Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore > Letėrsia Botėrore

Letėrsia Botėrore Diskutime rreth letėrsisė Botėrore .

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-11-2012, 00:46   #41
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,854
Thanks: 365
Thanked 1,155 Times in 313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Hamleti:Nuk do ta luash kete fyell?
Gildensterni: S'di si ta luaj imzot.
Hamleti:Eshte pun'e lehte si genjeshtra.Ver gishterinjte mbi keto vrima,fryji me goje,dhe do te nxjerresh nje muzike t'embel si mjalte.Shiko,ja,keto jane kycet.
Gildensterni: Po nuk di si ti perdor e te nxjerr harmoni,s'e kam zanat.
Hamleti:Ahere shih sa te humbur me kujton!Desheron te loc me mua;dhe te duket sikur mi di kycet;desheron te ma nxjerresh zemren nga misteri i saj;desheron te me besh te kendoj nga nota me e ulet gjer te me e larta;dhe ne kete instrument te vogel ka shume muzike dhe ze te bukur,po me gjithe kete,ti nuk mund ta besh te flase.Per bese,mos beson qe mund te loc me mua me lehte se fyellin?Quame cfaredo instrument qe te duash,mund te me gervishesh,po nuk mund te me loc.

F.S.NOLI

P.s: Kopje nga postimet e shoku_tanku
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2012, 12:22   #42
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,002
Thanks: 893
Thanked 1,509 Times in 1,128 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Post scriptumi ishte i tepert.Po te kisha nevoje per vemendje,bashkangjitur me materialin mund te vendosja ndonje sqarim te tipit "une ia deftova dhe Noli e shkroi" ose mund te shkoja me larg duke deklaruar se,Shekspiri vodhi manuskriptet e mia kur po pinim birra me qofte ne nje pub ne sheshin Trafalgar dhe i botoi ato ne emrin e tij
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 15:53   #43
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

I heshtur mbi detin nė pėshtjellim mė shfaqesh. Dashuria jote dhe trupi yt janė pėr mua njė zbulim pėr shpirtin e trazuar.
Mė erdhe e mbėshtjellė me bukurinė tėnde. Mė fole pa fjalė qė tregojnė mėnēurinė.
Oh, si nuk tė kam zbuluar tė gjithė turpin e shpirtit ! Erdhe tek unė pėrballė diellit, o vetmitare.
Ne jemi miq tė pėrhershėm. Ne kemi tė pėrbashkėt trishtimin, tmerrin e gabimin. Ne kemi tė pėrbashkėt edhe diellin.
Ne nuk flasim. Mjaft gjėra i dimė. Ne rrimė nė heshtje. Me njė qeshje shfaqim atė qė dimė.
A nuk je ti dritė e zjarrit tim? A nuk je ti shpirt motre qė mė njeh e depėrton gjer nė thellėsitė intime?
Sė bashku kemi mėsuar ēdo gjė. Sė bashku kemi mėsuar tė tejkalojmė veten, dhe tė qeshim pa njė hije reje.
Tė qeshim me sytė e kthjellėt, nga largėsitė tė paana, ndėrsa ndėn ne avullojnė si shiu shtrėngesa, synimi e gabimi.
Dhe kur endem i vetmuar, ē’kėrkon shpirti im i vetmuar nėpėr netėt dhe shtigjet e gabimit? Dhe kur u kacavirrem maleve, ē’kėrkoj tjetėr veē teje?
Dhe gjithė kėto bredhje e gjithė kėto ngjitjet, janė pėr mua njė nevojė dhe njė dalje nga ngathtėsia. Tė fluturoj ėshtė e vetmja gjė qė dėshiron vullneti im, tė fluturoj tek ti....


P.s Sa here e lexoj me duket sikur nuk e kam lexuar kurre me pare.

Keshtu foli Zarathustra -Niēe
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 20:14   #44
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Shtegtari

“Unė jam njė shtegtar ngjitės lartėsish” – i tha zemrės – Nuk e dashuroj uniformitetin, mė ngjan se nuk mund tė rri dot nė reshtje. Ēfarėdolloj gjėje tė mė mbėrrijė si fat e si pėrvojė pėr t’u duruar, unė do tė jem gjithmonė njė shtegtar dhe ngjitės lartėsish, se tek e fundit, nuk eksperimentohet kurrė pėrveēse mbi vetveten.
Ti pėrshkoje udhėn kah madhėshtisė tėnde: tash ėshtė bėrė strehimi yt i fundit.
Pėrshkoje udhėn kah madhėshtisė tėnde; fakti qė pas teje nuk ka asnjė rrugė, mund tė tė japė kurajon mė tė fortė.
Pėrshkoje udhėn kah madhėshtisė tėnde e askush nuk ka pėr tė tė ndjekur fshehurazi. Vetė kėmba jote e ka fshirė udhėn pas teje e, nė atė udhė rri shkruar, pamundėsi.
Nėse tė mungojnė tashmė tė gjitha shkallėt, atėherė ti duhet tė dish tė ngjitesh edhe mbi kokėn tėnde. Si mund tė ngjitesh vallė ndryshe?
Mbi kokėn tėnde edhe ndaj zemrės tėnde. Ajo, qė te ty ėshtė e butė, duhet tė bėhet shumė e fortė.
Ai qė ėshtė kujdesur gjithmonė pėr veten, sėmuret nė fund nga vetė kujdesi i tij. Lėvduar qoftė ajo qė na bėn tė fortė! Unė nuk e dashuroj tokėn ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė.
Duhet tė mėsosh pėrtej vetvetes pėr tė parė shumė. Njė fortėsi e tillė ėshtė e domosdoshme pėr atė qė do tė ngjisė malet.
Por ai, qė veē me shikim kėmbėngul nė vullnetin e njohjes, ē’gjė vallė do tė mund tė nėpėrshihte nė tė gjitha gjėrat, pėrveēse pamjes sė tyre tė jashtme?
Mirėpo ti, o Zarathustra, deshe tė tejkqyrje pamjen dhe arsyen e fshehtė tė tė gjitha gjėrave. Kėshtu doje tė ngjiteshe pėrtej vetvetes, pėrpara saj, pėr sė larti, derisa tė kishe pėrposh vetes yjet e tua.
Po! Tė vėshtroj vetveten nga lart, ashtu si edhe yjet e mia. Vetėm kur unė e quaj maja ime, kjo ka mbetur detyra dhe maja ime e mbrame.
Kėshtu i foli Zarathustra vetvetes pėrgjatė ngjitjes, duke e ngushėlluar zemrėn me fjalė tė forta, se ajo i ndihej e plaguar, si kurrė ndonjėherė mė parė. Kur mbėrriti nė majė tė kreshtės malore, pa tė shtrihet pėrpara tij paanėsia e detit. U ndal dhe heshti gjatė, por nata ishte e ftohtė nė atė lartėsi, e kthjellėt dhe e yjėzuar.
“Unė e njoh fatin tim, - tha mė sė fundi me trishtim. – Forca! Pėrpara! Jam gati! Nė kėtė moment fillon vetmia ime e mbrame”
“Medet ky det i zi e i trishtė pėrposh meje! Medet, kjo melankoli e gufuar mbrėmjesore! Medet, fat e det! Unė duhet tė zbres deri te ju!
Gjendem pėrpara mė tė lartit tė maleve tė mia e udhės sime mė tė gjatė. Ndaj, mė duhet tė zbres, mė thellė sesa kurrė ėshtė ngjitur ndonjėherė; mė thellė nė dhimbje sesa kurrė ėshtė ngjitur ndonjėherė, madje gjer edhe brenda rrjedhave tė saj mė tė zeza!
Kėshtu e do fati im! Pėrpara! Jam gati!
Po ku gjenden vallė malet mė tė larta?- pyeta njė ditė. E kuptova se gjenden ndanė deteve.
Kjo dėshmi ėshtė e shkruar mbi shkėmbinjtė e tyre dhe mbi faqat e majave tė tyre. Qė nga thellėsitė mė tė mėdha, i larti duhet tė ngjitet nė lartėsinė e tij.
Kėshtu foli Zarathustra nė majėn e malit, ku bėnte aq ftohtė. Por kur arriti nė afėrsi tė detit, pėr t’u gjetur mė nė fund i vetėm mes shkėmbinjėve, atėherė ndjeu lodhjen e rrugės, duke u mbėrthyer nga njė nostalgji edhe mė e madhe.
“Tashmė gjithēka ende po fle! – tha. – Edhe deti fle. Syri i tij mė sheh i heshtur dhe i dehur nga gjumi.
Po shpėrndan ngrohtėsi, e ndjej. Ndjej edhe se ėndėrron. Mbėshtillet nė vetvete, duke fjetur mbi nėnkresa tė forta.
Dėgjo! Dėgjo! Si vajton pėr kujtimet e tij tė kėqija! A ndoshta pėr shpresat e kėqija? Medet, edhe unė jam mė i trishtė me ty, o pėrbindėsh i zymtė; pėr shkakun tėnd ndihem i tėri nė ankth. Medet, pėrse vallė dora ime nuk e ka fuqinė e mjaftueshme? Me dėshirė unė do tė tė ēliroja nga ėndrrat e tua tė kėqija!
Ndėrsa Zarathustra fliste kėshtu, qeshte me veten gjithė melankoli e hidhėrim.
“Po si kėshtu, o Zarathustra! – i tha vetes. – Duke kėnduar, ti doje t’i jepje ngushėllim edhe detit?

Medet, o Zarathustra, i marrosuri shpirtmirė, besimplotė e i kryebekuar! Por ti gjithmonė kėshtu ke qenė: i je afruar gjithmonė me besim ēdo gjėje tė tmerrshme.
Ke dashur tė pėrkėdhelėsh ēdo pėrbindėsh. Njė puhizė e fortė frymimi, ca qime tė buta, diku rreth putrės, e menjėherė ti je gati ta dashurosh e ta joshėsh atė.
Dashuria ėshtė rreziku i vetmitarit, dashuri pėr gjithēka qė vetėm rron. Realisht, ėshtė e denjė tė shpotitet marrėzia dhe modestia ime nė dashuri”

("Kėshtu foli Zarathustra"; Friedrich Nietzsche)
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 20:18   #45
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

A mundeni ju te gjeni nje fraze nje fjali, qe eshte pak me e forte apo me depertuese se tjetra tek kjo vepra ?! ... Une per vete s'ja dal dot. Thjesht nuk mundem.

Flm lule...
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 20:20   #46
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,396
Thanks: 164
Thanked 4,850 Times in 2,734 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 338
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin
A mundeni ju te gjeni nje fraze nje fjali, qe eshte pak me e forte apo me depertuese se tjetra... Une per vete s'ja dal dot. Thjesht nuk mundem.

Flm lule...
E megjithate ka Misty.

Ka momente tek Zarathustra kur Niēe shperthen!

Une ju falenderoj qe sillni fragmente dhe me beni ta shijoj edhe shqip.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 20:24   #47
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
E megjithate ka Misty.

Ka momente tek Zarathustra kur Niēe shperthen!

Une ju falenderoj qe sillni fragmente dhe me beni ta shijoj edhe shqip.
Eshte pure philosophy e gjitha
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 20:30   #48
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin
A mundeni ju te gjeni nje fraze nje fjali, qe eshte pak me e forte apo me depertuese se tjetra tek kjo vepra ?! ... Une per vete s'ja dal dot. Thjesht nuk mundem.

Flm lule...
Nė tė vėrtetė pėr ty e solla, meqė pashė qė tė pėlqen aq shumė sepse, nuk mund tė ndash pėrshtypjet mbi Niēen me tė gjithė, pėrveēse me ata qė jo vetėm e kuptojnė sipas mėnyrės sė tyre vetjake por, mė sė shumti edhe e ndjejnė Nė kėtė kėndvėshtrim, i bie qė tė jemi tė dyja tė dashuruara me tė njėjtin mashkull, me Niēen dmth

Tė pėrshėndes me njė fragment tė shkurtėr qė kam shkėputur nga pjesa ku flet pėr "Njeriun e Epėrm"

"Ka guxim, ai qė e ndjek frikėn por, edhe qė e mposht atė; ai qė e sheh humnerėn por me krenari. Ai qė e sheh humnerėn, por me syrin e shqiponjės; kush e rrok humnerėn me kthetrat e shqiponjės - ai ka kurajė."
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 20:37   #49
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fleur Blanche Shiko postimin
Nė tė vėrtetė pėr ty e solla, meqė pashė qė tė pėlqen aq shumė sepse, nuk mund tė ndash pėrshtypjet mbi Niēen me tė gjithė, pėrveēse me ata qė jo vetėm e kuptojnė sipas mėnyrės sė tyre vetjake por, mė sė shumti edhe e ndjejnė Nė kėtė kėndvėshtrim, i bie qė tė jemi tė dyja tė dashuruara me tė njėjtin mashkull, me Niēen dmth

Tė pėrshėndes me njė fragment tė shkurtėr qė kam shkėputur nga pjesa ku flet pėr "Njeriun e Epėrm"

"Ka guxim, ai qė e ndjek frikėn por, edhe qė e mposht atė; ai qė e sheh humnerėn por me krenari. Ai qė e sheh humnerėn, por me syrin e shqiponjės; kush e rrok humnerėn me kthetrat e shqiponjės - ai ka kurajė."
.... Une te pershendes me kete

Eshte karakteristike e shpirtrave te kufizuar qe te parapelqejne nje shpjegim kundrejt asnje shpjegimi: kjo i ben te kenaqen me pak.Perkundrazi, nje kulture superiore kerkon qe disa gjera te lihen pa shpjeguar, pa ndjere kurrfare brejtje ndergjegjie!
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 20:51   #50
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Lere se na ka ēmendur edhe neve.

Mire qe i kam larg keto ēupat une, se do ja shkulja floket.

E habitshme, ne kete forme une kam dashuruar shume meshkuj. Dmth, e ēuditshme.
un jam "dashuruar" me te cmenduren Emily Dickinson. me thithin aq shume poezite e saj sa c'te te them.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 20:53   #51
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,396
Thanks: 164
Thanked 4,850 Times in 2,734 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 338
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
un jam "dashuruar" me te cmenduren Emily Dickinson.
Po qe e ēmendur, dua ta njoh edhe une.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 20:57   #52
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Po qe e ēmendur, dua ta njoh edhe une.
merre, i ke ne anglisht dhe te perkthyera ne italisht

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...vPY6A0_Okmhhrw

po sjell nje poezi per qejf

If I should die -
And you should live -
And time sh'd gurgle on -
And morn sh'd beam -
And noon should burn -
As it has usual done -
If Birds should build as early
And Bees as bustling go -
One might depart at option
From enterprise below!
Tis sweet to know that stocks will stand
When we with Daisies lie -
That Commerce will continue -
And Trades as briskly fly -
It makes the parting tranquil
And keeps the soul serene -
That gentlemen so sprightly
Conduct the pleasing scene!

---------------------------------------------------------------


Se io dovessi morire -
E tu dovessi vivere -
E il tempo gorgogliasse -
E il mattino brillasse -
E il mezzodģ ardesse -
Com'č sempre accaduto -
Se gli Uccelli costruissero di buonora
E le Api si dessero altrettanto da fare -
Ci si potrebbe accomiatare a discrezione
Dalle imprese di quaggił!
Č dolce sapere che i titoli terranno
Quando noi con le Margherite giaceremo -
Che il Commercio continuerą -
E gli Affari voleranno vivaci -
Rende la partenza tranquilla
E mantiene l'anima serena -
Che gentiluomini cosģ brillanti
Dirigano la piacevole scena!
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 20:59   #53
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
un jam "dashuruar" me te cmenduren Emily Dickinson. me thithin aq shume poezite e saj sa c'te te them.


me pelqen ''ajo fjeti nen nje peme''....

e vockel por e fuqishme!
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 21:01   #54
Fleur Blanche
Hiram Abiff
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Posts: 876
Thanks: 0
Thanked 354 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
Fleur Blanche ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Dhe u beme tre femra te dashuruar me te njejtin mashkull.
"Open relationship" letraro-filozofik... sui generis
Mos mė hyr nė hise edhe tek Hygoi, se aty s'tė fal unė pastaj, ėshtė dashuria ime e parė ai

*
Nga Niēe, shkėputur nga pjesa: Pėr lumturinė kundra dėshirės


"Ora e pasdites sime! E ē’nuk dhashė pėr tė patur njė gjė tė vetme: kėtė plantacion tė gjallė tė mendimit tim dhe, kėtė orė mėngjesore tė shpresės sime mė tė lartė. Njė ditė, krijuesi kėrkoi shokėt dhe bijtė e shpresės sė tij dhe ndodhi qė tė mos i gjente, sepse, sė pari duhet t’i krijonte vetė. Kėshtu jam edhe unė nė mes tė veprės sime: duke shkuar e duke u larguar nga fėmijėt e mi. Pėr hir tė dashurisė sė tyre, Zarathustra duhet ta ēojė deri nė fund pėrmbushjen e vetvetes. Se nga thellėsia e shpirtit dashurohet vetėm fėmija dhe vepra jote; ndaj aty ku ka njė dashuri tė madhe pėr vetveten, aty ka edhe njė shenjė mbarėsie."

Mbrėmje tė kėndshme dhe, shikofshi ėndrra me Niēen
Fleur Blanche nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 21:05   #55
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,396
Thanks: 164
Thanked 4,850 Times in 2,734 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 338
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fleur Blanche Shiko postimin
"Open relationship" letraro-filozofik... sui generis
Mos mė hyr nė hise edhe tek Hygoi, se aty s'tė fal unė pastaj, ėshtė dashuria ime e parė ai

*
Nga Niēe, shkėputur nga pjesa: Pėr lumturinė kundra dėshirės


"Ora e pasdites sime! E ē’nuk dhashė pėr tė patur njė gjė tė vetme: kėtė plantacion tė gjallė tė mendimit tim dhe, kėtė orė mėngjesore tė shpresės sime mė tė lartė. Njė ditė, krijuesi kėrkoi shokėt dhe bijtė e shpresės sė tij dhe ndodhi qė tė mos i gjente, sepse, sė pari duhet t’i krijonte vetė. Kėshtu jam edhe unė nė mes tė veprės sime: duke shkuar e duke u larguar nga fėmijėt e mi. Pėr hir tė dashurisė sė tyre, Zarathustra duhet ta ēojė deri nė fund pėrmbushjen e vetvetes. Se nga thellėsia e shpirtit dashurohet vetėm fėmija dhe vepra jote; ndaj aty ku ka njė dashuri tė madhe pėr vetveten, aty ka edhe njė shenjė mbarėsie."

Mbrėmje tė kėndshme dhe, shikofshi ėndrra me Niēen
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Victor Hugo

Ismail Kadare

Nietszche

Citim i nje postimi im i marsit tek ketij viti.

Larg Hygoit tim!

Mbremje te kendshme edhe ti dhe me pafsh mua me Hygone ne enderr.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2012, 21:07   #56
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,396
Thanks: 164
Thanked 4,850 Times in 2,734 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 338
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
merre, i ke ne anglisht dhe te perkthyera ne italisht

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...vPY6A0_Okmhhrw

po sjell nje poezi per qejfSe io dovessi morire -
E tu dovessi vivere -
E il tempo gorgogliasse -
E il mattino brillasse -
E il mezzodģ ardesse -
Com'č sempre accaduto -
Se gli Uccelli costruissero di buonora
E le Api si dessero altrettanto da fare -
Ci si potrebbe accomiatare a discrezione
Dalle imprese di quaggił!
Č dolce sapere che i titoli terranno
Quando noi con le Margherite giaceremo -
Che il Commercio continuerą -
E gli Affari voleranno vivaci -
Rende la partenza tranquilla
E mantiene l'anima serena -
Che gentiluomini cosģ brillanti
Dirigano la piacevole scena!
Oh faleminderit. Gjithmone ka diēka per te mesuar nga ty.

I shkarkova, do i shijoj me qetesi. Promette bene.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2012, 12:31   #57
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

‎(Shkėputur nga "Perėndimi i Idhujve", Friedrich Nietzsche.)

KATĖR GABIMET E MĖDHA

1.

Gabimi i tė ngatėrruarit tė shkakut me pasojėn. – Nuk ka gabim mė tė rrezikshėm se ai i tė ngatėrruarit tė pasojės me shkakun: unė kėtė e quaj prishjen e vėrtetė tė arsyes. Prapėseprapė ky gabim ėshtė pjesė e zakoneve mė tė lashta e mė tė reja tė njerėzimit, madje ai ėshtė shenjtėruar mes nesh dhe quhet tani “fe” ose “moral”. Ēdo fjali qė formulon fenė dhe moralin e pėrmban kėtė gabim; priftėrinjtė dhe ligjvėnėsit e moralit janė nismėtarėt prej ku fillon prishja e arsyes. Po jap njė shembull. Tė gjithė e njohin librin e tė famshmit Kornaro ku autori rekomandon dietėn e tij tė rreptė si njė recetė pėr njė jetė tė gjatė e tė lumtur – dhe po aq tė virtytshme. Shumė pak libra janė lexuar aq shumė sa ky, madje dhe sot nė Angli shtypen mijėra kopje tė tij. Nuk kam pikė dyshimi se asnjė libėr tjetėr (pėrveē Biblės, kuptohet) nuk ka shkaktuar aq shumė tė kėqija, nuk ka shkurtuar aq shumė jetė, sa ky curiosum qė niset nga qėllime tė mira. (Shėnim i pėrkthyesit: Curiosum – latin. kureshti, kuriozitet.) Arsyeja ėshtė se aty ngatėrrohet pasoja me shkakun. Ky italian i zoti mendonte se dieta e tij ishte shkaku i jetės sė tij tė gjatė, ndėrkohė qė kushti i parė pėr tė jetuar gjatė, ngadalėsia e jashtėzakonshme e metabolizmit, konsumimi i pakėt i ushqimit, ishte shkaku i dietės sė tij tė pakėt. Ai nuk ishte i lirė pėr tė zgjedhur tė hante shumė apo pak, thjeshtėsia e tij nuk varej nga “zgjedhja e lirė”: po tė hante mė shumė ai sėmurej. Por, kushdo qė nuk ėshtė peshk, jo vetėm qė bėn mirė tė hajė mjaftueshėm, por absolutisht ka nevojė pėr kėtė. Njė dijetar i ditėve tona, i cili ka njė konsum tė shpejtė energjie nervore, do ta shkatėrronte krejtėsisht veten po tė ndiqte dietėn e Kornaros. Crede experto. (Shėnim i pėrkthyesit: Crede experto – latin. besoji pėrvojės, asaj qė ėshtė provuar.)

2.

Formula mė e pėrgjithshme qė shėrben si bazė pėr ēdo fe dhe pėr ēdo moral shprehet kėshtu: “Bėj kėtė apo atė, pėrmbaju kėsaj apo asaj – dhe do tė jesh i lumtur! Pėrndryshe...” Ēdo moral, ēdo fe nuk ėshtė gjė tjetėr veēse ky imperativ – unė e quaj mėkatin e madh tė arsyes, mungesėn e pavdekshme tė arsyes. Nė gojėn time kjo formulė shndėrrohet nė tė kundėrtėn e saj – shembulli i parė i “shndėrrimit tė tė gjitha vlerave”: njė njeri i formuar mirė, njė “njeri i lumtur”, duhet tė bėjė detyrimisht disa veprime dhe do tė frikėsohet instiktivisht tė bėjė disa tė tjera, duke u ndalur te ndjenja e rregullit qė ai pėrfaqėson fiziologjikisht nė marrėdhėniet e tij me njerėzit dhe me gjėrat. Pėr t’u shprehur me njė formulė: virtyti i tij ėshtė pasoja e lumturisė sė tij... Jeta e gjatė, pasardhėsit e shumtė, nuk janė shpėrblimi i virtytit, pėrkundrazi, virtyti vetė ėshtė ai ngadalėsim metabolizmi i cili, mes rrjedhojave tė tjera, ka edhe atė tė jetės sė gjatė dhe tė pasardhėsve tė shumtė, me njė fjalė, ajo qė quhet “Kornarizėm”. Kisha dhe morali thonė: “Vesi dhe luksi do tė shkatėrrojnė njė brez apo njė popull”. Ndėrsa arsyeja ime e pėrtėrirė pohon: “Kur njė popull i afrohet shkatėrrimit, kur ai degjeneron nga ana fiziologjike, atėherė veset dhe luksi (pra nevoja pėr eksitues gjithnjė e mė tė fortė dhe gjithnjė e mė tė shpeshtė, ashtu siē e njohin tė gjitha natyrat e stėrlodhura) janė rrjedhoja tė kėsaj.” Ky i ri zverdhet dhe rrėgjohet para kohe. Miqtė e tij thonė: “Kjo apo ajo sėmundje ėshtė shkaku”. Unė pėrgjigjem: “Fakti qė ai u sėmur, qė nuk mundi t’i bėjė ballė sėmundjes, ėshtė rrjedhojė e njė jete tė varfėruar ose e njė shterrjeje tė trashėguar”. Lexuesit e gazetave thonė: “Kjo parti u shkatėrrua pėr shkak tė kėtij apo atij gabimi”. Politika ime mė e lartė pėrgjigjet: “Njė parti e cila bėn gabime tė tilla i ėshtė afruar fundit tė saj, ajo nuk e zotėron mė sigurinė e saj instiktive”. Nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr, ēdo gabim ėshtė rrjedhoja e njė degjenerimi tė instiktit, e njė degjenerimi tė vullnetit; nė kėtė mėnyrė thuajse mund tė pėrkufizohet ajo qė ėshtė e keqe. Gjithēka qė ėshtė e mirė vjen nga instikti – dhe ėshtė e lehtė, e nevojshme, e lirė. Vuajtja ėshtė njė vėrejtje, Zoti dallohet nga heroi pėr nga tipi (e thėnė nė gjuhėn time: kėmbėt e lehta janė cilėsia e parė e hyjnisė).

3.

Gabimi i shkakėsisė sė gėnjeshtėrt. – Nė ēdo kohė njerėzit kanė besuar se e dinin se ēfarė ishte shkaku, por prej nga e marrim ne dijen tonė, apo mė mirė, besimin se e kemi kėtė dije? Nga fusha e atyre tė famshmėve “fakte tė brendshme”, nga tė cilėt asnjė deri mė sot nuk ėshtė provuar tė jetė i vėrtetė. Ne besonim se ishim vetė ne shkaku i aktit tė vullnetit: kėshtu tė paktėn mendonim se e kishim kapur shkakėsinė nė flagrancė. Njėsoj, nuk dyshohej se duhen kėrkuar nė ndėrgjegje tė gjitha shkaqet paraprirėse tė njė veprimi dhe se duke i kėrkuar, ato do tė gjendeshin – si “motive” – pėrndryshe nuk do tė kishim qenė as tė lirė dhe as tė pėrgjegjshėm pėr atė veprim. Dhe nė fund, kush vallė do ta vinte nė dyshim faktin qė njė mendim ėshtė i shkakėsuar, se ėshtė “uni” shkaku i mendimit?...
Nga kėta “fakte tė brendshėm” prej tė cilėve duket se sigurohet shkakėsia, i pari dhe mė bindėsi ėshtė ai i vullnetit tė konsideruar si shkak. Konceptimi i njė ndėrgjegjeje (i njė “shpirti”) si shkak dhe, mė vonė akoma, ai i unit (i “subjektit”) si shkak, erdhėn vetėm mė pas, ndėrsa pėr vullnetin, shkakėsia ishte vendosur si e dhėnė, si empirike... Qė atėherė ne e kemi riparė ēėshtjen. Sot nuk besojmė as edhe njė fjalė nga e gjithė kjo. “Bota e brendshme” ėshtė e mbushur me mirazhe dhe drita mashtruese: vullneti ėshtė njė nga kėto fantazma. Vullneti nuk vė asgjė nė lėvizje, pra ai edhe nuk shpjegon asgjė – ai thjesht shoqėron ngjarjet, nuk mund tė mungojė aty. Ai qė quhet “motiv” ėshtė njė tjetėr gabim. Nuk ėshtė veēse njė dukuri sipėrfaqėsore e ndėrgjegjes ajo anė e veprimit qė fsheh shkaqet paraprirėse tė veprimit shumė mė mirė nga sa mund t’i paraqesė ata. Lėre pastaj po tė flisnim pėr unin! Uni ėshtė njė legjendė, trillim, lojė fjalėsh, ai ka pushuar krejtėsisht sė menduari, sė ndjeri dhe sė dėshiruari!... Ēfarė rrjedh nga kjo? Se nuk ekzistojnė aspak shkaqet mendore! I gjithė empirizmi i pretenduar i shpikur pėr kėtė qėllim ka shkuar nė djall! Ja ēfarė rrjedh! Ndėrsa ne kishim dashur tė abuzonim me kėtė “vėrtetėsi empirike”, duke u nisur prej saj krijuam botėn si njė botė shkaqesh, si njė botė vullneti, si njė botė shpirtėrash. Pikėrisht aty ka punuar psikologjia mė e lashtė, ajo qė ka jetuar mė shumė, dhe nuk ka bėrė absolutisht asgjė tjetėr veē kėsaj: ēdo ngjarje e konsideronte si veprim, ēdo veprim si rrjedhojė tė njė vullneti, kėshtu bota u bė pėr tė njė shumė parimesh vepruese, njė parim veprues (njė “subjekt”) pėr ēdo ngjarje. Njeriu projektoi jashtė vetes sė vet kėto tre “fakte tė brendshme” tė tij, ata ku ai besonte mė fort: vullnetin, shpirtin, unin. Sė pari ai nxori konceptin e qenies nga koncepti i unit, i supozoi “gjėrat” si ekzistente nė imazhin e tij, sipas konceptit tė unit si shkak. Ēfarė ka pėr t’u habitur nėse ai nuk ka bėrė gjė tjetėr veēse ka gjetur gjithnjė te gjėrat atė qė kishte vėnė vetė te ato? Gjėja vetė, pėr ta pėrsėritur edhe njė herė, koncepti i gjėsė, ėshtė thjesht njė pasqyrim i besimit te uni si shkak... Madje edhe atomi juaj, o zotėrinj tė dashur mekanistė dhe fizikanė, sa shumė psikologji rudimentare qė pėrmban ende! Pėr tė mos folur pėr “gjėnė nė vetvete”, pėr horrendum pudentum tė metafizikėve! (Shėnim i pėrkthyesit: Horrendum pudentum – latin. e tmerrshme dhe e turpshme.) Gabimi i shpirtit si shkak i ngatėrruar me realitetin! Dhe i shndėrruar nė masėn e vėrtetė tė realitetit! Dhe i thirrur Zot!

4.

Gabimi i shkaqeve imagjinare. – Po marrim ėndrrėn sa pėr ta nisur: njė ndijim i pėrcaktuar, pėr shembull, si ai qė shkakton gjėmimi i largėt i njė topi, zėvendėson menjėherė njė shkak (shpesh njė roman i vogėl i plotė, nė tė cilin ėndėrruesi ėshtė vetė heroi). Ndijimi zgjatet ndėrkaq si njė rezonancė, pret nė ndonjė mėnyre derisa instikti i shkakėsisė t’i lejojė tė dalė nė plan tė parė, tashmė jo mė si njė rast, por si “arsyeja” e njė fakti. Gjėmimi i topit paraqitet nė njė mėnyrė shkakėsore, nė njė pėrmbysje tė dukshme tė kohės. Ajo qė vjen mė pas, motivimi, duket se ka mbėrritur mė parė, shpesh me njėqind detaje tė cilat kalojnė si njė vetėtimė dhe pastaj vjen gjėmimi... Ēfarė ka ndodhur? Paraqitjet e shkaktuara nga njė gjendje e caktuar janė kuptuar nė njė mėnyrė tė shtrembėr si shkaqet e kėsaj gjendjeje. Nė fakt, ne bėjmė tė njėjtėn gjė edhe kur jemi zgjuar. Pjesa mė e madhe e ndjenjave tona tė pėrgjithshme – ēdo lloj pengese, shtypjeje, tensioni dhe shpėrthimi nė lojėn e organeve tona, dhe veēanėrisht gjendja e nervus sympaticus (Shėnim i pėrkthyesit: Nervus sympaticus – latin. mjek. truri i vogėl.) – nxisin instiktin tonė tė shkakėsisė: ne duam tė kemi njė arsye qė ndjejmė kėshtu apo ashtu, qė ndjehemi mirė apo keq. Nuk na mjafton kurrė tė konstatojmė thjesht faktin qė ndjehemi nė kėtė apo atė mėnyrė, ne nuk e pranojmė kėtė fakt, nuk bėhemi tė ndėrgjegjshėm pėr tė veēse kur i kemi dhėnė njė lloj motivimi. Kujtesa, qė nė kėto raste hyn nė punė edhe kur nuk jemi tė ndėrgjegjshėm pėr tė, ndėrfut aty gjendje tė mėparshme tė tė njėjtit lloj, si dhe interpretime shkakėsore qė i shoqėrojnė ato, dhe nė asnjė mėnyrė shkaqet e tyre tė vėrteta. Nga ana tjetėr, ėshtė e vėrtetė se edhe kujtesa shkakton besimin se pėrfaqėsimet, se dukuritė shoqėruese tė ndėrgjegjes kanė qenė shkaqet. Kėshtu formėsohet zakoni i pranimit tė njė lloj interpretimi tė shkaqeve qė, nė tė vėrtetė, pengon dhe pėrjashton ēdo kėrkim pėr shkakun real.

5.

Shpjegimi psikologjik i kėtij fakti. – Tė nxjerrėsh diēka tė panjohur prej diēkaje tė njohur tė lehtėson, tė qetėson dhe tė kėnaq, duke tė dhėnė pėr mė tepėr ndjenjėn e fuqisė. E panjohura mban nė vetvete rrezikun, shqetėsimin, merakun – instikti i parė tė shtyn ta heqėsh qafe kėtė gjendje tė dhimbshme. Parimi i parė: njė shpjegim ēfarėdo ėshtė mė i mirė se tė mos shpjegosh fare. Meqė, nė thelb, nuk bėhet fjalė pėr gjė tjetėr veēse pėr tė hequr qafe pėrfaqėsime shtypėse, nuk vritet shumė mendja mbi mjetet mė tė mira pėr tė arritur aty: imazhi i parė me tė cilin e panjohura shpjegohet si e njohur tė bėn tė ndihesh aq mirė saqė “konsiderohet si e vėrtetė”. Kjo ėshtė prova e kėnaqėsisė (“e forcės”) si kriter i sė vėrtetės. Instikti i shkakut varet pra nga ndjenja e frikės qė e shkaktoi. Pyetja “pėrse?”, pėr sa kohė qė ėshtė e mundur, nuk kėrkon mė tė tregojė njė shkak nga dashuria pėr tė, por kėrkon njė lloj shkaku, njė shkak qė ēliron, qetėson dhe lehtėson. Rrjedhimi i parė i kėsaj ėshtė se pėrcaktohet si shkak diēka tashmė e njohur, e jetuar, diēka e shkruar nė kujtesė. Ajo qė ėshtė e re, e huaj, qė nuk ėshtė jetuar mė parė, pėrjashtohet si shkak. Kėshtu, nuk kėrkohet vetėm tė gjendet njė shpjegim pėr shkakun, por zgjidhet dhe parapėlqehet njė lloj i veēantė shpjegimesh, pikėrisht ata qė e largojnė mė shpejt dhe mė shpesh ndjenjėn e tė huajės, e tė resė, e tė papriturės – pra shpjegimet mė tė zakonshme. Ēfarė rrjedh nga kjo? Qė njė lloj vlerėsimi i shkaqeve mbizotėron gjithnjė e mė shumė, pėrqėndrohet nė formėn e njė sistemi dhe nė fund del si sundues, thjesht duke pėrjashtuar shkaqet e tjera dhe shpjegimet e tjera. Bankierit i shkon menjėherė mendja te “biznesi”, tė krishterit te “mėkati”, ndėrsa vajzės te i dashuri i saj.

6.

I tėrė mbretėrimi i moralit dhe i fesė ekziston falė kėsaj ideje pėr shkaqet imagjinare. – “Shpjegimi” i ndjenjave tė pėrgjithshme tė pakėndshme. Kėto ndjenja janė prodhim i qenieve tė cilat janė armiqtė tanė (shpirtėrat e kėqinj, ku rasti mė i njohur ėshtė ai i histerikėve qė merren pėr shtriga). Ato shkaktohen nga veprime qė nuk mund tė pohohen (ndjenja e “mėkatit”, e “tė mėkatuarit”, ka dalė nga njė shqetėsim psikologjik – njeriu gjithnjė gjen arsye pėr tė qenė i pakėnaqur me veten). Ato varen nga ideja e ndėshkimit, e shpėrblimit pėr diēka qė ne nuk duhet ta bėnim, qė ne nuk duhet tė ishim (njė ide e pėrgjithėsuar nga Shopenhaueri kjo, nė mėnyrėn mė tė pacipė, nė njė parim, nė tė cilin morali shfaqet ashtu si ai ėshtė, si helmatisėsi dhe shpifėsi i vėrtetė i jetės: “Ēdo dhimbje e madhe, qoftė kjo fizike apo morale, tregon se ēfarė meritojmė, sepse pėrndryshe ajo nuk do tė mund tė na kapte po tė mos e meritonim”. Bota si vullnet dhe si pėrfaqėsim, II, 666). Sė fundi ato varen nga veprime tė pamenduara tė cilat kanė rrjedhoja tė kobshme (pasionet, ndijimet e konsideruara si shkaqe, si “fajtore”; fatkeqėsitė psikologjike tė interpretuara me ndihmėn e fatkeqėsive tė tjera si “tė merituara”).
“Shpjegimi” i ndjenjave tė pėrgjithshme tė kėndshme. Ato shkaktohen nga besimi te Zoti. Shkaktohen nga ndjenja e veprimeve tė mira (pra nga e ashtuquajtura “ndėrgjegje e mirė”, njė gjendje psikologjike kjo qė i ngjason, ndonjėherė aq shumė saqė ngatėrrohet me tė, njė tretjeje tė mirė). Ato varen nga pėrfundimi i suksesshėm i disa ndėrmarrjeve (njė rezultat naiv i gėnjeshtėrt, sepse pėrfundimi i suksesshėm i njė ndėrmarrjeje nuk sjell aspak ndjenja tė pėrgjithshme tė kėndshme pėr njė hipokondriak apo pėr njė Paskal). Ato shkaktohen nga besimi, mėshira dhe shpresa – virtytet e krishtera. Nė tė vėrtetė, tė gjitha kėto shpjegime tė supozuara janė rrjedhoja tė gjendjeve tė kėnaqėsisė ose pakėnaqėsisė, tė pėrkthyera nė ndonjė farė mėnyre me njė gjuhė tė gabuar: ndodhesh nė njė gjendje shprese sepse ndjenja themelore fiziologjike ėshtė pėrsėri e fortė dhe e bollshme, beson te Zoti sepse ndjenja e plotėsisė dhe e fuqisė tė ofron njė ndjesi ēlodhjeje. – Morali dhe feja i pėrkasin tėrėsisht psikologjisė sė gabimit: nė ēdo rast tė veēantė, ngatėrrohet shkaku me pasojėn, ose e vėrteta ngatėrrohet me pasojat e tė besuarit se diēka ėshtė e vėrtetė, ose akoma njė gjendje e ndėrgjegjes ngatėrrohet me shkaqet e kėsaj gjendjeje.

7.

Gabimi i zgjedhjes sė lirė. – Sot nuk na ka mbetur mė asnjė lloj mėshire me idenė e “zgjedhjes sė lirė”: ne e dimė shumė mirė se ēfarė ėshtė ajo – artifica teologjike mė famėkeqe me qėllim qė ta bėjė njerėzimin “pėrgjegjės” sipas mėnyrės sė teologėve, ēka do tė thotė, pėr ta bėrė atė tė varur prej teologėve... Kėtu unė nuk po bėj gjė tjetėr veēse po jap psikologjinė e kėsaj prirjeje tė tė bėrit pėrgjegjės. Kudo qė kėrkohet pėrgjegjėsi, nė pėrgjithėsi ėshtė futur nė punė instikti i ndėshkimit dhe gjykimit. Bėrja privohet nga pafajėsia e saj kur njė gjendjeje tė caktuar i ke shėnuar si zanafillė vullnetin, qėllimet, aktet e pėrgjegjėsisė: doktrina e vullnetit ėshtė sajuar nė pjesėn mė tė madhe tė saj me qėllim ndėshkimin, pra me qėllim gjetjen e fajtorit. E tėrė psikologjia e lashtė, psikologjia e vullnetit, ekziston vetėm qė shpikėsit e saj, priftėrinjtė dhe udhėheqėsit e komuniteteve tė lashta, donin tė krijonin pėr veten e tyre tė drejtėn pėr tė dhėnė njė dėnim, apo mė mirė sepse donin ta krijonin kėtė tė drejtė pėr Zotin... Njerėzit u konsideruan si “tė lirė” me qėllim qė tė mund tė gjykoheshin dhe ndėshkoheshin, qė tė mund tė ishin fajtorė, si rrjedhojė, ēdo veprim duhej konsideruar sikur kishe dashur ta kryeje, sikur origjina e ēdo veprimi tė gjendej nė ndėrgjegje (dhe kėshtu falsifikimi mė thelbėsor in psichologicis u bė parimi i vetė psikologjisė...) Sot, kur kemi hyrė nė rrjedhėn e kundėrt dhe kur ne imoralistėt kėrkojmė me tė gjitha forcat qė tė zhdukim pėrsėri nga bota konceptin e fajit dhe atė tė ndėshkimit, si dhe tė pastrojmė psikologjinė, historinė, natyrėn dhe institucionet shoqėrore dhe sanksionet e tyre, sytė tanė nuk shohin asnjė kundėrshtim mė rrėnjėsor se ai i teologėve, tė cilėt, me idenė e “botės morale”, vazhdojnė tė infektojnė pafajėsinė e tė bėrit nėpėrmjet “ndėshkimit” dhe “fajit”. Krishtėrimi ėshtė njė metafizikė prej xhelati...

8.

Vetėm cila mund tė jetė doktrina jonė? – Qė askush nuk ia jep njeriut cilėsitė e veta, as Zoti, as shoqėria, as prindėrit, as paraardhėsit, madje as vetja e tij (nonsensi i kėsaj ideje tė fundit ėshtė predikuar nėn emrin e “lirisė sė kuptueshme” nga Kanti, e ndoshta edhe nga Platoni). Askush nuk ėshtė pėrgjegjės pėr faktin qė njeriu ekziston, qė ėshtė ndėrtuar nė njėrėn apo tjetrėn mėnyrė, qė gjendet nė kėto kushte apo nė kėtė mjedis. Fataliteti i qenies sė tij nuk duhet ndarė nga fataliteti i tė gjithė asaj qė ka qenė dhe i asaj qė do tė jetė. Njeriu nuk ėshtė rrjedhojė e ndonjė qėllimi tė veēantė, e ndonjė vullneti apo synimi, ai nuk ėshtė objekti i njė pėrpjekjeje pėr tė arritur “idealin e njerėzimit”, “idealin e lumturisė” apo “idealin e moralit” – ėshtė absurde tė dėshirosh tė shmangėsh qenien e tij drejt njė qėllimi ēfarėdo. Konceptin e “qėllimit” e kemi shpikur ne, nė realitet nuk ka “qėllim”... Jemi tė nevojshėm, jemi pjesė e fatit, jemi pjesė e sė tėrės, jemi te e tėra – nuk ka asgjė qė mund tė gjykojė, matė, krahasojė, dėnojė ekzistencėn tonė, sepse kjo do tė thotė tė gjykohej, tė matej, tė krahasohej dhe tė dėnohej e tėra... Por pėrveē sė tėrės nuk ka asgjė tjetėr! – Askush nuk mund tė bėhet pėrgjegjės, mėnyrat e tė qenit nuk mund tė kthehen deri nė origjinė si causa prima (Shėnim i pėrkthyesit: Causa prima – latin. shkak parėsor, shkak kryesor.), bota nuk ėshtė mė njė njėsi, as si botė ndijimesh, as si “shpirt” – vetėm ky ėshtė ēlirimi i madh, vetėm me kėtė rivendoset pafajėsia e tė bėrit... Koncepti i “Zotit” ka qenė deri tani vėrejtja mė e madhe kundėr ekzistencės... Ne e mohojmė Zotin, ne e mohojmė pėrgjegjėsinė te Zoti – vetėm nė kėtė mėnyrė ne e shpėtojmė botėn.
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2012, 14:30   #58
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Nėse tani i thoja ''lamtumirė pėrgjithmone'' ishte sepse doja patjetėr qė tė kthehej brenda njė jave ; nėse i thoja ''do tė ishte e rrezikshme tė tė takoj '', ishte sepse doja ta takoja pėrsėri ; nėse i shkruaja : kishe pasur tė drejtė , s’do tė ishim tė lumtur bashkė , ishte sepse tė jetoja i ndarė prej saj mė dukej mė e keqe se vdekja.

Marcel Proust
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2012, 14:46   #59
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

Ata te dy kishin qene dicka, nje kohe. Sic ndodh shpesh ne ngjarjet njerezore, kishin perfaqsuar njerin per tjetrin ate qe eshte e mjaftueshme ti transformosh tani ne dy te panjohur.

Giorgio Faletti
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-12-2012, 17:13   #60
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,396
Thanks: 164
Thanked 4,850 Times in 2,734 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 338
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fragmentet me te bukura te librave !

...dunque chi sei?
Sono una parte di quella forza che eternamente vuole il male ed eternamente opera il bene.

Faust, Goethe.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur