Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-09-2019, 11:39   #81
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 430 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Shkruani per sy e vesh dhe akoma nuk e keni kuptuar se perse sherbejne shqisat. Per shemull, muve me oshetijne syte nga shkronjat kur lexoj ca gjera ketu, apo ngjyrat qe shikojme edhe symbyllur ne enderra kur fleme xhum.
Njeriu kerkon prova duke jetuar ne mes te provave. C'paradoks: Shpirti i ndjeshem mallkim i zotit per ate qe e ka... ka thone njo ckrymtar i modh.


p.s. se na dolen dy ka ka bashke aty lart ke thenia e ckrymtarit
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2019, 09:39   #82
Noe
Mi vida
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 4,253
Thanks: 533
Thanked 348 Times in 266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 71
Noe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėmNoe i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jeta Shiko postimin
Besimtaret informojn qe ka Zot shkencater jan ne kerkim ,po neve ku jemi ? Ne jemi ata qe flasim per Zotin qe konfirmojm me fjal qe kerkojm me shenja po sa jemi qe e ndjem prezencen e tij ?! mendoj qe te gjithe e ndjejme e ndjen edhe ateistet, e ndjen cdo krijes e krijuar ,gjithe universi e ndjen e dini pse ? Sepse cdo gje behet me vullnetin e tij.

Zoti nuk ekziston...Madje edhe vet shkenca s'ka si ta vertetoje nje gje qe nuk ekziston. Prandaj duke qene qe nuk ekziston kalohet te ideja sikur ekziston dhe krijohet besimi dhe qe udhehiqet nga fete.

Vete njerezimi ka krijuar kete ide ne menyre qe te besoje ne dicka deri me sot. Zoti nuk eshte materie por ide, ne ate te cilin eshte ne ndergjegjen tone
Noe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 17:06   #83
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,781
Thanks: 400
Thanked 647 Times in 435 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Te vetmen gje qe ben Mico Kaku eshte se nuk mbeshtet teorine e stringave tek informacioni. Qe do te thote se teoria e stringave nuk eshte e mbeshtetur tek testimi me eksperiment, por tek ekuacionet matematikore. Testimi me eksperiment ne te cilin bazohet shkenca dhe ecen perpara, pikerisht kte ben, mbledh informacion. Matematika sado e bukur dhe elegante qofte, nuk eshte e thene te pershkruaje realitetin sakte. Jo, ne nuk jetojme ne nje matrix, jo, perderisa kjo te jete e provuar me eksperiment.
Me pelqeu shume kjo qe the, qe nuk jetojme ne nje matrix. Me pelqeve dhe atje kur the qe shkenca mbeshtetet tek prova. Atehere lind pyetja... e provon dot shkenca qe ne nuk jetojme ne nje matrix?

Ceshtja, nuk eshte, qe ne te shpjegojme boten, se jemi shume te pa ditur dhe te pa kualifikuar ne fazen e sotme te zhvillimit dhe emancipimit, per ta bere kete. Ceshtja ketu shtrohet... Te kuptojme sa me mire boten.

Dhe ne procesin e kuptimit te botes asgje nuk merret apsolute, sepse ne nuk e dime te verteten, qe te mund te bejme korrigjime. Korrigjime behen vetem atehere kur je i sigurt per te verteten, sic bene mesuesja Kur korrigjon diktimet. Ajo presupozohet se e njeh mire sintaksen dhe morfologjin dhe korrigjon diktimet e nxenesve ner baze te rregullave te ketyre te fundit. Pra ajo e di te verteten (drejteshkrimin e shqipes), prandaj i lejohet te korrigjoj. Po ne cfare dime?! E dime ne te verteten se si funksionon bota, qe te mund te heqim apo te shtojme variantet e sakte.

E=mc2 eshte gjetur matematikisht dhe provuar fizikisht ne bombat atomike e berthamore. Pra matematika asnjehere nuk ka genjyer. Jemi ne qe nuk jemi ne gjendje ta testojme dot matematiken.

Vertet qe nuk mund te bejme dot nje zgjedhje midis teorise se Stringeve, apo te buzonit x. Mirpo ajo qe duhet thene eshte se Fizika berthamore(ose Mekanika kuantike quheni si te doni) e ka gjetur parimin e saj, pra qe energjia kthehet ne lende. Masa eshte energji e kapur ne gracke. Tani se si kthehet dhe kushe eshte njesia themelore e mases Buzoni x, apo stringet kjo nuk ka rendesi themelore, por thjesht teknike. Pra teorit jane fantazit tona dhe mund te dalin dhe shume te tjera deri sa ne te jemi ne gjendje te testojme te verteten.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 17:08   #84
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,853
Thanks: 16,318
Thanked 10,101 Times in 5,796 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Po pse vetem energjia materie esht? Ka sh lloje energjish
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 17:43   #85
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,781
Thanks: 400
Thanked 647 Times in 435 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Po pse vetem energjia materie esht? Ka sh lloje energjish
Vetem ajo shtriga eshte! Une po them eshte shume e keqe, ti me thua...
E di c'me kerkoi nje here mua ajo...

Me pa qe kisha ftohte dhe me tha "te ngrohe une, vetem me transformo" Me kerkoi ta tranformoja. Dhe une e futa ne reflektor dhe e transformova, nga energji elektrike ne energji termike. Cudi Performanse... Megjithese nuk ngjanin fare me njera tjetren ishte po e njejta.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 18:07   #86
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 264
Thanks: 357
Thanked 115 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Vetem ajo shtriga eshte! Une po them eshte shume e keqe, ti me thua...
E di c'me kerkoi nje here mua ajo...

Me pa qe kisha ftohte dhe me tha "te ngrohe une, vetem me transformo" Me kerkoi ta tranformoja. Dhe une e futa ne reflektor dhe e transformova, nga energji elektrike ne energji termike. Cudi Performanse... Megjithese nuk ngjanin fare me njera tjetren ishte po e njejta.
Po ti, tė tha shtriga diē se si budallakia transformohet nė dituri?
ricky_ch ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 18:13   #87
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,853
Thanks: 16,318
Thanked 10,101 Times in 5,796 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Aman cdo gje me seks e kthen lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 18:14   #88
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Nuk besoj qe ka thane qe zoti ekziston por besoj ka thane qe vazhdojm pas vdekjes , ndoshta edhe rilindje apo nje shkencetar tjeter e ka thane. Kjo osht shume e njejt me filozofin e Buddhisme.
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 18:43   #89
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,781
Thanks: 400
Thanked 647 Times in 435 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Aman cdo gje me seks e kthen lol
Performance...
Nuk ka asgje, po asgje seksuale aty! Cfare kuptove aty per seksuale?!

Po te thosha qe energjia eshte nje, ne e perceptojme ne forma te ndryshme.

Nejse, me fal qe nuk me kuptove.
Energjia eshte nje madhesi fizike, domethene eshte matja e aftesis se nje trupi(apo nje sistemi fizik) per te kryer pune. Jo puna e kryer, por aftesia qe ka ky trup qe te kryej nje pune. Kjo aftesi matet dhe quhet energji. Njesia matese e saj eshte Xhauli apo zhuli(j).

Une thjesht po te vizatoja ligjin e trete te Njutonit, ne nje shembull konkret. Pra qe energjia nuk shuhet, ajo tranformohet nga nje forme ne nje tjeter. Vertet e nisa me shaka, por jo seksuale.

Pershendetje Performanse jeni shume e kendeshme.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga peshkaqeni33 : 23-09-2019 nė 18:53
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 18:44   #90
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,853
Thanks: 16,318
Thanked 10,101 Times in 5,796 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Ok ti po flet per subatomic , un per quantum science.
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 21:19   #91
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 387
Thanks: 60
Thanked 225 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Me pelqeu shume kjo qe the, qe nuk jetojme ne nje matrix. Me pelqeve dhe atje kur the qe shkenca mbeshtetet tek prova. Atehere lind pyetja... e provon dot shkenca qe ne nuk jetojme ne nje matrix?
Jo, nuk duhet ta beje kete pyetje, e para sepse me dukesh goxha person i ditur nga niveli i informacionit qe percjell, dhe e dyta ke dale ne pozicionin klasik te besimtarit te indoktrinuar. Pyetja jote eshte e tipit, e provon dot se nuk ekziston zoti Bumba i fisit te afrikes qendrore Boshongo?
Citim:
Ceshtja, nuk eshte, qe ne te shpjegojme boten, se jemi shume te pa ditur dhe te pa kualifikuar ne fazen e sotme te zhvillimit dhe emancipimit, per ta bere kete. Ceshtja ketu shtrohet... Te kuptojme sa me mire boten.

Dhe ne procesin e kuptimit te botes asgje nuk merret apsolute, sepse ne nuk e dime te verteten, qe te mund te bejme korrigjime. Korrigjime behen vetem atehere kur je i sigurt per te verteten, sic bene mesuesja Kur korrigjon diktimet. Ajo presupozohet se e njeh mire sintaksen dhe morfologjin dhe korrigjon diktimet e nxenesve ner baze te rregullave te ketyre te fundit. Pra ajo e di te verteten (drejteshkrimin e shqipes), prandaj i lejohet te korrigjoj. Po ne cfare dime?! E dime ne te verteten se si funksionon bota, qe te mund te heqim apo te shtojme variantet e sakte.

E=mc2 eshte gjetur matematikisht dhe provuar fizikisht ne bombat atomike e berthamore. Pra matematika asnjehere nuk ka genjyer. Jemi ne qe nuk jemi ne gjendje ta testojme dot matematiken.

Vertet qe nuk mund te bejme dot nje zgjedhje midis teorise se Stringeve, apo te buzonit x. Mirpo ajo qe duhet thene eshte se Fizika berthamore(ose Mekanika kuantike quheni si te doni) e ka gjetur parimin e saj, pra qe energjia kthehet ne lende. Masa eshte energji e kapur ne gracke. Tani se si kthehet dhe kushe eshte njesia themelore e mases Buzoni x, apo stringet kjo nuk ka rendesi themelore, por thjesht teknike. Pra teorit jane fantazit tona dhe mund te dalin dhe shume te tjera deri sa ne te jemi ne gjendje te testojme te verteten.
Meqenese ke permendur E=mc2 te Einstein, ke dale ne shteg.
Problemi me i madh i fizikes dhe i cili ka mbetur i pazgjidhur eshte ky. Konflikti i relativitetit te pergjithshem te Einstein me fiziken kuantike. C'do te thote kjo? (Me fjale te pergjithshme) Ligjet qe vlejne per makrokozmosin(relativiteti i pergjithshem i Einstein) jane te paaplikueshme ne mikrokozmos(ne boten e kuanteve). E thene kjo ndryshe ne menyre paksa me te detajuar eshte pak a shume keshtu. Sipas relativitetit te pergjithshem te Einstein, njera nder kater forcat themelore ne natyre, fushat gravitacionale jane nje entitet i vazhdueshem ne natyre, ato gjithashtu jane kater dimensionale(3 hapesire dhe 1 kohe). Ndersa ne fiziken e kuanteve fushat gravitacionale jane te pavazhdueshme dhe jane te percaktuara nga quanta(kuanta). Ne quantum field theory fushat gravitacionale veprojne lokalisht sipas se mirepercaktuares kuanta.
per te zgjidhur kete konflikt madhor ne fizike ka nevoje te zhvillohet nje teori e gjithckaje (theory of everything) qe te shpjegoje cdo gje. Ne kete kuader kane dale keto teorite matematikore si M theory apo string theory, e cila nuk merr parasysh kater dimensionet e Einstein, por jane shume dimensionale.
Ky Kaku pikerisht kete teorine e fundit mbeshtet, teorine e stringave.
Duket vertet teori elegante. Kaku propozon dhe shume universet(multiverse) paralele...nuk ka vetem nje peshkaqen, por ka nje pafundesi peshkaqenesh ne nje pafundesi universesh. Keta fetaret tip rolexi apo ky Ice eksitohen kot, sepse teoria e stringave dhe zoti i Mico Kakut, eshte komplet i ndryshem nga allahu i tyre. Eshte pak a shume nje zot i Spinozes, deus sive natura.

Sipas meje, epersia e padiskutueshme e relativitetit te pergjithshem te Einstein kundrejt teorise se fijeve(stringave) konsiston ne faktin se teoria e Eistein eshte e provuar me eksperiment, kurse stringat nuk ka shance te provohen me eksperiment, as shume universet. jane te provuara vetem matematikisht, si te thuash ne nje fare menyre.
Jo, peshkaqen, ne nuk jetojme ne nje matrix, duhet ta provosh, ti apo dikush tjeter.

Fimin matrix e kam pare me kohe, Keanu Reeves eshte aktor madheshtor, por me pelqen me shume tek John Wick.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 23-09-2019 nė 21:21
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 22:01   #92
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,781
Thanks: 400
Thanked 647 Times in 435 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Me vjen mire Dallas, qe mderhyre ne bised. Eshte mire te rrahim mendime se mesojme me shume.

Dallas, nuk ka lidhje teoria e Ajnshtajnit qe i perket Makrofizikes me fiziken berthamore(mekaniken kuantike) qe eshte Mikrofizika. Jane dy dege te ndryshme qe nuk mund ti krahasosh. Dhe nuk perputhen me njera tjetren, sepse edhe objektin e studimit nuk e kane te njejte.

Makrofizika ka ne themel te saj studimin e lendes dhe sjelljen e saj ne hapesire. Kurse Mikrofizika e ka nisur me studimin e lendes, pra Radhefordi e nisi te studionte thermijen me te vogel te lendes atomin prandaj e quajhti fizike berthamore, por me kalimin e kohes, vune re qe pjeset perberse te atomit nuk ishin thermija lendore, pra nuk kishin mase, por ishin thermia kuatike, pra puro energji. Prandaj u quajt me vone mekaika kuantistike. Edhe sot kerkojne te gjejne se kush nga thermijat e atomit eshte ajo qe permban masen. Jane hedhur disa reori per pjesezen me te vogel te lendes qe eshte thermija qe i jep atomit mase. Nje nga ato eshte teoria e stringeve, ku energjia sillet si mase ne teresin e saj atomike, kurse teoria tjeter eshta ajo e buzonit x, qe mendohet se eshte pjeseza atomike qe i jep mase atomit. Keto jane dy teori qe nuk kane lidhje me Ajnshtajnin dhe teorin e tij.

Ajnshtajni e nisi me studimin e drites dhe doli ne perfundimin se nuk ka shpejtesi me te madhe se ajo. Kjo binte ndesh me teorin e gravitetit te Njutonit nga pikpamja konceptuale, sepse Njutoni e konsideronte fushen te gjithekoheshme ne teorin e tij, kurse Ajnshtajne thoshte qe fusha perhapet me nje fare shpejtesie, qe eshte ajo e drites. Mirpo kjo hidhte posht gjithe strukturen e hapsires dhe te sjelljes se trupave ne te. Keshtu qe Ajnshtajnit iu desh te perpunonte nje teori te veten qe te shpjegonte gjithe ekujlibrat qe kishte prishur ne fizike ideja e tij per shpejtesin universale te drites. Ai perdori gjeometrin e kurbatures se Gausit, per te shpjeguar teorin e tij. Gjeometria e Gausit eshte gjeometri qe shqyrtonte harkimet e hapsires dhe ligjet gjeometrike te saj, te cilat ishin krejtesisht te ndryshme nga gjeometria e Euklidit qe shqyrtonte gjeometrine e planit. Keshtu qe Ajnshtajne duke shrytezuar gjeometrin e Gausit, arriti ne perfundimin qe Graviteti nuk eshte fushe por nje veti e mases qe prishe hapsiren. E keshtu me radhe dhe krijoi teorin e tij te relativitetit. Qe nuk eshte gje tjeter vecse perpunim dhe permirsim i teorise se njutonit por me disa koncepte te reja qe shpjegonin fenomene, qe teoria gravitacionale e Njutonit nuk i shpjegonte. Pershembull perthuerjen e drites nga graviteti, apo perthyerjen e kohes.

E leme me kaq per sot... Llafosemi neser.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 22:15   #93
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jeta Shiko postimin
Besimtaret informojn qe ka Zot shkencater jan ne kerkim ,po neve ku jemi ? Ne jemi ata qe flasim per Zotin qe konfirmojm me fjal qe kerkojm me shenja po sa jemi qe e ndjem prezencen e tij ?! mendoj qe te gjithe e ndjejme e ndjen edhe ateistet, e ndjen cdo krijes e krijuar ,gjithe universi e ndjen e dini pse ? Sepse cdo gje behet me vullnetin e tij.

Per cilin nga ata e ke fjalen ? !! Ate hebre, te krishter, islamik, budist, hindu.....etj????
Apo per ata pagane qe kane qene me qindra ?
Jo per gje por edhe keta e ndjenin zotin njellojė si ty dhe ata thone se cdo gje behet nga vullneti i tyre.

Une jam pak konfuz ne fakt sdi ta sqaroje. ..Se Kush eshte zoti ne radhe te pare e pastaj te ndjeje présencen e tije.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 22:40   #94
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 387
Thanks: 60
Thanked 225 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Me vjen mire Dallas, qe mderhyre ne bised. Eshte mire te rrahim mendime se mesojme me shume.

Dallas, nuk ka lidhje teoria e Ajnshtajnit qe i perket Makrofizikes me fiziken berthamore(mekaniken kuantike) qe eshte Mikrofizika. Jane dy dege te ndryshme qe nuk mund ti krahasosh. Dhe nuk perputhen me njera tjetren, sepse edhe objektin e studimit nuk e kane te njejte.

Makrofizika ka ne themel te saj studimin e lendes dhe sjelljen e saj ne hapesire. Kurse Mikrofizika e ka nisur me studimin e lendes, pra Radhefordi e nisi te studionte thermijen me te vogel te lendes atomin prandaj e quajhti fizike berthamore, por me kalimin e kohes, vune re qe pjeset perberse te atomit nuk ishin thermija lendore, pra nuk kishin mase, por ishin thermia kuatike, pra puro energji. Prandaj u quajt me vone mekaika kuantistike. Edhe sot kerkojne te gjejne se kush nga thermijat e atomit eshte ajo qe permban masen. Jane hedhur disa reori per pjesezen me te vogel te lendes qe eshte thermija qe i jep atomit mase. Nje nga ato eshte teoria e stringeve, ku energjia sillet si mase ne teresin e saj atomike, kurse teoria tjeter eshta ajo e buzonit x, qe mendohet se eshte pjeseza atomike qe i jep mase atomit. Keto jane dy teori qe nuk kane lidhje me Ajnshtajnin dhe teorin e tij.

Ajnshtajni e nisi me studimin e drites dhe doli ne perfundimin se nuk ka shpejtesi me te madhe se ajo. Kjo binte ndesh me teorin e gravitetit te Njutonit nga pikpamja konceptuale, sepse Njutoni e konsideronte fushen te gjithekoheshme ne teorin e tij, kurse Ajnshtajne thoshte qe fusha perhapet me nje fare shpejtesie, qe eshte ajo e drites. Mirpo kjo hidhte posht gjithe strukturen e hapsires dhe te sjelljes se trupave ne te. Keshtu qe Ajnshtajnit iu desh te perpunonte nje teori te veten qe te shpjegonte gjithe ekujlibrat qe kishte prishur ne fizike ideja e tij per shpejtesin universale te drites. Ai perdori gjeometrin e kurbatures se Gausit, per te shpjeguar teorin e tij. Gjeometria e Gausit eshte gjeometri qe shqyrtonte harkimet e hapsires dhe ligjet gjeometrike te saj, te cilat ishin krejtesisht te ndryshme nga gjeometria e Euklidit qe shqyrtonte gjeometrine e planit. Keshtu qe Ajnshtajne duke shrytezuar gjeometrin e Gausit, arriti ne perfundimin qe Graviteti nuk eshte fushe por nje veti e mases qe prishe hapsiren. E keshtu me radhe dhe krijoi teorin e tij te relativitetit. Qe nuk eshte gje tjeter vecse perpunim dhe permirsim i teorise se njutonit por me disa koncepte te reja qe shpjegonin fenomene, qe teoria gravitacionale e Njutonit nuk i shpjegonte. Pershembull perthuerjen e drites nga graviteti, apo perthyerjen e kohes.

E leme me kaq per sot... Llafosemi neser.
Bej update.
Si nuk paska lidhje? Eshte konflikti me i madh i fizikes. Teoria e stringave prandaj eshte zhvilluar, per te pajtuar kete konflikt, relativitetin me kuantet. Ka nje parim universal as above so below, ose e thene me fjale te tjera, ligjet qe qeverisin universin llogjikisht duhet te jene te njejta, si ne makro, dhe ne mikro(quantet). Mirepo ne aparence nuk eshte keshtu, ligjet ne makro nuk vlejne ne mikro.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 22:44   #95
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Bej update.
Si nuk paska lidhje? Eshte konflikti me i madh i fizikes. Teoria e stringave prandaj eshte zhvilluar, per te pajtuar kete konflikt, relativitetin me kuantet. Ka nje parim universal as above so below, ose e thene me fjale te tjera, ligjet qe qeverisin universin llogjikisht duhet te jene te njejta, si ne makro, dhe ne mikro(quantet). Mirepo ne aparence nuk eshte keshtu, ligjet ne makro nuk vlejne ne mikro.

Pikerisht ky eshte nje nga problemet e fizikes moderne.
Makro dhe mikro duket se drejtohen nga ligje te ndryshme.

Ata po kerkojne celesin apo ligjin (teorine ) qė i njeheson dhe i shpjegon te dyja.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 23:11   #96
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 387
Thanks: 60
Thanked 225 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Pikerisht ky eshte nje nga problemet e fizikes moderne.
Makro dhe mikro duket se drejtohen nga ligje te ndryshme.

Ata po kerkojne celesin apo ligjin (teorine ) qė i njeheson dhe i shpjegon te dyja.
Po pra, ekzakt, dhe po punohet me stringat( fijet), universet paralele etj.
Duhet nje teori e gjithckaje/theory of everything.

Kta fetaret mos eksitohen kot lol, nuk ka te beje fare allahu i kuranit dhe as jehovai i bibles. E shumta e shumta deus sive natura/zoti eshte natyra, "zoti" i Spinozes per te cilin flet dhe Ainshtaini.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 23:20   #97
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Po pra, ekzakt, dhe po punohet me stringat( fijet), universet paralele etj.
Duhet nje teori e gjithckaje/theory of everything.

Kta fetaret mos eksitohen kot lol, nuk ka te beje fare allahu i kuranit dhe as jehovai i bibles. E shumta e shumta deus sive natura/zoti eshte natyra, "zoti" i Spinozes per te cilin flet dhe Ainshtaini.
Teoria e stringave dominon per momentin. Nuk dihet nese do mund te vertetohet ndonjėherė.


Per mua per te bere hapin gjigand duhet te zberthehen d'y elementet baze te botes qe jane materia dhe hapsira. Duhet te kuptojme sakte se cjane te dyja dhe si bashkeveprojne me njerą tjetren.
Deri sot i marim si te mireqena jo vetem keto por edhe koncepte si energjią koha etj. Te cilat nuk dihet se cfare jane.

Per d'y te parat kot nje ide qe kam une vete eshte se ne fakt duhet te jene si akulli me ujin dmth respektivisht materia akulli dhe hapsira uji. Duhet te kene vetine te shenderrohen ne njera tjetren. Me sakte ajo qe quajme matériel nuk eshte vecse nje "kondesim" apo " ngurtesim" i hapsires.
Kjo i bie qe jane faqe te se njejtes monedhe dhe se ne fund e gjithe bota eshte nje apo e njejta gje panvaresisht aparances.

Fźtaret duhet ti meshirojme se Sdine se cbejne.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 23-09-2019 nė 23:22
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 23:22   #98
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 387
Thanks: 60
Thanked 225 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Kur zbuloi bosonin Higgs fizikani nobel Lederman, shkroi nje artikull duke i vene nje emertim si goddamn particle, thjesht per te treguar veshtiresine e zbulimit. Me pas bosoni nga mediat merr nick name te gabuar si god's particle/ thermija e zotit, duke eksituar gjith fetaret e botes. Ne fakt mos fol kurre me nje fizikan duke i thene thermija e zotit, se do tallet dhe qeshe.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 23:32   #99
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 387
Thanks: 60
Thanked 225 Times in 140 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Teoria e stringave dominon per momentin. Nuk dihet nese do mund te vertetohet ndonjėherė.


Per mua per te bere hapin gjigand duhet te zberthehen d'y elementet baze te botes qe jane materia dhe hapsira. Duhet te kuptojme sakte se cjane te dyja dhe si bashkeveprojne me njerą tjetren.
Deri sot i marim si te mireqena jo vetem keto por edhe koncepte si energjią koha etj. Te cilat nuk dihet se cfare jane.

Per d'y te parat kot nje ide qe kam une vete eshte se ne fakt duhet te jene si akulli me ujin dmth respektivisht materia akulli dhe hapsira uji. Duhet te kene vetine te shenderrohen ne njera tjetren. Me sakte ajo qe quajme matériel nuk eshte vecse nje "kondesim" apo " ngurtesim" i hapsires.
Kjo i bie qe jane faqe te se njejtes monedhe dhe se ne fund e gjithe bota eshte nje apo e njejta gje panvaresisht aparances.

Fźtaret duhet ti meshirojme se Sdine se cbejne.
Nuk e di a ke arritur vete ne kte koncept me anen e llogjikes(it would be great) apo e ke lexuar diku??? Sepse ke dale fiks tek modeli matematikor i Minkowskit, sipas te cilit hapesira dhe koha jane nje e tere e quajtur continuum, ose continuum space-time....vazhdimesia hapesire-kohe.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 23-09-2019 nė 23:36
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2019, 23:40   #100
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Nuk e di a ke arritur vete ne kte koncept me anen e llogjikes(it would be great) apo e ke lexuar diku??? Sepse ke dale fiks tek modeli matematikor i Minkowskit, sipas te cilit hapesira dhe koha jane nje e tere e quajtur continum, ose continuum space-time.
As e kam idene fare Kush eshte ky.
Por eshte llogjike sepse burimi duhet te jete nje dhe nga nje shi lindin te kundertat.
Psh hapsira eshte e njetrajteshme homogjene dhe e pandryshueshme.
Materia eshte e shperndare heterogjene dhe teper aktive e ndryshueshme.
Jane te kunderta ne pamje te pare. .dhe ashtu jane sepse kjo bote nga aty fillon nga d'y te kundertat.
Si ai simboli kinez si quhen yin e yen. ..por ama te dy jane brenda nje rrethi te vetem dhe bashkeveprimi midis tyre eshte bazat e botes.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur