Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Arti i kuzhinės

Arti i kuzhinės Cilat janė ushqimet dhe gatimet tuaja tė preferuara ? ''Mė thuaj se ēfarė ha, tė tė them se ēfare je.''

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-09-2012, 12:38   #21
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Gatime shqiptare - Fėrgesė e Shqipėrisė sė Mesme

Fėrgesė e Shqipėrisė sė Mesme
Pėrbėrėsit:

1 qepe
3-4 thelpinj hudher
melci vici ose qingji
4-5 domate A qeruara nga cipa
3 speca te kuq
gjize e embel 400 gr
pak spec djeges
pak piper te zi
majdanoz te grire sipas deshires
kripe


Udhėzime per pergatitje:

Ne nje tigan hedhim pak vaj ulliri, pasi te ngrohet pak vaji hedhim qepen dhe hudhren te grire imet, pasi kaurdiset mire qepa qe te marre ngjyre arre hedhim copat e melcise te prera ne kubike. Vazhdojme kaurdisjen dhe hedhim specat e kuq te grire, kur te jene kaurdisur (skuqur) perberesit hedhim domatet e qeruara nga cipa dhe te prera. I leme perseri ne zjarr mesatar duke i perzier vazhdimisht derisa te thithin lengun...
Ne fund i shtojme gjizen kripen piperin pak spec djeges dhe majdanoz sipas deshires. I perziejme mire dhe i leme ne zjarr te avashte derisa yndyra te dale siper.
Sherbehet e nxehte si meze neper dreka ose darka festive. E mira eshte te serviret ne tava balte te vogla.

Ju befte mire!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2012, 12:49   #22
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Gatime shqiptare - Paēe kėmbe viēi

Paēe kėmbėsh viēi


Perberesit:

• 4 kembe vici
• 4 luge miell
• kripe
• piper i zi
• hudhra
• uthull


Gatimi:


Marrim kembet e vicit dhe i pastrojme. Pastrimi eshte pak i veshtire. Si fillim percellohen kembet ne zjarr, pastaj hidhen ne uje te perveluar per t'i pastruar nga qimet duke e rrjepur ne menyre te tille qe lekura te qendroje te mos hiqet pasi aty eshte dhe vlera e kembeve. Pasi pastrohen perfundimisht, i percellojme dhe njehere ne zjarr dhe i lajme perseri me uje te ngrohte. I leme te marrin pak vale dhe i derdhim ujin. Ne tenxhere me presion i leme kembet qe te zihen deri sa te ndahet mishi xhelatine prej kockave dhe i coptojme. Vecan skuqim 4 luge miell ne vaj ulliri dhe i perziejme me lengun e kockave, i lejme deri sa te marrin vale qe masa te lidhet. Brenda hedhim dhe ereza si majdanoz, koper, piper. Ne fund e servirim neper pjata duke i shtuar uthull dhe hudhra.
Kjo shoqerohet me vere te kuqe.

Ju befte mire!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2012, 12:59   #23
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Gatime shqiptare - Trahana me copeza dhjami

Trahana me copeza dhjami
(sipas gatimave te gjyshes)Perberesit:

• dhjam sa te doni
• spec djeges
• spec i kuq
• kripe
• buke gruri
• vaj ulliri
• trahana nje gote uji


Gatimi:

Per ta bere sa me shpejt kete gjelle duhet qe masen e trahanas ta vendosim ne uje qe te zbutet mundesisht 1 nate para pergatitjes qe te kemi mundesi ta bejme sa me shpejt. Trahanan e zbutur e vendosim ne nje tenxhere me uje, ku e perziejme pa ndalim ne menyre qe te mos formohen kokrra. Pastaj shtojme buken e prere dhe fillojme e perziejme deri sa te behet plotesisht. Ne nje tigan hedhim pak vaj luledielli dhe marrim dhjamin dhe e prejme ne copa te vogla ne madhesine qe ne duam. I skuqim mire ne menyre qe copat e dhjamit te behen si kerce, pastaj shtojme specin e kuq dhe ate djeges dhe i perziejme se bashku te gjitha. Trahanan e pergatitur e vendosim ne pjate dhe siper saj vendosim copezat e dhjamit me specin djeges dhe ate te kuq, siper i hedhim vaj ulliri.

Ju befte mire!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2012, 15:43   #24
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Gatime shqiptare

SHEQERPARE ME ARRA
Nevojiten:

1 kg gjalpė tė zbutur,
1 kg miell,
12 tė verdha vezėsh dhe 1 e tėrė,
1 lugė ēaji sodė buke,
200 gr arra tė grimcuara,
2 kg sheqer.


Gatimi:

Gjalpi i zbutur pritet nė pjesė tė vogla me thikė.Pėrzihet me dorė duke i shtuar vezėt njė nga njė.Pasi tė bėhet masė e njėllojtė,hidhet mielli i pėrzier me sodė dhe pėrzihet mirė. Brumi futet nė frigorifer pėr 2-3 orė ose tėrė natėn.Nga brumi i pėrgatitur ndahen 45-50 gogla,tė cilat hollohen sa njė pjatė e vogėl.Brumi i holluar paloset nė katėrsh dhe prapė rritet nė katrorė,nė diametėr 10 centimetra.Nė mes tė ēdo katrori qiten arra tė grimcuara,bashkohen skajet dhe sheqerparet radhiten nė tepsi tė lyer me gjalpė.Furra nxehet nė 200 gradė C dhe, sa tė futet nė furrė,ulet temperatura nė 160 gradė C dhe piqet dalngadalė gjersa tė marrė ngjyrė tė kuqėrremtė tė lehtė.
Me tė njėnjtin brumė mund tė pėrgatiten edhe sheqerpare nė formė trėndafili.Brumi hollohet dhe me anė tė gotės nxirren nga 4 rrumbullakė,tė cilėt e mbulojnė deri nė gjysmė njėri -tjetrin,pastaj ndahen pėrgjysmė,hidhen arra nė petėn e parė dhe mbėshtillen trėndafilat.
Edhe sheqerparet e rrumbullakėta klasike,pėrgaditen me tė njejtin brum.Kėtyre mund t’u vendoset mbi nga njė thelp arre.
Sherbeti:Sheqeri nė tenxhere duhet tė mbulohet me ujė pėr dy gishta.Hidhet ½ limon i prerė nė flegra.Pasi tė vlojė dhe tė trashet sikurse sherbeti i bakllavasė,largohet nga zjarri,i shtohet 1 filxhan i kafes ujė i ftohtė dhe sheqerparja e ftohur pėrvėlohet me sherbet tė nxehtė. Nė mėnyrė qė ta pijė mė mirė sherbetin, sherbeti i hidhet me lugė sipėr ēdo sheqerpareje nga disa herė.Mbulohet me tepsi ose letėr plastmasi gjersa ta pijė sherbetin.
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2012, 15:47   #25
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Gatime shqiptare - Trahana me copeza dhjami

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kap s'kap prapė Shiko postimin
Trahana me copeza dhjami
(sipas gatimave te gjyshes)Perberesit:

• dhjam sa te doni
• spec djeges
• spec i kuq
• kripe
• buke gruri
• vaj ulliri
• trahana nje gote uji


Gatimi:

Per ta bere sa me shpejt kete gjelle duhet qe masen e trahanas ta vendosim ne uje qe te zbutet mundesisht 1 nate para pergatitjes qe te kemi mundesi ta bejme sa me shpejt. Trahanan e zbutur e vendosim ne nje tenxhere me uje, ku e perziejme pa ndalim ne menyre qe te mos formohen kokrra. Pastaj shtojme buken e prere dhe fillojme e perziejme deri sa te behet plotesisht. Ne nje tigan hedhim pak vaj luledielli dhe marrim dhjamin dhe e prejme ne copa te vogla ne madhesine qe ne duam. I skuqim mire ne menyre qe copat e dhjamit te behen si kerce, pastaj shtojme specin e kuq dhe ate djeges dhe i perziejme se bashku te gjitha. Trahanan e pergatitur e vendosim ne pjate dhe siper saj vendosim copezat e dhjamit me specin djeges dhe ate te kuq, siper i hedhim vaj ulliri.

Ju befte mire!
po e ripostoj se fotografia eshte zhdukur!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2012, 21:29   #26
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Gatime shqiptare

Patėllxhan tė mbushur me oriz dhe mish tė grirė!
Per 4 persona nevojiten:

4 patellxhan te medhenj
1 qepe mesatare
100gr mish te grire
50gr oriz
2 domate (ose salce domatesh)
100gr djath kaēkavall te grire
4 feta te holla domatesh
majdanoz
koper
vaj ulliri
kripe
piper


Pergatitja:

Lajme mire patellxhanet, i ndajme ne dy pjese nga ana gjatesore dhe i heqim me kujdes nje pjese te tulit te brendshem, duke e lene bazamentin te qendrueshem. I sperkasim me pak vaj ulliri dhe i vendosim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta, apo derisa te zbuten. Nderkohe vazhdojme me pregatitjen e mbushjes:
Kaverdisim ne vaj ulliri qepen e grire holle ose te kaluar ne mikser, shtojme mishin e grire, zemren e patellxhaneve te prere ne copeza te vogla dhe domatet e prera ne kubik te vegjel (ose te reduktuar ne purč). I perziejme mire dhe i leme ne kete menyre derisa ti avulloje uji i tepert. Shtojme se fundi edhe orizin, hedhim pak uje dhe e leme te gjithe masen te gatuhet ne zjarr mesatar per rreth 20 minuta, apo derisa orizi te jete zbutur plotesisht. E rregullojme me kripe, piper, majdanoz, koper dhe e leme menjane.
Nxjerrim patellxhanet nga furra dhe vendosim ne fundin e tyre nga nje luge te vogel djath kaēkavall te grire. Siper shtojme mbushjen, e sperkasim serisht me pak djath kaēkavall dhe e perfundojme duke vendosur nje fete te holle domate. Ne te njejten menyre veprojme edhe me patellxhanet e tjere. Nese na tepron mbushje, e vendosim rreth e qark patellxhaneve.
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2012, 21:32   #27
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Gatime shqiptare

KASTRAVECA TURSHI:
Pėr 10 kg kastraveca duhen:

ujė: 5 l,
kripė: 2 filxhanė ēaji,
selino, kopėr disa fije,
uthull 4 gota uji ose acid acetik 1/2 gotė uji.


Pergatitja:

Pėr turshi pėrdoren kastraveca tė vegjė me lėkurė tė hollė, mundėsisht tė njė madhėsie dhe tė freskėt. Mė parė pėrgatitet shėllira dhe lihet tė ftohet. Nė qyp ose nė enė qelqi shtrohen gjethe dushku ose vishnje e kopėr dhe vendosen kastravecat e larė vertikalisht. Pas ēdo shtrese vihen gjethe vishnje dhe kopėr. Mbulohet me kapak druri qė tė futet brenda enės, sipėr i vihet njė gur, i hidhet uthulla ose acid acetik dhe shėllira, e cila duhet tė mbulojė kastravecat dhe ena duhet tė lihet 10-15 cm bosh. Mbulohet me napė tė pastėr dhe vendoset nė vend tė freskėt. Turshia ėshtė gati pas 30-40 ditėsh. Sipas dėshirės, gjatė pėrgatitjes, turshisė mund t'i hidhet rigon, hudhra etj.
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 08:34   #28
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Gatime shqiptare

POGACA ME DJATHE
Perberesit:

* 250 ml qumesht i vaket
* 1 luge caji maja
* 125 gr gjalp ose margarin
* 1/2 gote uji vaj
* 1/2 gote uji kos
* 1 e verdhe veze
* 2 te bardha veze
* 1.5 luge caji kripe
* sa te marre miell (rreth 750gr)


Mbushja:

* 250 gr djath i bardhe
* 1 e bardhe veze
* majdanoz
* sipas deshires sallam, salcice

Per siper:

* 1 e verdhe veze

Pergatitja:

Ndani gjysem gote qumesht dhe me kete shkrini majane.
Majane e shkrire, pjesen tjeter te qumeshtit, dhe perberesit e tjere, pervec atyre te mbushjes, perzijini derisa te perftoni nje brume te bute. Siper brumit veni nje lecke te lagur dhe lereni per 1 ore te prese ne nje vend te fresket. Ndani copa ne madhesi te nje veze nga brumi, hapeni ne grusht dhe mbushni mesin me perzierjen e perberesve te mbushjes, me djath ose sallam. Mesin lereni pak te hapur ngaqe pogacat do te hapen pak gjate pjekjes. Lyeni tepsi me vaj dhe rreshtoni pogacat. Siper lyeni me te verdhen e vezeve dhe piqini ne furre ne 200'C derisa te skuqen nga siper...

Ju befte mire!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 09:02   #29
Adria
ON/OFF
 
Avatari i Adria
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Venus
Posts: 915
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Adria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gatime shqiptare

rrofsh,Andi! Jane ca gatime aty qe do provoj t'i bej dhe une,sic eshte rasti i Pogaces me djathe
Adria nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 09:09   #30
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Gatime shqiptare

kur ta provosh gatimin e sugjeruar ketu, me thuaj si te doli, edhe po doli mire edhe po doli keq me thuaj ketu...

(jemi te hapur ndaj kritikave, ndaj lavderimeve jemi te hapur 24 ore ne 24)
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 15:44   #31
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Gatime shqiptare

KEK, ME FIK, MOLLE DHE ARRA!

Pėrbėrėsit:

4 filxhane miell
2 lugė caji kripė
1 lugė gjelle sheqer
Pak fryrės keku (sode)
½ filxhan me ujė tė ftohtė
1 vezė
1 lugė gjelle uthull e bardhė


Pėr pjekjen:

4 lugė gjelle qumėsht
4 lugė gjelle sheqer


Pėr tė pėrgatitur brumin, pėrzjeni sėbashku miellin, kripėn dhe sheqerin.Hidheni fryrėsin nė miell. Pėrzjeni sėbashku ujin, vezėn, dhe uthullėn nė njė filxhan. Shtoni pėrzjerjen e vezės nė miell dhe pėrzjejeni derisa tė njėhėsohen. Gjysmėn e brumit bėjeni si top dhe mblidheni me njė qese plastike. Vendosini nė frigorifer pėr njė orė. Gjysmėn tjetėr vendoseni nė akull, pėr ta pėrdorur njė ditė tjetėr.

Mbushja:

3 filxhane me fiq tė grirė
2 mollė tė mėdha tė qėruara, hequr bėthamen dhe bėrė nė zara
½ filxhan arra tė grira
½ filxhan sheqer
1 lugė caji kanellė
¼ filxhan verė Marsala( version I ėmbėl)


Vendosini gjithė pėrbėrėsit nė njė tigan tė rėndė dhe skuqini nė zjarr tė mesėm derisa sheqeri tė shkrihet dhe fiqtė fillojnė tė zbuten e tė hapen. Hiqeni nga zjarri dhe lėreni tė ftohet.
Ngroheni sobėn nė 180 gradė. Ndajeni brumin pėrgjysėm dhe rrotullojeni njėrėn gjysmė nė njė tepsi. Ta zėrė tė gjithė tepsinė dhe nė anėsore ngriheni pak mė shumė brumin. Hidhni mbushjen nė kek nė mėnyrė tė njėtrajtshme. Pasi ta keni bėrė kėtė, vendosni pjesėn tjetėr tė brumit pėr ta mbuluar atė, dhe me kujdes bashkojini pjesėn e poshtme dhe tė sipėrme tė brumit me duar. Me ndihmėn e njė thike mund tė hiqni pjesė ekstra. Hapini katėr vrima kekut dhe lyejini pjesėn e sipėrme me qumėsht. Spėrkatni sheqerin mbi qumėsht, teksa ėshtė akoma e njomė. Piqeni kekun pėr 1 deri nė 1 ¼ orė derisa korja tė marė njė ngjyrė tė kaftė. Nėse gjatė pjekjes korja bėhet shumė kafe me kujdes mbulojeni me letėr alumin. Ftoheni 15 minuta pėrpara se t’a servirni.
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2012, 12:35   #32
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Gatime shqiptare

KREM KARAMEL ME MOLLEPerberesit per 6 persona:

-500ml qumesht me yndyre te plote 3.5%
-250gr sheqer
-2 veze te plota + 3 te verdha
-1 molle e verdhe e tipit Golden
-10gr gjalp
-4-5 luge vere te bardhe
-1 pako te vogel vanilje


Qerojme mollen, e presim ne kubik te vegjel me madhesi rreth 1cm dhe e kaverdisim ne tiganin ku kemi shkrire gjalpin. E lagim me veren e bardhe, me 2 luge sheqer dhe e gatuajme per rreth 2 minuta ne zjarr te larte duke e perziere shpesh derisa i gjithe lengu qe leshon molla te kete avulluar.
Ne nje tenxhere, vendosim te ngrohen qumeshtin me vaniljen, por pa arritur piken e vlimit.
Ne nje ene te madhe, rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik vezet (e plota dhe te verdhat) bashke me gjysmen e sheqerit derisa perberja e perftuar te fryhet dhe te marre ngjyre te hapur. Shtojme dalengadale qumeshtin e ngrohte me vaniljen duke e perziere shpesh derisa te perftojme nje perberje homogjene. Ne kete moment, shtojme edhe mollet e karamelizuara dhe e perziejme.
Ne nje tigan, vendosim sheqerin e mbetur me dy luge uje te cilat i perziejme shpesh derisa te formohet nje karamel pa kokerriza. E hedhim ne nje forme gjatesore ose rrethore (psh formen per plumcake ose nje forme te rrumbullaket) duke lyer te gjitha anet e formes me karamelin. Shtojme ne forme edhe perberjen me molle te karamelizuara dhe e pjekim krem karamelin ne furre te parangrohur ne 160°C ne banjomari (pra, te vendosu brenda ne nje tave tjeter me uje) per 50-60 minuta derisa te jete mpiksur. E leme te ftohet plotesisht, e nxjerrim nga forma dhe e sherbejme te prere ne feta.

Ju befte mire!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2012, 12:40   #33
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Gatime shqiptare

HALLVE ME SHIJE PORTOKALLIPėrbėrėsit pėr 6 veta:

200 gr sheqer,
300 gr irmik (miell gruri mė i trashė dhe mė i fortė se mielli i zakonshėm, nė anglisht semolina, nėse nuk keni, pėrdorni 150 gr miell gruri dhe 150 gr miell misri),
lėngun e njė portokalli dhe lėkurėn e grirė tė tij,
350 gr qumėsht,
1 lugė tė madhe gjalpė,
2 lugė tė vogla esencė vaniljeje,
2-3 lugė tė mėdha bajame tė qėruara, tė prera nė feta, 1 lugė tė madhe kanellė pėr garniturė.


Pėrgatitja:

Nė njė tenxhere hedhim sheqerin, esencėn e vaniljes, gjalpin, miellin, qumėshtin, lėngun dhe lėkurėn e grirė tė portokallit. I lėmė nė zjarr mesatar pėr rreth 7 minuta dhe pastaj e trazojmė masėn e krijuar me njė lugė tė madhe prej druri derisa tė fillojė tė mpikset dhe tė krijohet kremi. Duhet kujdes, mos ta lėmė tė mpikset shumė.
Nė vazhdim hedhim bajamet e prera nė feta tė holla dhe pasi e trazojmė hallvėn, e heqim nga zjarri. Spėrkasim me ujė njė formė keku dhe aty hedhim masėn e hallvės. E shtypim me lugė dhe e lėmė tė ftohet, derisa tė marrė temperaturėn e dhomės. Pastaj e vendosim nė frigorifer, qė tė ftohet dhe tė bėhet solide.
Para se ta servirim, e presim nė copa dhe e spėrkasim me kanellė dhe bajame.

Ju bėftė mirė!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2012, 12:44   #34
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Gatime shqiptare

REVANI
Pėrbėrėsit:

10 vezė tė freskėta fshati
10 lugė sheqer
10 lugė miell

Sherbeti pasi tė fillojė tė vlojė, vazhdon zierjen edhe pesė min. nė zjarr tė ulėt.
1 kg sheqer
5 gota ujė
1 qeskė sheqer vanilje
4 rrathė tė hollė limoni


Pėrgatitja:

Tunden vezėt me sheqer gjersa tė krijohet njė shkumė e qėndrueshme dhe tė shtojnė vėllimin 4-5 herė. Shtohen tė verdhat e vezėve njė nga njė duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli me lugė duke e pėrzier nga lartė-poshtė qė tė mos ulet brumi. Masa derdhet nė tepsi tė lyer me yndyrė e tė pėrmillur. Tepsia mbushet nė ¾ e lartėsisė,pasi qė gjatė pjekjes brumi rritė vėllimin. Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 140 gradė C pėr t’u pjekur pėr afro 1 orė. Gjatė pjekjes furra nuk hapet. Pasi tė ftohet, hidhet sherbeti i vakėt. Pritet nė pjesė.

Ju bėftė mirė!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2012, 12:47   #35
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Gatime shqiptare

SI PERGATITEN LLOKUMET
Duhen:

lekura e 1 limoni,
lekura e 1 portokalli
50ml leng portokalli,
2 luge gjelle leng limoni,
600ml sheqer i imet,
100ml uje,
2 luge gjelle xhelatin,
200ml uje,(ekstra)
70ml niseshte
3-4 pika ngjyrues ushqimi (portokalli ose trendafili)
100ml sheqer puder


Pergatitja:

Ne nje ene alumini katrore 17 cm ose 6 ¾ inch shtrohet leter alumini duke I lene anet te varura dhe lyhet me gjalpe te shkrire ose me vaj. Hiqet pjesa e bardhe e lekurave dhe ne nje ene te madhe hidhen ato bashke me sheqerin dhe ujin. Trazohen ne zjarr te mesem derisa sheqeri te shkrihet komplet por pa u zjere. Kristalet e sheqerit qe ngelen ne anet e enes hiqen ose shkunden me furce pasticerie te lagur me uje. Masa lihet te marre vale dhe ulet nxehtesia pak duke e lene te marre vale pa e trazuar per 5 minuta ose kur ne termometer sheqeri duhet te arrije temperature 105 C (221 F). Gjithashtu nje menyre tjeter per te dalluar nqs masa eshte gati , hidhet nje luge kafeje me te ne uje te ftohte dhe kur ajo eshte gati formohen fije te gjata.
Ne nje ene hidhet xhelatina me 100ml uje (ekstra) dhe perzihet mbi uje te nxehte derisa te shkrihet. Ne nje ene tjeter hidhet pjesa tjeter e ujit dhe niseshteja dhe perzihen derisa masa te jete pa kokrra.
Keto dy masat e fundit (e xhelatines dhe niseshtes) hidhen tek masa qe pergatitem te paren me sheqerin ,vihen ne zjarr te mesem dhe perzihen derisa te marre vale dhe masa te behet e tejdukshme. Me pas hidhet ngjyruesi i ushqimit dhe kullohet duke e hedhur tek ena e aluminit. Futet ne frigorifer per nje nate, kur te jete gati hiqet letra e aluminit me kujdes , pritet ne kubike dhe lyhet me sheqer puder
Mund te shtohen arra dhe pistachios sipas deshires.

Ju befte mire!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2012, 22:19   #36
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Gatime shqiptare - Pispili me lakra

Pispili me lakraPerberesit:

miell misri 600 gr
lakra te ndryshme (spinaq, qepe te njoma, hithra, gjethe preshi, koper, menderz)
vaj ulliri 1 filxhan caji
pak kripe


Pergatitja:

Marrim lakrat i pastrojme dhe i lajme.I grijme holle dhe i leme te kullojne.Marrim gjysmen e miellit, i hedhim pak kripe dhe pak vaj brenda duke e trazuar me uje.e shtrojme ne tepsine qe kemi shtruar me pak gjalpe ose me vaj.( brumi pak i holle). E hapim brumin ne tepsi me duar sa te hapet ne tere hapesiren. Lakrat i shtypim me dore me kripe dhe me vajin bashke dhe i hedhim mbi brumin ne tepsi. I hapim mire me dore duke i ngjeshur. Per pjesen lart, bejme prape procesin e brumit qe vume poshte me pak vaj dhe kripe dhe pastaj me uje deri sa te behet nje brume pak i ujshem.e hapim mire ne gjithe tesine dhe i hedhim lart pak vaj ulliri ,gjalpe ose vaj luledielli ( nuk ka problem). E pjekim ne furre 250 grade. Do gati nje ore te piqet sa te marre nje ngjyre te bukur larte.

Ju befte mire!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2012, 07:53   #37
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Re: Gatime shqiptare

GLIKO SHALQINIPer te perfituar nje reēel shalqini sa me te suksesshem se pari ju duhet nje shalqi me lekure te trashe. Pasi ky reēel behet vetem me te bardhen e lekures se shalqinit. Pasi ta qeroni pjesen jeshile te tij priteni pjesen e bardhe ne copa. Me pas lijini per nja 1 ore ne uje me gelqere.
Vini re! Gelqerja eshte pika kyēe e ketij reēeli. Nese e zieni rendom siē behet me reēelrat e tjere, do te perfitoni nje reēel, ndersa nese e lini keshtu do te hani reēel te vertete shalqini. Si bonus do perfitoni: copa kerce dhe me nje pamje si prej xhami. Pra si nga paraqitja dhe nga ana e shijes do te fitoni shume.
Me pas vijeni te zihet pas i shtuar aspak uje, por vetem sheqer (ne proporcion me lekurat e shalqinit, pra nese hidhni 1 kg lekura po aq hidhni dhe sheqer). Sipas deshires mund t’i hidhni siper dhe copa karafili ose gjethe borziloku te fresket. Ja rrit shume shijen. Lereni te zihet mire ne zjarr te ulet ashtu siē beni dhe me ēdo reēel tjeter. Ruajeni ne frigorifer dhe servireni te ftohte.

Ju befte mire!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2014, 17:27   #38
Jetmira
💙🌙
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,830
Thanks: 1,744
Thanked 1,256 Times in 519 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gatime shqiptare

Receta per Shpageta me Mish
Kohėzgjatja e pregaditjes: 40 minuta

Pėrbėrėsit:

- 1 konzervė lėngė domatesh me copėza tė domates
- 1/2 konzervė koncentrat domatesh
- 1 kavanoz sos tė gatshėm tė shpagetave ose ndonjė llojė sos tjetėr tė gatshėm
- 500g mish vici tė bluar
- 2 speca babure (1 tė kuqe dhe 1 tė gjelbėrt)
- 2 karrota
- 4 thelba tė hudhres
- 1 qepė
- Brokoli
- ½ lugė gjelle sheqer
- 1 gotė verė tė bardhė
- 500g shpageta
- Vaj
- Timian (trumzė)
- Ujė
- Basilikum
- Kripė
- Origano
- Kackavall

Pregaditja:
Shpagetat i thejmė dhe i hedhim nė njė enė tė thellė tė mbushur me ujė tė vluar. Shpagetave ua shtojmė ½ lugė gjelle kripė dhe 1 lugė gjelle vaj.

Mishi fėrgohet nė njė tigan me vaj. Pasi qė ka marrur mishi ngjyren e duhur e largojmė nga tigani pėr tė ia hekur gjithė yndyrėn.

Nderkohė i prejmė specat, karrotat, hudhrat, qepėn dhe brokolin. Tė gjitha i hedhim nė njė tigan dhe i fėrgojmė nė vaj. Pastaj i shtojmė 1 konzervė lėngė domatesh dhe ½ konzerve koncentrat domatesh. Shtojmė 1 gotė verė, ½ lugė gjelle sheqer, kripė, trumzė dhe basilikum. Pėrfundimisht, hedhim mishin dhe njė grusht kackavall tė grirė. Sosin e pėrziejmė mirė.
Servimi:
Shpagetat servohen me kackavall mbi, njė got verė tė kuqe dhe ndonjė sallatė sipas dėshirės.

Ju bėftė mirė.
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2014, 17:28   #39
Jetmira
💙🌙
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,830
Thanks: 1,744
Thanked 1,256 Times in 519 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gatime shqiptare

Gjellė me oriz dhe perime tė fėrguara
Kohėzgjatja e pregaditjes: 30 minuta

Pėrbėrėsit (1-2 persona):
1 karrotė
½ qepė
¼ spece tė kuq
Brokoli
2 lugė gjelle mjaltė
Sos soya
1 gotė oriz
½ lugė gjelle biber i kuq
Vegetė
Vaj
2 gota Ujė


Pregaditja:
2 gota ujė i hedhim nė njė enė tė thellė, pėr ti vluar. Pastaj hedhim 1 gotė oriz dhe i shtojmė pak vaj e ½ lugė gjelle vegetė. E mbulojmė orizin dhe e lėmė tė vlohet nė njė temperaturė mesatare deri nė 10 min.

Tė gjitha perimet i prejmė dhe i vendosim nė njė tigan pėr ti fėrguar nė vaj. Pastaj ua shtojmė perimeve ca sos soy (sipas dėshirės pasi ėshtė i njelmėt), ½ lugė gjelle biber i kuqdhe 2 lugė gjelle mjaltė. Nė rast se ka dalur sosi shumė i njelmėt, mund ti shtojmė edhe pak mjaltė ose ujė.

Orizin e vendosim nė njė pjatė dhe i hedhim perimet mbi tė.

TIP: Mund tė inspiroheni dhe tė inkludoni edhe perime tjera nė kėtė recetė. Kreativiteti s'ka limit.

Servimi:
Servohet me ndonjė sallatė (psh. Sallatė cezari) dhe me njė gotė ujė lemoni.

Ju bėftė mirė.
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2014, 17:50   #40
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,756
Thanks: 806
Thanked 787 Times in 352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Gatime shqiptare

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Askushi Shiko postimin
kur ta provosh gatimin e sugjeruar ketu, me thuaj si te doli, edhe po doli mire edhe po doli keq me thuaj ketu...

(jemi te hapur ndaj kritikave, ndaj lavderimeve jemi te hapur 24 ore ne 24)


Do ti provoj edhe une ca,nga keto gatimet.

Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur