Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore > Letėrsia Botėrore

Letėrsia Botėrore Diskutime rreth letėrsisė Botėrore .

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-07-2010, 09:34   #1
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,255
Thanks: 5,827
Thanked 12,117 Times in 4,239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 370
Beaute ka mbyllur reputacionin
Poezi nga poetė & shkrimtarė tė famshėm tė Letėrsisė Botėrore

Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrsinė Botėrore.

Kjo temė do tė vijojė me poezi tė ndryshme tė shkruara nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm nga Lėtėrsia Botėrore...

Kėtu do tė mund tė gjeni vargje qė me tė vėrtetė ia vlejnė qė tė lexohen.

Ju uroj lexim tė kėndshėm tė gjithėve dhe njėkohėsishtė ju ftoj edhe ju tė tjerėve qė tė postoni vargje dhe poezi nga poetėt tuaj tė preferuar anembanė botės.


Charles Bukowski - Brenga e nje manushaqeje te heshtur

Brenga e nje manushaqeje te heshtur s’eshte per mua.
Une e di se shume pleq tani kane oren e ēajit,
Kurse me pare shijonin grumesite ere ndyra te Trockit.
Gota e vogel me wisky qendron nen driten elektrike.
Ja kjo eshte e gjitha
Miza fluturimin ndal mbi doren time.
Ska gje kjo eshte vetem nje dore.
Por i prokupuar jam nga pamundesia e te qenit njeri.
Nuk mundem.Ne Grejp Fruit shoh bomben atomike.
Pema ime mi fekondon eshtrat e perlotura.
Ēfare thua ?Miza!
Miza ec e jake ben nen diell
E veshur me te linjta.
Tregon kofshet.Vaginen tregon.
Trendafilet roze rriten si fashistet.
Ne goje si tatuazh me eshte ngjitur miza
E cila rugeve te Parisit mban doreza heminguejane.
Dehem kur duhet te fle dhe fle kur duhet te dehem,
Asnjehere nuk vendosa dot me veten rregull.
Te isha me i menēur
Me shume ide do te kasha.
Miza mu largua.
Ne llogarine time hidhi harxhimet e telegramit
Moj mize,nese deshiron te kthehesh serisht .
Mizat jane me te keqia se grate
Miza eshte e tille qe shume here
Ia ka hapur syte henes.
Me e poshter se Miki Mausti apo Carli Caplini.
Gervishti batanijen qe mbaja mbi koke
Shetit lart e poshte nen driten e verdhe
Si te vishte corapet deri ne gju.
Leviz per te gjetur pushken loder
Kruajtesen e dhembeve,apo nje kocke akulli.
Bajge!Papritur milingonat fillojne ulerimen.
Pas koke,ne qafė milingona…
Do te doja dikush te ma lepinte por
Kur?Kush?Dreqi e di se kush dhe kur.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2010, 09:52   #2
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,255
Thanks: 5,827
Thanked 12,117 Times in 4,239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 370
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Lord Byron - Ti qan

Ti qan e loti vetetin
Qerpikeve te tu;
Elmazi i veses ne agim
Prej vjollces shket ashtu.
Ti bezeqesh,c'i embel gaz
shkendrit ne syte e tu;
Sarifi zbehet n'ate cast
nga flake e tyre blu.

Purpurn e reve ruan ti,
kur dielli perendon
dhe erresira pa kufi
Nis boten e mbulon
Keshtu dhe veshtrimi yt
Djeg rete e shpirtin tim;
Le t'erret!Brenda meje ndrit
I zjarrti perendim!
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2010, 09:53   #3
Beaute
.
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Posts: 18,255
Thanks: 5,827
Thanked 12,117 Times in 4,239 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 370
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Roland Kipling - Nė mundesh...


Nė mundesh tė ruash arsyen
Kur bota e humbet fillin
E fajin ta hedhin, e vetes t’i besosh
Sa here pėr ty dyshojne, e s’tė pėrfillin
Por dhe dyshimet drejtė t’i gjykosh.

Nė mundesh tė rrish nė pritje, nga pritja pa u lodhur
E kur tė urrejnė, urrejtje tė mos ushqesh
Madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur
Me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh…

Nė mundesh tė mendosh, por jo gjer nė shkatėrrim
Tė ėndėrrosh, por jo si rob ėndėrrimesh
E tė trajtosh njėlloj e pa dallim
Ngadhnjim e shpartallim, burim mashtrimesh.

Nė durofsh dot qė thėniet e tua tė drejta
Nė kurthe pėr trutharet, kopuket do t’i kthejnė,
Tė thyejnė gjėrat mė tė shtrenjta, e prapė t’i ndėrtosh
Me vegla pune qė nuk vlejnė!

Nė mundesh, fitoret qe korrur, t’i flijosh
Si nė kumar, nė njė tė vetme lojė
Tė rrezikosh, tė humbesh, e prapė te fillosh
Dhe humbjet kurrė tė mos i zesh me gojė!

Nė i detyrofsh dot muskul, nerv, dhe puls e zemėr
Tė tė shėrbejne edhe kur gjithēka tė duket e kotė
E tė qėndrosh, kur s’ka asgjė veē vullnetit,
Qė veē njė fjalė, ‘qėndro’ gjithnjė tė thotė.


Nė mundesh tė flasėsh me maskarenjtė
Por nderin tėnd ta ruash
E tė ecesh pėrkrah mbretit pa krenarinė qė tė verbon
Nėse armiku ose miku s’tė bėjne dot tė vuash
Dhe gjithēka nė e ēmon, pėrveē sa e meriton.

Nė mundesh tė mbushėsh ti minutat,
Aq tė rėnda, me vepra qė peshojnė,
Dije, dhe mos ki asnjė dyshim
E jotja do jetė bota me ē’ka brenda
Dhe burrė do jesh, o biri im….
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2011, 18:16   #4
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

http://www.youtube.com/watch?v=JgqNr61hp5w
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2011, 18:24   #5
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

http://www.youtube.com/watch?v=dyP9sut7clM


Nėse ti mė harron


Dua qė tė dish
Njė gjė.
Ti e di si ėshtė kjo gjė:
nėse shoh
hėnėn e kristaltė , degėn e kuqe
tė vjeshtės sė ngadaltė nė dritaren time,
nėse prek
pranė zjarrit
hirin e pakapshėm
ose trupin e rrudhur tė drurit,
gjithēka mė ēon tek ty,
sikur kjo qė ekziston
aroma,dritė, metale,
tė ishin anije tė vogla qė shkojnė
drejt ishujve tė tu qė mė presin .

Sidoqoftė
nėse pak nga pak ndalon sė mė dashuri
do tė ndaloj se dashuri pak nga pak
“Nėse papritmas
mė harron,
mos mė kėrko
se tashmė do tė kem harruar

Nėse tė duket e gjatė dhe e ēmendur
era e flamujve
Qė kalon permes jetės time
dhe vendos
tė mė lėsh nė breg
tė zemrės nė tė cilėn kam rrėnjėt,
mendo
se nė atė ditė,
nė atė kohė,
do tė ngre lart krahėt
dhe rrėnjėt e mia do tė dalin
pėr tė kėrkuar tokė tjetėr

Por
nėse ēdo ditė,
ēdo orė
e ndjen se pėr mua je destinuar
me ėmbėlsi tė pamėshirshme.
Nėse ēdo ditė ēel
nė buzėt e tua njė lule pėr tė mė kėrkuar,
ah, dashuria ime
nė mua i gjithė ai zjarr pėrsėritet,
nė mua asgjė nuk shuhet as harrohet,
dashuria ime ushqehet me dashurinė tėnde,e dashuruar,
dhe derisa tė jetosh do tė jete nė krahėt e tu
pa dalė nga krahėt e mia.


Pablo Neruda , lexoi Feruēo Amendola
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2011, 17:09   #6
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Te dua ty,e imja '' te dua''
e vetme si kenga kur jam i pire.

Te dua ty,o ajri im i dehur,
rrushi im nga vreshtat e gjelber,
vera ime- vesi im i embel-
o dashuri,pije e deshperuar.
Te prek pak me buze dhe dehem.
Ti je,edhe plloske edhe kazan qe shtyp
ti – kupe e fatit tim marramendes.

Te dashuroj te gjithen,keshtu si je.

Neruda
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2011, 17:10   #7
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Cdo dite zbret nga qielli nje ngjyre e hirte
qe pellumbat duhet te shperndajne mbi toke:
gersheta qe thurin harrimi e lotet,
koha qe vite te gjate fjeti neper kembana.
gjithcka,
veshjet e vjetra te ngrena,grate qe ndjejne ardhjen
e bores,
lulekuqet e zeza qe askush nuk i pa se gjalli, -
te gjitha me bien neper duar dhe une i ngre
drejt qiellit me shi.

Neruda
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2011, 17:24   #8
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Pol Elyar-Edhe njė buzėqeshje

E plotė nata kurrrė s’mundet tė jetė,
Besomėni pėr ēka po ju them,
Besomėni pėr ēka ju betohem.
Ēdo hidhėrim ka njė dritare tė hapur,
Njė dritare tė ndezur,
Ka njė ėndėrr qė lind,
Ka njė dėshirė qė pret tė pėrmbushet,
Ka njė uri qė pret tė shuhet,
Ka njė zemėr fisnike,
Ka edhe njė dorė tė zgjatur,
Ka edhe dy sy nė pritje,
Ka edhe njė jetė qė hyn nė njė jetė.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2011, 05:51   #9
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Miku im i shtrenjte, lamtumire!
Ty ketu ne shpirt te kam ta dish!
Fati po na ndan sot pa meshire
po diku do te shihemi serish.

Lamtumire, mik, pa fjale e lote!
Vetullat t'i ngrysesh s'ke perse:
Vdekja s'eshte e re ne kete bote
As te rrosh nuk eshte gje e re!

Esenin
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2011, 05:54   #10
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Dashuria? C'me vjen per te qeshur!
Ti me puth: akull une, akull ti.
Ndjenja ime, per dreq eshte rreshkur.
Ndjenja jote te cel nuk di.

Ah, ne ate zhurmim sikur t'isha
Si nje here e nje kohe, edhe sot
Si cunak ne padi te humbisja,
T'enderroja me tym ashtu kot.

Te enderroja, po vec dicka tjeter
Qe as toka, as bari s'e njeh,
Qe nuk di si ta quash me emer
se me fjale dot zemra s'e shpreh.

Sergej Esenin
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2011, 05:58   #11
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Kujtoj me mall nje cast gezimi
Perpara sysh mu shfaqe ti
Si vezullim i nje vegimi
Si engjell plot me bukuri.

N'andralla jete zhurmekote
Me dhimbje brengash e merzi
Me grishte larg fytyra jote
Dhe zeri yt plot embelsi.

Nga rrjedha e koherave qe shkuan
Keshtjell' e endrrave mu shemb
Me mjegull vitet ma mbuluan
Fytyren tende, zerin tend.

C'i ngrysa ditet gjithe brenge
I zymte dhe ne shkreteti
Pa perendi, pa shprese e kenge
Pa lote, jete e dashuri.

Por ja! Me shkrepi prap agimi
Se perseri u shfaqe ti
Si vezullim i nje vegimi
Si engjell plot me bukuri

Dhe rreh me gaz kjo zemra ime
Sepse ju kthyen perseri
Dhe perendi, dhe frymezime
Dhe lote, e jete, e dashuri. (A. Pushkin)
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2011, 06:04   #12
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Jeta do te kishte qene
me e lehte nese une
nuk do te kisha
takuar…

Vetem se nuk do te
kishte qene jeta ime…

__Erich Fried
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2011, 06:46   #13
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Letra

Nga njė tryezė poste qė kurrė s’mbetet shkretė
ku rrinė kujtimi, brenga zemra dhe heshtja vetė,
posi pėllumba letrat degdisen qė me natė.
I ndiej tek flatrojnė pėr nė shtegtim tė gjatė.

Dhe ja, ku jam rrethuar me burra e me gra,
plagosur nga mungesat, nga ndarjet e mėdha.

Letra, pusulla, fjalė: qė nisen nė hapėsirė, ėndrra ende pa ēelur,
mendime ende pa gdhirė,tė gjitha marrin rrugėn drejt vatrės e drejt pragut,
si ndjenjė dėrguar ndjenjės,si gjak dėrguar gjakut.

Dhe po tė jem nėn tokė,qė vdiqa ti mos thuaj,mė shkruaj dhe nėn tokė,se unė do tė tė shkruaj.
Njė shtresė e trashė pluhuri mbulon letrat qė s’duhen,
aty u zverdhėn faqet,aty gėrmat u shuhen,
aty humbasin radhėt.

Ku mallet derdhur qenė,aty jep shpirt gėzimi.
Pasi cepat u brenė,aty rropaten thellė
(ē’varrezė e lahtarshme!)
hem ndjenjat e kaluara,hem dashuritė e tashme

Dhe po tė jem nėn tokė,qė vdiqa ti mos thuaj,mė shkruaj dhe nėn tokė,
se unė do tė tė shkruaj.

Po kur tė shkruaj unė do dridhet kallamari:
do skuqet bojė e zezė, me flakėrima zjarri.
Se kur tė shkruaj unė, do shkruajnė eshtrat e mia:
do shkruaj gjaku im gjithė gulē nga dashuria

Do marrė letra udhė,si shpend nė zjarr kalitur,
me dy flatra tė forta dhe njė adresė tė ndritur.
Si zog qė pėr fole qiell- ajėr do tė ketė,
mishin, gishtėrinjtė e tu dhe frymėmarrjen vetė.
Do mbetesh ti e zhveshur tek dridhesh me ngadalė,
e gatshme ta ndiesh letrėn pas gjoksit tėnd tė valė.

Dhe po tė jem nėn tokė, qė vdiqa ti mos thuaj,mė shkruaj dhe nėn tokė,
se unė do tė tė shkruaj.

Njė letėr dje kam parė sesi mbeti pa zot,
mbi sy tek i flatėronte dikujt qė s’ngrihej dot.
Letrat qė mbesin gjallė dhe pėr tė rėnė tregojnė:
qė regėtijnė si njerėz,veē sy s’kanė tė shikojnė.

Kur dhėmbėqenzit rriten,unė ndiej pranė veshit tim
ėrmimn’ e letrės sate tamam si njė gjėmim.
Dhe mos e marsha zgjuar,nė gjumė do e marr atė letėr.


Migel Hernandes
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2011, 00:44   #14
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Soneti i vjeshtės

I dashuri im i ēuditshėm, ē’meritė kam pėr ty nė k’tė jetė”
Sytė e tu tė qartė si kristal, sikur mė shohin e mė thonė:
-Bėmė tė magjepsem e hesht! Zemra ime qė ti po ngacmon,
Pėrveē ndjesisė sė njė kafshe antike plot sinqeritet,

Nė duart e tua e pėrkundur dhe e ftuar nė tė ėmblin gjumė,
Nga sekreti i saj i skėterrshėm, asgjė s’ka pėr tė treguar,
As legjendėn tėnde tė zezė, nė gėrma zjarri s’ka pėr ta shkruar,
Oh, se unė pasionin e urrej e shpirti mė dhėmb aq shumė!

Le tė duhemi ėmbėlsisht. Dashuria, njė rojtare e drobitur,
Nė mes tė errėsirės, nė pusi, tendos harkun e saj fatal.
Po unė ia njoh mirė veglat e tė vjetrit arsenal.

Krimin, tmerrin dhe marrėzinė! – O margaritė e nemitur!
Pse, njėsoj si unė, njė diell vjeshtak nuk je vallė ti,
Margarita ime e akullt, e imja e panjollosura bardhėsi

Charles Baudelaire
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2011, 01:14   #15
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

KUSHTIMI - J.W. Goethe

Mengjezi erdh, dhe hapi i tij i lehte
Ma ngriti gjumin qe me kish ne gji,
Une ika malit nga kasoll` e qete,
Duke u endur me nje shpirt te ri;
Ma mbushte zemren me defrim e jete
Lulja e vesuar gjithe njomeshti;
Nje drite hareje befas niste e ndrinte
Perterinte boten qe te me perterinte.


Dhe si po ngjitesha nga lumi i delire
Pluskonte larg nje mjegull pa pushim.
Ajo me futi ne nje mugetire,
Ma vrenjti rretheqark veshtrimin tim:
S`do ta shijoja pamjen aq me hire,
Ngaqe u mblodh nje muzg,nje turbullim;
Pastaj prej resh u gjenda si i sulmuar,
I vetem e mes territ i mbuluar.


Menj`here dielli u duk te depertoje,
Ne mjegull u nderpa nje qartesi,
Ketej zu muzgu tatepjete te shkoje;
Andej te ngjite pyll e lartesi.
Si desh ky syri im qe ta veshtroje,
Pas territ diellin, me me bukuri!
Lufte e tejdukshme s`kishte perfunduar,
Erdh nje shkelqim, dhe mbeta i verbuar.


Nuk ta them emrin.Shumekush mbi toke
Ta thote shpesh,te quan si te tij,
Sikush per shenje ty te ka ne koke,
Po drita jote i sjell veshtiresi.
Ah, kur gaboja, kisha shume shoke,
Sot qe te njoh, jetoj krejt ne vetmi;
Se lumturine e ndiej vetem fare,
S`ia shfaq asnjerit driten magjistare.


Ajo po qeshte, e tha:--Tani kupton
Pse ta zbulova aq pak kete pelhure!
Sapo shikon qe rende me s`gabon,
Sapo me s`je cunak ti, si moskurre,
Dhe nuk permbush detyren posi burre!
Sa shquhesh ti ngado per ndonje vlere?
Kupto, jeto ne paqe me te tjere!


Me fal, bertita, s`kisha keqmendim;
T`i hap se koti syte e mi perhere?
Vullnet gazmor jeton ne gjakun tim,
E njoh dhuraten tende plot me vlere!
Te tjeret do t`i mbush me ate bekim;
Me s`do ta fsheh talentin asnjehere!
Kerkova rrugen aq me dashuri,
Dhe mos t`ua them vellezerve t emi?


Dhe siq po flisja,qenia e mrekulluar
Me pa me zemer dhe me meshirim;
Ne syte e saj sakaq pata lexuar
Cfare kisha bere drejt e cfare gabim.
Me qeshi, e ndjeva veten te sheruar,
Per gaz te ri m`u ngrit mendimi im;
Tani, pra, mundja, me besim pa ane,
Ti qasesha, ta shihja me nga prane.


Ajo e zgjati doren qe ta kape
Te lehte si dhe pahun avullor;
Dhe duk`e prekur fillmendafshten nape
Kjo shkriu, u zhduk rrethimi mjegullor.
E shtija syrin mbi lugine prape,
Mund ta sodisja qiellin madheshtor;
Asaj i derdhej cipa m`e kulluar
Rreth shtatit t`hijshem duke valezuar.


Te njoh, ta di cdo dobesi te kote,
T`i di te mirat qe ti ke gjithenje,--
Me tha keshtu, perjete e ndiej si thote,--
Pra, merr c`te taksa prej qekuri: asgje
Nuk i mungon te lumturit ne bote,
Qe merr kete dhurate qe u perbe
Me muzg mengjesi e diell qartesie :
Prej se vertetes- cipe poezie.Kur ti dhe miqte ndieni zagushi
Ne mes te dites, hidheni ne ere!
Sakaq ju mvesh me ledha nje freski,
Nje afsh e duf prej lulesh plot me ere,
Pushon t`ju shqetesoje dheu i zi,
Si shtrat i bute behet varri i mjere,
Qetohet vala e jetes se terbuar
Dhe dita e nata ndritin pa pushuar.


Pra, eni shoke, kur duke renduar
Ngarkese e jetes shume ju mundon ,
Kur udhen tuaj fati i mrekulluar
Me lule e peme t`arta jua bekon,
Drejt dites s`ardhme shkojme te bashkuar!
Ajo ne jeten vjen na lumturon
Dhe niperve, kur t`ikim pergjithmone,
Iu befte gaz kjo dashuria jone!


Shqiperoi: Lasgush Poradeci
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2011, 01:16   #16
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

TĖ DUA MĖ FORT SE NATYRĖN - Eugjen Eftushenko

Ty tė dua mė fort se natyrėn,
Se natyra e gjallė je vetė,
E lirisė ti je shėmbėlltyrė,
Por pa ty dhe liria mė vret.

Ty tė dua aq fort i shkujdesur,
Sa rrėpira mė duket si shteg.
Tė pamundurėn askush s'e ka prekur,
Dashuria ime e prek.

Ty tė dua, tė dal'ku tė dalė,
Dhe kur pi dhe kur bėhem brutal,
Ty tė dua dhe as bėhet fjalė,
Pėrmbi egon e shenjtė do dal.

Ty tė dua mė fort se Shekspirin,
Se tė dheut kėtė bukuri,
Se muzikėn pa fund tė efirit,
Se muzikė e libėr je ti.

Ty tė dua mė fort se lavdinė
Qė kaloi e atė qė po vjen,
Se tė ndryshkurėn perandorinė,
Mėmėdhe s'ėsht'ajo,por ti je.

Je fatkeqe? S'pranon ti mėshirė?
Lodhe Zotin me lutjet e tua.
Ty tė dua pėrmbi lumturinė,
Mė fort se dashurinė tė dua.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2011, 01:22   #17
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Francis Carco ...Bie Shi (Elianes)...

Bie shi. Sa bukur ! Te dua .
Ne shtepi bashke do te rrime.
Asgje nuk na pelqen me fort ty e mua
Tani qe po iken kjo stine.

Bie shi. Taksite vijne e vene
Dhe autobuset rendin plot.
Rimorkiatoret neper Sene
zhurmojne...sa nje fjale nuk kupton dot!

Sa bukur: Bie shi. Mbaj vesh
Pikat e shiut qe verberisht
Godasin e kercasin mbi qelq...
Ti me buzeqesh dhembshurisht.

Te dua. Oh,zhurme e shiut vjeshtak
Qe denes si nje ndarje diku.
Ti do te ikesh prej meje pas pak.
Thua se bie shi ne syte e tu.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2011, 01:31   #18
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,915
Thanks: 30
Thanked 175 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Endrra e zemres sime - Paul Verlain

Sa herė ėnderrova, nje ėnderr per ēudi,
Nje grua te panjohur qė mė do dhe e dua
E qė prore me duket jo krejt si ajo grua
Po jo dhe krejt si tjeter, e me do pa kufi.

Sepse me kupton e me njeh e me di,
Misteri i zemres sime veē prej saj u zbulua
Veē ajo, duke derdhur ēurke lotesh mbi mua
Ma freskon zjarr' e ballit e me deh me magji.

S'e di eshte ezmere apo flokearte
Emri i saj? Me kujtohet, i embel, tingull i qarte,
Si i njerezve tane dikur te ikur ne mergim.

Syte: veshtrimin e ngulur te statujave i kane
Dhe zeri i vjen i larget, i qete e gjithe trishtim
Si nje kenge prej zerash te dashur qe me s'jane.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2012, 19:34   #19
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė dhe shkrimtarė tė ndryshėm dhe me emėr tė madh nė Letėrs

Ē'bėn aty, vogėlushe
me lulet qė mblodhe nė ara?
Po ti, vajzė e re, ē'bėn aty
me lulet e tua tė thara?
Ē'bėn aty, o grua e bukur,
me lulet qė vyshken dhe heshtin?
Po ti ē'bėn aty, plakė e rrudhur
me lulet qė presin tė vdesin?

Pres fitimtarin.

J. PREVERT
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2012, 20:05   #20
Misty-Blue
Pėrjetėsisht tė Panjohur
 
Avatari i Misty-Blue
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 1,465
Thanks: 0
Thanked 52 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Misty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėmMisty-Blue i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga poetė & shkrimtarė tė ndryshėm, tė famshėm nė Letėrsinė Botėro

Unė dua tė jem Ti/ Rilke


Unė dua tė ėndėrroj ėndrra tė qeta

Dhe me shkėlqimin e tyre tė stolis si me dredhėza odėn time nė pritje.

Unė dua tė marr me vete bekimin e duarve tė tua nė duart e mia dhe nė flokėt e mi nė natėn time

Nuk dua t’u flas njerėzve

Qė jehonėn e fjalėve tė tua

(qė dridhet si njė kumbim mbi tė miat dhe ua pasuron tingullin)

Tė mos e humb dhe nuk dua ta shoh mė diellin e mbrėmjes nė asnjė dritė

Pėr tė ndezur nė zjarrin e syve tė tu mijėra viktima zėpake…

Unė dua tė lindem nė ty

Si lutja e fėmijėve nė mėngjesin e zėshėm e brohoritės

Si raketa mes yjeve mė tė vetmuar

Unė dua tė jem Ti.


http://www.youtube.com/watch?v=1BNwwuXNpOc
__________________
t'i dua sytė,
kanė thonjė tė mprehtė,
paqen,
gjer nė shpirt ma ējerrin.
Misty-Blue nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur