Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-09-2018, 21:03   #1
Nova_Design
V.I.P
 
Avatari i Nova_Design
 
Data e antarėsimit: Mar 2014
Posts: 2,320
Thanks: 0
Thanked 148 Times in 115 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Vaclav Smil,shkencetar dhe profesor

Vaclav Smil,shkencetar dhe profesor.
Bill Gates,shpikesi i sistemit te operimit Windows
dhe themelues(founder) i kompanise se Microsoftit
nje pjese te madhe te aktivitetit te tij ja kushton
investimeve.Praktike e tij rutine eshte studimi i nje fushe
perpara se te investoje ne ate fushe.
Per shembull,ai per shume kohe ka kerkuar,lexuar,
studiuar,shume artikuj, libra per ambjentin(environment),sepse kish patur plane te investonte ne biznese qe kishin lidhje me ambjentin.
Bill Gates mbetet nje gjeni,ne opinionin tim personal jo thjesht
per idete e tij per krijimin e windowsit por per konceptin
qe te njohe nje fushe me imtesi perpara se te investoj ne ate fushe
per te krijuar perfitime per njerezimin,bere jeten ne planet me te mire per njerezimin si dhe njekohsisht bej nje pasuri te madhe per veten e tij.Domethene kur ai merr persiper te beje dicka,nuk mendon
thjesht si te perfitoj vete, por sa dhe si do perfitoje komplet njerezimi ne kete planet.
Gjate periudhes qe ai po kerkonte dhe shfletonte libra per ambjentin i bien ne sy ca libra te shkruara nga Vaclav Smil.Del qe idete dhe konceptet per ambjentin nga Vaclav Smil ishin jo vetem origjinale por edhe shume te zgjuara.Bill Gates i pelqeu shume librat e tij per ambjentin dhe diku dha komentin qe ,,,sa kam mesuar nga librat
e Vaclav Smil-it, nuk kam mesuar nga asnje autor.
Kush eshte Vaclav Smil?
Vaclav Smil eshte nje intelektual nga Republika Ceke.
Lindur ne Ceki,diplomuar ne Universitetin e Shkencave te Natyres ne
Prage(kryeqyteti i Cekise).
Me vone emigroi ne Kanada ku fiton edhe qytetarine kanadeze.
Qe ne moshen 24 vjec pasi mbaroi universitetin,Vaclav ishte shume i
apasionuar pas librave.Ai lexonte qe ne moshen 24 vjec 80 libra ne vit.
Per 50 vjet rresht(sot ai eshte 74 vjec ne pension) ai ka lexuar cdo vit 80 libra.
Po ti biesh kalemit i del qe ai ka lexuar nje liber cdo 4-5 dite.
Domethene per 50 vjet ai ka lexuar nje total prej 4 mije librash
(80 libra nje vit x 50 vjet= 4000)
Pervec kesaj ai ka shkruar,botuar 37 libra te tij me tematike per ambjentin,kohen dhe energjine.
Mbahet si personi me njohurite me te medha ne planet sot, ne shume fusha dhe disiplina te shkences teknologjise ambjentit,nje polimath
i vertete, me nje diversitet jashtezakonisht te gjere interesash, dhe njohurish.Nuk perdor telefon fare,as facebook, sepse lexon.
__________________
......strange times amigo...
...the truth is a lie that is never found out...
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur