Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-03-2018, 20:34   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,122
Thanks: 11,768
Thanked 9,680 Times in 6,186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Tė vėrtetat e Himarės

Tė vėrtetat e Himarės

Nga Marin Mema

Himara ėshtė kthyer shpesh nė arenė pėrplasjesh ku elementė tė ndryshėm, pėr hir tė sė vėrtetės pjesė e njė grupi tė vogėl e gjithmonė tė njėjtė, janė pėrpjekur qė nė kėtė krahinė tė ndezin, tė acarojnė e tė krijojnė idenė e njė pėrballje mes grekėve e shqiptarėve. E gjithė kjo zallamahi ka lindur nėn mbėshtetjen e rrymave tė caktuara kėndej e andej kufirit, tė cilat nė thelb nuk kanė asnjė lidhje me interesat e vėrteta tė banorėve tė Himarės, por me tė tilla ngushtėsisht personale nga njėri krah dhe tėrsisht politike nė tjetrin.

Nė mjaft dokumenta tė zbuluara nė arkivat e Venedikut nga profesor Pėllumb Xhufi njė pjesė e tė cilave renditen nė veprėn Arbėrit e Jonit theksohet njė histori qė sado tė mbulohet sot, del sėrisht mbi sipėrfaqe me tė vėrtetat e pandikuara tė saj, sa kohė ato janė realizuar nga vetė banorėt dikur. Dokumentat janė aq tė qarta sa nuk mund t’i kundėrshtojė askush! Ato i kanė plotėsuar vencianėt, napolitanėt e mbi tė gjitha vetė himariotėt nė periudha tė ndryshme.

Nė njė dokument venecian tė vitit 1554 shkruhet qartazi se flota osmane po shkonte drejt Himarės, pėr tė shkatėrruar plotėsisht ata shqiptarė tė gjorė. Kjo tregon se ēfarė i konsideronin tė tjerėt, por edhe si vetėndiheshin himariotėt nė shekullin e XVI. Ėshtė emblematike njė letėr shkruar nga himariotėt Papės Gregori i XIII ku pasi i deklarohen se janė shqiptarė i kėrkojnė mbėshtetje jo thjesht ndaj trupave osmane, por edhe pėr tė rindėrtuar kishat e tyre tė shkatėrruara nga sulmet e shumta. Nė vitin 1602 njė tjetėr dokument flet sėrisht pėr shqiptarėt e Himarės dhe pozicionin e tyre nė atė kohė. Nė vitin 1644 kemi njė letėr tė Gjon Bixhilit nga Dhėrmiu, qė pėrveēse lajmėron venecianet pėr mbėrritjen e flotės osmane, shkruan nė radhėn e pestė tė saj, se tė gjithė shqiptarėt e Himares ishin tė organizuar dhe gati pėr luftė.

Kėto tregojnė veē tė tjerash edhe lidhjen e fortė qė Himara kishte me perėndimin e veēanėrisht Italinė. Kjo zonė gėzonte tė drejta vetėqeverisėse, ashtu siē edhe Mirdita nė veri tė vendit. Ėshtė periudha kur faktohet ekzistenca e shkollave shqipe nė Shqipėrinė e veriut tė hapura nga Pjetėr Bogdani, e Pjeter Budi, e po ashtu nga kleriku Nil Katalani nė Himarė. Nė shekullin e XVII shkolla e tij shqipe nė Dhėrmi kishte mbi 80 nxėnės, e po kėshtu vijuan ato nė Himarė, e mė pas nė Pilur. E gjithė kjo inisiativė kishte jo vetėm kundėrshtimin grek, por edhe atė osman. Katalani vdiq nė kėtė vend, e po kėtu u varros nėn nderimet e shqiptarėve tė Himarės, qė i garantuan gjatė punės sė tij edhe mbrojtjen fizike. Letra tė tjera nga komuniteti ju dėrguan nė shekullin e XVIII deri edhe careshės sė Rusisė Elizabeta Petrovna, ku himariotėt shkruajnė se gjuha e tyre ėshtė ajo shqipe si nė tė gjithė Shqipėrinė e kohės. Kėtu dallohet edhe njė element i parė mjaft i rėndėsishėm qė lidhet me gjuhėn greke, pasi ata pohojnė se mė tė diturit flasin kėtė gjuhė dhe atė italiane.

Pra, vetėm nė shekullin e XVIII popullėsia e kėtyre anėve vetėshkroi se paria flet edhe italisht edhe greqisht. Kėtė element e pėrmend edhe ushtaraku e studiuesi britanik William Martin Lik, i cili thotė se nė kėtė zonė, tė gjithė kurbetlinjtė flisnin greqisht dhe italisht, ndėrsa gratė nuk dinė asnjė gjuhė tjetėr pėrveē shqipes. E kjo sigurisht ka arsyet e saj e qė lidhen nė thelb me Korfuzin. Ky ishull i afėrt qė prej vitit 1386 ishte venecian, pra ku gjuhė e pėrdorur nė administratė ishte ajo italiane, ndėrsa nė komunikim tė pėrditshėm greqishtja. Nuk duhet harruar se nė kėtė ishull ka patur njė komunitet tė madh arbėror, tė mbishtresėzuar qė nė kohėt e Ilirisė. Pėrveē shkėmbimeve tregėtare, Korfuzi ishte njė vendstrehim, ku luftėtarėt himariotė ēonin familjet e tyre pėrgjatė betejave ndaj osmanėve qė shpesh zgjasnin edhe me vite. Kjo ėshtė njė ndėr arsyet se pėrse paria, pra ata qė nuk pėrfshiheshin nė beteja, dinin tė flisnin apo komunikonin nė kėto dy gjuhė.

Sigurisht dokumentat, autorėt, studiuesit qė flasin pėr identitetin e Himarės janė tė shumtė, por nė kėtė rast u sollėn vetėm disa prej tyre, si pėr tė treguar se historia nuk bėhet sipas interesave tė kėrkujt. Atė e kanė shkruar vetė himariotet nė shqip, nė gjuhėn e paraardhėsve tė tyre. Kjo ėshtė e vėrteta, pavarėsisht nėse dikujt i pėlqen ose jo. Fakt mbetet se vetė himariotėt janė krenarė pėr kėtė histori, sepse atė nuk mund tė ndryshojė njė grusht individėsh tė shitur apo blerė pėr interesa personale.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2018, 22:52   #2
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,263
Thanks: 124
Thanked 317 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Col, pasuroje Shqiperin ti, rritja pasurin, vlerat dhe autoriteten dhe do shohem cfare do thone Himariotet masandaj... O thone te gjithe jemi shqiptare masandaj...

Po me kete Shqiperi qe ke ti o Col, ku mungojne dhe sherbimet me elementare te cilat duhet ti siguroj shteti, dritat dhe uji... Edhe une qe jam shqiptare me vjen turp te thom qe ky eshte shteti im.

Na nuk e meritojme kete shtet. E ky shtet nuk na meriton na!
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2018, 23:15   #3
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,632
Thanks: 327
Thanked 431 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Mu mė ven turp prej klasės politike tė Shqipnisė dhe jo pėr me thonė kudo qė jam Shqiptar.
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2018, 23:56   #4
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,423
Thanks: 153
Thanked 755 Times in 588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Ka dhe ni teme per kto gollobordasit e jugut lol
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2018, 00:07   #5
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,651
Thanks: 7,008
Thanked 8,243 Times in 5,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Ka dhe ni teme per kto gollobordasit e jugut lol
ato quhen vorioepidhjot
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2018, 00:08   #6
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,607
Thanks: 341
Thanked 608 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CERMENIKASI Shiko postimin
Mu mė ven turp prej klasės politike tė Shqipnisė dhe jo pėr me thonė kudo qė jam Shqiptar.
Mir mo cermenikas, por nuk jane te gjithe si ty.
Ti mund te krenohesh me virtytin, por shumica krenohet me vlerat. Se edhe vlerat te bejne krenar. Si ta shpjegoj une ty...Maqua pershembull krenohej per prejardhjen e tij klasore. Domethene qe dikur ka patur nje gjysh me prejardhje te pasur. Pra krenohej me nje vlere te cilen e kishte grumbulluar gjyshi i tij(pasurin). Por jo me nje virtyt... peshembull mencurin apo bukurin e gjyshit tij.

E kupton ku eshte ndryshimi?!

Pra jo te gjithe krenohen me virtutet, ka nga ata qe e gjejne krenarin tek vlerat. Eshte keta te dytet qe humbasim ne, se ne nuk kemi krijuar asnje vlere.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2018, 04:07   #7
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,277
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
...

Pra jo te gjithe krenohen me virtutet, ka nga ata qe e gjejne krenarin tek vlerat. Eshte keta te dytet qe humbasim ne, se ne nuk kemi krijuar asnje vlere.
Ne pikpamje te krijimit te vlerave, ke deri diku te drejte. Por nuk mjafton - duhet ditur ku e tek kush te kerkohen vlerat, si dhe anti-vlerat, prej kujt e ēfare gjendje krijohen e gjejne shtrat ato.

Vlerat e kombit Shqiptar mund te shihen tek korifejte e rilindjes te shekullit XIX e gjysmes se pare te XX. Anti-vlerat mund te gjinden ne esadizmat, haxhiqamilizmat, kolaboracionizmat, etj.

Krahasoi ato vlera me vlerat/anti-vlerat e gjysmes se dyte te shekullit te kaluar, e do te gjesh ndryshimin. Po u ndale ne ndryshimet klasore, apo luften e klasave, ke humbur objektin.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2018, 20:31   #8
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,122
Thanks: 11,768
Thanked 9,680 Times in 6,186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Col, pasuroje Shqiperin ti, rritja pasurin, vlerat dhe autoriteten dhe do shohem cfare do thone Himariotet masandaj... O thone te gjithe jemi shqiptare masandaj...

Po me kete Shqiperi qe ke ti o Col, ku mungojne dhe sherbimet me elementare te cilat duhet ti siguroj shteti, dritat dhe uji... Edhe une qe jam shqiptare me vjen turp te thom qe ky eshte shteti im.

Na nuk e meritojme kete shtet. E ky shtet nuk na meriton na!
Ja qe bashkohem edhe nje here tjater me tia....i ke te fella nganjehere por te drejta.....

Mua me kish si pasuri Shqiperia por me tha me mire ik se nuk te perkund dot.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2018, 20:58   #9
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,263
Thanks: 124
Thanked 317 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Mu bere si plaka a i shuar...
Dhe asaja ashtu i dukej sikur jeshte thell. Une sa e kesha ngjizur te shuaren...
"Sa thell e ke futur a shejtan" me theshte "nje cik mjafton, se puna benet dhe me nje cik, nuk eshte nevoja ta fusesh deri ne rreze"
Po zinem djathen dhe po perzieja qumeshten me faren e djathes mo Col. Dhe e kesha futur lleren deri ne fund te qypes une per ta perzier mire, po pse me linte rehat shejtania...
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2018, 21:26   #10
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,122
Thanks: 11,768
Thanked 9,680 Times in 6,186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Ti sheh enderra te bukura kur ben gjalp ne kutruve evlat mavria....keshtu nga pershkrimi qe benje duket qe kishe rene ne gjize birazer....apo shejtanja mbante ere djathi thuaj?
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2018, 21:42   #11
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,263
Thanks: 124
Thanked 317 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Col me thuaj te drejten, ke ngrene ndonjehere gjize...?
Sa qef e kam shejtanen e gjizes... E provon nje here te shuaren dhe dhe te con goja jarg gjithe jeten. Sa here e kujton.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2018, 22:16   #12
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,122
Thanks: 11,768
Thanked 9,680 Times in 6,186 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tė vėrtetat e Himarės

Kur e provonjesh gjizne e merje me gisht apo me llere evlat?....duket qe te rrjedh jarge kunjtesa ite....te kane sajdisur gjize te mire andaj.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur