Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-08-2018, 22:47   #181
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,393
Thanks: 203
Thanked 386 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Esat pashė Toptani nuk ua shiti Shkodrėn malazezėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Shyqyr qe iku ajo kohe se kushedi sa njerez do kishe arrestu e internu ti.Ti jo qe nuk mer vesh nga historia,por nuk je ne gjendje as te pranosh se ekzistojne njerez ne kete bote qe nuk mendojne si ti.Pse duhet te nderhysh sa herre qe shkruaj une? Pse nuk meresh me temen? Ca pret? Kush je ti? Ketu eshte hapesire e lire,nuk eshte auditorium universiteti qe te marim e te japi leksione. Le te shkojne ne te semes te gjithe ata qe transformojne te vertetetn qe genjejne,shpifin,sulmojne,persekutojne,injorojne,s hajne,kercenojne cdo njeri qe nuk mendon si ta.
njeriu i cili mendon jashte kontekstit te fakteve historike eshte budalla.
un marr vesh nga historia aq sa te kuptoj, se kur varrin ta zbukurojne serbet me lule, do te thote se ja u ke rras shqiptareve sa krahu.
cila esht e verteta jote re truthar????

si do internoja njerzit un??? kur ra komunizmi un kam qen 15 vjec.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2018, 22:50   #182
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,191
Thanks: 982
Thanked 522 Times in 332 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Esat pashė Toptani nuk ua shiti Shkodrėn malazezėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ke lexuar ndonje shkrim te Xhufit ose Milos per krimet e sistemit?
Jo Milo dhe Xhufi flasin per ballin,per Zogun,per Skenderbeun,per Enverin por kurre per krimet e komunizmit se ishin vete bijte e kriminelave dhe nuk dalin dot kundra baballareve te tyre.Historiane partiake jane te dy keta Bilot
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2018, 22:52   #183
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,191
Thanks: 982
Thanked 522 Times in 332 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Esat pashė Toptani nuk ua shiti Shkodrėn malazezėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
njeriu i cili mendon jashte kontekstit te fakteve historike eshte budalla.
un marr vesh nga historia aq sa te kuptoj, se kur varrin ta zbukurojne serbet me lule, do te thote se ja u ke rras shqiptareve sa krahu.
cila esht e verteta jote re truthar????

si do internoja njerzit un??? kur ra komunizmi un kam qen 15 vjec.
O bole shqiptaret ja kane futur vetes gjithmone. Mjaft tani se po e hap shume halen e nuk ka lezet se nuk jemi kalamaj. Nuk te kam sulmuar personalisht,ti vjen e nderhyn e ofendon sa here qe te teket.Nuk eshte trimeri dhe inteligjence.ja po te them edhe une ty qe te hyfte ajo palla deri ne fyt. Te vjen mire?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-08-2018, 23:01   #184
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,393
Thanks: 203
Thanked 386 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Esat pashė Toptani nuk ua shiti Shkodrėn malazezėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ke lexuar ndonje shkrim te Xhufit ose Milos per krimet e sistemit?
ca esht ky milo, nuk kam iden me te vogel, pervec se di qe ka qen partiak, nuk kam iden e ciles parti.
persa i perket xhufit, eshte medievalisti me i shquar shqiptar, personalisht, pa u sponsorizuar nga askush, ka bere dhjetra zbulime ne arkivat italiane.
ka harxhu lek nga xhepi i vet, une vet s'do e beja kurre.
une kam pa dreqin e te birin ne itali, nuk besoj se ka shqiptar tjeter si une te kete pare gjithe rrenojat antike te italise. nga veriu deri ne sicilia.
por une e kam bere nga qejfi si turist, dhe ngaqe kam pasion vjetersirat.


per ti bo skanimin komunizmit, keni edi ramen, lul damoten, sali birishen dhe like floririn, po sju mjaftuan kta therrisni dhe vllehun fatos lubonja, babi i tij pushkatoj personalisht pa pike meshire nja ca dhjetra fshatare antikomuniste ne veri dikur.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2018, 00:02   #185
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,393
Thanks: 203
Thanked 386 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Esat pashė Toptani nuk ua shiti Shkodrėn malazezėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ke lexuar ndonje shkrim te Xhufit ose Milos per krimet e sistemit?
drage, na ke thene shume here mua dhe Zet-it se merremi me antikitetin dhe mesjeten, por kurre nuk shkruajme per sistemin komunist.
Ne fakt e kemi bere, pa i kushtuar shume vemendje sepse tashme dihet me hollesi c'ka qene sistemi komunist. Mesa di une Zet eshte antikomunist.
Une vete si kam perkitur kurre, kurre asnje krahu politik, dhe as do i perkas.
Gjithsesi po jap ca pika, shkurt dhe thelbin, ca ka ndodhur me komunizmin ne shqiperi, anet negative dhe ato pozitive.
Tendenca ime eshte ta shoh historine pa emocione, se sa ja dal eshte pune tjeter.
Flojme me negativet.
Se pari, komunizmin ne shqiperi nuk e solli enver hoxha, ai gjeti dy grupe komuniste, ate te korces dhe ate te shkodres, si dhe nje grup i trete. Me ndihmen e jugosllaveve, me sakte te popovicit, ja del mbane te dale ne krye te komunizmit shqiptar, gjate luftes enver hoxha tradheton kosovaret, pas luftes u be nje satelit i titos, shqiperia do kishte perfunduar republike e shtate e jugosllavise nese nuk do kishte ndodhur nje aksident historik konjuktural, afrimi i titos me perendimin dhe largimi nga B.R.S.S. Enver hoxha shkeputet nga ndikimi i titos ne 1948 dhe behet satelit i stalinit. Eshte ironi e madhe por ja qe eshte keshtu, stalini dhe enver hoxha per konjukture nderkombetare, shpetojne pavarsine e shqiperise duke mos lejuar te ndodhe qe shqiperia te behej republike e shtate jogosllave. Nderkohe qe kemi nje ekstremizim te metejshem te diktatures komuniste, lufta e klasave vazhdon egersisht, fise te tera perndiqen vetem per "faj" te ndonje kundershtari rastesor pasiv te sistemit. Te gjithe u bene te barabarte por te varfer. Shume nga te persekutuarit sistemi i ktheu ne spiune te vete, ishte e lehte ta bente....Ekonomia komuniste shkoi ne kolaps te plote ne fund te viteve 80. Enver hoxha ky diktator i pashpirt kishte eliminuar shumicen e 200 "petritave" fizikisht, te gjithe shoket e vet.
Aq i cmendur ishte ky diktator sa eliminoi dhe idhullin e tij te dashurise ne kohen e adoleshences Musine Kokalarin.
Anet pozitive.
Pati nje fare zhvillimi, si ekomomik po ashtu dhe social. analfabetizmi i cili ishte ne shkalle te gjere, mbi 90% e popullsise u zhduk, u hapen me mijra shkolla te te gjitha tipeve, per here te pare ne historine shqiptare u hap nje universitet. Femra shqiptare u clirua nga shtypja fetare(imagjino se ne kohen e zogut shumica e femrave shqiptare kishin burka dhe perce, megjithse dhe zogu ndermori hapa per te oskidentalizuar vendin).
Nuk ekzistonte as konsumimi i droges dhe as klane droge, qetesia e rrugeve shqiptare ishte per tu admiruar, nje femer cfardo, e bukur, e shemtuar, mund te shkonte kudo dhe kurdo, edhe ne mes te nates, nuk kishte pith none qe ti prekte qofte nje fije floku te vetme, sepse e dinte ce gjente po ta bente.
shume lloj krimesh nuk ekzistonin, vjedhje banesash etj, vrasjet ishin shum shum shum te ralla, nje apo dy vrasje ne 20 vjet( nuk kam fjalen per vrasjet politike me gjyqet e komunizmit, por per ato ordineret), sot ndodhin dy tre ne dite vetem ne tirane.
Tashi semiku tall lesht me hidrocentralet, dhe si quan asgje, por un i them semikut se pa hidrocentralet e enver hoxhes, dhe tashi qe po flasim, shqiptaret do jetonin ne epoken e gurit, pa drita.

ky esht pak a shume komunizmi shqiptar, me qindra mijra detaje te tjera qe si kam permendur sigurisht.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ron : 14-08-2018 nė 00:24
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2018, 00:22   #186
violativo
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Aug 2018
Posts: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
violativo ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Esat pashė Toptani nuk ua shiti Shkodrėn malazezėve

Enveri ishte anetar i shoqerise sekrete ku bente pjese edhe Kenedi dhe nuk fshinte roēkadanin me Titon qe ishte nje spiun ordiner anglez !
Historia e Shqiperise (emri i sotem) eshte thelbi i Historise se njerezimit !
Dini gje pse jemi vendi i vetem qe na hoqen edhe pushket e drrases ???
violativo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2018, 00:36   #187
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,393
Thanks: 203
Thanked 386 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Esat pashė Toptani nuk ua shiti Shkodrėn malazezėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga violativo Shiko postimin
Enveri ishte anetar i shoqerise sekrete ku bente pjese edhe Kenedi dhe nuk fshinte roēkadanin me Titon qe ishte nje spiun ordiner anglez !
Historia e Shqiperise (emri i sotem) eshte thelbi i Historise se njerezimit !
Dini gje pse jemi vendi i vetem qe na hoqen edhe pushket e drrases ???
enveri ka qene frank mason, dhe nuk kishte te bente gje me kenedin. por me masonerin franceze te grand orientit. nderlidhen dhe disa gjera me keshillin nocturn. tito po ashtu ishte i grand orientit francez....

pse ai ishte mik me nje klerik si baba faja martaneshin etj, po e le me kaq une.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2018, 00:47   #188
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,393
Thanks: 203
Thanked 386 Times in 252 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Esat pashė Toptani nuk ua shiti Shkodrėn malazezėve

enveri e ka ditur fare sakte vitin kur do binte komunizmi, viti 1989. per kete arsye nuk la si zevendesues asnje nga bijt e vet. ka qene e llogaritur, mbaronte fiks cikli masonik 200 vjecar i filluar me revolucionin francez ne 1789.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ron : 14-08-2018 nė 00:49
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur