Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-07-2019, 16:35   #21
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,235
Thanks: 16,501
Thanked 9,752 Times in 6,598 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
C’fare ka dashur te thote me qarte ky , Adģ ?! Sepse ri perserisin P.O. te njentat gjera non stop .
Eshte nje dibran qe dikur kishte inteligjence mbi te tjeret.....thonin.

Eshte nje ZHGARRAVINE SOT dhe perse?
Sepse si <inteligjent > qe ishte duhej te ishte PERHERE ne opozite me pushtetin,kto me vone se kurre i hane shumica.Eshte pjese e nje INGRANAZHI ku ben pjese ky.Sa i perket Reagan dhe Bushit foli ne menyre te pakuptueshme meritokratike.Nje LLAPAQEN si te tjeret.Taashti keto gazetaret e pervecem kane rrezuar apo PO qeverira,ky HIPOKRITI nuk i thot,sepse m.q-se eshte MIKROB mediatik duhet ti dije.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 17:31   #22
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,643
Thanks: 1,840
Thanked 2,478 Times in 1,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, pėrballja me propagandėn....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Nga: Adi Krasta
Askush nuk do kishte menduar se dy qeverisje te dy partive qe pretendojne se jane aq te ndryshme nga njera tjetra, do kishin rezultuar ne nje drame popullore. Ne nje kerkese mese te natyrshme per rotacion, cdo qytetar i republikes kerkon qe qeverisja qe vjen te jete me e pergjegjeshme, me e kujdesshme, me realiste, me e ndjeshme dhe natyrisht me e perulur se ajo e mepareshme.
Kjo nuk ndodhi. Dalja jashte kontrollit e kanabizimit te territorit te Shqiperise, bashke me vet emertimin si vend i prodhimit en masse te drogave dhe i trafikut te tyre, ishte nje goditje shume e forte ndaj logos se qeverisjes. Kjo ndodhi qe ne muajt e pare dhe u fsheh me nervozizem nga pushteti, madje dhe ne biseda private. Kanabizimi i vendit ishte Gerdeci i kesaj qeverisjeje. Per t’i shkuar tendences popullore per krahasim, do te duhej qe per te qene njesoj si e meparshmja kjo qeverisje te vriste kater njerez ne bulevard, qe ne debatin pro dhe kundra te fajesohen njelloj te dy kundershtaret me te njejtin krim. Skene qe nuk kishte gjasa te perseritej dy here. Por largimi i me shume se gjysme milioni shqiptaresh dhe mbetja kokeforte e Shqiperise ne krye te listes se azilkerkuesve, bashke me shkaterrimin e shpreses per ndertimin e nje shteti te drejte dhe ligjor u trajtua nga analiste te huaj (te cilet u anatemuan gjithesesi) si nje si-vrasje numerike, por me e sofistikuar, qe nuk kishte konkurueshmeri me te vraret ne bulevard, vetem sepse trupat e te ikurve nuk dergjeshin pllakave te deshmoreve te kombit, por ne kampe te qelbura refugjatesh dhe barqet gjithe tym, benzine e dhe’ te mauneve qe udhetonin per ne Angli nga Kaleja.

Ne psiqiken e frustruar e te lodhur te popullit tim, pergjimet dhe zeri i shqueshem i ministrave hajdute, e te panginjur, halabake dhe te trembur per vdekje nga shefi dhe mekembesi i tij i pergjithshem, duket se jane te pamjaftueshme per zemerim. As e folura capraz e dikujt qe duhet te jepte zgjidhje e do te duhej te punonte me shume dhe te fliste shume me pak, ose aspak, nuk duket se ka shkaktuar deri sot nje shqetesim. Psikologet mund te shohin nje marredhenie te cuditeshme mes liderit dhe njerezve te zakonshem ne Shqiperi. Ne i dukemi qeverisjes numra te (polls), te pergjumur e ne trans. Vetem dalja afro 10% ne zgjedhjet e fundit farse e shqetesoi ate. Aspak merzia dhe palumturia, kritikat dhe lenia e vendit, talljet online. Jo. Ishin numrat ne polls qe e mbanin ne kembe caprazllekun. Pas renies dramatike te numrave vjen squllja. Dhe hakmarrja. I dhimshem si teater. Kur mendon se kush e ben dhe si ja del.

Por nuk do ishte vetem arroganca shteterore qe shkakton nje stepje te njeriut te zakonshem. As ekonomia ne gjunje. As mungesa e komunikimit normal mes shtetit, pushtetit, opozites dhe popullates. As mosfunksionini i institucioneve kushtetuese. As dakordesimi i dyshimte per te ruajtur statukuone prej ambasadoreve te perfaqesive te huaja.


Eshte mungesa e limiteve te fyerjes, te konspiracioneve te tryezave per te thyer kundershtaret dhe ata qe mendojne ndryshe. Eshte toka e djegur e parimeve morale dhe te edukates se domosdoshme qe ne fakt, duhet thene, do te duhej te vinte nga prinderit. Per cdo diktator me vese, e para qe deshton eshte nena.

Nuk jane pushtetarer te devijuar dhe amorale. Jemi edhe ne te gjithe qe i pranojme. Nuk ka fajtore te pjesshem dhe faj gjysmak. Ajo cka eshte paradoksale dhe e pakuptueshme, pra dhe e paturpshme, eshte se qeverisja ka vendosur te kryeje me kokefortesi dy aksione qe e lexojne shemtuar dhe perfundimisht. Nga njera ane hapur ka vendosur te pasurohet dhe pasuroje sherbetoret, dhe nga ana tjeter te lere pa buke dhe pa pune, e per kete shkak pa fjale, ata qe mendojne ndryshe. Ne u cartem kur kjo ndodhi ke qeverisjet e mepareshme. A kemi kujtese apo jo? U tmerruam. Reaguam.

Por ne mandatin e dyte te kesaj qeverisjeje ka edhe elemente komiciteti pertej presionit. Nuk te sulmon vetem shteti dhe segmente te cmendura te tij, por ne menyre kapilare dhe te mireorganizuar te sulmojne ish shoke e shoqe shkollash, bashke me prinderit e tyre te cuditur, kuneter e kunata te tyre, fqinj te inatosur dhe shoke tavolinash te vjetra e te vlefshme.

Eshte as me pak e as me shume lenia qe gjindja i bente nje njeriu kur pushteti i Enver Hoxhes vendoste ta hidhte ne plehra. Kaq i thelle eshte polarizimi. Pothuaj i pashpetim. Ndaj dhe te trishton.. E njejta sjellje njerezore. Ti, me te verteten tende qe tanime per shkak te Trampit eshte vetem nje nga te vertetat alternative, ndjehesh jo vetem “vetem” dhe i sulmuar por po aq i pakuptuar. Eshte nje beteje jo e lehte, jo e barabarte. Nuk eshte e vertete qe perballe te qendron vec propaganda e shfrenuar e kakofonike. Perballe e anash, me nje observim te pafshehur te ndjekin ata me te cilet ke ndare dikur nje enderr te madhe per demokraci, pushtet te ndershem e llogaridhenes, shtet te drejtuar nga teknokratet dhe jete qe nuk te trazohet nga zhurma portalesh me sulme te paprincipta.

Po cfare duam ne. Pse i qasemi te vertetave keshtu, perse nuk i sherbejme pushtetit qe tja hedhe pas vjedhjes se votave, anatemimit te individeve, shkaterrimit te bizneseve dhe fshehjes se skandaleve. Ne duam nje vend normal. Ku nuk behet genjeshtra menyre te qeverisuri dhe ku qeverisesit duhet ta ndjejne se besimi popullor dhe leja per te qeverisur jane te rendesishme por dhe te perkoheshme. Qellimi i informimit tone dhe i gazetarise qe bejme eshte te ndikojme. Jo ne menyre egoiste apo per nje axhende te caktuar. Ne e dime se ne cdo familje shqiptare qe eshte e lumtur pse partia e tyre eshte ne pushtet, ka nje moment qartesimi, qofte ai dhe momental. Ka nje moment analize. Ka nje cast kur veshtrimi kritik mundohet ta kaloje membranen propagandistike. Keto familje te majta si dhe ato historikisht te djathta ose inerte jane te rendesishme per fatet e vendit. Militantizmi i tyre e vendos vendin perpara sprovave te pjelljes se diktatoreve. Nese keto familje te majta konformohen, shurdhohen, verbohen, u mbytet analiza, ajo qe e peson goditjen eshte e ardhmja. Ne keto rrethana ne rrisim femije qe do behen burra e gra narciziste, egoiste, siperfaqesore dhe moralisht te devijuar. Sic fatkeqesisht ndodhi me kete brez.

Sidoqofte, ne momentet e presionit me te madh te ushtruar nga qeverisjet, sipas nje aksiome te arte qe do te duhej te ruante ekuilibrin universal,nis dhe carja perfundimtare, si pararendese e vete fundit. Metri i fundit perpara se nje avion te preke token quhet djujmi i fundit. Pra jemi ne djujmin e fundit.

Njerezve te inatosur e hakmarres te cdo pushteti, kaq te njejte me njeri tjetrin u themi se “ishin dikur e ardhmja”. Ka ardhur nje kohe tjeter. Shqiperine qe ata nuk e bene dot duhet ta bejme te gjithe si qytetare te angazhuar, qe nuk u shpeton asgje dhe qe kerkojne nga klasa politike profesionalizem dhe ndershmeri.
Ka patur nje pakice te vogel qe e dinin shume mire si do te rridhnin ngjarjet e sa ashtuquajturi 'tranzicion'. Ajo pakice iku nga Shqiperia ne vitet 91 e 92. E dinin shume mire se ne ate vend te lar me gjak te pafajshem per me shume se 45 vjete nuk mund te kishte ndryshim te vertete. Nje ndryshim i mirefillte do te nenkuptonte drejtesi dhe 'vetevrasje' te klases politike qe po bente 'pluralizmin'. Keta te fundit komuniste qe u ben demokrat brenda nates. Nuk kishte si te funksiononte ne nje vend qe kishte perjetuar nje diktature cnjerezore qe hante njerezit e vete perzgjalli. E me nje popull te viktimizuar tej mase nga te gjtha faktoret e jashtem e te brendshem.

Nuk e kam fjalen per ata qe hypen anijeve, por per nje pakice te 'padukshme' te 'paperfillshme'. Ata qe ne rast se Shqiperia do te praktikonte vertet pluralizmin ishin e vetmja shprese per te drejtuar Shqiperine gjate nje tranzicioni te vertet. Ata luftohen edhe sot, jasht vendit, spiunohen edhe sot e mbahen ne mbikqyrje nga sigurimi i cili nder vitet e 'tranzicionit' vetem se ka ndryshuar emrin.

Ai popull e ka ditur shume mire dhe vazhdon te di se per ke voton. Ka nje pakice te guximshme qe do te sakrifikonte gjithcka per te ardhmen por kjo eshte nje pakice shume e vogele cila duhet t'i nenshtorohet ligjeve te natyres se vulgut, shumices!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 24-07-2019 nė 23:25
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 18:59   #23
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,235
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Basha: Agim Musta shembull i intelektualit, simbol i rezistencės antikomuniste

Kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha ka shprehur ngushellimet e tij pėr humbjen e jetės sė njė personaliteti si Agim Musta, qė u pėrndoq dhe u burgos nga regjimi komunist pėr veprėn e tij.

‘Me hidhėrim tė thellė mėsova ndarjen nga jeta tė historianit, filologut dhe aktivistit tė tė drejtave tė njeriut Agim Musta, njė dėshmitari tė ēmuar, njė simboli tė rezistencės antikomuniste dhe njė rrėfyesi tė pashoq pėr krimet e diktaturės komuniste.

Agim Musta ishte etaloni i tė burgosurit politik nė diktaturėn komuniste. Ai ishte pjesėtar i “grupit socialdemokrat”, sė bashku me Pjetėr Arbnorin, Uran Kalakulėn e tė tjerė antikomunistė qė nė 1962 u arrestuan, sepse tentuan tė themelonin tė parin formacion politik, pas vendosjes sė diktaturės mė 1944-n. Pasi provoi pėr 13 vjet burgjet mė tė egra tė diktaturės, nė Burrel e nė Spaē, Agim Musta u mbijetoi edhe viteve tė tjera tė diktaturės dhe u pėrfshi nė vitin 1990 nė Lėvizjen pėr Demokraci, duke qenė njė themelues i Shoqatės sė tė Pėrndjekurve Politikė.

Emrin e Agim Mustės e gjen nė ēdo nismė pėr rehabilimin e viktimave tė komunizmit, integrimin nė shoqėri tė ish-tė pėrndjekurve politikė dhe pasardhėsve tė tyre, si dhe nė radhėn e parė tė atyre qė kėrkonin ndėshkimin e ideatorėve dhe atyre qė vunė nė zbatim pėr 45 vjet diktaturėn mė tė egėr nė Evropė. Ai ishte hartuesi i parė i hartės sė zbulimit tė mė shumė se 100 burgjeve, kampeve tė internimit e kampeve tė telave me gjemba. Agim Musta ishte njė kontributor nė themelimin e Pavionit tė terrorit komunist nė Shqipėri dhe njėri nga anėtarėt e komisionit qė u mor me rindėrtimin e Pavionit tė viktimave tė diktaturės komuniste, nė 2012-n, nė 100 vjetorin e pavarėsisė. Ai kontribuoi nė vetė tė parė, jo vetėm nė mbledhjen e dėshmive, por edhe me publikimin e 13 librave, me fakte historike, dėshmi e intervista pėr zbardhjen e krimeve gjatė 45 viteve tė diktaturės.

Agim Musta ishte njė shembull i intelektualit qė nuk u shmangej pėrgjegjėsive tė shumta qė tranzicioni linte jetime. Angazhimi i tij nė mbrojtje tė tė drejtave tė njeriut, si dhe pėr gjetjen e eshtrave tė mbi 4 mijė tė vrarėve tė diktaturės ėshtė njė leksion pėr tė gjithė ne. Kur shoqėria ka nevojė, intelektualėt e ngrenė zėrin, ata rreshtohen dhe nuk stepen as nga intimidimet e metastazave tė diktaturės e as nga joshja imorale e zengjinėve qė duan tė blejnė heshtjen, robėrinė e re tė shoqėrive me demokraci hibride.

Unė u jam pranė vajzave tė Agim Mustės, Elisabetės dhe Suelės, dhe ndaj me to ndjesinė e krenarisė qė ndjen ēdo shqiptar pėr njė dėshmitar tė diktaturės komuniste, qė, qysh prej 1990-s, ja kushtoi jetėn e vet publikimit tė kėtyre dėshmive. Kėtu jeta e Agimit dallon nga jeta e tė burgosurve tė tjerė tė komunizmit. Publikimi i dėshmive pėr krimet dhe i librave tė tjerė historikė ėshtė njė kontribut i pashoq, pėr tė cilin jam i sigurtė se shoqėria shqiptare do t’i jetė pėrjetėsisht mirėnjohės Agim Mustės.

U prehtė nė paqe!360grade.al
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:25   #24
Metarch
homo aspirans
 
Avatari i Metarch
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Posts: 90
Thanks: 13
Thanked 49 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Metarch ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Ish mjaftisi e drejton, i pėrfolur pėr abuzime kur e caktuan zv-ministėr pranė LSI.
Ndėrsa pėr drejtuesit e tjerė nuk kam shumė info.
Por zhgėnjimin qė lanė mjaftistėt kur erdhėn nė pushtet nuk mendoj qė mund tė rikuperohet me mjatucė tė njėjtė apo tė rinjė.
Si duket ambasada amerikane / agjensitė jo qeveritare nga ku mbėshteten kėta karagjozė tė ardhshėm tė pushtetit i stimulojnė pėr interesat e tyre dhe jo nė dobi tė Shqipėrisė.
Per sa me takon mua, ata qe mundohen t'ja faturoje kete krize ndryshimeve te 2008-es jane absolutisht "opozite e kontrolluar". Jo se ndryshimet e 2008-es meritojne te mbrohen nga ndokush. Por sepse, ne kete pike ku jemi me kete mullar mekatesh qe kemi ngritur, mekati i fundit qe ka mbetur pa u bere e hedhur mbi te eshte te mos kuptojme si shoqeri gjenezen e vertete te kesaj krize. Kjo nuk eshte as krize ligjore dhe as politike. Kjo eshte kriza e marteses se mediokritetit dhe provincialitetit te nje "elite" shoqerore me perversitetin dhe komplekset e nje deliranti te degjeneruar. Nese asgje tjeter, te pakten ky mesim te nxirret, qe kjo histori groteske t'ja vlente per dicka. Pertej kesaj te rrish e te merresh me formalitetin e bojes ne leter kur ka vdekur cdo norme profesionalizmi dhe qytetarie vertet qe eshte surrealizem artistik.
border=
Metarch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:37   #25
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Dakord jam me ty.

Nuk eshte se ndriti Shqiperia para 2008 me sistemin e vjeter.

Biles kaosi dhe qelbesirlleku me i madh ndodhi midis 1991-2008.

Problemi nuk eshte teknik ne Shqiperi, por problem vizioni dhe morali.


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Metarch Shiko postimin
Per sa me takon mua, ata qe mundohen t'ja faturoje kete krize ndryshimeve te 2008-es jane absolutisht "opozite e kontrolluar". Jo se ndryshimet e 2008-es meritojne te mbrohen nga ndokush. Por sepse, ne kete pike ku jemi me kete mullar mekatesh qe kemi ngritur, mekati i fundit qe ka mbetur pa u bere e hedhur mbi te eshte te mos kuptojme si shoqeri gjenezen e vertete te kesaj krize. Kjo nuk eshte as krize ligjore dhe as politike. Kjo eshte kriza e marteses se mediokritetit dhe provincialitetit te nje "elite" shoqerore me perversitetin dhe komplekset e nje deliranti te degjeneruar. Nese asgje tjeter, te pakten ky mesim te nxirret, qe kjo histori groteske t'ja vlente per dicka. Pertej kesaj te rrish e te merresh me formalitetin e bojes ne leter kur ka vdekur cdo norme profesionalizmi dhe qytetarie vertet qe eshte surrealizem artistik.
Kush e ka fajin per kete sipas teje?

Nodhi rastesisht apo me plan nga mbrapa?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:40   #26
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,235
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Dakord jam me ty.

Nuk eshte se ndriti Shqiperia para 2008 me sistemin e vjeter.

Biles kaosi dhe qelbesirlleku me i madh ndodhi midis 1991-2008.

Problemi nuk eshte teknik ne Shqiperi, por problem vizioni dhe morali.
Kush e ka fajin per kete sipas teje?

Nodhi rastesisht apo me plan nga mbrapa?
Me inisiative nga poshte, dhe rekomandim nga lart.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 19:47   #27
Metarch
homo aspirans
 
Avatari i Metarch
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Posts: 90
Thanks: 13
Thanked 49 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Metarch ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Dakord jam me ty.

Nuk eshte se ndriti Shqiperia para 2008 me sistemin e vjeter.

Biles kaosi dhe qelbesirlleku me i madh ndodhi midis 1991-2008.

Problemi nuk eshte teknik ne Shqiperi, por problem vizioni dhe morali.
Kush e ka fajin per kete sipas teje?

Nodhi rastesisht apo me plan nga mbrapa?
Une nuk jam edhe aq kunder tezave te tua ne kete rast, por per audienca naive pergjigja me e mire eshte qe nuk ka rendesi.
Metarch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 20:41   #28
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Me inisiative nga poshte, dhe rekomandim nga lart.
Iniciativa dhe rekomandimi ishin nga lart, thjesht gjeten mallin poshte.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 20:44   #29
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,245
Thanks: 1,423
Thanked 2,359 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, pėrballja me propagandėn....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ka patur nje pakice te vogel qe e dinin shume mire si do te rridhnin ngjarjet e sa ashtuquajturi 'tranzicion'. Ajo pakice iku nga Shqiperia ne vitet 91 e 92. E dinin shume mire se ne ate vend te lar me gjak te pafajshem per me shume se 45 vjete nuk mund te kishte ndryshim te vertete. Nje ndryshim i mirefillte do te nenkuptonte drejtesi dhe 'vetevrasje' te klases politike qe po bente 'pluralizmin'. Keta te fundit komuniste qe u ben demokrat brenda nates. Nuk kishte si te funksiononte ne nje vend qe kishte perjetuar nje diktature cnjerezore qe hante njerezit e vete perzgjalli. E me nje popull te viktimizuar tej mase nga te gjtha faktoret e jashtem e te brendshem.

Nuk e kam fjalen per ata qe hypen anijeve, por per nje pakice te 'padukshme' te 'paperfillshme'. Ata qe ne rast se Shqiperia do te praktikonte vertet pluralizmin ishin e vetmja shprese per te drejtuar Shqiperine gjate nje tranzicioni te vertet. Ata luftohen edhe sot, jasht vendit, spiunohen edhe sot e mbahen ne mbikqyrje nga sigurimi i cili nder vitet e 'tranzicionit' vetem se ka ndryshuar emrin.

Ai popull e ka ditur shume mire dhe vazhdon te di se per ke voton. Ka nje pakice te guximshme qe do te sakrifikonte gjithcka per te ardhmen por kjo eshte nje pakice shume e vogele cila duhet t'i nenshtorohet ligjeve te natyres se vulgut, shumices!
Populli ka arrirė nė atė pikė sa nuk i intwrson mė ta dijė se pėr kė voton.... biles nuk voton mė fare.... nė fund tė fundit ēfarė do tė ndryshojė...?
Ajo pakicė qė thua, nuk besoj se egziston.... kjo kohė nuk ėshtė kohė pėr idealista...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-07-2019, 23:27   #30
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,235
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-07-2019, 15:36   #31
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,245
Thanks: 1,423
Thanked 2,359 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doganieri Shiko postimin
Doganieri... si yjet e pa njoftun kėndokan kėta....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2019, 05:13   #32
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,060
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Beti Njuma: Pse nuk ju dėgjon mė kryeministri? Ju keni qenė njė nga njerėzit e afėrt tė tij. Pse kjo metamorfozė nė marrėdhėnien tuaj?

Maks Velo: Pashė qė ai tė pėrdor. Ai do tė thuash atė qė do ai. Unė kėtė e kuptova dhe ēdo njeri qė nuk ėshtė dakord me atė duhet tė largohet. Rasti i teatrit ėshtė gjėja me katastrofoike. Nuk ėshtė larg shtatori dhe do shohėsh se ēfarė katastrofe ėshtė Qemal Stafa ėshtė e pariparueshme. Tė marrėsh njė stadium ta bėsh qendėr tregtare, hoteliere, me njė stadium tė vogėl ku kjo pjesa vjen 80% tė investimit dhe ky tė ishte stadiumi kombėtar i joni dhe tė eliminosh pistėn olimpike. Nuk kemi njė pistė olimpike e zhduku Rama. Si ėshtė e mundur qė ky njeri sportist zhduk pistėn e atletikės pėr ta bėrė dyqane. U mbush me dyqane. Toptani dy kate nuk funksionoi se ka super ngopje nė dyqane dhe po tė ishte dy kate mė pak do tė ishte shumė mė mirė e harmonizuar me ambientin. PO pse i bėjnė. Vjedhin ajrin. Ne Beti jemi gati tė vjedhim ēdo gjė. Edhe ajrin.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2019, 08:50   #33
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,790
Thanks: 3,777
Thanked 3,049 Times in 2,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Beti Njuma: Pse nuk ju dėgjon mė kryeministri? Ju keni qenė njė nga njerėzit e afėrt tė tij. Pse kjo metamorfozė nė marrėdhėnien tuaj?

Maks Velo: Pashė qė ai tė pėrdor. Ai do tė thuash atė qė do ai. Unė kėtė e kuptova dhe ēdo njeri qė nuk ėshtė dakord me atė duhet tė largohet. Rasti i teatrit ėshtė gjėja me katastrofoike. Nuk ėshtė larg shtatori dhe do shohėsh se ēfarė katastrofe ėshtė Qemal Stafa ėshtė e pariparueshme. Tė marrėsh njė stadium ta bėsh qendėr tregtare, hoteliere, me njė stadium tė vogėl ku kjo pjesa vjen 80% tė investimit dhe ky tė ishte stadiumi kombėtar i joni dhe tė eliminosh pistėn olimpike. Nuk kemi njė pistė olimpike e zhduku Rama. Si ėshtė e mundur qė ky njeri sportist zhduk pistėn e atletikės pėr ta bėrė dyqane. U mbush me dyqane. Toptani dy kate nuk funksionoi se ka super ngopje nė dyqane dhe po tė ishte dy kate mė pak do tė ishte shumė mė mirė e harmonizuar me ambientin. PO pse i bėjnė. Vjedhin ajrin. Ne Beti jemi gati tė vjedhim ēdo gjė. Edhe ajrin.
Domethėnė ky tashti e kuptoi se kush ėshtė Edi Rama. "Nuk e dija unė i shkreti, dukesh djalkė i mirė, djalkė bekri." Kur kėrkon qė tė gėnjejė dhe ta hedhi edhe njė budalla si Maks Velo.
Meqė ra fjala, nėse Edi Rama bėri Stadiumin Kombėtar pa pistė olimpike, Maks Velo ka qenė projektuesi i ndėrtesės sė RTSH, gjithė ajo godinė pa njė banjo, vetėm kur filloi zbatimi inxhinierėt pyetėn, ore po banjo nuk ka parashikuar fare arkitekti nė gjithė kėtė godinė, lol.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 30-07-2019 nė 08:55
border=
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2019, 09:19   #34
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,060
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Domethėnė ky tashti e kuptoi se kush ėshtė Edi Rama. "Nuk e dija unė i shkreti, dukesh djalkė i mirė, djalkė bekri." Kur kėrkon qė tė gėnjejė dhe ta hedhi edhe njė budalla si Maks Velo.
Meqė ra fjala, nėse Edi Rama bėri Stadiumin Kombėtar pa pistė olimpike, Maks Velo ka qenė projektuesi i ndėrtesės sė RTSH, gjithė ajo godinė pa njė banjo, vetėm kur filloi zbatimi inxhinierėt pyetėn, ore po banjo nuk ka parashikuar fare arkitekti nė gjithė kėtė godinė, lol.
Po lexoja Kim Mehmetin qė po ashtu ka qėnė njė nga ata qė nuk e njihnin kur u themelua Aleanca e Qelbėsirave.
Kishte reflektuar edhe pse vonė, mė mirė vonė se KURRĖ.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2019, 10:02   #35
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,245
Thanks: 1,423
Thanked 2,359 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Leter drejtuar popullit Shqiptar.

I dashur popull bole! Edhe sa vite mendoni se do duroni duke u vjedhur miliona euro e dollar e askush nuk arrestohet ne kte vend, por mjaftohen vetem me nje shkarkim apo largim nga puna apo duke dhene doreheqje nga posti? Ku i kemi ato prokuroret dhe gjykatesit qe paguhen nga taksat tona ne menyre qe ligji te zbatohet i barabarte per te gjithe, dhe nuk arrestojne asnje nga abuzuesit qe i shkaktojne buxhetit te shtetit miliona euro e dollar deme, dhe po ēojne ekonomine e vendit ne kolaps? I dashur popull bole, edhe sa vite duhet te presim per “reformen” ne drejtesi? Edhe sa vite do durojme Damianet qe bejne plazh neper karaibet e botes? Edhe sa vite do durojme mos marrjen e pergjegjesise nga ana e abuzuesve 30 vjeēar? Edhe sa shtator do na duhet te presim demek per “peshqit” e medhenj? Edhe sa vite do na duhet te shikojme familjaret e politikaneve qe bejne jete luksi me parate e Shqiptarve? Edhe sa vite propagande dhe asgje konkrete do na duhet te presim? I dashur popull, duke shpresuar qe dite te “mira” na presin, deri atehere mirupafshim, se une i hapa negociatat dhe i mbylla me sukses me bashkimin europian, pa ndihmen e nderkombetareve. Rrini mos levizni aspak nga vendi, dhe mos harroni kur te shkoni ne jug te Shqiperise, nai kobure me vete sepse kurre nuk i dihet, ju thot dikush “pse me shef”. Suksese ne jete! Ju dua shume! I juaji Brryli Broadway. ��
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2019, 11:29   #36
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,790
Thanks: 3,777
Thanked 3,049 Times in 2,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Po lexoja Kim Mehmetin qė po ashtu ka qėnė njė nga ata qė nuk e njihnin kur u themelua Aleanca e Qelbėsirave.
Kishte reflektuar edhe pse vonė, mė mirė vonė se KURRĖ.
Nuk di te them per Mehmetin por ky birbua po ndjek skemen. Rama per ate eshte karte e djegur keshtu qe ky po perpiqet qe te rregulloje imazhin e tij, ky dhe te tjere. Eshte rast klasik kur grupi sakrifikon individin, u beri sherbime shume te medha me maskaralleqet e tij dhe tani e perdorin serish per tu proklamuar si burra te mire.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-08-2019, 20:55   #37
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,235
Thanks: 0
Thanked 736 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 10:15   #38
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,060
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Dom Gjergj Meta

Fjalėt epike tė Nanė Martes nga Kaēinari, qė u bėnė virale kėto ditė vere, se “kush asht ai qė don me u ba zot i ujit tem?” i dha protestės pėr HEC-et nė Mirditė njė pėrmasė qė nuk e kishte deri mė sot: pėrmasėn femėrore, madje amnore, qė lidhet ngushtė me pėrmasėn e historisė. Protestat deri mė sot nė Shqipėri kanė qenė punė meshkujsh e muskujsh, jo punė pėr gra.

Njė smartphone amator ka fiksuar njė grua nė moshė e cila, me njė tė folme mirditorēe tė pastėr, me shikim tė vendosur e fjalė tė ndara qartas, kėrkon llogari. Ajo nuk merret me teori ambjentaliste, qė sigurisht kanė rėndėsinė e vet, por do tė shikojė nė sy atė qė ‘don me u ba zot i ujit tė saj’. Nuk ėshtė aspak kėrcėnuese apo vulgare, nuk shan e nuk fyen, por e din se ėshtė nė tė veten dhe se prej aty ku ėshtė ajo mund tė shikojė nė sy gjithkėnd dhe pa frikė. Janė nga ata njerėz qė nė atė moshė nuk kanė mė frikė, jo sepse janė jashtėtokėsorė, apo sepse nuk kanė ēfarė humbasin, por sepse kanė urtinė e moshės dhe kanė kaluar nėpėr frikėrat e jetės.

Kjo video e ajo fytyrė duhet tė bėhet emblemė e ēdo proteste kundėr njė padrejtėsie. Dhe HEC-et, ashtu si shumė gjėra tė tjera nė kėtė vend, janė padrejtėsi. Ajo grua, qė mbart nė trup veshjet e gjyshes mirditore, kryen mė sė miri funksionin qė kanė gratė dhe nanat, si djepa qė pėrkundin kujtesėn historike tė fisit dhe tė popullit. Prandaj komentet pėr tė kanė qenė bujare nė kėto ditė e plotėsisht tė merituara.

Nanė Marta mbart nė vetvete tri kohė: njė kohė kur vijėn e ujit e ndante kanuni: ‘rendi i ujit do tė ndahet me kėrcik sipas oket…’; njė kohė kur e ndante kooperativa pėr arat; njė kohė kur duan ta fusin nė tuba tė ndryshkur pėr t’ia shitur pastaj po atyre njerėzve nė fatura drite.

Nė rastin e parė pėrfituesit ishin vetė njerėzit nė atė vend ku i kishte vendosur Zoti, nė rastin e dytė ishte njė dhunė shtetėrore e nė tė tretin ėshtė njė dhunė ‘demokratike’.

Ajo e din mirė vlerėn e ujit, ia ka ndje zhurmėn qysh se ka ardhė nuse aty, e fėmijėt e saj, e tė tjerė si ato, qysh se kanė le. Po ashtu tė parėt e tyre e tė parėt e tė parėve. I kanė parė bereqetin atij uji e janė fresku nė kohė vere. E ka pirė toka e i ka shku frutave tė pemėve nė ēdo kapilar.

Ashtu si Mara e Pepės qė u dha mend burrave mirditas nėn Lisat e Marpepės, ashtu nanė Marta na tregon rrugėn tė gjithė neve.

Ėshtė nana ajo qė u tregon fėmijėve historinė e nanė Marta na e tregoi me njė fjali tė thjeshtė: ‘kush asht ai qė do me u ba zot i ujit tem?’. Na tregoi se ai ujė ka zot pas Atij qė e ka krijuar. E zot i ujit nuk ėshtė vetėm njė familje, as vetėm njė fis e as mė pak dikush qė ka ndie pėr atė vend vetėm kur ka marrė vesh se ka fitim, por njė komunitet njerėzish me njė histori tė caktuar. Do kishte qenė mirė qė kėshtu tė kishte ndodhur edhe pėr Valbonėn e Fanin, kur i dhanė me koncesion ata qė sot janė nė opozitė, por po ndodh tani. E megjithatė mė mirė vonė se kurrė.

Mirdita ėshtė hallemadhe. E kur them kėtė fjalė mė kujtohen vajet e plakave kur vdiste njė grua, e cila kishte pasur shumė mundime nė jetė e i thuhej: ‘O hallemadhja e jonė!’

Mirdita sot ka ende rrugė tė pashtruara, ka sistem shėndetėsor tė pamjaftueshėm, ka rini tė papunė e rini qė ikėn, ka familje qė jetojnė nė limitet e mbijetesės. Nuk janė vetėm HEC-et problemi i Mirditės e as i gjithė Verilindjes e Shqipėrisė. Janė njė shumėsi problemesh qė kėrkojnė e presin zgjidhje.

Nanė Martė e dashur, unė uroj qė ai ujė i Kaēinarit e Simonit tė rrjedhė sikurse ka bė ndoshta me qindra e mijėra vjet, ndoshta me miliona. Tė mos i ndalet rrjedha. Por kam frikė se kanė pėr t’ia ndalur rrjedhėn, do ta fusin nė tuba e do ta marrin. Do ta shesin e ti pėrsėri do paguash tė njėjta fatura dritash vetėm se nuk ke pėr t’ia ndje mė gurgullimėn. Sepse sot ka njerėz qė “punojnė” dhe “vendosin” pėr shqiptarėt, mirditorė, dibranė, matjanė e kuksianė, por “punojnė” e “vendosin” pa ata.

Dikur ta ka marrė tokėn e ujin shteti, por tash po ta “blejnė” d.m.th. rrėmbejnė pa tė drejtė kthimi.

Por unė jam me ty Nanė Martė e me tė gjithė ata qė kėrkojnė njė jetė nė vendin e tyre. Nuk kam fuqi tė zgjidh probleme, por jam kėtu.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 05:48   #39
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,790
Thanks: 3,777
Thanked 3,049 Times in 2,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Agaēi, “engjėlli” i Ramės qė ka nė dorė shtetin, nga avokat i trafikantėve, pronat nė Strasburg e deri “konvertimi” nė romSekretari i Pėrgjithshėm i kryeministrisė, njeriu i punėve tė pista, Engjėll Agaēi u “zbulua” nga Fatos Nano qė e mori si avokat kundėr njė gazete italiane, por mbetet mister si u “peshkua” nga kryeministri aktual. Si mori frenat e shtetit, menaxhimin e gjithė anės ekonomike dhe politike tė qeverisjes, ministrave, agjensive tė shumta dhe drejtėsisė, njeriu qė akuzohet pėr mbrojtjen e trafikantėve tė drogės nė Itali, presionin ndaj gjyqtarit tė Strasburgut nė kurriz tė pronarėve, pėrfitimin e fondeve publike nga tenderat e deri te donacionet pėr shtresat nė nevojė. Ēfarė dinte ish shoferi i tij dhe i Fatmir Xhafajt pėr punėt e pista dhe pse u vra nė garazhin e Ministrisė sė Brendshme

Nėse pėrmend emrin e Engjėll Agaēit nė njė shpjegim tė ēfarėdoshėm pėr punėt e qeverisė dhe tė shtetit, zėrė se i ke thėnė tė gjitha.
E themi kėtė, pasi Sekretari i Pėrgjithshėm i Kryeministrisė ėshtė mė shumė se kaq, ai ka nė dorė tė gjitha punėt e shtetit dhe ėshtė i pėrzierė nė tė gjitha kulisat qė prodhon pushteti.

Agaēin e cilėsojnė madje dhe “engjėllin” e kryeministrit Edi Rama, pasi pėr tė gjitha punėt e pista ose jo qė kėrkon t’ju japė drejtim, ai zgjedh pikėrisht njeriun mė tė afėrt tė tij, Sekretarin e Pėrgjithshėm.

Nuk ka kėshilltar, as shef protokolli, as qeveritarė, as numėr dy tė qeverisė apo tė partisė, qė Rama ta marrė me vete nė tė gjitha evenimentet, politike apo qeveritare. Eshtė vetėm Agaēi.

Po kush ėshtė nė tė vėrtetė Sekretari i Pėrgjithshėm i Kryeministrisė qė ka nė dorė tė gjitha fijet e dukshme dhe tė padukshme qė lėvizin “zemrekun” e vetė shtetit shqiptar.

Njė ish dhjetorist i Universitetit Bujqėsor Kamzė, nė vitin 1990 ai doli jashtė vendit pėr t’u shkolluar e punuar, duke marrė licensėn e avokatit, ku dhe do tė mbronte nė fillim “ēerrat” e trafikut tė drogės nė Itali, e mė pas “peshat e rėnda” tė kėtij trafiku.

Tė dėnuarit shqiptarė por dhe italianė e shpėrblyen rėndshėm Agaēin pėr mbrojtjen qė u ka bėrė nėpėr gjykatat italiane, duke bėrė sekserin mes tyre dhe elementėve tė inkriminuar nė drejtėsinė e vendit fqinj dhe pėrfituar shuma marramendėse parash.

U “rehabilitua” politikisht pasi ka qenė avokat mbrojtės i ish-kryeministrit socialist Fatos Nano nė njė gjyq pėr shpifje kundėr mediave italiane tė Grupit “L’Espresso” dhe “L’Unitą”, gjyq qė Agaēi e ka fituar nė favor tė ish kryeministrit.

Mbetet mister se ku e “peshkoi” Rama kėtė njeri, por nė mėnyrė tė rrufeshme Agaēi mori nė dorė frenat e shtetit dhe tashmė realisht qėndron prapa tė gjithė vendimeve tė kryeministrit.

Si fillim Agaēi u kujdes pėr anėn ekonomike, duke marrė nė dorė emėrimin e tė gjithė sekretarėve tė Pėrgjithshėm nėpėr ministri, tė cilėt kanė nė dorė drejtimin e administratės, orientimin e tenderave tė mėdhenj, e deri tek “qokat” e tjera miliona euroshe.

Nė tė dyja mandatet, Sekretarėt e pėrgjithshėm kanė qėnė ose miq tė tij dhe rrethi i ngushtė familjar, ose ndihmėsa tė tij nė kabinetin e kryeministrit Edi Rama.

S’ėshtė rastėsi qė Dritan Palnikaj, Genc Gjonēaj, Geraldina Prodani, Plarent Ndreca, Arjan Kraja dhe emra tė tjerė lėvizin nga njė ministri me lekė nė njė ministri tjetėr apo dhe nė kryeministri nė pritje tė ndonjė emėrimi tė ri, duke qėnė kėshtu “dora” e zgjatur e Agaēit nė tė gjitha dikasteret.

Por nuk ėshtė mjaftuar me kaq Agaēi, i cili nuk i ka vėnė rastėsisht katėr shtėpi, njė nė Romė, njė nė Tiranė, njė nė Qeparo dhe njė nė Roskovec, pasi u “konvertua” nė rom thjeshtė dhe vetėm pėr tė marrė financim nga bashkia e kėtij qyteti, i njohur pėr pazarin e tij tė famshėm.

Ndėrkohė qė nuk vihen nė “kandar” pasuritė e tjera tė familjes Agaēi, i cili pėr “hir” tė kombit dhe tė shėrbimit ndaj Shqipėrisė, la njė jetė mondane dhe punė shumė tė paguar nė Itali, duke u rikthyer nė Shqipėri pas 23 vitesh.

Emri i Agaēit u bė i njohur pas presionit qė ushtroi ndaj Ledi Biankut, gjykatės nė atė kohė pranė Gjykatės tė Drejtave tė Njeriut nė Strasburg, pėrmes nėnkryetarit aktual tė KQZ, Denar Biba.

Njė audio regjistrim ku dėgjohet qartė se si gjyqtari shqiptar nė Strasburg, Bianku, shantazhohet nė emėr tė Agaēit, krahut tė djathtė tė Ramės, qė tė ndikojė vendimet e pronave nė favor tė qeverisė, ėshtė prova mė e qartė qė e tregon qeverinė e Edi Ramės si njė organizatė tipike mafioze.

Sipas regjistrimit audio tė publikuar nga media, Biba, nė emėr tė Agaēit, Sekretar i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Ministrave, ka shantazhuar gjyqtarin shqiptar nė Strasburg, qė tė bėjė kompromis me qeverinė nė kurriz tė tė drejtave tė pronarėve shqiptarė.

Kėrcėnimi ėshtė i qartė: Nėse nuk zbaton porosinė e Ramės “pas pėrfundimit tė mandatit do tė mbetej pa punė dhe se sakrifica pėr tė zbatuar me korrektėsi ligjin nuk do t’i shėrbejė pėr asgjė”.

Me kėtė gjuhė tipike mafioze, i dėrguari i Agaēit, i kujton gjyqtarit shqiptar nė Strasburg se: “ky tren, pra mundėsia pėr tė bėrė pazar me Qeverinė, nuk do t’i vijė mė nė jetė”.

Nė atė periudhė njė lajm i tillė krijoi tronditje, por me kalimin e kohės dhe “dorovisė” sė radhės pėr politikėn dhe pėr median, gjithēka u harrua dhe u shua sikur tė mos kishte ndodhur asgjė, ndėrkohė qė nė ēdo vend tė botės nėse do tė kishte ndodhur njė akt i tillė, dikush do tė ishte pėrballė drejtėsisė.

Ndėrkohė qė Agaēi ėshtė pas ēdo tenderi qė organizohet nė Shqipėri, ėshtė drejtuesi real i tė gjitha angjensive nė vend, por dhe “menaxhon” ministrat e kabinetit qeveritar nė “kėmbė” tė Ramės, ai ėshtė kujdesur dhe pėr tė pasur nė dorė dhe drejtėsinė. Ku ka zgjedhur njerėzit e tij.

Aq besim ka Rama tek Agaēi saqė i delegoi atij tė drejtėn pėr tė negociuar nė emėr tė qeverisė me ndėrkombėtarėt gjatė javėve kur po pėrgatitej platforma e Reformės nė Drejtėsi, duke qėnė pikėrisht ai njeriu kryesor dhe “strumbullari” e kėsaj reforme bashkė me Fatmir Xhafajn, e cila sulmohet se ėshtė krijuar pėr tė kryer goditje selektive ndaj kundėrshtarėve politikė.

Aq sa ėshtė trembur dhe presidenti Ilir Meta nga mundėsia qė drejtėsia e re ta ēojė nė pranga, sa frikėn ka nisur ta ‘pėrcjellė’ me ironi dhe ndaj Komisionit tė Venecias, qė e krahason me Agaēin.

“Shpresoj qė kėto “arritje” tė Ramaformės tė mos i mėsojnė Profesorėt e nderuar tė Komisionit tė Venecias, tė paktėn gjatė verės, se mė e pakta do kalojnė nė gjendje tė fikti, pėrveēse s’do e kuptojnė kurrė pse duhet tė punonin e studionin pėr mėse njė vit me intensitet aq tė lartė e tė vinin e tė iknin shumė herė kur kėtė Ramaformė mund ta kishte mbyllur z.Agaēi pėr njė javė dhe disa miq tė inamoruar pas reformės tė brohorisnin “Č buono per l’Albania””, ka deklaruar ditė mė parė Meta. I cili ndonėse ėshtė mik me Xhafajn, nuk po e fsheh frikėn nga reforma.

Dhe meqė jemi tek Xhafaj, ish ministrin e Brendshėm e lidh dhe njė vrasje me sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kryeministrisė, Engjėll Agaēi.

Shkėlzen Qordja, shoferi i Fatmir Xhafajt i gjetur i vrarė nė garazhin e makinave tė Ministrisė sė Brendshme, mė parė ka punuar dhe si shofer i Engjėll Agaēit nė kryeministri.

Dhe pasi Shkėlzen Qordja iku nga Agaēi pėr tek Xhafaj, nė vend tė tij shkoi vėllai, Ermal Qordja, ku ky i fundit vijoi tė jetė shoferi i sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kryeministrisė.

Pistat janė tė shumta pėr vrasjen e ish shoferit tė Xhafajt dhe Agaēit, por ka akuza se Qordja kishte mė shumė se duhet informacion pėr punėt e pista tė tė dy zyrtarėve tė lartė tė cilėve u shėrbente, dhe nuk pėrjashtohet mundėsia qė tė jetė eleminuar pėr kėtė qėllim.

Nė fund tė herės Agaēi ėshtė njeriu i punėve tė pista tė Edi Ramės, i cili ka dorė qė nga futja nė lojė e koncesioneve pėrmes PPP-ve, e deri tek instalimi i lojrave tė fatit dhe krijimi i kushteve qė Olsi Rama tė marrė eksluzivitetin e kėtyre aktiviteteve qė “pjellin” para me shumicė./Pamfleti__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
border=
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 05:51   #40
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,790
Thanks: 3,777
Thanked 3,049 Times in 2,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..


Rama kthen administratėn nė shtėpi publike,burg kush filmon ministrat dhe drejtorėt me dashnore
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur