Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Jurisprudencė

Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-03-2019, 14:39   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,067
Thanks: 8,024
Thanked 3,666 Times in 1,943 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Denim maksimal per vrasjen e gruas dhe vajzes 9 vjeēare

Dėnimi kapital pėr Pjetėr Ndrecajn, flasin familjarėt e bashkėshortes qė ai e vrau

Kosova u trondit mbrėmjen e 7 gushtit tė vitit tė kaluar kur Pjetėr Nrecaj vrau me armė zjarri gruan dhe vajzėn e tij 9-vjeēare nė fshatin Brekoc tė Gjakovės, derisa po qėndronin nė shtėpinė e vėllezėrve sė bashku me fėmijėt. 40-vjeēari, Nrecaj, e pranoi krimin para trupit gjykues, e pėr atė vepėr e armėmbajtje pa leje u dėnua me 25 vjet burg. Kjo deri mėngjesin e sotėm, kur Gjykata e Apelit mori vendim pėr ndryshim tė kėsaj mase, e i njėjti tashmė do tė vuajė burgim tė pėrjetshėm. Pėr kėtė rast Express gjatė ditės ka marrė rrėfimin e familjarėve tė Valbonės.
Valbona Marku Nrecaj kishte duruar pėr shumė vite dhunėn nga bashkėshorti i saj, Pjetri, deri nė gushtin e vitit tė kaluar kur ajo do tė vendoste tė ikte nė shtėpi tė vėllezėrve.
Veprimi i saj acaroi edhe mė shumė bashkėshortin, qė nė shtėpinė e vėllezėrve tė tashmė tė ndjerės do tė shkonte i armatosur e nga aty do linte tė vdekura pėrveē gruas edhe vajzėn e tij Klarėn 9-vjeēare.
Se e kishte kryer krimin 40-vjeēari e pranoi edhe para gjykatės, duke shtuar se gjithēka kishte ndodhur aksidentalisht, e pėr tė njėjtėn vepėr ishte penduar.
Mė 2 nėntor tė 2018-s, Gjykata Themelore nė Gjakovė shpalli fajtor Pjetėr Ndrecaj pėr vrasjen e dyfishtė, duke e dėnuar me 23 vjet pėr vrasje dhe 2 vjet pėr armėmbajtje pa leje, ku i llogaritej edhe koha qė e kishte kaluar nė paraburgim.
Dėnimi pėr aktin makabėr u komentua shumė e pėr tė njėjtin rast u organizuan disa herė protesta qė bėnin thirrje pėr ndryshim tė masės nė burgim tė pėrjetshėm, duke llogaritur vrasjen si njė nga mė tė rėndat qė ka ndodhur viteve tė fundit.
Mėngjesin e sė premtes, Gjykata e Apelit hodhi poshtė vendimin e Gjykatės Themelore nė Gjakovė, e tė njėjtit ia ndryshuan masėn me burg tė pėrjetshėm duke u bazuar nė peshėn e rėndė tė veprės penale dhe rrethanat posaēėrisht rėnduese.
Gazeta Express gjatė ditės ka biseduar me familjarėt e tė ndjerės. Vėllai i Valbonės, Shkelzen Marku, ėshtė deklaruar se masa qė i ėshtė caktuar kryesit tė veprės nuk ia heq dhimbjen qė kanė, e flet edhe pėr letrat qė i ka lėnė motra.
“Nuk ėshtė punė krenarie apo dėshire, ėshtė dhimbje e thellė pėr familjen, ky vendim nuk na e lehtėson dhimbjen ose pikėllimin, mirėpo sot vetėm u vendos drejtėsia e limituar pėr vrasjen e Valbonės dhe Klarės, ėshtė e limituar pasi qė nuk ka qenė vetėm natėn e vrasjes dhe ky ėshtė njė vendim qė duhej tė merrej qė nė fillim, duke pasė parasysh drejtėsinė qė kemi nė Kosovė nuk lė vend tė komentohet shumė duke pasė parasysh qė nė fillim kur motra e kishte denoncuar sa e sa herė dhe nuk u ndėrmor asgjė”, thotė Shkėlzeni.
Vėllai i Valbonės thotė se nuk kanė marrė ndihmė nga askush e madje nuk u ėshtė ofruar as siguri e pėr kėtė janė detyruar qė tė ikin nga Kosova.
“Jemi larguar nga Kosova pas dy tre muajsh qė ka ndodhė rasti prej fjalėve dhe rrezikshmėrisė sė lartė tė fėmijėve dhe familjes dhe sigurisė qė s'i ka interesuar askujt e lidhjeve qė i kishin nė polici, e kam pa shumė tė pasigurt me i lėnė familjen atje. Pas ēdo pėrpjekje qė bėja tė ndihmoja fėmijėt ose qė familja s’ndihej e sigurt ishte e kotė tė merrej dikush me ne”, deklarohet Shkėlzeni.
Ai tregon pėr Express, se e ndjera ka lėnė edhe dėshmi tė mjaftueshme qė tregojnė se kishte rrezik qė tė ēonin rastin edhe deri nė vrasje.
“Motra ka lėnė letėr dhe ka dėshmi tė mjaftueshme se pse u vra, me aq sa e di unė hetuesia i ka tė gjitha nė dorė, mbetet tė shihet pas kėsaj tragjedie nėse drejtėsia nė Kosovė tė paktėn tani do tė eci si duhet pasi dėshmitė qė i dha motra ime ēdo ditė sa ishte gjallė, sipas policisė, ishin shumė tė pabaza”, thotė ai.
“Pas vrasjes qė ndodhi e kemi marrė vesh nga fėmijėt e motrės qė njana vajzė i kishte lexuar dy letra tė Valbonės fshehurazi qė i kishte pas nė ēantė, por ne s’kemi gjetė asnjė letėr, Valbona s’ka dashtė me rreziku familjen edhe me lanė dėshmi te ne, vajza e dėshmon se letra ėshtė shkruar nga e ėma”, thotė Shkėlzeni, duke pėrfunduar se shpresojnė qė rasti qė u ka ndodhur atyre tė jetė i fundit.
Pjetėr Nrecaj pėr vrasjen e gruas dhe vajzės ėshtė dėnuar me burg tė pėrjetshėm, e ky ėshtė dėnimi mė i rėndė qė parashihet me Kodin Penal tė Republikės sė Kosovės.
Nė kohėn kur kishte ndodhur vrasja ēifti ishin tė ndarė e po jetonin nė shtėpi tė ndryshme, dy prej fėmijėve jetonin me tė atin dhe tre me nėnėn. /Express
__________________________________________
https://www.gazetaexpress.com/lajme/...e-vrau-631541/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur