Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2019, 11:17   #21
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,940
Thanks: 15,638
Thanked 9,484 Times in 5,479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Investimi fillestar eshte per 'plehrat e tua'. Pastaj vine dhe plehrat e te tjereve qe te plotesohet kapaciteti dhe te zgjerohet kapaciteti. Indonezia qe po ka probleme ekologjike nuk ja u pranon me Kandase & co., dhe prandaj po behen percapje per t'i derguar ne Hene ose Mars.

Ju thoni te jetoni nje dite si princ dhe pastaj t'e pasuroni spitalin onkologjik. Ai qe nuk ka pranuar, ju ndrite jeta. Politika nuk duhet te mendoje per jeten e saj, por per gjeneratat qe do vine.
Ne hene e Mars duan ndotin ambjentin...pastaj tere solar system .lol
Human stupidity ska fund.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Performer : 12-06-2019 nė 11:24
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-07-2019, 14:32   #22
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Ashtu i perpunojn keta. I bejn kontratat me dukje si per vendasit por kur i futesh ne detaj e kupton qe eshte nje kopsht prelash per Europen.
Ka mundesi edhe kjo por me shume me duket si paranoje e konspiracion. Kosova nuk eshte vend i pershtatshem sepse ne radhe te pare nuk ka as dalje ne det e as hekurudhat pothuajse nuk i lidhen me askund.

Fakt eshte se per momentin ne Kosove gjenden mbi 100 tonelata mbeturina toksike, neper fabrika te vjetra e ambiente te hapura.. qe e kontaminojne token, ujin e ajrin cdo dite. Dhe pas refuzimit te ketij donacioni do te vazhdojne te kontaminojne edhe per shume kohe.

Arsyeja pse u refuzua donacioni nuk eshte ndonje largpamesi e jona por thjesht manipulim politik i fshatareve ku do te behej deponia.. e ata sot po e kruajne koken per donacionin qe e humben.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 06:16   #23
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,623
Thanks: 0
Thanked 1,591 Times in 1,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Eh ...e mira fare eshte te arrihet zero waste ....ka sh vende nordike qe po bejne ndryshime ne kte pike .
Se te krijosh plera esht kollaj por pasojat afatgjat ..me prevention fitojm me shum te gjithe.
Nuk ka zero waste . Nuk ka pasur dhe as nuk do kete dhe sidomos duke pasur parasush teknologjite qe jane sot ne zhvillim. Me e thjeshta... Nuk ka gje me te ndyre se celulari me te cilin shumica hujne ne forum. Celulararet jane : Rigid waste dhe electronic waste. Imagjinoi se sa cope te tilla prodhohen ne dite dhe shumica kane ne perberje te tyre metale te rralla dhe materiale te tjera.

Per me shume ketu (materiali pdf) :

https://www.acs.org/content/dam/acso...martphones.pdf

T'i nxjerresh metalet e rralla nga nentoka t'i perpunosh, t'i ekstraktosh, t'i perdoresh dhe pastaj t'i ri depozitsh mbi toke (siperfaqen e dheut) ?

Para ca kohesh beri buje nje dokumentar i nje gazetari ne Afrike (me kamera te fshehur), ne minierat e metaleve te rralla. Keto metale te rralla quhen ndryshe dhe Conflict Minerals.
U tha, qe kur u be nje eksperiment per lancimin e Rrjetit 5G ne Hollande (Hage), rane zogjte ne shesh me qindra !Keshtu qe varet si e sheh problemin e waste !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 18:48   #24
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,940
Thanks: 15,638
Thanked 9,484 Times in 5,479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Loni mua me ben pershtypje fakti qe njerezimi ka arritje te paimagjinueshme teknologjike e nuk shpikin dot nje sistem te mire riciklimi e zero waste … he si thua ti?
jemi apo jo developed … apo developed vetem per budalliqe
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-07-2019, 02:23   #25
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Loni mua me ben pershtypje fakti qe njerezimi ka arritje te paimagjinueshme teknologjike e nuk shpikin dot nje sistem te mire riciklimi e zero waste … he si thua ti?
jemi apo jo developed … apo developed vetem per budalliqe
Shkenca thote qe nuk mund te kete energji falas. Energjia qe futet barazohet me ate qe del.

Qeshtu qe smund te ket as edhe reciklim 100%. Sepse edhe reciklimi tyre do krijonte waste. Mund ti djegesh pershembull, por vetem sa do shperndahen ne ajer edhe prap do mbetet hiri. Kjo seshte pergjigja duhur.

Besoj se e ke fjalen per nje perqindje afer 100%, por kjo eshte ekonimisht e pamundur. Eshte e pamundur sepse reciklimi i 50% pare kushton nje cmim X. Reciklimi i 50% dyte(25%) kushton 2X. Reciklimi 50% trete(12.5%) kushton 4X, edhe reciklimi 50% katert(6.25%) kushton 8X. Pse te paguash 8X per te recikluar 43.75% siper 50%'it?

Si teori kjo se nuk i di shifrat egzakte. Prandaj edhe pse ne perendim ka nje kulture reciklimi, prap ka shume mbetje edhe duhet te shkojne diku.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-07-2019 nė 03:49
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-07-2019, 02:33   #26
73ka
V.I.P
 
Avatari i 73ka
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 381
Thanks: 68
Thanked 118 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Shkenca thote qe nuk mund te kete energji falas. Energjia qe futet barazohet me ate qe del.

Qeshtu qe smund te ket as edhe reciklim 100%. Sepse edhe reciklimi tyre do krijonte waste. Mund ti djegesh pershembull, por vetem sa do shperndahen ne ajer edhe prap do mbetet hiri. Kjo seshte pergjigja duhur.

Besoj se e ke fjalen per nje perqindje afer 100%, por kjo eshte ekonimisht e pamundur. Eshte e pamundur sepse reciklimi i 50% pare kushton nje cmim X. Reciklimi i 50% dyte(25%) kushton 2X. Reciklimi 50% trete(12.5%) kushton 4X, edhe reciklimi 50% katert(6.25%) kushton 8X. Pse te paguash 8X per te recikluar 43.75% siper 50%'it?

Si teori kjo se nuk i di shifrat egzakte. Prandaj edhe pse ne perendim ka nje kulture reciklimi, prap ka shume mbetje edhe duhet te shkojne diku.
Ndigio, po futem si spata pa bishte nkyt teme.. ashtu si e kam zakon shum her kur u pergjigjem komentave te fundit te temave..
por vetem deshta me te than nji gja

ashte e njajta shkence qi sot po thot se nji burr me vegla punet.... mundet me ken femen, ne kjoftse ai..hmm do me than ajo e ndin vedin femen!!!!!
73ka nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-07-2019, 03:07   #27
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,940
Thanks: 15,638
Thanked 9,484 Times in 5,479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Shkenca thote qe nuk mund te kete energji falas. Energjia qe futet barazohet me ate qe del.

Qeshtu qe smund te ket as edhe reciklim 100%. Sepse edhe reciklimi tyre do krijonte waste. Mund ti djegesh pershembull, por vetem sa do shperndahen ne ajer edhe prap do mbetet hiri. Kjo seshte pergjigja duhur.

Besoj se e ke fjalen per nje perqindje afer 100%, por kjo eshte ekonimisht e pamundur. Eshte e pamundur sepse reciklimi i 50% pare kushton nje cmim X. Reciklimi i 50% dyte(25%) kushton 2X. Reciklimi 50% trete(12.5%) kushton 4X, edhe reciklimi 50% katert(6.25%) kushton 8X. Pse te paguash 8X per te recikluar 43.75% siper 50%'it?

Si teori kjo se nuk i di shifrat egzakte. Prandaj edhe pse ne perendim ka nje kulture reciklimi, prap ka shume mbetje edhe duhet te shkojne diku.
Dakort por nje menyre qe te perdoret sa me pak waste gjejne dot psh ?
Mi ngre nervat kur shoh cdo dit si shperdorojn gjithcka...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Performer : 26-07-2019 nė 03:10
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2019, 01:23   #28
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Dakort por nje menyre qe te perdoret sa me pak waste gjejne dot psh ?
Mi ngre nervat kur shoh cdo dit si shperdorojn gjithcka...
Neqoftese do pergjigje me te thjesht, jo. Smund te zgjidhet kollaj sepse problemi eshte thelbesor.

Ajo qe pyet ti Performer ka konsequenca te medha. Pyetja lidhet direkt me individualitetin edhe kapitalismin. Ne sistemin perendimor, ti mund te krijosh cte duash edhe ta shesesh te populli. Nuk merr parasysh fare se cfare do ndodh me ate produkt me konsumatorin. Domethen, cfare do bej konsumatori mbas konsumit te produktit.

Ne te ardhmen e afert un parashikoj qe do standartizohen masa madhe e produkteve qe te reciklohen me kollajshem. Domethen, qe te ulet barra ekonomike per ti recikluar. Por kjo kerkon nje ndryshim thelbesor ne sistem demokratik sepse kerkon nje nderhyrje dramatike ne sistemin kapitalist. Por ne ate drejtim po shkojn shoqerite edhe demokracite perendimore.
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2019, 01:28   #29
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 73ka Shiko postimin
Ndigio, po futem si spata pa bishte nkyt teme.. ashtu si e kam zakon shum her kur u pergjigjem komentave te fundit te temave..
por vetem deshta me te than nji gja

ashte e njajta shkence qi sot po thot se nji burr me vegla punet.... mundet me ken femen, ne kjoftse ai..hmm do me than ajo e ndin vedin femen!!!!!
Jo, 73ka. Eshte matematikisht edhe shkencerisht e pa mundur. E provuar teorikisht si e pa mundur. E provuar ne realitet si e pamundur. Nuk ka konspiraci boterore ne lidhje me energjine.

Nuk mund te kete energji falas. Pike! Kudo qe e ndigjon kete, dije qe eshte genjeshter komplet.

Te gjitha format e energjise prodhojn mbetje. Loss, nenkupton mbetje.Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 27-07-2019 nė 01:38
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2019, 01:36   #30
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,940
Thanks: 15,638
Thanked 9,484 Times in 5,479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Duhen menyra komplet inovative por besoj qe ka.
Ja un psh shoh qe kur shkon han ne fast food ka shume pjata , pirunj,thika ,luge plastice etc qe harxhohen pa kriter ...un mendoj te shpik nje machine e ta vej aty ne mes te fast food ..kjo machine esht larse disinfektuese instante ...ne moment qe mbarove ushqimin i le aty pjaten me luge etc te gjitha dhe per pune 1-2 min ..jan lare e disifektuar nga kjo machine .e jane gati per personin qe vjen..ai te njejtin gje ben ..i mer te lara mbaron dhe i hedh aty ku lahen disinfektohen e behen gati per klientin ne rradhe ekshu me rradhe
Madje duhet patentuar si ide se ma vjedhin
Imagjinoje cdo restorant ta bente kte...sa do ti kursenim planetit ne nje vit e kshu me rradhe ...
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2019, 01:46   #31
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pėrgjigje e: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Ka mundesi edhe kjo por me shume me duket si paranoje e konspiracion. Kosova nuk eshte vend i pershtatshem sepse ne radhe te pare nuk ka as dalje ne det e as hekurudhat pothuajse nuk i lidhen me askund.

Fakt eshte se per momentin ne Kosove gjenden mbi 100 tonelata mbeturina toksike, neper fabrika te vjetra e ambiente te hapura.. qe e kontaminojne token, ujin e ajrin cdo dite. Dhe pas refuzimit te ketij donacioni do te vazhdojne te kontaminojne edhe per shume kohe.

Arsyeja pse u refuzua donacioni nuk eshte ndonje largpamesi e jona por thjesht manipulim politik i fshatareve ku do te behej deponia.. e ata sot po e kruajne koken per donacionin qe e humben.
Jo, Rex. Nuk mendoj njesoj.

Shtetet e perendimit jane ne krize sa i perket reciklimit te mbeturinave. Nuk kane pse te investojn ne Kosove kur mund ti fusin leket te reciklojn te vetat. Eshte si te blejn ty nje makine te re fringo kur vete hecin me biciklete. E jo ne Kosove qe ka sisteme te dobeta demokracie edhe ekonomisht e padobishme per te perballur keto mbetje toksike. Eshte pa sens komplet edhe mcifet lepur diku ketu.

Ato fshatare kane te drejte edhe e kane me largpamesi. Duhet me i then te drejte kur eshte per ti then te drejte. Nuk eshte cdo gje per politike.
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2019, 01:52   #32
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Duhen menyra komplet inovative por besoj qe ka.
Ja un psh shoh qe kur shkon han ne fast food ka shume pjata , pirunj,thika ,luge plastice etc qe harxhohen pa kriter ...un mendoj te shpik nje machine e ta vej aty ne mes te fast food ..kjo machine esht larse disinfektuese instante ...ne moment qe mbarove ushqimin i le aty pjaten me luge etc te gjitha dhe per pune 1-2 min ..jan lare e disifektuar nga kjo machine .e jane gati per personin qe vjen..ai te njejtin gje ben ..i mer te lara mbaron dhe i hedh aty ku lahen disinfektohen e behen gati per klientin ne rradhe ekshu me rradhe
Madje duhet patentuar si ide se ma vjedhin
Imagjinoje cdo restorant ta bente kte...sa do ti kursenim planetit ne nje vit e kshu me rradhe ...
Po shkon ne ate drejtim, keshtu qe ke te drejte. Eshte me kollaj te standartizosh reciklimin e pirujve edhe thikave te bera me plastik. Eshte shume me e veshtire te reciklosh nje truck me mbetje shtepiake. Reciklo ti nje laptop te tere. Sa kollaj reciklohet laptopi? Reciklo ti nje pallat te tere me gjithe mbetjet shtepiake brenda.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga juke : 27-07-2019 nė 01:56
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2019, 01:56   #33
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,940
Thanks: 15,638
Thanked 9,484 Times in 5,479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Ja cfar bejn me electronics ...ne vend qe te meren me shum me kte na japin ca lajme kot ne news....
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2019, 02:00   #34
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Kosova s'pranon mbeturina radioaktive t'evropes plake

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Ja cfar bejn me electronics ...ne vend qe te meren me shum me kte na japin ca lajme kot ne news....
https://www.youtube.com/watch?v=JXDrIvShZKU
Dicka te ngjashme duan te bejne edhe ne Kosove. Imagjino ti te shkoj Kosova sot ne shtetin me katastrof ne Afrike edhe ti thote, neve do ju ndertojm nje impiant te ri per mbetjet toksike. Ti do thuash, you crazyyy. Aq crazy me duket edhe kjo kerkasa ndaj Kosoves. lol
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur