Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-06-2019, 09:08   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,942
Thanks: 5,972
Thanked 2,845 Times in 1,167 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjuha sarde me prejardhje ilire

ARVARESHU, GJUHA SARDE ME PREJARDHJE ILIRE - FET STUDIUESI ITALIAN, DR. SALVATORE BOVORE MELE

Shpeshherė kam shkruar pėr Shqipėrinė, mbi gjuhėn shqipe, pėr minoritetet arbėreshe tė Italisė sė Jugut dhe pėr gjuhėn e tyre, arbėrishten, por kurrė mė parė nuk kam pėrmendur ARVARESHU-n.Me siguri po pyesni se ēfar ė ėshtė arvareshu dhe mbi tė gjitha ē’lidhje ka me Shqipėrinė. Arvareshu ėshtė njė gjuhė sarde me prejardhje ilire, njė gjuhė para-latine qė flitet nė Sardenjė, pikėrisht nė zonėn qendrore tė ishullit tė Italisė, nė atė qė quhet Barbaxha. T’ju them tė vėrtetėn, as unė nuk isha nė dijeni pėr kėtė gjuhė, derisa shkova me pushime pikėrisht nė Sardenja, ku pata kėnaqėsinė tė njihesha me Salvatoren, njė person qė kėsaj gjuhe (arvareshu) i ka kushtuar vėrtetė shumė kohė dhe energi.
Falė punės sė palodhshme, studimit dhe hulumtimeve tė tija, Salvatore ka arritur tė rindėrtojė atė qė ishte struktura gjuhėsore e Arvareshu-t, tė mbledhė fjalėt e saj dhe tė rishkruajė lutjet e saj tradicionale. Por si ėshtė e mundur kjo afėrsi midis gjuhės shqipe dhe asaj sarde?
Zbulojeni duke ndjekur video intervistėn me Salvatore Bovore Mele-n.
_____
Intervistoi: Arbėr Agalliu
Burimi: https://www.albanianews.it/cultura/i...reshu-sardegna

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur