Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-01-2018, 16:56   #1
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Ēfarė ishte “Nyja Gordiane”

Ēfarė ishte “Nyja Gordiane” dhe cila ishte zgjodhja origjinale e Aleksandrit tė Madh?Origjina e “Nyjes Gordiane”, njė term i pėrdorur zakonisht pėr tė pėrshkruar njė problem kompleks dhe tė pazgjidhshėm, mund tė ketė zanafillėn qė nga periudha e Aleksandrit tė Madh. Sipas legjendės, Phrygian-ėt, qė jetonin nė Turqinė qendrore tė sotme, ishin sugjeruar nga orakulli qė tė bėnin mbret njeriun e parė qė do tė shkonte nė qytet me njė qerre. Siē e donte fati, ky burrė ishte Gordius, njė fshatar i varfėr. Pas kurorėzimit, Gordiusi ia dedikoi qerren Zeusit dhe e lidhi nė njė shtyllė jashtė tempullit me lėvore thane qė forcohej me kohėn. Thuhej qė kushdo qė zgjidhte nyjėn do tė pushtonte Azinė. Nė vitin 333, pushtuesi maqedonas, Aleksandri i Madh, marshoi me ushtrinė e tij nė kryeqytetin Phrygian tė Gordium, Turqia e ditėve tė sotme. Me tė arritur nė qytet, ai gjeti qerren e lashtė tė lidhur me disa nyje qė sipas njė historiani romak ishin tė lidhura aq fort dhe nė mėnyrė aq tė ngatėrruar sa ishte e pamundur tė zgjidheshin. Sipas kronistit tė lashtė Arrian, Aleksandrit tė fuqishėm i lindi dėshira e zjarrtė pėr tė zgjidhur nyjen gordiane. Pasi u mundua pėr njė kohė me nyjen, ai nuk pati sukses, dhe duke u kthyer nga turma tha: “Nuk ka asnjė ndryshim mėnyra se si duhet tė zgjidhet”.Dhe menjėherė nxori shpatėn duke e bėrė copash nyjen me njė goditje tė vetme. Nė njė version tjetėr, ai thjesht nėpėrmjet njė gjilpėrė arriti tė zgjidhte nyjen. Gjithsesi, ēdo lloj mėnyrė qė zgjodhi, mbreti i ri u duartrokit si njeriu qė zgjodhi kuizin e lashtė. Nė tė njėjtėn natė, Gordiumi u godit nga njė rrufe, qė Aleksandri dhe njerėzit e tij e morėn si njė shenjė se ai i kishte kėnaqur Zotat. Nė pėrmbushje tė profecisė, ai shkoi pėr tė pushtuar Egjiptin dhe sipėrfaqe tė mėdha tė Azisė para vdekjes sė tij nė moshėn 32-vjeēare. Falė popullaritetit tė qėndrueshėm tė Aleksandrit, shprehja “nyjė gordiane” ka hyrė nė fjalor pėr tė treguar pengesat e ndėrlikuara, apo kokėfortėsinė. Gjithashtu, thėnie “prerja e nyjes Gordiane” tashmė pėrdoret zakonisht edhe pėr tė pėrshkruar njė zgjidhje kreative apo vendimtare pėr njė problem nė dukje tė pakapėrcyeshėm.
/Albert Vataj
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur