Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-01-2019, 21:39   #161
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gent Arbani Shiko postimin

Guret omphalik(plisor) nga Delfi , Peja,dhe Shkupi.Ndersa ky gure posht punim i Xhemajl Gashit .

Ky guri Xhemalit qenka si helmetat e ushtareve gjermane ne Luften e Dyte Boterore.
Eshte bosh nga brenda? Se po ta kthesh me koke poste mund te perdoret si uturak.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2019, 14:17   #162
Gent Arbani
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2019
Posts: 20
Thanks: 5
Thanked 51 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Gent Arbani ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ky guri Xhemalit qenka si helmetat e ushtareve gjermane ne Luften e Dyte Boterore.
Eshte bosh nga brenda? Se po ta kthesh me koke poste mund te perdoret si uturak.
Qenke i vemendshem o shoku me trego cka nenkupton fjala uturak ne baz te shkrimit tuaj me duket fjali nenqmuese?
Apo vetem ke nderhy ashtu te nenqmosh punen e tjetrit .Mos shkruaj kuturu ashtu me hamendje dhe pa nevoj . Shikoj lart fotot kam verejt edhe persona ne foto me shajkaqe juve aty duhet te debatoni dhe jo te punimi Xhemajl Gashit i cili mundohet te paraqes ne menyr te kjart orgjinale ne gjdo punim e kam fjalen per 15punime tjera te tija ,ju se keni iden se sa ka njohuri ne kte lemi ai person.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gent Arbani : 11-01-2019 nė 14:21
Gent Arbani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2019, 14:37   #163
Gent Arbani
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2019
Posts: 20
Thanks: 5
Thanked 51 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Gent Arbani ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Ja njera nga punimet e Xhemajl Gashit ku plisin e pozicionon ne piken me perfekte , ne kte rast forma tredimensionale e shqipes duket ssikur del nga plisi i cili ne kte pike e paraqet edhe porten.
Ky punim eshte nje kryeveper siq e emerton autori.
Pes faqet e gurit secila nje punim ne vete.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gent Arbani : 11-01-2019 nė 15:46 Arsyeja: me
Gent Arbani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 05:09   #164
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,278
Thanks: 1,894
Thanked 2,095 Times in 1,574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gent Arbani Shiko postimin

Guret omphalik(plisor) nga Delfi , Peja,dhe Shkupi.Ndersa ky gure posht
punim i Xhemajl Gashit .

Ti reklamone punimet e Zt. Gashi apo budallalliqet e tua?
Clidhje kane keto gure me plisin?

Dhe cfare lidhje ka qeleshja me numrin 3.14?

Kete ounim qe ka bere zt. Gashi une e bej mengjes per mengjes. Ziej nje koqe ve dhe e ndaj medysh, dhe i them kjo eshte ngw veri dhe kjo eshte nga jugu. Kur veza me del e ngurte atehere them forme plisi por kur me del me ndonje qime them QeLesh.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga thirsty : 13-01-2019 nė 05:15
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 20:24   #165
Gent Arbani
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2019
Posts: 20
Thanks: 5
Thanked 51 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Gent Arbani ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Ti reklamone punimet e Zt. Gashi apo budallalliqet e tua?
Clidhje kane keto gure me plisin?

Dhe cfare lidhje ka qeleshja me numrin 3.14?

Kete ounim qe ka bere zt. Gashi une e bej mengjes per mengjes. Ziej nje koqe ve dhe e ndaj medysh, dhe i them kjo eshte ngw veri dhe kjo eshte nga jugu. Kur veza me del e ngurte atehere them forme plisi por kur me del me ndonje qime them QeLesh.
Sa per njohuri une jam vete Xhemajl Gashi nuk meshifem nga ndonje veper e lig e as nga persona qe marinn fryme, sja kam friken askujt ,pse perdor kte emer eshte qeshtje personale..

Keto ,,budallalliqet " njeriu si ju qe ha gjdo mengjes koqevez me qime leshi veshtir ti kuptoj .
Ja ta shpjegoj perse ka lidhje plisi dhe jo qeleshja me numrin 3.14 qe simbolizon Vleren Pi 3.14= gjdo rreth perfid.
Plis eshte plis e kapelat prej leshi mund te jen lloj lloj forme ,pra forma gjysem rrethore dhe ngjyra e bardhe e dallojn plisin nga kapelat tjera.Sa eshte i lasht emri plisit nuk di sakt por ky emer eshte fakti me i mire per tu perdor si argument .
Pellasget perdoren rrokje , per ta formulue kte emer , eshte emertim modest i formuar prej dy rrokorve Pi dhe leu . Kemi plis koke kemi plis toke dhe kte e ke pikerisht te rrokori pellasg cili do koft lineari A apo B . Forma gjysem harkore me disa vija na jep rrokjen Pi dhe forma tjeter qe paraqet germen e tokes se lavruar nje form plisi me nje vi ne vertikale dhe kemi rrokjen Ti.Vetem per dijeni keto dy forma gjasojn e para me hieroglifin P dhe e dyta me hieroglifin T .per informim ajo pjesa e poshtme e gjysem sferes paraqet nje c apo k e evoluar megjithse ajo pjesa e poshtme paraqet ate koqevezen e skuqur , se vete emri koqe buron nga forma e kokes e kte e deshmon emri i ngjyres se kuqe e cila eshte formuar nga fryti i kaqes po ky fryti i pjekur perplot fara por nga jasht ngjyre e kuqe.Te kthehem tek emri i plisit nuk di a e dini por te disku i Faistit kemi formen e plisit dhe cilen germ apo rrokje duhet ta perfaqsoj ajo form perveq te asaj qe permenda me lart.Ketu nderlidhet edhe emri i Pyll pra reliefi ne form te plisit eshte baza formuese e emrit pylli ne shumes pyjet pikerisht edhe emertimi i shtatezenis eshte formuar nga kjo form .. .Pak per kapelen tjeter qe ishte nje form mjaft simbolike te pellasget ajo emertohet si kapela frigjiane dhe ajo kapel identifikohet me numrin 1.618 forma e kesaj kapele ka nje form spiralje natyrisht ngjyre te bardh bartej dhe nuk ishte legen(uturak) per te kryer nevoj bebet e as koqevez me qime apo e rruar .Kam nje pyetje ju paguan gje Armandi te injoroni ne menyr cinike anetaret e rinj .Une prap ju falenderoj per mikpritjen tuaj ju me pritet me ate cka patet .Kur shof gjdo rreth e paramendoj vleren 3.14 pamvarsisht diametrit gjatesis .....https://gfycat.com/FlimsyFantasticAmericanwirehair.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gent Arbani : 13-01-2019 nė 20:29
Gent Arbani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 20:36   #166
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,278
Thanks: 1,894
Thanked 2,095 Times in 1,574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gent Arbani Shiko postimin
Sa per njohuri une jam vete Xhemajl Gashi nuk meshifem nga ndonje veper e lig e as nga persona qe marinn fryme, sja kam friken askujt ,pse perdor kte emer eshte qeshtje personale..

Keto ,,budallalliqet " njeriu si ju qe ha gjdo mengjes koqevez me qime leshi veshtir ti kuptoj .
Ja ta shpjegoj perse ka lidhje plisi dhe jo qeleshja me numrin 3.14 qe simbolizon Vleren Pi 3.14= gjdo rreth perfid.
Plis eshte plis e kapelat prej leshi mund te jen lloj lloj forme ,pra forma gjysem rrethore dhe ngjyra e bardhe e dallojn plisin nga kapelat tjera.Sa eshte i lasht emri plisit nuk di sakt por ky emer eshte fakti me i mire per tu perdor si argument .
Pellasget perdoren rrokje , per ta formulue kte emer , eshte emertim modest i formuar prej dy rrokorve Pi dhe leu . Kemi plis koke kemi plis toke dhe kte e ke pikerisht te rrokori pellasg cili do koft lineari A apo B . Forma gjysem harkore me disa vija na jep rrokjen Pi dhe forma tjeter qe paraqet germen e tokes se lavruar nje form plisi me nje vi ne vertikale dhe kemi rrokjen Ti.Vetem per dijeni keto dy forma gjasojn e para me hieroglifin P dhe e dyta me hieroglifin T .per informim ajo pjesa e poshtme e gjysem sferes paraqet nje c apo k e evoluar megjithse ajo pjesa e poshtme paraqet ate koqevezen e skuqur , se vete emri koqe buron nga forma e kokes e kte e deshmon emri i ngjyres se kuqe e cila eshte formuar nga fryti i kaqes po ky fryti i pjekur perplot fara por nga jasht ngjyre e kuqe.Te kthehem tek emri i plisit nuk di a e dini por te disku i Faistit kemi formen e plisit dhe cilen germ apo rrokje duhet ta perfaqsoj ajo form perveq te asaj qe permenda me lart.Ketu nderlidhet edhe emri i Pyll pra reliefi ne form te plisit eshte baza formuese e emrit pylli ne shumes pyjet pikerisht edhe emertimi i shtatezenis eshte formuar nga kjo form .. .Pak per kapelen tjeter qe ishte nje form mjaft simbolike te pellasget ajo emertohet si kapela frigjiane dhe ajo kapel identifikohet me numrin 1.618 forma e kesaj kapele ka nje form spiralje natyrisht ngjyre te bardh bartej dhe nuk ishte legen(uturak) per te kryer nevoj bebet e as koqevez me qime apo e rruar .Kam nje pyetje ju paguan gje Armandi te injoroni ne menyr cinike anetaret e rinj .Une prap ju falenderoj per mikpritjen tuaj ju me pritet me ate cka patet .Kur shof gjdo rreth e paramendoj vleren 3.14 pamvarsisht diametrit gjatesis .....https://gfycat.com/FlimsyFantasticAmericanwirehair.
Ska per frike ketu
Por per budallalliqe ka plot.


3.14 ka aq te bej me plis sa me cdo kapele tjeter ne boote.
Kjo vlen per gjyrenetj
Apo ta tha ndonje pellaz ne enderr apo ne vesh apo thjeshr e imagjinove pellazin kur po vezhgoje qeleshen?

Ke ndonje fotografi te ndonje shoku pellaz?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 20:43   #167
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gent Arbani Shiko postimin
Sa per njohuri une jam vete Xhemajl Gashi nuk meshifem nga ndonje veper e lig e as nga persona qe marinn fryme, sja kam friken askujt ,pse perdor kte emer eshte qeshtje personale..

Keto ,,budallalliqet " njeriu si ju qe ha gjdo mengjes koqevez me qime leshi veshtir ti kuptoj .
Ja ta shpjegoj perse ka lidhje plisi dhe jo qeleshja me numrin 3.14 qe simbolizon Vleren Pi 3.14= gjdo rreth perfid.
Plis eshte plis e kapelat prej leshi mund te jen lloj lloj forme ,pra forma gjysem rrethore dhe ngjyra e bardhe e dallojn plisin nga kapelat tjera.Sa eshte i lasht emri plisit nuk di sakt por ky emer eshte fakti me i mire per tu perdor si argument .
Pellasget perdoren rrokje , per ta formulue kte emer , eshte emertim modest i formuar prej dy rrokorve Pi dhe leu . Kemi plis koke kemi plis toke dhe kte e ke pikerisht te rrokori pellasg cili do koft lineari A apo B . Forma gjysem harkore me disa vija na jep rrokjen Pi dhe forma tjeter qe paraqet germen e tokes se lavruar nje form plisi me nje vi ne vertikale dhe kemi rrokjen Ti.Vetem per dijeni keto dy forma gjasojn e para me hieroglifin P dhe e dyta me hieroglifin T .per informim ajo pjesa e poshtme e gjysem sferes paraqet nje c apo k e evoluar megjithse ajo pjesa e poshtme paraqet ate koqevezen e skuqur , se vete emri koqe buron nga forma e kokes e kte e deshmon emri i ngjyres se kuqe e cila eshte formuar nga fryti i kaqes po ky fryti i pjekur perplot fara por nga jasht ngjyre e kuqe.Te kthehem tek emri i plisit nuk di a e dini por te disku i Faistit kemi formen e plisit dhe cilen germ apo rrokje duhet ta perfaqsoj ajo form perveq te asaj qe permenda me lart.Ketu nderlidhet edhe emri i Pyll pra reliefi ne form te plisit eshte baza formuese e emrit pylli ne shumes pyjet pikerisht edhe emertimi i shtatezenis eshte formuar nga kjo form .. .Pak per kapelen tjeter qe ishte nje form mjaft simbolike te pellasget ajo emertohet si kapela frigjiane dhe ajo kapel identifikohet me numrin 1.618 forma e kesaj kapele ka nje form spiralje natyrisht ngjyre te bardh bartej dhe nuk ishte legen(uturak) per te kryer nevoj bebet e as koqevez me qime apo e rruar .Kam nje pyetje ju paguan gje Armandi te injoroni ne menyr cinike anetaret e rinj .Une prap ju falenderoj per mikpritjen tuaj ju me pritet me ate cka patet .Kur shof gjdo rreth e paramendoj vleren 3.14 pamvarsisht diametrit gjatesis .....https://gfycat.com/FlimsyFantasticAmericanwirehair.
Gezohem qe njihem Xhemajl dhe mireseerdhe midis nesh. Gdhendja e shqiponjes eshte e arrire si punim.
Persa i perket pjese tjeter, ti mund te kesh lexuar disa postime qe jane te llojit alternativ histori te bera nga nje antare i caktuar ne kete teme. Drejt me thene ne nuk kemi nevoje per ato lloje fantazish. Historia e nje kombi eshte pasuria me e madhe qe ka nje komb. Kur lexojme disa nga keto lloj gjerash, njeriu ndihet i fyer, sepse eshte historia e Kombit tone dhe ne nuk kemi pse sajojme gjera te paqena. Ne jemi nje Komb qe kemi nje histori tonen, me ulje ngritje, me momente sheshhere te veshtira dhe tragjike por padyshim edhe ne si Komb kemi pasur ato momentet tona te lavdise per te cilat kemi plotesisht te drejte te mburremi.
Kaq per tani, shpresoj qe ne te ardhmen do te kemi mundesi te komunikojme me gjate.

P.S.
Nese ma pranon nje keshille, hap nje teme dhe posto punimet e tua. Jam i bindur qe do jete nje teme interesante. Respekt.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 20:54   #168
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,073
Thanks: 15,526
Thanked 13,188 Times in 8,329 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 707
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Gezohem qe njihem Xhemajl dhe mireseerdhe midis nesh. Gdhendja e shqiponjes eshte e arrire si punim.
Persa i perket pjese tjeter, ti mund te kesh lexuar disa postime qe jane te llojit alternativ histori te bera nga nje antare i caktuar ne kete teme. Drejt me thene ne nuk kemi nevoje per ato lloje fantazish. Historia e nje kombi eshte pasuria me e madhe qe ka nje komb. Kur lexojme disa nga keto lloj gjerash, njeriu ndihet i fyer, sepse eshte historia e Kombit tone dhe ne nuk kemi pse sajojme gjera te paqena. Ne jemi nje Komb qe kemi nje histori tonen, me ulje ngritje, me momente sheshhere te veshtira dhe tragjike por padyshim edhe ne si Komb kemi pasur ato momentet tona te lavdise per te cilat kemi plotesisht te drejte te mburremi.
Kaq per tani, shpresoj qe ne te ardhmen do te kemi mundesi te komunikojme me gjate.

P.S.
Nese ma pranon nje keshille, hap nje teme dhe posto punimet e tua. Jam i bindur qe do jete nje teme interesante. Respekt.
Ajo shqiponja mė shumė afron me breshkė me dy koka.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 20:57   #169
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,461
Thanks: 3,636
Thanked 2,931 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ajo shqiponja mė shumė afron me breshkė me dy koka.
Nuk jam dakord. Shume mire e ka nxjerre. Dale se eshte gur dhe jo plasteline.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2019, 20:58   #170
Gent Arbani
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2019
Posts: 20
Thanks: 5
Thanked 51 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Gent Arbani ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Hahahaha andrra nje fjal popullore thuhet ,une ta tregoj lepurin por kot kur ti ndjek gjurmet .Vazhdo
https://web.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater.https://web.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater


Ja linku i nje video materiali.

https://web.facebook.com/DardaniaSac...TIwNDEwNDIzMA/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gent Arbani : 13-01-2019 nė 21:47
Gent Arbani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 18:40   #171
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 673
Thanks: 434
Thanked 158 Times in 90 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

QELESHJA SHQIPTARE,
A MUND TĖ JETĖ AJO, PJESĖ E TRASHĖGIMISĖ BOTĖRORE KULTURORE (UNESCO WORLD HERITAGE)?

E mbajtur nė lashtėsi nga heronj mitikė dhe perėndi tė ndryshme, sot ajo mbijeton nė mėnyrė unikale vetėm si veshje autentike e shqiptarėve. Dėshmitė e pėrdorimit tė saj nė antikitet vijnė prej statujave tė shumta, mozaikėve, numizmatikės, afreskeve etj. Njė veshje tipike e parė te vėllezėrit Dioskurė e tė Odisea, te molosėt Aidoneus e Pirro, edhe te Akili gjithashtu, por edhe te hyjnitė antike si Zeus (edhe Jupiteri latin), Hefest (simbol i shquar i kėsaj perėndie, edhe nė versionin latin, Vullkan), Poseidon, Afėrdita, Kronos, Nike. Pa harruar edhe versionin e qeleshes labe, qylafit, aq tė ngjashėm me version e kapelės frige, e cila mbijetoi si kapelė tipike shqiptare deri nė Mesjetė. Qylafi i heroit pellazgjik, Kadmit, i pėrjetėsuar nė njė vazo nė Luvėr teksa vret Dragoin e Aresit. Po ky qylaf, qeleshja e famshme shqiptare, ėshtė edhe simboli i pėrzgjedhur si prezantues mbi kryet e femrės qė simbolizon Ilirinė, nė veprėn “Illyricum Sacrum” tė Daniele Farlatit. Njė veshje kaq e lashtė e pėrzier me mitin e historinė, e mbajtur nga vdekatarė e hyjni, e shfaqur nė skulptura e piktura dhe pėrfundimisht e mbajtur si shenjė e fortė e identitetit VETĖM, te shqiptarėt, a nuk do tė meritonte njė vėmendje mė tė madhe, njė propozim serioz, pėr vlerėsimin e njė simboli, qė nė mėnyrė mahnitėse vjen qė nga thellėsia e mijėvjeēarėve si dėshmi e njė tradite tė pandėrprerė dhe e njė autoktonie tė heshtur, por kaq tė dukshme e tė qėndrueshme nė kohė? Personalisht, mendoj se po! Nėse do tė bėhej njė propozim qė kjo veshje tė ishte pjesė e Trashėgimisė Botėrore kulturore tė ruajtur nga UNESCO, do tė ishte njė shėrbim i vyer ndaj njė simboli unikal, dėshmi e gjallė e epokave tė lashta. Njė dėshmi shqiptare...

RREGULLAT E UNESCO-s PER PRANIMIN SI VLERE E TRASHEGIMISE BOTERORE

Per te gjithe ata qe jane te interesuar ta cojne me tej kete ide poshte po sjell disa informacione qe e justifikojne dhe tregojne se kjo gje mund te realizohet.
Jane ne anglisht dhe jane marre nga faqja e UNESCO-s. Ketu keni edhe adresen ku shkarkohet doracaku i plote me rregullat e vleresimit, aplikimit, ruajtjes, kriteret etj; pra menyra se si funksionon mekanizmi:

The Operational Guidelines for the Implementation of the World Heritage Convention
http\://whc.unesco.org/pg.cfm?cid=57

PDF: http\://whc.unesco.org/archive/opguide12-en.pdf
WORD DOC: http\://whc.unesco.org/archive/opguide12-en.doc

Kushtet e meposhtme jane teresisht te plotesueshme per kete gje, qe qeleshja te jete pjese e trashegimse kultorore boterore e ruajtur nga UNESCO.

II.A Definition of World Heritage

Cultural and Natural Heritage

1. Cultural and natural heritage are defined in Articles 1 and 2 of the World Heritage Convention.

Article 1

For the purposes of this Convention, the following shall be considered as "cultural heritage";
- monuments: architectural works, works of monumental sculpture and painting, elements or structures of an archaeological nature, inscriptions, cave dwellings and combinations of features, which are of Outstanding Universal Value from the point of view of history, art or science;
- groups of buildings: groups of separate or connected buildings which, because of their architecture, their homogeneity or their place in the landscape, are of Outstanding Universal Value from the point of view of history, art or science;
- sites: works of man or the combined works of nature and of man, and areas including archaeological sites which are of Outstanding Universal Value from the historical, aesthetic, ethnological or anthropological points of view.

Article 2

For the purposes of this Convention, the following shall be considered as "natural heritage":
- natural features consisting of physical and biological formations or groups of such formations, which are of Outstanding Universal Value from the aesthetic or scientific point of view;
geological and physiographical formations and precisely delineated areas which constitute the habitat of threatened species of animals and plants of Outstanding Universal Value from the point of view of science or conservation;
- natural sites or precisely delineated natural areas of Outstanding Universal Value from the point of view of science, conservation or natural beauty.

Mixed Cultural and Natural Heritage

2. Properties shall be considered as "mixed cultural and natural heritage" if they satisfy a part or the whole of the definitions of both cultural and natural heritage laid out in Articles 1 and 2 of the Convention.

Cultural landscapes

3. Cultural landscapes are cultural properties and represent the "combined works of nature and of man" designated in Article 1 of the Convention. They are illustrative of the evolution of human society and settlement over time, under the influence of the physical constraints and/or opportunities presented by their natural environment and of successive social, economic and cultural forces, both external and internal.

Movable Heritage

4. Nominations of immovable heritage which are likely to become movable will not be considered.

Outstanding Universal Value

5. Outstanding Universal Value means cultural and/or natural significance which is so exceptional as to transcend national boundaries and to be of common importance for present and future generations of all humanity. As such, the permanent protection of this heritage is of the highest importance to the international community as a whole. The Committee defines the criteria for the inscription of properties on the World Heritage List.

6. States Parties are invited to submit nominations of properties of cultural and/or natural value considered to be of "Outstanding Universal Value" for inscription on the World Heritage List.

7. At the time of inscription of a property on the World Heritage List, the Committee adopts a Statement of Outstanding Universal Value (see paragraph 154) which will be the key reference for the future effective protection and management of the property.

8. The Convention is not intended to ensure the protection of all properties of great interest, importance or value, but only for a select list of the most outstanding of these from an international viewpoint. It is not to be assumed that a property of national and/or regional importance will automatically be inscribed on the World Heritage List.

9. Nominations presented to the Committee shall demonstrate the full commitment of the State Party to preserve the heritage concerned, within its means. Such commitment shall take the form of appropriate policy, legal, scientific, technical, administrative and financial measures adopted and proposed to protect the property and its Outstanding Universal Value.

II.D Criteria for the assessment of Outstanding Universal Value

10. The Committee considers a property as having Outstanding Universal Value (see paragraphs 49-53) if the property meets one or more of the following criteria. Nominated properties shall therefore :

(i) represent a masterpiece of human creative genius;

(ii) exhibit an important interchange of human values, over a span of time or within a cultural area of the world, on developments in architecture or technology, monumental arts, town-planning or landscape design;

(iii) bear a unique or at least exceptional testimony to a cultural tradition or to a civilization which is living or which has disappeared;

(iv) be an outstanding example of a type of building, architectural or technological ensemble or landscape which illustrates (a) significant stage(s) in human history;

(v) be an outstanding example of a traditional human settlement, land-use, or sea-use which is representative of a culture (or cultures), or human interaction with the environment especially when it has become vulnerable under the impact of irreversible change;

(vi) be directly or tangibly associated with events or living traditions, with ideas, or with beliefs, with artistic and literary works of outstanding universal significance. (The Committee considers that this criterion should preferably be used in conjunction with other criteria) ;

(vii) contain superlative natural phenomena or areas of exceptional natural beauty and aesthetic importance;

(viii) be outstanding examples representing major stages of earth's history, including the record of life, significant on-going geological processes in the development of landforms, or significant geomorphic or physiographic features;

(ix) be outstanding examples representing significant on-going ecological and biological processes in the evolution and development of terrestrial, fresh water, coastal and marine ecosystems and communities of plants and animals;

(x) contain the most important and significant natural habitats for in-situ conservation of biological diversity, including those containing threatened species of Outstanding Universal Value from the point of view of science or conservation.

11. To be deemed of Outstanding Universal Value, a property must also meet the conditions of integrity and/or authenticity and must have an adequate protection and management system to ensure its safeguarding.

II.E Integrity and/or authenticity

II.E Integrity and/or authenticity

Authenticity

12. Properties nominated under criteria (i) to (vi) must meet the conditions of authenticity. Annex 4 which includes the Nara Document on Authenticity, provides a practical basis for examining the authenticity of such properties and is summarized below.
13. The ability to understand the value attributed to the heritage depends on the degree to which information sources about this value may be understood as credible or truthful. Knowledge and understanding of these sources of information, in relation to original and subsequent characteristics of the cultural heritage, and their meaning, are the requisite bases for assessing all aspects of authenticity.

14. Judgments about value attributed to cultural heritage, as well as the credibility of related information sources, may differ from culture to culture, and even within the same culture. The respect due to all cultures requires that cultural heritage must be considered and judged primarily within the cultural contexts to which it belongs.

15. Depending on the type of cultural heritage, and its cultural context, properties may be understood to meet the conditions of authenticity if their cultural values (as recognized in the nomination criteria proposed) are truthfully and credibly expressed through a variety of attributes including:
• form and design;
• materials and substance;
• use and function;
• traditions, techniques and management systems;
• location and setting;
• language, and other forms of intangible heritage;
• spirit and feeling; and
• other internal and external factors.

16. Attributes such as spirit and feeling do not lend themselves easily to practical applications of the conditions of authenticity, but nevertheless are important indicators of character and sense of place, for example, in communities maintaining tradition and cultural continuity.

17. The use of all these sources permits elaboration of the specific artistic, historic, social, and scientific dimensions of the cultural heritage being examined. "Information sources" are defined as all physical, written, oral, and figurative sources, which make it possible to know the nature, specificities, meaning, and history of the cultural heritage.

18. When the conditions of authenticity are considered in preparing a nomination for a property, the State Party should first identify all of the applicable significant attributes of authenticity. The statement of authenticity should assess the degree to which authenticity is present in, or expressed by, each of these significant attributes.

19. In relation to authenticity, the reconstruction of archaeological remains or historic buildings or districts is justifiable only in exceptional circumstances. Reconstruction is acceptable only on the basis of complete and detailed documentation and to no extent on conjecture.
BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2019, 19:23   #172
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,536
Thanks: 8,558
Thanked 6,598 Times in 2,767 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

noi qeleshe katnaresh me brekushe, xhoke ene gamor nga Shqipnia Mesme nuk bon ti Gento? Vetem kshu plisa nga Kosova bon?
nji si ky ktu ke ky filmi:
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 17:45   #173
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 326
Thanks: 37
Thanked 29 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Interesant osht fenotipi , edhe realizimi qe armiku o ka punon , nga plisi i jon e kan ndrru kadaldale te kjo form , amo fenotipi osht shqiptar , edhe pse n'irak

Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2019, 21:27   #174
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

ODISEA ME QELESHE TE BARDHE
Nje afresk antik ne Itali qe tregon jo vetem perdorimin e qeleshes, por edhe ngjyren e bardhe te saj.
______
Ulysses and Polyphemus - Vestibule of Polyphemus - Villa Romana del Casale - Italy


__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-05-2019, 12:07   #175
ajzberg
ajzberg
 
Avatari i ajzberg
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 106
Thanks: 37
Thanked 93 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
ajzberg ka njė atmosferė spektakolareajzberg ka njė atmosferė spektakolareajzberg ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Plisi ----ne Shqiperi i thone qeleshe ,qylaf etj..
Etimologjikisht nuk jam i bindur me spjegimet qe u dhane ketu,Plis eshte :capa: qe ben beli kur ngulet ne toke dhe kthehet permbys masa e dheut...
Qeleshe ,keshtu e kemi ditur dhe pak a shume mund te themi se eshte fjale shqipe ,KE LESH,ajo qe vihet ne koke qe mbulon floket ,ku floket i thone dhe lesh....
Eshte e njejta llogjike si fjala kemish ,qe padrejtesisht e quajme te huazuar nga italishtja ,KE MISH ,ajo qe vishet ne mish ,kemish....
__________________
Dija ėshtė injorancė e mėsuar.....
ajzberg nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-05-2019, 12:50   #176
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 326
Thanks: 37
Thanked 29 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ajzberg Shiko postimin
Plisi ----ne Shqiperi i thone qeleshe ,qylaf etj..
Etimologjikisht nuk jam i bindur me spjegimet qe u dhane ketu,Plis eshte :capa: qe ben beli kur ngulet ne toke dhe kthehet permbys masa e dheut...
Qeleshe ,keshtu e kemi ditur dhe pak a shume mund te themi se eshte fjale shqipe ,KE LESH,ajo qe vihet ne koke qe mbulon floket ,ku floket i thone dhe lesh....
Eshte e njejta llogjike si fjala kemish ,qe padrejtesisht e quajme te huazuar nga italishtja ,KE MISH ,ajo qe vishet ne mish ,kemish....
Problemi osht qe Tosknishtja i thot Qeleshe , e sipas evidences Tosknishtja o e re shum , un kisha me than shekulli i 19et , bashk me shum gjuh tjera , vet historia e Shqipnis tregon qe nji tjeter gjuh osht fol para udhzimeve europiane (formimi i kombeve - shpikje moderne) , kjo fjala qeleshe osht ma shum me lu koqe me juve , pLIS dmth mu ba si lisi , e koka e lisit osht qielli , ps mos u mashtroni me kta lisat e ri , se ktyneher ma t'mdhaj jon kan, ps Pileus osht fjal e shpikne per me than qe fjala plis rrjedh nga pileus , e na e morum vesh qe para 1/2 shekujve grek nuk ka pas (ktu disa po munohun mi ringjall grekt ose fantazin greke) , pra nuk ka pas as pileus po Plis .(edhe pik)
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 00:14   #177
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 20
Thanked 65 Times in 58 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ajzberg Shiko postimin
Plisi ----ne Shqiperi i thone qeleshe ,qylaf etj..
Etimologjikisht nuk jam i bindur me spjegimet qe u dhane ketu,Plis eshte :capa: qe ben beli kur ngulet ne toke dhe kthehet permbys masa e dheut...
Qeleshe ,keshtu e kemi ditur dhe pak a shume mund te themi se eshte fjale shqipe ,KE LESH,ajo qe vihet ne koke qe mbulon floket ,ku floket i thone dhe lesh....
Eshte e njejta llogjike si fjala kemish ,qe padrejtesisht e quajme te huazuar nga italishtja ,KE MISH ,ajo qe vishet ne mish ,kemish....
Nuk eshte puna qe nuk i thone, por qe nuk ka!
Plisi e qeleshja nuk kane gje te perbashket fare.

Pastaj ky titulli eshte tentim shtremberim e turbullim me qellim zvetnimi te nje gjenealogjie te nje kombi qe me nuk eshte ne zhdukje por i zhdukur plotesisht dhe pa kthim.

Nuk eshte kurrfare simboli ai, te ishte simbol e kuptonte gjithe bota qe me te pare.
Por eshte dicka shume me e thelle e me me vlere:
PLISI eshte element gjeneaogjik i etnologjise e etografise se pashkeputur qe nga kohet parahistorike.

Gjenealogji kjo te cilen nuk mund ta zaptoje zdrali.
Plisin mund ta pervetesoje e ta veje ne koke kush te doje, por jo edhe gjenealogjine e tij - ate s'ke si e vjedh askush.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2019, 22:57   #178
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,114
Thanks: 147
Thanked 940 Times in 542 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Orfeus = Rrufe

© Phanes/Protogenos i kozmogonise Orfeike (lexo me poshte), gjeneruesi i jetes qe doli i pari nga veza kozmike e ndare ne dysh (mbi koke dhe nen kembe). Ne se shikoni me kujdes, nga levozhgat e vezes dalin rrufe, flake.Pic. Modena, N.61

Pjesa e eperme e levozhes se vese eshte Plisi, ndersa e ajo e poshtme quhej Birrus. Sipas gjuhes gjenerike greke, emri i sakte i kapeles jugore ishte 'Rufus' ~ e kuqe, gr. Mirepo shqipja e thote qarte, rufus - {rfs, rrfes, dmth rrufes, O_rrfe, nga ku Orpheus!

Birus eshte ne koke te Pirrove te quajtur Neoptoleme dhe Aleksander. Dhe jo me kot. Birrus ishte kapa e Prifterinjeve ndersa Pileus ishte kapa e Mbreterve. Ketu gjejme edhe etimologjine e emrit Pirro, qe nuk do te thote as i kuq e as i gjelber, por rrufe, blitz·[krieg].

Ka shume mundesi qe Sellet/Sulet, prifterinjte kembezabuthur te Dodones te mbanin me sportifivet nje kesule [casuli. lat, ksule. alb], te gjate te tipit Birrus. Ne pamundesi te shqiptonin Ksule, popujt e huaj e humben K/H dhe e shqiptuan [k]Sule.Keto sa po them rezonojne me shkrimet e Baptistit ne nje forum tjeter, me shume se nje dekade me pare, se Aleksander dhe Paris jane dy emra qe duan te thone -Ligjvenes, dhe ate se sitemi i qeverisjes ne Troje dhe Egjipt kishte qene i duplifikuar.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 17-06-2019 nė 23:00
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2019, 23:49   #179
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 673
Thanks: 434
Thanked 158 Times in 90 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Nje rast i perdorimit te plisit ishte edhe ai i paraqitjes
se statusit " NJERI I LIRE ". Kjo thuhet tek fjalori :

++++++++++++
Titulli :
A Dictionary of Classical Antiquities
Mythology, Religion, Literature and Art

Autoret :
O. Seyffert, H. Nettleship, J. E. Sandys

BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2019, 17:05   #180
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,425
Thanks: 79
Thanked 333 Times in 231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Plisi ose Qeleshja, simbol i identitetit te kombit Shqiptar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BARAT Shiko postimin
Nje rast i perdorimit te plisit ishte edhe ai i paraqitjes
se statusit " NJERI I LIRE ". Kjo thuhet tek fjalori :

++++++++++++
Titulli :
A Dictionary of Classical Antiquities
Mythology, Religion, Literature and Art

Autoret :
O. Seyffert, H. Nettleship, J. E. Sandys

Qy njeri i lire....i lire tani (nga casti kur e ven plisin mbi krye), qe nenkupton se paraprakisht ka qene i burgosun ose skllav...(simbas fjalorit qe e pruni Barati kjo)

by freedmen as a sign of their new position.
(freedmen – njerez te liruem/ te liruar , dmth njerez qe paraprakisht nuk kan qene te lire)

Dmth plisin e kan bajt ata qe jane lirue(nga burgu p.sh.) , si shej e pozites se tyne te re.
(simbas fjalorit kjo).

Tjetra ;
It was placed on the head of slaves when sold, as a sign that the vender undertook no responsibility.

(asht vu mbi krye te skllaveve te (sapo)shitun , si shej qe shitsi nuk mban ma pergjegjesi (per ta).

Per rastin tone , spjegime pa lidhje.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur