Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore > Shkrimtarė tė huaj

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-01-2018, 08:54   #1
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
I angazhuari ALFRED DÖBLINAngazhimi ideologjik dhe politik i Döblin-it nė anėn e “tė harruarve”, qė zgjati gjithė jetėn e tij, ishte fryt i viteve qė jetoi nė vėshtirėsu nė zemėr tė basfondeve tė Berlinit. Döblin-i pėrparoi nga studimet: mė 1911, u bė psikiatėr. E ushtroi profesionin e tij nė njė lagje tė varfėr. Pasioni i tij pėr shkrimin u zhvillua njėkohėsisht me studimet e tij nė mjekėsi dhe, para Luftės sė Madhe, u konsiderua si njė nga shkrimtarėt mė novatorė tė Berlinit letrar

Kur iku nga nazizmi mė 1933, Alfred Döblin iku nga Gjermania. Ai ishte, pa dyshim, njė nga shkrimtarėt mė tė njohur nė vendin e tij, deri nė atė pikė sa aspironte ēmimin Nobel. Me kthimin e tij, mė 1945, askush nuk e mbante mend dhe vdekja e tij, mė 1957, kaloi pa vėmendje.

Kaluan njėzet vjet para se ta rizbulojmė falė Günter Grass, qė e konsideron si njė nga mėsuesit e tij.

Döblin lindi nė njė familje hebreje polake dhe, gjatė fėmijėrisė sė tij, njohu varfėrinė e vėrtetė.

I ati u nis pėr nė Shtetet e Bashkuara me dashnoren e tij, duke lėnė gruan e tij tė vetme me pesė fėmijė. Angazhimi ideologjik dhe politik i Döblin-it nė anėn e “tė harruarve”, qė zgjati gjithė jetėn e tij, ishte fryt i viteve qė jetoi nė vėshtirėsi nė zemėr tė basfondeve tė Berlinit.

Döblin-i pėrparoi nga studimet: mė 1911, u bė psikiatėr. E ushtroi profesionin e tij nė njė lagje tė varfėr. Pasioni i tij pėr shkrimin u zhvillua njėkohėsisht me studimet e tij nė mjekėsi dhe, para Luftės sė Madhe, u konsiderua si njė nga shkrimtarėt mė novatorė tė Berlinit letrar. Mė 1910, filloi njė bashkėpunim me revistėn Der Strum, dhe mė 1915 botoi Tri kėrcimet e Wang Lun, vepėr qė Bertolt Brecht e cilėsoi si thelbėsore pėr punėn e tij.

Pasojnė vite shkrimi tregimesh, artikujsh, esesh dhe diskutimesh qė kulmojnė mė 1929 me publikimin e veprės sė tij mė tė famshme, Berlin Akexanderplatz. Suksesi qė ai njohu pranė publikut dhe kritikės ishte i jashtėzakonshėm. Autorė si Walter Benjamin i njohin vlerėn e prozės novatore nė faqet e tij, qė vendosin nė veprim teknika tė montazhit dhe tė kolazhit. Döblin pėrdor gjuhėn e qytetit, tė zonave tė varfra, tė reklamave, tė jetės moderne. Berlini ėshtė njėkohėsisht njė shtėpi ku jeton dhe arketipi i qytetit, njė mikrokozmos i botės. Gjatė kėsaj kohe, Republika e Weimar-it nxori kthetrat e saj dhe Döblin, qė ishte egėrsisht armiqėsor, mohoi ēdo lloj lidhjeje me njė parti specifike politike. Socialist radikal, ai luftoi kundėr ēdo shenje tė njė diktature imminente dhe, kur makthi i tij u bė realitet, u detyrua tė lėrė Berlinin e tij tė dashur, ku u kthye pas luftės. Mė 1950, Herbert List, qė ashtu si ai ėshtė njė gjerman qė ka ikur nga lufta, e nxori nė fotografi tė ulur nė zyrėn e tij, ku pėrshfaq njė fytyrė tė egėr dhe tė ashpėr.

Mapo
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-01-2018, 08:57   #2
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 432 Times in 251 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: I angazhuari ALFRED DÖBLIN

Me befasoi fakti qe lexova nje artikull te tille ne nje gazet shqiptare !
Me pelqeu dhe mbi te gjitha me rikujtoi dy veprat e tij qe kam lexuar:

Berlin Alexanderplatz. Die Geschichte vom Franz Biberkopf.
Die Ermordung einer Butterblume. Sämtliche Erzählungen. Hrsg. von Christina Althen, 2001, ISBN 3-530-16716-9.

Ushqim i shpirtit !
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur