Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-11-2018, 13:29   #1
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 438
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Anglia vend varfanjakėsh

Ndėrsa shqiptarėt janė duke paguar trafikantin e radhės qė do i kalojė nga ana tjetėr e Kanalit qė ndan Evropėn me Anglinė, mediat britanike raportojnė se varfėria dhe problemet sociale po rriten vazhdimisht nė Angli. Sot the Guardian raporton se njė nė pesė anglezė jeton nė varfėri. Shumė anglezė pandehin se varfėrinė atje e kanė ēuar emigrantėt, por sipas ca mediave varfėria ka ardhur si pasojė e politikave agresive, kapitaliste.

https://www.theguardian.com/society/...tizens-un-says
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 13:32   #2
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,911
Thanks: 881
Thanked 1,671 Times in 980 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Anglia ka pune pafund , eshte tjeter gje qe anglezt vete jane kokrrat e dembelave.
Te jesh i varfer ne Angli eshte turp , por ja qe paska.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 14:13   #3
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,278
Thanks: 1,894
Thanked 2,095 Times in 1,574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Anglia ka pune pafund , eshte tjeter gje qe anglezt vete jane kokrrat e dembelave.
Te jesh i varfer ne Angli eshte turp , por ja qe paska.
Mund te punosh 24 ore e prape i varfer ngelesh
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 14:15   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,106
Thanks: 11,744
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Inglizi eshte nje vend ku nana mretnesh kujdeset per pipsat e vet.....z'bohet fjale per varferi por per shtrengim rripi....do kaloje.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 14:20   #5
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,972 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Po pse? Te jesh i varfer ne Shqiperi a nuk eshte turpi me i madh?
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 14:35   #6
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,599
Thanks: 13,579
Thanked 7,549 Times in 4,793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Anglia ka pune pafund , eshte tjeter gje qe anglezt vete jane kokrrat e dembelave.
Te jesh i varfer ne Angli eshte turp , por ja qe paska.
Ne Angli parazitet jane te varfer! Madje dhe ata marin social lol
Fiks te varfer jane drug addicts....
Ata qe shpenzojne every last penny they have to feed their addiction
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 14:44   #7
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,106
Thanks: 11,744
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ne Angli parazitet jane te varfer! Madje dhe ata marin social lol
Fiks te varfer jane drug addicts....
Ata qe shpenzojne every last penny they have to feed their addiction
Me dy fjale dhe nje fjali "the Guardian" ja ka fut kot ???? fake newzzzz...
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 14:54   #8
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,205
Thanks: 1,862
Thanked 2,066 Times in 887 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 173
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Ashtu eshte. Po hapem nje llogari banke a do na ndihmoni?
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:00   #9
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 438
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Vjen shqiptari me llotari ne USA, behet amerikan qe te Ajroporti Nene Tereza. Shkon shqiptari me vize ne Itali, behet italian qe te porti i Durresit. Shkon shqiptari me maune ne Angli, behet anglez qe ne Kalas te Frances.... keto mu kujtuan nga reagimet e disave per problemet ne Angli, por edhe ketu ne Amerike ku jetoj une.

OK, nuk ju kundershtoj fare nese me thoni se jeni shume me mire ne Angli se shume shqiptare qe kane mbetur ne Greqi, Itali apo Shqiperi. Por edhe te jesh shqiptar (i shkuar pese vjet me pare ne Angli apo ne Amerike) dhe te marresh mendjen e konservativeve, mua per vete vetem normale qe nuk me duket.

E paska fajin i varfri gjithmone.... Come on man, give me a f...g break!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 16-11-2018 nė 15:08
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:03   #10
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,599
Thanks: 13,579
Thanked 7,549 Times in 4,793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Me dy fjale dhe nje fjali "the Guardian" ja ka fut kot ???? fake newzzzz...
Pjeserisht....
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:09   #11
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,106
Thanks: 11,744
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Pjeserisht....
Ishalla te del llotaria per ne HaMerIk tia dhe Jolit, qe te shpetoni nga vuajtjet .....dhe varfnia.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:14   #12
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,599
Thanks: 13,579
Thanked 7,549 Times in 4,793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ishalla te del llotaria per ne HaMerIk tia dhe Jolit, qe te shpetoni nga vuajtjet .....dhe varfnia.
Une dhe Joli punojme 6-8 ore ne dite....
Shancat te vdesim urie jane te pakta Cooli! Sidoqofte ty tu rrit ndera per bujarine
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:16   #13
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 438
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

PS: keta analfabetet qe erdhen nga Shqiperia ne Amerike per te votuar Trampin (dhe per te share njerezit me ngjyre), harruan qe demokratet e gjeten Ameriken me 28% varferi dhe per tete vjet e ulen varferine ne 12%, packa se deshtuan ne shume fusha te tjera.

Ne Angli, poashtu, duket se shume njerez e kane harruar qe ne vitet 1960, Anglia ishte me e varfer edhe se Italia (leri Francen e Gjermanine qe ishin ku e ku me Angline). Bene palle ariu ne BE kaq vite, vajten edhe prishen cdo plan frango-gjerman per integrimin, duke i premtuar cdo mroklle qe te hyje ne BE (se Anglia me sa di une edhe Turqise i premtoi asocim) dhe tani bejne blabla se gjoja cdo e keqe u erdhi nga BE.

A u tha njeri ketyre shqiptareve qe votojne konservativet, se perpara se te hynte ne BE, Anglia ishte ku e ku me standardet e BE? Qe ta marr vesh une, perse moren mendjen e Gjermanise ne ceshtjet e zgjerimit dhe tani nuk pajtohen me vendimet e veta? Nuk mundeshin t'u vinin veto Bullgarise, Rumanise dhe Polonise dhe te mos ishte nevoja te zihen me njeri tjetrin per punet e BE?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 16-11-2018 nė 15:22
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:17   #14
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,106
Thanks: 11,744
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Une dhe Joli punojme 6-8 ore ne dite....
Shancat te vdesim urie jane te pakta Cooli! Sidoqofte ty tu rrit ndera per bujarine
Si tju vije per mbare por ta dini se ne dyert e HaMerIkIkise i kemi te hapura dy-kanatash......

Kur pashe burra me funde jeshile neper Tirane, thaq mos kishin ardhur pikerisht per kete sikletin e varferise ...qashtu posi.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:20   #15
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,079
Thanks: 15,531
Thanked 13,192 Times in 8,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 707
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Une dhe Joli punojme 6-8 ore ne dite....
Shancat te vdesim urie jane te pakta Cooli! Sidoqofte ty tu rrit ndera per bujarine
Dua edhe unė tė vi nė Angli
Dua edhe unė tė bėhem varfanjak anglez.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:21   #16
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,632
Thanks: 6,988
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Dimri dashka pjeshk pa lesh
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:23   #17
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,079
Thanks: 15,531
Thanked 13,192 Times in 8,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 707
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Dimri dashka pjeshk pa lesh
Frigoriferi se nė Dimėr nuk ka tė freskėta.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:25   #18
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,599
Thanks: 13,579
Thanked 7,549 Times in 4,793 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 441
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Si tju vije per mbare por ta dini se ne dyert e HaMerIkIkise i kemi te hapura dy-kanatash......

Kur pashe burra me funde jeshile neper Tirane, thaq mos kishin ardhur pikerisht per kete sikletin e varferise ...qashtu posi.
Jane njerez krenare Skocezet me funde, Cooli!
Neser eshte ndeshja?

Ps. Akrepi welcome buke e kripe e nje bionde Angleze
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:27   #19
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,205
Thanks: 1,862
Thanked 2,066 Times in 887 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 173
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Vjen shqiptari me llotari ne USA, behet amerikan qe te Ajroporti Nene Tereza. Shkon shqiptari me vize ne Itali, behet italian qe te porti i Durresit. Shkon shqiptari me maune ne Angli, behet anglez qe ne Kalas te Frances.... keto mu kujtuan nga reagimet e disave per problemet ne Angli, por edhe ketu ne Amerike ku jetoj une.

OK, nuk ju kundershtoj fare nese me thoni se jeni shume me mire ne Angli se shume shqiptare qe kane mbetur ne Greqi, Itali apo Shqiperi. Por edhe te jesh shqiptar (i shkuar pese vjet me pare ne Angli apo ne Amerike) dhe te marresh mendjen e konservativeve, mua per vete vetem normale qe nuk me duket.

E paska fajin i varfri gjithmone.... Come on man, give me a f...g break!
Ky shtet i ka lodhur shqiptaret persa i perket letrave. Nuk eshte e nevojshme ta levdojme ne qe jetojme ketu. Njeriu ja krijon vetes nje cope vend kudo qe te jete. Pastaj per te tjera, varet se sa kerkese llogarie i ben vetes.

Gjate kohes qe une isha ne 8-vjecare, flasim ketu e 15 vjet me pare, ne Angli ishte nje batute: 'lind femije qe te maresh shtepi', kishte nje perqindje te larte te shtatezanive adoleshente edhe nje pjese e mire ishin me ndihma sociale edhe me shtepi shteti.

Kjo ndihme sociale eshte aty per ato njerez qe jane te pamundur - ama menyra si ishte sistemi, abuzohej lehte. Doli qe kishte shume romun/polak qe mernin asistence per femijet e tyre (nderkohe qe femijet e tyre as qe ishin ne Angli), pastaj plot te tjere qe ne nje ane mernin ndihma, nga ana tjeter punonin ne te zeze. E te tjere shembuj plot.

Ne Angli nuk mungon puna, mungon vullneti per te punuar.

Ama, nuk mund te krahasosh Angline as me Italine, as me Greqine e as me Shqiperine. Eshte tjeter kulture, tjeter edukate, tjeter realitet. Nuk po them qe eshte me mire apo me keq, por thjeshte eshte ndryshe edhe nuk mund te krahasohet.

Persa i perket asimilimit te shqiptarit perpara se te shkoje diku, ndoshta kjo eshte e vertete, njeriu ben ate qe mendon se eshte me mire per veten e tij ndaj nuk mund te thuash mire apo keq - bote e lire te bejne cte duan. Ama, kur dikush ZGJEDH papunesine edhe jeten e ndihmave sociale, une nuk ndihem aspak keq per ate person...ti ndoshta mund te me quash konservative, por nese une nuk shoh femijet e mi gjate javes sepse me duhet te shkoj ne pune qe te siguroj per ta, s'do dal te duartrokis Corbyn qe thote 'o burra u befte pa punuar'.
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:27   #20
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,632
Thanks: 6,988
Thanked 8,236 Times in 5,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Frigoriferi se nė Dimėr nuk ka tė freskėta.
a e martojm kete dimrin e ny? i gjejm nai jevg ke brraka
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur