Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-08-2019, 05:55   #41
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,064
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

votoni dele karucin edi
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 06:00   #42
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Ja 10 “mėlēitė” e miliardave dhe pasurive, qė Rama i “ka varur nė qafė” ministres Denaj; “ujkonjės” sė bankave offshore tė Afrikės


Ja 10 “mėlēitė” e miliardave dhe pasurive, qė Rama i “ka varur nė qafė” ministres Denaj; “ujkonjės” sė bankave offshore tė Afrikės

Ekonomia dhe financat, janė bashkuar qėllimisht nė njė super-ministri; pėr tė bėrė korrupsion dhe vjedhje tė pasurive e pėrqindjeve ryfshfete prej koncesioneve e privatizimeve, vetėm me “rreth e cikėl tė mbyllur” nga Rama-Ahmetaj, duke futur nėn kontroll presonal jo vetėm doganat e tatimet, por edhe institucionet e pavarura kushtetuese tė kontrollit, si Autoritetet e Mbikėqyrjes Financare, tė Konkurrencės, tė Lojėrave tė Fatit, Bankėn sė Shqipėrisė, madje dhe Drejtorinė e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave tė Pista

Prej 1 jave, Ministrja e Ekonomi-Financa, Dr. Anila Denaj, me njė listė biznesesh nė dorė, tė hartuar e dhėnė nga kryeministri Rama, po kontrollon kuponėt tatimorė, sa pėr tė krijuar imazhin fals para FMN-sė, Bankės Botėrore e BERZH, se gjoja po zhduket evazioni fiskal, gjė tė cilėn ndėrkombėtarėt nuk e besojnė.

Sepse FMN, BB, BE, madje dhe SHBA e dinė mirė, se 60% e evazionit fiskal dhe trafikut tė kokainės, kryhet nga bizneset e vetė shtetarėve dhe nga bzineset mafioze tė Luan Bregasit, Gaz Demit, Sandėr Frangajt, Vjollca Hoxhės, Lefter e Andrea Kumit nė Himarė, Milo Gjikurisė, Shkėlqim Fushės, Bashkim Ulajt, Ndue Kolės, Rrok Gjokės, Mond Begos, Agron Papulit etj., mes tyre dhe nga 2 rrjetet “Bar kafe-restorante”, qė ka ministrja e “kuponit” Anila Denaj, me emrat tregtarė: “Artist Longue Caffee’” e “Artizan shpk”.

Nuk e dimė, nėse tatimorėt, doganierėt, Policia, AKU, OSHEE, Shėndeti Publik e kontrolle tė tjera; kanė “trokitur” apo jo nė kėto 6 vite, nė dyert e bizneseve ushqimore tė ministres “kontrollore”, regjistruar me emrin e bashkėshortit Nektar Kume, pėr t’i sekuestruar 100 mijė euro detyrime tatimore e 218 mijė euro detyrime doganore, pėr fshehje importi pajisjesh biznesi dhe borxh ndaj shtetit.

Por dihet fakti, qė kryeministri Rama; e ka veshur ministren Anila Denaj, me pushtet tė fortė financaro-ekzekutiv e kontrollues, tipik si nė sundime “Monarki Mesjete”; e cila prej 8 muajsh nė detyrė, po aplikon nė financat e biznesin shqiptar; 100% modelin “lavatriēe”, qė ka pėrdorur nė bankat offshore tė 5 vendeve “geto” tė Afrikės, ku ka qenė shefe transaksionesh e menaxhimi financash, tė “bizneseve” tė prostitucionit e kokainės.

Kėtė “pėrvojėn lavatriēe” tė offshores Anila Denaj, kryeministri Edi Rama e ka vlerėsuar si “mundėsi tė artė e tė sigurtė”, pėr tė miratuar, kryer e fshehur vjedhje “me letra ligjore”; ndaj i “ka varur nė qafė” ministres “ujkonjė“ korrupsioni e pastrimi parash; “10 mėlcitė” e buxhetit dhe kontrollit tė financave e pasurive tė shtetit e atyre private

Ja ēfarė urdhėron e kontrollon, ministrja Denaj, ku drejtojnė vetėm sekserė tė kryeministrit

Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve
Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave
Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave
Shoqėria e Parė Financiare e Zhvillimit
Njėsia e Mbikqyrjes sė Lojėrave tė Fatit
Agjencia e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara e Konfiskuara
Agjencia e Trajtimit tė Kredive
Agjencia e Shoqėrive Huamarrėse
Qendra e Trajnimit tė Administratės Tatimore-Doganore
Qendra Kombėtare e Biznesit

DY PYETJE, QĖ U DIHEN PĖRGJIGJET:

Pse kryeministri Rama, i ka futur nė njė dorė, tė gjithė kėto institucione, ku qarkullojnė e kontrollohen miliardat dhe pasuritė shtetėrore e private; pasuritė dhe financat e botės sė krimit?
A mund tė “ėndėrrohet” e jo tė mendohet, se mund ta luftojnė korrupsionin, vjedhjet, trafiqet dhe paratė e pista; shefat apo inspektorėt e kėtyre institucioneve, qė emėrohen e shkarkohen vetėm nga kryeministri i biznesit tė PPP, dhe komandohen nga ministrja “lavatriēe” e bankave offshore?/Pamfleti
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2019, 08:56   #43
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 15:31   #44
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Hije skandali/ Kujt po i shkojnė 11 milionė eurot e Polit tė Drejtėsisė?

Nga Klodian Tomorri


Nė vitin 2013, qeveria i dha Dhomės Kombėtare tė Avokatise 25 mijė metra tokė shtetėrore falas pranė fushės sė Aviacionit. Sipas vendimit, toka u dha me qėllim ndėrtimin e Korpusit tė Drejtėsisė dhe nuk lejohej ndryshimi i destinacionit.
Dhoma e Avokatėve e ndėrtoi Pallatin. Se me ēfarė ēmimi dhe se me ēfarė parash e financoi, kjo nuk dihet, pasi Dhoma Kombėtare e Avokatise ėshtė njė OJF dhe jo Institucion Publik. Nėn zė flitet se e gjithė ndėrtesa ka kushtuar 2 milionė euro, por ky ėshtė informacion i pakonfirmuar sepse nuk ėshtė publik.
Tani, pallatin e ndėrtuar mbi tokėn e falur shtetėrore, qeveria po e ble si zyra pėr institucionet e reja tė drejtėsisė. Ēmimi i blerjes edhe ky ende jo publik, flitet se ėshtė caktuar 11 milionė euro.
Pra, 11 milionė euro do tė paguajnė qytetaret shqiptare pėr Dhomėn e Avokatisė, pėr njė pallat tė ndertuar ne toke te falur shteterore.
1-Kujt po i shkojnė paratė?
2-Si do tė pėrdoren ato?
3-Pse u shkel vendimi i qeverise, qė ndalonte shprehimisht ndryshimin e destinacionit per pronen e falur?
4-Me ēfarė baze ligjore ėshtė blerė prona?
Sepse ligji nuk e lejon qeverine tė blejė prona private sipas qejfit, por e ka kushtezuar vetėm me shpronėsimet. Edhe kėto me ēmime tė pėrcaktuara dhe vetem kur pėrdoren pėr vepra publike qė kanė rėndėsi tė veēantė. Nuk e lejon njeri qeverinė tė blejė prona private si te doje sepse po te ishte ashtu buxheti i shtetit do masakrohej nga pazaret.
Ky transaksion ka pikėpyetje tė mėdha dhe shumė anė tė errėta. Eshtė biznes i rėndė, qė do tė plasė shumė shpejt ne publik. Boll me me institucione hibride, qė ngrihen pėr tė devijuar paratė e taksapaguesve nė llogari tė paqarta dhe me mekanizma tė dyshimtė. Sepse po na del Dhoma e Avokatisė si biznes ndertimi, qė merr troje publike falas dhe fiton miliona euro. Ēa janė kėta?
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 19:36   #45
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Dokumentet
Qeveria i vė litarin nė fyt hallexhinjve, por ja si favorizon Bankers me 104 milionė euro detyrime
56 mins mė parė 0

Inspektorė tė drejtorisė sė doganave gjatė njė inspektimi tė bėrė ndaj kompanisė Bankers Petroleum kanė konstatuar shkelje serioze (procesverbali ne fotot 1 dhe 2) duke i faturuar kompanisė rreth 12 miliardė lekė tė reja, ose rreth 104 milionė euro dėm dhe gjoba detyrim ndaj shtetit shqiptar.

Nėse Bankers do tė ishte njė nga qindra bizneset e vogla bregdetare, sot nuk do tė mund tė operonte dot mė, pa paguar detyrimin qė i ka borxh shtetit dhe shqiptarėve

Nėse Bankers do tė ishte njė bar i vogėl, apo dhomė plazhi sot do tė ishte i rrethuar me shirita bllokimi e do pėrfundonte nė fb e Edi Ramės.

Nėse Bankers do tė ishte njė shitės ambulant, sot do ishte video duke u tėrhequr zvarre nga policėt e €rionit rrugėve tė Tiranės.

Do mjaftonte qė shteti tė vilte kėtė gjobė pėr tė lėnė rehat gjithė qytetarėt hallexhinj tė cilėt po terrorizohen nga ushtria e tatimorėve dhe policia e shtetit.

Por jo, shteti kėtė gjobė ka vendosur mos ta vjelė por ta pezullojė. Pa afat, pa sanksione, pa penalitete. Thjesht e ka pezulluar me njė firmė tė Ministres sė Financave (foto 3 dhe 4).

E teksa Bankers vazhdon qetėsisht thithjen pa taksa tė pasurisė nėntokėsore tė shqiptarėve edhe pse ka qindra miliona euro detyrime, qeveria vazhdon tė terrorizojė bizneset e vogla nė kėrkim tė qindarkave.
Neveri!
Duhet rrėzuar pa kthim ky sistem i cili ua merr tė varfėrve dhe ua fal tė pasurve!
Ps: ALO PROKURORIA


Marrė nga Nisma Thurje


__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 21:13   #46
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 429 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Monologu i Krastes eshte i perkryer dhe e nenvlehtesoni me kot. Nderkohe vitet kalojne, qevėrrite nderrojne, nje here majtas, nje here djathtas, nje here prapa dhe ne duke luftuar e uleritur per te arritur fundin e muajit. Po pse nuk monologoi me pare? Apo perfaqeson edhe ky ndonje parti, flet ne emer te popullit per te arritur fundin e muajit? Ku i dihet, megjithese ne parim monologu do jete aktual sot edhe 5-6 vjet te tjera. Para se ta pershendes po shtoj qe eshte vertet nje monolog hipokrit i sterdegjuar ne forum, ne gjitoni, ne kafene, ne rruge, ne plazh, ne hale etj.
Ka ndryshuar shume se e njihja shume ndryshe edhe kur me lutej te merrja pjese ne spektaklin e tij kur me ftoi ne shtepi si prezentator.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 10:28   #47
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Skandali
Sa milionė na kushton shtrati i ngrohtė i Etilda Gjonajt?

https://lapsi.al/2019/08/24/skandali...3y_iwb-vWnFEW0
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2019, 10:50   #48
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,088
Thanks: 0
Thanked 699 Times in 579 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Turistė me “njė shishe ujė”/Vathi: Lojė shifrash … njė Sarandė e tėrė me sytė nga aeroporti i Korfuzit

Eksperti pėr turizmin, Besnik Vathi, thotė se qeveria shqiptare nuk ka njė strategji tė qartė pėr turizmin.

Duke marrė shkak nga lajmi pėr regjistrimin e turistit tė 1 miliontė pėr muajin gusht, Vathi thotė se nuk ka analizė tė thelluar rreth turistėve, nėse qėndrojnė nė vendin tonė apo janė thjesht vizitorė ditorė tė cilėt kontribuojnė nė ekonominė e vendit me “njė shishe ujė”.

Vathi: Edhe pėr statistikat e turistėve nuk bėhen analiza tė studiuara nga vinė, sa vinė, ku duhet tė synojmė, cilat tregje duhet tė kėrkojmė. Ndoshta ai turisti i 1 miliontė ka qenė njė vizitor qė ka ardhur paradite dhe do tė ikė pasdite dhe tė ardhurat nė Shqipėri kanė qenė njė shishe ujė pasi ēdo gjė e ka lėnė nė Greqi.

I ftuar nė RTV Ora, Vathi thotė se nėse do ishte bėrė mė shumė nė krijimin e lehtėsirave Shqipėria mund tė kishte pritur dhe 8 milion turistė.

Problem kryesor thotė mbeten aeroporti dhe portet, mė tė shtrenjtat nė rajon. Pėr Vathin, njė aeroport nė Sarandė do ta ēlironte kėtė perlė tė turizmit nga varėsia e aeroportit tė Korfuzit.

Vathi: Nėse jemi tė kėnaqur me 5 milionė pėrsėri Shqipėria ka shumė probleme me aeroportin e vetėm qė ka dhe portet dhe problematikat e mėdha qė kemi nė porte. Jemi i vetmi nė rajon qė kemi vetėm njė aeroport dhe e kemi mė tė shtrenjtin nė rajon. Aeroporti ėshtė porta e hyrjes sė turistėve nė Shqipėri. Ne pretendojmė tė rrisim turizmin duke lėnė njė portė tė ngushtuar, tė shtrenjtė. Nėse jemi tė kėnaqur me 5 milion mund tė ishin dhe 8 milion nėse do tė kishim krijuar lehtėsi mė tė mėdha, aeroportet etj. Flitet pėr Sarandėn, lėvizje e madhe turistike.

Mos tė harrojmė qė Saranda i merr turistėt nėse i ka turistė nga aeroporti i Korfuzit. Njė industri e tėrė nė Sarandė qė jeton se ēfarė do tė na sjellė Korfuzi nė njė kohė kur mund tė ishte njė aeroport qė tė shėrbente nė rajon. Nėse turistėt vinė brenda ditės nga Korfuzi pėr tė vizituar Butrintin, le ta bėnin ditore nga Saranda nė Korfuz pėr tė vizituar Korfuzin dhe tė qėndronin nė Sarandė. Strategji tė thella nuk ka pėr tė marrė masa tė menjėhershme qė turizmi realisht tė shkojė atje ku duhet.

Pre dy vitesh ėshtė aktivizuar edhe aeroporti i Ohrit nė shtetin fqinj, por sipas Vathit nuk sjell asnjė turist nė Pogradec pėr shkak tė mungesės sė infrastrukturės akomoduese.

Vathi: Aeroporti i Ohrit ėshtė rritur fluksi i fluturimeve por nuk sjell asnjė turist pėr tė kaluar njė natė nė Pogradec, se nuk ka inventar tė madh hotelesh. Kemi Velipojėn dhe Shėngjinin me njė inventar hotelesh akomodimi dhe presim turistė ose nga Tirana duke bėrė 2 orė pėr tė shkuar ose nga Podgorica. Vizitori ėshtė i rėndėsishėm, mirėpritet, por duhet parė ku e ka bazėn ky turist. Pse tė mos vijė nė Velipojė dhe Shėngjin dhe la ta bėjė njė vizitė nė Budva, ta pijė njė ujė. Ku ka inventar hotelesh atje duhet hapur aeroporti, atje duhet tė hapen portat. Edhe portet po tė bėsh njė analizė na dalin mė tė shtrenjtat.

Eksperti i turizmit foli edhe pėr aksionin anti-informalitet.

Vathi: Formalizimi i ekonomisė ėshtė i domosdoshėm, ashtu dhe i industrisė turistike. Kėto duhen bėrė tė bashkėrenduara dhe me masa paraprake qė tė mos fillojė sezoni dhe tė gjendemi para situatave ku ndėrmerren aksione ndoshta thjesht pėr propagandė apo dhe reale. Do tė doja tė kishin filluar mė pėrpara dhe jo nė mes tė sezonit, pavarėsisht se janė tė mirėpritura./Ora News.tv/

P.s

Saranda plot me italiane te jugut, grupe grupe nga 10-20 veta, si ne ne kohen e dajkos.

7 veta nje cader.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 10:18   #49
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Dalin faturat/ Ministrja e Drejtėsisė nė hotele luksoze gjatė udhėtimeve jashtė shtetit, mbi 700 euro njė natė
Aug 24, 2019Dalin faturat e udhėtimeve jashtė shtetit tė ministres sė Drejtėsisė, Etilda Gjonaj. Faktoje.al ka postuar sot faturat, sipas te cilave nė udhėtimet e punės gjatė vitit 2018 deri nė qershor tė vitit 2019, ministrja Gjonaj ka qėndruar nė hotele luksoze me ēmime qė e kalojnė shifrėn 700 euro nata.
Por nuk mjafton vetėm kaq. Kostot e biletave me tė cilat fluturon ministrja e Drejtėsisė rezultojnė mė tė shtrenjta sesa biletat qė njė individ i thjeshtė mund t’i rezervojė online.

Hotele tė shtrenjta


Ministrja e Drejtėsisė Etilda Gjonaj ėshtė akomoduar nė tė shumtėn e rasteve, nė hotele me pesė yje qė kanė ēmime “tė kripuara”.

Nė njė prej udhėtimeve tė saj tė punės nė Bruksel, nga data 19 deri nė 21 qershor tė vitit 2018, Gjonaj ka paguar 1320 euro pėr dy netė ose 660 euro nata nė hotelin e quajtur “The Hotel Brussels”.The Hotel Brussels/ Foto: Faqja zyrtare e internetit

Fatura nuk ka shpjegime tė detajuara se nė ēfarė lloji dhome ėshtė akomoduar ministrja qė e ka bėrė kėtė rezervim dy-ditor kaq tė shtrenjtė por mjaftohet me emrin e ministres si blerėsi dhe ēmimi total i konsiderueshėm. Rezervimi ėshtė bėrė nga njė kompani shqiptare e quajtuar Albania Experience.

Ministrja nė kėtė udhėtim pune ėshtė takuar me komisioneren Vera Jourova pėr tė diskutuar lidhur me Reformėn nė Drejtėsi, ecurinė dhe arritjet nė zbatimin e saj.Fatura e Brukselit, udhėtimi 1


Po nė Bruksel, gjashtė muaj mė vonė, nė dhjetor Gjonaj ėshtė akomoduar pėr njė natė nė njė hotel me pesė yje i quajtur “Steigenberger Wiltcher’s” me kosto 543 euro.

Ministrja ėshtė akomoduar nė njė nga dhomat mė tė mira (Superior King Buffet).Steigenberger Wiltcher’s/ Foto: google.com


Ministrja ishte nė Bruksel pėr tė marrė pjesė nė Samitin e 19-tė Evropian tė Ballkanit Perėndimor 2018 mbi “Zgjerimin, Integrimin dhe sfidat e ndryshimeve”.Fatura e Brukselit, udhėtimi 2

Nė datat 4 deri mė 6 shkurt tė vitit 2019 ministrja ka udhėtuar drejt Londrės ku ėshtė akomoduar nė njė prej hoteleve mė tė shtrenjta tė kryeqytetit britanik. Rezervimi pėr dy netė i ka kushtuar ministres 1291 paundė ose e pėrkthyer nė euro rezulton se ministrja e Drejtėsisė ka shpenzuar 706 euro pėr njė natė.

Ministrja ka udhėtuar me tre persona tė tjerė tė ministrisė teksa vetė ėshtė akomoduar nė “Corinthia Hotel London” i cili njihet si njė prej hoteleve mė luksozė me pesė yje nė Londėr.Corinthia Hotel London/Foto: google.comCorinthia Hotel London/Foto: google.com

Nė kėtė udhėtim, ministrja ka takuar ministrin britanik tė Burgjeve dhe dy zyrtarė tė tjerė.Fatura e Londrės


vazhdon.....
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 10:18   #50
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

vazhdon nga postimi i meparshem:

I ngjashėm ėshtė rasti i Parisit ku ministrja ka qėndruar pėr tre netė nga data 4-7 maj tė kėtij viti nė hotelin me pesė yje “Majestic Hotel Spa”. I gjithė rezervimi shkon nė shumėn 2014 euro, ose 670 euro nata. Hoteli nė fjalė ėshtė nga mė tė shtrenjtėt dhe mė tė mirėt nė Paris.Majestic Hotel Spa, Paris/ Foto: google.com

Gjatė kėtyre tre ditėve ministrja ka pasur takime me homologen e saj dhe institucione tė tjera tė drejtėsisė franceze.Fatura e Parisit

Njė nga qėndrimet e saj mė tė shtrenjta jashtė shtetit ministrja Gjonaj e ka paguar nė Romė. Ajo ka fjetur vetėm njė natė nga data 21 deri 22 maj tė kėtij viti nė hotelin luksoz me pesė yje “Ambasciatori Palace” dhe kjo i ka kushtuar shtetit shqiptar plot 706 euro.Ambasciatori Palace Hotel, Rome/ Foto: google.com

Nė kėtė udhėtim pune ministrja ka takuar homologun e saj italian Alfonso Bonafede.Fatura e Romės

Hotelet e shtrenjta nuk mbarojnė pėr ministren e Drejtėsisė. Nė njė udhėtim pune nga data 3-6 qershor tė kėtij viti nė Berlin tė Gjermanisė, ministrja Gjonaj ėshtė akomoduar nė hotelin Hilton me njė kosto totale prej 1900 eurosh. Nisur nga kėto tė dhėna rezulton se kostoja e njė nate ka qenė 630 euro.Hotel Hilton Berlin/ Foto: google.com


Siē shkruante asokohe ministrja nė rrjetet sociale, ajo ishte takuar me pėrfaqėsues tė Bundestagut Gjerman dhe kishte marrė pjesė nė Konferencėn Ndėrkombėtare “One Forencics”, Forencic and Integrity Services bashkė me ministrin shqiptar tė Brendshėm Sandėr Lleshi.Fatura e Berlinit


Edhe nė njė udhėtim tė saj nė rajon, ministrja e Drejtėsisė ėshtė akomoduar nė hotel tė shtrenjtė me pesė yje. Gjonaj ka zgjedhur “Swiss Diamond Hotel Prishtina” nė Kosovė pėr njė natė nga data 25-26 mars i kėtij viti. Hoteli nė fjalė njihet si mė luksozi nė vend.

Kostoja pėr njė natė nė kėtė hotel ka qenė 238 euro. Edhe pse kostoja ėshtė mė e ulėt se nė hotelet e kryeqyteteve europiane, ministrja sėrish ėshtė akomoduar nė njė hotel luksoz me pesė yje.Swiss Diamond Prishtina/ Foto: Booking.com

Siē shkruan ministrja nė faqen e saj zyrtare ne Facebook, ajo ka takuar homologun kosovar Abelard Tahiri ku kanė folur pėr bashkėpunimin midis dy shteteve nė fushėn e drejtėsisė.

Fatura e PrishtinėsBileta avioni “nė qiell”

Pėrpos akomodimit, transporti i ministres sė Drejtėsisė drejt destinacioneve europiane nė disa raste rezulton i shtrenjtė. Shifat tregojnė se ministrja ka fluturuar disa herė mė shtrenjtė se njė qytetar i thjeshtė i Shqipėrisė. Edhe pse Aeroporti Ndėrkombėtar “Nėnė Tereza” njihet si njė nga mė tė shtrenjtėt nė rajon dhe jo vetėm, shifrat e udhėtimeve me avion tė ministres janė disa herė mė tė larta se tė njė udhėtari tė thjeshtė shqiptar.

Sipas dokumentave tė zotėruara, biletat e udhėtimeve janė bėrė me tender.

Njė udhėtim nė Berlin tė Gjermanisė me avion pėr ministren Gjonaj dhe njė person tjetėr nga ministria nė qershor tė kėtij viti ka kushtuar nė total 432,250 lekė. Udhėtimi rezulton me tranzit Vjenėn nė vajtje dhe Frankfurtin nė ardhje. Nėse kėrkohet nė platformat online tė rezervimeve tė biletave si Skyscanner, pėr tė njėjtat data por pėr vitin 2020 dhe tė njėjtin destinacion, shifra rezulton disa herė mė e vogėl. Edhe nėse kėrkohet pėr datat e tanishme (gushti), ēmimi ėshtė 3-4 herė mė i ulėt.

Rasti tjetėr kur biletat e udhėtimit kanė pasur kosto tė lartė ka ndodhur nė Bruksel , ku pėr dy persona, duke pėrfshirė ministren, shteti shqiptar ka paguar plot 321,360 lekė.

Njė udhėtim normal me avion nga Tirana pėr nė Bruksel pėr dy persona sipas motorėve online tė fluturimeve zakonisht nuk shkon mė shumė se 150,000 lekė.

Rastet me bileta tė shtrenjta dhe potencialisht tė fryra nuk mbarojnė. Ministria e Drejtėsisė ka paguar pėr dy persona (pėrfshirė ministren) pėr destinacionin Tiranė-Strasburg-Tiranė plot 490,200 lekė.

Buxheti i Ministrisė sė Drejtėsisė

Pėr vitin 2019 dikasteri i Drejtėsisė ka programuar njė buxhet total prej 12,2 miliardė lekėsh. Nė krahasim me vitin 2018 kur buxheti ishte 10,4 miliardė lekė, buxheti kėtė vit ėshtė me rritje.

Me rritje ėshtė edhe fondi pėr shpenzimet e udhėtimit tė punonjėsve jashtė vendit, ku pėrfshihen edhe shpenzimet e ministrit.

Pėr vitin 2018 fondi i planifikuar ishte 14.5 milione lekė ndėrkohė qė pėr vitin 2019 fondi nė total i planifikuar ėshtė 15 milionė lekė.

Nė bazė tė faturave qė “Faktoje” ka edhe pėr dy ministri tė tjera, rezulton se ministrja e Drejtėsisė ėshtė akomoduar nė hotele mė tė shtrenjtė se dy prej kolegėt e saj.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 11:09   #51
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..


__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 11:16   #52
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Nderkohe ne shenje falenderimi per Lali Fikun qe eshte burimi i ketyre informacioneve per Ministren Etilda Gjoni:__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 26-08-2019 nė 11:30
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 11:17   #53
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

I love seksilda..
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 13:38   #54
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Endri Shabani

Me ka bere pershtypje mbrojtja qe nje pjese e shoqerise i ben shpenzimeve ekstravagande te ministres. Sipas tyre ministri duhet te qendroje ne nje hotel te shtrenjte, sepse vetem keshtu mund te perfaqesohet ne menyre "dinjitoze".
Sipas kesaj mendesie dinjiteti caktohet nga sasia e parave (tona) qe politikanet shpenzojne, dhe jo nga menyra se si sillen apo nga vlerat qe perfaqesojne.
Sipas kesaj mendesie vrasesit me pagese, gjobvenesit, dhe trafikantet e droges apo te vajzave, qe me parate e krimit ia dalin te udhetojne first-class dhe bejne pushimet neper ishuj ekzotik jetojne me dinjitet.
Ndersa prinderit qe punojne ndershmerisht per te mbajtur familjen, por qe nuk ia dalin dot te dergojne femijet me pushime, nuk jetojne me dinjitet.
Sipas kesaj mendesie, nje politikan i korruptuar qe ka varferuar nje komb te tere, duke iu vjedhur parate e ilaceve, shkollave, spitaleve apo rrugeve, dhe qe me parate e vjedhura ka ndertuar vila maje kodrave jeton me dinjitet.
Ndersa nje student qe krahas shkolles i duhet te rropatet ne pune te ndershme (duke bere edhe nga dy pune), por qe e di fare mire se do t'i duhen edhe dy jete per te blere nje shtepi, nuk jeton me dinjitet.
Dua t'i kujtoj ketyre "dinjitareve" se qe ne origjinen e saj, fjala "dinjitet", eshte perdorur per te vleresuar sjelljen e individeve ne shoqeri, permbajtjen e karakterit te tyre dhe vlerat njerezore qe ata perfaqesojne.
Dinjiteti i njeriut percaktohet jo nga parate qe dikush ka ne xhep, por nga vlerat e karakterit te tij. Madje ne shume raste parate dhe jeta luksoze jane prove materiale e mungeses se dinjitetit.
George Washingtoni pershembull konsiderohet si nje prej politikaneve me "dinjitoz" ne histori, pikerisht sepse vendoste gjithmone interesin publik perpara komoditetit personal.
Keshtuqe, kur te shikoni nje minister te nje vendi te varfer qe ben jete luksi me parate e popullit, quajeni tangellek, arrogance, papergjegjshmeri dhe gjithcka tjeter, por ju lutem mos e quani sjellje "dinjitoze".
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2019, 13:53   #55
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 429 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Ka ngaterruar Hotel e shkreta. I ndodhi njesoj si te restoranti i Mihalit qe nje peshk 200gr e shiste 30.000L. Varet. Varet se a eshte kompetente si ministre? Varet se a vjedhin me pak koleget e saj? Varet se a i kontrollon njeri? etj. Nuk varet nje shtet nga nje person i vetem. Cdokush nga ju po te ishte do te bente te njejten gje ose me keq akoma, per vet faktin se nuk i kontrollon njeri. POR varet edhe si puna e shejtanit qe i ofroi Jezusit boten. Pra te lepijne naten e te "diskretitojne" diten. Me nje lule nuk vjen behari dhe me nje minister nuk ka shtet. Medie mediokre.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 09:05   #56
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

@Edlin
A tė kam thėnė qė emisioni A Krasta-show do mbyllet?
Shfleto paksa internetin dhe zbulo qė Krastėn e dėrguan nė Spaē.
Ndėrsa Lubonjėn dhe Nazarkon do i dėrgojnė nė Tepelenė.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 27-08-2019 nė 09:22
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 20:15   #57
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
@Edlin
A tė kam thėnė qė emisioni A Krasta-show do mbyllet?
Shfleto paksa internetin dhe zbulo qė Krastėn e dėrguan nė Spaē.
Ndėrsa Lubonjėn dhe Nazarkon do i dėrgojnė nė Tepelenė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 20:17   #58
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,355
Thanks: 11,970
Thanked 9,806 Times in 6,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

diktatura e kurbanit me shallvare......po cimentohet dita dites.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 20:19   #59
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Ambasada suedeze jep mesazhin “e hidhur” pėr luksin e politikanėve shqiptarė


Presidenti francez Emmanuel Macron dhe ai suedez Stefan Löfven duke udhėtuar me autobus pas njė samiti. Politikanėt suedezė pėrdorin vetėm transportin publik.

Nuk ėshtė fare rastėsi. Ambasada e Suedisė nė Tiranė, ka postuar nė faqen e saj, njė shkrim lidhur mbi luksin e zyrtarėve publikė duke sjellė shembullin e vendit tė tyre ku funksionarėt shtetėrorė nuk gėzojnė asnjė ose shumė pak favore.

Publikimi vjen kur nė opinionin publik shqiptar ka njė debat tė fortė, pas zbulimeve tė faturave “tė kripura” tė qėndrimit tė Ministres sė Drejtėsisė nė hotele luksoze gjatė vizitave jashtė vendit.

Shkrimi ėshtė njė pjesė nga libri i gazetares Claudia Wallin qė ka bėrė pėr jetėn nė Suedi. Ai tregon modestinė e zyrtarėve nė Suedi, edhe pse ata janė njė vend mjaft i pasur.

Nga Claudia Wallin

Mund tė tingėllojė e ēuditshme pėr shumė pėrfaqėsues tė njė populli diku tjetėr, por Suedia nuk ofron luks apo privilegje pėr politikanėt e saj. Pa makina zyrtare ose shoferė privatė, ministrat dhe deputetėt suedez udhėtojnė nė autobusė dhe trena tė mbushur me njerėz, ashtu si qytetarėt qė ata pėrfaqėsojnė. Pa ndonjė tė drejtė imuniteti parlamentar, ata mund tė gjykohen nė gjykatė si ēdo person tjetėr. Pa sekretarė privatė nė derė, zyrat e tyre janė 8 m2.

“Unė jam ai qė paguan politikanėt” – thotė Joakim Holm, njė qytetar suedez: – “dhe nuk shoh asnjė arsye pėr t’u dhėnė atyre njė jetė luksoze”.

Politikanėt qė guxojnė tė shpenzojnė para publike nė udhėtimet me taksi, nė vend qė tė hipin nė tren, pėrfundojnė nė titujt kryesorė tė lajmeve. Edhe kryetari i Parlamentit merr njė abone pėr tė pėrdorur transportin publik. Vetėm kryeministri ka tė drejtė tė pėrdorė njė makinė nga forcat e sigurisė.

Parlamentarėt suedezė jetojnė nė apartamente tė vogla nė kryeqytet, ku ata lajnė dhe hekurosin rrobat e tyre nė lavanderi komunale. Deri nė fund tė viteve 1980, tė gjithė parlamentarėt flinin nė shtretėr nė zyrat e tyre.

Kėshilltarėt suedezė as nuk fitojnė rrogė, as nuk kanė tė drejtė tė kenė njė zyrė – ata punojnė nga shtėpia.

Pėrvoja e Suedisė shkatėrron konceptin e palėkundur se politikanėve duhet t’u akordohet njė trajtim-nderimi tė denjė pėr njė kastė tė lartė, e cila pėrbėhet nga zonja dhe zotėrinj qė shkėlqejnė mė shumė sesa qytetari mesatar dhe prandaj meritojnė njė tė drejtė gati hyjnore pėr pėrfitime dhe privilegje.

Ky ėshtė njė komb qė i trajton zyrtarėt e qeverisė dhe pėrfaqėsuesit politikė si qytetarė tė thjeshtė. Njė shoqėri qė hoqi pėrdorimin e pėremrave pronorė nė vitet 1960, dhe ku tė gjithė quhen thjesht “ti”. Sepse, sipas sistemit suedez tė vlerave, askush nuk ėshtė mbi askėnd tjetėr. As politikanėt, tė cilėt duhet tė jetojnė nė kushte tė ngjashme me realitetin e njerėzve qė i zgjedhin.

E lirė nga pabarazitė e mėdha sociale, Suedia ėshtė padyshim njė vend mė i sigurt dhe mė pak i dhunshėm, ku politikanėt dhe qytetarėt nuk kanė nevojė tė udhėtojnė me makina tė blinduara. Por, mė e rėndėsishmja, kjo ėshtė njė shoqėri qė zgjedh politikanė qė duhet tė jenė nė kontakt me realitetet e ditės dhe dhimbjet e qytetarėve. Politikanėt nuk lejohen tė vendosin interesat e tyre personale pėrpara atyre tė njerėzve, nė njė shoqėri qė demonstron se pushteti politik mund tė ushtrohet brenda kufijve tė vendosmėrisė.

Nė sistemin e drejtėsisė, logjika ėshtė e njėjtė: asnjė gjyqtar nuk ka tė drejtė pėr makina zyrtare, sekretarė privatė ose privilegje. Ata qė janė nė detyrė duhet tė pėrgjigjen, dhe tė gjitha informacionet duhet tė jenė tė disponueshme pėr publikun.

Qasja e publikut nė dokumentet zyrtare tė qeverisė ėshtė njė e drejtė kushtetuese pėr tė gjithė qytetarėt, e parashikuar nė njė kapitull tė veēantė tė Ligjit Suedez pėr Lirinė e Shtypit.

Nė Suedi ėshtė e mundur tė gjurmohen shpenzimet e ministrave, pėrfaqėsuesve dhe gjyqtarėve; tė lexohet deklarata e taksės mbi tė ardhurat e kryeministrit; tė kontrollohen shpenzimet e komisarit policor kombėtar ose komandantit tė pėrgjithshėm tė forcave tė armatosura.

Njė nga skandalet mė emblematike politike tė vendit u zhvillua nė vitet 1990. Zėvendėskryeministrja, Mona Sahlin, bleu njė ēokollate, pelena dhe disa sende tė tjera personale me njė kartė krediti qeveritare dhe e pagoi shtrenjtė duke humbur punėn.

Nė pak mė shumė se 100 vjet, Suedia ėshtė shndėrruar nga njė shoqėri bujqėsore e varfėr nė njė nga vendet mė tė pasura, mė tė drejta shoqėrore dhe mė pak tė korruptuara nė botė, ku askush nuk ėshtė mbi askėnd tjetėr. Pėrvoja Suedeze demonstron ndoshta mė shumė se ēdo tjetėr se si ndryshimi ėshtė i mundur.
P.S.
Por "rilindasit" tane nuk e rruajne per keto mesazhet e hidhura.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 27-08-2019 nė 20:21
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 20:24   #60
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Me qe jemi ketu te kjo teme, qyteti me standartet me te larta te jeteses ne bote, Tirona e mijevjecarit te ri:

__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur