Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-02-2011, 03:24   #21
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fryn moj Erė

-Ngaj po na vjen, moj erė e rreptė?
Pse vėrshėllen me aq mallėngjim?
-Vij drejt nga malet e Shqipėrisė,
pėr tė pėrhapur zi e vajtim.
Fryn, moj erė, moj erė e shkretė fryn,
drejt mė zėmėr, mė zėmėr time hyn.


-Nga ata male, moj erė trime,
ē'lajme tė reja po na ke siell?
Pse je e vrerėt dhe e helmuar?
qiellė me zi pėrse na e mbiell?
Fryn, moj erė, etj.


Pse e ke synė tė trubulluar
e rent kaluar mi t'zeza re?
Pse tė pikojnė lottė tė zeza,
lottė tė zeza posi rrėke?
Fryn, moj erė, etj.

Syri m'u err nga ato qė pashė
Ah! nukė mbahem, nuk duroj dot.
Pashė njė gjėmė, gjėm tė tmeruar,
rent ta haroj, po rentkam mė kot.
Fryn, moj erė, etj.


Atje tek losnja nė fush' tė Korēės,
duke u hedhur lis mė lis,
njė qivur pashė me nj'ēup' tė virgjėr,
ma vrau shpirtin ay filis.
Fryn, moj erė, etj.


Tokat pushonin, prift nukė dukej,
e pakėnduar na u varros;
mihnė dėborėn, i bėnė varrė,
shpirt nuk mė mbeti, forca m'u sos.
Fryn, moj erė, etj.


Atje mi varrė qante njė grua,
njė grua qyqe me mallėngjim;
burrėn tė qante mė par'a ēupėn,
pėr kė tė bėnte mė par'vajtim?
Fryn, moj erė, etj.


Renda e ika e fluturova,
po dhėmbjen time ku do ta fsheh?
Ēava oqeane, dete dhe male,
po vajtoj edhe sikundėr sheh.
Fryn, moj erė, etj.


-Moj er'e rreptė, erė malsore,
shpirti m'u ndes, zėmra mė shkriu;
sytė m'u errė si ty dhe mua,
mėndja nė kokė mė bubullin.
Fryn, moj erė, etj.


Qėndro tė lutem, tė kam pėr t'dhėnė
dhe un'i varfri njė porosi:
njė re tė madhe dėrgo tė zbresė
e ta ngarkojmė me lott'e mi.
Fryn, moj erė, etj.


E kur tė kthehesh nga Shqipėria,
Atje nė kopshtin, atje t'qėndrosh,
dhe lott'e mia si vesė qjelli
dalė nga dalė do t'i pikosh.
Qaj, moj erė, moj er'e shkretė qaj,
derthmi lottė atje mi varr'e saj.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2011, 03:25   #22
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 47 Times in 45 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Fan Noli

Sofokliu

Sofokliu ishte budalla,
Kur u mplak, edhe Kupidi e la,
Tha: "Shpėtova nga njė maskara!"
Goja, pra, iu tha.


Sofokliu nuk e kishte mirė:
Plaku s'ka takat, po ka dėshirė,
Gjalpė s'ka po ka njė pus me hirrė,
Furrė dhe trazirė.


Kam Ferid Asllanin si shahit,
Tetėdhjet' e pesė vjeē ashik:
Amerika, Evropa u-ēudit,
Nuse desh kur vdiq!


Flamurin qė la e trashėgova,
Nat' e ditė ēupa, gra kėrkova,
Se ē'u batėrdisa, se ē'u shova,
Se ē'u pėrvėlova.


Kur tė vdes, dhe kur tė mė mbuloni,
Ēupa, gra, nė varr mos mė vajtoni.
Do t'ju dua prapė, siē mė doni.
Dolla! Mos mė zgjoni.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2012, 06:43   #23
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fan Noli:

A te duhen luftetare
Gjithe botes ti vesh zjarr
Do arratine te marre
Merr nja dhjete Kosovare

Njerez te zgjuar me lezet
Qe i gjen ne cdo ane
Qe te bejne hallve e salep
Keto jane mjeshtrit Dibrane

A do njerez per aheng
Per tryeze e per kuvend
Burra e gra kercejne me loder
Keta i gjen vec ne Shkoder

A te duhen genjeshtare
Matrapaz e kokethare
Qe reren ta shesin per fare
Merr Krutane dhe je i lare

Po qefli a te duhen
qe me jevge dine te kruhen
Zonja qe pjellin cdo vit
vetem Elbasani rrit

Do ministra Kolonjare
Qe mbahen per burra me mend
Duan kudo te jene te pare
Ne mexhlis dhe ne Kuvend

Do budallenj qe vec hane
Hajvane me dy kembe
Pasuri sdijne te vene
Merr shetit gjithe Myzeqene

A do te ruash florine
Katandine e shtepine
Me dy qofte mbushin shtepine
Ec e merr Gjirokastrite

Do te hysh te besh qejf
Sofer shtruar si per mbret
Pasterti per hismet
Te tille gjen vec ne permet

A do male me debore
Trima te forte e malesore
Fort bujare e burrerore
Shko ne Kukes i ke ne dore

Keta Matjane burra te zote
Qe dikur kane bere barot
Sa i njeh gjithe vendi mbare
Jane te afte per xhandare

A do trima sejmene
Kaperdisur kudo vene
Pa i zene gjumi mos flene
Per te tre Mirditore bejne bene

Do dembele per Stamboll
Mos u lodh te bezdisesh dynjane
Ne Tirane rresht tabane
Vetem te zgjatesh nje dore

Do per pune nje Korcar
I ke bujq e ushtare
Te gjithe bashke vene ne are
Koke e kemb si ke te share

Halli madh per Skaparline
Ka rrezik te hedh dhe dru
Dy ministra le te rrine
Se na duhen dhe pa tru

A do urte njerezit te rrine
Ne komande te kesh ushtrine
Ne trabjat te kesh njerezine
Merr gjithe laberine

Or te gjore harruam Vloren
Se kjo pune lahet me gjak
Dy shirit e nje medalje
Kesaj gjeje i ve kapak

A te duhen sharlatane
Qe te lepihen ne cdo ane
Qe te percajne vatane
Ke sa te duash TropojanKjo me pelqen shume
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2012, 08:52   #24
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fan Noli

NGA FAN S. NOLINGA NJĖ FJALIM I MBAJTUR NĖ PARLAMENTIN SHQIPTAR MĖ 1924E para.
Anarkia fetare: katėr fe tė ndryshme qė nuk kanė zėnė rrėnjė nė zemrėn e njė populli pagan.
E dyta.
Anarkia sociale: Kėtu s’ka as klasė bejlerėsh, as klasė bujqėsh, as klasė burzhuazie. Kėtu bujku ėshtė mė bej se beu dhe beu mė bujk se bujku. Kemi njė shembull tė bukur pėr partinė popullore e cila mbahet sot nė fuqi prej bejlerėve nga oxhakėt mė tė vjetėr, kurse anatarėt e saj lėvdohen se kanė shpėtuar prej bejlerėve.
E treta.
Anarkia morale: Kėtu qeni nuk e njeh tė zonė, kėtu karakteret dobėsohen, qullosen dhe ndėrrojnė formė e ngjyrė dita me ditė si nė kaleidoskop. Kėtu ambicjet janė pa fre e pa kufi, kėtu i padituri i di tė gjitha dhe i pazoti ėshtė i zoti pėr tė gjitha.
E katėrta.
Anarkia patriotike: Kėtu brenda njė dite si me magji tradhėtori bėhet patriot dhe patrioti tradhėtor. Kėtu shohim pėrpara syve tanė tė kapėrdisen si patriotė tė mėdhej ata qė kanė luftuar pėr harfet dhe pėr flamurin e babės, qė kanė djegur Shqipėrinė e Mesme ose ata qė janė puthur me andartet e i kanė ndihmuar shenjtėrojnė anė e mbanė Toskėrinė. Kėtu si mė thoshte njė mik ėshtė mė mirė qė njeriu tė jetė tradhėtor e tė shikojė interesat e tij sepse kėshtu do tė jetė i sigurtė qė tė nesėrmen do tė prokllamohet patriot i madh.
E pesta.
Anarkia e idealeve: Kėtu idealet e shtrembėra, tė errėta e tė mumifikuara tė Fanarit e tė Buhares pėrfyten e pėrleshen nė njė luftė pėr jetė a vdekje me idealet mė tė gjalla mė elegante e mė tė nderitshme tė Perėndimit. Na mungojnė vetėm idealet e antropofagėve. Po pėr tė zėnė vendin e tyre kemi kolltukofagėt, krimba tė verdhė me kokė tė zezė, qė rriten me plagėt e infektuara tė Shqipėrisė nė lėngim, kėpuseh qė mund ti copėtosh, por jo ti shqitėsh nga trupi qė kafshojnė dhe thėthijnė. Herodi tregon se nė betejėn navale tė Salaminės, njė athinas kapi njė anije persiane me dorėn e djathtė e s’e lėshonte, gjersa ja prenė; atėhere e kapi me dorėn e mėngjėr, ja prenė dhe kėtė, atehere e kapi me dhėmbė e s’e lėshoj gjersa i’a prenė kokėn. Sikur tė ngjallej Herodi pėrsėri do tė shikonte qė kolltukofagėt tanė janė mė tė fortė se ky trim legjendar i vjetėrsisė antike. Qė t’i ēqitėsh kėta tanėt nga kolltuku duhet tė preē jo vetėm duart e kokėn po dhe kėmbėt e trupin.
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2012, 09:42   #25
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Fan Noli

Fan NoliFan Noli
Kryetar, Kryeministėr

(1924-1924)
Ministėr i Jashtėm
(1921-1921)

Theofan Stilian Noli (Fan Noli, 6 janar 1882 - 13 mars 1965, ShBA) burrė shteti[1], dijetar, poet, pėrkthyes e historian shqiptar.
Fan Noli ishte artist dhe dijetar, pėrfaqėsues i shquar i letėrsisė demokratike, qė u zhvillua nė Shqipėri fill pas Rilindjes[2]. Fan Noli dha njė kontribut tė ēmuar pėr Shqipėrinė dhe thesarin e kulturės kombėtare shqiptare.


Fan Noli lindi mė 6 janar 1882 nė Qytezė (turqisht: Ibrik Tepe), njė fshat shqiptar nė Traki, jo shumė larg nga Edreneja. Si disa fshatra tė tjera tė asaj krahine tė banuar me shqiptarė, Qyteza kishte ruajtur me kohė gjuhėn, doket dhe kostumet e tė parėve. Noli e konsideronte fisin e vet me prejardhje nga Qyteza e Kolonjės. I ati i tij, Stiliani, ndonėse trashėgoi njė pronė tokė, nuk u morr me bujqėsi, po shėrbeu si psalt nė kishėn e fshatit. E ėma, Maria, ishte shtėpiake. Familja u shtua shumė dhe erdhi njė kohė qė jetesa u bė e vėshtirė pėr tė. Sa qe i mitur Noli hoqi sėmundje tė rėnda, prandaj shkollėn e nisi me vonesė. Shkollėn fillore dhe tė mesme i bėri nė gjuhėn greke nė Heybeliada, Stamboll. Por tek ai ndikoi me shumė krenaria e fshatit shqiptar pėr tė kaluarėn historike dhe dashuria pėr shkrimin shqip. Qė nė bankat e shkollės iu shfaqėn karakteri i pavarur dhe fryma e revoltės. Pėr kėtė shkak nuk iu dha diploma nė kohėn e duhur, gjė qė e pengoi tė emėrohej mėsues nė atė vit shkollor. Nė vitin 1900 shkoi nė Greqi me qėllim qė tė nxirrte jetesėn dhe tė ndiqte fakultetin e filozofisė. Nė Athinė u lidh me njė shoqėri belge, e cila zotėronte tramvajet me kuaj. Por nuk i eci mbarė dhe as studimet nuk i bėri. Atėherė u hodh nė punė tė tjera si kopist, sufler dhe aktor pranė njė trupe greke teatri shėtitės. Tek punonte atje, iu ngjall dėshira pėr t'u marrė me dramaturgji. Mė 1903 shkoi nė Egjipt, ku filloi punė si mėsues i greqishtes. Ndėrkohė ai njihet me lėvizjen kombėtare. I ndihmuar nga patriotė tė tjerė ai nis veprimtarinė politike dhe letrare: shkruan artikuj publicistikė, pėrkthen greqisht «Shqipėria ē“ka qenė, ē“ėshtė e ē“do tė bėhet» tė Sami Frashėrit. Mė 1909 njihet me Faik Konicėn[3] Nga viti 1908 deri mė 1912 kryen studimet e larta pėr arte nė Universitetin e Harvardit, tė cilat i pėrfundon me cum laude nė Bachelor of Arts.

Nė fund tė jetės sė tij shkon nė Florida. Atje, nė banesėn e tij, nė Fort Lauderdale, vdiq mė 13 mars 1965, larg atdheut tė shtrenjtė, qė e deshi me zjarr tė pashuar. Fan Noli ėshtė varrosur nė Forrest Hill Cemetery, tė Bostonit.

Veprimtaria Patriotike


Pas shpalljes sė Pavarėsisė, Noli pėrkrahu qeverinė e kryesuar nga Ismail Qemali. Erdhi nė Shqipėri pėr tė parėn herė mė 1913. Pėrsėri shkoi nė ShBA. Vatra e zgjodhi kryetar. Tė kėsaj kohe janė vjershat e tij tė para dhe tė parat shqipėrime artistike. Mė 1921 doli vepra e tij madhėshtore nė prozė "Historia e Skėnderbeut". Nė Shqipėri erdhi sėrish nė fillim tė viteve 20. Gjeti njė lėvizje mjaft tė gjerė pėr sigurimin e pavarėsisė kombėtare dhe tė tėrėsisė tokėsore. Si deputet nė Kėshillin Kombėtar, mbrojti platformėn e Kongresit tė Lushnjės dhe u bė udhėheqės i krahut demokratik kundėr feudalėve, qė kryesohej nga Ahmet Zogu. Noli luajti njė rol tė dorės sė parė nė organizimin dhe nė drejtimin e revolucionit demokratik tė qershorit 1924, pas ngadhėnjimit tė tė cilit u caktua kryetar i qeverisė. Por revolucioni nuk u ēua gjer nė fund. Noli me shokė treguan butėsi dhe ngathtėsi. Revolucioni u thye nga bashkėveprimi i reaksionit tė brendshėm dhe me forca te huaja. Mė 24 dhjetor 1924, Noli mori udhėn e mėrgimit politik dhe s'u kthye mė nė Shqipėri. endri.com

Nė mėrgim

Peshkop Noli nė Kishėn Worcester, afėr Bostonit nė Massachussets, ShBA.
Fillimisht u vendos pėrkohėsisht nė Vjenė. Regjimi zogistė e dėnoi me vdekje nė mungesė. Nė periudhėn 1925-1930, krahas veprimtarisė politike, zhvilloi njė punė tė dendur krijuese: shkroi vjersha, shqipėroi disa kryevepra tė letėrsisė botėrore, me hyrje kritike, botoi artikuj tė mprehtė pėr mbrojtjen e revolucionit demokratik tė qershorit]], pėr denoncimin e regjimit zogistė dhe tė reaksionit ndėrkombėtar. Pas vitit 1930, Noli u largua nga Europa dhe u vendos pėrfundimisht nė ShBA. Aty ushtronte funksionin e peshkopit tė kishės ortodokse shqiptare. Mė 1947 botoi pėrpunimin qė i bėri Historisė sė Skėnderbeut, nxorri nė dritė njė botim anglisht dhe mė 1949 njė variant tė dytė shqip tė saj: kurse mė 1960 dha anglisht njė autobiografi tė shkurtėr mjaft tėrheqėse. Vėllimin me vjersha Albumi u botua mė 1948. Brenda viteve 1961-1963 botoi dy vjershat e fundit origjinale dhe disa shqipėrime vjershash tė poetėve tė njohur.

Tituj tė veprave

Album - vėllim vjershash [4] - 1948
Historia e Skėnderbeut [4] - 1921
Autobiografia - 1960
Izraelitė e Filistinė - dramė [4]
Bethoveni dhe Revolucioni Francez
[redakto]Disa poezi nga Fan Noli
Anės lumenjve
Fryn moj erė
Himni i Flamurit
Moisiu nė Mal


Veprat

Poezi

Vepra 1 (Fan S. Noli)
Vepra 2 (Fan S. Noli)
Vepra 3 (Fan S. Noli)


Burimi i tė dhėnave

-----------------------------------
^ Ligjvėnėsit shqiptarė 1920-2005 - Republika e Shqipėrisė KUVENDI. Tiranė 2005
^ albanian.ca
^ Noli: Si e kam njohur Faik Konicėn
^ a b c Gjovalin Shkurtaj dhe Enver Hysa : Gjuha Shqipe pėr tė huajt dhe shqiptarėt jashtė atdheut
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2012, 10:10   #26
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Fan Noli - Publicistika

Publicistika e Nolit:

Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2012, 10:17   #27
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Fan Noli

Fan Noli eshte vertet figura me e shquar shqiptare,te pakten nga ana e letersis.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2012, 10:21   #28
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Fan Noli - Publicistika
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2014, 16:08   #29
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skydive Shiko postimin
Fan Noli:

A te duhen luftetare
Gjithe botes ti vesh zjarr
Do arratine [armiku] te marre
Merr nja dhjete Kosovare
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-06-2014, 16:17   #30
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 749 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Hymni i Flamurit

O Flamur gjak, o flamur shkabė,
O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
Lagur me lot, djegur me flagė,
Flamur i kuq, flamur i zi.


Fortesė shkėmbi tmerr tirani,
S'tė trėmb Romani, as Venecjani,
As Sėrb Dushani, as Turk Sulltani,
Flamur i math pėr Vegjėli


Flamur qė linde Shėn Kostandinin,
Pajton Islamn' e Krishtėrimin,
Ēpall midis feve vllazėrimin,
Flamur bujar pėr Njerėzi.


Me Skėnderben' u lavdėrove
Dhe nė furtun' i funtmi u shove,
Me Malon prapė lart vrapove,
Yll i pavdekur pėr Liri.


Sa shpesh pastaj pėrdhč u shtrive
Me zjarr e zi u ndeze u nxive,
Po ēdo mizor me shpat' e grive,
O fushė-kuq, o shkabė-zi.


Pėrpjetė prie Shqipėrinė,
Pėrlintj'a shpirtin dhe fuqinė,
Diell pėr vllanė, yrnek pėr fqinė
Pėr botėn ėndr' e qjell i ri.
Eshte mire qe kete poezi t'a mesoje ēdo shqiptar, dhe mos t'a harroje kurr!
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-07-2014, 18:55   #31
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 653 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Kryeplak pergezimet e mia per dokumentimin e Lisave qe nuk rrezohen.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2014, 23:08   #32
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,245
Thanks: 7,114
Thanked 3,305 Times in 1,343 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fjalimi i rralle i Fan Nolit nė Asamblenė e Lidhjes sė KombeveKulmin e saj oratoria e Nolit nė Lidhjen e Kombeve e arriti me fjalimin aq tė debatuar qė mbajti nė Asamblenė e Pestė tė Lidhjes, mė 10 shtator 1924. Shtypi ndėrkombėtar e pasqyroi si njė ngjarje jo tė zakontė nė aeropagun e diplomacisė botėrore. Disa nga medjat mė tė mėdhaja tė kohės do tė shkruanin kėshtu pėr Nolin: “Fjala mė e kthjellėt dhe mė e menēur” ( Mezzogiorno ); “Fjalė pa masė e zgjuar dhe e hollė” ( Gazette de Lausanne ); “Fjalė tė drejta. Bombė e peshkopit shqiptar” ( Daily Telegraph ); “Peshkopi Kryeministėr Fan Noli i Shqipėrisė i bėri delegatėt e Lidhjes sė Kombeve tė mbeten gojėhapur, kur u mbajti njė nga fjalėt qė bėri bujė dhe pa dyshim njė nga fjalėt mė piktoreske” ( New York Times )

Fjalimi

Kam frikė se mė i nxehti paqedashės, po t’i hedhė njė sy veprės sė kryer nga Lidhja e Kombeve gjatė kėtyre 5 vjetėve, do t’i ngrejė duart drejt qiellit nga dėshpėrimi dhe do tė bėrtasė : “ Oh! Mė mirė luftė sesa tė gjitha kėto llomotitje tė mėrzitshme pėr paqen!” Ē’kemi bėrė pėr paqen? Ēfarė bėjmė tani nė kėtė ēast nė kėtė Asamble? Ajo qė ėshtė bėrė kėta 5 vjet tė shkuar pushon qetė-qetė nė paqen e pėrjetshme, mbyllur fort, varrosur nė dosjet e vdekura tė Sekretariatit, tė ruajtura me kujdes prej atij fort tė ndershmit e tė shquarit xhentėllmen, qė ėshtė Sekretari i Pėrgjithshėm i Lidhjes sė Kombeve. Ėshtė e vėrtetė qė Lidhja e Kombeve ka bėrė disa shėrbime tė vogla pėr paqen nė pėrgjithėsi dhe nė veēanti nuk lejoi copėtimin e Shqipėrisė, duke siguruar kėshtu paqen dhe rendin nė Ballkan.
Siē e dini, Shqipėria ishte njė kaēkė e fortė pėr t’u thyer dhe mė e rėndė pėr t’u ndarė, kėshtu qė Lidhja e Kombeve me menēuri vendosi ta lėrė Shqipėrinė tė qetė, tė lirė, tė lagur nga valėt e Adriatikut. Por, ju lutem, zoti Sekretar i Pėrgjithshėm, pėrse refuzoni t’i jepni Shqipėrisė njė hua qė do t’i lejonte tė ecte vetė? Ne nuk na duhen mė tepėr se 300 milion fr. ar. Apo mė shumė? Atėherė po bėj gjestin elegant tė zbres nė shumėn modeste prej 200 milionėsh. Ju tundni kokėn. E po jam gati tė hyj nė bisedime pėr njė shumė mė tė vogėl, p.sh., pėr 100 milionė. Mė falni, mos pretendoni se nuk mė keni takuar kurrė dhe, pra, nuk jeni i predispozuar tė mė jepni asnjė dhjetėsh? Atėherė merreni kėtė kėrkesėn time dhe varroseni nė dosjet e vdekura tė Sekretariatit, kyēeni mirė dhe mbyteni fort pėrpara se ta futni nėn akropolin tuaj, sepse mund t’ju dalė nga varri.
Ndoshta, Sekretari i Pėrgjithshėm ka dashur tė thotė se ai nuk dėshiron qė tė hyjė nė bisedime pėr njė hua me njė qeveri kryengritėse, qė nuk ka parlament, njė qeveri si ajo qė kryeson i pėrunjuri prift qė po ju flet. Po a e dini ju se ē’ėshtė parlamenti? Pa dyshim e dini. Por do tė keni njė ide mė tė qartė kur t’ju them ē’mendoj pėr tė. E, pra, parlamenti ėshtė njė sallė ku mblidhen politikanė pa shpirt pėr tė bėrė prova operate (vivisectionner) nė trupin e gjallė tė rracės sė tyre, njė sallė plot me gazra helmuese, gazra mbytėse, gazra qė shkaktojnė lot dhe tė qeshura dhe gjithė gazrat e tjera qė u pėrdorėn gjatė luftės sė fundit pėr t’u dhėnė fund gjithė luftėrave e pėr tė vendosur paqen, atė paqe pėr tė cilėn po flasim.
Por, pasi ngulni kėmbė, ne nuk refuzojmė tė bėjmė zgjedhje tė reja e tė thėrresim atė plagė, atė fatkeqėsi tė madhe, atė bestytni tė shėmtuar, qė ėshtė parlamenti, pasi tė kemi bėrė dy ose tre vjet qeverimi atėror. A do tė pranoni atėherė, z. Sekretar i Pėrgjithshėm tė mė jepni pas tre vjetėsh atė huanė prej 400 milionė fr.ar., pėr tė cilėn ramė dakort para disa minutash? Ju pėrgjigjeni prapė “Jo”. E dija.
Mirė, pra, le tė flasim pėr paqen. Mė duket se nuk ka gjė tjetėr mė tė keqe se sa tė bėjmė kėtė. Them “mė duket” – I guess – sepse dua qė ju tė gjithė tė dini se unė kam banuar pėr shumė vjet nė Amerikė, nė Boston, njė qytet qė ndodhet diku nė Irlandė dhe qė ėshtė i mbushur me O’ Connors, O’ Connells dhe Fitzgeralds, tė gjithė folės tė mirė, folės fort tė shquar, tė cilėt, bashkė me irlandezė tė tjerė tė ardhur nga qytete tė tjera irlandeze, marrin pėrsipėr gjithė barrėn e tė folurit nė fushatat elektorale amerikane. Do tė doja qė kolegėt tanė tė nderuar, pėrfaqsuesit e Republikės sė Irlandės, tė sjellin kėtu disa nga kėta oratorė tė mbaruar pėr tė na mbytur me fjalime pėr paqen.
Nuk ėshtė aspak pėr t’u ēuditur qė amerikanėt, gjermanėt dhe rusėt nuk kanė fort dėshirė tė hyjnė nė Lidhjen e Kombeve. Duket se nuk e ēmojnė elokuencėn tonė, punojnė me mend. Pėr emrin e Perėndisė, z. Kryetar, pse nuk i jepni fund kėtyre llomotitjeve dhe pse nuk mė jepni atė hua prej 500 milionėsh fr.ar., qė mė premtuat para se ta merrja fjalėn?
Dhe tani qė iu pėrgjigja pyetjes sė parė: “Ē’ka bėrė Lidhja e Kombeve kėta 5 vjetėt e fundit?” , mė lejoni tė vij te pyetja e dytė dhe e fundit: “Ē’tė bėjmė ne tani nė kėtė Asamble?” Pėrgjigja ėshtė shumė e lehtė. Do ta gjeni te Shekspiri: “Fjalė, fjalė, fjalė” , dmth erė e asgjė mė tepėr. “Ėshtė njė pėrrallė e dhėnė prej njė idioti plot me bujė e tėrbim, pa kurrfarė kuptimi.”
Cili ėshtė pėrfundimi i gjithė kėtyre bisedimeve tė menēura e tė thella mbi ēarmatimin dhe traktatet e arbitrazhit?
Kėto ēėshtje iu dhanė pėr shqyrtim njė komisioni, qė do t’ia kalojė njė nėnkomisioni, i cili do t’ia parashtrojė konkluzionet e tij njė konference qė do tė mblidhet sė shpejti, dhe kjo konferencė do t’ia dėrgojė pėrsėri kėto ēėshtje njė komisioni, pastaj njė nėnkomisioni, i cili do t’ia referojė komisionit qė do t’i dėrgojė njė raport konferencės. Konferenca do tė votojė njėzėri njė rezolutė dhe kjo e fundit do t’i jepet pėr shqyrtim Kėshillit tė Lidhjes sė Kombeve. Kėshilli, nga ana e tij, do t’ia kalojė kėtė rezolutė Asamblesė sė ardhshme atje lart nė qiell. Dhe kur kėto ēėshtje tė kenė bėrė kėtė cikėl poetik zvarritjesh e kundėrzvarritjesh, raportesh e kundėraportesh dhe mendimesh konsultative, atėherė do t’i dėrgohen sė fundi Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Lidhjes sė Kombeve, i cili do t’i mbyllė me kyē mirė e mirė dhe do t’i varrosė nė dosjet e vdekura tė Sekretariatit, ku do tė mbahen brez pas brezi.
Dhe kjo do tė thotė, natyrisht, se e gjithė kjo histori ka mbaruar siē mbarojnė flluskat e sapunit. Por ē’fjalime, ē’fjalime tė bukura, tė fryra e tė stėrfryra do tė shoqėrojnė kėto rezoluta e kėto dėshira! Sa fort i dua! I dua “me atė erėn e keqe tė moēaleve tė fėlliqura, si kėrma tė pambuluara qė helmojnė ajrin ku marr frymė.” Por ja, pėrse jua drejtova fjalėn sot.
Dhe meqėnėse po flasim pėr flluska sapuni, a mund tė bėj disa vėrejtje lidhur me flluskėn mė kolosale qė ka nxjerrė historia moderne, dua tė them pėr planin Daues (Dawes). Por a ėshtė vėrtet njė flluskė? Jo, ėshtė njė kombinacion flluskash, kombinacion hipokrit, i ndėrlikuar, djallėzor, infernal. Nuk ėshtė njė flluskė ordinere, ėshtė njė supėrflluskė. Por ėshtė e kotė tė trembeni. Do tė mbarojė edhe kjo fatalisht si tė gjitha flluskat e vogla qė ne lėshojmė kėtu. Ėshtė tepėr e ndėrlikuar qė tė mund tė ketė sukses; ajo mund t’i sigurojė ndonjė post nėnpresidenti autorit tė saj tė shquar; por kam frikė se nuk do tė dalin prej andej veēse shumė pak miliarda raparacionesh pėr Francėn dhe Belgjikėn. Kėto tė dyja vėrtet t’i marrin. Nuk ėshtė aspak qėllimi im qė t’i mėrzis, por ky ėshtė fati. Kjo superflluskė e gjeneralit Daues do t’i pėrcillet, nė fund tė fundit, Lidhjes sė Kombeve.
I dashur Sekretar i Pėrgjithshėm, pėrgatitni, ju lutem, njė kėnd tė thatė, njė kėnd shumė tė thatė nė varrin e dosjeve tė vdekura, sepse ju e dini se z. Daues ėshtė amerikan dhe se Amerika ėshtė njė vend i thatė , megjithėse nga koha nė kohė, me rrugė tė nėndheshme, ajo njomet vetėm sa pėr t’u zbavitur, falė pėrpjekjeve tė kontrabandistėve.
Duke folur pėr flluska, pėrsėri mė vjen nė mend ajo huaja e bekuar prej 600 milionėsh, tė cilėn i nderuar Kryetar i kėsaj Asambleje, si dhe i dashur Sekretar i Pėrgjithshėm, mė premtuan pėr Shqipėrinė disa minuta mė parė. Kjo hua ėshtė njė flluskė paqeje, njė flluskė paqeje fort konsistente. Por jo, nuk ėshtė aspak njė flluskė; ajo qė doja tė thosha ėshtė se kjo hua mund tė pėrgatitė paqen nė Ballkan, ajo mund tė lehtėsojė realizimin e konfederatės ballkanike; por ia vlen tė flitet pėr tė? Z. Sekretar i Pėrgjithshėm, merreni dhe atė dhe futeni nė varrin e dosjeve tuaja tė vdekura, futeni nė nekropolin tuaj.
Pasi iu pėrgjigja dy pyetjeve qė shtrova, mė mbetet tani tė nxjerr konkluzionin, tė cilin do ta diskutoj nė trajtėn e dy pyetjeve tė tjera. Para sė gjithash nė dritėn e fakteve qė u pėrmendėn, a e vlen barra qiranė qė tė kemi njė Lidhje tė Kombeve? Sė dyti, nė rast se e vlen, cila duhet tė jetė metoda pėr t’ia arritur qėllimit, qė ėshtė paqja universale?
Pyetjes sė parė do t’i pėrgjigjem nė mėnyrė pohuese. Edhe sikur Lidhja e Kombeve tė jetė njė ėndėrr, njė utopi qė i bėn skeptikėt tė tallen e tė shtrembėrojnė buzėt, ajo duhet tė qėndroj aty si njė ideal qė interpreton aspiratat mė fisnike tė njerėzimit, ajo duhet tė qėndroj aty si njė sfidė kundėr lavdisė groteske militariste. Ajo duhet tė qėndroj aty si njė pohim solemn i vullnetit universal pėr paqen, ajo duhet tė qėndroj aty derisa bukuria e saj, fisnikėria e saj, shpirti njerėzor i saj, nevoja e domosdoshme e qenies sė saj tė kuptohen nga e gjithė bota. Sepse, fundi i fundit, me gjithė tė metat qė ka sot, ajo meriton tė pritet me kėto fjalė:
“Verweile doch, Du bist so schon!”
( “Oh, megjithatė qėndro, ti je kaq e bukur”! )
Pėrse tė jemi kaq pesimistė? Aspiratat pėr paqe i kemi kudo dhe pėr kėtė s’ka asnjė dyshim. Pėrndryshe, ne nuk do tė kishim as komedinė e flluskave e superflluskave, qė po na mbulojnė. Dhe pikėrisht sepse popujt duan paqe, burrat e shtetit, politikanėt u servirin atyre kohė pas kohe flluska arbitrazhi, flluska ēarmatimi, flluska sigurimi dhe superflluska raparacionesh.
Por paqja nuk do tė vijė prej traktateve; kėto janė tė destinuara tė hidhen shpejt a vonė nė shportė. Paqja do tė vijė nga edukimi shkollor. Duhet t’u mėsojmė fėmijėve tanė se vrasjet me shumicė janė po aq krim sa edhe vrasjet me pakicė. Duhet t’u mėsojmė se ka vetėm njė perėndi qė duhet t’i shėrbejnė, Perėndia e njerėzimit, i njėjtė pėr tė gjithė tributė. Duhet t’u mėsojmė tė bėhen anėtarė tė ndershėm tė supershtetit qė do tė pėrmbledhė tė gjitha tributė, tė bėhen qytetar fisnikė tė federatės sė pėrbotshme, qė ėshtė nė realizim e sipėr dhe qė do tė realizohet me siguri. Kur fėmijėt tanė tė kenė mėsuar kėto tė vėrteta tė thjeshta, atėherė nuk do tė kemi vetėm ēarmatimin moral qė do t’i paraprijė ēarmatimit material, do tė kemi gjithashtu bashkpunimin e vėrtetė tė tė gjitha racave tė botės pėr sigurimin e paqes, progresit dhe prosperitetit ndėrkombėtar. Tė gjitha tė tjerat sillen rreth kėsaj. Kėtu qėndron thelbi i ēėshtjes.
Por pėrpara se tė vijmė aty, duhet tė pranojmė njėherė se jemi tė gjithė tribu tė egra, derisa i bėjmė kurbane njerėzish Molohut tė tribusė. Oh, vritini, varini, ndiqini, nė tė katėr anėt e botės kėto hyjni barbare e antropofage, qė e kanė mbushur historinė e njerėzimit me kaq vuajtje e urrejtje, me kaq rrėfime, me kaq gjak, me kaq tmerr! Vėshtroni sytė e njerėzimit qė vuan pas shkatėrrimeve tė luftės botėrore. Nuk ka dhembje qė tė mos krahasohet me dhembjen e tij; asnjė sakrificė nuk do tė ishte tepėr e madhe pėr t’i shpėtuar fėmijėt tanė nga luftėra tė reja dhe lot tė tjerė.
Pėrpara, o shokėt e mi! Bota ėshtė gati pėr Ungjillin e ri. Flamuri i Lidhjes sė Kombeve ėshtė mė fisniku qė ėshtė ngritur deri mė sot. Ushtarėt e saj janė mė trimat qė ka nxjerrė bota ndonjėherė. Qėllimi i saj ėshtė maja e pėrparimit tė njerėzimit. Shpirti i Uillsonit, ati dhe profeti i saj, na udhėheq. Vėshtirėsitė janė tepėr tė mėdha, por shtrini kurajėn tuaj deri nė pikėn e fundit mundimet nuk do t’ju venė kot. ( Duartrokitje tė zjarrta ).

gazetatema
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2014, 16:42   #33
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Ka qene edhe nje teme tjeter per Nolin por nuk e gjeta.


Intervistė me Fan Nolin dhe Kristo Dako nga gazeta amerikane Boston Globe nė vitin 1916

Korrespondenti i gazetės BOSTON GLOBE bisedoi me Atė Fan Nolin, tė cilin e pėrshkruan si prift i degės shqiptare tė Kishės ruse nėn juridiksionin e arqipeshkvit tė Nju Jorkut. Fan Noli ishte shuguruar prift nė Nju Jork nė vitin 1908 dhe kishte mbaruar Universitetin e Harvardit.

Noli kishte shkuar nė Durrės nė vitin 1914, por ishte kthyer nė Amerikė pas shpėrthimit tė luftės.

BOSTON GLOBE: Si ėshtė gjendja sot nė Shqipėri?

FAN NOLI: Ju nuk mund ta merrni dot me mend se sa tė mėdha janė vuajtjet atje. Kur shpėrtheu lufta, vendi ynė u sulmua nga ushtritė e shteteve ballkanike fqinje, Greqisė, Malit tė Zi dhe Serbisė. Ne nuk ishim nė gjendje tė mbroheshim, por kishim shpallur asnjanėsinė. Kjo ndėrhyrje ishte njė shkelje po aq skandaloze e marrėveshjeve ndėrkombėtare sa ē’ishte edhe ndėrhyrja e Gjermanisė ndaj Belgjikės. Pėr kėtė shkelje tė vendit tonė nga ushtritė e shteteve tė tjera nuk pati kurrfarė provokimi, as edhe ndonjė ftesė tė ēfarėdo lloji qė ata ta pėrdornin Shqipėrinė pėr operacionet e tyre. Italia, jo vetėm pushtoi portin shqiptar tė Vlorės, por shpalli edhe njė bllokadė tė krejt bregdetit tonė, ndaj sė cilės, pėr fat tė keq ne nuk kishim fuqinė tė protestonim. Ne kemi pak tė dhėna pėr luftėn nė Europė, pėrveē atyre qė shkruhen nė gazetat amerikane. Kur fqinjėt tanė ballkanikė sulmuan Shqipėrinė dhe Italia vendosi bllokadėn nė bregdet duke pushtuar Vlorėn, austriakėt dhe bullgarėt u detyruan tė pushtojnė vendin tonė pėr t’i nxjerrė ata jashtė. Pra, ju e shihni se ne ishim viktima tė pafajshme tė intrigave tė vendeve tė huaja.

BOSTON GLOBE: Pėrse shqiptarėt nuk u bėnė dot ballė kėtyre ndėrhyrjeve?

FAN NOLI: Ne ishim tė papėrgatitur dhe, si rezultat i natyrshėm i kėsaj, vendi ynė po vuan pasojat; shumė nga njerėzit tanė po vdesin urie. Njė numėr i madh shqiptarėsh kishin ardhur nė Amerikė dhe, pas shpėrthimit tė luftės, erdhėn edhe shumė tė tjerė.

BOSTON GLOBE: Si do tė veprojnė shqiptarėt e Amerikės pas luftės?

FAN NOLI: Ne jemi nė pritje tė mbarimit tė luftės dhe e kuptojmė se duhet tė pėrgatitemi pėr ditėn kur ky dyluftim i madh tė ketė marrė fund. Nėse mund tė sigurojmė pavarėsinė e Shqipėrisė pas luftės, na duhet tė jemi tė pėrgatitur pėr ta ruajtur kėtė pavarėsi. Pėr kėtė arsye kemi formuar Shoqėritė Shqiptare tė Stėrvitjes dhe prandaj shumė nga tė rinjtė tanė janė organizuar nė kompani ushtarake dhe stėrviten rregullisht. Njė numėr tė rinjsh shqiptarė kanė hyrė nė Milicinė Vullnetare tė Shteteve tė Bashkuara dhe disa prej tyre kanė shkuar nė kufirin me Meksikėn. Atje ata shpresojnė tė marrin njohuritė dhe trajnimin ushtarak pėr tė cilat kanė aq shumė nevojė.

BOSTON GLOBE: Ēfarė do tė bėnin nė Shqipėri kėto njėsi ushtarake?

FAN NOLI: Nė mbarim tė luftės botėrore, nėse Shqipėria mbetet njė shtet sovran dhe i pavarur, kėto kompani ushtarake tė cilat tani stėrviten nė Amerikė, do tė pėrdoren si bėrthamė e njė ushtrie tė Shqipėrisė, me tė cilėn do tė ruhet ajo pavarėsi. Populli ynė i pėrket njė race tė fortė dhe mjaft luftarake dhe vendi ynė, nė shumė pjesė tė tij, mbrohet lehtė nėse ka njė forcė tė stėrvitur si duhet pėr kėtė punė.

BOSTON GLOBE: Ē’mendojnė shqiptarėt e kėtushėm pėr Presidentin Woodrow Wilson?

FAN NOLI: Presidenti Wilson ėshtė bėrė jashtėzakonisht popullor nė mesin e shqiptarėve tė Amerikės qė kur ai vendosi tė mos dėrgojė mė nota proteste por ultimatume nė adresė tė Gjermanisė dhe Meksikės.

BOSTON GLOBE: A keni dėrguar ndihma nė Shqipėri?

FAN NOLI: Kemi organizuar njė Komision Ndihmash pėr Shqipėrinė nė Nju Jork, i cili u themelua kryesisht nga zoti Charles R. Crane. Ai ka qenė ambasador i Amerikės nė Kinė dhe i biri i tij ėshtė sekretar i Sekretarit tė Shtetit Lansing. Dėrguam njė anije me ndihma ushqimore pėr shqiptarėt nė Vlorė, por qeveria italiane nuk e lejoi kėshtuqė ndihmat arritėn nė njė pjesė tjetėr tė Shqipėrisė, ku nevoja nuk ishte aq e madhe. Na kanė thėnė se plot 60 mijė shqiptarė kanė vdekur nga uria. Tani po pėrpiqemi tė dėrgojmė njė tjetėr anije me ndihma dhe kėtė punė e ka marrė pėrsipėr zoti W. W. Howard, qė i ka zyrat nė Nju Jork.

--------

Nė kėtė ēast, Atė Nolin e thėrresin dhe intervista vazhdon me Kristo Dakon, editor i Diellit. Z. Dako ėshtė nga Shqipėria dhe ka studiuar nė Kolegjin e Stambollit, ashtu si edhe e shoqja. Bashkėshortja e tij ėshtė themeluese e tė vetmes shkollė shqipe nė Korēė. Ajo ishte drejtoreshė e shkollės, ndėrsa ai arkėtar dhe mėsues i historisė sė Shqipėrisė dhe i matematikės. Pėr 22 vjet rresht, kjo ishte shkolla e vetme nė Korēė qė nuk u mbyll. Nė kohėn e kėsaj interviste ajo drejtohej nga njė kėshill pėrfaqėsuesish dhe mbėshtetej thuajse plotėsisht nga Z. Charles R. Crane nga Ēikagoja. Dako flet pėr kompanitė e tė rinjve shqiptarė, qė stėrviteshin nė rrethinat e Bostonit.

BOSTON GLOBE: Si funksionojnė Shoqėritė Shqiptare tė Stėrvitjes, ku ndodhen ato dhe sa njerėz kanė?

KRISTO DAKO: Mund t’ju them se ne kemi kompani tė vogla ushtarake nė shumė qyteza rreth Bostonit dhe kudo nė shtetin Masaēusets si dhe nė shtete tė tjera tė Anglisė sė Re, ku ndodhet pjesa mė e madhe e shqiptarėve. Kėtu nė Boston kemi njė kompani nė uniformė ushtarake prej 50-60 vetash qė stėrviten rregullisht nė njė ndėrtesė, e cila ndodhet nė adresėn 995 Uashington Street.

BOSTON GLOBE: Kjo kompani marshoi nė paradėn e 4 Korrikut?

KRISTO DAKO: Po. Ata marshuan nė Charlestown. Nė paradėn qė u bė nė Southbridge, kishim njė kompani prej 120 vetash me uniforma ushtarake pėrveē shqiptarėve qė marshonin me veshje civile. Kishim edhe njė automobil tė zbukuruar ku ndodheshin dy vajza, njėra me kostum kombėtar shqiptar dhe me flamurin shqiptar nė duar, ndėrsa tjetra ishte veshur me njė kostum qė pėrfaqėsonte Amerikėn dhe valviste flamurin amerikan. Mbesa ime, e cila ka mbaruar Kolegjin e Stambollit, ishte njėra nga kėto dy vajza.

BOSTON GLOBE: Ku tjetėr bėni stėrvitje ushtarake?

KRISTO DAKO: Ne kemi kompani ushtarake qė stėrviten nė Worcester (Uster), New Bedford, Natick, Hudson, Portland, Lewiston, Biddeford si dhe nė shtetet Rhode Island e Connecticut. Gjithsej, kemi 5-6 mijė njerėz nė kėto kompani. Nė Boston, oficeri ynė i stėrvitjes ėshtė Naum Teodori. Kemi edhe njė oficer pėr mbikqyrjen e pėrgjithshme, i cili inspekton me radhė kompanitė pėr tė parė se si shkon puna.

BOSTON GLOBE: Si ka shkuar stėrvitja deri tani?

KRISTO DAKO: Kompanitė po arrijnė pėrparim tė mirė nė stėrvitje dhe shpresojmė t’i kemi gati kur tė ketė mbaruar lufta, qė ato tė formojnė bėrthamėn e njė ushtrie tė ardhme pėr Shqipėrinė.

Por ē’ndodhi me kompanitė shqiptare qė stėrviteshin nė verilindjen amerikane? Sipas revistės The Adriatic Review (shtator 1918), nė vjeshtėn e vitit 1916, Vatra, me anė tė delegatit tė saj, Mehmet Konica, i ofroi ministrisė sė Jashtme britanike njė ose dy regjimente me vullnetarė shqiptarė pėr tė luftuar nė frontin e Ballkanit kundėr ushtrive austro-gjermane dhe bullgare, qė ato tė dėboheshin nga Shqipėria veriore.

Nė atė kohė, Vatra ishte pozicionuar pro fuqive tė Antantės. Menjėherė pas hyrjes sė Amerikės nė Luftė nė prill 1917, federata panshqiptare u njoftua se qeveria britanike do ta mirėpriste dėrgimin e regjimenteve me vullnetarė shqiptarė dhe se vendimi do tė merrej sė shpejti. Vatra llogariste qė vullnetarėt nė fillim tė formonin njė regjiment, i cili dalngadalė tė shndrrohej nė njė forcė mė tė madhe, gati nė njė ushtri.

Mė vonė, propozimi i Vatrės pėr dėrgimin e vullnetarėve u la nė heshtje nga Forin Ofisi dhe pastaj u kundėrshtua, sepse veprimi i forcave qė do tė shkonin nė Shqipėri u konsiderua i dyshimtė. Frymėzuesit kryesorė tė kėtij kundėrshtimi ishin francezėt. Ata dyshonin se trupat e shqiptarėve tė Amerikės ndonėse nė dukje mbėshtesnin ēėshtjen e Antantės, mund tė kalonin nė anėn tjetėr, atė tė austriakėve.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2014, 23:39   #34
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 653 Times in 361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Figure e shquar e ketij kombi. ju faleminderit per informacionet.
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2014, 20:38   #35
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Fan Noli

Nuk e di a e keni lexuar letren qe I dergoje presidentit Wison (Amerikan) kur po coptohej shqiperia. Eshte e mrekullueshme! Besoj se e kam postuar ne nje tem tjeter ne kete forum. Kur ta gjej do ta bie prap se ja vlen ta postosh ne cdo tem te Nolit.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2014, 21:33   #36
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan NoliFaik Konica, Gjergj Pekmezi, Fan Noli
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2014, 21:34   #37
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fan Noli ne Gjeneve

Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2014, 15:38   #38
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,949
Thanks: 883
Thanked 1,494 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Nga politikan u be klerik,apo ishte klerik,pastaj u be politikan e pastaj u be prape klerik ?
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2014, 15:48   #39
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,466
Thanks: 1,683
Thanked 2,265 Times in 1,188 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Fan Noli

Ishte me teper politikan se klerik. Kete te fundit besojne e beri per te shpetuar kishen ortodokse shqiptare nga ajo greke.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2014, 19:33   #40
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,854
Thanks: 365
Thanked 1,155 Times in 313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fan Noli

Fan Noli... ishte i stermadh!!!
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur