Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-03-2019, 20:17   #581
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,157
Thanked 3,326 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

ASNJĖ KOSTUM NĖ PERANDORINĖ TURKE NUK MUND TĖ KRAHASOHET ME ELEGANCĖN E RRALLĖ TĖ KOSTUMIT SHQIPTAR

Kostumi i plotė shqiptar, kur ėshtė i pastėr e i ri, nuk krahasohet pėr elegancėn e rrallė me asnjė nga kostumet e veshura nė Perandorinė Turke, dhe, kushton shumė pėr tu bėrė.
Thėnie pėr shqiptarėt
________

Foto me ngjyra: Bizhuteri nga kostumi i Rrajcės, Librazhd. Foto: Dorina Arapi

Titulli: A Journey Through Albania and Other Provinces of Turkey in Europe and Asia, to Constantinople, During the Years 1809 and 1810, Volume 1
Autori: John Cam Hobhouse Baron Hobhouse
Botues: M. Carey and Son, Philadelphia, 1817


__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 19:12   #582
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 19:13   #583
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 19:15   #584
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Kush jane keta ne foto dhe a ke lejen e familjareve te tyre t’i plasosh Dredhez ?
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 19:23   #585
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 19:24   #586
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Kush jane keta ne foto dhe a ke lejen e familjareve te tyre t’i plasosh Dredhez ?
Leje nuk kam se nuk i njoh pronaret, por kto foto jane publike, t'postume ne disa forume.
Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 19:25   #587
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Dredhza : 11-04-2019 nė 19:28
Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 19:27   #588
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 09:11   #589
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,259
Thanks: 7,157
Thanked 3,326 Times in 1,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kostume tradicionale shqiptare .

SHAMIA E KOKĖS, OSE VELI I GRAVE ILIRE – NJĖ VESHJE E RUAJTUR MIJĖRA VJET NGA SHQIPTARET

Ndikimi i fortė lokal veēanėrisht shihet nė veshje, sidomos te femrat. Si nė provincat e tjera, edhe kėtu mė sė shumti i bėn rezistencė romanizimit, duke i mbajtur elementet e vjetra. Pjesa mė karakteristike e kėsaj veshje ėshtė veli, tė cilin e mbajnė tė gjitha femrat nė stelet e pėrmendura, pėrveē atyre nr. 7 dhe 13. Veli si mbulesė e kokės ėshtė njė prej pjesėve tė veshjes ilire i cili mė sė shumti figuron nė monumentet e periudhės romake.

______________
Titulli: Recherches albanologiques: Série historique, Volumes 2-5
Bashkėpunėtor: Instituti Albanologjik i Prishtinės/ Albanološki institut u Prištini
Botues: Instituti, 1974


__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 17:03   #590
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 19:56   #591
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

Thomas Smart Hughes (1786–1847) - Albanian “palikars” in pursuit of an enemyMarie-Gabriel-Florent-Auguste Comte de Choiseul-Gouffier (1752-1817) - Voyage pittoresque de la Grčce

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 19:58   #592
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

Richard Caton Woodville Jr (1856–1926) - Albanian frontier guards at prayerLouis Dupré (1789-1837) - Un Boucher Albanais ą Athčnes (Albanian Butcher of Athens)

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 19:59   #593
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 20:00   #594
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

Alexandre Bida (1823-1895) - Arnautes, Égypte (Albanians, Egypt)

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 20:01   #595
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 11:56   #596
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

Albanians - Paja Jovanovich (1859 – 1957)Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 11:58   #597
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

Albanians - Paja Jovanovich (1859 – 1957)

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 12:05   #598
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .Frederic William Burton (1816 – 1900) - An Albanian with a knife (unfinished)Théodore Géricault (1791–1824) - Soldat Albanais, un yatagan a la ceintureChef AlbanaisOfficier Albanais


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Dredhza : 13-10-2019 nė 12:08
Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 12:11   #599
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

Alexandre-Gabriel Decamps (1803 – 1860)

Albanian duelAlbanian dancers

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 12:14   #600
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 819
Thanks: 9
Thanked 391 Times in 273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Kostume tradicionale shqiptare .

Jean-Léon Gérōme (1824–1904)

Albanian smokingAlbanian officerAlbanians playing chessAlbanian guards in CairoAlbanian in Cairo

An Albanian with his dogAlbanian singingAlbanian guards performing the sword dance in Cairo

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur