Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-11-2018, 15:29   #21
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,079
Thanks: 15,531
Thanked 13,192 Times in 8,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 707
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Ps. Akrepi welcome buke e kripe e nje bionde Angleze
Po pak gjizė e qepė nuk ka?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:31   #22
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,106
Thanks: 11,745
Thanked 9,674 Times in 6,182 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Jane njerez krenare Skocezet me funde, Cooli!
Neser eshte ndeshja?

Ps. Akrepi welcome buke e kripe e nje bionde Angleze
Mire thua.....

Akrepi prit kur te kerkoje ndonje Lagavulin 18 vjeqare
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 15:37   #23
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,925
Thanks: 15,617
Thanked 9,451 Times in 5,477 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Te themi te drejten , Usa ,Canada , Australia , Uk etc te gjithe keto vende te fuqishme jane bere me shume me djersen e te ardhurve ….


Anglia superfuqi ka pushtuar gjithe boten ku skan fut hunden , psh ne Indi etc … pra jane bere ne saje te shfrytezimit te vendeve te tjera (njerezve dhe pasurive te atyre vendeve )ne fillim pastaj kan arritur aty ku jane … mos mendoni se kan arritur aty me magji ...lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 16:49   #24
lojrafationline
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Oct 2018
Vendndodhja: USA
Posts: 40
Thanks: 5
Thanked 12 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
lojrafationline do tė bėhet i njohur mjaft shpejtlojrafationline do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Cdo vend kapitalist ka varferi, normale qe egzistojne te gjitha llojet e shtresave por gjithsesi varferia ne Angli eshte varferi e nje vendi te forte ekonomikisht po ca ti bejme varferise se vertete qe egziston tek vendet e botes se 3-te!
lojrafationline nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 17:18   #25
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,415
Thanks: 18
Thanked 182 Times in 151 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Anglia e bo gati 2-3 vjet qe ka renie, renie qe do vazhdoje edhe me tej.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 17:22   #26
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,971
Thanks: 10,266
Thanked 9,604 Times in 4,735 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 321
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Sot degjova qe shume anglez po kerkojne nacionalitetin francez se me brexitin si ka punet mire Anglia

Po behet shume vend provencial
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 17:38   #27
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Anglia e bo gati 2-3 vjet qe ka renie, renie qe do vazhdoje edhe me tej.
Ne Angli nuk e di ne Gjermani...1 ne 10 eshte i varfer.

Kane mbaruar koherat e planeve marshall.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 17:51   #28
Rimi.
arapēiu
 
Avatari i Rimi.
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: perball komshiut
Posts: 5,064
Thanks: 6,569
Thanked 2,514 Times in 1,345 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 95
Rimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėmRimi. i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Kan hap nai numer llogarie kta qe ti dergojm nai lek se gjynof..D

Po u qan ene anglezet,ne knej ka guri gamores ca duhet t bojm.? D
__________________
Il miglior modo di credere nell' aldila e non rompere
il cazzo nell' aldiqua.
Rimi. nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 18:28   #29
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 438
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne Angli nuk e di ne Gjermani...1 ne 10 eshte i varfer.

Kane mbaruar koherat e planeve marshall.
Anglezet vella jane te mire vetem per te tallur boten dhe per te promovuar veten. Tallja angleze (per njeri tjetrin dhe per boten) mbahet si forma me e larte e humorit. Ata thone tani se cdo gje e bejne me mire se bota, por kush hap syte do veri re se Anglia vertet i ben ca gjera me mire se te tjeret, por jo te gjitha. Qe te jap nje shembull konkret, ne France 30% e librave qe lexohen (ne Gjermani 40%, ne Slloveni 70%) jane perkthime kurse ne Angli vetem 3% e librave qe lexohen jane perkthime. Me pak fjale angloksaksonet kane krijuar idene e te qenit i vetmjaftueshem dhe nuk u hyjne ne pune fare se cfare thone dhe cfare mendojne te tjeret.

Tani, per keta qe thone e kane fajin varfanjaket dhe BE, le t'u kujtoj se ne kete moment qe po flasim populli me i pasur ne BE eshte Irlanda (Norvegjia dhe Zvicra nuk jane BE). Ne Irlanade vella anglezet zhduken rreth 60% te popullsise me politikat e tyre dhe sikur te mos mjaftonin keto krijuan idene ne bote se irlandezet jane komb dembelesh dhe sherrxhinjsh qe e urrejne punen. Kaluan 150 vjet nga gjenocidi qe iu be irlandezeve qe doli me ne fund Tony Blair dhe e pranoi se krizat e patates ne Irlande erdhen per shkak te politikave te Londres.

Te shikojme se cdo thuhet pas 100 vjetesh per ata qe sot ne Angli akuzohen si dembele dhe demprures.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 16-11-2018 nė 18:31
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 18:42   #30
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rimi. Shiko postimin
Kan hap nai numer llogarie kta qe ti dergojm nai lek se gjynof..D

Po u qan ene anglezet,ne knej ka guri gamores ca duhet t bojm.? D
Kjo varfėria e dėrrave anglez eshte si ajo thėnie. 'Ikėn ato vite kur s'kishim bukė hanim simite'
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 18:50   #31
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,944
Thanks: 7,765
Thanked 6,535 Times in 2,762 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 206
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Edhe mbreteri e edhe varferi. Nuk shkon dicka ketu
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 19:06   #32
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 438
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Edhe mbreteri e edhe varferi. Nuk shkon dicka ketu
Ne Shqiperi shume gjera i kemi mesuar mbrapsht. Francezet 5 vjet varferi paten, bene revolucion. Gjermanet 5 vjet varferi, krisen Luften e Dyte Boterore. Anglezet kane pese shekuj varferi, me perjashtim 4 dekadat qe ishin ne BE, dhe populluan pese kontinente me te uritur.

Mbase une i ekzagjeroj gjerat, por nga librat qe kam lexuar per Ameriken u informova se te gjitha shtetet qe kishin kolonira nuk gjenin dot njerez per t'i derguar kendej, pervec Anglise. Ja, keshtu pak a shume, u anglikanizua bota.... krijo pabarazira dhe klasa te varfra qe krisin bythen si shqiptaret....

Mbase shpjegimi im nuk ju pelqen, por fakti historik mbetet qe pabarazite ishin shkaku perse Anglia prodhonte me shume emigrante se Franca, Belgjika, Hollanda dhe Portugalia. Gjermania nuk ka pasur kolonira, por mesa thone librat e historise se Amerikes gjermanet nuk vinin ne Amerike per shkaqe ekonomike, vinin se kishin luftra fetare.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Erdhi Dimri : 16-11-2018 nė 19:09
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 19:13   #33
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,424 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Ne Shqiperi shume gjera i kemi mesuar mbrapsht. Francezet 5 vjet varferi paten, bene revolucion. Gjermanet 5 vjet varferi, krisen Luften e Dyte Boterore. Anglezet kane pese shekuj varferi, me perjashtim 4 dekadat qe ishin ne BE, dhe populluan pese kontinente me te uritur.

Mbase une i ekzagjeroj gjerat, por nga librat qe kam lexuar per Ameriken u informova se te gjitha shtetet qe kishin kolonira nuk gjenin dot njerez per t'i derguar kendej, pervec Anglise. Ja, keshtu pak a shume, u anglikanizua bota.... krijo pabarazira dhe klasa te varfra qe krisin bythen si shqiptaret....

Mbase shpjegimi im nuk ju pelqen, por fakti historik mbetet qe pabarazite ishin shkaku perse Anglia prodhonte me shume emigrante se Franca, Belgjika, Hollanda dhe Portugalia. Gjermania nuk ka pasur kolonira, por mesa thone librat e historise se Amerikes gjermanet nuk vinin ne Amerike per shkaqe ekonomike, vinin se kishin luftra fetare.
Edhe ruset...e vrane Carin.

Mire apo keq?????????????????

Se do vrej bashkatdhetaret e Molit...sjane kerrkun.

Ale.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 19:15   #34
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,944
Thanks: 7,765
Thanked 6,535 Times in 2,762 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 206
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

'Anglezet pese shekuj varferi' ?!!

Jo ekzagjeruar por u ke hyre hara kiri gjerave Dimri !

Anglia beri boten shoku ... me Amerike e Australi ... e u mesoi te gjitheve si udhehiqet nje perandori apo edhe shtet. I vetmi okupator ne bote i pelqyeshem per robin ishte Anglia. Gjithmone duke bere te kunderten e asaj qe ben bota dhe gjithmone duke pasur te drejte e duke u dalur me mire. Idete lindin ne Angli shoku e me pas shperndahen ne bote. Si Anglia nuk ka
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 19:19   #35
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 438
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
'Anglezet pese shekuj varferi' ?!!

Jo ekzagjeruar por u ke hyre hara kiri gjerave Dimri !

Anglia beri boten shoku ... me Amerike e Australi ... e u mesoi te gjitheve si udhehiqet nje perandori apo edhe shtet. I vetmi okupator ne bote i pelqyeshem per robin ishte Anglia. Gjithmone duke bere te kunderten e asaj qe ben bota dhe gjithmone duke pasur te drejte e duke u dalur me mire. Idete lindin ne Angli shoku e me pas shperndahen ne bote. Si Anglia nuk ka
OK: pese shekuj pabarazi!

Ne Angli lindi industria, futbolli dhe Rock Music. Te treja i kane sjellur sherbime te medha njerezise.... per ide shko pyet Fukone qe ke ne profil se ku kane lindur. Per artet angleze, pervec Rokut, une per vete mbyll edhe syte edhe veshet.... le te derdellitin profesoret angleze 24 ore ne dite se kane nxjerrur artistet me te medhenj te botes dhe se Shekspiri na qenka babai i psikologjise (asaj pa lidhje fare)...
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 19:20   #36
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,925
Thanks: 15,617
Thanked 9,451 Times in 5,477 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
I vetmi okupator ne bote i pelqyeshem per robin ishte Anglia.)
lol … : )

paska dhe keshtu
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 19:23   #37
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 438
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
lol … : )

paska dhe keshtu
Ne profil ka vene nje francez, emrin e ka latin, por me ato qe thote 100% shqiptar.

Gjithsesi, ishin pushtues me te mire se shume te tjere anglezet... por a i dashuronte skllavi a jo, ketu vetem mendja shqiptare jep pergjigje... te shkoje t'ia thote ndonje irlandezi pergjigjen (irlandezeve qe mallkojne edhe gjuhen qe flasin).
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 19:36   #38
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,944
Thanks: 7,765
Thanked 6,535 Times in 2,762 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 206
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

@Dimri

U kam thene: Unionistat, irlandeze i ke. Me pas, Hongkongun, kineze i ke ... etj

Foucalti ishte francez por Rusell, Bacon, Bentham etj ishin akoma me te famshem, ceshtje filozofie sociale kjo.

P.S. Utilitarianizmi eshte kryekeput anglez ... and it works

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 16-11-2018 nė 19:41
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 19:36   #39
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 19,925
Thanks: 15,617
Thanked 9,451 Times in 5,477 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 277
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Per mendimin tim cdo vend duhet lene I lire te zhvillohet sipas traditave e menyrave qe ka vendosur te eci perpara … pra pa nderhyrje … zakonisht nderhyrje ndodhin kur duan ti shfrytezojn sic beri Amerika ne lindjen e mesme se donte gaz …. pra nuk eshte kurrsesi ne interes te vendasve , ata kur asimilohen humbasin kulturen e tyre mijeravjecare … nejse varet nga pikepamja
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 19:41   #40
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 835
Thanks: 438
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Anglia vend varfanjakėsh

Nejse, une e vetmja gje qe mundohem te kuptoj eshte perse ca popuj e kane me kollaj ta pranojne pabarazine sesa disa te tjere?Shikon keta popujt nordike, gjermanet dhe francezet dhe e kane treguar shume here ne histori se nuk pajtohen me pabarazite. Ke pastaj gjithe poujt e botes, anglosaksonet poashtu, qe pabarazine e konsiderojne normale. Per shqiptaret nuk e vras mendjen se e di qe jane shumica gjytryme, por kur shikon nje popull kaq te edukuar si anglezet te pajtohen me pabarazite (jo sot, por ketu dhe shekuj me radhe), atehere me te vertet me gerryen kureshtja dhe i hap keto tema...
Erdhi Dimri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur