Kthehu pas   Forum-Al.com > Kombtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe Gjuha jon sa e mir!/ Sa e mbl, sa e gjer!/ Sa e leht, sa e lir!/ Sa e bukur, sa e vler! Naim Frashri

Prshndetje Vizitor!
Nse ju shfaqet ky mesazh do t thot se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini t shihni pjesn me t madhe t seksioneve dhe diskutimeve t forumit, por akoma nuk gzoni t drejten pr t marr pjes n to dhe n avantazhet e t qnurit antar i ktij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI q t drgoni postime dhe mesazhe n Forum-Al.
Regjistrohu
Prgjigje
 
Mundsit n tem
i vjetr 03-10-2018, 09:57   #41
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 5,010
Thanks: 1,379
Thanked 2,268 Times in 1,274 Posts
Shuma e pikve q jep: 81
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Prgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal sht br nga King Bardhyl Shiko postimin
Krcikuq un di se u thon Mallakastriotve.
Nuk e di pr Mallakastrn, po pr Kuin me Vranishtin.. i kam dgjuar vet
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 03-10-2018, 11:34   #42
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 613 Times in 482 Posts
Shuma e pikve q jep: 28
Adea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshm
Prgjigje e: Re: Prgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal sht br nga murik Shiko postimin
Batuta bajate, i ka ngel ora ne klase te shtate nje pjese te mire. As nuk kuptohen disa se c'fare thone. Varja
Adea nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 03-10-2018, 12:09   #43
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 613 Times in 482 Posts
Shuma e pikve q jep: 28
Adea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshmAdea i pazvndsueshm
Prgjigje e: Toponime shqip

Te gjitha materialet e paraqitura ketu jane diskutuar dhe sterdiskutuar ne Forumin Illyria. Materialet jane te vjedhura.

Germimet nuk jane gje tjeter vecse varri i qenit te ngordhur.

Ne momentet e fundit te jetes, ju siguroj, nuk do te mendoni per topolesht a toponimet. Cfare hengret per here te fundit, me ke e hengret, a ju shijoi, ishit te rrethuar me njerez qe ju deshen dhe qe i deshet, a qeshet duke menduar gallatat e rinise dhe a ishit i sigurte se ne boten tjeter do te takonit te gjithe paraardhesit tuaj ?


Dea
Adea nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 03-10-2018, 14:08   #44
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarsimit: Sep 2010
Posts: 23,635
Thanks: 6,990
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikve q jep: 388
drague i pazvndsueshmdrague i pazvndsueshmdrague i pazvndsueshmdrague i pazvndsueshmdrague i pazvndsueshmdrague i pazvndsueshmdrague i pazvndsueshmdrague i pazvndsueshmdrague i pazvndsueshmdrague i pazvndsueshmdrague i pazvndsueshm
Prgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal sht br nga adea Shiko postimin
te gjitha materialet e paraqitura ketu jane diskutuar dhe sterdiskutuar ne forumin illyria. Materialet jane te vjedhura.

Germimet nuk jane gje tjeter vecse varri i qenit te ngordhur.

Ne momentet e fundit te jetes, ju siguroj, nuk do te mendoni per topolesht a toponimet. Cfare hengret per here te fundit, me ke e hengret, a ju shijoi, ishit te rrethuar me njerez qe ju deshen dhe qe i deshet, a qeshet duke menduar gallatat e rinise dhe a ishit i sigurte se ne boten tjeter do te takonit te gjithe paraardhesit tuaj ?


Dea
kto katunaret e ilirise jane te mirpritur te ndajne me ne toponimet e krahines nga vijne
drague nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 04-10-2018, 22:33   #45
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Re: Prgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal sht br nga edlin Shiko postimin
Po Labria si shpjegohet q ka shum emrtime sllave?
Laberia duke kembyer shkronjen e pare me te dyten del Alberia. Eshte nje hipoteze kjo. Alban,arban,raban,laban etj.
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 04-10-2018, 22:40   #46
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Re: Toponime shqip

Fshati Trivllazen(tri vllazen) ne rrethin e Vlores ne vitet e fundit eshte kthyer ne Trevellezer(tre vellezer).
Eshte per tu habitur qe ne nuk ndryshojme emertimet sllave ne shqip por ndryshojme nje emertim shqip-shqip.
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-10-2018, 02:07   #47
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarsimit: Aug 2011
Posts: 7,116
Thanks: 147
Thanked 945 Times in 544 Posts
Shuma e pikve q jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Prgjigje e: Toponime shqip

Sipas autoreve super antike, emri i lashte i Patres ishte Akaia dhe Livadhia.

Hern e fundit sht ndryshuar nga ZET : 05-10-2018 n 02:14
ZET nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 05-10-2018, 08:43   #48
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarsimit: Apr 2010
Posts: 5,010
Thanks: 1,379
Thanked 2,268 Times in 1,274 Posts
Shuma e pikve q jep: 81
edlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshmedlin i pazvndsueshm
Prgjigje e: Re: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal sht br nga murik Shiko postimin
Fshati Trivllazen(tri vllazen) ne rrethin e Vlores ne vitet e fundit eshte kthyer ne Trevellezer(tre vellezer).
Eshte per tu habitur qe ne nuk ndryshojme emertimet sllave ne shqip por ndryshojme nje emertim shqip-shqip.
Kur kshtu... pastaj, sa mbaj mnd ka qn Trevllazr... Nuk e di tani nga fundi, a s'bn vaki...
edlin nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 03:44   #49
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Lumi Kalamas qe buron ne malet e Janines pershkon Camerine e derdhet ne detin Jon etimologohet nga fjala "kalama"(femije).Ky eshte nje variant. Personalisht mendoj se lumi Kalamas eshte lumi Kallamave dhe jo i kalamajve.
Sic dihet kallami eshte nje lloj bime qe rritet buze lumejve,liqeneve,kenetave.

Hern e fundit sht ndryshuar nga murik : 13-12-2018 n 05:06
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 03:45   #50
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Thuhet qe Tirana u krijua nga Sulejman Bragjini ne shekullin 18.Por Barleti flet per Tiranen e madhe dhe Tiranen e vogel disa shekuj para Bargjinit.Per cilen Tirane flet Barleti?

Hern e fundit sht ndryshuar nga murik : 13-12-2018 n 05:07
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 03:47   #51
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Vardar,lumi Vardar eshte lumi i bardhe. Bardhar,bardhari,i bardhi
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 03:51   #52
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Fshati Barbullush mendohet se e ka mare emrin pas nje fushimi qe bene trupat e Barbaroses ne rruge per Jeruzalem me kryqezatat. Barbullush eshte korruptim i emrit Barberouge. Barberouge frengjisht shqiptohet Barberuzh ne shqip. Barberuzh=Barbullush
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 03:52   #53
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Qyteti i Shijakut e ka mare emrin nga shenjtroi Shen Jaku.
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 04:00   #54
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Fier eshte nje bime qe fshataret e perdorin per te mbajtur frutat,perimet,vezet ne shporta ne menyre qe ato te mos demtohen.Gjithashtu ka edhe perdorime te tjera. Kur fshataret shkonin tek zona ku mblidhnin fierin ata i thone njeri tjetrit se po shkoj "per fier", pra per te mbledhur fier. keshtu i mbeti emri zones e cila me vone u rrit ne fshat e mepas ne qytetin e Fierit.
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 04:04   #55
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Gjakova forma e vjeter Jakova,gjithashtu vjen nga shenjtori Shen Jak. Sllavisht mori formen Djakovica e cila ne latinisht shkruhej Jakova dhe ne shqip kaloi ne formen e sotme Gjakova
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 04:06   #56
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Fshati Sharre e ka mare emrin nga mjeti qe pret drute, sharra. Atje dikur ishte fusha e druve ku punohej me sopata e sharra.Keshtu i mbeti emri Sharra.
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 04:07   #57
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Shalqinas e mer emrin nga kultivimi qe i behej tokave me shalqi. Si ne rastin bathe=bathore, shalqi-shalqinas
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 04:08   #58
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Lanabregas vjen nga "bregu i Lanes".
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 04:09   #59
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Baldushk vjen nga pyjet me dushk. Ne formen dushk ka fshatra edhe ne zona te tjera ku dushku ishte shume i perhapur.Dushk,Dushkas,Baldushk jane te gjitha variante me origjine drurin e dushkut.
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 13-12-2018, 04:11   #60
murik
peace and love
 
Data e antarsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikve q jep: 25
murik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyermurik ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Toponime shqip

Fshati Daias dhe Dajt te dy ne zonen e Tiranes e kane origjinen nga emri daje.Dy variante nga emri daj.Ku po shkon? "Te dajt" do te pergjigjej nje katunar Tirone kur shkonte tek vellezerit e nenes.Nga ku mori edhe mali emrin Dajt.
murik nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
Prgjigje

Mundsit n tem

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi sht ndezur
Smiliet jan ndezur
Kodi [IMG] sht ndezur
Kodi HTML sht fikur