Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-03-2019, 19:51   #81
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,004
Thanks: 893
Thanked 1,514 Times in 1,130 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Po fshati Qinam toponim shqip eshte?
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 19:59   #82
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,541
Thanks: 8,566
Thanked 6,609 Times in 2,771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Po fshati Qinam toponim shqip eshte?
leni mer babe filosofite, dil anej nga biblioteka te lexojm noi liber se ngelem injorant, na u tha rryli...upsss desha me thone na u tha menja….
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 20:10   #83
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,004
Thanks: 893
Thanked 1,514 Times in 1,130 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 125
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Eshte edhe nje fshat,Muqibaba ne kosove..une cuditem si nuk revoltohesh ti babe nga keto toponime se te isha une do e kisha cuar nje note proteste ne ambasaden e Kosoves.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 20:14   #84
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,541
Thanks: 8,566
Thanked 6,609 Times in 2,771 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toponime shqip

revoltohem qe cke me te….
Ja ma shtove marazin me shume tashti, hajde shuaje….
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 20:21   #85
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,749
Thanks: 233
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Eshte edhe nje fshat,Muqibaba ne kosove..une cuditem si nuk revoltohesh ti babe nga keto toponime se te isha une do e kisha cuar nje note proteste ne ambasaden e Kosoves.
Ką edhe 《Muqiverca》para se 《Muqibaba》..matej ą Purrini. ...te Pantina jo larg Shipitulla ne drejtim te Šipolat si Šipollata. ...Hipolit si Šipolit. ...
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2019, 22:52   #86
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,749
Thanks: 233
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
《Kokogllave》=kry tė djeges
《Ljutogllave》
《Krye huder 》hudher
Nuk prputhet as perkthehet 《koke》toske por krye huder =ljute gllave qe ka kuptimin e atyre njerezve me karakter tė idhet = qe hidherohen shpejtė !
Ska problem murik,
Préj neser nga ana
Ime ti ma kurre nuk do permendesh as citim as komunikim as tung !
Jeni i knaqur tash ?
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2019, 00:03   #87
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Pertej batutave me muqibaba e muqinona le ti kthehemi temes.Mu duk interesant ky shkrim dhe po e sjell ketu per ata qe kane interes per temen.


Rrushiani i Kalabrise.
---
Sipas studiuesit italian Niccola Falcone, ne vepren e tij me titull "Biblioteca storica topografica delle Calabrie...", f.277, viti 1846, toponimi i nje vendbanimi te lashte si ai i Rossano (Kalabri), vendbanim ky i cili u themelua prej Enoterve qe ne shek. XI p.Kr.,ka nje lidhje te drejte per drejte me nje fjale qe sot perdoret vetem ne shqip.
Por le te hedhim nje veshtrim lidhur Enoterve.
Etnonimi i ketij populli te lashte te Italise se Jugut ngelet i pa qarte sikurse ne nivel diskutimi dhe tezash. Nje teze interesante lidhur Enoterve eshte pikerisht ajo qe, ky popull dhe vendi i tyre ishte "toka ku kultivohet rrushi (vreshti) dhe prodhohet vera".
Rossano, i cili u themelua prej Enoterve, vazhdon te ekzistoje si qender edhe gjate Perandorise Romake (Ruscianum), sikurse ne mesjete (Ruskiané).
Autori italian shkruan (shih pjeset e nenvizuara ne imazhin e bashkangjitur):
" Ka ruajtur gati emrin e tij te lashte, pasi qe prej origjines se tij quhej 'Ruscianum" ('Rushianum', shenimi E. Canaj), emer qe besohet ta kete marr prej ngjyres se kuqe te maleve qe e rrethojne..."
"...Rossano duhet te kete qene qytet Pellazg, dhe kur ai lindi territoret qe e rrethonin ishin pjellore dhe te konsiderueshme per rrushin (hardhine), pasi 'Rusci' ('Rushi', shenimi E. Canaj) ne pellazgjisht do te thote 'rrush ('uva' ita.), dhe 'Ruscia' vresht."
Pra, sipas autorit, ky toponim ka nje lidhje te drejte per drejt me fjalen "rrush", pikerisht sepse nje vend pjellor per vreshtarine. Ne se Enotret flisnin nje gjuhe jo greke, ku, autori i cileson si Pellazg, sikurse,ne se eshte e vertet qe ne lashtesi ekzistonte nje popull para grek i cili u pagezua si Pellazg, atehere kjo fjale e lashte qe perdorej prej kesaj popullsie (Enoterve) sot ndeshet gati e pa ndryshuar ne gjuhen shqipe.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2019, 03:04   #88
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Jane nje sere toponimesh ne regjionin e Venecias (Veneto) te cilat mendohet se jane me origjine keltike. Duke pas parasysh se keltet dhe iliret kane qene popuj qe kane dhene e kane mare midis tyre (ka pas edhe fise iliro-kelte)mu duken interesante ti sillja ketu keto toponime. Gjykoni vete.

Veneto
Venda
Vendevolo
Verona
Artoz
Arelica
Ardeda
Segusino
Rea
Reghena
Pedevenda
Nanto
Ren
Rin
Milies
Malon
Malamocco
Limana
Lemene
Gruaro
Graur
Gruaro
Gronea
Grave
Graonetto
Bregonza
Breganze
Bragonza
Bornio.

te pakten keshtu ne shikim te pare,pa bere kerkime te gjat duket sikur te gjitha keto toponime kane rrenje qe gjendet ne shqipen e sotme. Bie ne sy rrenja Mal,Gra,Breg,Vend,Are etj.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2019, 19:08   #89
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,749
Thanks: 233
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Toponimi tjetėr tepėr interesante ėshtė;

《MALI ALLAMANIT 》i cili na mashtron qė nė fillim tuj kujtua se bėhėt fjalė pėr ndonjė personazh me prejardhje gjermane / Allaman, ....mirepo siē e kemi vrejtur ( murik-it i plast pika. ..) se toponimet tona janė krijua mbi bazen e t e njė diktimit thjeshte dalmatine franke e gjermane.
Si erdhi déri te diktimi qė lidhet me toponimin ''mali allamanit '' ?

Personi i cili citon apo ligjeron ai jep spjegime shtes ne disa gjuhė scribes /shkruesit dalmatin tuj i tregua hollesit se cilat janė dallimet mes gjuhes gjermane e angleze ne mėnyrė qė gjatė diktimit shkruesi dalmatine te mos i ngatrroje gjėrat. ...!
Diktimi ;
《 Sllovo ''w'' dublje-ve /the ''LL '' (jep kuptimin e fjales dalmate ''dublje '' do thote 《the LL》 ''lumi thellė '' /dublje reka. ...!

Pastaj vijon diktimi ;

Shkruje /ēite (shenoje ) ''piši''....
《 ...mali ą. ) ne dalmate do thotė 《shenoje ; ą e vogel !
Dhe dalmatini e shkruan njashtu si e degjon diktimin ; dhe vijon. ...
....《...ą llą 》 ''man'' (shkurtesa pėr fjalėn 《 maničre 》(sipas menyres 《ą lla, man. it 》 njesoj si 《ą llą turka》《ą llą franka》....
Pėr ē'farė bėhėt fjalė o murik ą je tuj kuptue naj s'en ą jo ?

Po tė tregoj more murik se fjala ėshtė pėr njė Dosje tė fsheft nė tė cilėn janė tė ruajtura tana sekretet se si u krijua shqipja me gjysmen e fjalve permes diktimit franko-dalmatine Raguziane. ...!
E paskam harrua toponimin e fshatit ''Sllove '' qė do thotė ''gerrma '' shkronja. ...
Pika numer njė ėshtė te kandi :

...a. ) SLLOVE
. .b.) MALI ALLAMANIT
...k.).....?
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-03-2019, 21:00   #90
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,010
Thanks: 1,379
Thanked 2,268 Times in 1,274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Jane nje sere toponimesh ne regjionin e Venecias (Veneto) te cilat mendohet se jane me origjine keltike. Duke pas parasysh se keltet dhe iliret kane qene popuj qe kane dhene e kane mare midis tyre (ka pas edhe fise iliro-kelte)mu duken interesante ti sillja ketu keto toponime. Gjykoni vete.

Veneto
Venda
Vendevolo
Verona
Artoz
Arelica
Ardeda
Segusino
Rea
Reghena
Pedevenda
Nanto
Ren
Rin
Milies
Malon
Malamocco
Limana
Lemene
Gruaro
Graur
Gruaro
Gronea
Grave
Graonetto
Bregonza
Breganze
Bragonza
Bornio.

te pakten keshtu ne shikim te pare,pa bere kerkime te gjat duket sikur te gjitha keto toponime kane rrenje qe gjendet ne shqipen e sotme. Bie ne sy rrenja Mal,Gra,Breg,Vend,Are etj.
Nė Veneto ke dhe fjalė shqip.

dhe toponime tė tjera psh...

Arre
Mira
Mirano

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga edlin : 03-03-2019 nė 21:15
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2019, 05:00   #91
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Toponime shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
E paskam harrua toponimin e fshatit ''Sllove '' qė do thotė ''gerrma '' shkronja. ...
Pika numer njė ėshtė te kandi :

...a. ) SLLOVE
. .b.) MALI ALLAMANIT
...k.).....?
Perpiqu te shkruash frengjisht ate qe kerkon te thuash se nuk te kuptoj ne shqip.Merci bien
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2019, 00:07   #92
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Nje tjeter toponim ne Veneto qe me terheq vemendjen eshte Breglia.
Hamendesohet me origjine keltike dhe do te thote "lartesi".
Ne fakt Breg,Bregore ka te njejtin kuptim edhe ne shqip,pra pjesa e larte,lartesi,bregu i liqenit,bregu i lumit,bregore.Por interesant eshte se tek rasti i Breglia kemi dy fjale shqip,Breg dhe Lia( larte), lia perdoret akoma sot ne dialketet arvanitase me kuptimin i larte,larte. rasti i mbiemrit Kokalari qe do te thote Koke- larti(krenar).
Pra kemi gati gati do thoja nje kompozite ku fjala perbehet nga dy fjale qe kane te njejtin kuptim. Breg kelte/ilire/shqip + Lia,larte.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2019, 00:09   #93
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Drusacco,shqiptohet drusako.E sjellin me hamendesim nga kelto/galishtja qe do te thote peme,dru.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2019, 00:14   #94
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Toponime shqip

Claxelus= mali qe oshetin. Mos ndoshta eshte mali qe qan?

Kemi Cla,Kla,Qa, si ne rastin Klumesht=qumesht. Us eshte prapashtese. X me shume gjasa shqiptohej si H. Me kete arsyetim na jep Klahel-us, Klahet,Qahet,Ankohet,Oshetin...
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur