Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?
Po 9 100.00%
Jo 0 0%
Nuk e di 0 0%
Votues: 9. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-09-2018, 18:25   #41
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,535
Thanks: 370
Thanked 1,864 Times in 1,256 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Jamė nė linjė! Ose: jam nė internet.
linjė --> Linea (italisht); Line (anglisht) ... ku e ke rrenjen shqip?


p.s. linje i themi vija (emer, jo marksiste)
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 18:36   #42
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,161
Thanks: 1,267
Thanked 1,261 Times in 799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
linjė --> Linea (italisht); Line (anglisht) ... ku e ke rrenjen shqip?


p.s. linje i themi vija (emer, jo marksiste)
Kėshtu thuhet nė shqip!

'On line' nuk ėshtė shqip. Ēdo gjuhė ka huazime, edhe anglishtja e ka huazuar 'line' nga latinishtja via frengjishtja.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 18:43   #43
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,535
Thanks: 370
Thanked 1,864 Times in 1,256 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Kėshtu thuhet nė shqip!

'On line' nuk ėshtė shqip. Ēdo gjuhė ka huazime, edhe anglishtja e ka huazuar 'line' nga latinishtja via frengjishtja.
E pra...po kerkoj pergjigjen e temes nga personi qe kisha cituar se si do t'na e zgjidhte hallin...ne menyre qe te nderhyjme ne gjuhen shqipe per pastrime...


p.s. Jam ne udhe
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 19:26   #44
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,161
Thanks: 1,267
Thanked 1,261 Times in 799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
E pra...po kerkoj pergjigjen e temes nga personi qe kisha cituar se si do t'na e zgjidhte hallin...ne menyre qe te nderhyjme ne gjuhen shqipe per pastrime...


p.s. Jam ne udhe
Shqipja nuk ka nevojė pėr pastrime. Huazimet qė bėri shpija janė pjesė e historisė. Kurse ato tė rejat nga anglishtja janė bastardime tė mirėfillta.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 19:48   #45
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,535
Thanks: 370
Thanked 1,864 Times in 1,256 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Shqipja nuk ka nevojė pėr pastrime. Huazimet qė bėri shpija janė pjesė e historisė. Kurse ato tė rejat nga anglishtja janė bastardime tė mirėfillta.
Mato inteligjent!


p.s. e nuk shkruhet Jamė, por Jam
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 19:57   #46
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,812
Thanks: 2,221
Thanked 2,094 Times in 1,089 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Ajo qe duhet nderhy eshte te kthejme gjuhen standarde legjitime te bazuar ne dialektin e Elbasanit.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 20:56   #47
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,161
Thanks: 1,267
Thanked 1,261 Times in 799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Mato inteligjent!


p.s. e nuk shkruhet Jamė, por Jam
Ma ndrron pis telefoni
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 21:04   #48
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 18,671
Thanks: 7,966
Thanked 6,942 Times in 4,465 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 364
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Duke pare gabimisht ca pacavure seriale turcelie....verejta disa fjale qe po i heq nga perdorimi:

- Bosh
- Nejse
- Saken
- Evlat (si ti them u nashi Pashkaqenit 666 ???)
- Hic
- qebap/qebapxh
i
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 21:47   #49
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,633
Thanks: 1,352
Thanked 1,140 Times in 763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Shqipja ka nevoje per nje gje, pervecse nje ligji per Gjuhen Shqipe. Ata qe kane mundesine per arsye nga me te ndryshmet te komunikojne me publikun, te mesojne te flasin Shqip sepse pjesa me e madhe e tyre jane injorante ndersa nje pjese tjeter jane fshatare dhe u duket vetja qytetare kur deformojne gjuhen duke perdorur fjale te huaja, etj.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 22:21   #50
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,181
Thanks: 95
Thanked 167 Times in 98 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

E hapa televizorin dhe perpara doli emisioni "Open", e luajta dhe doli emisioni "Tonight", diku tjeter doli "Dancing with the Stars", e riktheva tek nje stacion me perpara dhe njoftoi qe se shpejti rifillon "Top Story", reklama e nje stacioni tjeter ishte "Aldo Morning Show", etj...pastaj iku sinjali! Por kapa njoftimin e fundit perpara se te ikte qe thonte "Per te pare stacionet shqiptare pa pagese, do ju duhet te blini dekoder DVB-T2PPSH"...
Ne mos harrojme shenjen e shqiponjes me duar sepse shqipes "ja kemi kajt nanen" do thonin kosovaret...
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i IronMan pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 00:33   #51
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,161
Thanks: 1,267
Thanked 1,261 Times in 799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Shqipja ka nevoje per nje gje, pervecse nje ligji per Gjuhen Shqipe. Ata qe kane mundesine per arsye nga me te ndryshmet te komunikojne me publikun, te mesojne te flasin Shqip sepse pjesa me e madhe e tyre jane injorante ndersa nje pjese tjeter jane fshatare dhe u duket vetja qytetare kur deformojne gjuhen duke perdorur fjale te huaja, etj.
Ēa fshatarė e qytetarė thua mo Bardhyl?

Ata janė aq special saqė janė tė huaj fare Ku i hyn nė sy qytetėrimi shqiptarė atyre. Ata e kan kaluar atė pengesė. Jemi ne tė tjerėt qė duhet tė arrimė ata.

Nuk ka gjė nė botė qė mua mė acaron mė shume sesa kur dėgjojė shqiptarė tė pėrdorin fjalė si 'luku =pamja, updejtoj?, konstruktuar, live, playback, I frustruar, pastaj ja fusin njė fjali anglisht fare sikur kėto referenca janė pjesė e kulturės shqiptare dhe i kuptojnė tė gjithė.

Pastaj emrat e kanaleve: top-channel, ABC News, Fax news. Pastaj emisonet: top-story, Inva Tare tonight, by-pass show. E sa e sa tė tjera qė nuk mė kujtohen pėr momentin. Mbase jemi populli qė kemi mė shumė donkishot pėr mos tė thėnė majmuna

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 14-09-2018 nė 00:36
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 01:09   #52
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,455
Thanks: 3,423
Thanked 378 Times in 295 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Adea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Pergjigjja ime do te ishte JO ne se anketimi do te ishte ende i hapur.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 14:07   #53
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Nuk mund te behet me force ky " pastrim ". Gjuha eshte pasqyra e kultures qe zoteron/pelqen nje popull. Mesa duket jemi ne dekadence, qe shpirti yne nuk "prodhon" me dhe keshtu " importojme" nga jashte "bote shpirterore", qe fatkeqesisht vjen ne nje gjuhe te huaj, qe ne na duket se na ben moderne. Megjithate, shqipja ka pak gjasa ta humbase thelbin e saj, nga kjo tendence e keqe, thjesht do shemtohet.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Zeus10 pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 14:13   #54
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,161
Thanks: 1,267
Thanked 1,261 Times in 799 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Nuk mund te behet me force ky " pastrim ". Gjuha eshte pasqyra e kultures qe zoteron/pelqen nje popull. Mesa duket jemi ne dekadence, qe shpirti yne nuk "prodhon" me dhe keshtu " importojme" nga jashte "bote shpirterore", qe fatkeqesisht vjen ne nje gjuhe te huaj, qe ne na duket se na ben moderne. Megjithate, shqipja ka pak gjasa ta humbase thelbin e saj, nga kjo tendence e keqe, thjesht do shemtohet.
Zėvendėsimi i fjalėve shqipe me tė huaja ėshtė shenjė kompleksi tė qėnit shiptarė.

Ėshtė e paimagjinueshme tė zėvendėsohet paraqitjja ose pamja me 'lukun' njė fjalė kaq e shėmtuar pėr fonetikėn e shqipes.

Ke shumė tė drejtė kur thua se gjuha ėshtė pasqyrim i kulturės. Dhe kultura jonė sot po kalon njė krizė tė madhe. Besojė se ėshtė kalimtare megjithatė ėshtė tepėr acaruese pėr faktin se mbetėm duke imituar gjithmonė tė tjertė.

Pastaj kėndojmė 'o sa mir me qenė shaiptat'
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 17:12   #55
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,535
Thanks: 370
Thanked 1,864 Times in 1,256 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Shqipja ka nevoje per nje gje, pervecse nje ligji per Gjuhen Shqipe. Ata qe kane mundesine per arsye nga me te ndryshmet te komunikojne me publikun, te mesojne te flasin Shqip sepse pjesa me e madhe e tyre jane injorante ndersa nje pjese tjeter jane fshatare dhe u duket vetja qytetare kur deformojne gjuhen duke perdorur fjale te huaja, etj.
publiku ---> populli
injorante ---> i paditur
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 17:15   #56
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,535
Thanks: 370
Thanked 1,864 Times in 1,256 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Duhet te jesh poliglot qe te kuptosh shqiptaret


p.s. nuk e ka kolpen glosa allvano
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 14-09-2018, 17:26   #57
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,455
Thanks: 3,423
Thanked 378 Times in 295 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Adea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarėAdea ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Bleva nje dy-rrotak per djalin dhe nje kater-rrotak per vete!
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 18:19   #58
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,633
Thanks: 1,352
Thanked 1,140 Times in 763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
publiku ---> populli
injorante ---> i paditur
Publiku nuk ėshtė populli. Ndėrsa injorant ėshtė pjesė e fondit tė shqipes. Shqipja nuk ėshtė njė gjuhė e izoluar, patjetėr qė ka dhėnė dhe ka marrė. Ne po flasim pėr tjetėr gjė.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-09-2018, 18:53   #59
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,535
Thanks: 370
Thanked 1,864 Times in 1,256 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Publiku nuk ėshtė populli. Ndėrsa injorant ėshtė pjesė e fondit tė shqipes. Shqipja nuk ėshtė njė gjuhė e izoluar, patjetėr qė ka dhėnė dhe ka marrė. Ne po flasim pėr tjetėr gjė.

publiku ---> spektatori


p.s. jo Ne, por Ti...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2018, 20:23   #60
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
linjė --> Linea (italisht); Line (anglisht) ... ku e ke rrenjen shqip?


p.s. linje i themi vija (emer, jo marksiste)
Jo domosdoshmerisht, pavaresisht se shqipja, ka pasur nje tendence, te huazoje nga gjuhet e huaja, terma qe ne krye te heres, burojne nga folje shqip, qe perbejne dhe thelbin e saj.
Ne rastin konkret emrat linjė dhe vijė, semantika e tyre, buron perkatesisht nga foljet me te thjeshta shqip: lė dhe vė.
Ne, nuk e dime me siguri nese emri linjė eshte nje pershtatje ne shqip e latinishtes linea, por mundesia qe emri italian(latin) 'via'(rruge), te buroj nga emri 'vijė' e shqipes eshte shume me e madhe.
Pastaj tendenca per te shpallur fjalet homologe, si te ardhura nga jashte pasqyron nje inferioritet kulturor qe fatmiresisht manifestohet vetem tek injorantet. Kjo fjale e fundit "i-njorant" =pa-di(tur) eshte vertete fjale e huaj, por ate e ben te tille vetem parashtesa privative 'i'(nje parashtese teknike kjo dhe jo gjuhesore-etnike), sepse njoh(gno) eshte nje fjale, qe ka egzistuar ne leksikun shqiptar, per sa kohe ka egzistuar gjuha shqipe.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur