Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-01-2016, 08:18   #21
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Xheve dhe Fehmi Lladrovci

Tė tjerėt pėr Fehmi LladrovcinAdem Demaēi:"Nuk kam pasė dėshirė ta mendoj Drenicėn pa Fehmi Lladrovcin. Mirėpo lufta i ka ligjet e veta. Fehmi Lladrovci ishte njė njeri qė tė gjitha sendet nė jetėn e tij i kuptonte shumė seriozisht. Fehmi Lladrovci ishte njė nga ata qė nuk u largua nga lufta kurrė, edhe nė luftėn ilegale, edhe nė luftėn e armatosur ishte nė vijėn e parė tė frontit. Meritat e Fehmi Lladrovcit janė tė mėdha pėr shtetin e pavarur tė Kosovės. Vetėm kur tė krijohet Kosova e pavarur, vetėm atėherė do tė jetė Pėrmendorja qė e meriton Fehmi Lladrovci, vetėm atėherė mund tė themi se e kemi kryer detyrėn tonė. Drenica heroike do tė dijė tė ruajė pėrmendoren e Fehmi Lladrovcit”.Murat Jashari:"Baca Adem ka pasė besim shumė tė madh tek Fehmi Lladrovci. Deri nė vdekje, thoshte, nuk ndahem prej tij. Pėr familjen tonė Feha ka qenė si Ademi, si Hamza, si Rifati, ka qenė njė vėlla i tyre, njė mixh i joni. Luftėtarė ka pasė Shqipėria, ka qenė normale, edhe diplomatė, politikanė, por qė t’i ketė njė njeri tė dyja, edhe luftėtar, edhe politikan, ato i ka pasė nė kėtė luftė veē Fehmi Lladrovci”.Lulėzim Jashari:
"Baca Fehė ka folė tė njėjtat fjalė, si atėherė kur ka hyrė nė lėvizjen ilegale nė vitin 1976, ato fjalė i ka folė edhe para gjyqit nė vitin 1986, ato fjalė i ka folė edhe nė vitin 1998, dhe me ato fjalė ka vdekė. Ai ka pasė principet e preme, tė sakta, nuk ka pa se mos preket kush, por i ka shprehė principet e veta saktėsisht".Agim Ēeku:
"Jam i lumtur qė i takoj tė njėjtit komb qė i takonte edhe Fehmi Lladrovci. Fehmi Lladrovci tė gjitha provimet nė jetėn e tij, dhe ato provime janė jo vetėm tė shkollės, por provimi i atdhedashurisė, provimi i trimėrisė, i guximit, i heroizmit, provimi i organizimit, i komandimit dhe i drejtimit, provimi i artit tė luftės: tė gjitha kėto provime Fehmi Lladrovci i dha me notėn shkėlqyeshėm..."Ali Ahmeti:
"Fehmiu ishte i lindur pėr aksione tė mėdha dhe pėr beteja tė lavdishme. Ai dinte tė mbahej fort si shkėmbi, edhe atėherė kur tė tjerėt jo vetėm nuk qėndronin, por edhe kur mbetej vetėm. Ishte i vendosur, tė tillė e kishte edhe shoqen e tij tė jetės, tė madhėrishmen Xhevė. Fehmiu ishte dhe mbetet simbol i luftės pėr liri dhe unitet kombėtar”.Ramush Haradinaj:
"Fehmiu ishte njė nga njerėzit me vizion mė tė qartė pėr Kosovėn. Ishte njė burrė trim i pazakontė dhe si i tillė ka mbetė nė historinė e kombit tonė. Unė kam pasur fatin tė jem nė tė njėjtėn vijė me tė, tė jem shok dhe bashkėluftėtar i tij dhe kėtė nder nuk e ka pasur kushdo. Kishte shpirt tė pastėr, sulmet i ka pėrballue me buzėqeshje, unė kam qenė gjithnjė nė lidhje me punėt e tij...”.Servet Pėllumbi:
"Njė popull qė nxjerr bij tė tillė, qė thonė se mė e shtrenjtė ėshtė liria se jeta, ai popull ėshtė i pavdekshėm. Fehmiu ėshtė e vėrtetė se e ka dashur shumė Shqipėrinė, por edhe Shqipėria e ka dashur, e do dhe do ta dojė, jo vetėm Fehmiun dhe Xhevėn, por tė gjithė ata qė luftojnė pėr liri, tė gjithė ata qė nuk harrojnė shqipen dykrenare, nuk harrojnė gjuhėn shqipe...”.Profesor doktor Agim Vinca :VDEKJA E LUFTĖTARITThonė se ndėrsa po vdiste

nga plagėt e marra nė fushėbetejė

diku rrėzė Ēiēavicės,

komandanti Fehmi Lladrovci

paskėsh thėnė vetėm njė fjalė:Po shkoj tek Adem Jashari!

Dhe paskėsh mbyll sytė i qetė,

siē i ka hije njė luftėtari.Lamtumirė Fehmi!

Lamtumirė Adem!

Lamtumirė kapedanė!

Me ju Kosova u bind se kishte bij,

Me ju e ndje veten nanė!Nėntor 1998

Mensur Kasumi:
"Me dashtė zoti veē pesė Fehmi Lladrovci tė kishte nė Kosovė, Kosova shpejt kishte me qenė e lirė”.Fadil Bajrami:"Fehmi Lladrovci ka qenė njė njeri qė ka jetue pėr luftėn. Nuk kishte ide tjetėr mė tė madhe tek ai”.Shaban Shala:
"Natyra e Fehmiut, fjalėt e tij, sjellja e tij e ka bėrė pėr vete dhomėn, mikun dhe vendin ku ka qenė pėr herė tė parė. Ka qenė pėrfaqėsues i dyanshėm, edhe i Kosovės, nė rrethin e gjerė tė studentėve; por edhe pėrfaqėsues nė instancat e atėhershme tė lėvizjes ēlirimtare tė Kosovės, anėtar i shtabit tė luftės. Ai pėr mua ka qenė luftėtar, epror, komandant, ai ka qenė gjithkund dhe pėr gjithēka”.Ramush Tahiri:
"Njohja e parė ėshtė kjo: mė ka lėnė pėrshtypje sinqeriteti i jashtėzakonshėm, besnikėria e jashtėzakonshme dhe ndjenja se kur tė rrish me tė, rri mė mirė se me vetveten”.Izet Ibrahimi:
"Mė tha doktor Hafir Shala se Feha, si dėshironte ai ta quante Fehmi Lladrovcin, bashkė me Xhevėn dhe shokė tė tjerė kanė ardhur nė Kosovė. Nė bazė tė gjithė asaj qė kisha krijuar pėr ta, mė erdhi njė lehtėsim, vetja mė ėshtė dukur mė i sigurtė, optimizmin e vėreje tek tė gjithė shokėt qė ishin nė Kosovė.Tė gjithė besonim se Fehmiu do tė jetė i palėkundur nga pozicioni i tij luftarak. Por asnjė nuk mundėm tė paramendonim se rėnia e tyre do tė jetė aq heroike. Nga kjo u binda se imagjinata qė kisha krijuar pėr ta, ishte mė e varfėr se sa ishin Ata nė tė vėrtetė”.Nuredin Lushtaku:
"Pėr herė tė parė bacin Fehė e kam njohė prej fjalėve tė Adem Jasharit. Ademi na ka treguar se po vjen Feha e do tė jemi mė tė fortė. Tė tjerė kanė thėnė se ėshtė nisė njė grup i papėrgjegjshėm dhe se nuk duhet tė bashkėpunohet me ta. Ademi i ka thėnė se ata janė shokė tė mi, Feha ėshtė shoku im, vėllai im, dhe nuk mė ndan kush prej tyre, veē vdekja”.Zenun Kodra:"Njohja jonė me Fehmi Lladrovcin ka qenė prej Adem Jasharit. Por pėr herė tė parė e kam takuar nė vitin 1998. Ardhja e tij dhe e shokėve tė tjerė, njerėz tė pėrgatitur, si ata kishim krejt pak nė Kosovė, pėr tė mos thėnė se nuk kishim, na ngriti moralin...”Fadil Kodra:"Emri i bacit Fehė i ka afruar njerėzit. Pėrvojėn e parė tė gjerė luftarake, fillimet e strategjisė luftarake, i kemi mėsuar prej tij. Na thoshte se "shpeshherė ėshtė mė mirė me derdhė djersė sot, se sa gjak kur tė fillojnė ofensivat serbe”.Naser Idrizi:
"Fehmi dhe Xheva Lladrovci janė ndėr emrat mė tė mėdhenj tė luftės sonė. Ata futen nė radhėn e atyre njerėzve qė shkruajnė historinė e njė kombi. Dhe kėtė nuk e kanė bėrė dosido, por me punėn e tyre, me sakrificat e tyre, me jetėn e tyre”.Shefqet Morina:"Besomė, katėr antarė tė familjes i kam tė vrarė. Jam nė gjendje tė bėj be nė ēfarė tė duash, se nuk mė dhimbsen katėr antarėt e familjes sime sa mė dhimben trupat e bacės Fehė, Xhevės e Fatimes. Se i kam parė me sytė e mi se si janė vrarė, ia kam dėgjuar fjalėt e fundit, e di se si i kanė lėshuar britmat e luftės. Sot mė kujtohet veē zėri i komandant Fehmiut. Katėr antarėt e familjes sime nuk i kam parė se si janė vrarė, dhe kam shkue e i kam varrosė herėn e parė. Shkitė i nxorėn nga varret dhe nuk i di se ku i kanė trupat. Katėr i kam tė vrarė, edhe katėr i kisha dhėnė, veē Fehmiu e Xheva tė ishin mes nesh".
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2016, 08:19   #22
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Xheve dhe Fehmi Lladrovci

Pėrjetėsi e dyfishtėAskush nuk mund ta besonte se ata nuk ishin mė. Ishte diēka jashtė reales tė besoje diēka tė tillė, dhe kur kaluan ditėt e para dhe nuk dihej ende asgjė se ku kishin rėnė, pra ku e kishin mbėshtetur kokėn pėr herė tė fundit, atėherė gjithēka u bė edhe mė e besueshme, se ata mund tė ishin diku.E vetmja gjė qė i trondiste njerėzit dhe i bėnte tė besonin se diēka kishte ndodhur me ta, ishte nė rėnien e pozicioneve nė duar tė shkive. Ata e mendonin vetėm kėtė si njė mundėsi qė kishte ndodhur diēka e rėndė, mjerisht edhe tepėr e dhimbshme, por pėrsėri e hiqnin mendjen nga vdekja.Ishin tė huaja pėr njėri-tjetrin Fehmiu dhe vdekja, Xheva dhe vdekja, tė dy bashkė dhe vdekja. E pėrjashtonin njėri-tjetrin, deri nė kufijtė e skajmė, deri aty ku fillon e shkrihet nė njė e vėrteta dhe legjenda.Nuk e besonin dhe nuk donin as ta besonin. Me mosbesimin sikur donin tė shtynin sa mė shumė qė tė mundnin idenė e largimit tė tyre, mosqenies dhe kėtė e bėnin tė gjithė, krejt natyrshėm, sepse nuk mund ta kishin nė vete idenė e vdekjes.Nuk ishin mė, kjo ishte e rėndė. Pastaj dikush tha se ata u vranė dhe kjo nuk mund tė jetė vdekje. Filluan ta besojnė pak nga pak, por gjithnjė me mendimin se ata do tė shfaqen pėrsėri, aty ku do tė ishte mė e vėshtirė dhe mė e domosdoshme. Pėr 22 vite me radhė kishte ndodhur diēka e tillė: rishfaqja e tyre dhe nuk kishte pse tė mos ndodhte rishtas kėshtu. Njerėzit prisnin dhe duke pritur, vazhdonin tė luftonin. Edhe fakti se drejtues i brigadės kishte ardhur njėri ndėr miqtė mė tė vjetėr tė Fehmiut, djali i imėt, trim dhe gjithė virtyte, Ilaz Kodra, pėrsėri nuk e bėnin tė besueshme idenė e largimit tė tyre.Kėshtu shkuan ditėt e para, mes mosbesimit dhe pritjes. Mes vendeve ku gjendeshin, gjithnjė mes luftės, ata e kishin idenė e pritjes sė rikthimit tė tyre, ashtu siē kishin idenė e rilindjes sė pėrditshme tė diellit, tė mėngjesit, tė erėrave qė frynin buzė Ēiēavicės. I dukej sikur njėra dorė e tij ishte mbėshtetur tek Drini i Bardhė dhe dora tjetėr tek Drini i Zi, sikur kokėn e kishte mbėshtetur nė bjeshkėt pėrbri dhe nė malet e Sharrit. Prisnin dhe nuk besonin.Por jo vetėm ata qė ishin aty, pranė tij dhe qė e kishin ndjerė dorėn e tij. Edhe tė tjerė, ndoshta me mijėra kilometra larg nuk e besonin. Ishte njė mosbesim i tejskajshėm dhe i dhimbshėm, sepse njerėzit prisnin rishfaqjen e tij. Prisnin rishfaqjen e tė dyve, si njė gjė qė lehtėsisht merret me mend. Kėshtu dalėngadalė, pa e kuptuar, filloi tė endej legjenda e rikthimit tė tyre. Ishte njė legjendė e dyfishtė, e cila, ashtu siē lėviz llava vullkanike, e zjarrtė dhe e ngrohtė, filloi tė lėvizė drejt njerėzve. Ata qė kishin menduar se pas 22 shtatorit do tė flitej si pėr dy njerėz qė ishin dikur, do tė ndjeheshin edhe njė herė tė gabuar. Gjithnjė e mė tepėr njerėzit filluan tė besojnė se gjithēka ishte e pėrkohshme, ndėrsa rikthimi, pėrjetėsia e tyre, do tė ishte e pėrjetshme.Ndėrkohė ata ishin ende pranė njėri-tjetrit, nė atė vend ku kishin qėndruar deri nė fund dhe nuk donin tė shkėputeshin. Dherat e shkėputur nga bjeshka kishin rėnė mbi trupat e tyre, qė ende ishin sė bashku. Ishte pėrzier dheu i kadifejtė me gjakun e pastėr. Kaloi dita e parė, pastaj e dyta, e treta. Ata rrinin aty, mes erėrave qė frynin mbi Kodrėn e Qėndresės, dėgjohej zhurma e luftės qė herė afrohej e herė ishte e largėt, shtėpitė vazhdonin tė digjeshin dhe tymrat pėr njė ēast u dukėn si njė fillesė nate, pastaj rishtas filloi tė bjerė vesa e netėve tė freskėta tė shtatorit dhe ishte njė qiell krejt i pastėr, mbushur me yje.Gjaku i tyre kishte rrjedhur butėsisht drejt dheut tė ngrohtė. Ishte bėrė njėsh me tė dhe pastaj ishte ndalur aty ku fillonin rrėnjėzimet e lisave. Tundja e gjetheve u sillte mė afėr vatrėn ku kishin lindur. Qėndronin dhe prisnin. Ndėrkohė legjenda e mosbesimit tė vdekjes po rritej gjithnjė e mė tepėr, derisa u bė shpresė e pėrhershme jete.Pastaj, krejt befas, nė njė stacion televiziv u dha intervista e tij. Njerėzit e dėgjuan dhe pėrsėri e kishin nė mendimin e tyre rikthimin e shpejtė. Pėrderisa duhet, ai do tė kthehet, kishin thėnė tė gjithė.Ishte njė nga mbrėmjet e fundshtatorit kur i kishin sjellė nė fshatin ku kishin lindur, buzė luginės, e cila kishte qenė aq e dashur pėr ta. I kishin sjellė shokėt e tyre, mbartur mbi shpatulla dhe kjo kishte qenė hera e parė qė ishte njė barrė aq e rėndė. Tepėr e rėndė. Megjithatė, edhe kur ata kishin ardhur, tė pėrgjakur dhe bri njėri-tjetrit, pėrsėri njerėzit nuk e kishin besuar. I kishin shtyrė kufijtė e vdekjes, tė paktėn derisa tė ishte lufta. Njeriu qė kishte lindur pėr luftė, nuk mund tė ikte derisa ajo tė pėrfundonte.Mbrėmjet e fundit tė shtatorit kishin ikur tepėr shpejt, nė rrokullimėn e tyre tė ashpėr. Kishin lėnė pas vetes disa tė vrarė, mė shumė tė plagosur, dhjetėra e dhjetėra shtėpi tė djegura, njerėz qė kishin shpejtuar pėr tė mos qenė pre e dhunės dhe gjithashtu edhe njė legjendė: legjendėn e njė Pėrjetėsie tė dyfishtė, tė Fehmiut dhe tė Xhevės.Kishin pasur njė jetė tė jashtėzakonshme, do tė kishin po ashtu edhe njė pėrjetėsi tė jashtėzakonshme, pėrderisa ishte njė pėrjetėsi e dyfishtė.FUND
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2016, 18:58   #23
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Xheve dhe Fehmi Lladrovci

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2018, 13:29   #24
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Xheve dhe Fehmi Lladrovci
Krerėt e shtetit sot nė pėrurimin e shtatoreve tė Fehmi e Xhevė Lladrovcit nė Drenas

07:13 | 20 Shtatorė 2018

Nėn patronatin e Presidentit tė Republikės sė Kosovės bėhet sot pėrurimi i shtatoreve tė heroit Fehmi Lladrovci dhe heroinės Xhevė Krasniqi-Lladrovci.

Nė kėtė ngjarje marrin pjesė edhe kryeparlamentari Kadri Veseli e kryeministri Ramush Haradinaj.

Ngjarja mbahet nė sheshin“Fehmi Lladrovci” nė Drenas duke filluar nga ora 12:00./Arbresh.info
Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 20-09-2018 nė 13:34
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2018, 13:46   #25
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,416
Thanks: 2,575
Thanked 2,134 Times in 808 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Xheve dhe Fehmi Lladrovci

Lavdi .....
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga busavata : 20-09-2018 nė 13:49
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-11-2018, 20:24   #26
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Xheve dhe Fehmi Lladrovci
FEHMIU E XHEVA I KANĖ TEJKALUAR TĖ GJITHA FIGURAT E MĖDHA TĖ LUFTĖTARĖVE TĖ ĒLIRIMIT TĖ ATDHEUT
20 nėntor 11:04

Ismet Sylejmani

-Fjalim i mbajtur nė njė nga sallat e ndėrtesės sė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit nė Tiranė

I nderuar kryetar i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit z. Bujar Leskaj!

I dashur Bedri Islami, shoku dhe bashkėveprimtari i Gjeneral Fehmi Lladrovcit dhe Heroinė Xhevės!

Tė dashur pjesėtarė tė familjeve tė Fehmiut e Xhevės, i dashur Ramiz Lladrovci!

I nderuar pėrfaqėsues i Ambasadės sė Kosovės, ambasador Syla!

Tė nderuar tė pranishėm, zonja dhe zotėrinj!

22 shtatori i vitit 2018 shėnoi 20 vjetorin e rėnies heroike tė veprimtarit tė madh kombėtar, ilegalit me konspiracion tė ēelikt, organizatorit e udhėheqėsit tė shkėlqyer tė lėvizjes kombėtare politike klandestine nė Kosovė, kryetarit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės nė Gjermani, gjeneralit legjendar tė Ushtrisė Ēlirimtare Kosovės tė popullit shqiptar, komandantit historik tė Drenicės, heroit tė kombit, tė lavdishmit Fehmi Lladrovci dhe bashkėshortes e bashkėluftėtares sė Tij heroinė Xhevės!

Populli shqiptar nė Kosovė dhe viset e saja nė ish-jugosllavi, nė historinė e pėrpjekjeve dhe luftės titanike pėr largimin nga Kosova tė Serbisė pushtuese, Fehmi Lladrovcin e ka pasur njėrin prej bijve mė tė mėdhenj, mė tė lavdishėm dhe shumė tė veēantė!

Heroi i kombit Fehmi Lladrovci ėshtė nė mesin e pesėshes sė madhe qė me heronjtė e kombit Rexhep Malaj e Nuhi Berisha, Shaban Shala dhe udhėheqėsi i popullit shqiptar Ali Ahmeti, formuan Partinė e Luftės sė Kosovės, paralajmėruesen e ardhjes sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe ushtrive tjera ēlirimtare!

Hallkė e madhe qė lidhte dhe mbante shume fije, ishte burri i kombit Fehmi Lladrovci!

Sikur Fehmiun, tė rrallė, shumė tė rrallė i ka pasur dhe do ti ketė bijtė Atdheu ynė!

Udhėheqės i vendosur, besnik, i dashur dhe i qeshur me shokė e bashkėveprimtarė, me ushtarė e bashkėluftėtarė, i ashpėr deri nė pakufi me pushtuesit e Atdheut, me armiqtė dhe tradhtarėt!

Heroi i kombit Fehmi Lladrovci ėshtė emblemė lavdimadhe e figurės sė shqiptarit inteligjent, tė panėnshtruar e i aftė dhe i vendosur pėr tė drejtuar popullin nė luftė pėr liri kundėr Serbisė pushtuese!

Fehmiu e Xheva i kanė tejkaluar tė gjitha figurat e mėdha tė luftėtarėve tė ēlirimit tė Atdheut!

Nė fillim tė jetės sė tyre vepruan nė hapėsirat e Drenicės heroike e tė panėnshtruar, pastaj e nisen zgjerimin e rrethit tė ndikimit tė tyre tė madh kudo nėpėr Atdhe dhe jashtė kudo nėpėr botė!

Fehmiu e Xheva, burgosjet dhe dėnimet e mėdha tė gjyqeve antishqiptare nė Kosovė e vise nė ish-jugosllavi, i kthyen nė evenimente ku dashuria ndaj ēėshtjes kombėtare u rrit nė mėnyrė enorme!

Fehmi Lladrovci e Xheva, u bėnė personazhe tė mėdha, tė paarritshme pėrgjithmonė nga brezat qė vijnė, sepse pėrpos vlerave tė reja e tė mėdha qė i sollėn lėvizjes politike ilegale tė organizuar, ata u martuan nė rrethana tė paimagjinueshme!

Fehmi Lladrovci nė burg e Xheva shkoi nuse nė shtėpinė e Fehmiut, kjo ishte ngjarje qė kapėrceu tė gjithė kufijtė e normales, tė gjithė kufijtė e dashurisė njerėzore, tė gjitha praktikat u thyen dhe u tejkaluan, edhe me martesė tė tillė Fehmi Lladrovci dhe Xheva e tij heroinė dhe trimėreshė, u pėrcaktuan edhe mė fuqishėm nė luftė kundėr Serbisė!

Fehmiu e Xheva kudo qė ishin, veprimtarinė patriotike pėr ēlirimin e Kosovės, jo vetėm nuk e ndalėn e nuk e ulėn, por e rritėn dhe e pasuruan me gjithēka, edhe luftėn e armatosur kundėr Serbisė pushtuese e bėnė edhe nė Kroaci ndėrkohė qė pėrgatitjet pėr tė filluar lufta e armatosur ēlirimtare nė Kosovė i kishin tė pandėrprera!

Fehmiu e Xheva, morėn pjesė nė dy luftėra, pra dy herė luftuan me armė nė duar kundėr Serbisė pushtuese, herėn e parė nė Kroaci, herėn e dytė nė Atdheun e tyre nė Kosovė dhe kaluan nė pėrjetėsi!

Te jesh shok e bashkėveprimtar me Fehmi Lladrovcin dhe bashkėshorten e tij Xheven, padyshim se ishte ndere e respekt i madh, por edhe pėrgjegjėsi, sepse ata jetėn e kishin jo pėr vete, por pėr Atdheun dhe ēlirimin e pavarėsinė e tij nga pushtuesit!

Autori i librit “Pėrjetėsia e dyfishtė” shkodrani i madh i Shqipėrisė Nėnė, djali i personazheve tė famshme tė Migjenit, “Luli i Vocėr” dhe “Zenelit”, nipi i Gjylbegajve tė Shkodrės, i nderuari Bedri Islami, ėshtė rast i rrallė qė librin e shkruan pėr figura qė kanė tė kaluar jo vetėm heroike e legjendare, por edhe i tejkalojnė pėrmasat e zakonshme tė personazheve, sepse ata janė tė gjithanshme, janė figura kombėtare e ndėrkombėtare, janė me kontribute tė shumta, si nė veprimtarinė kombėtare, si nė luftėn dhe organizimin e mirėfilltė tė lėvizjes ilegale politike patriotike, si nė qėndresėn kombėtare nėpėr burgjet e ish-Jugosllavisė, si nė ndihmėn e madhe nė organizimin dhe pjesėmarrjen nė luftėn e armatosur pėr ēlirimin e Kroacisė nga Serbia hegjemoniste dhe krejt nė fund pėr luftėtarin dhe komandantin e strategun e lavdishėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, gjeneralin lavdimadh e sypatrembur Fehmi Lladrovcin dhe bashkėshorten e Fehmiut, luftėtaren dhe komandanten e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, heroinėn e kombit Xheva Krasniqi-Lladrovcin!

Autori i librit “Pėrjetėsia e dyfishtė”, shkrimtari i talentuar, kryetari i famshėm i Lėvizjes Popullore tė Kosovės Dega Jashtė Vendit nė kohėn e luftės sė lavdishme e historike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, shoku e bashkėveprimtari i personazheve, i nderuari Bedri Islami, nuk ka shkruar njė libėr dosido, por ka shkruar njė libėr monument, sepse personazhet e tij janė tė pavdekshėm jo vetėm pse kanė derdhur gjak e kanė dhėnė jetė pėr lirinė dhe ēlirimin e atdheut, por nuk kanė lėnė gjė pa bėrė e gjithēka qė ka qenė njerėzore, qė Atdheu tė bėhej i lirė dhe i pavarur nga Serbia pushtuese!

Ēlirimi nga Serbia pushtuese i Kosovės, ishte ėndrra, ishte jeta, ishte shėndeti, ishin fėmijėt, ishte e ardhmja, ishte ideali madhorė i personazheve epike tė shkrimtarit Bedri Islami!

Edhe tė tjerė personalitete tė mėdha tė letrave kanė shkruar e do tė shkruajnė pėr Fehmiun e Xheven, pasi pėr kėto dy figura do tė jenė gjithmonė tė interesuara emrat e mėdhenj ta thonė fjalen e tyre, por si Bedri Islami, askush deri mė sot nuk ka arritur t’i gdhendi e t’i dėrgojė te ēdo lexues, nė ēdo bibliotekė, ashtu sikur ishin nė origjinal, dhe do tė dėshiroja qė Bedri Islami, tė mos tejkalohej, pasi edhe nėse do tė tejkalohej artistikisht, qė dyshoj se nuk bėhet dot, por shpirtėrisht askush nuk do ti admirojė e nuk do tė shkruaj me loēkė tė zemrės e tė shpirt, me lot nė sy e me ofshama tė njėpasnjėshme dhe me netė tė tėra tė pagjumė, nga dhembja pėr shokėt dhe nga meraku se a do tė arrijė ta thotė tėrė atė qė e ndjente pėr Ta!

Bedri Islami, se sa shumė e ka dashur e se sa shumė ėshtė hidhėruar e mėrzitur pėr rėnien heroike tė Fehmiut e Xhevės, thotė “…po tė ishte e mundur, datėn 22 shtator tė vitit 1998, do ta kisha hequr nga tė gjithė kalendarėt e botės…”!

Populli shqiptar dhe Atdheu e kombi ynė, e kanė pasur pėr nderė qė ta ketė djalė tė vetin heroin e kombit Fehmi Lladrovcin dhe bijė tė sajė heroinėn e kombit Xheva Krasniqi-Lladrovcin!

Lavdi e pėrjetshme Fehmiut e Xhevės!

Suksese e vepra tė reja, shkrimtarit tė talentuar e shqiptarit tė madh Bedri Islami!

Prishtinė, 19 nėntor 2018!
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-11-2018, 14:21   #27
Ice
V.I.P
 
Avatari i Ice
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 1,573
Thanks: 28
Thanked 29 Times in 19 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Ice ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyerIce ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Xheve dhe Fehmi Lladrovci

Sikur Azem dhe Shote Galica
border=
Ice nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2019, 22:33   #28
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Xheve dhe Fehmi Lladrovci


ĒDO KOKĖRR DRITHI, PLUMB PĖR SHKELĖSIN!

....
( Nxenesi i mesuesit e poetit e simbolit
te flamurit kuqezi, Fazli Greiēevci, Hero i Kosovės,
Fehmi Lladroci - gjeneral i UĒK-sė)
....
20 korrik 1998, nė odėn e Carakėve:
Bujqit e ish-Dabrashecit, sot, Dritani:

Komandant Fehmi, nėse pa tjetėr duhet
pėr tė vdekur, po vdesim edhe nė ara tė bukės!
Nga fabrika e “Ferronikelit”, hasmi shekullor,
po i gjuan arat tona, me drithė buke,
me gjyle topash, granatash...qe besa,
edhe me zjarr...
Komandanti Feha:
Vėllezėr, ēdo kokėrr e drithit te bukės
sė arave tona, njė plumb pėr shkelėsin...

UĒK-ja: BUKA! PUSHKA! LIRIA!

LAVDI KOMANDANTIT TIM,
GJENERAL FEHMI LLADROCI!

Riza Greiēevci
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2019, 21:43   #29
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Xheve dhe Fehmi Lladrovci

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2019, 12:29   #30
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Xheve dhe Fehmi LladrovciThaēi: Xheva e Fehmiu, shembull suprem i pėrkushtimit pėr liri
22 shtator 13:55

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ka pėrkujtuar Xhevė dhe Fehmi Lladrovcin nė 21-vjetorin e rėniės sė tyre heroike.

Thaēi ka thėnė se ata kanė rėnė duke dhėnė shembullin mė suprem tė pėrkushtimit pėr liri dhe ēlirim tė Kosovės.

“Para 21 viteve ranė heroikisht nė ballė tė betejės Komandanti Fehmi Lladrovci dhe bashkėluftėtarja e tij Xhevė Krasniqi – Lladrovci, duke dhėnė shembullin mė suprem tė pėrkushtimit pėr liri dhe ēlirim tė Kosovės. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės nuk u mposht nga ofansivat e shtatorit 1998 nė saje tė guximit dhe trimėrisė sė dėshmorėve dhe heronjve tanė”, ka shkruar Thaēi nė llogarinė e vet nė “Facebook”.

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2019, 12:31   #31
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Xheve dhe Fehmi Lladrovci

Veseli: Fehmiu, Xheva dhe ēdo dėshmor janė frymėzim e motiv pėr ne

22 shtator 14:04

Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK), Kadri Veseli, ka pėrkujtuar heronjtė Xhevė e Fehmi Lladrovci, me ratsin e 21-vjetorit tė rėnies sė tyre.

Veseli ka thėnė se Fehmiu, Xheva, Fatimja dhe ēdo dėshmor janė frymėzim dhe motiv pėr ta.

“Heroizmi i Fehmi dhe Xhevė Lladrovcit, dy figurave tė mėdha tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės qė pėrfaqėsojnė figurat tipike tė luftėtarėve tė lirisė, ne bashkėluftėtarėve dhe popullit tonė, na jep gjithmonė shumė krenari. Bashkė me Fehmiun dhe Xhevėn, para 21 vjetėsh, trimėrisht nė fushėn e nderit ra edhe Fatime Hetemi, qė sot shpallet ‘Hero i Kosovės'”.

“Fehmiu, Xheva, Fatimja dhe ēdo dėshmor janė frymėzim dhe motiv pėr ne, pėr tė punuar mė shumė dhe pėr ta ndėrtuar njė tė ardhme mė tė mirė nė atdheun tonė.
Shpėrndajeni pėr ta nderuar heroizmin e luftėtarėve tė lirisė!, ka shkruar Veseli nė llogarinė e vet nė “Facebook”.

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2019, 12:50   #32
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Xheve dhe Fehmi LladrovciHeroizmi i Fehmi dhe Xhevė Lladrovcit, dy figurave tė mėdha tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės qė pėrfaqėsojnė figurat tipike tė luftėtarėve tė lirisė, ne bashkėluftėtarėve dhe popullit tonė, na jep gjithmonė shumė krenari.


Kadri Veseli
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2019, 09:17   #33
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,286
Thanks: 36
Thanked 104 Times in 91 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Xheve dhe Fehmi Lladrovci

https://www.facebook.com/shpat.qorra...4957410937013/
Kur fliste i pavdekshmi Fehmi Lladrovci...
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 28-09-2019 nė 09:20
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur