Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Parapsikologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-02-2017, 21:50   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,273
Thanks: 7,196
Thanked 3,337 Times in 1,357 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Iluzionet e Mėdha qė na Mbajnė tė Skllavėruar



Nėse dėshironi me tė vėrtetė tė jetoni tė lirė, si fillin duhet tė kuptoni gjėrat qė ju pengojnė pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. Jeta nuk ėshtė, ashtu siē duhet tė ishte pėr shumėkėnd. Tė lindėsh nė epokėn e sotme ėshtė shumė mė ndryshe se tė kishe lindur, pėr shembull, 5000 vjet mė parė.

Atėherė, do kishe lindur buzė njė lumi, do ishe rritur duke mėsuar se si tė bėje mjetet e gjuetisė dhe tė gjuaje. Tani, qė kemi lindur nė kėtė epokė, kemi njė kartė qeveritare identiteti, jemi tejmbushur me programe kulturore, jemi futur nė njė sistem tė kontrolluar publik apo tė ndikuar jopublik, na shpėrlahen trutė 24/24 ndėrsa pėrballemi me pritshmėritė shoqėrore.
Matrica ėshtė njė kombinim filozofishė, ideshė, institucionesh, strukturash sociale, dhe programesh qė na i mbajnė sytė mbyllur, pėr tė mos parė jetėn tonė, ashtu siē ėshtė vėrtetė. Disa njerėz, investohen aq shumė nė matricė, saqė mendojė se janė me tė vėrtetė, ata qė janė.

Ja 5 iluzionet e mėdha qė e mbajnė njerėzimin tė skllavėruar nė matricė. Nėse dėshironi tė jeni tė lirė, si fillim duhet tė mėsoni si tė liroheni nga kėto. Pasi tė keni lexuar kėtė artikull, do tė shihni qartė, qė jetojmė nė njė matricė tė madhe, tė dizenjuar pėr tė na mbajtur nė gjumė.

1. Iluzioni i lirisė sė zgjedhjes
Qeveria e sotme apo opozita e djeshme mund t'ju thotė qė jeni tė lirė, por ēfarė ndodh kur pėrpiqeni tė rrisni njė lloj bime nė bahēen tuaj pėr qėllime medicinale apo rekreative? Si mund tė jetojmė tė lirė nė njė shoqėri, ku, bimėt e rritura nga vetė natyra, i quan ilegale?

Telefoni juaj mund tė monitorohet nė ēdo kohė. Kėrkimi juaj nė internet monitorohet nė ēdo ēast. Emailet tuaja mund tė shihen ēdo herė nga "inteligjenca".

Nė disa raste, nuk ju lejohet as tė filmoni nė vendet publike. Nuk jeni tė lirė. Jeni tė lirė vetė pėr njė qėllim sjelljeje qė duhet tė ndiqni, qė iu ėshtė imponuar nga 1% e njerėzve tė planetit.

2. Sistemi politik
Mendoni me tė vėrtetė se vota ėshtė e rėndėsishme? Votat kanė rėndėsi nėse jetoni nė demokraci, por sipas njė studimit ė fundit tė universitetit Princeton, SHBAt-tė (qė janė kulmi i demokracisė) janė njė demokraci e detyruar. Kjo do tė thotė qė ligjet dhe politikat e saj bėhen sipas interesave tė koorporatave dhe elitės ekonomike, nė vend qė tė bėhen sipas dėshirave tė mirėqenies sė njerėzve.

3. Sistemi edukativ
Shkolla ju mėson tė memorizoni, pėrsėrisni, dhe tė zbrazni. Ju mėson aftėsitė e duhura qė ta shpenzoni jetėn duke punuar pėr ėndėrrėn e dikujt. Arti, ėshtė e vetmja gjė qe rikthen besimin, sepse inkurajon tė menduarit kritik, organizimin e mendimit dhe kreativitetin.

Sistemi ėshtė i dizenjuar nė kėtė mėnyrė. Shkon nė shkollė, mos kalo caqet, momorizo dhe pėrsėrit, merr nota tė mira, merr njė diplomė, dhe mė pas behesh njė punonjės i dikujt pėr gjithė jetėn.

Ēfarė bėjnė Bill Gates, Michael Dell, Tiger Woods, Richard Branson, Simon Cowell, dhe shumė tė tjerė? Sigurisht qė nė kėtė listė nuk mund tė futen "milionerėt" e tranzicionit shqiptarė. Pra, tė gjithė milionerėt e sipėrpėrmendur janė personazhe tė suksesshme (disa miljarderė e tė tjerė milionerė), dhe asnjėri prej tyre nuk ka njė diplomė universiteti. Nė fakt, rreth gjysma e tyre e la nė mes shkollėn e lartė.

Shkolla nuk ju mėson se si tė gjeni pasionin tuaj, tė zhvilloni taltentet apo identitetin. Madje nuk ju mėson as edhe si tė paguani taksat, tė blini njė shtėpi, tė rrisni njė familje. Thjeshtė ju pėrgatit pėr tė punuar pėr dikė, derisa tė vdisni.

4. Ndjekja e lumturisė
Ky ėshtė njė qėllim i vdekur, sepse shpėrlahemi trushė nga reklamat, marketingu dhe propaganda, pėr tė menduar se lumturia vjen nė formėn e posedimeve materiale. Dhe pastaj shpenzojmė tėrė jetėn tonė duke u pėrpjekur pėr tė fituar "garėn e minjve", pa u munduar pėr tė reflektuar asnjė moment, se ēfarė do tė thotė me tė vėrtetė "lumturi".

Marrėdhėnje tė pėrzemėrta. Shpirtėrimi. Natyra. Meditimi. Refleksioni. Marrėdhėnja me Zotin. Zbulimi i vetvetes dhe zhvillimi personal. Vetėrealizimi. Tė jetuarit nė momentin e tanishėm. Kontrolli i emocioneve dhe i mendimeve. Kėto janė gjėrat qė pėrbėjnė lumturinė. Por ne na mėsohet se lumturia ėshtė tė gjeturit e njė pune, njė partneri apo blerja e njė shtėpie. Nėse kjo ėshtė ēėshtja, atėherė pėrse rreth gjysma e martesave pėrfundojnė me ndarje? Pse depresioni, ankthi dhe sėmundjet mendore janė nė nivelin mė tė lartė tė tė gjitha kohėrave?

5. Ideologjitė, fetė dhe kultura
Ti nuk je njė shqiptarė. Nuk je mysliman. Nuk je biznesmen, humanist, amerikan, gjerman, kristjan, i klasės sė mesme. Tė gjitha kėto gjėra janė tituj jo natyrorė qė na janė mėsuar pėr tė jetuar nė mėnyrė sipėrfaqėsore, nė kundėrshtim me gjendjen natyrore tė kulluar tė momentit.

Pėr shembull, mund tė pyesni dikė, "Kush jeni ju? Ai mund t'ju pėrgjigjet "Jam njė biznesmen i djathtė, dhe kam njė diplomė pėr ekonomik tė marrė nė njė universitet privat." Kėta bien nė konfuzion me identitetin pa formė tė shpirtit tė tyre, duke e ngatėrruar me etiketimet shoqėrore, duke i ardhur pėrshtat matricės.

Besimi. Trashėgimia. Qėndrimet politike. Feja. Titujt e punės. Ushqimi dhe dietat. Kultura. Tė gjitha kėto gjėra janė tė mėsuara. Na janė mėsuar nga shoqėria, dhe ka tė ngjarė qė t'i mbajmė gjithmonė me vete si pjesė e identitetit tonė. Ėshtė e natyrshme tė identifikohemi pėrmes disa titujve, por konsideroni kėtė: Nėse goditeni nė kokė me njė gurė dhe mė pas vuani nga amnezia, nuk do tė mbani mend asgjė nga identiteti juaj shoqėrorė. Akoma do ekzistoni, por tani do ekzistoni nė kėtė ēast, me gjithė qenien e kulluar tuajėn. Do tė jesh "TI", mė shumė se kurrė nė jetėn tėnde. Kur shpirti jonė nuk mban mbi supe peshėn e lėndėve kulturore, fillojmė ta shohim botėn dhe veten tonė me njė palė sy krejtėsisht tė pastėr.

Shpirtit tonė nuk i bėhet vonė pėr kėta tituj apo etiketime, emra, pikėpamje kulturore. As Zotit apo Universit. Njė ndėr gjėrat mė tė rėndėsishme qė lidhet me tė jetuarit nė matricė, ėshtė konfuzioni i madh i identitetit tė vetes tonė, dhe njė ndjenjė distancimi nga vetja jonė e vėrtetė.

Kush jam unė? Ndihemi sikur diēka na mungon, pasi nė vend qė tė ushqejmė shpirtin tonė, na ėshtė mėsuar tė pėrdorim njė etiketim pėr t'i dhėnė vetes njė lloj kuptimi. Matrica, jo vetėm qė po ndėrhyn fuqishėm nė mėnyrėn tonė tė jetesės, por po fillon tė futet tek sensi ynė i individualitetit. E vetmja mėnyrė pėr t'u liruar nga ndikimi i matricės qė ka mbi identitetin tonė, ėshtė meditimi. Sa mė tė urtė tė bėhemi, aq mė shumė do shohim./spiritscience/
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2017, 11:54   #2
Xhuljan
entity
 
Data e antarėsimit: Jun 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 424
Thanks: 5
Thanked 43 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Xhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Iluzionet e Mėdha qė na Mbajnė tė Skllavėruar

Kyė qė kaė bėrė shkriminė nukė dallonė dotė seė kuė duhetė vendosurė ė-jaė dheė kuė nukė duhetė vendosurė, eė joė mė tiė japė mendė njerezveė pėrė tė tillaė ēėshtjeė.
Xhuljan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur