Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Muzika > Muzika shqiptare

Muzika shqiptare Diskutime mbi muzikėn nė Shqipėri.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-10-2010, 15:37   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Troja

Troja, pėrpunojnė kėngėn “Hero i qytetit pa lumė”Grupi Troja rikthen sėrish nė mendjen e publikut shqiptarė kėngėn “Hero i qytetit pa lumė” tė kėnduar shumė vite mė parė nga grupi “Gjurmėt”. Edhe pse ende nuk ka videoklip, kėnga ka filluar tė dėgjohet mė tė madhe. Solisti i grupit “Troja” Bujar Berisha tregon arsyen se pse grupi ka zgjedh ta pėrpunoj kėtė kėngė. “Mė tė thėnė tė drejtėn ne jemi njė gjeneratė qė e trashėgojmė rok muzikėn e grupeve si “TNT”, “Gjurmėt”, “403” e shumė tė tjerėve qė vėrtet kanė lėnė gjurmė nė muzikėn tonė.
Njėra prej kėngėve qė gjithmonė mua mė ka pėlqyer por edhe grupit, ka qenė “Hero i qytetit pa lumė” dhe pėr kėtė vendosėm qė ta pėrpunojmė”, shprehet vokalisti Berisha duke thėnė se kėnga ėshtė incizuar nė studion e Florent Boshnjakut. Pėr herė tė parė mė kėtė kėngė “Troja” u prezantua nė festivalin “Video fest 2010” ku ishin tė ftuar tė kėndojnė si mysafirė gjatė ndarjes sė ēmimeve. Bujari thotė pėr kėtė kėngė ka marr lejen edhe nga anėtari i grupit “Gjurmėt”, Migjen Kelmendi. Sipas Bujarit kėnga “Heroi i qyteti pa lumė” nga grupi “Gjurmėt” ėshtė incizuar diku rreth viteve tė 80-ta ndėrsa ka njė porosi interesante si pėr Prishtinėn ashtu edhe pėr Kosovėn.
“Nė kėngė shihet dėshira e njė rokeri pėr ta pasur vendin e tij tė barabartė mė vendet tjera. Ndėrkohė,
ne duke pas parasysh zhvillimet e pas luftės qė kanė ndodh nė Kosovė, vendosėm qė tė ndryshojmė nė disa fjalė tė tekstit. Pėr shembull kur grupi “Gjurmėt” thotė se “O me trego si tė bėhesh hero”, ne e kemi bėrė ”o mė trego qysh je ba hero”, qė do tė thotė se u drejtohet pushtetarėve tanė se si u bėtė kaq tė pasur nė kohėn kur e gjithė populli i Kosovės ėshtė i varfėr dhe kur kriza botėrore po ndodh kudo”, tregon Bujari i cili premton se shumė shpejt kėnga do tė vjen e realizuar edhe me videoklip.
Nė tetor koncert nė sallėn “1 tetori”
Njė nga grupet mė tė popullarizuar nė Kosovė tė muzikės rok, “Troja” gjatė verės kishte mbajtur njė koncert nė pishinėn e Gėrmisė, por ata kanė menduar qė tė bėjnė njė turne nė gjithė Kosovėn dhe mė kėtė dėshirojnė tė fillojnė edhe njė herė nga Prishtina.
“Ne kemi menduar qė nė ēdo dy muaj tė kemi nga njė koncert nė ēdo qytet tė Kosovės, por ende nuk e dimė se sa mund tė arrijmė. Patėm menduar qė tė mbajmė koncert me 1 tetor nė sallėn “1 Tetori”, por as kjo nuk ėshtė definitive pėr shkak se jemi nė pritje tė donatorėve, mirėpo gjithsesi se gjatė muajt tė ardhshėm do tė mbajmė kėtė koncert nė sallėn e “1 Tetorit”, thotė Bujari duke shtuar se pėrveē tyre nė koncert pritet tė performojnė edhe Bojken Lako, grupet “Blla blla”, “Kthjellu” e tė tjerė.

__________________


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 12-06-2019 nė 20:21
Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2010, 23:15   #2
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Troja, pėrpunojnė kėngėn “Hero i qytetit pa lumė”

Kangė shum e mirė , Gjurmet kan qenė grup shum i mirė .. jan te pa harushem me kanget qe i kan lan.. edhe verzioni i Trojes po me pelqen
, shum ma i fort edhe ma Rock ..por edhe origjinali i Gjurmeve nga vitet e 80-a i zhanrit New Wave asht shumė i mirė ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2011, 14:04   #3
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Troja

“Troja” do tė promovojė njė kėngė tė re nė MitrovicėPrishtinė, 15 prill - Njė ditė para se tė ngjiten nė skenė, “trojanėt” janė gati pėr tė dhėnė “Amanetin...” e pėr tė treguar rėndėsinė e “Mbretėreshės kohė” nė Mitrovicė. Pėr t’ia shtuar kėsaj, bendi do tė performojė enkas njė kėngė pėr kėtė koncert.
“Ėshtė njė kėngė e vjetėr jona qė e kemi remixsuar dhe dėshirojmė ta perfomrojmė nė Mitrovicė”, ka thėnė Bujar Berisha, vokalist i grupit “Troja”.
Ai nuk ka shpalosur titullin e kėngės, duke thėnė se ajo do tė performohet nė fund tė koncertit si dhuratė pėr Mitrovicėn. Por ai ka thėnė se teksti i kėngės - i cili ėshtė ndryshuar, duke u pėrshtatur me rrethanat e tanishme - nuk ka tė bėjė me Mitrovicėn.
“Ka tė bėjė me Kosovėn nė pėrgjithėsi”, ka thėnė Berisha.
Kėnga surprizė do tė jetė vetėm njėra nga shumė kėngėt e tjera qė do tė performohen pėr gati dy orė nė qytetin qė njihet edhe si vendlindja e rockut nė Kosovė. Katėrshja e “Trojės” do tė performojnė nė sallėn e njėjtė ku disa ditė mė parė basketbollistė serbė e kosovarė janė pėrleshur mes vete.
Por Bujar Berisha, nė vokal, Florent Bajrami, nė kitarė, Agron Ejupi nė bass dhe Violand Shabani nė bateri nuk e mendojnė se do tė jetė e njėjta gjė edhe nė koncertin e tyre nė hallėn e sporteve “Minatori”.
“Rock’n’Roll dhe dhuna nuk shkojnė mes vete”, ka thėnė Berisha. Vokalisti i grupit ka thėnė se pėrpos sigurimit privat kanė marrė edhe mbėshtetjen e Policisė sė Kosovės.
“Konfirmimi i tyre na ka bėrė tė ndihemi se kemi shtet”, ka thėnė Berisha, i cili ėshtė i bindur se njerėzit qė do tė vijnė nė koncert janė tė vetėdijshėm pėr mesazhin qė “Troja” dėshiron tė japė nė Mitrovicė.
“Kur vjen puna te ky qytet, tė gjitha ndasitė lihen anash”, ka thėnė Berisha.
Koncerti i sė shtunės do tė jetė i hapur pėr tė gjithė ata qė duan tė kėnaqen me muzikė.
“Kushdo mund tė vijė. Shqiptarė, serbė e ēdokush tjetėr qė e ndien vetėn tė afėrt me muzikėn”, ka thėnė Berisha.
Por kategoria qė nuk e kanė qėllimin e paqes sipas vokalistit tė “Trojės”, nė kėtė koncert do ta kenė tė ndaluar tė hyjnė nė “Minatori”.
“Rock ‘n’ Rolli ėshtė paqe. Mitrovica ėshtė kėtu ku ėshtė pėr shkak tė politikės serbe ndaj atij vendi. Mesazhi qė dėshirojmė tė transmetojnė ėshtė qė Mitrovica ėshtė vend i shenjtė pėr ne”, ka thėnė Berisha.
Por ai ėshtė i bindur se gjithēka do tė shkojė mirė mė 16 prill nė Mitrovicė.
“Besojmė se do tė jetė njė koncert ku shumė tė rinj nga gjithė Kosova do tė mund tė mblidhen dhe tė argėtohen nė kėtė qytet, qė fatkeqėsisht pas pėrfundimit tė luftės nuk ka qenė simbol i bashkimit e i argėtimit, por qytet - simbol i ndarjes, i urrejtjes, i dhunės e i varfėrisė”, ka thėnė frontmeni i “Trojės”.
Pėr Berishėn, koncerti nė Mitrovicė nuk ėshtė duke u bėrė pėr tė ngjallur provokim.
“Ideja ėshtė qė tė gjithė tė mblidhemi nė Mitrovicė dhe tė tregojmė se sa ėshtė i rėndėsishėm ky qytet pėr kosovarėt”, ka thėnė Berisha.
Sipas tij, gjatė kėtij koncerti nuk do tė ketė ndonjė fjalim qė do tė jepte ndonjė mesazh politik.
“Mesazhi ynė do tė jetė kėnga”, ka thėnė Berisha, i cili nuk pret qė ky koncert tė ketė ndonjė ndikim nė Mitrovicė.
“Nė botė rock muzika ka ndikim. Por ajo ēka dėshirojmė tė ndikojmė ėshtė qė tė ndėrrojmė imazhin e Kosovės nė botė i cili tani pėr tani ėshtė i lidhur me krim”, ka thėnė Berisha.
Teksa gjashtė mijė bileta janė shpėrndarė nė tė gjitha qytetet e Kosovės, ‘Trojanėt’, presin qė afro katėr mijė veta tė bėhen bashkė nė qytetin e minatorėve.
“Vetėm nė Mitrovicė i kemi lėnė dy mijė bileta. Salla i zė diku jo mė shumė se tre mijė mirėpo ne presim qė ta tejkalojmė kėtė numėr”, ka thėnė Berisha.
Koncerti i grupit tė njohur pėr kėngėt si “Amaneti i Clownit”, e “Mbretėresha kohė” do tė fillojė nė orėn 20:00. Koncerti i trojanėve nė Mitrovicė ėshtė i dyti i turneut “The Young Ghettopeans”. Edhe posteri paralajmėrues i koncertit qė mbanė logon e punėtorėve tė “Trepēės”, por me mbishkrimin “Troja”, tregon tė njėjtėn gjė.
Mirėpo trojanėt nuk do tė jenė tė vetėm. Me ta do te jetė Shkolla e Rockut nė Mitrovicė.
“Do tė jetė njė bend nga kjo shkollė pasi qė ‘Troja’ ka vendosur qė nė kėtė mėnyrė tė promovojė vlerat e kėsaj shkolle”, ka theksuar Berisha.


mar nga KOHAnet
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2011, 14:31   #4
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Troja

Buse keta jane,qe mos te ja fusim kot:
http://www.youtube.com/watch?v=9EDGh...1A6E3481E7CEBF
Nejse wow pa tekst.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2011, 21:42   #5
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Troja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tawa Shiko postimin
Buse keta jane,qe mos te ja fusim kot:
http://www.youtube.com/watch?v=9EDGh...1A6E3481E7CEBF
Nejse wow pa tekst.
BINGO ; Tawa , ata janė

__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 12-06-2019 nė 20:23
busavata ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2011, 09:43   #6
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Troja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Me pelqejne shume und
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 21:08   #7
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,424
Thanks: 2,590
Thanked 2,143 Times in 812 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Troja

“Troja” paralajmėron albumin e riGrupi shqiptar i rokut “Troja” ka paralajmėruar se sė shpejti do tė dalė me albumin mė tė ri.Krijuesit e hitit “Amaneti i Clownit” nė rrjetin social Facebook kanė postuar njė fotografi ku shihen katėr anėtarėt e bendit derisa nė koment kanė shkruar: “ Edhe pakėz kohė na ka mbetė deri nė pėrfundim tė albumit tė ri!!! Ihuuuuhhuuiiiiiiii”.

Pėrveē albumit, ata kanė paralajmėruar spot tė ri, koncerte tė reja dhe shumė gjėra tjera gjatė vitit 2014, transmeton Koha.net.

“Vendi i ri pėr ushtrime, album i ri, spot i ri, koncerte tė reja e shumė sene tjera nė 2014. Shihemi sė shpejti”, kanė shkruar ata nė FB mė 4 janar.
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2014, 22:51   #8
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Troja

I kan tekstet e kengeve te mbrekullushme.

Kan nje energji,e nje sens idealizmi etik fantastik.Puro rrok filozofik.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 20:24   #9
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Troja

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 20:45   #10
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,987
Thanks: 1,371
Thanked 2,261 Times in 1,267 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Troja

Mix - TROJA - Demokraci:
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 20:49   #11
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,987
Thanks: 1,371
Thanked 2,261 Times in 1,267 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Troja

edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur