Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-11-2019, 18:59   #141
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Dike shume!!!
Qenke vertet i zgjuar. Kush ti ka thene keto, Putini?

Col nga me dole para...
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 19:29   #142
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,191
Thanks: 1,414
Thanked 2,351 Times in 1,332 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Kjo puna e vjedhjes nė teknologji.... e di si ėshtė...

Aty ku punoj unė kishin bėrė njė mbrokull...
Nxorrėn patentėn dhe paguanin vit pėr vit njė kuotė (nuk e di si funksionon tamam)....
Mirėpo u mėrzitėn, u dukej shpezė patenta... kshu qė nuk e paguan, patenta mbeti e lirė pėr tė tėrė...
E morėn dynjaja.... dikush i ndryshoi ngjyrėn dikush ndonjė ēiēive tjetėr dhe e lėshuan nė prodhim...
Njė ditė mė sjellin njė mostėr nga konkurrenca.... mbaje aty mė thanė nėn banko se duam tė shohim ēa i kanė bėrė mė mirė... Kshu qė ata na e kopjuan, po edhe neve ua kopjuam kopjen..

Edhe puna e Kinės... ē'faj ka qė u lėshuan me fabrika.... i shkulnin kėtej pėr gjithė natėn e i dėrgonin nė Kinė.... pse ankohen tani...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 20:28   #143
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,089
Thanks: 16,418
Thanked 9,714 Times in 6,568 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

E keqja ne troje ESHTE se nuk ka ka REVOLUCIONare.Dhe me kte nuk kuptohet as komunist,as marksist,as rus dhe as kinez.

Qe KSHU.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 07:20   #144
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,997
Thanks: 0
Thanked 1,715 Times in 1,336 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
o ZOTERI......po ndrro kasete dhe thuaj ndonje gje tjeter mor burr i dheut.....perserit po te njejten gje:"sme ke lexuar mire" dhe e "e kam shkrojtur edhe ne postimin tim".....ti di nje gje, por mos harro qe dija nuk vertitet rreth teje, e marrin dhe e preken edhe te tjeret gjithashtu ne forma e menyra te ndryshme.
Ne qofte se ti ke shkojtur per vizite ose per pune per ca kohe ne Kine kjo nuk te ben me PHD ne njohjen e Qines...maje vedin he burr.

Jo biznesi nuk eshte ashtu sic e zhgarravit ti por ne shtetet me ligje kur ti shpik dicka dhe i nxjerr patente, ligji dhe e drejta e shpikjes te mbrojne qe kerkush tjeter te ta koploje dhe per kete do te paguhesh....kjo more zoterrrri eshte arsyeja qe me mijera njerez me ide e shpikje vijne ne SHBA, Angli, Gjermani e France e ligjerojne shpikjet e tyre.....besoj qe e kupton tani se ku eshte ndryshimi.

Qe QInezi vjedh e vjedh pa piken e zorit kete e di edhe urangutangu neper kopshtet zoollogjike por te mburresh nje shtet me bilona njerez e qe nuk jane ne gjendje te pjellin as me te voglen gje por japin cdo lloj maksimumi te mundshem per te vjedhur ne cdo forme e menyre, kjo tregon se kjo pjellori bilioneshe eshte me mangesi te thella ne cdo relike te jetes e nuk mund te jete vec tjeter nje mase qe merr fryme vetem e seshte per kurgje tjeter por vetem per destinacionin varreze.
Me mire mos te flasim per te tjerat.... e sdomos per Teslen.
Meqe m'a riperserit, po t'a riperseris. Me lexo mire. Se lexon dhe lexon si di ti. Ti nuk e njeh Kinen sic e njoh une. Ka kopje plot. Plotttttttt! Por ka dhe gjera ne Kine, qe bota 'si ka pare kurre e sy.Gjeniale dhe unikale. T'a thashe me siper po nuk ke kuptuar gje. Nuk do te vidhet nga Kina ? Mos e co t'a prodhosh ne Kine. Prodhoje vete . Nga nje ane qaheni se rrobt ne Kine i trajtojne si skllever dhe nga ana tjeter i vini nofken vjedhes. Vjen dita qe dhe ai skllavi rebelohet. Dhe gjen menyren si te beje dhe ai para. Eshte legjitime? Jo. Nuk eshte. Me plot gojen nuk eshte. E kam thene dhe me siper. Ata kane vite qe po na blejne me cdo gje dhe kjo per fajin tone dhe ju akoma vazhdoni merreni me llafe.Po e perseris. per fajin tone. Jemi ne qe j'u kemi dhene qofte aresye per te n'a luftuar,qofte dhe per te na konkuruar (duke dhe n'a kopjuar dhe vjedhur). Europa e shpernguli gjithe prodhimin me Kine. Usa po e po. Cfare patentash me thua ti mua ???? Vijne robt me patenta ne EU dhe ne USA ? Po cfare thua more aman. Pse kinezet jane idiote dhe ne jemi te zgjuar. Degjo ti dhe te tjeret. Neqoftese USA dhe EU nuk dihet se cfare race apo perzjerje racash jane, ata kane nje linje race qe nga mijera vite lashtesi dhe nuk kemi ne bythe t'i trajtojme si inferiore. E ke harruar se ata nuk kane sulmuar ndonjehere perendimin apo ne te njejten menyre si perendimi (bota e qyteteruar) ka bere me ta. Dhe ketu nuk kam parasysh vetem Kinen por te verdhet. te pakten qe nga 1945 (mbas Hiroshimes) kujto se cfare i ka bere bota e qyteteruar races se verdhe (Kore, Vjetnam, futur ne sherr Kine me Vjetnam, Laos etc etc.). Nuk po permend lufterat e me pareshme te historise (luften e Opiumit etj.) Dhe gjera ngelen.Ti nga njera ane me shume te drejte (si dhe une dhe te gjithe), urrejme serb e greke per ate qe i kane bere kombit shqiptar. Po ata sipas teje duhet t'a duan perendimin me ato qe ai i ka bere atyre? Mbase kjo nuk ka lidhje me temen, por te hap nje menyre tjeter kendveshtrimi, per te kuptuar qe nuk ka budallenj dhe aq me teper kur tjetrin behet i pakenaqur kur e ke trajtuar si cope [email protected], ti dhe une qeniet superiore. Tjetri rebelohet dhe gjen menyren te rroje aq me teper kur shikon se ai prodhon dhe ti ve dhjame. Pra quaje vjedhje, quaje sabotazh industrial, quaje rebelim industrial quaje c'te duash. Problemi me i madh i perendimit eshte e akoma beson se jane race superiore dhe te tjeret jane inferiore te destinuar te jene skllever te tyre, apo ana e zeze(armiqte e tyre). Ke te drejte kur thua Rusia vrau aq e kaq milione. Ke shume te drejte. Por sa popullsi vendase zhduket gjysherit e amerikaneve te sotem ? Sa mortje mbollen spanjollet, portugezet,anglezet hollandezet ne ato troje qe sot quhen aerike apo kanada ? Po ne Afrike ? Sa e sa krime dhe morytje kane mbjelle deri dhe belget dhe gjermanet? Mos harro. Cdo veprim ka nje kunderveprim. Po je i zgjuar kupto qe dhe te tjeret evolojne he jo vetem ti. Kur vete nuk je i kulluar cfare me sa mend kerkon qe te tjetrei te jete i kulluar ? EU dhe Amerike...shtroni bythen(po ju ka ngelur me bythe pa shitur apo pa blere nga Kina) ne pune.

Tani o @cool ne dac me lexo dhe ne dac jo. Nuk te flas dot me ndryshe, sepse dhe nuk mundem por dhe nuk di. Ti kuptome si do ti apo si di ti (dhe jo vetem ti , por cdokush).
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 07:45   #145
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,997
Thanks: 0
Thanked 1,715 Times in 1,336 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kjo puna e vjedhjes nė teknologji.... e di si ėshtė...

Aty ku punoj unė kishin bėrė njė mbrokull...
Nxorrėn patentėn dhe paguanin vit pėr vit njė kuotė (nuk e di si funksionon tamam)....
Mirėpo u mėrzitėn, u dukej shpezė patenta... kshu qė nuk e paguan, patenta mbeti e lirė pėr tė tėrė...
E morėn dynjaja.... dikush i ndryshoi ngjyrėn dikush ndonjė ēiēive tjetėr dhe e lėshuan nė prodhim...
Njė ditė mė sjellin njė mostėr nga konkurrenca.... mbaje aty mė thanė nėn banko se duam tė shohim ēa i kanė bėrė mė mirė... Kshu qė ata na e kopjuan, po edhe neve ua kopjuam kopjen..

Edhe puna e Kinės... ē'faj ka qė u lėshuan me fabrika.... i shkulnin kėtej pėr gjithė natėn e i dėrgonin nė Kinė.... pse ankohen tani...
Po keshtu funksionon. Paguan dhe mban patenten dhe nuk e prodhon njeri. Nderkohe qe mund t'a shesesh te drejten e patentes sepse dikush mendon se mund t'a prodhoje dhe te nxjerre fitim ose mund t'a beje me te mire. Ka patenta qe qendrojne te tilla jo tere jeten, por disa vjet. Pas disa vitesh je i detyruar t'a shperndash. Pra ka lloj lloj shpikjesh. Ne kohen e sotme kane evoluar rregullat. se ti shpike dicka nuk mund te ndalosh dike t'a beje me te mire se ajo q eke bere ti duke marre per baze ate qe ke bere ti. Te themi pila (apo bateria). Po qe se nuk do kishte evlouar me baze shoiljen e Voltes do ishim akoma me bateri sa nje keshtjelle.Etj.Etj. Shume nga ju por dhe une lexojme ne webportale ato qe shkruajne shpesh dhe gazetare injorante ne ate lemi dhe marrim flake pa ditur se si qendron probemi pas kesaj.te themi ngrihet njeri i biri i njerit dhe fillon e vjell vrer per dike sepse fabrika e te atit u mbyll se i del me mire t'a sjelle nga Kina. Degjon ca lart e poshte mbruhet dhe me mfellin qe i ati ngeli pa pune dhe i con ne rezonance vjedhjen e patentes apo ku di une. Kjo puna e 5G nuk ehste dhe aq e thjehste sa mendoni ju. Kjo eshte thike me shume presa. Pse ???? Po ja mendoni qe robotika po ben namin. Cfare lidhje ka ? Po ja . Ke nje mjek yll ne Kine apo ne Indi. Ok ? Ai merr rroge 3000 EU ne muaj apo 2000 EU apo dhe 1000 EU. Por eshte i afte. Shume i afte Ose nje kirurg per sy. Rus. Shume i afte.Clidhje ka kjo me 5G? apo dhe me 6G apo 7G . Teknologjia ka ecur , por shume nga ju nuk j'a ka idene se si ka ecur dhe ne cfare limitesh. E ngrene zerin ata qe do j'u preken interesat shume shpejt. Kjo 5G i shkaterron ne nje fare mase kufijte tokesore(eshte ajo qe une kam thene: thyen barrierat e emigrimit njerezor dhe gjendesh perballe emigrimit virtual). Pra ai kirurgu ne Kine apo Rusi operon nje pacient ne USA fale teknologjise 5G ne real time. Pra kjo teknologji dhe ajo qe vjen me pas te lejon te kontrollosh cdo gje ne real time sikur t'a kesh para syve. Dhe ne kete moment je si te jesh remoted nga mijera km larg. Do vidhen te dhenat thote dikush. Te dhenat personale.Nuk ka ngelur gje pa vjedhur me. Jeni kudo te kapur. Ne qoftese nuk i keni dhene dhe vazhdoni t'i jepni te dhenat tuaja me qef ne FB apo WP apo Linkedin , jeni te paur qe nga energjia elekrike, karta e bankes, analiza e shurres apo sa here jeni mastrubuar javen e fundit (sepse perballe shtepis ekeni nje camera policie). Vite me pare Dan Brow shroi librin Deception Point (2001). Aty trajtohen dronat (mikro). Ku e dini ju se kjo teknologji nuk eshte aktive ? Dhe 5G ben qe ata (mikro dronat) me madhesine e nje mize te kontrollojne cdo gje dhe ju nuk e dini apo e kuptoni dot se cbehet. Mendoni qe mikro dronat do nxjerrin jashte loje te gjithe sistemin e sigurise se kamerave (mendoni se cfare biznesi del jashte loje dhe sa e sa investime)... Pra gjerat nuk jane aq te thjeshta sa e merrni ju o forumas. Nuk behet fjale per patenta apo kopje behet fjalke [per shume me teper. Shume me teper. Ne rrojme ne kohen, por me shume femijet tane do shohin fundin e kesaj bote ashtu si e njohim ne. Makinat do fluturojne dhe cdo cep i botes do mbushet me mikro spie.(mikro drona) . Nuk do kete me nevoje per super police. Nje mikro dron i vjen robit nga siper dhe e shpone ne qafe me nje gjilpere me cianur. Bije robi si lope ne toke. Lexoni Deception Point jo si futurizem , por per te kuptuar se cfare teknologjish njerezimi ka jo me ne sirtar por ne prodhim. Kur une e exoiva kete liber asnje nuk i dinte dronat ushtarake. Kur lexova Killer List nuk i dija se dronat militare kishin vite qe perdoreshin me sukses. Pra .... kalofshi nje dite te bukur Forumiste dhe sidomos grate e forumit.

P.S.
Gra. Ju jeni nje force e madhe.

S'ka force ne bot,
Te na ndale neve grave sot
Revolucioni marshon.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 08:05   #146
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,089
Thanks: 16,418
Thanked 9,714 Times in 6,568 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Ende nuk dihet se cilat shpikje u zhvilluan nė tė vėrtetė nė Kinė sepse perandorėt kinezė nuk kishin asnjė interes tė ndanin me pjesėn tjetėr tė botės.

Para se tė shpiknin letrėn , kinezėt shkruan me shirita mėndafshi, njė material i shtrenjtė.

Nga nxjerrja e mėndafshit , lindi ideja qė te krijonin letra.

Gazeta mė e vjetėr e gjetur deri mė tani daton nga varret e dinastisė sė hershme Han (180-50 para Krishtit). Nė vitin 105 pas Krishtit, Ministri Kinez Cai Lun pėrshkroi procesin e prodhimit.

Vetėm shekuj mė vonė, njohuritė pėr bėrjen e letrave arritėn nga tregtarėt sė pari............. nė botėn arabe dhe mė nė fund nė Evropė. Nė Bagdad mulliri i parė me apo i bere prej letrės u ndėrtua rreth vitit 795, nė Spanjė rreth vitit 1100.

Baruti

Nėse vėrtet ishin kinezėt nuk mund tė provohet deri mė sot.

Ajo qė ėshtė e sigurt ėshtė se evropianėt nuk e mbėrritėn deri nė shekullin XIV. Murgu Berthold Schwarz, sipas tė cilit substanca e diskutueshme u pretendua se quhej pluhuri i zi, i pėrket= sferės sė legjendės.

Burimi....planeti dituria.

PS....vine ca qe merren AKOMA me shtojzovalle dhe gojedhana, marrin dhe guximin te tregojne se kush eshte Kina.

Caubojsit e kahershem ne ate kohe i VDISTE=PEST apo KOLERA.

RROFTE POPULLI VITAL i KINES.

SchwanzLUTCHER me flamur.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 08:36   #147
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,997
Thanks: 0
Thanked 1,715 Times in 1,336 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ende nuk dihet se cilat shpikje u zhvilluan nė tė vėrtetė nė Kinė sepse perandorėt kinezė nuk kishin asnjė interes tė ndanin me pjesėn tjetėr tė botės.

Para se tė shpiknin letrėn , kinezėt shkruan me shirita mėndafshi, njė material i shtrenjtė.

Nga nxjerrja e mėndafshit , lindi ideja qė te krijonin letra.

Gazeta mė e vjetėr e gjetur deri mė tani daton nga varret e dinastisė sė hershme Han (180-50 para Krishtit). Nė vitin 105 pas Krishtit, Ministri Kinez Cai Lun pėrshkroi procesin e prodhimit.

Vetėm shekuj mė vonė, njohuritė pėr bėrjen e letrave arritėn nga tregtarėt sė pari............. nė botėn arabe dhe mė nė fund nė Evropė. Nė Bagdad mulliri i parė me apo i bere prej letrės u ndėrtua rreth vitit 795, nė Spanjė rreth vitit 1100.

Baruti

Nėse vėrtet ishin kinezėt nuk mund tė provohet deri mė sot.

Ajo qė ėshtė e sigurt ėshtė se evropianėt nuk e mbėrritėn deri nė shekullin XIV. Murgu Berthold Schwarz, sipas tė cilit substanca e diskutueshme u pretendua se quhej pluhuri i zi, i pėrket= sferės sė legjendės.

Burimi....planeti dituria.

PS....vine ca qe merren AKOMA me shtojzovalle dhe gojedhana, marrin dhe guximin te tregojne se kush eshte Kina.

Caubojsit e kahershem ne ate kohe i VDISTE=PEST apo KOLERA.

RROFTE POPULLI VITAL i KINES.

SchwanzLUTCHER me flamur.

Po. E vertete. E kam lexuar apo degjuar me are kete. Ka qene ne mos gaboj dokumentar per Kinen e lashte. Nuk mund te themi me vertetesi sa jane shpikur prej tyre sepse ata i perdornin per vete dhe nuk kishin interes t'i ndanin me boten. Imagjinoni nje civilizim apo nje komb me vije te panderprere per mijevjecare se cfare ka shpikur ..... E kam thene me siper. Shkoi qyteterimi tek ata dhe nuk erdhena ata tek qyteterimi(qyteterimi shko t'i bente skllever apo punonin si skllerve per t'a).

Dhe te mendosh se ata kane pire caj (pra uje te zier) qe prej mbase 5000 vjet me pare .


Citim:
The history of tea dates back to ancient China, almost 5,000 years ago. According to legend, in 2732 B.C. Emperor Shen Nung discovered tea when leaves from a wild tree blew into his pot of boiling water. He was immediately interested in the pleasant scent of the resulting brew, and drank some. Legend says the Emperor described a warm feeling as he drank the intriguing brew, as if the liquid was investigating every part of his body.

Shen Nung named the brew "ch'a", the Chinese character meaning to check or investigate. In 200 B.C. a Han Dynasty Emperor ruled that when referring to tea, a special written character must be used illustrating wooden branches, grass, and a man between the two. This written character, also pronounced "ch'a" symbolized the way tea brought humankind into balance with nature for the Chinese culture.
Pra keta e kane pasur ch'a - investigimin per shpikje, qe ne 5000 vjet me pare. Historia behet me fakte dhe jo me llape.

Europa shpiku birren apo whiskin ( qe t'a bente ujin te pijshem se aty ku pshurnin aty dhe pinin uje).

History of Tea in UK

Citim:
Nineteenth century: universal consumption
Adoption by the working classes

Workers taking a tea break during the First World War

By the nineteenth century, tea's popularity had reached the working class and it was soon considered an everyday necessity among poor labourers. According to the Scottish historian David MacPherson, tea had become cheaper than beer in the early nineteenth century.[58] Furthermore, sugar had also become extremely cheap by this time and the two were almost always consumed together.[59] Though the price of coffee had also gone down by this point, tea was the preferred drink because, unlike coffee, it still tasted good when diluted, which is often how the poor consumed it in order to save money.[60]

Tea had other attractions as well. Drinking a hot, sweet beverage transformed their meals, which generally consisted of dry bread and cheese, and made them go down more easily.[3] The warm beverage was especially appealing given Britain's cold and wet climate.[3][55] Further, tea helped alleviate some of the consequences of the urbanization that accompanied the industrial revolution: drinking tea required boiling the water, thereby killing water-borne diseases like dysentery, cholera, and typhoid.[61]

Nuk po e gjej ne kete moment se kam dhe pune.Por mund t'a kem lexuat ne nje liber per kultivimin e cajit ne Kine dhe eksportimin en Europe. Ka nje periudhe qe ne histori njihet nje periudhe si Kriza e Cajit. Puna harriti deri aty sa u pakesua sasia e cajit qe vinte ne UK(luftera, pirate etj). Por populli donte caj sepse kishte vite qe perdorej si puje popullore. Te qe kishin mundesi pasurit e pinin cajin ne tea bags (origjinale dhe dora e pare). Sherbetoret e tyre i mblidhnin keto dhe i shisnin per t'u riperdorur. Kishte raste qe riperdorimi kalonte deri ne 3 apo 4 here duke u bere nje fenomen qe ne historine e UK njihet me emrin Two for One (2 penses for one tea bag. Bile manipulimet harriten deri aty sa njerezit i hapnin qeset e cajit dhe i shtonin me bajga te thara kuajsh dhe i ripaketonin.


Pra ..... cfare t'ju them me ???? Shikoni se cfare ka bere bota e qyteteruar per nje qese caj.

P.S.
Neqoftese familja shqiptare e pret mikun me nje gote raki, populli kinez , pra familja dhe me e varfer(qe mund te mos kete as buke te haje), te ofron nje gote uje te ngrohte qofte dhe pa caj. Pra nje gote uje te ngrohte. Uji i ngrohte si pjese e tradites se mikpritjes kineze jepet falas ne cdo dyqan, Hyr kudo dhe kerko uje te ngrohte ose do e gjesh ne nje tavoline diku ne cep.Sherbeje vete sepse nuk do te te thone asgje pevec se nje buzeqeshjeje apo do te vine te te ndihmojne t'a hedhesh ne gote.Po keshtu ne trena apo dhe hotele. Mos them qe dhe mund te te ofrojne nje tea bag falas.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 09:58   #148
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,816
Thanks: 4,366
Thanked 4,715 Times in 3,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

shume sukses modhe, shpikja e ujit te ziere pdhus qetra qe lexova, qe rusia ze vendin e pare me grure dhe kina me oriz, e qe i bie te hash buke me pilaf ne Champion worldin e botes pdhus te pish nje uje te ziere

Akoma nuk i keni rene juva nga Peqini, e qoheni i bini matane nga China
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 13:26   #149
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,671
Thanks: 16,204
Thanked 9,969 Times in 5,717 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Aman mo te rrish te punosh te krijosh aq shume "junk" e te behet bota rremuj me produkte ..ske ce don ...po ata aq dine aq bejne ..kan dhene kontributin e tyre per ta bere shoqerine sa me konsumeriste ...
Gjenialiteti nuk qendron te te berit sa me shume para po si te funksionojme ne menyre produktive duke perdor sa me pak ...prakticitet e thjeshtezim
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur