Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-12-2018, 17:59   #301
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 291
Thanks: 49
Thanked 181 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Intervistė me Aleksandėr Stipēeviēin:

Shqiptarėt, mė tė interesuarit pėr Ilirėt

Me anėn e kėsaj pjese interviste ekskluzive qė po botojmė te JAVAneės kujtojmė ilirologun mė tė njohur tė kohės sonė, arbanasin Aleksandėr Stipēeviē, qė ndėrroi jetė nė fillimjavė.

Nga Ben Andoni

Profesori kroat me origjinė shqiptare Aleksandėr Stipēeviē gėzonte shėndet tė mirė atė kohė. Jemi tė zhvendosur 10 vjet tė shkuara, kohė kur i ndjeri gėzonte ende shėndet tė mirė dhe ishte vital nė punėn e tij. Shkas pėr takimin ishte botimi pėr herė tė parė nė Shqipėri i librit “Ilirėt” nga ‘TOENA”, qė pati pėrcjellje tė mirė nė vend, por qė tregoi nga ana tjetėr pėr publikun e gjerė dhe sinteza tepėr interesante pėr ilirologjinė, tė bėra nga njė prej studiuesve mė tė njohur tė saj. Profesori ishte pinjoll i njėrės prej atyre dhjetėra familjeve tė Mbi-Shkodrės, qė u zhvendosėn para treqind vjetėsh nė bregdetin Dalmat. Z.Stipēeviē kishte njė ide tė tijėn sepse shqiptarėt zgjodhėn periferinė e qytetit antik tė Zarės, qė nė mos gabojmė e lidhte me disa veēori tė pėrbashkėta tė vendit nga ku ishin shpėrngulur. Nė kėtė vazhdė shpjegonte se arbanasit, si i njohėn vendasit, nuk qėndruan nostalgjikė, por punuan tė integroheshin realisht dhe jo mė kot Raguza u njohu bajagi tė drejta. Pas njė fare kohe i futi krejt nėn juridiksionin e vet me tė drejta tė plota.

Atėkohė, pėr shkak tė kohės sė kufizuar, u munduam tė mbahemi tek libri dhe na bėnte pėrshtypje njė frazė e tij: Ilirėt pėrbėnin njė qytetėrim shumė interesant, por kjo nuk u shndėrrua asnjėherė nė civilizim tė mirėfilli. Duke u pėrpjekur tė zgjidhnim kėtė drejtuam njė bisedė tė gjatė me tė. Ku shpesh do mbeteshe i pagojė pėrballė njohurive dhe sintezave tė mrekullueshme tė profesorit. Kuptohet se do i shmangej kohės sė luftės, por edhe tezave ballkanike tė vazhdimėsisė.

Nė shqip, falė “TOENA”-s ne e kemi sot me “Ilirėt” dhe “Historinė e librit”, ku nė kėtė tė fundit, ai u pėrshfaq edhe si sociolog i librit. Anipse, gjėrat qė na lidhėn nė kėtė intervistė veē studimeve ilire mbetej gjuha dhe kultura e arbanasve dhe njė moment na tregonte se megjithėse e kish humbur gjuhėn dinin tė komunikonin nė gjuhėn e tyre tė vjetėr. Tek profesori, si nė shumė prej studiuesve tė vjetėr i kėndshėm s’ishte vetėm kapaciteti por edhe dimensioni human, qė shkonte me modestinė natyrale. Profesor Stipēeviē e kishte tė gjallė respektin, por edhe vazhdonte tė bėnte pėrpjekje qė studimet ilire t’i ngjiste nė shkallėt mė tė mundshme. Jam i interesuar, na tha “…pėr nevojėn e organizimit tė njė konference ndėrkombėtare mbi Ilirėt, ne kemi folur pikėrisht kėto ditė nė Zagreb (viti 2005). Nė fakt tė gjithė janė koshientė pėr kėtė nevojė, pasi shumė probleme janė pjekur pėr t’u diskutuar nė njė konferencė tė organizuar mirė ilirologjike. Mbi tė gjitha duhet thėnė se rezultatet arkeologjike kanė bėrė hapa tė mėdhenj nė dekadat e fundit. Ndėrkohė qė janė impostuar probleme tė tjera pėr etnogjenezėn e ilirėve, tė ekspansionit tė tyre gjeografik, por nė njė mėnyrė tė veēantė, gjithmonė tė nxehtė, tė mbetjeve tė ilirėve nė civilizimin e ditėve tona tė Ballkanit”.

Stipēeviē do mbahet mėnd si studiues i teorisė sė arkeologjisė, bibliografisė, eseistikės, albanologjisė. Nėse do jetonte mė 10 tetor (lindur 1930) do tė ishte 85-vjeēar. Kishte mbaruar shkollimin e mesėm nė Zarė, kurse studimet nė lidhje me arkeologjinė i pėrfundoi mė vitin 1954 nė Zagreb. Doktoraturėn e mbrojti shkėlqyer mė 1977 nė temėn “Simbolizmi religjioz te ilirėt “ dhe ligjėroi nė Universitetin e Zagrebit nga viti 1971 derisa mbushi periudhėn e pensionit mė vitin 1997. Intervista u zhvillua nė gjuhėn italisht, njėrėn prej gjuhėve qė ai e njihte mirė dhe me tė cilėn kishte shkruar disa nga librat e veta. Biseda mbeti pėr njė intervistė tė gjatė, por qė s’u bė dot mė asnjėherė. Po botojmė njė pjesė tė saj, nė shenjė nderimi, pėr kėtė figurė tė madhe, qė sot i ka lėnė njė humbje tė madhe studimeve ilire…Pėr fat, Stipēeviē ėshtė dekoruar sė fundmi me Dekoratėn “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu” nga Bujar Nishani, president i Republikės sė Shqipėrisė.

“Ilirėt”, libri juaj botuar nga TOENA, ka qenė pėr shumė kohė i pritur nga mjedisi akademik i Shqipėrisė. Ēfarė do tė thotė pėr vetė Dr Stipēeviē, nderimi qė i bėjnė shqiptarėt veprės sė tij dhe problemit ilir nė veēanti?

“Si autor nuk do tė isha vetėm shumė i kėnaqur por edhe krenar tė ndjej se libri im “Ilirėt” ėshtė ribotuar nė shqip dhe se nė botėn shkencore janė shumė tė interesuar pėr ta lexuar. Dua tė theksoj se ky edicion nuk ėshtė i pari nė gjuhėn shqipe. Pėrkthimi i parė ėshtė bėrė nga profesor Zef Mirdita ėshtė publikuar nė Prishtinė nė vitin 1967, domethėnė vetėm njė vit mė pas shfaqjes nga origjinali, qė ėshtė shkruar direkt nė italisht pėr botuesin “Saggiatore” tė A. Mondadorit tė Milanos. Kur nė vitin 1974 libri ka dalė nė kroatisht nė Zagreb versioni mė i zgjeruar i librit edhe ky edicion ėshtė pėrkthyer nė shqip nga kolegu Nazmi Rahmani dhe ėshtė publikuar nė Prishtinė nga e njėjta shtėpi botuese “Rilindja”. Me sa duket libri ėshtė pėlqyer jo vetėm nga specialistėt, por edhe nga njė publik i gjerė, sepse nė vitin 1990, ka dalė nga e njėjta shtėpi botuese nė Prishtinė “Rilindja” botimi i tretė i librit. Ndėrkohė libri ka pasur edhe dy botime tė zgjeruara nė kroatisht (1989-1991) dhe njė pėrkthim nė anglisht nė vitin 1977, qė ėshtė shtypur nga “Noyes Press” nė Park Ridge nė SHBA. Edicioni, qė ėshtė botuar tani nga TOENA, ėshtė me sa duket edicioni i katėrt nė gjuhėn shqipe, ndėrsa tamam ėshtė botimi i nėntė i librit. Duhet tė them se ėshtė pėrgatitur edhe edicioni katėrt nė gjuhėn kroate, qė do tė pėrbėjė kėshtu botimi i dhjetė i librit nė katėr gjuhė. Nė fakt, deri tani, numri mė i madh i botimeve ka qenė nė gjuhėn shqipe dhe kjo demonstron qė shqiptarėt janė mė tė interesuarit pėr ta lexuar. Meqenėse ėshtė shtypur me botime elegante ėshtė evidente se nuk ka qenė vetėm pėr specialistėt, por tek tė gjithė qė janė tė interesuar pėr Ilirėt si njė popull antik nga tė cilėt kanė origjinėn e tyre shqiptarėt e ditėve tona”.

“Arti ilir”, me sa dimė, ėshtė botuar nė serbisht, italisht dhe anglisht, vite tė shkuara. A ia vlen sipas jush, qė me zhvillimet e fundit, dhe me lehtėsimin e komunikimit tė studiuesve mes vendeve ballkanikė, ku ka qenė e shtrirė Iliria, tė ribotohet duke pasqyruar edhe kėto zhvillime edhe nė shqip?

“Libri im ‘Arte degli Iliri’ ka qenė libri im i parė qė ka trajtuar civilizimin ilir dhe kjo ėshtė arsyeja pse ėshtė shumė i dashur, por ky libėr ėshtė shkruar nė italisht dhe pastaj ėshtė pėrkthyer nė anglisht e botuar nga Shtėpia Botuese “Il Milione” nė vitin 1963, por duhet tė ribėhet. Shumė gjėra ndėrkohė kanė ndryshuar nė kėto katėr dekada dhe tė gjithė gjetjet e reja duhet tė merren nė konsideratė pėr njė botim tė ri tė ribotuar”.http://floripress.blogspot.com/2015/...ik-profdr.html

Kombin grek e krijuan Franca, Anglia dhe Rusia! Nuk ka pasur kurrė njė komb grek, atė e krijuan fuqitė e mėdha!

E premte, 14 Prill 2017

Nuk ka pasur kurrė njė komb grek, atė e krijuan fuqitė e mėdha, Franca, Anglia dhe Rusia nė bashkėpunim me fanariotėt dhe Kishėn Ortodokse nė shek.XIX. Nė kėtė kuadėr edhe vetė shteti grek ishte njė produkt i tyre.
Kush ishin fanariotėt?!
Fanariotėt kanė qenė njė shtresė intelektuale e pėrbėrė nga etnitė e ndryshme tė Ballkanit qė pėrdornin gjuhėn e Kishės Ortodokse pėr arsimimin e tyre. Ishte pikėrisht kjo shtresė multietnike e cila u bė bėrthama ideologjike e helenizmit. Territoret e asaj qė sot quhet Greqi, nė shek. XVIII – XIX, nė pjesėn mė tė madhe tė tyre banoheshin nga shqiptarėt. Nė periudhėn 1821 – 1829, shqiptarėt e Peleponezit dhe ata tė Atikės etj., luftuan pėr ēlirimin e tokave tė tyre nga Perandoria Osmane. Kjo luftė ēlirimtare u shfrytėzua nga kleri ortodoks dhe fuqitė e mėdha pėr tė krijuar njė shtet tė pavarur, qė mė pastaj u quajt Greqi.
Kur u krijua Greqia, popullsia nuk u pyet pėr etninė, ajo u quajt automatikisht popullsi greke. Ky emėr iu dha popullit shqiptarė dhe minoriteteve tė tjera, nė mėnyrė qė me kėtė emėr ata tė identifikoheshin mė lehtė me grekėt e lashtė, (qė nė tė vėrtet nuk kishin kurrfarė lidhje). Misha Glenny, nė „The Balkans, Nacionalism, War and the great powers“, faqe 26” shkruan: ”Vite mė pėrpara, koncepti i shtetit grek (i cili ishte produkt i politikės sė fuqive tė mėdha) nuk ka ekzistuar kurrė. Grekėt nuk e dinin cilėt ishin.“ Madje, sipas antropologut Roger Just, shumė nga “grekėt“ e shekullit XIX qė sapo kishin fituar pavarėsinė nga Turqia, jo vetėm qė nuk e quanin veten helen ( ata e mėsuan kėtė titull nga fanariotėt – Sh.B), por as qė flisnin greqisht, por flisnin nė gjuhėn shqipe, vllahe dhe sllave.“
Iliricum-i shtrihet edhe nė Greqinė e sotme, tė krijuar nga Fuqitė e Mėdha!
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 08-12-2018 nė 18:23
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-12-2018, 12:54   #302
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 291
Thanks: 49
Thanked 181 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Zef KrispiGiuseppe Crispi (Arbėrisht: Zef Krispi 1781-1859) ishte njė filolog dhe teolog italian me prejardhje Arbėreshe. Si njė nga figurat kryesore tė komunitetit Arbėresh tė Sicilisė tė asaj epoke, ai shkroi njė numėr veprash nė gjuhėn shqipe. Nipi i tij, Francesco ishte Kryeministri i Italisė nė fund tė shekullit tė 19-tė.

Jeta

I lindur mė 30 korrik 1781 nė Palazzo Adriano nė familjen Crispi, ai studioi nė seminarin e Palermos, nėn Nicola Chetta. Francesco,i biri i vėllait tė tij Tommaso, shėrbeu si Kryeministėr i Italisė nė 1887-91 dhe 1893-6. Mė 26 maj 1808 Giuseppe Crispi u shugurua si prift katolik lindor. Ai ishte njė profesor i letėrsisė sė lashtė greke nė Universitetin e Palermos, njė rektor i Seminarit tė Palermos dhe njė peshkop i titulluar i Lampsaco nga 1836, kur ai arriti Francesco Chiarchiaro, gjithashtu nga Palazzo Adriano, deri nė vdekjen e tij mė 10 shtator 1859. Nė Palermo, njė rrugė ėshtė emėruar nė nder tė tij (nėpėrmjet Giuseppe Crispi).

Puna mė e njohur e Crispi ėshtė Memorie sulla lingua Albanese, botuar pėr herė tė parė nė 1831 nė Palermo. Pjesėrisht i ndikuar nga studimet e Conrad Malte-Brun, ajo pėrbėn monografinė e parė tė gjuhės shqipe. Crispi konsiderohet shqiptar i lidhur ngushtė me pellazgėt, frigianėt, maqedonėt dhe "protoeolian", pra njė "paraardhės" i grekėve, qė sipas tij kishte humbur "karakteristikat e tij tė lashta" gjatė mijėvjeēarėve. Monografia ndikoi tek autorė tė tjerė tė Arbėreshės si Giuseppe Schiro, i cili fillimisht e pėrdori atė si njė pikė referimi nė letrėn e tij tė vitit 1834 Rapporti tra l'Epiro e il Regno delle due Sicilie. Publikimet e tjera tė tij pėrfshijnė vepra nė komunitetet Arbėreshe tė Sicilisė dhe tekste tė ndryshme.

https://en.wikipedia.org/wiki/Giuseppe_Crispi

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 09-12-2018 nė 13:13
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-12-2018, 19:52   #303
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 291
Thanks: 49
Thanked 181 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Dėshmi.....

Tungjatjeta Shqype,

Afėrdita, perėndesha e dashurisėHead of Aphrodite statue - made in Terracotta, Hellenistic period, circa 2nd-3th c. BCE

Origjina e saj ėshtė e paqartė. Sipas Homerit ishte e bija e Zeusit, zotit suprem dhe e Dianės, hyjneshės sė shiut, ndėrsa sipas Hesiodit lindi nga shkuma e detit dhe prej detit doli nė ujėdhesėn Qipro. Nė kėtė rast origjinėn e vet tejet tė ndėrlikuar e ka prej Uranit, zotit tė qiellit. Qoftė kėshtu apo ashtu, Afėrdita, nė saje tė bukurisė dhe tė magjepjes sė vet me tė cilat ka qenė e pajisur u bė njėra prej hyjneshave mė tė fuqishme. As zotėrat as njerėzit nuk kanė mundur t'i pėrballonin. Pėrveē kėsaj ka pasur shumė bashkėpunėtorė dhe bashkepunėtore: Karitet, hyjneshat e magjepjeve dhe tė bukurisė, Horet, hyjneshat e stinėve tė motmotit, Peitėn, hyjneshėn e lajkave dhe tė mistereve, Himerin, zotin e dėshirės sė zjarrtė, Potin, zotin e dėshirės sė dashurisė, Himenin, zotin e martesės dhe sidomos Erosin, zotin e ri tė dashurisė, shigjetave tė tė cilit nuk ka qenė e mundur qe t'iu shmangen.

https://sq.wikipedia.org/wiki/Af%C3%ABrditaArtemis (Diana) and her dog , Vatican Museum.Qeni Molos

Molossian Hound, a dog celebrated in antiquity (see Vergil, Georgics 3.405). Vatican Museum, Rome.The silver Eid Mar is about the size of a one pence coin and marks the assassination of Roman emperor Caesar on the 'Ides of March' - 42 BC.CALIGULA Original 40AD Rome Quadrans Authentic Ancient Roman Coin Pileus i64004

Caligula - Roman Emperor: 37-41 A.D.
Bronze Quadrans 18mm (3.49 grams) Rome mint, struck 40 A.D.
Reference: RIC 52; Cohen 7
C CAESAR DIVI AVG PRON AVG around Pileus flanked by S C.
PON M TR P III P P COS DES around large RCC.
The series of quadrantes commemorated the abolition of 0.5% tax remaining from an original 1% tax created by Augustus. The first half was removed by Tiberius. RCC stands for remissa ducentesima, or “removal of 1/200” [tax]. The removal of this burden on the people is symbolized by the pileus (cap of freedeom).

HYJNESHA DARDANIA

nga Moikom Zeqo

Dr. Edi Shukriu, arkeologe e njohur nė Prishtinė nė librin e saj “Dardania paraurbane”, Dukagjini, Pejė 1996, bėn njė sintezė shkencore tė etnicitetit ilir tė dardanėve, duke bėrė kėshtu konceptualizimin e provės arkeologjike tė autoktonisė dardano-shqiptare.

Kurse nė botimin “Kosova Antike”, Muzeu i Kosovės, Prishtinė, 2004, nė shqip dhe nė anglisht realizon njė sintezė tjetėr tė Dardanisė, qė nga fillesat prehistorike deri nė antikitetin e vonė.

Libri ėshtė edhe album me ilustrime tė cilėsisė sė lartė tė objekteve arkeologjike, hartave pėrkatėse dhe ėshtė edhe njė informacion i shkėlqyer shkencor pėr Dardaninė.

Tė tėrheq vėmendjen fakti qė dr. Edi Shukriu analizon edhe kulturėn kultike dhe mitologjike tė Dardanisė antike dhe sidomos atė tė epokės perandorake romake.

Nė kėtė epokė kemi njė lėvizje kultesh dhe hyjnish tė ndryshme. Nė Dardani arritėn perėnditė dhe kultet qė i sillnin ushtarėt e tregtarėt nga pjesėt e ndryshme tė Perandorisė sė madhe Romake.

Tė tillė ishin perėnditė romake Jupiteri, Minerva, Furtuna (mbrojtėse e familjes sė furijėve tė Ulpianės), Merkuri dhe Diana; perėnditė qė vinin nga lindja, siē ishin Mitra, Izida, Serapisi dhe Jupiteri Dolihen dhe perėnditė helene Nemezisi, Orfeu, Hekata, Asklepi, Higia dhe Telesfonti.

Duket se i traditės sė mė hershme dhe lidhur me kultin e kalit ėshtė respektimi i Kalorėsit trakas dhe Kalorėsit danubianė, si interpretime tė hyjnive vendės, dhe i hyut trakas Zbeltiurdit. Panteoni i hyjnive ėshtė i madh.

Nė shumė raste, pas emrave tė hyjnive tė huaja, qė duken nė monumentet votive qėndrojnė hyjnitė vendėse, kryesisht nė interpretimin romak tė tyre – interpretatio romana.

Kėtė mė sė miri e dėshmon monumenti votiv nga Smira, tė cilin pjesėtarėt e tribės sė njohur romake Quirinia ia pėrkushtuan Jupiterit tė tyre (lovi Optimo Maximo Noster), pėr ta dalluar nga Jupiteri vendės, emri i tė cilit ngel i panjohur.

Ky mund tė jetė dhe hyu Andin apo ndonjė tjetėr, nėse jo hyu ilir i rrėfesė Enji, nga i cili mori emrin dita e Enjte.

Nuk njihet as emri i hyjneshės dardane, e cila, pėrmes monumenteve tė periudhės romake, njihet vetėm me emrin e shkruar latin Dea – Perėndeshė. Duket, nėnvizon dr. Edi Shukriu, se ėshtė fjala pėr hyjneshėn ilire P(e)rendėn / Prendėn / Prenėn / Premėn, emri i sė cilės u trashėgua nga fjala Perėndi. Roli i dikurshėm suprem i saj fshihet nė emėrtimin shqip tė ditės sė javė nė gjuhėn shqipe: e Premtė.

Kjo u pėrfshi nė gjirin e tė shenjtėrve tė krishterizimit si Shėn Prenda / Prena / Premta, duke mos pasur mundėsi tė ērrėnjosej nga tradita e besimit tė ngulmshėm tė popullatės autoktone nė tė.

Ky arsyetim ėshtė i drejtė.

Por dr. Edi Shukriu nėnvizon:

“Gjatė periudhės romake dardanėt ruajtėn hyjnitė e tyre, ruajtėn Perėndeshėn (Dean) dardane dhe Andinin, sė bashku me hyjtė e tjerė ilirė.

Besimi i qėndrueshėm nė Dean dardane duket nga pėrkushtimet nė monumentet votive nga Smira e Romula Malva e Dakisė, nga shtatorja e Medianės sė Nishit, si dhe nga monedhat e xeheroreve me mbishkrim DARDANICI (shekulli II).

Monedhat mbajnė paraqitjen e njė hyjneshe femėrore, e cila nė njėrėn dorė ka kallirin e grurit, ndėrsa me tjetrėn mban cepin e fustanit – hitonin.

Perėndeshė dardane

Busti i njohur i Gruas nga Kllokoti (II-III) duket tė jetė po ashtu personifikim i kėsaj perėndeshe, sepse nė tė nuk ėshtė shėnuar asnjė emėr, se Perėndeshėn e tyre e kanė njohur tė gjithė dardanėt dhe se ka ngjashmėri me paraqitjet figurative tė Deas nga monumentet e Rumanisė.

Edhe shtatorja e periudhės romake nga Mediana afėr Nishit, me elemente tė karakterit autokton dhe deri vonė e paidentifikuar, identifikohet me Perėndeshėn dardane.

Ajo mban nė dorėn e majtė viēin, nė tė djathtėn qesen (marsupium), ndėrsa te kėmbėt ka sėpatėn dytehėshe (labrys) dhe derrin farran. Simbolet qė e shoqėrojnė Perėndeshėn dardane nė monumentet nga Rumania janė edhi, gjeli dhe shporta e bollėkut.

Pos qeses dhe shportės sė bollėkut, simbolet e tjera janė pjesė e traditės vendėse.

Perėndesha dardane, e lidhur ngushtėsisht me besimin nė fuqinė supreme tė Diellit dhe nė kultin pėr tė, u bė personifikim i kėtij besimi qė nė fazėn urbane dardane (IV-I p.e.r.).

Besimi nė forcėn hyjnore tė saj ishte aq i fuqishėm sa qė u respektua edhe nga tė huajt: arėn nga Smira e ngriti Artor Herakliti (Artorius Heraclitus), ushtar romak me prejardhje greke. Besimin nė Perėndeshėn dardane e morėn me vete edhe Aurel Dardani (Aurelius Dardanus). Eli… (Aelius…) dhe njė dekurioni tjetėr dardan, tė cilėt u bėnė udhėheqės (decurion) tė qytetit antik Romula Malva tė Dakisė (Rresha nė Rumani).

Ndonėse ishin larg atdheut, iu pėrkushtuan dy monumente hyjneshės sė tyre tė ēmuar dhe lanė nė trashėgimi pėrfytyrimet e rėndėsishme figurative pėr tė.

Se Perėndesha dardane ishte mė shumė se personifikim dhe mbrojtėse e Dardanisė paralajmėron monumenti nga Smira, pėrkatėsisht labyrinthet e relievuara nė faqet anėsore, njėri rrethor dhe tjetri katėrkėndėsh.

Rėndėsi tė posaēme ka labyrinthi autokton rrethor, i pėrbėrė nga njė kompozicion mė i gjerė me domethėnie tė thellė filozofiko-religjioze, i cili prezanton Perėndeshėn dardane nė manifestime tė shumta tė saj.

Nė pjesėn qendrore gjendet labyrinthi i ndarė nė tri hapėsira (horizonte) dhe nė to gjenden nga dy svastika drejtimesh tė ndryshme. Sfera e vendosur nė qendėr ėshtė po ashtu e ndarė nė tri pjesė.

Mbi labyrinth shtrihet hardhia e rrushit, ndėrsa nėn tė gjethet e lerthit me njė nyjė profilaktike.

Labyrinthi sjell njė qasje gjeometrike dhe numerologjike, e cila krijon fushėn holografike shumėdimensionale.

Bėhet fjalė pėr njė Gjeometri tė Shenjtė, e cila paraqet rregullin kozmik dhe ndėrlidhjen midis botės materiale dhe mbretėrisė sė vetėdijes mė tė lartė.

Prezenca e labyrinthit rrethor nga Smira hedh poshtė mendimin e gabuar se ilirėt, duke pėrfshirė edhe dardanėt, nuk kanė zhvilluar njė kozmologji uniforme mbi tė cilėn ėshtė pėrqendruar praktika e tyre religjioze.

Monumenti i Perėndeshės nga Smira paralajmėron sa njohuritė kozmogonike dhe kozmologjike dardane aq edhe kompleksitetin e tyre, duke pasur pėr bazė konceptin e treshit tė mbėshtetur nė tri sferat e dukshme dhe tė mėdha astrale: nė Diell, nė hėnė dhe nė tokė.

Tė zbėrthyer nė kontekstin filozofik-religjioz toka te dardanėt del si vendbanim i trupit tė vdekshėm, Hėna si vendbanim i shpirtit tė pėrjetshėm dhe dielli si synim dhe qendėr – vetėdije mė e lartė, urti sublime dhe iluminacion.

Ėshtė ky balancim i tri energjive kryesore, ndėrsa rrugėtimi i pėrjetshėm nėnkupton ribashkimin e trupit dhe tė tokės, tė shpirtit dhe tė Hėnės, tė urtisė hyjnore dhe tė Diellit.

Njė botėkuptim i tillė, duke mos i lėnė anash as ndikimet e mėvonshme, ėshtė ndėrtuar shekuj tė tėrė dhe fati e deshi qė tė zbulohet nė njė monument mermeri tė shekujve tė parė tė sundimit romak.

I parė nė njė kontekst mė tė gjerė vetė kompozicioni dhe pėrqendrimi i funksioneve tė shumta tė njė hyjneshe, pėrkatėsisht te Perėndesha dardane, paraqet sfondin e krijuar shpirtėror e mendor tė dardanėve pėr pėrqafimin e shpejtė tė besimit tė ri – krishterimit.”

Ky citim njė paraqitje rindėrtuese e kultit tė hyjneshės Dardania. Del qartė se ajo ėshtė njė hyjneshė sinkretike dhe kryesore.

Dilema e emrit tė saj qė nuk dihet saktėsisht mund tė sqarohet vetėm nėse mendojmė se kjo Dea parakupton pėr vendasit autoktonė pikėrisht Dardaninė si emėr pėrgjithėsues gjeografik dhe jo njė emėr thjesht personal.

Por kjo ēėshtje kėrkon hulumtim.

Fakti qė rafigurimi skulpturor i hyjneshės Dardania mbijeton nė epokėn perandorake romake na bėn tė mendojmė pėr origjinėn e saj nė kohėra shumė mė tė hershme.

1. Deri mė sot nuk ėshtė bėrė njė krahasim ikonografik i skulpturės sė Dardanisė me plastikėn e idhujve prehistorikė.

Hyjnesha nė fron

Idhulli prej terakote (18,5 cm) i neolitit (kultura e Vinēės), gjetur nė Tjerrtore (Prishtinė) tėrheq vėmendjen nė gjoks mban njė medalion tė rrumbullakėt, simbol solar i padyshimtė.

Po kėshtu edhe idhulli i gjetur nė Faqos tė Mitrovicės mban nė gjoks tė njėjtin medalion.

Kėto dy raste krijojnė njė rregullsi tė qartė. Medalioni solar ėshtė simbol identifikues i kultit. Medalioni shpreh fuqinė kozmogonike tė Diellit tek banorėt e Dardanisė.

Kėtė idhuj shprehin figurėn e Magna Mater-it. Pra tė kryehyjneshės sė matriarkatit nė neolit.

2. Tek skulptura prej mermeri (75x55x15cm) e shekujve II dhe III, qė sot ndodhet nė Muzeun e Kosovės femra hyjnizuar mban gjithashtu nė gjoks njė medalion solar tė ngjashėm me medalionet e idhujve neolitikė tė Magna Mater.

Padyshim qė kėtu nuk kemi tė bėjmė me rastėsi por me njė vijimėsi tė ēuditshme identifikimi nė mijėravjeēarė.

3. Duke e rivendosur kėtė lidhje, mendoj se medaljoni solar ėshtė njė element ikonografik qendror, i pandryshueshėm, megjithėse struktura ikonografike e idhujve neolitikė ndryshon me ikonografinė e hyjneshės Dardania nė shekujt II dhe III.

Arti ilir i kėsaj skulpture ndryshon qartė nė raport me artin e skulpturės perandorake e kultike romake tė vonė.

4. Duke bėrė kėtė ekuacion tė kultit diellor midis idhujve neolitike tė hyjneshės Dardania dua tė shėnoj se ky ekuacion e ka njė lidhje nė shekullin IV me rafigurimin e Ilirikut nė formėn e njė hyjneshe, qė ndodhet nė veprėn “Notitia dignitatum” (“Lista e rangjeve”) qė ėshtė pėrpiluar nė vitet 390 deri nė 437. (shih “Notitia dignitatum accendum. Notitia urbis constantinopolitanae et Laterculi provinciarum.” ed. O. Seek. Berolini 1876).

Tek hyjnesha e Ilirikumit pamja femėrore nuk ėshtė nė bust, por nė kėmbė, e plotė, mbulesėn mbi kokė e ka si hyjnesha Dardania, nuk e ka medalionin pagan solar nė gjoks, sepse mban mbi kokė aureolėn e hyjnitetit tė krishterė. Kemi njė transferim tė simbolit tė hyjnitetit, por mbetet forma gjeometrike e rrethit, qė nė historinė mitologjike tė kohėrave, pėrfaqėson kultin parak diellor.

5. Edhe diēka tjetėr: hyjnesha e Ilirikut mban nė duar njė enė blatimi tė shenjtė, njė pėrsėritje e simbolikės gjeometrike.

Hyjnesha Dardania e ka gjithashtu atributin e blatimit (simbolet e shportės sė bollėkut, qesja (marsupium), derri, gjeli, sopata dytehėshe (lobrys) etj.

6. Nėse hyjnesha Dardania ka njė pėrfaqėsim gjeografik tė Dardanisė si provincė e shėnjuar dhe e pėrcaktuar e perandorisė romake, edhe hyjnesha e Ilirikut bazohet nė pėrfaqėsimin gjeografik tė njė province shumė mė tė gjerė perandorake nė njė kohė kur krishterimi fiton pėrparėsi mbi paganizmin.

7. Karakteri antropomorf i dy figurave tė hyjnizuara tė Dardanisė dhe Ilirikut tregon njė vijimėsi tė metamorfizuar tė artit shtetėror ikonografik pėr bashkėsitė vendase tė njohura nė rrafshin juridik, qė institucionalizon edhe simbolikėn religjioze dhe kultike.
https://peizazhe.com/2011/06/24/hyjnesha-dardania/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 13-12-2018 nė 20:25
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2018, 13:26   #304
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 291
Thanks: 49
Thanked 181 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Julius Pokorny

Citmi nga artikulli i sipėrm:-Prof. dr. Edi Shukriu nėnvizon:

“Gjatė periudhės romake dardanėt ruajtėn hyjnitė e tyre, ruajtėn Perėndeshėn (Dean) dardane dhe Andinin, sė bashku me hyjtė e tjerė ilirė.

Besimi i qėndrueshėm nė Dean dardane duket nga pėrkushtimet nė monumentet votive nga Smira e Romula Malva e Dakisė, nga shtatorja e Medianės sė Nishit, si dhe nga monedhat e xeheroreve me mbishkrim DARDANICI (shekulli II).

Monedhat mbajnė paraqitjen e njė hyjneshe femėrore, e cila nė njėrėn dorė ka kallirin e grurit, ndėrsa me tjetrėn mban cepin e fustanit – hitonin.-fund i citatit.

Ja monedhat nga ajo periudhė:

TRAIANO (98-117) Quadrante anonimo "metalli dardanici". D/ Testa elmata di Roma R/ Figura femminile con spighe. Coh. (Adriano) 1514 RIC (Adriano) 1016 Ae g 4,37 Molto rara • Ex Gorny & Mosch 129, lotto 368. Fondi ripianati buon BB
buon BB

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=834&lot=188

Dardanian Mine Issue
Sale: Triton XIII, Lot: 1449.

Trajan. AD 98-117. Ę Quadrans (3.02 g, 6h). Dardanian mines issue. Rome mint. Struck circa AD 98-102. Laureate head right / DARDANICI, Pax standing facing, head left, holding olive branch and gathering up drapery. RIC II 703; cf. Simic & Vasic 6. EF, dark green and brown patina, light smoothing. Rare.

https://www.cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=154044
Dardanian Mines Issue
402687.
Trajan. AD 98-117. Ę Semis (18mm, 3.16 g, 6h). Dardanian mines issue. Rome mint. Struck circa AD 98-102. IMP CAES NERVA TRA IAN AVG GERM, laureate bust right, aegis at point of bust / DARDANICI, Pax standing facing, head left, holding olive branch in right hand and gathering drapery with left. RIC II 703 corr. (listed as quadrans); Woytek 608c = GoMo 115, lot 1858; (same obv. die); Strack 498 (bust type not listed); BMCRE –; BN –; Zmajic –. Good VF, black-green patina. Very rare with aegis at point of bust.

Under Trajan and Hadrian several series of bronze quadrantes were struck in the names of the imperial mines in Noricum, Dalmatia, Pannonia, and Moesia (Dardania). These operations supplied metal for the mint at Rome, and perhaps were the sites of workshops to produce coinage for local circulation or as donatives. It has been suggested that these mines issues were struck at Rome itself, and served some unidentified function, much as the contemporary 'nome' coinage struck at Alexandria in Egypt. Whatever the circumstances, these pieces saw limited use, and except for one rare type struck by Marcus Aurelius, were not issued during any other period.


https://cngcoins.com/Coin.aspx?CoinID=288483

Sipas Julius Pokorny Iliada Homerike ėshtė vetėm njė pėrkthim i Iliadės Ilire. Ky pėrkthim ka lėnė shumė fjalė Ilire (shqipe) tė pa pėrkthyera orgjinale….

Biografia e Julius Pokorny

(12 qershor 1887 - 8 prill 1970) ishte njė gjuhėtar austro-ēek dhe studiues i gjuhėve keltike, veēanėrisht irlandeze, dhe pėrkrahės i nacionalizmit irlandez. Ai mbajti poste akademike nė universitetet austriake dhe gjermane.

https://en.wikipedia.org/wiki/Julius_Pokorny
Fjalor Etimologjik Proto Indo Evropian-autor Julius Pokorny

Ky fjalor pėrmban 3441 faqe dhe mund tė lexohet apo shkarkohet nė tryezė dhe ėshtė vendosur nė PDF standard/format.Nė fjalor gjeni analogjinė e fjalėve Gjermane-Angleze-Shqipe- dhe Greke. Hapja e faqes mer pak kohė (varėsisht nga shpejtėsia e koneksionit me rrjetin), keni pak durim.

https://marciorenato.files.wordpress...dictionary.pdf

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 16-12-2018 nė 14:26
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-12-2018, 19:41   #305
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 291
Thanks: 49
Thanked 181 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikuj

Historiania trondit Greqinė: Nuk ka popull grek dhe Kali i Trojės ėshtė pellazg

Pak ditė mė parė historiani Arben Llalla publikoi kopertinėn e librit tė pedagogut tė greqishtes nė Universitetin “Eqrem Ēabej” tė Gjirokastrės, Panajot Barka qė ngre dyshime mbi shqiptarėt, origjinėn e Skėnderbeut dhe flamurit kombėtar.
Pėr tė folur mbi kėtė temė nė Report Tv ishte historiania Elena Kocaqi.

Ajo u shpreh se libri i Panajot Barkės ėshtė politik dhe tendencioz. “Ai ėshtė shqiptar pėr vete, por nuk njeh burimet historike si duhet, tė flasėsh pėr kėto gjėra duhet tė jesh historian profesionist. Ky ėshtė njė libėr politik, tendencioz.

Shqiptarėt janė populli mė autokton nė Evropė, para grekėve dhe romakėve dhe ēdokujt. Pėrveē disa njerėz ekstremistė nė Ballkan qė e vendosin nė diskutim kėtė. Shqiptarėt janė pasardhės tė ilirėve dhe pellazgėve. Shqiptarėt kanė qenė popull kristiano-ortodoks para se tė vinin osmanėt. Burimet historike janė tė plota qė tregojnė njė autoktoni tė shqiptarėve. Dėgjova edhe dyshimet mbi Skėnderbeun, por nuk e kuptoj kėtė injorancė. E gjithė kjo bėhet politikisht pėr tė manipuluar historinė”, tha ajo.

Mė pas Elena Kocaqi u ndal te historia e vendit fqinj duke deklaruar se nuk ka popull grek, por identitet pellazgo-ilir nė tė dy anėt e kufirit. “Nuk mund tė jesh pasardhėsi i helenėve antikė. Helenėt janė tė lidhur me shqiptarėt. Nė epokėn e luftės sė Trojės, ne na ėshtė thėnė se luftojnė trojanėt me grekėt. Shohim burime historike dhe nuk pėrmendet kurrė termi grek, por autorėt pėrmendin fise ilire dhe nga ana e akejve dhe popull pellazg, aty nuk pėrmenden grekė. Po Kali i Trojės dhe Elena? Janė pellazgė”, tha ajo.

Sipas Kocaqit, Greqia u ka vjedhur historinė tė tjerėve duke e manipuluar, ndėrsa shtoi se ėshtė e gatshme qė tė pėrballet me historianė grekė. “Greqisė po i more edhe antikitetin ngelet pa histori, shikon t’u vjedhė historinė tė tjerėve.

Greqia nuk mund tė mbahet mė me mashtrime, nėse nuk i shikojmė ne tani do i shikojnė ata pas 100 vitesh. E vėrteta shkencore nė lidhje me Greqinė ėshtė manipuluar. As mua nuk mė besohej nė fillim. Jam gati tė pėrballem me historianė grekė. Me kė tė jetė nuk e kam problem. Unė nė libėr kam cituar vetėm autorė antik, jo modernė. Libri ka njė muaj qė ka dalė dhe besoj qė duhet tė shpėrndahet nė biblioteka. Mendoj qė duhet ta lexojnė studentėt. Unė kėto qė them i mbėshtes nė fakte historike”.

E ndėrsa u shpreh se grekėt edhe emrin e shtetit e kanė tonin, nė fund historiania foli edhe pėr origjinėn e kryeministrit grek Tsipras dhe negociatat qė po bėhen mes dy vendeve, ku mes kėrkesave grekėt kanė edhe heqjen e fjalės Ēamėri nga tekstet. “Delegacionet e dy vendeve nuk duhet tė vendosin asgjė, pasi i vendosin historianėt, janė ēėshtje shkencore historike, jo politike.

Termi ēam nuk mund tė hiqet. Tsipras po tė ishte ēam mysliman do tė ishte nė Shqipėri sot do ta kishin dėbuar. Historia e Greqisė ėshtė false. Ata po t’iu gėrryesh dalin tė gjithė arvanitas. Manipulimi ėshtė bėrė nė shekullin e 19-20, madje edhe Greqia me Maqedoninė zihen kot se ata janė shqiptarė. Tė vetmit trashėgimtarė tė Greqisė antike janė shqiptarėt. Ata edhe kreun e kishės e kanė arvanitas”, pėrfundoi Elena Kocaqi.


Pėr tė shikuar video-n kliko nė Watch on Youtube

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 26-12-2018 nė 20:10
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-12-2018, 11:28   #306
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 291
Thanks: 49
Thanked 181 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Historia jonė ndėr shekuj imazhe dhe artikujShkeputur nga libri Altin Kocaqit, “DOKUMENTE HISTORIKO-GJUHĖSORE” Vėndi i shqipes ndėr gjuhėt evropiane. Tiranė, 2013

TĖ THĖNAT MBI GJUHĖN SHQIPE

Nė kohėt kur shfaqet si e njohur historia e mesdheut evropian, nė pellgun tonė krahas grekėve dhe latinėve janė tė njohur dhe iliret si banues tė njė hapsire tė madhe. Nė vendin e tyre dhe nė malin e Tomorrit gjendej faltoria e vjetėr e Pellazgėve, tė cilės i kėndoi Homeri dhe Hesiodi. Kjo faltore tregohet tė jetė mė e vjetra dhe e vetmja qė nga lashtėsia gjė qė tregon se “nė se ne shqiptarėt, qė jemi pasardhės tė drejtpėrdrejt tė ilirėve, vėrtetohemi gjuhėsisht se flasim gjuhėn e Pellazgėve mė tė vjetėr se kudo tjetėr nė zonė ne jemi vėndas nė truallin tonė tė sotėm”. Nė fjalorėt e hershėm tė greqishtes sė vjetėr njihet rėndom prej kohėsh egzistenca e njė grupfjalėshi tė huaj pėr gjuhėn greke qė janė pėrkthyer nė greqisht nga njohėsit e tė dyja gjuhėve qysh prej periudhės sė antikitetit nga fjalorėshkruajtėsit e atyre kohėve. Kėto fjalė njihen si “mbetje origjinale te gjuhės sė paragrekve. Pėr mbetjet e fjalėve tė vjetra paragreke, Eqerem Ēabej na thotė se “nėse ka ndonjė lidhje mindis gjuhės sė paragrekėve dhe shqipes, ky problem lidhet me Pellazgėt”. Qė herėt, nga themeluesi i gjuhėsisė indoevropiane, Franc Bopp, u vu re se shqipja hyn nė gjuhėt e vjetra, por ai nuk pėrcaktoi familiaritet tė saj me gjuhėt klasike. Nxėnėsi i Boppit, August Pott, e cilėson shqipen si gjuhė Iliropellazge qė nuk ka lidhje me greqishten e latinishten, por ėshtė gjuhė paraindoevropiane.

Nė shekullin e 19 kur Evropa e Revolucionit Francez kishte hedhur bazat e krijimit tė kombeve, gjuhėsia e saj po vėrtetonte se: shqiptarėt nėn Turqinė myslimane duken tė jenė ata tė cilėt flasin gjuhėn mė tė vjetėr tė gjuhėve motra indoevropiane, qė me fjalė tė tjera do tė thoshte dhe prejardhjen e fjalėve motra nė gjuhėt e tyre. Siē duket kjo nuk ishte aspak e pėlqyshme, ndaj ēuditėrisht nė horizont shfaqet serbokroati Mikolosiēh dhe pasuesi i tij Gustav Meyer tė cilėt themelojnė njė tjetėr rrugė pėr prejardhjen e gjuhės shqipe. Atė rrugė qė na do kėtu tė ardhur pas shek 10 e s, por qė flasim njė dialekt tė ilirishtes e cila s ka dokumente-ndaj si rrjedhojė mbetet vetėm “tė ardhur pas shek 10 e.s pas serbėve” Pra historikisht kemi dy grupmendime pėr lashtėsinė e shqipes:

1-Mendimi qė thotė se shqiptarėt janė tė ardhur nė kėto troje: Meyer, Miklosiēh, Ēabej, Demiraj etj
2-Mendimi qė thotė se shqiptarėt janė vazhdues tė autoktonisė absolute pellazgoiliriane, Hahn, Camarda, Stier dhe Rilindasit shqiptarė etj.
Do i marim ēėshtjet nė shqyrtim me radhė duke u nisur nga grupmendimi i parė:
Shqiptarėt jo autoktonė absolut: Meyer, Ēabej, Demiraj!

Mendimi i Gustavo Meyerit:

Fjalori i tij etimologjik10 pėrmban 5140 fjalė, nga kėto 1420 ai i nxjer me prejardhje romane, 540 i nxjer me prejardhje sllave, 1180 me prejardhje turke, 730 tė padepėrtueshme dhe pėr kėtė ai fajėson mospėrmbledhjen akoma tė gjuhėve tė tjera nė Evropė, ku ai shpreson nė tė ardhmen tė depėrtohen e tė zvogėlohet ky numėr. Pėr 400 fjalė thotė se “pak a shumė’ ’i njeh si trashgimni tė lashtė indoevropiane… por nėpėrmjet paralelizmave sllavo-turke etj. Me pak fjalė G. Meyer qė pranon se “nuk e njeh gjuhėn shqipe” dhe ndėrton fjalorin etimologjik te saj, na thotė se: Gjuha shqipe ėshtė sajesė e krijuar nga huazimet e fjalėve tė gjuhėve tė fqinjėve dhe jo njė gjuhė me bazė autoktone! Carlo Tagliavini e hedh poshtė veprėn e Meyerit si vepėr me fjalė tė huaja qė pėrdoren ndėr arvanitėt, arbėreshet, arnautėt e gjetkė, por qė nuk kanė asnjė lidhje me trungun e gjuhės shqipe11.

Pėr kėto arsye po marim pėr shqyrtim 60 fjalė nė 14 faqet e para tė fjalorit tė tij dhe pikėrisht atė element tė huaj qė “nuk hiqet me njė fjalė goje”
“Abat, abaci, abdest, abdhele, abisonj, abolla, abonsina, acik, addunar, aformi, aftapodh, agapis, ahci, ajan, ajazem, ajodhime, akatastasi, aksafana, aksi, aksua, alabaster, alun, alaka, alem, alemistra, aleshtis, alimonore, alipsan, alsive, allanor, alltebash, ambnis, anak, anamesa, aname, anangas, andikos, andis, angalias, angonje, angosinj, angure, agjin, agjinidhe, agjister, anthine, apalto, apanses, apikas, apodhure, apofasi, apomoni, apostull, apoth, apsith, apul. arallek, arcere, arenc, argali, argat”.

A ekziston njė vend i vetėm ku tė jetė folur kjo gjuhė “shqipe” me element grek, italian, turk e sllav? Ku dokumentohet njė gjuhė shqipe qė tė ketė brenda saj tė gjitha kėto elemente?
Kėto fjalė janė dokumentuar veēanėrisht ndėr arvanitėt, arbėreshėt, arnautėt, si huazime tė brėndėshme krahinore, por nuk kanė asnjė lidhje me trungun e gjuhės shqipe dhe si rrjedhojė as Meyer nuk ka asnjė pikėlidhje gjuhėsore me shqipen, tė cilen ai e pranon vetė se nuk e njeh. Lidhjet e Meyerit me gjuhėn shqipe, tė pakten gjatė periudhės qė shkruajti kėtė fjalor, me shumė i afrohen njė strategjie politike antishkencore tė mirėorganizuar nga perandoria bavariane e cila “riprodhoi” Grekėt nė Athinėn e Arvanitve, qė historikisht njihen nga demaskimi i Fallmeayerit12, pėr tė rikthyer lavdinė e zvenitur tė epokės se “helenizmit tė Isokratit”13 dhe jo vetėm. Njė faqe e vetme dhe e veēantė nė hyrje i kushtohet emrit tė serbokroatit Miklosiēh duke na treguar “dashurinė” serbe pėr gjuhėn shqipe dhe autoktoninė tone.14 Qėllimi i Meyerit vėrtetohet tė jetė ē’bėria e krenarisė sonė autoktone nė rajon, nė mėnyrė qė shqipfolėsit tė tregohen ardhacakėr e tė ulin kokėn, dhe mbi ta tė vėrshojnė sulmet barbare me dėbime nga trojet e tyre si ardhacakėr. Kjo del nė pah kur ai “futet nė ēėshtjet politike tė dogmave”15: “Mendoj se patriotėt shqiptarė dhe grekėt nevojtarė pėr aneksimin, te cilėt e kanė tė domosdoshm dogmėn pėr lashtėsinė e madhe tė ēdo fjale shqipe si mbėshtetje pėr teorinė e tyre pellazgjike, ose tė ēfarėdolloj teorie, kur tė marrin nė dorė librin tim nuk do gėzohen shumė pėr mozaikun shumėngjyresh qė paraqitet kėtu”. Me pak fjalė qėllimi i Gustavo Meyerit ėshtė qė tė vėrtetojė se shqiptarėt nuk janė autokton por tė ardhurit e fundit nė kėto troje pas shek 10 te erės sonė =pas serbėve.

Ēabej vė nė gojė Kretschmerin qė i tregon si tė drejta pėrfundimet e Gustavo Meyerit se16:
“Shqiptarėt flasin njė nga dialektet e ilirishtes dhe i mbajnė kėto troje tė paktėn pas shek 10 tė erės sonė” Ose e shprehur me fjalėt e Ēabejt 17: ‘’Nje etapė tė re ne kėte fushė shėnon puna e Gustav Meyrit. Ky nė ketė ēėshtje shpreh mendimin qė gjuha shqipe paraqet fazėn mė tė re tė njėrit nga dialektet e vjetra ilire’’. Sigurisht qė 400 fjalėt qė Meyer i njeh pak a shumė si trashgimni e lashtė indoevropiane nuk do tė thonė nė asnjė mėnyrė se janė fjalė tė shqipes, pasi “trashgimni e lashtė indoevropiane” quhen “fjalėt e njėjta nė gjuhėt motra evropiane” tė cilat sipas shkencės indoevropiane, tė shprehur dhe nga Ēabej, “i paraqiten syrit tė gjuhėtarit me bazė dokumentimin mė tė hershėm tė njė gjuhe. Nė njė kohė qė, sipas gjuhėsisė shqiptare, shqipja dokumentohet e fundit nė rajon dhe kėshtu qė, sipas gjuhėsisė, ato 400 fjalėt e Meyerit llogariten me “syrin e gjuhėtarit”. Kjo do te thotė se ne kemi marė fjalėt “motra” tė fqinjėve pėr tė ndėrtuar gjuhėn tonė.

Gjuhėsisht autoktonia jonė ėshtė e zhveshur pėrballė rrebeshit tė “akademikėve”. Me rikthimin nga interrnimi tė Dhimitėr Pilikės tė interrnuar nga “bretkosat e moēalit sepse mbronte autoktoninė tonė”, u duk se do hapej dhe rruga pėr rishikimin shkencor tė cėshtjeve tė autoktonisė sonė. Fatkeqsisht jo! Dija shqiptare vazhdoi dhe vazhdon akoma tė mbrojė doktorinėn antirilindase dhe nė kuadėr tė saj urimi i ėmbėl qė i jep veprės sė Meyerit, Seit Mansaku.

“Le ti urojmė dhe kėtij botimi nė shqip tė fjalorit tė G Meyerit tė tėrheqė pas vetes sa mė shumė studiues tė zellshėm tė gjuhės shqipe dhe tė historisė sė saj qė tė dinė tė ēmojnė veprėn e kėtij dijetari tė shquar, tė pėrfitojnė prej saj dhe ti ēojnė me tej arritjet e deri mė sotme nē studimin e historisė sė gjuhės shqipe”

Mendimi i Ēabejt dhe i Demirajt !

Eqerem Ēabej dhe Shaban Demiraj janė dy gjuhėtaret e njohur tė epokės sė shkuar tė cilėt kanė lėnė gjurmėt e tyre nė ndėrtimin dhe pėrsosjen e shqipes letrare. Ēabej u nda nga jeta nė epokėn e bolshevizmit, ndėrsa Demiraj rron edhe nė ditet tona. Ai ndryshon nga Ēabej nė pikėn qė njeh e pranon se mbishkrimi i Limnos ėshtė mbishkrim pellazgjik si dhe praninė pellazgjike nė trojet aktuale shqiptare21, ndėrsa pėr preajardhjen e gjuhės shqipe tė dy janė thuajse i tė njėjtit mendimi: Ēabej thotė se: “Si tė gjithė popujt indoevropianė dhe Shqiptarėt janė tė ardhur nė viset e tyre historike… . Ne pėr arsye metodike, nė lidhje kryesisht me dėshmitė e gjuhėsisė, e shtrojmė brenda kėtij caku tė kufizuar: A janė Shqiptarėt vendas nė kėto anė nga epoka greko romake apo jo? E shtruar nė kėtė mėnyrė me njė anė pajton me rrethanėn qė qysh nė kohėn greko-romake dihet me siguri qė fise ilire banonin nė Shqipėri… ”:

Ndėrsa Demiraj:

“Pėr me tepėr, tashmė ėshtė me se e qartė se etnosi shqiptar, arbėrsh, siē quhej dikur, ėshtė formėzuar herėt nė brigjet lindore tė Adriatikut dhe tė Jonit, pėr ēka dėshmojnė, ndėr tė tjera, huazimet nga greqishtja e vjetėr dhe latinishtja nė gjuhėn shqipe”. Megjithese me duhet ta pranoj se te pakten Eqerem Cabej nuk u la i lire te bente punen e tij. Shqiptarėt autoktonė: Hahn, Camarda, Stier, Rilindasit!
Mendimi i Hahnit!
Vepra e tij “Studime Shqipe”, e pėrkthyer tashmė dhe nė gjuhėn shqipe, duket ti qendrojė kohės mė shumė se cdo vepėr tjetėr e krijuar pėr historinė dhe gjuhėn shqipe, pasi kudo qė flitet pėr historinė tonė dhe gjuhėn shqipe ai meret i pari nė shqyrtim. Pėrfundimet e tij janė si mė poshtė:

1-Epiriotėt dhe Maqedonėt ishin dhe nė kohėn e Strabonit jo grekė, por barbarė.
2-Epiriotėt ilirėt e maqedonėt janė farefis midis tyre.

3-Ka shumė shėnja qė epiriotėt dhe maqedonasit pėrbėnin thelbin e fisit Tirrinopellazgjik qė shtrihej nė skaje deri nė Itali dhe Thrakė, ndėrsa nė brendėsi shkonte deri nė lumin Danub.
4-Ilirishtja ėshtė gjuhė pellazgjike me kuptim mė tė gjėrė.
Hahnin e madh nuk mundi kush ta kundėrshtonte ne tre pikat e para, ndėrsa pėr piken e katėrt Eqerem Ēabej shprehet midis “dy tė panjohurave”, sipas tij, se “kjo nuk qėndron se sipas gjithė gjasave ilirishtja dhe pellazgjishtja janė dy gjuhė te ndryeshme” Pra Ēabej qė nuk njeh ndonjė shkrim tė ilirishtes dhe as qė pranon ndonjė shkrim tė pellazgjishtes, “njohka” se s‘ka lidhje midis dy “tė panjohurave”!!

Mendimi i D. Camardes, G. Stier dhe i A. Pott…. !
D Camarda, G Stier, edhe A Pott, A Schleisher, Franz Bopp duke u bazuar nė provat krahesimtare tė pestė gjuhetarėt e famshėm venduan se shqipja hynė nė gjuhėt e lashta dhe renditet mė e vjetėr se greqishtja dhe latinishtja.- Pėr tė dhėnat e mėsipėrme shih mes te tjerash : Carlo Tagvlianin 1929, Panajoti Kupitorin 1879, Iakovo Thomopulu 1912 etj. Duke qenė se nė vendin tonė ende dhe sot nuk kemi tė drejta tė barabarta nė studimin e grupmendimeve pėr cėshtjet e histories dhe gjuhės sonė, pasi akademia jonė e shkencave mbajti dhe mban akoma qėndrimin e rrugės sė pro meyeristave, po i marrim tė dhėnat nga arvanitėt e Greqisė:

Cili ėshtė Demetrio Camarda sipas Iakovo Thomopulu:
“Lindi nė Piana dei Greci (Albanesi) (15 km ne Jug tė Palermos) ku mė 1488 ishte krijuar kolonia kryesore e Shqiptarėve tė Siēelisė.

Kane si kishe tė parė naon e kishės sė Shėn Dhimitrit (Selanikasit) dhe si gjuhė tė fesė ruajtėn gjuhėn greke” Historiani Pavlo Karolidhu (1849-1930) shkruan nėn pėrmbledhjen e Konstandino Paparigopulos “Hyrje nė historinė e kombit grek” dhe pranon pėrfundimet e Demetrio Camardės qė: “vėrtetoi me anė tė mbetjeve origjinale tė gjuhės sė Homerit, se shqipja ėshtė gjuhė parahomeriane ose siē e quajti ai “Gjuha e Perėndive”. Ndėrsa Thomopulo na thotė se: “Teoria e prejardhjes sė perbashkėt e grekėve, shqiptarėve dhe e latinėve njohu njė pranim tė gjerė. Nė Itali pėrkrahėsi entuziast i kėsaj teorie u bė italoshqiptari Demetrio Camarda (1821-1882), njėri nga themeluesit e gjuhėsisė shqipe, njohės i shkėlqyer i greqishtes sė vjetėr, poet dhe adhurues i Homerit, me prejardhje nga shqiptarėt qė pas “pushtimit turk u shpėrngulen” nė Italinė e Jugut nė Siēili. Mė 1864 do botojė “Prova krahėsuese gramatologe tė gjuhės shqipe” nė tė cilėn nxori si pėrfundim se: gjuha shqipe pėrbėn gjuhėn parahomeriane sipas fjalėve origjinale qė kanė shpėtuar nga lashtėsia.

Kėtė e gjajėsoj me Gjuhėn e Perėndive, ashtu siē e quan Homeri gjuhėn e shumėvjetėr tė cilės pak fjalė i kishin shpėtuar nga poeti deri nė kohėn e tij”. Por kundra Camardės doli i pari Mayer me fjalorin e tij etimologjik dhe me vonė Eqerem Ēabej i cili nuk gjykoi kurrė veprėn e tij, por “teorinė” megjithėse “teoria e Camardes” i ka shumė tė qarta pėrfundimet e veta tė cilat duhej ti kishte marė nė shqyrtim e ti kundėrshtonte. Eqerem Ēabej gjykon tezėn “tė prejardhjes sė pėrbashkėt tė gjuhėve klasike, greqishtes, latinishtes, shqipes dhe me bazė “tezėn” e kundėrshton teorikisht e jo gjuhėsisht veprėr gjuhėsore tė Camardes “Kjo tezė, tė cilėn e ndoqi dhe G Stier e Dhimitėr Camarda, arberėshi i njohur prej Hores sė Arbėreshėve nė Siēili (1821-1882) u pa se nuk ishte e drejtė. U vu re se greqishtja me latinishten nuk kanė ndonj ė lidhje tė ngushtė prej epokės prehistorike. As shqipja nuk ka ndonjė afri tė veēantė me to, megjithėse ka disa konkordanca me greqishten, qė do ti shohim mė poshtė. Njė tjetėr rrethanė qė solli ngatėrime nė tezen e kėtyre dijetarėve ishte se ata nuk qenė nė gjėndje tė dallonin huazimet qė ka shqipja prej greqishtes e latinishtes, nga fondi autokton i saj, duke operuar me ato tė parat sikur tė ishin fjalė vėndi tė shqipes”35. Por vallė a dinte ti dallonte huazimet Demetrio Camarda ky njohėsi i shkėlqyer i Homerit, i greqishtes sė vjetėr si gjuhėn e kishės, i shqipes mėmė, i latinishtes dhe i italishtes qė njėkohėsisht ishte dhe gjuhėtar dhe qė librin e vet ju kushtojė “tė dashuruarve me gjuhėsinė”?

Eqerem Ēabej e dinte fort mirė se puna e Demetrio Camardes ishte rruga e vetme dhe e vėrtetė gjuhėsore qė na ēon tek gjuha e Pellazgėve, por vallė pėrse kjo dygjuhėsi nga Ēabej? „Njė interes tė veēantė pėr gjuhėsinė shqiptare paraqet ēėshtja a ka ndonjė lidhje midis gjuhėve ose gjuhės sė substrakteve paragreke tė Greqisė sė vjetėr dhe gjuhės shqipe, ose mbeturinave tė atyre substrakteve nė kėtė gjuhė. Ky problem lidhet me emėrin e Pellazgėve edhe tė pellazgjishtes“ 36 Mendimi i Rilindasve Rilindasit e rrokėn me entuziazėm shkencėn e gjuhėsisė evropiane dhe e mbėshtetėn teorinė e prejardhjes autoktone tė shqiptarve, ashtu siē do tė vepronte cdo shqiptar me kėmbė nė tokė dhe jo me kėmbėt e “idealeve universale” tė njė bote internacionaliste mbi kurrizin e kombit. Hahni dhe Camarda fituan simpatinė e Rilindasve dhe nuk janė tė pakta vargjet qė kėta shkruajtėn mbi prejardhjen tonė. Naimi tek Pellazgjit Shqiptarė shkruan: Gjuhė qė flisnin Perėndit / Atė flisnin Pellazgjitė / Atė kanė dhe Shqiptarėt / Sikurse dhe tė parėt. Sigurisht qė ata nuk mund tė arinin tė pėrkryerėn por tė paktėn nuk u kursyen kurrė tė mbronin atė anė tė shkencės qė vertetėsisht vendonte se “ne jemi autoktonėt e vetėm nė kėto troje”, ndaj shqiptarė kudo qė jeni ngrini kokėn dhe krenohuni qė jeni shqipfolės.

Por ide tė kundėrta ja arritėn tė kalonin “meyerat”, me shqiptarė ardhacakėr, duke i lėnė shqipfolsit nė mėshirėn e asimilimit nėn hijen e kėrcėnimit tė dėbimit me dhunė tė ardhacakėve. Ky “genoncid” ka dhe mbėshtetjen e dijes shqiptare deri ne ditėt tona. Ky ėshtė ndryshimi midis “konceptit universal” dhe pėrdorimit tė shkencės nė jetėgjatėsinė e njė kombi: e para u aplikua nga gjuhėtarėt shqiptarė tė kohės sė bolshevizmit e deri nė ditėt tona dhe e dyta ndėr fqinjėt tanė. Nė kėtė pikė jam i ndėrgjegjshėm se ngjyrat janė vetėm bardhė e zi. Sigurisht qė nuk qėndron mendimi i Samiut dhe i Naimit vetėm nė pikėn se “nga erdhėn Pellazgjitė”, pasi ky mendim pėrkon me ndikimin e pėrhapjes sė njerėzisė sipas otkuptimit fetar. Historikisht Homeri dhe Herodoti tregojnė vendin tonė dhe malin e Tomorrit si kryeqendrėn mė tė herėshme tė Pellazgėve, gjurmėt e sė cilės erdhėn deri nė epokėn e bolshevizmit. Nė kėtė epokė disa kallėpe dinamiti hodhėn nė erė njė nga mbrekullitė e botės. Le tė shpresojmė se njė ditė do rihapet faltoria e “Tė mirėve” dhe nuk do jenė shkatėrruar dokumentet brėnda saj. Mendimi i Iakovo Thomopulos, Iakovo Thomopulo, “Pellazgjika, Athinė 1912 ribotimi i 1994”, nga 7 ishujt pėrtej Epirit, me ndihmėn e dy mėsuesve tė shqipes37 Petro Xhovanit nga Elbasani dhe Evlogjio Korilas nga Korēa ja arriti tė zbardhė njė mori mbishkrimesh me anė tė gjuhės shqipe, mes tyre dhe mbishkrimin e Limnos qė Demiraj mė sipėr e pranon tashmė si Pellazgjik.

Gurėt filluan tė flasin nė duart e Thomopulos dhe e folura e tyre vėrtetoi shqipen si gjuhėn e mbishkruajtėsve. Por jo vetėm mbishkrimet e pellgut pellazgjik nga Etruria nė Azinė e Vogėl por dhe mbėshtetja historike tek antikiteti dhe tek Hahn i madh si dhe mbėshtetja gjuhėsore tek filologu Demetrio Camarda, te cilin Thomopulo e quan “themeluesin e filologjisė shqiptare”. Pėr Thomopulon mjafton tė pėrmendim se si teorikisht dhe gjuhėsisht mbrojti Hahn dhe Camardėn dhe duke hipur mbi supet e tyre zbardhi me anė tė gjuhės shqipe mbishkrime dygjuhėshe etruskolatine, likogreke, keroegjyptiane, etekretane, mbishkrimin e Limnos etj, nė njė kohė qė ana etruske, like, kerike ishte shkruajtur nė gjuhė tė ngjajshme me shqipen tonė.

Nė punimin e 2009, ”Shqipja Pellazge”, shb Marlin Barleti, solla nė shqip disa pjesė nga puna e Thomopulos duke shkuar pak mė tej me mbishkrime nga Kreta minoike dhe nga Pilua i famshėm i Nestorit tė Homerit. Po kėshtu nėn gjurmėt e Thomopulos lexuam fjalė shqipe nė njė mbishkrim tė pėrzier ilirogrek nga 8 radhėsi i Dimalit.Presidenti aktual i Italisė, Sergio Mattarella bashkė me Presidentin e vendit tonė Ilir Meta po marrin pjesė nė kremtimin e 550 vjetorit tė vdekjes sė heroit* tonė kombėtar, Gjergj Kastriot Skėnderbeut .
*
Ata i priti Presidenti i Rajonit tė Kalabrisė, Mario Oliverio, dhe kryetari i komunės sė San Demetrio Corone, Salvatore Lamirata.
Nė kėtė ceremoni Matarella mbajti njė fjalim, ku nuk la pa pėrmendur raportin e shqiptarėve me arbėreshėt.
“Italianėt me origjinė shqiptare dhe shqiptarėt janė dy faqet e njė medalje tė artė. E cila pėrshkruan kontributin e jashtėzakonshėm gjatė 500 viteve tė fundit qė ka ardhur* si pasojė e zhvillimit social, ekonomik dhe juridik tė Italisė”, ėshtė shprehur* Sergio Mattarella.AUTORET ANTIK JU ĒJERRIN MASKEN PERRALLAVE TE GREQISE MODERNE,

Elena Kocaqi

29-12-2018

Mbrėmė tek Zona e Lire pėr Luftėn e Trojės qe ėshtė akoma e nxehte edhe pas 3300 vjetėsh. Nga te gjithė librat qe kam botuar, ky libėr djeg shume sepse AUTORET ANTIK, JU CJERRIN MASKEN PERRALLAVE TE GREQISE MODERNE, QE KA FALLCIFIKUAR HISTORINE DY SHEKUJT E FUNDIT. Njė pjesė e historisė sonė, e lėne pas dore me qellim, me te cilėn ka nxjerr kapital politike shteti fqinje qe me krijimin ne shek e XIX, mbi etninė Shqiptare pėrvetėsoi gjithēka Shqiptare. Problemet historike ėshtė parim qe duhen diskutuar nga persona.

1- Qe janė historian se ndryshe nuk kane asnjė vlere shkencore kur diskutohen me persona jo kompetent.
2- Qe njohin periudhėn historike qe diskutohet ne mėnyre te shkėlqyer, pra kane shkruar.
3- Qe dine te vlerėsojnė burimet historike
4- Qe njohin filozofinė e historisė
5- Mbi te gjitha qe njohin METODEN HISTORIKE

Mbrėmė mu desh te debatoja me dy djem shume te mire ne fushat e tyre por qe nuk kishin njohuri ne fushėn e historisė dhe unė e mora vesh 5 minuta para fillimit te emision qe do ishin edhe ata. Nuk e kam problem te debatoj me kėdo por kur nuk ke lexuar librin dhe kur nuk i njeh burimet historike ,atėherė nuk ke ca diskuton. Ka shtete ne Evrope qe do kishin dhėne miliarda vetėm qe kėto autor antik tu pėrmendnin njė here emrin, ndėrsa kėta autor shkruajnė mijėra faqe pėr historinė tone dhe ne i injorojmė sepse kjo i leverdis tjerėve. Ka historian dhe gjeograf te Antikiteti qe nuk mund ti konkurroj asnjė njeri sot dhe as kurrė dhe ne jemi me fat qe ata kane shkruar pėr ne. Integriteti i tyre profesional ėshtė i vėrtetuar dhe i padiskutueshėm. Njė historian e sheh burimin me sy kritik dhe kėrkon burime te tjetėr pėr ta vėrtetuar por kur pėr njė fakt ka disa burime qe e konfirmojne, atėherė ai ėshtė i vėrtetuar.

Ajo qė djeg ne ketė histori ėshtė fakti se ne ketė lufte kane marr pjese fiset Pellazge dhe Ilire dhe shteti Grek e ka pėrvetėsuar me qellim pėr te mbrujtur falsitetin e tij. Lufta pėr ketė periudhe historike ėshtė e madhe. Manipulimi i historisė vazhdon edhe sot dhe 2 shekujt e fundit ėshtė intensiv ku tu jap vetėm shembullin e Metamorfozės se Ovidit qe ka tre pėrkthime ne anglisht. Dy prej tyre pėrmbajnė termin Pellazg nė pėrkthimin e pėrkthyeseve A.S.Kline dhe tė Brukes More, ndėrsa nė variantin e Samule Garth dhe te John Gryden, ėshtė hequr termi Pellazg nga origjinali dhe ne vend te tij ėshtė vendosur ne pėrkthim vetėm termi Grek. Po tė krahasosh variantin e Brukes More me origjinalin nė latinisht, ai e ka lėnė termin Pellazg por ka zėvendėsuar termat Ake dhe Dana me Grek. Ketė e manipulim ne pėrkthim e kapa pasi pash Ovidin ne latinisht.
Pėrfundimisht nuk ka gjė me te rrezikshme ne ketė vend se te jesh historian dhe te shkruash pėr antikitetin dhe te thuash te vėrtetėn.

I ējerr maskėn njė shteti fallco qe ka pėrvetėsuar miliarda dollar nga kjo afer korruptive dhe ka gllabėruar tokat dhe popullsinė Shqiptare. Ndaj ne Shqiptaret duhet te heshtim dhe te dėgjojmė pėrralla ose te flasim te vėrtetėn. Unė kam zgjedhur te flas dhe e di qe kjo do hidhėroj pa mase ata qe preken nga e vėrteta por kjo mua as me intereson fare. Me e lehte ėshtė te merresh vesh me historian te huaj pasi ato njohin burimet dhe janė profesionist ndaj edhe studimet e mia do pėrkthehen te paktėn ne anglisht.Pėr tė shikuar video-n kliko nė Watch on Youtube

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 29-12-2018 nė 11:41
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-12-2018, 12:26   #307
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 291
Thanks: 49
Thanked 181 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Dėshmi materiale e Ilirisė

Kėtu mė poshtė jepet vetėm njė burim i tė dhėnave, kurse tė dhėnat pėr monedhat e tjera-burimin/orgjinėn e tyre nga janė huazuar- nuk do jepen pėr arsye tė caktuara.(Kemi njohuri tė mira pėr mentalitetin dhe reagimin Ballkanik).....Tė shohim a kemi fakte materiale apo jo......

Monedha IlirieIllyrian coinage which began in the 6th century BC continued up to the 1st century of Roman rule. It was the southern Illyrians who minted the first coins followed by the northern Illyrian during the Roman era. Illyrian coins have also been found in other areas apart from Illyria, such ancient Macedonia, Italy, Greece, Asia Minor and Egypt. The earliest Illyrian coins were probably minted by the Tyntenoi north of Lake Ohrid minted coins around 540 BC with the Greek legend Tynteni. Their silver coins reached Italy, Egypt and many parts of Asia. They belonged to the group of 'Thraco-Macedonian' coinages of this period, and they bore the same emblems as the coins of Ichnae at the head of the Thermaic Gulf. Production ceased in the early 5th century BC, most likely in 475 BC when this period was one of comparative poverty, during which contacts were lost with mainland Greece and relations with Ionia via the Danube valley slackened.

https://en.wikipedia.org/wiki/Illyrian_coinage
Dyrrhachium, Illyria AR Drachm. After 229 BC. 17.9 mm, 3.70 g. ΞENΩN, cow standing right, looking back at calf which it suckles, eagle standing right, wings spread / ΔYΡ ΔAMHNOΣ, square containing double stellate pattern. Ceka 357 var (symbol); Agora auction 55, 41.

Illyria, Dyrrhachion AR Stater. ca 400-330 BC. Pegasos flying right, Δ below / helmeted head of Athena right; club & Δ behind, dolphin above helmet to right. Pegasi II 31.

Dyrrhachium, Illyria: AE 17mm, 3rd-2nd c. BC. Magistrate Nikandros.

Laureate head of Zeus right.
NIKAN-DROY to right and left of tripod within wreath, DYR
below.
BMC 163; SNG Cop. 506.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vijon.....

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 31-12-2018 nė 13:04
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2019, 12:53   #308
Rrjeti
Super Anėtar
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 291
Thanks: 49
Thanked 181 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Vizitė pune nė Dardani 18-01-2019

Nė Dardani nė njė vizitė pune pėr librin. Falenderoj te gjithė Dardanėt pėr mikpritjen. Falenderoj Ministrin e Arsimit z. Bytyci pėr pritjen e ngrohtė dhe shkėmbimin e mendimeve. Falenderoj z Selim Pacolli nėnkryetarin e Bashkisė sė Prishtinės. Falenderoj kryetarin e Lidhjes sė Shkrimtareve tė Dardanisė Shyqeri Galica, Institututin Albanologjik dhe Lulzim Lajēin, Lidhjen e Intelektualeve te Gjakovės, Lidhjen e Historianeve tė Gjilanit. Falenderoj te gjithė ata dashamirės qė mbushėn sallat kėto ditė sa nuk kishte mė vend. Ju faleminderit pėr respektin. Ndihem e nderuar.

E.Kocaqi
P.S.

Grekomanėt sė bashku me sllavėt e Karpateve lirisht mund tė kėrkojnė ndihmė mjeksore n`psikiatri.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 19-01-2019 nė 13:15
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur