Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kėndi i Anėtarėve > Pėrshėndetje & urime

Pėrshėndetje & urime Ju pėrshendesim dhe ju urojmė qėndrim tė mbarė nė kėtė forum.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-06-2017, 00:44   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,256
Thanks: 7,134
Thanked 3,319 Times in 1,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gėzuar 1 qershorin, festėn e fėmijėve

TIRANĖ, 1920
GĖZUAR 1 QERSHORIN, FESTĖN E FĖMIJĖVE, ME NJĖ HISTORI SHQIPTARE . . .
“Kėta vogėlushė shqiptarė u sollėn nė selinė e Kryqit tė Kuq Amerikan [nė Tiranė] pėr disa veshje tė pastra. Ata morėn veshjet dhe infermieret e Kryqit tė Kuq dėgjuan atė lloj historie, tė pėrsėritur, rreth njė fejese shqiptare. Nė kėtė foto (nė tė djathtė) shihet dhėndri i vogėl, i cili ėshtė 5 vjeē. Nusja e tij ėshtė e ulur pranė tij. Ajo ėshtė 4 vjeē e gjysmė. Ata do tė martohen kur dhėndri tė jetė 15 vjeē dhe ajo do tė jetė gruaja e parė, e nderuara. Mė vonė burri i dashur, i cili mund tė ketė nevojė pėr ndihmė shtesė pėr ēifligun e vogėl, mund tė blejė njė grua tė dytė e madje edhe njė grua tė tretė. Njė grua kushton dy dhi (kur pazari ėshtė mbyllur) dhe dy dhi e njė qengj, kur ēmimi i tanishėm, pra i vitit 1920, tė vihet nė jetė nga babai i nuses. “
*E dhimbshme, shqiptare, jo pėr tė qeshur... dhe me mė shumė dhembshuri sa mund tė duket. Quhet mbijetesė...
- Thėnie pėr shqiptarėt
___________________
Burimi:
American National Red Cross photograph collection (Library of Congress)
Repository
Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C. 20540 USA

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2017, 01:08   #2
Puhiza
E mėngjesit
 
Avatari i Puhiza
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Nė kėshtjellėn e njė ėndrre!
Posts: 3,885
Thanks: 1,598
Thanked 1,467 Times in 700 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 96
Puhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėmPuhiza i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gėzuar 1 qershorin, festėn e fėmijėve

Shume flm ....
__________________
Buzėqesh se e tėra u bė pėr njeriun, por njeriu nuk ėshtė e tėra!!
Puhiza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur