Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-08-2019, 20:25   #61
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Me qe jemi ketu te kjo teme, qyteti me standartet me te larta te jeteses ne bote, Tirona e mijevjecarit te ri:

Dilni moj gra se erdhi boti i ujit.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 20:25   #62
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Jo se ėshtė ndonjė burrė i mirė sepse kukumjackė tenderash dhe privatizimesh ka qėnė sa me njėrėn me tjetrėn por u tregua paksa modest sepse nxori pazaret e tij me pushtetin.
Mbyllja e emisionit tė tij ka tė bėj mė shumė me A. Bushatin dhe Lubonjėn se sa me Ylli kryetarin e koperativės.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 20:31   #63
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Jo se ėshtė ndonjė burrė i mirė sepse kukumjackė tenderash dhe privatizimesh ka qėnė sa me njėrėn me tjetrėn por u tregua paksa modest sepse nxori pazaret e tij me pushtetin.
Mbyllja e emisionit tė tij ka tė bėj mė shumė me A. Bushatin dhe Lubonjėn se sa me Ylli kryetarin e koperativės.
Asnje lloj respekti nuk kam per kete dhe te gjithe ata emra qe permende perfshire ate krasten. Tani u erdhi veza ne mendere ketyre, tani qe ai i cmendur shkaterroi gjithe vendin? Plehra jane te gjithe.
Ore par, kot per kuriozitet dua te pyes, kete ujin qe shperndajne me autobote neper Tirane, a ja kane bere kontrollin keta te AKU-se dhe ata te Shendetesise? Po kupona tatimore leshojne keta?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 20:41   #64
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Asnje lloj respekti nuk kam per kete dhe te gjithe ata emra qe permende perfshire ate krasten. Tani u erdhi veza ne mendere ketyre, tani qe ai i cmendur shkaterroi gjithe vendin? Plehra jane te gjithe.
Ore par, kot per kuriozitet dua te pyes, kete ujin qe shperndajne me autobote neper Tirane, a ja kane bere kontrollin keta te AKU-se dhe ata te Shendetesise? Po kupona tatimore leshojne keta?
Ē'analiza mor aman!!!!!!!!!!!!!!
E pyeta njė koleg qė banon nė Yzberisht dhe mė tha qė nuk vjen uji por autobotet dhe mbushim depozitat.

Ndaj tė njėjtin mendim pėr gazetarucėt, Krasta ka qėnė njė nga mbėshtetėsit mė tė mėdhenjė tė Km pėrpara 2014 tek love radio nė hotel Rogner.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2019, 20:41   #65
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Poshtėrimi i Rilindjes/ Servir jo vetėm kriminelė, por mbi tė gjitha idiotė


P.S.
Ky eshte Edi Rama. Ta mbani me shendet o shqiptare. Si tha ne Parlament? "Une do iki kur te dua une dhe jo kur te me thone njerezit, sepse shqiptareve nuk ju ngrihet".
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2019, 19:14   #66
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Skandali i Abi Bank, prezanton fushatėn e re tė depozitave me simbolin shovinist
Por ajo qė bie nė sy ėshtė mėnyra se si ėshtė bėrė 3-shi me dorė. Nė reklamat e Abi Bank ėshtė zgjedhur qė 3-shi tė bėhet i njėjtė me simbolin e shovinistėve serb qė janė kundėr shqiptarėve.
Skandali i Abi Bank, prezanton fushatėn e re tė depozitave me simbolin shovinist Treshi shovinisht dhe Abi Bank
Dosja.al
TIRANĖ- Banka Amerikane e Investimeve ka nisur njė fushatė tė re tė saj, pėr tė promovuar njė shėrbim tė ri. Tashmė qytetarėt mund kanė mundėsinė tė depozitojnė paratė e tyre nė kėtė bankė dhe do kenė 3% interes, pėr njė periudhė 3-vjeēare.

Numri 3 duket se ėshtė zgjedhur si simbol nga Abi Bank, pėr tė treguar se janė 3 tė mirat qė vijnė nga depozitimi i parave. Por ajo qė bie nė sy ėshtė mėnyra se si ėshtė bėrė 3-shi me dorė. Nė reklamat e Abi Bank ėshtė zgjedhur qė 3-shi tė bėhet i njėjtė me simbolin e shovinistėve serb qė janė kundėr shqiptarėve.3-shi shovinisht ėshtė njė simbol i njohur, qė ėshtė pėrdorur gjatė luftės sė Kosovė, ku janė vrarė mijėra shqiptarė.
Por kjo nuk e ka ndaluar Abi Bank qė tė promovojė kėtė simbol tė urryer nga shqiptarėt.

__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 28-08-2019 nė 19:20
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2019, 20:27   #67
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

O SHQIPTARĖ…

Ej, shqiptarė ju thafshin kraht’

Ju shkoj jeta, kot sė koti.

Ju qė s’vleni as sa gratė

Kush s’ju don, veē ju dashtė Zoti!…E shkutė jetėn veē me pshtyma

Tre herė n’ditė kėrkoni sherr.

“Bijt e shqipes” rritė me kryma

farėn tuej Dreqi s’e merr!…Shkuan shekuj e shkuan mote

endé sot nuk din nga shkon.

Fatkeqsitė e kėsaj Bote

Nė Shqypni veē i takon.Rrugė pa rrugė nė Shqipėri

Benza, kurva, vijnė e shkojnė

Veē hajduta nė Qeveri

pensionista qė mallkojnė…veteranė me prostat truri

lekėt bukės i blejn gazetė(!)

era shurrė vjen pas ēdo muri

Era mut posht e pėrpjetė.Kisha, tyrbe e xhami

Priftėr, dhjako e hoxhallarė

Mut me lule Shqipėri!

Mut mbi mut kombi shqiptarė!Ngrihen ēmimet, ulen brekėt!

Lart, mė lart se Mali i Dajtit

Nuk t’u sosėn kurr fishekėt!

qytetarėt’ nėn hyqėm t’fshatit(!)vend ku vritet Deputeti

sikur t’ishte qen rrugaē…

Vrasėsi merr Medalje Shteti(!)

Sa hap gojėn tė thonė: – plaē!Vend qė s’ka Ligje dhe Norma

(nga Athina erdh’ Kushtetuta)…

Vit pėr vit shpikin reforma(!)

“Dje m’a fute,…sot t’a futa!…”Futja kot, me bazė hakmarrjen!

Bini Toskė e bini Gegė!

karakurvė ke gazetaren

Bandė me rrogė nė ēdo gazetė…Vend ku vidhet historija

Origjina e kombit tim!

Vend ku ngrihet qeverija

Tė rrėzojė…Shqipėrinė(?)Ndėr ministra, shtat janė grekėr

gjysh stėrgjysh e baballarė

Bajnė orgji e hanė si mbretėr

Ku njė komb rron si lypsarė(!)…Ku pėllcet kėrrcet dyfeku

Shkollat plot me… heroinė

Ku hedh valle sėrbi e greku

Qė “mendojnė” pėr Shqipėrinė(!)…Vend ku ēezma e pallatit

Nuk nxjerr ujė por lang fekalesh…

Vend ku vjen hajduti i fshatit

Dhe blegrin me jehon malesh.Vend ku vjen Cjapi me Zile

Dhe mbush rrugėt me kakėrdhi

Vend ku shitet krimi me kile

Ku nuk thuret njė poezi…Ku gjėmojnė kangėt jevgjite

Herė me dajre herė me buzuq

“Moj rrospi sa shpejt m’u rrite!

Pse m’i lyve thonjt e kuq?…”Pse je veshun zhele – zhele?

Dhe dyshoj s’do bahesh kurrė!

Prap me gisht nė gojė ti ngele,

“Ballėlarta me Flamurė?”Ja kaluan 100 vite

Kur nė Vlonė ngritėn Flamurin

Sot ku je, dhe ku arrite!?

Lą mė lą po ngre ushkurin…Shtrirė pėrmbys lėngon mbi glob

Gjakun po t’a thith “shushunja”.

Ke marrė vrapin me galop

Kėrmė qė qelbesh nėpėr plumba…Vend ku gjen baltė e batak

drogė, alkool, Euro, dollarė,…

vend qė vritesh veē pėr Gjak!

Shurragjaksit tanė shqyptarė!Dil e shit dėshmorėt e Kombit!

Dil, moho Martirėt e tu.

Sot tė thonė “putana” e Globit

Dhe “lavire” gjithashtu…Ku asht shpirti i Naimit?

Ku asht fryma e At Fishtės?

Ku janė trimat e ēlirimit?

Ku janė mendt e F.Konicės?Janė tek plagėt e Kosovės!

Janė tek varret nė Ēamėri!

Janė tek Fushė e Domosdovės!

Hot e Grudė, Plavė e Guci!Janė tek britmat e Gjo Lulit!

Huta e gjatė e Boletinit!

Salari dhe djemt e Sulit

Janė tek gjoksi i Azem Trimit.Njeqind vite shkunė sa ora.

Kujt t’i them: – Tė qofsha falė?

Ku janė djemt qė kishte Vlora?

Shqipėri moj rrėnjėdalė!?..Zemra ime nis merr vrapin

Don me puth nė gjunj Flamurin.

Hajnat rrugėn nuk m’a hapin

Hajnat fort shtėrngojn ushkurin…Ia hyp Atit tė Inatit

Kaloj male si i marrė

Veē tė shkoj tek Guri i Cakut

T’a puth Flamurin Shqiptarė!Bubazhelė dhe buburreca

Jargė e qurra atdhetare

Para Flamurit seē ngeca

S’pashė anji fytyrė shqyptare!Hipokritė me dhambė ckėrmitur

Njerz qė flisnin ēuditėrisht

Nė mes sheshit tė uritur

Iso burrash labėrisht:“Po ku je Ismail Vlora?

Ngrihu, zgjohu ti nga gjumi!

Ngrihu burrė e bėja fora.

Shqipėrinė e morri lumi!…”…Dhe u zgjova i trumhasur

ishte andėrr… mos e zgjat!

Mosha plakė m’a kishte rrasur…

Kisha pshurrun nė krevat!…

Nga Agim Doēi
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2019, 09:13   #68
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Gazetari sfidon kryebashkiakun e Ramės/ Kur e ke mbaruar gjimnazin, ke gėnjyer… (FOTO)


Shtator 9, 2019Gazetari Telnis Skuqi sfidon kryebashkiakun e Rilindjes nė Gjirokastėr lidhur me kohėn se kur ka mbaruar gjimnazin, ose shkollėn e mesme.

Skuqi shkruan nė rrjet se Golemi nė CV e depozituar nė Kuvend kur ishte deputet thotė se ka mbaruar gjimnazin e Fierit nė 1996, ndėrsa studimet i ka nisur nė 1992.

Ndėrsa nė formularin e dekriminalizimit ai jep njė tjetėr version, qė studimet e shkollės sė mesme i ka nisur nė 1990 dhe i ka pėrfunduar nė 1994.

“Shkurt fare, kryebashkiaku i Gjirokastrės, 43 vjeē sot, ka harruar tė kalurėn e tij.

Unė e sfidoj kryebashkuan.

Jam gati tė provoj qė ky njeri nuk e ka pėrfunduar kurrė gjimnazin e Fierit.

Nėse ai provon tė kundėrtėn, atėherė unė do tė kėrkoj falje publike, si dhe do tė tėrhiqem nga gazetaria investigative.

Loja fillon”, shkruan gazetari Skuqi nė rrjet.

Postimi nga Telnis Skuqi

SKANDAL/ FLAMUR GOLEM «HARRON» VITET E GJIMNAZIT

Nga Telnis Skuqi

Njė njeri qė nuk di tė saktėsoj vitet e gjimnazit dhe qė pretendon tė drejtoj bashkinė mė tė madhe tė jug tė vendit, nuk ėshtė as mė shumė dhe as mė pak njė falsifikator.
Ky quhet Flamur Golemi.

Mjafton pak vėmendje tė dy deklaratat e tij, pėr tė kuptuar se ai nuk mban mend vitet e rinisė.

Nė CV e tij tė publikuar nė faqen zyrtare tė Kuvendit tė Shqipėrisė, Golemi thotė se gjimnazin e Fierit e ka nisur dhe pėrfunduar nga viti 1992 deri nė 1996.

Deri kėtu bukuri.

Ndėrsa nė deklaratėn e tij zyrtare tė paraqitur sipas «Ligjit tė dekriminalizimit» pranė KQZ, ai thotė se e ka nisur dhe pėrfunduar gjimnazin e Fierit nga viti 1990-1994.

Nėse vėrtetė deklarata e tij e fundit tregon se Golemi ka pėrfunduar gjimnazin nė vitin 1994, atėherė ai ka mashtruar opinion gjirokastritė, si dhe ka bėrė deklarim tė remė, sepse duhet tė pėrgėnjeshtroj CV qė ėshtė publikuar nė Kuvendin e Shqiperisė.

Shkurt fare, kryebashkiaku i Gjirokastrės, 43 vjeē sot, ka harruar tė kalurėn e tij.

Unė e sfidoj kryebashkuan.

Jam gati tė provoj qė ky njeri nuk e ka pėrfunduar kurrė gjimnazin e Fierit.

Nėse ai provon tė kundėrtėn, atėherė unė do tė kėrkoj falje publike, si dhe do tė tėrhiqem nga gazetaria investigative.

Loja fillon.


__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 11:21   #69
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,330
Thanks: 362
Thanked 658 Times in 478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Politikanėt flokėbardhė tė tranzicionit janė hileqarė
Alba Malltezi

Eshtė pėr tė qeshur e pėr tė qarė tė dėgjosh sot politikanėt e fillimviteve tė tranzicionit tė ankohen pėr gjendjen e Kuvendit sot, pėr nivelin arsimor apo kulturor tė vajzave dhe djemve qė mė nė fund u rritėn dhe synojnė elitėn, politikėn, administratėn.

Tė distancuar nė lartėsinė e viteve e tė strehuar nėn flokėt e bardhė e nėn rrudhat qė kujdesen t'i shtrijnė me aq sa munden, bėjnė moral. Politikanėt e fillimtranzicionit shqiptar, ata qė deformuan nė mėnyrėn mė tė tmerrshme tė mundur arsimin, drejtėsinė, ekonominė, sot bėjnė sikur nuk kanė asnjė pėrgjegjėsi pėr tė rinj e tė reja qė mezi flasin shqipen, pėr tė rinj e tė reja qė u rritėn me prindėr qė ėndėrruan tė bėheshin me Piramidat milionerė, pėr tė rinj e tė reja qė iu futėn trafiqeve dhe u inkurajuan tė bėjnė kollaj, nė mungesėn e njė shteti serioz, gjėrat qė nė vende normale tė botės sė qytetėruar do tė ngurronin e do tė frikėsoheshin edhe t'i mendonin. Do tė kishin kundėr shoqėrinė, shtetin, por kėtu jo.

Politikanėt sot flokėbardhė tė tranzicionit shqiptar nuk janė as tė moshuar tė menēur. Ata kėrkojnė llogari sot pėr fėmijėt e tyre, tė shokėve tė tyre, tė fqinjėve tė tyre, tė militantėve tė tyre qė i lanė tė rriten nė mė tė shėmtuarin model: I forti fiton, militanti fiton, trafikanti, fiton.

Nuk mė kishte shkuar nė mendje tė vėzhgoja sot se politikanėt flokėbardhė tė tranzicionit shqiptar po shijojnė krijesat e tyre, por janė tė pandershėm edhe nė kėtė. Ata nuk pranojnė se ēfarė ndodh sot ėshtė rezultati i punės sė keqe qė ata bėnė nė vite. Politikanėt flokėbardhė tė tranzicionit shqiptar janė njerėz tė pandershėm, hileqarė, gėnjeshtarė, tė cilėt qėndrojnė mes nesh tė padėnuar pėr gjithė dėmet qė i kanė bėrė popullit, e sidomos tė rinjve shqiptarė.

a.m./Shqiptarja.com
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 12:22   #70
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..E PAVĖRTETĖ

Kryebashkiaku Veliaj solli nga Viena “trofeun” qė nuk ekziston

Nga FAKTOJE 23 Orė Mė Parė

INVA HASANALIAJ

“Vlerėsimi qė na u dha nga OKB-ja, si njė nga qytetet me performancėn mė tė mirė ekonomike krahasuar me atė qė gjetėm, ėshtė njė inkurajim qė tė gjithė bashkė, katėr vitet e ardhshme, ta kthejmė Tiranėn jo vetėm nė polin mė tė rėndėsishėm ekonomik tė Shqipėrisė, por me shumė gjasė, edhe nė polin mė tė rėndėsishėm ekonomik tė gjithė rajonit tė Ballkanit”. Kjo deklaratė e kryetarit tė bashkisė sė Tiranės nė rrjetet sociale, nė 6 shtator e nxiti redaksinė e Faktoje tė verifikojė se pėr ēfarė vlerėsimi bėhet fjalė.

Nga data 3 deri nė 4 shtator kreu i Bashkisė sė Tiranės, Erion Veliaj mori pjesė nė konferencėn e pėrvitshme “Bridge for Cities 4.0”, e mbajtur nė Vienė, ku sė bashku me homologė dhe personalitete, tė ftuar diskutuan nė njė tryezė tė rrumbullakėt mbi promovimin e zbatimit tė Axhendės 2030 pėr Zhvillimin e Qėndrueshėm, themelimin e njė platforme urbane pėr krijimin e njė rrjeti dhe nxitjen e bashkėpunimeve tė ndėrsjellta.

“Faktoje” komunikoi me organizatorėt pėr tė pyetur nėse gjatė kėsaj konference ka pasur shpėrndarje vlerėsimesh apo ēmimesh dhe nėse po a i ėshtė dhėnė njė i tillė kryetarit tė bashksė sė Tiranės Erjon Veliaj.

Nė pėrgjigjen qė Faktoje mori nga shkėmbimi i e-maileve shpjegohet se OKB nuk ka dhėnė asnjė ēmim apo vlerėsim. “Erion Veliaj ishte njė nga folėsit pjesėmarrės nė njė tryezė tė rrumbullakėt pėr kryetarėt e bashkive dhe qyteti i Tiranės ra dakord tė mbėshtesė deklaratėn pėr tė cilėn bėhej eventi.”-thuhet nė pėrgjigjen e organizatorėve tė “Bridge for Cities 4.0”.

Pėrgjigja zyrtare nga OKB

Nisur nga pėrgjigjja qė morėm, kjo deklaratė e kryetarit tė bashkisė Tiranė Erion Veliaj do tė kategorizohet si e pavėrtetė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 09:37   #71
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Dokument/ Njė “gomar i zgjuar” nė qeveri; ka vendosur GOMARIN, si “tregues pasurie” pėr tė mos pėrfituar ndihmė ekonomikein Kryesore, Politike


Dokument/ Njė “gomar i zgjuar” nė qeveri; ka vendosur GOMARIN, si “tregues pasurie” pėr tė mos pėrfituar ndihmė ekonomike

VARFĖRI DHE TALLJE EKSTREME ME 150 MIJĖ FAMILJE, NGA 15 MILIADERĖT E QEVERISĖ, TĖ PASURUAR ME KORRUPSION E KRIME/ Vetėm 1 muaj para vendimit pėr negociatat me BE, qeveria e krye-miliarderit kryeministėr, ish-makaronaxhi emigracioni dhe e 13 ministrave ish-brekėgrisur; ka miratuar vendimin tallės e qesharak, mė tė cilin, pėr jetimėt nxėnės shkolle jep 10 (dhjetė) lėkė nė ditė ushqim; pėr familjet me mbi 5 anėtarė jep 60 lekė nė ditė pėr secilin, ndėrsa pėr familjet me 2 persona, jep 50 lekė nė ditė pėr secilin


Vetėm 1 muaj, para vendimit tė BE pėr negociatat me BE, qeveria e krye-miliarderit kryeministėr, ish-makaronaxhi emigracioni dhe e 13 ministrave ish-brekėgrisur; ka miratuar vendimin tallės e qesharak, mė tė cilin, pėr jetimėt nxėnės shkolle jep 10 (dhjetė) lėkė nė ditė ushqim; pėr familjet me mbi 5 anėtarė jep 60 lekė nė ditė pėr secilin, ndėrsa pėr familjet me 2 persona, jep 50 lekė nė ditė pėr secilin

Vetėm 1 muaj, para vendimit tė BE pėr negociatat; qeveria “Rilindja”, ka miratuar njė vendim sa tė trupshėm aq edhe tallės me mjerimin e 150 mijė personave e familjeve shqiptare, tė cilėt; pėr shkak tė papunėsisė ekstreme dhe politikave ekonomike, me bazė vjedhjen e fondeve publike prej qeveritarėve, po jetojnė nė varfėri ekstreme.

Bėhet fjalė, pėr Vendimin nr. 597, datė 04. 09. 2019, tė firmosur nga krye-miliarderi kryeministėr Edi Rama dhe nga 13 qeveritarė pasanikė ish-brekėgrisur; me tė cilin njoftojnė, pėr procedurat dhe kriteret e pėrfitimit tė ndihmės ekonomike mujore; familjet dhe individėt e pa punė, jetimė, tė moshuarit e braktisur pa pensione, si dhe femrat e dhunuara e tė trafikuara, qė janė pa tė ardhura financiare.

Ėshtė njė vendim me kritere mesjetare, tė cilat nuk i aplikon asnjė qeveri e Botės sė Tretė mbi popullin e vet dhe nėse, drejtuesit e Kėshillit tė Europės (KE) e lexojnė kėtė turp, patjetėr do vėnė duart nė kokė e do gajasen, me kėtė kryeministėr sharlatan e qeveri batakēinjsh ēnjerėzor.

Kjo VKM, nuk i hap negociatat; pėr shkak se po vėrteton me fakte, se nė mes tė Europės, ka njė qeveri, qė nė fund tė vitit 2019, po kėrkon tė futet nė BE; duke trajtuar qytetarėt e saj, si brejtės rruge, me kuotė ushqimore mujore, qė nuk blejnė dot as njė kafshatė bukė tė thatė nė ditė.

Sipas vendimit tė kryeministrit “rilindės”, qė me hajdutėritė dhe ēmeduritė e tij; ka katandisur Shqipėrinė me 710 mijė tė papunė, me 430 mijė tė ikur nė emigrim nė 5 vitet e fundit dhe me afro 4 mijė krime nė muaj; ēdo qytetar, ose familje pa tė ardhura, trajtohet me kėtė pagesė ndihme ekonomike:

– Viktimat e trafikimit pa ta ardhura, pėrfitojnė 3000 (tre mijė) lekė nė muaj, ose 100 lekė nė ditė.
– Viktimat e dhunės nė familje pa ta ardhura, pėrfitojnė 3000 (tre mijė) lekė nė muaj, ose 100 lekė nė ditė.
– Ēdo person jetim pa tė ardhura e qė jeton vetėm, pėrfiton 3000 (tre mijė) lekė nė muaj, ose 100 lekė nė ditė.
– Ēdo fėmijė jetimė qė jeton brenda familjeve, nėse ndjekin arsimin bazė deri nė moshėn 16 vjeē, pėrfiton 300 (treqind) lekė nė muaj, ose 10 (dhjetė) lekė nė ditė.

E sikur tė mos majftonte tallja ēnjerėzore e qeverisė me kėto lėmosha ndaj tė varfėrve; njė “gomar tepėr i zgjuar” brenda Kėshllit tė Ministrave, ka vendosur GOMARIN, nė kriteret qė tregojnė se “je familje, ose person me pasuri e mirėqėnie tė lartė”; dhe nuk pėrfiton ndihmė ekonomike!

Por nė kritere, kanė vendosur dhe aparatet televizor me ngyra e pa ngjyra; magnetofon, frigorifer, sobė mė dru, bolier (dush), dem, lopė, lepur e biēikletė; madje “derrat” e pushtetit qė pastrojnė miliarda krimi e korruposioni nė bizneset dhe bankat e tyre lavatriēe; nuk u japin ndihmė ekonomike, as familjeve qė kanė… derr\ e lavatriēe./Pamfleti/
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2019, 10:02   #72
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Firmės “Fusha”, pėr prashitje-vaditje lulesh nė QSUT, i dha 2 miliardė lekė; SPAK-BKH-sė pėr tė luftuar krimin, i dha 1 miliardė

in Kryesore, Politike


Firmės “Fusha”, pėr prashitje-vaditje lulesh nė QSUT, i dha 2 miliardė lekė;

“Vepra” kryeministrore e Edi Ramės; vjedhje dhe vetėm vjedhje pa fund, duke bėrė pazare me taksat e shqiptarėve; bllokim e shkatėrrim shteti e anti-integrim nė BE, tamam si pushtuesit plaēkitės barbar nė ikje


Njė tjetėr skandal, ka shtuar kryeministri Edi Rama, nė “historinė” e tij anti-shtet, anti-integrim e pro-varfėri tė popullit; qė duket lehtė, se nuk ėshtė lajthitje, por veprim i qėllimshėm e i paramenduar, nė shėrbim tė korrupsionit, qė vazhdon e bėn me oligarkėt, ku ka si pjesė (thelė), shtesėn e kostove fiktive, tė paracaktuar mbi vlerėn e kostove reale, tė tenderėve dhe PPP-ve.

Me VKM nr.592, datė 04. 09. 2019, tė firmosur prej tij, kryeministri Rama ka akorduar 100 milionė lekė tė reja, ose 1 miliardė lekė tė vjetra, pėr pėrshtatjen e zyrave, kompletimin me pajisje e pėr mjete tė tjera pune, pėr nisjen e aktivitetetit tė dy institucioneve tė drejtėsisė sė re: Tė Prokurorisė sė Posaēme kundėr Korrupsionit e Krimit tė Organizuar (SPAK) dhe pėr Byronė Kombėtare tė Hetimit (BKH).

Sipas mendjes sė ndritur tė kryeministrit; me kaq fond lekėsh, kėto dy institucione do nisin veprimtarinė pėr hetimin, zbulimin dhe ēuarjen para ligjit, tė krimve e korrupsionit tė politikanėve, shtetarėve e grupeve mafioze, tė lidhur me ta nė afera tė ndryshme.

Mirėpo “ēudia” e kėtij financimi, qėndron nė skandalin, se kryeministri i dha 1 miliardė lekė fonde aktiviteti vjetor, dy “majave” tė drejtėsisė sė re, qė do luftojnė krimin e korrupsionin; ndėrsa vetėm firmės “Fusha”, gjatė viteve 2017-2019, i ka dhėnė 2 miliardė lekė tendera, pėr tė krasitur, prashitur dhe vaditur lulet nė oborrin e QSUT; qė zhvat e pastron miliarda krimi ekonomik, tė bandės kryeministrore.

Madje para 1 muaji, nėpėrmjet njė tenderi fiktiv tė bėrė nga Erjon Veliaj, “piktor” Edi Rama, i dha 1.3 miliardė lekė, firmės “AGI KONS” tė Gentjana Sula (Mara), shefes tė (mos)hapjes sė dosjeve tė ish-sigurimit; pėr tė mbjellė me lule e shkurre, lulishten para lokalit “Tajvan”, tė mikut tė tij “Beso kokaina”, siē e quajnė./Pamfleti
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 12-09-2019 nė 10:49
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2019, 11:01   #73
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Kur Erion Velia, Mazniku, Spiroleshi dhe "mjaftistet" protestonin per ujin ne vitin 2004 kur vendi qeverisesh nga socialistet dhe Bashkia e Tiranes nga Edi Rama:Fotografia e Dites. Tirane, Shtator 2019:


P.S.
Breaking News!!!
Plasi uji te "Rruga e Elbasanit", shpejt burra rrokni bidonat:
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 13-09-2019 nė 11:19
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2019, 23:13   #74
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,330
Thanks: 362
Thanked 658 Times in 478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Ne vendin tone, miku im mbret, sidomos per politiken dhe pushtetin Shqiptar, e verteta eshte subjektivizmi dhe metamorfoza.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2019, 11:38   #75
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,189
Thanks: 1,414
Thanked 2,351 Times in 1,332 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2019, 20:43   #76
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Sidoqofte, po emancipohemi ne kerkesat tona, po problemet nuk mbarojne kurre.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 12:37   #77
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

http://m.albeu.com/lexo.php?kat=118&nr=481961

Dritan Preēi i kudo-ndodhuri pėr tė mbyllur vjedhje, krim, korrupsion dhe pazaret e pista.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 25-09-2019 nė 14:05
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 13:47   #78
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,730
Thanks: 3,753
Thanked 3,019 Times in 2,049 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Dėgjojeni Shkrelin o njerėz, se ėshtė burrė me mend!

Dėgjojeni Shkrelin o njerėz, se ėshtė burrė me mend!

Skandali/ Njeriu i afėrt me Kryeministrin akuzon shqiptarėt pėr mungesėn e ujit nėpėr shtėpi: Laheni shumė shpesh. O Shkrel, o zotni burrė….


Tirana ka javė tashmė qė vuan pėr ujė. Pėr ujė ēesme natyrisht, se ujin e pijshėm ka vite qė shqiptarėt, me pėrjashtime tė vogla, e blejnė sa frėngu pulėn, edhe pse jemi njė nga vendet mė tė pasura nė botė me burime hidrike.

Por ndėrkohė qė Bashkia e Tiranės e dredh dhe pėrdredh, pa dhėnė njė arsye tė qėnėsishme pėr tubin qė u ēa, pėr epideminė qė ra nė Tiranė prej ndotjes sė ujit tė pijshėm dhe pėr mungesėn totale tė tij nė ēesmat e banorėve – ndėrkohė qė nė tė njėjtėn kohė nga Shoqėria e Ujėsjellės-Kanalizime ka dalė urdhri pėr vendosjen e matėsave tė rinj, tė cilėt natyrisht qytetarėt do t’i paguajnė nga xhepi, njė prej njerėzve mė tė afėrt tė Edi Ramės, ai qė ka administruar ēdo qindarkė tė Rilindjes Urbane, Artan Shkreli, ka lėshuar mufkėn e radhės.

Zv/Ministri i Infrastrukturės, ka pasur njė debat tė ashpėr me aktivistin Gjergj Bojaxhi. Pėr tu ēuditur nė fakt se ata janė miq me njėri-tjetrin: janė partnerė nė njė shoqatė, qė pėr sa kohė qė Edi Rama ishte nė opozitė, tė dirigjuar nga Artan Lame, bėrtisnin me tė madhe pėr ruajtjen e monumenteve tė trashėgimisė; janė ortakė qė i japin dorėn njėri-tjetrit sa herė kanė nevoja politike (Bojaxhiu ka luajtur shumė herė kartat e Ramės duke shkuar deri nė hedhjen e kandidaturės sė tij pėr kryetar bashkie i Tiranės); i besojnė qorrazi madje edhe mirėqenien vetjake njėrit-tjetrit: Shkreli vajin e ullirit e blen ekskluzivisht tė vreshtave tė Bojaxhiut, pi verėn qė prodhon ai, blen qumėshtin e lopės, vezėt dhe zarzavatet qė prodhon bahēja e Bojaxhiut.

Por ja qė mbrėmė, u zunė… Dhe sebep ishte mungesa e ujit. Sepse, sado qė ėshtė ortak, duket se Gjergj Bojaxhiut i ka mbetur aq cipė sa mos t’i thotė tė zezės, tė bardhė, tė paktėn kur vjen puna pėr njė ēėshtje jetike, siē ėshtė uji pėr banorėt e Tiranės.

Sipas Zotėri Shkrelit, faji i mungesės sė ujit tė pijshėm janė vetė banorėt e Tiranės. Dhe a e dini pse? Sepse kanė rritur standardin pra, lahen ēdo ditė tė Zotit. Epo pikė e zezė, edhe varfanjakė, edhe skanė b… nė by… edhe duan tė lahen pėr ditė. Pse ku jemi kėtu, nė Zvicėr? Kėshtu ka thėnė Shkreli!

Ja pra ku paska qenė sekreti o njerėz: tek e lara ēdo ditė. Po ē’ju duhet ky sport, tė dashur banorė tė Tiranės?! Ju e paguani ujin njė thes me lekė ēdo muaj, kjo ėshtė e vėrtetė, por kjo nuk do tė thotė tė kėrkoni kaq shumė nga jeta! Dhe kur kėtė e konstaton njė figurė si Artan Shkreli, ēoē ka nė kėtė mes.

Dėgjojeni Shkrelin se ėshtė burrė me mend! Filloni me planifikimin, le tė themi: ēdo tė shtunė dush. Apo tė dielėn, meqė tė hėnėn shkoni nė punė! Nejse! Si tė doni, mjaftoni ta ulni stekėn aty ku e kishit nė kohėn e largqoftit.

O Shkrel, o zotni burrė…/Pamfleti
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 25-09-2019 nė 13:54
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 16:08   #79
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,053
Thanks: 2,034
Thanked 2,950 Times in 1,644 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

Klodian Tomorri


Hajde baba te te tregoj arat.

Bemat e Rilindjes nuk rreshtin asnjehere se te mahnituri. Perla e radhes eshte e Bledi Cucit, ministrit te Bujqesise.
Muajin tjeter Ministria e Bujqesise do te zhvilloje nje panair dy ditor me teme “Shqiperia punon token”.
Ky aktiviteti dy dite do t’u kushtoje qytetareve shqiptare 19.7 milione leke te reja ose 165 mije euro. Per dy dite. Se do vene stenda, do hane do pine verera, gjera plot dhe do ti rruajne 165 mije euro aty.
Por kulmi i ironise eshte aktiviteti ne vetvete. Ministri i bujqesise me profesion jurist, bashke me keshilltaret e tij, njeri psikolog, tjetri mesues dhe i fundit muzikant do mbledhin ca femere dhe do promovojne punimin e tokes. Dmth hajde baba te te tregoj arat. Ketu pjell mushka perfundimisht.
Si nuk doli nje here nje minister financash tj'a u prese duart ketyre zyrtareve te shtetit dhe administrates kur i fusin tek buxheti per keto traplliqet si ky aktiviteti. Si shushunja, per cdo gje sulm buxhetit.
Gjeni nje njeri me gershere ne dore nja tre muaj. Te beje vetem nje gje. Kush zgjat duart te buxheti fap, prerje gishtash. Vetem keshtu zene mend se nuk ndalen ndryshe.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 71686395_10217749204016535_1219490684491268096_n.jpg (27.0 KiloByte, 21 shikimet)
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 16:49   #80
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,083
Thanks: 16,417
Thanked 9,713 Times in 6,567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Re: Lufta pėr tė vėrtetėn, autopsia e njė sistemi..

SPYING UNDER THE MANDATE OF LENIN MORENO.

The espionage against WikiLeaks founder Julian Assange increased under the government of the current Ecuadorian president, Lenin Moreno, who recently handed Assange over to the British authorities. The Ecuadorian government has denied these accusations and instead accuses Assange of having created a “spying center” in the embassy.

Rafael Correa, Moreno’s predecessor in the role, was the person who offered the Australian refuge in his country’s London embassy and granted him nationality. In July of this year the owner of UC Global S. L. declined to respond to this newspaper about the alleged spying on Julian Assange. “I cannot comment on anything that we did there, I can’t give any details,” he said via telephone. “We have our ethical and moral rules and none of them were violated.”

David Morales, a former member of the military, created his company in 2008 inspired by Blackwater, the US private security multinational that supported the US army in a number of conflicts including those in Afghanistan and Iraq. One of the first contracts that his company secured was to provide security in Europe for two of Rafael Correa’s daughters during his time in office. He later secured the contract for providing security at the Ecuadorian embassy in London.

In April, the government of Lenin Moreno expelled Assange from that embassy, where he had been living since 2012. After his expulsion and arrest by the British authorities, the United Kingdom authorized the judicial process to hand the WikiLeaks founder over to the US justice system. The US wants Assange extradited and is leveling 18 charges, including computer misuse and the unauthorized disclosure of national defense information regarding the wars in Iraq and Afghanistan. The cyberactivist could be facing a sentence of up to 175 years in prison.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 1569384196_652151_1569402674_noticia_normal_recorte1.jpg (17.4 KiloByte, 18 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur