Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-09-2018, 19:45   #21
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,535
Thanks: 370
Thanked 1,864 Times in 1,256 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Me kete qe shkrepe po me ben te futem tek tema e "meditime e reflektime" ......do te te bej qepaze.
Ooooo qenke dhe dembel atehere
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 20:15   #22
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,405
Thanks: 127
Thanked 164 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Bjeri Janulles o emigrant ne amerike se ashtu zgjidhen hallet e Shqiperise, vazhdo bjeri, se ndihesh me mire ashtu, si tip droge.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 20:26   #23
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,405
Thanks: 127
Thanked 164 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

O Par, une kam shpenzuar shume kohe te jetes sime duke studiuar histori, antropologji dhe genetike, pak filozofi gjithashtu.

Kam mesuar se shqiptaret jane injorante totale te historise se tyre dhe prandaj edhe servet, nje tufe gabelesh te ardhur nga afganistani te perdhunuar nga turko-0avaret per 300 vite dhe te perzier me cdo rrace ne ballkan, kane arritur jo vetem te na imponohen per dekada me rradh, por edhe sot qe po te shkruaj, jane shume siper nesh ne propaganden qe bejne kunder nesh dhe per veten e tyre ( kane fiksim psiqik me shqiptaret).

Servet nuk kane as 1/10 e historise se Shqiptareve.

Kua dua te dal me kete?

Shqiptaret dhe paradhesit e tyre kane ndikuar historine boterore, por vetem sikur te marrim shqiptaret keto 800 vitet e fundit

1) Qindra gjenerale dhe fisnike te larte ne Perandorine Romake te Lindjes

2) U zgjeruan nga Kotorri ne Korinth per 20 vite ne gjysme e dyte te shekullit te 14

3) 100 vite perplasje me Perandorine Osmane ( si askush ne ballkan) nga 1380 der ne 1488.

4) 50 vite lufte friontale me Perandorine Osmane ( qe me Gjergj Arianitin ne 1431 qe i mundi Osmant ne 5 beteja dhe e zgjeroi principaten e vet der ne Manastir) nga 1431 der ne 1488, ku kulmi eshte me Gjergj Kastriotin dhe me shume se 35 beteja te fituara, shpetohet nje eruope e tere dhe sulltani nuk e perdhunon Papen sic e kishte nbe plan.

4) Mercenaret shqiptare Stratiotet dhe krye Gjeneralet shqiptare si Merkuar Bua dhe Gorgio Basta fusin kaloresine e lehte ne Europe dhe fitojne 140 beteja duke bere revolucion luftarak ( shume te nenvleresuar nga historia

5) Le te mos flasim per shqiptaret be Perandorine Osmane sepse na duhet 1 vit te numerojme gjithe shqiptaret e larte atje.

6) Gjikat e Moldavise dhe Vallhise

7) Dinastia Shqiptare e Egjiptit dhe Sudanit dhe perandoria e Muhamed Aliut

8) Pashalleqet e Pavarura shqiptare

9) Arvanitasit

10) Francesco Crispi


etj etj etj...


Pra me pak fjale shqiptaret e kane ndikuar historine boterore me shume se gjithe ballkani i marr se bashku dhe servet as qe krahasone me ne.


Athere pse jemi ne kete katandi sot?

P{se nuk mbahet nje forum shkencor dusa mujro qe te analizoje historine tone, pse kemi qene ka ndikues ne histori, p[or pse kaq te percare njekohesisht?

Pse ekzisotn ky korrupsion dhe papaftesi sot?

Thelbi i gjithe kesaj eshte qe Shqiptaret kane shume potencial si njerez, edhe pse kemi humbur goxha keto 30 vite, por pa qartesuar historine tone dhe pa pasur nje udheheqes me dore te hekurt, por qe qellimet i ka te larta, ka Iq te larte dhe deshiron mbo cdo gje te lartesoje kombin shqiptare, nje lider qe di ti mbaje shqiptaret ne rradh dhe te kanalizoje potencialin e tyre, duhet nje lider i tille qe shqiptaret te ecin.

Duhet nje lloj Hitleri pa pargjykimet qe shqiptaret mund te kene per te.

Kete mendim e kam te prere dhe te pandryshueshem.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kastrioti1443 pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 20:50   #24
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,671
Thanks: 7,966
Thanked 6,942 Times in 4,465 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Ooooo qenke dhe dembel atehere
Dembel edhe mundet te jem por servil, kurreeeee......
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 21:38   #25
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 10,034
Thanks: 8,713
Thanked 4,501 Times in 2,023 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Nuk kam informacion nese eshte hapur nje teme e tille diskutimi nese dembelizmi dhe servilizmi shkojne sinkron njeri me tjetrin.

A jane njerezit 'dembel' qe nepermjet servilizmit mbijetojne ne tregun e punes dhe ngjisin shkallet e karrieres?
Besoj do tė mė falėsh par nėse fillimisht e sjell kuptimin e fjalės " servil". ( E bėj kėtė se kam hasur shpesh nėpėr postime nga njerėz tė ndryshėm t'i pėrdorin gabimisht kuptimet e fjalėve,sidomos tė atyre me prejardhje tė huaj )

SERVIL m. sh. keq.
Njeri pa karakter qė u pėrulet orė e ēast e
u bėn lajka mė tė fuqishmėve pėr t'u hyrė nė qejf e pėr tė pasur pėrfitime
vetjake; * puthador.

* tash nė vend tė fjalės puthador, mė shpesh po pėrdorėt njė fjalė tjerė...
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 21:50   #26
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 10,057
Thanks: 8,400
Thanked 5,496 Times in 3,078 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 131
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Sa mire e mson ti
Nuk thua shyqyr qe kane ngel njerez si Par ne Shqiperi qe e kane ndergjegjen e paster (edhe pse e njoh vetem nepermjet shkrimeve) , ti i thua ik , a thua se emigrimi te pret me krahe hapur ne 2018.

Une ua them shpesh here edhe miqve te mi , nqf se keni nje pune ne profesion me nje rroge totale 1 ose 1.2 milion lek te ardhura familjare ne muaj nuk ke ce do emigrimin. Te emigrosh ditet e sotme dhe te paguash qerate e botes , ose te besh pune jashte deshirave tua dhe profesionit tend mund ta besh per aq kohe sa je beqar. Po u bere me familje duhet nje arsyje e forte te emigrosh sepse sot kane ndryshuar gjerat. Jetesa pak a shume eshte kudo njelloj , kursimet gjithashtu nuk jane me te dikurshmet sepse ne emigrim nuk eshte se ke shpine tende , do paguash qera , taksa, transport , ushqim, veshmbathje ..dhe ja kurseve 300-400 eur ne muaj , ku me 2 vizita ne Shqiperi i shpenzon kollaj dhe ato pak kursime

E vetmja gje pozitive ne emigrim eshte shkollimi i femijve , edhe pse edhe kjo ka riskun e vet sepse ndonjehere asimilimi mund ti jape dhe ane negative te kultures vendase , dhe ktu ka 2 gjera , ose behet ose te merr kot dhe ik per lesh si shumica e te rinjve Shqiptar ne evrope. Por nga ana tjeter edhe Shqiperia nuk eshte se ofron ndonje alternative me te mire per te rinjte , perkundrazi nuk i perkrah fare!
un nuk I thash te largohet por te shkolloje femijet jashte gje qe dhe ti ma mbeshtete ,
jam dhe e vetedijshme qe eshte shume e veshtire te besh jete te mire atje pavarsisht nese ke rroge te mire , jane dhe aspekte te tjera sociale qe nuk I shmang dot e te acarojn per dite ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 21:53   #27
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 10,057
Thanks: 8,400
Thanked 5,496 Times in 3,078 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 131
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Pak a shume jam shprehur qe kam jetuar ne disa vende te EU si emigrant por qe shanci nuk ishte te behesha me dekumenta.
Kam patur nje bindje te forte qe Shqiperia do ndryshoj dhe modelet njerezore do triumojne mbi ligesine deri nga viti 2011, qe nga ai vit ndryshoj menyren e te parit se shumecka ndodhte verdalle edhe pse kisha vetem tre vite qe isha kthyer perfundimisht ne Shqiperi.

Sigurisht qenia perballe realitetit te ben ta njohesh , prekesh , jetosh me mire.
Ngrihen shume ? se si shumica e banoreve te ketij vendi pajtohen me abuzuesin e taksave tona kur shprehen, he mo mire ja ka be - edhe ti po te ishe te njeten gje do kishe bere.

Shume ? se si edhe nje rreth i ngushte miqesie ka ndryshuar duke pare ate monetare, do me thene se edhe ne nje dasem i jepet radha atij qe hedh me shume leke ne valle ndersa tjetri harrohet respekti per te, kjo ndodh shpesh neper festat familjare bile edhe tek te shtresa e pasureve duke ju lene respektin pushtetareve se pari.
Para disa vitesh femija im merr dicka tek tezga e komshiut qe shiste ne rruge dhe kthehet ne shtepi; i thashe - ku e more me babin.
Me tregoj se ku dhe si , i thashe merre kroesantin , leket ne dore dhe thuaj xhaxhit qe erdha ta paguaj edhe pse ishte vetem 2 vjec.
Ajo qe nuk eshte e jotja, nuk te perket ty e mesova.
Disa here me ka pyetur femija - babi pse i dhe pare mjekut?


Sigurisht qe rrena i them, sepse nuk ua shpjegoj dot

AAO nuk marr aq te ardhura, jetoj mire dhe nuk qahem per perballimin e jeteses edhe pse vitet e fundit nuk marrim as indeksim page.
e kam vene re qe ke shume pakenaqesi dhe me te drejte , e gjithe ideja eshte te ajo qe shprehe ne fillim … po ju mbysin servilat e injorantet deri ne ate pike sa smban me ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 21:55   #28
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,671
Thanks: 7,966
Thanked 6,942 Times in 4,465 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
… po ju mbysin servilat e injorantet deri ne ate pike sa smban me ...
Keto servila e unjurante na kan myt ketu e 100 vjet......ka historik diagnoza.

Citim:
albanologu Elsie shkruante mbi raportin e njė komandanti gjerman nė Kosovė drejtuar Hitlerit: Nė ēdo kompani 20 vetėshe me shqiptarė duhen dy oficerė gjermanė, jo njė siē bėjmė ne zakonisht me kompanitė tona, njėri t’i drejtojė dhe tjetri t’i ruajė, se janė tė pabesė.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 13-09-2018 nė 21:58
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 21:56   #29
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 6,965
Thanks: 2,893
Thanked 3,013 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Po ēfare, ku shkon servilizmi me dembeli? Qashtu dembel as ne shkallen e pare nuk ngjitet
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 21:59   #30
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 10,057
Thanks: 8,400
Thanked 5,496 Times in 3,078 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 131
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin

Pse ekzisotn ky korrupsion dhe papaftesi sot?

Thelbi i gjithe kesaj eshte qe Shqiptaret kane shume potencial si njerez, edhe pse kemi humbur goxha keto 30 vite, por pa qartesuar historine tone dhe pa pasur nje udheheqes me dore te hekurt, por qe qellimet i ka te larta, ka Iq te larte dhe deshiron mbo cdo gje te lartesoje kombin shqiptare, nje lider qe di ti mbaje shqiptaret ne rradh dhe te kanalizoje potencialin e tyre, duhet nje lider i tille qe shqiptaret te ecin.

Duhet nje lloj Hitleri pa pargjykimet qe shqiptaret mund te kene per te.

Kete mendim e kam te prere dhe te pandryshueshem.
Nese na duhet Hitler dmth qe sjemi mire nga mendt e kokes lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 01:30   #31
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,455
Thanks: 3,423
Thanked 378 Times in 295 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Adea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Me thene te drejten nuk kam gje kunder servileve.

Psh nese kam nevoje per dicka e cila eshte ne dore te dikujt dhe mjeti per t'a pronesuar nenkupton perdorimin e "larje-lyerjes" ose "lepirjes" atehere dashuria dhe nevoja ime per kete gje eshte me e forte sesa "turpi" per "te lepire bythen e dikujt" i cili ka ne dore kete gje qe s'ka asnje vlere e megjithate i ka te gjitha vlerat.

(Ajri-uji-dielli....a paguajme per to ? Cila eshte vlera e tyre? Priceless!

Ose nese dikush i shtrenjte per mua do te ishte ne rrezik jete do te perdorja te gjitha mjetet e servilizmit per t'a shpetuar nga ky rrezik real.

Been there, done that!

This is love.


Sigurisht ARSYEJA eshte ajo qe me ben te gjykoj drejtesine e perdorimit te ketij mjeti.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 01:55   #32
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 10,057
Thanks: 8,400
Thanked 5,496 Times in 3,078 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 131
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Po varet se ndonjeher mund te ndihmosh njerezit e gabuar ...e te shkon servilizmi kot lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 02:25   #33
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 682
Thanks: 877
Thanked 284 Times in 139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
O Par, une kam shpenzuar shume kohe te jetes sime duke studiuar histori, antropologji dhe genetike, pak filozofi gjithashtu.

Kam mesuar se shqiptaret jane injorante totale te historise se tyre dhe prandaj edhe servet, nje tufe gabelesh te ardhur nga afganistani te perdhunuar nga turko-0avaret per 300 vite dhe te perzier me cdo rrace ne ballkan, kane arritur jo vetem te na imponohen per dekada me rradh, por edhe sot qe po te shkruaj, jane shume siper nesh ne propaganden qe bejne kunder nesh dhe per veten e tyre ( kane fiksim psiqik me shqiptaret).

Servet nuk kane as 1/10 e historise se Shqiptareve.

Kua dua te dal me kete?

Shqiptaret dhe paradhesit e tyre kane ndikuar historine boterore, por vetem sikur te marrim shqiptaret keto 800 vitet e fundit

1) Qindra gjenerale dhe fisnike te larte ne Perandorine Romake te Lindjes

2) U zgjeruan nga Kotorri ne Korinth per 20 vite ne gjysme e dyte te shekullit te 14

3) 100 vite perplasje me Perandorine Osmane ( si askush ne ballkan) nga 1380 der ne 1488.

4) 50 vite lufte friontale me Perandorine Osmane ( qe me Gjergj Arianitin ne 1431 qe i mundi Osmant ne 5 beteja dhe e zgjeroi principaten e vet der ne Manastir) nga 1431 der ne 1488, ku kulmi eshte me Gjergj Kastriotin dhe me shume se 35 beteja te fituara, shpetohet nje eruope e tere dhe sulltani nuk e perdhunon Papen sic e kishte nbe plan.

4) Mercenaret shqiptare Stratiotet dhe krye Gjeneralet shqiptare si Merkuar Bua dhe Gorgio Basta fusin kaloresine e lehte ne Europe dhe fitojne 140 beteja duke bere revolucion luftarak ( shume te nenvleresuar nga historia

5) Le te mos flasim per shqiptaret be Perandorine Osmane sepse na duhet 1 vit te numerojme gjithe shqiptaret e larte atje.

6) Gjikat e Moldavise dhe Vallhise

7) Dinastia Shqiptare e Egjiptit dhe Sudanit dhe perandoria e Muhamed Aliut

8) Pashalleqet e Pavarura shqiptare

9) Arvanitasit

10) Francesco Crispi


etj etj etj...


Pra me pak fjale shqiptaret e kane ndikuar historine boterore me shume se gjithe ballkani i marr se bashku dhe servet as qe krahasone me ne.


Athere pse jemi ne kete katandi sot?

P{se nuk mbahet nje forum shkencor dusa mujro qe te analizoje historine tone, pse kemi qene ka ndikues ne histori, p[or pse kaq te percare njekohesisht?

Pse ekzisotn ky korrupsion dhe papaftesi sot?

Thelbi i gjithe kesaj eshte qe Shqiptaret kane shume potencial si njerez, edhe pse kemi humbur goxha keto 30 vite, por pa qartesuar historine tone dhe pa pasur nje udheheqes me dore te hekurt, por qe qellimet i ka te larta, ka Iq te larte dhe deshiron mbo cdo gje te lartesoje kombin shqiptare, nje lider qe di ti mbaje shqiptaret ne rradh dhe te kanalizoje potencialin e tyre, duhet nje lider i tille qe shqiptaret te ecin.

Duhet nje lloj Hitleri pa pargjykimet qe shqiptaret mund te kene per te.

Kete mendim e kam te prere dhe te pandryshueshem.
Kastriot, verej se njohurite e tua jane te qenesishme dhe me shtrirje te gjere. E vleresoj e te pergezoj. Ka plot te tjera qe nga koha e Ilireve, tek Kostandini qe ne te vertete ndikoi ne shtrirjen e fuqishme e te shpejte te Krishterimit (ungjillizimit) ne gjithe Perandorine Romake.
Sado qe sot me shume se kurre duket se kemi nje zvjerdhje, kemi zvetenim, kemi nje moment te veshtire shume, nje krize te kombit ne pergjithesi, prape besoj ne qendrimin dhe ringritjen e kombit dhe te lavdise se Shqiptarise!
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 02:40   #34
skifteri
V.I.P
 
Avatari i skifteri
 
Data e antarėsimit: Aug 2016
Vendndodhja: Canada
Posts: 682
Thanks: 877
Thanked 284 Times in 139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
skifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyerskifteri ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Ceshtja eshte si te ikesh dhe ku?
Kur rruget i ke te mbyllura dhe shteti te merr persiper edhe kur je ne gjakmarrje sic ishte shembulli i gjakmarrjes ne Kinostudio, Tirane apo edhe ne Mamurras se fundmi.
Ne te dyja rastet shteti yne ju kishte dhene garanci Suedise dhe Gjermanise qe viktimat nuk perndiqeshin nga gjaksore.
Nuk po frikesohem personalisht, por ku po rris femijet dhe c'te ardhme do kene ne nje vend ku nese do duash te besh preukopi duhet te kalosh nga forumet rinore qe " palezohen" ne Jale.
Dhe ta mendosh qe histori te tilla ndodhin ne privat.
Ikja nuk eshte zgjidhja. Po, ike e shpeton vete, por problemi mbetet e behet me i madh.
Mua me kane vrare shokun e ngushte per gjakmarrje, i cili ishte dhe Prift/Pastor dhe ishte nipi i atij qe vrau dike. Joezina shtriga bente si e nderkryer duke e kundershtuar kete nderkohe qe ne Parlamentin evropian (drejteshkrimi i gabuar qellimisht) ngrinim zerin qe vendet e BE te merrnin seriozisht kerkesat per azil nga personat per gjakmarrje!
Jo shteti, por ca segmente te felliqur te cilet me kete mbajne pozicionin ku jane dhe kane perfitimet e tyre. Me besoni qe di fakte ku gjaksi ka arritur deri sa te perdore shtetin per te siguruar nxjerrjen zbuluar te personit te shenjestruar dhe ne rastin kur ky ka kerkuar azil diku, shteti ka dhene garanci qe personit i sigurohet mbrojta ne vend, keshtu qe "s'ka pse te perfitoje azil per gjakmarrje".
skifteri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 05:23   #35
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,840
Thanks: 1,229
Thanked 1,685 Times in 1,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Nese nje kolegun tuaj do e hiqnin me te padrejte nga puna dhe pozicioni I tij paguhet ne mire se I yti, a do I jepni nje te shtyre qe te rriteshin te ardhurat tuaja sigurisht edhe ne karriere?
A qendron padrejtesia karshi interesit vetjak?
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 06:55   #36
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,495
Thanks: 7,510
Thanked 5,925 Times in 3,044 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 252
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Kjo par, eshte teme shume komplekse dhe nuk shtrohet vetem me dy fjali dhe mbyllet.

e para Kastriotit i jap plotesisht te drejte, shqiptaret duan njecik diktature qe ti fusesh ne shina. kur them diktature nuk nenkuptoj drurin apo ferrin por ligjet i duan me te rrepta se europa.. edhe pse ketej dihet qe ne baze te ligjeve qe zbatohen njerzit shihen si te barabarte.. pra edhe kjo nje forme diktature eshte.. demokracia e vertete ekziston vetem neper endrra.

e dyta, duhet kuptuar se atje njerzit blehen me leke dhe kjo gje i ben ata te mos zbatojne ligjet. qe do te thote, ajo goxha shefe ka hequr dike nga posti per te ngritur ate injorantin sepse ai i ka futur zarfin me te madh poshte tavolines.
ky ngelet mendimi im personal qe, atje ngrihet vetem ai qe ka leke te pista dhe me thas. nuk ekziston meritokracia dhe dashuria per vendin. kjo me duket e keqja me e madhe e atij vendi.

e treta, servilizmi dhe dembelizmi, jane dy gjera qe kane ekzistuar dhe do vazhdojne te ekzistojne sidomos neper nderrmarrje te medha.. pa spiune nuk mund te paraprish qellimet e “armikut’ potencial qe ke neper ndermarrje. ky eshte ligji baze i cdo biznesi.
por ligjet e nje shteti nuk varen nga politikat e praktikuara te seciles ndermarrje, ketu duhet bere diferenca.
ligjet jane ato qe e bejne apo jo nje shtet. ne kshu i kemi te gjitha, si kushtetute, etc por te ne keto nuk zbatohen sepse ka nje dore mafiozesh qe nuk duan Shqiperine te behet. ata perdorin lekun per te blere ke te duan.

prandaj dhe e shoh si nje vend qe kurre nuk do i japi prioritet njerzeve te ndershem, te perkushtuarve, dhe sidomos te varferve.

nje vend qe nuk kthen koken mbrapa te shohi se nga ka ardhur, ai vend ka marr fund.
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Si Bora pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 07:34   #37
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,951
Thanks: 5,451
Thanked 2,164 Times in 1,105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 85
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

......

Teme e qelluar, PAR!

Do doja te gjej kohe me shume qe te diskutojme sepse eshte e nevojshme te debatohen tema te tilla, te cilat e kane edhe dobine e vet, dhe ngritjen e vetdijesimit si shoqeri.

Pa dashur te futem shume ne detaje, me habit fakti pse jemi aq dembel ne vendin tone, dhe pse jemi aq puntor e aq te zgjuar e te zellshem ne vendin e huaj !?!

Ta marrim shembull vetem mbajtjen e pastertise ne rrethin ku jetojm. Aq te pa skrupullt jemi ne vendin tone e aq te zellshem e te kujdeseshem me hudhjen e mbeturinave ne vendin e huaj.

Aq shume fenomene negative na shoqrojne brenda shoqerise sone , sa qe ka hapsire cdo dite te sjellim nga nje teme per ta diskutuar, pse veprojme keq kur mundemi me mire...!?!

Respekt PAR
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ēaushi pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 08:22   #38
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,840
Thanks: 1,229
Thanked 1,685 Times in 1,002 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin
Kjo par, eshte teme shume komplekse dhe nuk shtrohet vetem me dy fjali dhe mbyllet.

e para Kastriotit i jap plotesisht te drejte, shqiptaret duan njecik diktature qe ti fusesh ne shina. kur them diktature nuk nenkuptoj drurin apo ferrin por ligjet i duan me te rrepta se europa.. edhe pse ketej dihet qe ne baze te ligjeve qe zbatohen njerzit shihen si te barabarte.. pra edhe kjo nje forme diktature eshte.. demokracia e vertete ekziston vetem neper endrra.

e dyta, duhet kuptuar se atje njerzit blehen me leke dhe kjo gje i ben ata te mos zbatojne ligjet. qe do te thote, ajo goxha shefe ka hequr dike nga posti per te ngritur ate injorantin sepse ai i ka futur zarfin me te madh poshte tavolines.
ky ngelet mendimi im personal qe, atje ngrihet vetem ai qe ka leke te pista dhe me thas. nuk ekziston meritokracia dhe dashuria per vendin. kjo me duket e keqja me e madhe e atij vendi.

e treta, servilizmi dhe dembelizmi, jane dy gjera qe kane ekzistuar dhe do vazhdojne te ekzistojne sidomos neper nderrmarrje te medha.. pa spiune nuk mund te paraprish qellimet e “armikut’ potencial qe ke neper ndermarrje. ky eshte ligji baze i cdo biznesi.
por ligjet e nje shteti nuk varen nga politikat e praktikuara te seciles ndermarrje, ketu duhet bere diferenca.
ligjet jane ato qe e bejne apo jo nje shtet. ne kshu i kemi te gjitha, si kushtetute, etc por te ne keto nuk zbatohen sepse ka nje dore mafiozesh qe nuk duan Shqiperine te behet. ata perdorin lekun per te blere ke te duan.

prandaj dhe e shoh si nje vend qe kurre nuk do i japi prioritet njerzeve te ndershem, te perkushtuarve, dhe sidomos te varferve.

nje vend qe nuk kthen koken mbrapa te shohi se nga ka ardhur, ai vend ka marr fund.
Po i jap pergjigje dyshimeve tuaja sipas renditjes ne forme pyetsore.
Ligjet jane duhet thjeshte njeriu ti zbatoj ato dhe jo ligji te 'zbatoj' njeriun dhe a eshte e mundur ti gjejme detyres njeriun e duhur dhe jo anasjelltas?
Nese njeriu blihet me leke , c'ndryshim ka nga kafsha dhe pse duhet vleresuar nga eprori, sipermarresi, drejtuesi me promovim ne detyre?
Te treten; pse duhet te mendojme qe nepermjet tipareve negative mund te zhvillohemi ose bejme preukopi?
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 14-09-2018 nė 08:39
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 14:13   #39
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,495
Thanks: 7,510
Thanked 5,925 Times in 3,044 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 252
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin
Po i jap pergjigje dyshimeve tuaja sipas renditjes ne forme pyetsore.
Ligjet jane duhet thjeshte njeriu ti zbatoj ato dhe jo ligji te 'zbatoj' njeriun dhe a eshte e mundur ti gjejme detyres njeriun e duhur dhe jo anasjelltas?
Nese njeriu blihet me leke , c'ndryshim ka nga kafsha dhe pse duhet vleresuar nga eprori, sipermarresi, drejtuesi me promovim ne detyre?
Te treten; pse duhet te mendojme qe nepermjet tipareve negative mund te zhvillohemi ose bejme preukopi?
Keto nuk i shpika une o par, keshtu eshte ndertuar shoqeria jone. une e di se ca eshte e mire dhe ca e keqe.. une nje diagnostik bera..

ndaj them se atje servilosohet edhe burri me i mire sepse ta meson vete puna. si do ushqehet ai? si do jetoj tamam si njeri ne nje vend qe fiton vetem madiozi? do mesoj dhe ai kodet e atyre “ligjeve “ dhe do veproj... ky eshte realiteti per momentin.

tani nqs do kerkonit ndryshim total sdo dilnit neper rradhe te blenit dekoderin por do i benit naften dekoderit dhe madje ishte nje mundesi e mire protestimi, pakenaqesie.. ja qe shqiptari se do realisht veten e tij. do te duket qe ka dekoder, makine te shtrenjte, iphone, rroba marke, etc.
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 14:41   #40
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 3,979
Thanks: 546
Thanked 946 Times in 581 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dembelizmi dhe servilizmi.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si Bora Shiko postimin

tani nqs do kerkonit ndryshim total sdo dilnit neper rradhe te blenit dekoderin por do i benit naften dekoderit dhe madje ishte nje mundesi e mire protestimi, pakenaqesie.. ja qe shqiptari se do realisht veten e tij. do te duket qe ka dekoder, makine te shtrenjte, iphone, rroba marke, etc.
Nuk eshte aq e thjeshte Sibora.
Mos i paragjyko njerzit sepse duan te blejne dekordera , sepse ndoshta aq eshte kapaciteti ose aq jane te informuar.
Jam i sigurte qe po ti besh nje pyetje ku eshte ndryshimi midis transmetimeve analoge dhe digitale shume pak dine ti pergjigjen.

Dhe nuk jam dakort qe populli shqiptar nuk do veten e tij dhe s'kerkon as ndryshim. Kerkojne ndryshim qe cke me te , dhe shembullin e ke pikerisht tek emigrimi masiv , pse emigrohet? Per nje jete me te mire per veten dhe femijet. Pra nga ktu lind ndryshimi , dhe kte e sheh masivisht tek shqiptaret si asnje komb tjeter.

Por edhe ndryshimi total qe thua ti nuk eshte nje fjale goje , sepse populli nuk eshte budalla tja heqi lenes dhe tja fusi prenes , eshte popull pa alternativa fatkeqsisht. Konjekturat politike i kane te projektuar pasardhesit dhe njerzit qe do vijne ne pushtet te ardhmen. Ndryshimi me themel qe thua ti kerkon ti vihet zjarri ktij vendi dhe te pushkatosh gjithe klasen politike. Dhe prap ske asnje garanci qe neser dekorderi to te jepet falas , bie llafi . Kshu Sibor.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur