Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Mitologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-01-2018, 17:09   #1
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Orakulli i Delfit

Kush ishte sekreti i aftėsisė parashikuese tė Orakullit tė Delfit, Pitia, faktet dhe legjendat e avujve ēudibėrės qė gufonin nga nėntoka e Tempullit tė Apollonit?
Ende vijon tė jetė njė debat i hapur, megjithėse kanė kaluar kaq shekuj dhe parashtruar kaq hipoteza se ēfarė stimulonte aftėsitė parashikuese tė Orakullit tė Delfit pėr tė cilin flasin tė gjithė dėshmitė e artit klasik, qė nga Eskili, Aristoteli, Klementi i Aleksandrisė, Diodorus, Diogjeni, Euripidi, Herodoti, Juliani, Justiniani, Livi, Lucani, Neposi, Ovidi, Pausaniasi, Pindari, Platoni, Plutarku, Sofokliu, Straboni, Tukididi deri te Ksenofoni. Tempulli i Apollonit ka qenė njė nga vendet mė tė shenjta tė antikitetit grek. Orakulli i Delfit ka tejshpuar kohėrat me misterin e aftėsisė parashikuese qė kanė udhėheqyr fatin e kohės.

"Murgesha e Delfi", e njohur si Orakulli i Delfit, ishte kėshilluese dhe parashikuese e shquar. "Murgesha e Delfi" ėshtė njė tablo e piktorit anglez, John Collier (27 janar 1850-11 prill 1934. Puna ėshtė realizuar nė vitin 1891. Ajo tregon Pitia ulur nė njė stol me tri kėmbė duke thithur avullin qė del nga njė e ēarė e tokės.Ka pasur shumė pėrpjekje pėr tė gjetur shpjegim shkencor pėr frymėzim e Pitia. Tė gjithė ngulmet pėr tė shpjeguar kėtė enigmė i referohen vėzhgimeve tė bėrė nga Plutarku, i cili ka shėrbyer pėr disa vite nė Delfi si prift kryesor i tempullit. Ai ka deklaruar se fuqitė e saj profetik duhet tė kenė lidhje me avujt e ujėrave tė ngrohtė qė rrodhnin nėn tempull. Ai ishte i mendimit se avujt kishin fuqi haluēinante, njė lloj ekstazie.

Hulumtimet e fundit gjeologjike kanė treguar se emetimet e gazit nga njė humnerė nėntokėsore kanė stimuluar Orakullin e Delfit tė realizojė lidhjen me hyjnitė. Disa studiues tė tjerė sugjerojnė mundėsinė qė etileni i gazit qė ka gufuar nga nėntoka ka shkaktuar gjendjen e frymėzimit tė Pythia. Gjurmėt e etilenit janė gjetur nė ujėrat e ngrohtė tė Castallian, e cila tani ėshtė shmangur nė masė tė madhe nga ujrat qė pėrshkojnė qytetin modern tė Delphi.

Delfi ndoshta njihet mė shumė pėr orakullin nė faltore qė i ėshtė dedikuar Apollonit gjatė periudhės klasike. Apolloni fliste pėrmes orakullit tė tij: profetesha apo priftėresha njihej me emrin Pitia; ajo duhej te ishte njė grua e vjetėr pa mėkate e zgjedhur midis fshatarėve tė zonės. Ajo ulej nė njė stol me tri kėmbė brenda njė hyrjeje (ēarje) nė tokė. Sipas legjendės, kur Apolloni vrau Pitonin, trupi i tij ra nė kėtė ēarje tė tokės dhe avulli u ngrit nga trupi i tij i dekompozuar. E intoksinuar nga avujt, profetesha duhej tė binte nė ekstazė, duke lejuar Apollonin tė posedojė shpirtin e saj. Nė kėtė gjendje ajo profetizonte (bėnte parashikime). Ėshtė konstatuar se njė gaz me pėrqindje tė lartė etileni (me formulė C2H4), i njohur pėr prodhimin e ekstazės sė fortė, rrjedh nga kjo ēarje e tokės.

Njerėzit konsultoheshin me Orakullin e Delfit pėr ēėshtje tė rėndėsishme, nga politikat publike deri tek problemet personale. Me Orakullin nuk mund tė konsultoheshe gjatė muajve tė dimrit. Pėrveē Greqisė, Orakulli respektohej gjithashtu edhe nga vendet gjysėm greke si Lidia, Karia dhe Egjipti. Ai njihej gjithashtu edhe tek romakėt e lashtė. Orakulli u sillte dobi edhe mbretėrve tė Maqedonisė sė lashtė. Kur Neroni (perandori romak) erdhi nė Greqi nė vitin 66 pas Krishtit, mori me vete mbi 500 statujat mė tė mira tė Delfit dhe i ēoi nė Romė. Perandorėt pasues romakė tė dinastisė Flaviane kontribuan shumė pėr ta restauruar atė. Perandori Adrian ofroi tė gjithė autonominė e tij. Edhe Plutarku ishte njė faktor domethėnės nga prania e tij si njė kryeprift. Megjithatė sulmet barabare gjatė mbretėrisė sė Mark Aurelit dhe Kostandinit I shkaktuan shkaterrimin dhe grabitjen e statujave dhe pasurive tė tjera. Sundimi i shkurtėr i perandorit Julian nuk mundi ta pėrmirėsonte situatėn. Sidoqoftė Orakulli vazhdoi derisa u mbyll nga perandori Theodosius I nė 395 pas Krishtit. Vendi ishte braktiusur pėr pothuajse 100 vjet, derisa tė krishterėt u vendosėn pėrgjithmonė nė atė zonė. Ata themeluan aty pranė qytetin e vogėl tė Kastrit rreth vitit 600.

Orakulli i Delfit ‐ Tempulli i Apollonit

Delfi ėshtė njė vend arkeologjik, njėkohėsisht edhe njė qytet modern nė Greqi, nė jug‐perėndim tė Mount Pernasit nė luginėn e Focisė. Nė mitologjinė greke, Delfi ishte vendi i orakullit mė tė rėndėsishėm nė botėn klasike greke, dhe njė vend i madh ku adhurohej perendia Apollon (zoti Diell), pasi ai vrau Pitonin, njė hyjni qė jetonte aty dhe qė mbronte qendrėn e Tokės. Mė pėrpara ky vend mbante emrin e Pitonit derisa Apolloni e mundi atė. Gjarpėri Piton ishte djali i Gjeas (nėnės Tokė).

Zona e shenjtė e Apollonit nė Delfi ishte njė faltore panhelenike, ku ēdo katėr vjet, duke nisur qė nga 776 pr. Krishtit atletėt (sportistėt) nga mbarė bota greke bėnin gara nė Lojrat Pitiane, njė nga katėr lojrat panhelenike (apo stefanitike), paraardhėse tė lojrave olimpike moderne. Fitimtari nė Delfi paraqitej me njė kurorė dafine e cila kėputej nė mėnyrė ceremoniale nga njė pemė nga njė djalė i cili rimiratonte vrasjen e Pitonit. Delfi ishte mė i veēantė nga tė gjitha vendet e tjera tė lojrave sepse aty zhvilloheshin edhe gara muzikore. Lojrat zhvilloheshin nė pėrkujtim tė fitorės sė Apollonit ndaj gjarpėrit Piton.

Nė vatrėn e brendshme tė Tempullit tė Apollonit, qėndronte ndezur njė flakė e pėrhershme. Pas betejės sė Plateas (lufta perso‐greke nė 479 pr.K) qytetet greke shuan zjarrin e tyre dhe sollėn njė zjarr tė ri nga vatra e Greqisė, nė Delfi; nė historitė e themelimit tė disa kolonive greke, kolonistėt themelues ishin tė parėt qė iu dedikuan Delfit.

Emri Delfi vjen nga e njėjta rrėnjė “mitėr” dhe mund tė tregojė nderimin arkaik tė Gjeas, nėnės Tokė dhe perėndeshės Toka (Gjea) tė vendit. Apolloni lidhet me vendin nga epiteti i tij Delfinos “Delfiniani”. Epiteti lidhet me delfinėt nė himnin Homerik pėr Apollonin (rreshti 400), qė i referohet legjendės se si Apolloni erdhi i pari nė Delfi me formėn e njė delfini, duke marrė me vete edhe priftėrinjtė e Kretės mbi kurriz.

Njė legjendė tjetėr tregon qė Apolloni duke shkuar nė Delfi ndaloi nė Tempe (njė qytet afėr Thesalisė), pėr tė mbledhur dafina e cila konsiderohej si bimė e shenjtė. Nė pėrkujtim tė legjendės, fituesit nė lojrat Pitiane merrnin njė kurorė tė bėrė nė Tempull.

Delfi u bė vendi i tempullit tė madh tė Apollonit si edhe i lojrave Pitiane dhe i orakullit tė famshėm parahistorik. Madje edhe gjatė pushtimit romak aty kanė mbetur qindra statuja.
/A-Vataj
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
🖤 (1)
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2018, 07:58   #2
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Orakulli i Delfit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Kush ishte sekreti i aftėsisė parashikuese tė Orakullit tė Delfit, Pitia, faktet dhe legjendat e avujve ēudibėrės qė gufonin nga nėntoka e Tempullit tė Apollonit?
Ende vijon tė jetė njė debat i hapur, megjithėse kanė kaluar kaq shekuj dhe parashtruar kaq hipoteza se ēfarė stimulonte aftėsitė parashikuese tė Orakullit tė Delfit pėr tė cilin flasin tė gjithė dėshmitė e artit klasik, qė nga Eskili, Aristoteli, Klementi i Aleksandrisė, Diodorus, Diogjeni, Euripidi, Herodoti, Juliani, Justiniani, Livi, Lucani, Neposi, Ovidi, Pausaniasi, Pindari, Platoni, Plutarku, Sofokliu, Straboni, Tukididi deri te Ksenofoni. Tempulli i Apollonit ka qenė njė nga vendet mė tė shenjta tė antikitetit grek. Orakulli i Delfit ka tejshpuar kohėrat me misterin e aftėsisė parashikuese qė kanė udhėheqyr fatin e kohės.

"Murgesha e Delfi", e njohur si Orakulli i Delfit, ishte kėshilluese dhe parashikuese e shquar. "Murgesha e Delfi" ėshtė njė tablo e piktorit anglez, John Collier (27 janar 1850-11 prill 1934. Puna ėshtė realizuar nė vitin 1891. Ajo tregon Pitia ulur nė njė stol me tri kėmbė duke thithur avullin qė del nga njė e ēarė e tokės.Ka pasur shumė pėrpjekje pėr tė gjetur shpjegim shkencor pėr frymėzim e Pitia. Tė gjithė ngulmet pėr tė shpjeguar kėtė enigmė i referohen vėzhgimeve tė bėrė nga Plutarku, i cili ka shėrbyer pėr disa vite nė Delfi si prift kryesor i tempullit. Ai ka deklaruar se fuqitė e saj profetik duhet tė kenė lidhje me avujt e ujėrave tė ngrohtė qė rrodhnin nėn tempull. Ai ishte i mendimit se avujt kishin fuqi haluēinante, njė lloj ekstazie.

Hulumtimet e fundit gjeologjike kanė treguar se emetimet e gazit nga njė humnerė nėntokėsore kanė stimuluar Orakullin e Delfit tė realizojė lidhjen me hyjnitė. Disa studiues tė tjerė sugjerojnė mundėsinė qė etileni i gazit qė ka gufuar nga nėntoka ka shkaktuar gjendjen e frymėzimit tė Pythia. Gjurmėt e etilenit janė gjetur nė ujėrat e ngrohtė tė Castallian, e cila tani ėshtė shmangur nė masė tė madhe nga ujrat qė pėrshkojnė qytetin modern tė Delphi.

Delfi ndoshta njihet mė shumė pėr orakullin nė faltore qė i ėshtė dedikuar Apollonit gjatė periudhės klasike. Apolloni fliste pėrmes orakullit tė tij: profetesha apo priftėresha njihej me emrin Pitia; ajo duhej te ishte njė grua e vjetėr pa mėkate e zgjedhur midis fshatarėve tė zonės. Ajo ulej nė njė stol me tri kėmbė brenda njė hyrjeje (ēarje) nė tokė. Sipas legjendės, kur Apolloni vrau Pitonin, trupi i tij ra nė kėtė ēarje tė tokės dhe avulli u ngrit nga trupi i tij i dekompozuar. E intoksinuar nga avujt, profetesha duhej tė binte nė ekstazė, duke lejuar Apollonin tė posedojė shpirtin e saj. Nė kėtė gjendje ajo profetizonte (bėnte parashikime). Ėshtė konstatuar se njė gaz me pėrqindje tė lartė etileni (me formulė C2H4), i njohur pėr prodhimin e ekstazės sė fortė, rrjedh nga kjo ēarje e tokės.

Njerėzit konsultoheshin me Orakullin e Delfit pėr ēėshtje tė rėndėsishme, nga politikat publike deri tek problemet personale. Me Orakullin nuk mund tė konsultoheshe gjatė muajve tė dimrit. Pėrveē Greqisė, Orakulli respektohej gjithashtu edhe nga vendet gjysėm greke si Lidia, Karia dhe Egjipti. Ai njihej gjithashtu edhe tek romakėt e lashtė. Orakulli u sillte dobi edhe mbretėrve tė Maqedonisė sė lashtė. Kur Neroni (perandori romak) erdhi nė Greqi nė vitin 66 pas Krishtit, mori me vete mbi 500 statujat mė tė mira tė Delfit dhe i ēoi nė Romė. Perandorėt pasues romakė tė dinastisė Flaviane kontribuan shumė pėr ta restauruar atė. Perandori Adrian ofroi tė gjithė autonominė e tij. Edhe Plutarku ishte njė faktor domethėnės nga prania e tij si njė kryeprift. Megjithatė sulmet barabare gjatė mbretėrisė sė Mark Aurelit dhe Kostandinit I shkaktuan shkaterrimin dhe grabitjen e statujave dhe pasurive tė tjera. Sundimi i shkurtėr i perandorit Julian nuk mundi ta pėrmirėsonte situatėn. Sidoqoftė Orakulli vazhdoi derisa u mbyll nga perandori Theodosius I nė 395 pas Krishtit. Vendi ishte braktiusur pėr pothuajse 100 vjet, derisa tė krishterėt u vendosėn pėrgjithmonė nė atė zonė. Ata themeluan aty pranė qytetin e vogėl tė Kastrit rreth vitit 600.

Orakulli i Delfit ‐ Tempulli i Apollonit

Delfi ėshtė njė vend arkeologjik, njėkohėsisht edhe njė qytet modern nė Greqi, nė jug‐perėndim tė Mount Pernasit nė luginėn e Focisė. Nė mitologjinė greke, Delfi ishte vendi i orakullit mė tė rėndėsishėm nė botėn klasike greke, dhe njė vend i madh ku adhurohej perendia Apollon (zoti Diell), pasi ai vrau Pitonin, njė hyjni qė jetonte aty dhe qė mbronte qendrėn e Tokės. Mė pėrpara ky vend mbante emrin e Pitonit derisa Apolloni e mundi atė. Gjarpėri Piton ishte djali i Gjeas (nėnės Tokė).

Zona e shenjtė e Apollonit nė Delfi ishte njė faltore panhelenike, ku ēdo katėr vjet, duke nisur qė nga 776 pr. Krishtit atletėt (sportistėt) nga mbarė bota greke bėnin gara nė Lojrat Pitiane, njė nga katėr lojrat panhelenike (apo stefanitike), paraardhėse tė lojrave olimpike moderne. Fitimtari nė Delfi paraqitej me njė kurorė dafine e cila kėputej nė mėnyrė ceremoniale nga njė pemė nga njė djalė i cili rimiratonte vrasjen e Pitonit. Delfi ishte mė i veēantė nga tė gjitha vendet e tjera tė lojrave sepse aty zhvilloheshin edhe gara muzikore. Lojrat zhvilloheshin nė pėrkujtim tė fitorės sė Apollonit ndaj gjarpėrit Piton.

Nė vatrėn e brendshme tė Tempullit tė Apollonit, qėndronte ndezur njė flakė e pėrhershme. Pas betejės sė Plateas (lufta perso‐greke nė 479 pr.K) qytetet greke shuan zjarrin e tyre dhe sollėn njė zjarr tė ri nga vatra e Greqisė, nė Delfi; nė historitė e themelimit tė disa kolonive greke, kolonistėt themelues ishin tė parėt qė iu dedikuan Delfit.

Emri Delfi vjen nga e njėjta rrėnjė “mitėr” dhe mund tė tregojė nderimin arkaik tė Gjeas, nėnės Tokė dhe perėndeshės Toka (Gjea) tė vendit. Apolloni lidhet me vendin nga epiteti i tij Delfinos “Delfiniani”. Epiteti lidhet me delfinėt nė himnin Homerik pėr Apollonin (rreshti 400), qė i referohet legjendės se si Apolloni erdhi i pari nė Delfi me formėn e njė delfini, duke marrė me vete edhe priftėrinjtė e Kretės mbi kurriz.

Njė legjendė tjetėr tregon qė Apolloni duke shkuar nė Delfi ndaloi nė Tempe (njė qytet afėr Thesalisė), pėr tė mbledhur dafina e cila konsiderohej si bimė e shenjtė. Nė pėrkujtim tė legjendės, fituesit nė lojrat Pitiane merrnin njė kurorė tė bėrė nė Tempull.

Delfi u bė vendi i tempullit tė madh tė Apollonit si edhe i lojrave Pitiane dhe i orakullit tė famshėm parahistorik. Madje edhe gjatė pushtimit romak aty kanė mbetur qindra statuja.
/A-Vataj
Nuk dua te hyj ne polemika apo te bej repika, por shoh qe shpesh ne postime qe behen ne net o kopjojne diku o...

GJEA ? Emri arkaik ? Eshte DHEA (DHEU).Kjo teme eshte diskutuar e sterdiskutuar. Nuk ka GJEA. Mund te jete dhe versioni i GJIA (gjiri),si ketu
Kodi:
https://www.shqiperia.com/E-verteta-se-kush-jan-shqipetaret-dhe-greket-e-lashte..22876/
por per mua eshte DHEU(Toka) apo GJEJA - E me dy pika)

Kurse Delphi sipas Wiki [B]Delphi (/ˈdɛlfaɪ/ or /ˈdɛlfi/; Greek: Δελφοί [šelˈfi]), qe nuk i kisha kushtuar vemendje me pare.... nuk me duket se ka te beje me fjalen ''miter'' HIC!

E kam thene dhe me pare ne postimet e mija. Jo cdo gje e shruar me shkronja greke eshte Greqisht.Per te nxjerre kuptimin e nje emri do para legjenda, do perdorur llogjika e nje njeriu qe ka rrojtur 3000 apo 4000 vjet me pare. DO vene vetja ne pozicionin e tij.Menyra se si ai e njihte,konceptonte boten. Njohurite e tij. Gjuha e folur ne ate kohe ka qene shume me primitive se sot.

Citim:
Po te marrin legjenden e Delphit dhe te mbeshtetemi tek Plutarku Ka pasur shumė pėrpjekje pėr tė gjetur shpjegim shkencor pėr frymėzim e Pitia. Tė gjithė ngulmet pėr tė shpjeguar kėtė enigmė i referohen vėzhgimeve tė bėrė nga Plutarku, i cili ka shėrbyer pėr disa vite nė Delfi si prift kryesor i tempullit. Ai ka deklaruar se fuqitė e saj profetik duhet tė kenė lidhje me avujt e ujėrave tė ngrohtė qė rrodhnin nėn tempull. Ai ishte i mendimit se avujt kishin fuqi haluēinante, njė lloj ekstazie.

Sipas legjendės, kur Apolloni vrau Pitonin, trupi i tij ra nė kėtė ēarje tė tokės dhe avulli u ngrit nga trupi i tij i dekompozuar. E intoksinuar nga avujt, profetesha duhej tė binte nė ekstazė, duke lejuar Apollonin tė posedojė shpirtin e saj. Nė kėtė gjendje ajo profetizonte (bėnte parashikime). Ėshtė konstatuar se njė gaz me pėrqindje tė lartė etileni (me formulė C2H4), i njohur pėr prodhimin e ekstazės sė fortė, rrjedh nga kjo ēarje e tokės.
Duken si zona ku del etilen apo gaz sulfurik. Pra qenka nje vend ku na del dicka nga toka. Detyrimisht nje vend ku del dicka/avull/tym nga toka, njerezit do e quanin apo do i vinin nj eemer qe perputhej me ate qe shihnin aty.Pra do e lidhnin me fenomenin. Ishte ky fenomen qe i jepte fuqine ketij vendi...

Gjithashtu thuhet se nuk beheshin parashikime ne dimer. Pra ??? Gazi nuk dilte ne dimer.

Po te marrim Fjale DELPHI apo /ˈdɛlfaɪ/ or /ˈdɛlfi/ - Delfoi, shoh qe ka baze fjalen ''del'' dhe pjesen tjeter. Nga nje veshtrim i shpejte interpretohet si DEL+ HI (DEL dhe HYN ?) ose DEL + FAI ose FI ose DEL+FOI (FAJ ? VOJ ? TIM ?).
Citim:
profetesha apo priftėresha njihej me emrin Pitia
Pythia(Pitia) - PYETIA - PYETJA,qe njerezit shkonin e pyesnin(per te marre pergjigjet apo vendimet qe kerkonin) rrinte ulur mbi te carat e tokes nga dilte (tymi/avujt e etilenit/sulfurike) dhe supozohej qe degjonte/zerat nga Toka.


Citim:
Emri Delfi vjen nga e njėjta rrėnjė “mitėr” dhe mund tė tregojė nderimin arkaik tė Gjeas, nėnės Tokė dhe perėndeshės Toka (Gjea) tė vendit. Apolloni lidhet me vendin nga epiteti i tij Delfinos “Delfiniani”. Epiteti lidhet me delfinėt nė himnin Homerik pėr Apollonin (rreshti 400), qė i referohet legjendės se si Apolloni erdhi i pari nė Delfi me formėn e njė delfini, duke marrė me vete edhe priftėrinjtė e Kretės mbi kurriz.
Delfinet ??? C'pune kishte Delphini aty? Por.... prit pak.... DELPHIN ( DEL + HIN = DEL+HYN ), peshku qe noton dhe qe kur dikush e shikon nga bregu ... shikon nje peshk del dhe hyn ne uje !

Pra per analogji. DELPHI ( DEL+ FI ose FOI ose FAI ) mund te jete DEL + HI apo DEL+HYN! ( Del dhe Hyn tym apo avull ) apo nje vend Ku Ra (HYRI) dhe nga ku Dilte (DEL) ajri/avulli i trupit te dekompozuar te Pitonit.

Respekte per A-VATAJN. E lexoj shesh , por .... kush e njeh, le t'ja coje kete postim. Mbase i jep nje shkendije per te menduar ndryshe.

P.S.
Hiqni dore nga keto: Copy+Paste. Jo cdo gje qe eshte e shkruar me germa greke eshte Greqisht. Po te jete Greqisht... Le te dale nje grek e te gjeje nje lidhje me fenomenin sic e bera une. Ngrene supet duke kur i pyet dhe te thone ohuuuu. E pranuar bota.Eshte Greqisht se eshte e shkruar me gema greke, por kuptimin nuk ja dine. Cila Bote e ka pranuar? Pseudo shkencetare qe nuk kane ditur Greqisht jo me te dinin Shqip qe te nxirrnin kutimin e fjaleve? Kur diskuton per legjenda apo emra te territoreve ne Ballkan ne terresi apo dhe ne Greqi e vecanti, duhet te jesh i mire informuar per historine e Ballkanit.Duhet te jehs i mireinformuar per popujt qe banojne aty dhe historine e tyre. Dhe me esencialja , te njohehs gjuhet e tyre. Duan apo nuk duan Pseudo linguistet apo pseudo shkencetaret , per mijera e mijera vjet - ne kete Ballkan e sidomos ne Greqi kane banuar shqiptare + greke(me vone si emer dhe koncept). Dhe nuk mund te besh teorira l@shi duke thene vjen nga greqishtja e vjeter. Po c'm@t greqishte e vjeter kur Emri Greqi ka dale ne drite shume e shume me vone se ajo qe pretendohet Greqishte e Vjeter. Lidhet gjuha dhe shkrimi me nje Term(Greqi), qe eshte shume me i vonshem. Kush eshte ai qe na vinka doren ne zjarr e na thenka shkrimi Grek, u krijua nga Greket? Shkrimi(alfabeti) eshte para Grek dhe ata qe e krijuan vetem Greke nuk ishin.

Nje shembull shume i qarte eshte Perndia AFERDITA 'Ἀφροδίτη'.
( Greket thone vjen nga APHROS - shkume) dhe me shkume permbledhin c'do lloj shkume. Por lelgjenda thote qe AFERDITA (qe nuk eshte AFER + DITA U- Ylli u fundit i dukshem ne qiell para se te agoje), lindi nga shkuma e detit. Pra u afrua nga deti. Vlonjat dhe sot thone DETI (E me dy pika). Pra AFERDITA eshte AFERDITA >AFRODITA>AFRODITI> AFRON+DETI apo AFER+DETI, qe ka nje perputhje 100% me legjenden.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
🖤 (1)
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2018, 16:14   #3
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Orakulli i Delfit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Nuk dua te hyj ne polemika apo te bej repika, por shoh qe shpesh ne postime qe behen ne net o kopjojne diku o...P.S.
Hiqni dore nga keto: Copy+Paste. Jo cdo gje qe eshte e shkruar me germa greke eshte Greqisht. Po te jete Greqisht... Le te dale nje grek e te gjeje nje lidhje me fenomenin sic e bera une. Ngrene supet duke kur i pyet dhe te thone ohuuuu. E pranuar bota.Eshte Greqisht se eshte e shkruar me gema greke, por kuptimin nuk ja dine. Cila Bote e ka pranuar? Pseudo shkencetare qe nuk kane ditur Greqisht jo me te dinin Shqip qe te nxirrnin kutimin e fjaleve? Kur diskuton per legjenda apo emra te territoreve ne Ballkan ne terresi apo dhe ne Greqi e vecanti, duhet te jesh i mire informuar per historine e Ballkanit.Duhet te jehs i mireinformuar per popujt qe banojne aty dhe historine e tyre. Dhe me esencialja , te njohehs gjuhet e tyre. Duan apo nuk duan Pseudo linguistet apo pseudo shkencetaret , per mijera e mijera vjet - ne kete Ballkan e sidomos ne Greqi kane banuar shqiptare + greke(me vone si emer dhe koncept). Dhe nuk mund te besh teorira l@shi duke thene vjen nga greqishtja e vjeter. Po c'm@t greqishte e vjeter kur Emri Greqi ka dale ne drite shume e shume me vone se ajo qe pretendohet Greqishte e Vjeter. Lidhet gjuha dhe shkrimi me nje Term(Greqi), qe eshte shume me i vonshem. Kush eshte ai qe na vinka doren ne zjarr e na thenka shkrimi Grek, u krijua nga Greket? Shkrimi(alfabeti) eshte para Grek dhe ata qe e krijuan vetem Greke nuk ishin.

Nje shembull shume i qarte eshte Perndia AFERDITA 'Ἀφροδίτη'.
( Greket thone vjen nga APHROS - shkume) dhe me shkume permbledhin c'do lloj shkume. Por lelgjenda thote qe AFERDITA (qe nuk eshte AFER + DITA U- Ylli u fundit i dukshem ne qiell para se te agoje), lindi nga shkuma e detit. Pra u afrua nga deti. Vlonjat dhe sot thone DETI (E me dy pika). Pra AFERDITA eshte AFERDITA >AFRODITA>AFRODITI> AFRON+DETI apo AFER+DETI, qe ka nje perputhje 100% me legjenden.

Nuk po hy ne meritat as te Albert si autor i shkrimit, dhe si shkrimtar profesionist. Dhe as ne meritat e shpjegimit tend lonely ne kendveshtrimin etimologjik, ku autori nuk ju afrua pothuajse fare ne kete sens.

Fakti qe behet nje copypaste dhe ripublikohet diku tjeter ne nje forum si ky, ka per qellim perhapjen e njohurive ne thellimin e argumentit. Pra terheqjen e vemendjes se antarve qe kane dicka per te shtuar;pro apo kunder.
Tani, Albert eshte shkrimtar me nje sit personal, dhe mjaft te pasur ne 360° ne sens letrar, historik, enciklopedik etj.
Nqs do beja nje copypaste diku, do beja vetem aty ku autori flet me profesionalitetin e tij, njihet me hulumtimet qe ben. Dhe mbi te gjitha, ne fund te shkrimit vendos emer e mbiemer; pavarsisht sa budalliqe mund te jene per shume te tjere.

ps-Kam pyetur edhe nje here tjeter diku ne kete forum dhe mora nje gjysempergjigje vetem nga nje antar: Ju qe flisni per argumente te tilla(etimologji) sa profesionist jeni, keni publikuar studime, shkrime, libra.., apo flsini keshtu per pasion ne lidhje te kesaj materje?
Nqs jeni te nje niveli te tille, do ishte mire qe te prezantoheni me emrin tuaj personal ne forum, keshtu do na jepej e drejta te benim copypaste shkrimeve tuaja. Por jo me nickname fantazi.
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2018, 16:39   #4
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,382
Thanks: 20
Thanked 730 Times in 468 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Orakulli i Delfit

@Aleandro,mos i kushto asnje rendesi verejtjeve te te tjereve,vazhdo te sillesh material te tille.Nje nder forumistet e pakte qe hapin tema permbajtesore dhe me interes.
Ishte kenaqesi te lexosh - Orakulli i Delfit,Lamtumira e Telemacus...,Nyja Gordiane,Mitologjia pagane shqiptare,Prometeo,Gilgameshi,...pasuro keto tema me material shtese.
Shume e bukur mitologjia.
🖤 (2)
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2018, 19:31   #5
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Orakulli i Delfit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Nuk po hy ne meritat as te Albert si autor i shkrimit, dhe si shkrimtar profesionist. Dhe as ne meritat e shpjegimit tend lonely ne kendveshtrimin etimologjik, ku autori nuk ju afrua pothuajse fare ne kete sens.

Fakti qe behet nje copypaste dhe ripublikohet diku tjeter ne nje forum si ky, ka per qellim perhapjen e njohurive ne thellimin e argumentit. Pra terheqjen e vemendjes se antarve qe kane dicka per te shtuar;pro apo kunder.
Tani, Albert eshte shkrimtar me nje sit personal, dhe mjaft te pasur ne 360° ne sens letrar, historik, enciklopedik etj.
Nqs do beja nje copypaste diku, do beja vetem aty ku autori flet me profesionalitetin e tij, njihet me hulumtimet qe ben. Dhe mbi te gjitha, ne fund te shkrimit vendos emer e mbiemer; pavarsisht sa budalliqe mund te jene per shume te tjere.

ps-Kam pyetur edhe nje here tjeter diku ne kete forum dhe mora nje gjysempergjigje vetem nga nje antar: Ju qe flisni per argumente te tilla(etimologji) sa profesionist jeni, keni publikuar studime, shkrime, libra.., apo flsini keshtu per pasion ne lidhje te kesaj materje?
Nqs jeni te nje niveli te tille, do ishte mire qe te prezantoheni me emrin tuaj personal ne forum, keshtu do na jepej e drejta te benim copypaste shkrimeve tuaja. Por jo me nickname fantazi.
Aleandro. Nuk te akuzova per Copy+Paste ne kuptimin,qe e morre ti. Ben mire qe i sjell materialet.Sa per pyetjen : Sa profesionist jemi apo nuk jemi. Po te them nje gje. Ne jemi njerez.Raca njerezore ka ndryshuar shume gjate shekujve.Por jo menyren se si arsyeton. Me lexo me vemendje. E kam thene dhe ne postime te tjera. Nuk bej fantashkence. Por ve trurin ne pune. Gjuhetaret mundohen ta shpjegojne Gjuhen si shkence = baraz me matematike, sikur te ishte shkence egzakte. Nuk kam kete mendim. Po e perseris. Te shpjegosh nje fenomen, emer, toponim te 3000 apo 4000 viteve me pare, duhet te zhveshesh veten nga ajo qe jemi sot.S'e kam me ty.Nuk llogjikohen gjerat e ndodhura dikur me mendjen, kulturen, informacionin, pikepamjen,qe kemi sot per boten dhe shoqerine. Gjuha lindi nga njeriu dhe jo e kunderta. Pra ishte njeriu ai qe krijoi legjendat deri ne kufijte e asaj qe dinte, njihte dhe besonte. Thjesht po te them. Nuk ka rendesi sa profesional je ne nje gje. Rendesi ka se si arsyeton.Historia e ka treguar se shpesh gjera gjeniale kane lindur nga njerez me llogjike mbase dhe jo profesioniste.Kane lindur nga njerez autodidakt. Une mbase e kam gabim, por nuk gjej ne postimin tim, ate qe te kam kundershtuar ty apo kam llogjikuar gabim. Thjesht u morra me fjalen Delfi , qe nuk ka lidhje me ''miter'',qe dhe kjo e fundit nuk ka lidhje me mitren e femres. U morra me fenomenin.U morra me Pitian ( ne jug te Shqiperise akoma thone - te te bej nje Piti(j)e? Si eshte Piti(j)a. Te duket e pakuptimte ? Akoma ne Jug thone ajo zone ka hone, hon(i), ane , buze - per greminat. Ndaj dhe gjithe Kaonia (Ka hone), ka kete emer dhe nuk i vjen emri nga nje hero Grek me emrin Kaoni ne luften e Trojes (qe as permendet fare gjekundi). Greket kane dashur prej kohe ta fallsifikojne historine per te perfituar nje histori qe nuk eshte e tyre,perfshi ketu gjuhen,mitet dhe perendite.
Nuk postova per te te bere replike, por per nje mendim apo nje ide ndryshe.Ndaj te lutem te me kuptosh. Une keto qe te them nuk i kam se i shpika, por s'e kam lexuar dhe vazhdoj te lexoj. I fus ne koke dhe i pertyp/shoshis me tru. Nuk jam per te bere cdo gje Shqiptare , por jo cdo gje qe shkruhet me germa te alfabeti Grek , eshte Greke. E perseris. Kudo gjen ne Internet perkufizime te tipit:XXX fjale vjen nga Greqishtja e lashte. Nderkohe qe studiues qe kane ditur Greqishten e lashte dhe Shqipen ( keta kane qene Shqiptare apo me Origjine Shqiptare) e kane bere shume qarte se cfare e lidh Gjuhen Shqipe me Greqishten e lashte. Kur te te bjere ndonjehere rasti, pyet ndonje grek - pse kjo fjale (XXX) eshte Greqisht dhe c'kuptim ka. Kur Grekerit i kane bere mendjen m@t dhe kane indokrinuar femijet e motres sime ne Greqi , nepermjet historise qe ju mesojne...imagjino cfare ju kane mesuar femijeve Greke. Mos te duket gje e habiteshme, qe te marresh pasaporten greke (dhe kjo sidomos e detyrueshme per Shqiptaret) duhet te mesosh dhe te japesh provim historine e Greqise (ate histori Greke qe duan ata ). Ne cilin vend te botes ndodh kjo? Kusht mund te jete gjuha e atij vendi por kursesi Historia.
Kur vjen puna tek keto postimet qe bejme ne emer te historise (sidomos ne lidhje me mitet dhe legjendat e lashta greke), do qe mire te ishim me te kujdesshem. Te jepnim ate qe duhej te japim.Llogjiken. te verteten dhe te qenit sa me shume profesional.Na kuptojne te tjeret, pak rendesi ka kjo.Po paten interes, t'a lexojne disa here derisa t'a fusin ne koke. Te postojme sa per njohuri apo per te mbushur faqet eshte kollaj.Te njejtin debat pata dhe tek Tema e Informatikes- sikur bejme lekesion per (injoriante dhe femije shkolle). Nje njeri qe di te perdore nje kompjuter,hyn ne nje forum dhe lexon,nuk mund te quhet me fillestar - vetem po qe se do te ngelet vete i tille.Po qe keshtu, as une,as ti dhe askush tjeter ketu ne Forum, nuk mund te kontribuoje me nje gjuhe delikate duke i parashtruar gjerat sikur ja parashron nje injoranti. Fundja c'i plas b@tha injorantit.Ai as qe e qeth hic te hyje ne forume, pale te lexoje. Mendojme se i sherbejme nje kategorie njerezish qe ka nje nivel te caktuar dhe nuk kemi marre persiper te bejme injorantin njeri - kunder vullnetit apo kapacitetit te tij.
Uroj te me kuptosh.
P.S.
Sa per A-Vatajn, kam vite qe e lexoj. Bile sitin e tij e kam futur ne RSS e mija.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 111.jpg (19.2 KiloByte, 13 shikimet)
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 31-01-2018 nė 19:36
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur