshte bo si puna e patentes se maqines, biles ka edhe Tom Doshi dhe Taulant Palla.
Gjuhe te huaj tashme dine edhe kalamajt neper shkolla fillore apo private.
Parate qe ke kursyer te mjaftojne vetem per nje vit per ushqim, kafe cigare tek klubi i lagjes.
Per sherbimin shendetsor e ke thene vete, nuk shtoj dot gjo...

Shaka bej o trim, mos u demoralizo aspak.
Edhe une kam plaken ketu ne maje te maleve te Austrise prej 17 vitesh dhe mezi i rrihet, (une vete se mbaj mend mo sa kom, m'duket sikur kam lindur ketu ) por ja kom bo dermonin, i kom ble sacin e satelitit dhe i jep drejtim vete anej nga tv shqiptare (anej nga Tirona i thote ajo kur do me kthy kanalin) dhe ashtu mo, e shtyn edhe ajo. Ne vere e coj nja 2 muj ne Tirone tek motra vet apo ne DR tek shpia vet dhe sikur cmallet ca. Vllai tjeter me i vogel sesa une ka mbi 22 vjet edhe ai qe eshte ketu dhe as qe i ha palla me ardhe me leje ne ALB, imagjino qe te kthehet. Jarebi te vendosim te tre me nji mendje per tu kthyer . Ti thashe keto gjera per te kuptuar qe rasti yt nuk eshte shume me i ndryshem sesa edhe i te tjereve, deshira dhe aspirata jote, kushtet e tua nuk ndryshojne shume nga ato te te tjereve, por ajo qe bon dallimin midis nesh eshte se kush "lodhet" i pari nga emigracioni, dhe vendos te kthehet ne vend te vet!
Nje sugjerim apo mendje mund ta jap: Nqs je merzitur apo "lodhur" nga emigracioni, nqs puna, jeta, perditshmeria jote nuk te bejne te ndjehesh mire dhe rehat, mos hezito aspak, por kthehu dhe perzihu me turmen atje ne ALB, atje ku hane 2million vete, do hane edhe 2 milion e 1. Nqs ke problemin e nenes, dergoje me shpesh ne ALB dhe leje ca me shume tek njerzit e vet, bleji edhe sacin qe te shofi i cik shqip, nxirre here pas here shetitje te hapi syte dhe te thyeje monotonine, nqs eshte ne gjendje jepi te beje pazarin ashtu kot sa te ndihet e dobishme per veten dhe ty apo shtepine, etj truke te ketij lloji.

Te uroj shnet dhe fat or mik, bej si ta ndjeje zemra dhe si ta thote mendja qe eshte me mire, ne fund te fundit dikur kane pas thone: Pyt 100 vete, bo si te dush vete
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 00:33   #45
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,757
Thanks: 16,249
Thanked 10,026 Times in 5,759 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
shendetesia gjithashtu, eshte nje problem i tmerrshem.
une do ti sugjeroja nese ka probleme shendeti mos te shkoj as private as shteterori po ne ndonje vend fqinj aty ne Evrope .
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 00:38   #46
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
une dhe systema nuk kthehemi. do shkojm ndonjeher per qef per vacation.
NONA e ime(prap me te vogel) ka qene dhe ne Miami: Beno aty ku banon TI,nuk do e nroja me as i ven te botes!!!

Perse Mome???

Pasterti,gjelberim,qetesi dhe nuk shof njerez qe ULURASIN.

Hmmmmm...Mome do kesh qene ne noi lagje jevgjish.

Fillove ti....prape.

Hajde ta puth GUSHEN....une.

Kaq dhe ja u kam shkruar.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 00:39   #47
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
une do ti sugjeroja nese ka probleme shendeti mos te shkoj as private as shteterori po ne ndonje vend fqinj aty ne Evrope .
italia ka spitalet me te mira ne europe, dhe mesa duket ky e njeh italine se ka qene 1 vit ne Firenze, eshte fare e mundshme te perfitoje falas nga spitalet publike italiane, ka doktore te shkelqyer.
ne shqiperi as qe behet fjale, doktoret te semurin enkas me ilace te gabuara, te te bejne klient te perhershem. nuk ka hipokrat atje, ka hipokrit.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 00:42   #48
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
italia ka spitalet me te mira ne europe, dhe mesa duket ky e njeh italine se ka qene 1 vit ne Firenze, eshte fare e mundshme te perfitoje falas nga spitalet publike italiane, ka doktore te shkelqyer.
ne shqiperi as qe behet fjale, doktoret te semurin enkas me ilace te gabuara, te te bejne klient te perhershem. nuk ka hipokrat atje, ka hipokrit.
FIKS....rrace TJETER.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 00:48   #49
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
FIKS....rrace TJETER.
me duket se nuk i kan fajet racat lol, por sistemet.
ka sisteme te mira dhe te keqia.

Systema ne gjermani is greate.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 00:58   #50
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,665
Thanks: 8,789
Thanked 6,774 Times in 2,845 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

@Erdhi Dimri.
Ne fillim kur te shkosh, do te duhen nja 2 muj qe te mesohesh me cmimet dhe me lekun shqiptar, kane me te qeth katunaret tek markata sepse te shofin qe je fringo nga jasht shtetit dhe ops, menjiher ta fusin ne cmim
Kshu ma bojn muve sa her shkoj atje, edhe kur e mor vesh qe ma fusin katunaret filloj e qesh ene menoj me vete: lene mer delenxhiun te knoqet me 1000 -2000 leke t'vjetra, une ene pak dit jom, ndersa ky po zorraxhi dhe delenxhi do ngelet gjith vitin dhe gjith jeten dhe nuk boj llafe me katunarin se m'bje rybja, amo inot m'vje sa t'dush kaiher.
Masnej kur te moresh maqinen me dal, sa t'hypsh n'timon pas 5 minutash qe ke dal m'rruge s'ke me lone gjo pa shajte gjymes anglisht e gjymes shqip qe te bindet edhe dreqi vete!
Kur te shkosh neper zyra elektriku, ujsjellsi, etj etj n'fillim do rrish si qingj ne radhe por masnej kur t'shofesh qe hy njoni e dil tjetri simas qefit ene ti rri aty me ore, fillon e revoltohesh, mirpo ngaqe nuk i din kopil'lleqet e atyne, ata ta mushin menjen qe osht kshu e jo ashtu si thu ti, me i fjal te plasin me rrena e budalliqe saqe dorzohesh ene hek dor nga problemi qe ke, biles i thu falemners per shpjegimin, me pak fjale ke baba hyn me mend e tuja ene del me mend e atyne
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 01:10   #51
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,205
Thanks: 16,485
Thanked 9,747 Times in 6,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
me duket se nuk i kan fajet racat lol, por sistemet.
ka sisteme te mira dhe te keqia.

Systema ne gjermani is greate.
Sistemet i bejne njerezit dhe jo alienet.
Ai primitivi ishte me PERFEKTI dhe perse???
Gjuanin me gure,pastaj me metale, kafshe dhe peshq,hidhnin do fara per tu ushqyer, pra per te mbijetuar dhe e ndanin ...SEBASHKU.

Duket irracionale apo idiotesi por keshtu ka QENE.
border=
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 01:12   #52
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
@Erdhi Dimri.
Ne fillim kur te shkosh, do te duhen nja 2 muj qe te mesohesh me cmimet dhe me lekun shqiptar, kane me te qeth katunaret tek markata sepse te shofin qe je fringo nga jasht shtetit dhe ops, menjiher ta fusin ne cmim
Kshu ma bojn muve sa her shkoj atje, edhe kur e mor vesh qe ma fusin katunaret filloj e qesh ene menoj me vete: lene mer delenxhiun te knoqet me 1000 -2000 leke t'vjetra, une ene pak dit jom, ndersa ky po zorraxhi dhe delenxhi do ngelet gjith vitin dhe gjith jeten dhe nuk boj llafe me katunarin se m'bje rybja, amo inot m'vje sa t'dush kaiher.
Masnej kur te moresh maqinen me dal, sa t'hypsh n'timon pas 5 minutash qe ke dal m'rruge s'ke me lone gjo pa shajte gjymes anglisht e gjymes shqip qe te bindet edhe dreqi vete!
Kur te shkosh neper zyra elektriku, ujsjellsi, etj etj n'fillim do rrish si qingj ne radhe por masnej kur t'shofesh qe hy njoni e dil tjetri simas qefit ene ti rri aty me ore, fillon e revoltohesh, mirpo ngaqe nuk i din kopil'lleqet e atyne, ata ta mushin menjen qe osht kshu e jo ashtu si thu ti, me i fjal te plasin me rrena e budalliqe saqe dorzohesh ene hek dor nga problemi qe ke, biles i thu falemners per shpjegimin, me pak fjale ke baba hyn me mend e tuja ene del me mend e atyne


brilante.

ja del mbane te besh humor dhe te pikturosh realitetin me penelata realiste.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 01:32   #53
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,665
Thanks: 8,789
Thanked 6,774 Times in 2,845 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin


brilante.

ja del mbane te besh humor dhe te pikturosh realitetin me penelata realiste.
ej RONO, shkova i her ke zyrat e elektrikut ene i thashe atyne atje:
pse duhet me pagu taksen e televisorit kur une nuk rri hic ne Shqipni?
Pergjigja qe me dha ishte: Po e pagujne te gjithe , kshu eshte ligji.
Po mire i thashe jam dakord sepse edhe une nga shtet me ligje vij, nuk kom zbrit nga baobabi por problemi eshte qe une e pagoj nje takse te tille ne vendin ku jetoj dhe jom rezident dhe i tregova faturen e ORF-se (televisioni shteteror i Austrise) qe eshte plot 117 oiro ne vit, pse mer vlla dy here po te njejten gjo do paguj une ? Po keshtu me ndodh edhe ke bashkia per taksen e gjelbrim/pastrimit etj rropsa te tjera. O dulla- i thashe, nuk e kuptoni ju qe nuk jam as resident dhe as qe shfrytezoj asnje sherbim te shtetit shqiptar sepse jam shtetas i huaj?
Pergjigja ishte: epo sidoqofte ke lindur ketu prandaj edhe taksohesh….
Ju qenkeni shtate uje-dhe nji kos -ke baba, e lashe fare dhe ika se skisha kohe me humat me budallaret.
Hic ashtu ngeli ajo pune, cdo vit sa here qe shkoj ne ALB i lej atyne nja 80-90 mije lek kot fare per ndricim rrugesh, pastrim/gjelbrim, Rtsh e traplliqe te tjera. Me vje inot sa t'dush, po skom kohe, mire qe po ma vjedhin lekun, por te pakten mos me vjedhin kohen qe e kam te cmuar. Shtet prej letre higjenike
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 02:09   #54
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,259
Thanks: 1,612
Thanked 9,072 Times in 3,982 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

10 vjet dhe akoma s’je pershtatur??!! Atehere mos rri me ne USA. Arsyeja tamam qenke ti. Se fundja mamase ja gjen dermanin. E kthen si shumica e pleqve qe nuk rrine dot ketej. Po me 20 mije dollare veshtire do ta kesh. Mgjth kalamaj s’paske. Pa pergjegjesi. Shko e provoje.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 02:42   #55
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,757
Thanks: 16,249
Thanked 10,026 Times in 5,759 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Ka dhe njerez klasike sdo te thote gje ..qe jan te dhene me shume mbas artit , kultures etc e nuk pershtaten ne nje vend si USA ku ka njerez te babzitur pas parase e asgje tjeter ...empty dmth
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 02:42   #56
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 851
Thanks: 441
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
10 vjet dhe akoma s’je pershtatur??!! Atehere mos rri me ne USA. Arsyeja tamam qenke ti. Se fundja mamase ja gjen dermanin. .
Mbase jam une problemi, por nuk duhet te befasohesh, sepse pergjithesisht komunitetet e huaja pershtaten ne tregun amerikan dhe jo ne kulturen/mendimin amerikan. Nga 20 veta qe njoh ketu, vetem dy zgjodhen te martohen ne Amerike. Nga 30 qe njihja ne Greqi dhe Itali, vetem dy kishin vajtur te martohen ne Shqiperi. Qe te mos zgjatem, shqiptaret e Amerikes jane komuniteti me patriot nga gjithe komunitetet shqiptare ne bote, jane edhe komuniteti qe merret me shume me forumet shqip, per shkakun e thjesht se shumica (si puna ime) nuk jane pershtatur mentalisht ne kete vend, packa se mund te kene pune dhe shtepi te mira. Pra s'me duket vetja se perbej ndonje perjashtim. Me evropianet, packa se shume here na sillen si racista, na puqet me shume mentaliteti sesa me amerikanet. Lufta e brezave ketu eshte akoma me e keqe se ne Itali dhe Greqi. Atje prinderit integroheshin deri diku, femijet intergroheshin me shume, por duke qene se nuk kishim edhe ndonje dallim te madh mentaliteti me italianet dhe greket, nuk vije re ndonje kontrast te madh midis prindit dhe femijes. Ketu ne SHBA kontrasti prind shqiptar dhe femije te vret shikimin, se zakonisht prinderit nuk integrohen fare (anglishtja eshte shume me e papershtatshme per folesin e shqipes sesa greqishtja dhe italishtja -- amerikani eshte ne Hene), kurse femija nuk ben dot te njejtin balancim midis kulturave (sic bejne fjala bie femijet e emigranteve ne Evrope).

U zgjata me shume sec duhet, e di, por nese dikush e fle mendjen qe do vdese ne SHBA apo gjetiu, duhet te mendoje edhe ceshtjet familjare.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 05-11-2018 nė 02:54
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 06:04   #57
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,897
Thanks: 3,611
Thanked 683 Times in 538 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
NONA e ime(prap me te vogel) ka qene dhe ne Miami: Beno aty ku banon TI,nuk do e nroja me as i ven te botes!!!

Perse Mome???

Pasterti,gjelberim,qetesi dhe nuk shof njerez qe ULURASIN.

Hmmmmm...Mome do kesh qene ne noi lagje jevgjish.

Fillove ti....prape.

Hajde ta puth GUSHEN....une.

Kaq dhe ja u kam shkruar.

Europa eshte si sardele peshku. Shume e kongjestionuar.

Qe kur njoha kontinentin Amerikan rashe menjehere ne dashuri me te. Siperfaqja e madhe, rruget e gjera, rruget dhe ndarja e tyre ne menyre te tille qe vozitja me makine te jete gjithnje e rehatshme, parqe pafund, te gjelbra dhe te virgjer, uji me bollek, shtepite te ngrohta ne dimer, sistemi i mirembajtjes se rrugeve nga debora dhe i riparimit te tyre qe eshte me i nevojshem se ne Europe per arsye te bymimit dhe tkurrjes se asfaltit shkaktuar nga kushtet metereologjike. Cfare te permend me pare?!

Eshte e vertete qe qytetet metropolitane ngrihen ne lartesi per arsye te planifikimit urban, por qytezat e vogla kane shtrirje gjeresore dhe jo lartesore. Arkitektura te le per te deshiruar dhe nuk krahasohet me kontinentin plak. Ka megjithate disa qytete te cilat kane nje kombinim te bukur arkitekture dhe funksionalitet. Kjo eshte karakteristike e disa zonave te Quebec-ut qe ruan edhe nje stil europiano-francez.

Ne Europe, ku koha rrjedh me ngadale, me pelqen te kaloj pushime dhe te kem nje shofer personal te me drejtoje.

Ketu koha rrjedh me shpejt dhe njerezit jane shume punetore. Duket sikur kane urgjence me te larte. Ne jemi ne Pol te Veriut dhe qielli eshte me afer me token sesa ne Europe.


Sa do te doja te ndaja kohen midis dy kontineteve.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 06:49   #58
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,754
Thanks: 3,769
Thanked 3,036 Times in 2,058 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
ej RONO, shkova i her ke zyrat e elektrikut ene i thashe atyne atje:
pse duhet me pagu taksen e televisorit kur une nuk rri hic ne Shqipni?
Pergjigja qe me dha ishte: Po e pagujne te gjithe , kshu eshte ligji.
Po mire i thashe jam dakord sepse edhe une nga shtet me ligje vij, nuk kom zbrit nga baobabi por problemi eshte qe une e pagoj nje takse te tille ne vendin ku jetoj dhe jom rezident dhe i tregova faturen e ORF-se (televisioni shteteror i Austrise) qe eshte plot 117 oiro ne vit, pse mer vlla dy here po te njejten gjo do paguj une ? Po keshtu me ndodh edhe ke bashkia per taksen e gjelbrim/pastrimit etj rropsa te tjera. O dulla- i thashe, nuk e kuptoni ju qe nuk jam as resident dhe as qe shfrytezoj asnje sherbim te shtetit shqiptar sepse jam shtetas i huaj?
Pergjigja ishte: epo sidoqofte ke lindur ketu prandaj edhe taksohesh….
Ju qenkeni shtate uje-dhe nji kos -ke baba, e lashe fare dhe ika se skisha kohe me humat me budallaret.
Hic ashtu ngeli ajo pune, cdo vit sa here qe shkoj ne ALB i lej atyne nja 80-90 mije lek kot fare per ndricim rrugesh, pastrim/gjelbrim, Rtsh e traplliqe te tjera. Me vje inot sa t'dush, po skom kohe, mire qe po ma vjedhin lekun, por te pakten mos me vjedhin kohen qe e kam te cmuar. Shtet prej letre higjenike
Neqoftese ti ke nje shtepi ne Shqiperi do ti paguash ato detyrime. Nuk ka rendesi nese jeton ne Austri, Amerike, etj. Shite shtepin dhe nuk ke per ti paguar ato detyrime, do ti paguaje tjetri qe do ta bleje.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 07:13   #59
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
ej RONO, shkova i her ke zyrat e elektrikut ene i thashe atyne atje:
pse duhet me pagu taksen e televisorit kur une nuk rri hic ne Shqipni?
Pergjigja qe me dha ishte: Po e pagujne te gjithe , kshu eshte ligji.
Po mire i thashe jam dakord sepse edhe une nga shtet me ligje vij, nuk kom zbrit nga baobabi por problemi eshte qe une e pagoj nje takse te tille ne vendin ku jetoj dhe jom rezident dhe i tregova faturen e ORF-se (televisioni shteteror i Austrise) qe eshte plot 117 oiro ne vit, pse mer vlla dy here po te njejten gjo do paguj une ? Po keshtu me ndodh edhe ke bashkia per taksen e gjelbrim/pastrimit etj rropsa te tjera. O dulla- i thashe, nuk e kuptoni ju qe nuk jam as resident dhe as qe shfrytezoj asnje sherbim te shtetit shqiptar sepse jam shtetas i huaj?
Pergjigja ishte: epo sidoqofte ke lindur ketu prandaj edhe taksohesh….
Ju qenkeni shtate uje-dhe nji kos -ke baba, e lashe fare dhe ika se skisha kohe me humat me budallaret.
Hic ashtu ngeli ajo pune, cdo vit sa here qe shkoj ne ALB i lej atyne nja 80-90 mije lek kot fare per ndricim rrugesh, pastrim/gjelbrim, Rtsh e traplliqe te tjera. Me vje inot sa t'dush, po skom kohe, mire qe po ma vjedhin lekun, por te pakten mos me vjedhin kohen qe e kam te cmuar. Shtet prej letre higjenike

po une qe paguaj takse per arsimin ne tirane, takse per lali erin. s'kam asnje njeri qe studion ne shqiperi, por ai leket i do, sepse perndryshe te presin ujin, dhe te te presin ujin ne tirane eshte big deal, sepse duhet ta rilidhesh perseri kontraten, pervecse duhet kohe, duhet te harxhosh dhe para ekstra. kshu qe faturat duhen paguar dhe kur ke apartamentin bosh, sepse perndryshe kur shkon me pushime ne shqiperi i bie te shkosh ne hotel jo ne shtepine tende.
keta plerat qe qeverisin atje e detyrojne emigrantin qe te mendoje seriozisht ta braktise shqiperine pergjithmone, tja bej kaken mu ne koke, te shese cdo gje qe ka atje, ta dhjes dhe shtetesine me nje mut, se s'ka c'te duhet shtetesia shqiptare me, vecse per te pagu taksen e arsimllikut e lali bythqir erit, dhe kto taksat e tjera qe shpikin cdo dite.
para ca kohesh ky qe kujdeset per faturat e mia ne shqiperi, shkon njeher ke shpia ime dhe gjen nje leter posht deres, administratori pallatit donte taksen e ashensorit dhe pastrimit te shkalleve
kishte shku e kishte taku administratorin ky, i kishte then, ore je ne vete ti, ca takse ashensori do nga nje apartament ku nuk banon njeri?????

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 05-11-2018 nė 07:17
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 07:27   #60
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A e mendoni kthimin nė Shqipėri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Neqoftese ti ke nje shtepi ne Shqiperi do ti paguash ato detyrime. Nuk ka rendesi nese jeton ne Austri, Amerike, etj. Shite shtepin dhe nuk ke per ti paguar ato detyrime, do ti paguaje tjetri qe do ta bleje.
menjefjale ti sugjeron te shesesh shtepine dhe te shkeputesh cdo lidhje me shqiperine!
une po e marr shum seriozisht kte opsion prej disa kohesh, por kur te arrij ne momentin te shes shtepine. te siguroj qe do dhjes jo vetem taksen e arsimit te lali erit, po do dhjes shqiperine me keq se Faik Konica.


nuk u mjafton zhvatja e emigranteve nga remitancat???? emigrantet kan pagu dhjetra miliarde dollare remitanca keto dy dekada e gjysem, pa keto remitanca shqiperia do kishte ngordhur fizikisht.

dmth me shqip dhe me troc, qe ta kuptoj dhe poplli i thjesht, un s'kam fituar kurre asnje koker leku ne shqiperi, por vetem une(dhe si une ka miliona emigrante shqiptare) kam sjelle dhe shpenzuar dhjetra mijera euro dhe dollare ne shqiperi, keto para jane injektuar ne ekonomine shqiptare....me anen e ketyre parave mbahen ato qeverite e juaja te dhjera shqiptare. akoma doni taksa arsimlliku dhe televizioni te dhjere shqiptar??????

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 05-11-2018 nė 07:41
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur