Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika > Sisteme operative > Sistemet Mac os dhe Linux

Sistemet Mac os dhe Linux Gjithēka mbi sistemet operative.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-05-2019, 08:58   #81
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Pėr ata qė punojnė me Libre Office kėtu mund tė gjejnė ca shabllone (templates)
nė gjuhė tė ndryshme. I keni sipas kategorive tė radhitura.

https://extensions.libreoffice.org/extensions
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 10:51   #82
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Top 100 Downloads te Muajit tė programeve tė bazuara nė Linux te
faqja www.chip.de , nė gjuhė gjermane dhe angleze:

http://www.chip.de/Downloads-Downloa...category=38916
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 10:59   #83
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,991
Thanks: 0
Thanked 1,713 Times in 1,334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ricky_ch Shiko postimin
Top 100 Downloads te Muajit tė programeve tė bazuara nė Linux te
faqja www.chip.de , nė gjuhė gjermane dhe angleze:

http://www.chip.de/Downloads-Downloa...category=38916
Mos jane thjesht top 100 sharkmet e u muajit, ku midis tyre jane dhe distribucione linux.

Nejse... Siti i meposhtem eshte sit i dedikuar kryesisht per Linux, BSD apo OS te tjera.

Kodi:
https://distrowatch.com


Siti me poshte , qe me doli para ca ditesh duke kerkuar ne net, ka lajme te reja nga Linux , BSD etj.

Kodi:
http://www.tuxmachines.org
Gjithashtu dhe ....

Kodi:
https://www.linuxtoday.com
Kodi:
http://lxer.com
Kodi:
https://www.linuxinsider.com
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 01-05-2019 nė 11:02
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 13:28   #84
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Lightbulb Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Njė video se si mundeni programet e Windows t'i pėrdorni nė Linux:

ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 16:28   #85
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,991
Thanks: 0
Thanked 1,713 Times in 1,334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ricky_ch Shiko postimin
Njė video se si mundeni programet e Windows t'i pėrdorni nė Linux:

https://www.youtube.com/watch?v=dqZDuKB949U
Yes ... ! Por une nuk e rekomandoj. Kam vite qe nuk e bej kete,sepse nuk ka aresye. Ne Linux gjen pothuaj cdo gje dhe e ke free !!! Mbase per Google Sketchup ok... meqe mungon ne Linux.Nuk e kuptoj pse Google nuk e kompilon per Linux. I mjaftojne disa sekonda.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 01-05-2019 nė 16:30
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 18:44   #86
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Lightbulb Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Yes ... ! Por une nuk e rekomandoj. Kam vite qe nuk e bej kete,sepse nuk ka aresye. Ne Linux gjen pothuaj cdo gje dhe e ke free !!! Mbase per Google Sketchup ok... meqe mungon ne Linux.Nuk e kuptoj pse Google nuk e kompilon per Linux. I mjaftojne disa sekonda.
Lion,

arsyeja pse shumė njerėz nuk kalojnė nė Linux ėshtė nga se ka shumė
programe nuk i ke nė Linux, por ke programe alternativ dhe kjo nuk
ėshtė e njėjtė. Nėse ke shpenzuar vite duke mėsuarė psh. njė program
tė muzikes siē ėshte Cubase apo Reason, MSoffice, programet e shahut
tė firmės Chessbase, etj., etj., dhe tani tė kalosh nė programe tė tjera
do shumė mund dhe kohė, si dhe pėrshtatje, pamarrėparasysh se edhe kėto
kanė mundėsi tė mėdha pėr tė tė kryer punė.
Po nejse, kur ėshtė puna tek shiu edhe breshėri, mė mirė breshėr se pa shi,
mirėpo kur ke mundėsinė e zgjedhjes,me siguri secili do ta zgjdhte shiun.

Nė fakt, programet e pėrmendura mė lartė nuk janė tė vetmet mundėsi,
ekzistojnė edhe Makina Virtuale nė Linux, ku ke mundėsinė tė ngasėsh
edhe vet Sistemet Operuese tė Windows-it, dhe mandej tė instalosh
edhe programet qė i posedon me licencė apo edhe pa licencė: )), kurse nė anėn
tjetėr, kjo mundėsi ekziston edhe nė Windows, ku nė VM mundesh ta instalosh
Linux...

Mirėpo, shumėēka varet edhe nga shija e njeriut. Kur nuk ta ka ėndja, nuk
e merr as falė.
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 19:18   #87
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,991
Thanks: 0
Thanked 1,713 Times in 1,334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ricky_ch Shiko postimin
Lion,

arsyeja pse shumė njerėz nuk kalojnė nė Linux ėshtė nga se ka shumė
programe nuk i ke nė Linux, por ke programe alternativ dhe kjo nuk
ėshtė e njėjtė. Nėse ke shpenzuar vite duke mėsuarė psh. njė program
tė muzikes siē ėshte Cubase apo Reason, MSoffice, programet e shahut
tė firmės Chessbase, etj., etj., dhe tani tė kalosh nė programe tė tjera
do shumė mund dhe kohė, si dhe pėrshtatje, pamarrėparasysh se edhe kėto
kanė mundėsi tė mėdha pėr tė tė kryer punė.
Po nejse, kur ėshtė puna tek shiu edhe breshėri, mė mirė breshėr se pa shi,
mirėpo kur ke mundėsinė e zgjedhjes,me siguri secili do ta zgjdhte shiun.

Nė fakt, programet e pėrmendura mė lartė nuk janė tė vetmet mundėsi,
ekzistojnė edhe Makina Virtuale nė Linux, ku ke mundėsinė tė ngasėsh
edhe vet Sistemet Operuese tė Windows-it, dhe mandej tė instalosh
edhe programet qė i posedon me licencė apo edhe pa licencė: )), kurse nė anėn
tjetėr, kjo mundėsi ekziston edhe nė Windows, ku nė VM mundesh ta instalosh
Linux...

Mirėpo, shumėēka varet edhe nga shija e njeriut. Kur nuk ta ka ėndja, nuk
e merr as falė.

Une nuk mendoj keshtu.Problemi eshte se varet me cfare mesohesh. Po qe se do vite te mesosh nje program atehere je i mete.Me kupto, nuk e kam kete per ty, por per nje user qe do vite te mesoj nje program.Pse cu be programi qe do vite. Por aresyeja e vertet eshte biznesi. Linux eshte sulmuar shume padrejtesisht nga Windows me vite. Me te gjitha menyrat deri dhe ne aleance me prodhuesit e laptopeve dhe kompjuterave. Per Linnux eshte thene obscure, konsole, i veshtire . Jo ajo kohe ka ikur me kohe.Mos them qe ka ikur qe prej 20 vjetesh. Nje user i thjesht, instalon ne sekonda sistemin. Ka tutoriale dhe manuale pa fund ne rrjet. Nje user i thjeshte mbetet passiv sepse pothuaj nuk i duhet te beje asgje per te mirembajtur sistemin. Eshte shume here me e thjeshte se ne Windows. Mos them qe ka njerez qe kane vite e vite qe nuk instalojne me Linux se e kane instaluar njehere te them 10 vite me pare dhe vazhdojne me ate thjesht duke bere updatet. Une keto 3 vitet e fundit po shoh nje buum te madh te Linux. Te them buum. Sa vjen dhe gjen cdo gje. Free. Se gjen? E ben vete. E sqarova nje postim me pare Google mund t'a kompiloje shume kollaj Google Sketch per Linux. Sic ben per Google Earth . Cdo browser eshte dhe per Linux. Ne Linux eshte pak problematike qe nje program t'a besh trial apo me serial apo dicka tjeter sepse kodi eshte Open Source. Por ka dhe programe me pagese sa te duash. Kompanite duan akoma fitime dhe e shohin veten tek Windows qe ja u lejon kete. Si ne ndertimin e Windows ashtu dhe ne treg. Por gjerat po permbysen me shpejtesi. Pra eshte fitimi i kompanive dhe j se nuk ka softe. Shume programe kompilohen ne dhe per Linux. Po te jap shembuj:

Ares Commander ( si Autocadi) ka per Linux ka dhe per Windows
Bricscad ( Ka per Linux ka per Windows)
ZWCAD ( ka per Linux qe eshte free, ka dhe per Windows)
Xnview ( ka per Linux ka per Windows)
Foxit Reader (ka per Linux ka per Windows)
VLC ( Ka per Linux ka per Windows)
qmplay2 ( Ka per Linux ka per Windows)

dhe jane pothuaj identike

Pothuaj te gjithe internet browsers ( per Linux dhe Windows) e njeta forme interface dhe te njejtat funksione. Por ne Linux fluturojne

Ke WPS office,ke Open Office, ke Softmaker, ke libre office. WPS office eshet puthuaj klon i Microsoft Office.

Dy te paret kane pothuaj njelloj si ne funksione dhe ne interface si per Linux ashtu dhe per Windows. Dhe imagjino keto programe qe jane shume e shume komplekse. Thua nuk mund te kompilohet Photoshop per Linux ? As qe e ve ne dyshim qe po.

Nuk e di sa e perdor Linux. Mos e perdor ne makine virtuale por instaloje. Nuk krahasohet me Windows. Ka kaq kohe me ben pordhe Windows 10, jo i marr updatet jo si marr. Jo u be 30% jo i kthen prap nga e para. Po pse une kam kohe te loz me Windows ?
Nderkohe qe po pritet te lancohet ketu dite versioni i Debian 10 dhe me nje Kernel te ri. Me i shpejte me i sigurte qe perdor dhe me pak memorje duke sjelle sa e sa risi me shume. Ckerkon me shume robi ? Mos duhet qe une te blej laptop apo kompjuter sa here Windows nxjerr version te ri qe eshte me i rende se sa i pari dhe plus kesaj te paguaj dhe leke shtese per licencat e reja ?

E kam thene dhe me pare. I kam instaluar Linux 3 njerezve qe nuk kishin perdorur kurre ,Linux ne jete. Nuk kane asnje veshtiresi ne perdorim. Bile e gjejne me te shpejte dhe te lehte se Windows.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 01-05-2019 nė 19:32
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 06:13   #88
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Lightbulb Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Pėr ata qė kanė merak lojrat, njė mundėsi tė luash ėshtė nė pėr mes
tė Steam. Ja si instalohet dhe si pėrdoret:


ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 06:50   #89
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Ja edhe disa faqe me lojra pėr Steam nė Ubuntu:

https://www.binarytides.com/top-games-on-ubuntu-linux/


https://linuxconfig.org/15-best-linux-games-on-steam


https://itsfoss.com/best-linux-games-steam/

https://www.ubuntupit.com/best-free-...ames-reviewed/

https://linuxhint.com/best_10_games_ubuntu_2018/
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-05-2019, 18:39   #90
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,855
Thanks: 2,560
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Do e provoj kete distro ndonje dite.

https://clearlinux.org/

Ja vlen, e krijuar nga vete Intel.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 06:39   #91
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,991
Thanks: 0
Thanked 1,713 Times in 1,334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hawk Shiko postimin
Do e provoj kete distro ndonje dite.

https://clearlinux.org/

Ja vlen, e krijuar nga vete Intel.
I hodha nje sy. E shkarkova dhe si iso dhe bera gati t'a instaloj. Hmmm. Problem me instalimin. Se pari kerkonte qe te aktivizoje UEFi ( qe bera gabim se eshte e dyta distro qe me dhjeu boot(bios) te dy laptove - ky dhe Nitrux ). Mos beni gabim te aktivizoni ne bios UEFI kur beni prova sepse do keni problem nga me te ndryshmet me vone. Mjaftohuni me instalim te grub ne MBR. E dyta ishte problemi i partitioneve. Ose kerkonte instalim destruktiv ose safe(por nuk detektonte partitionet hic, se mbase i donte bosh ).Keshtu qe vari lesht. Te zgjidhin nje here keto probleme, pastaj te vazhdojne me sistemin. Njerezit nuk kane as kohe as qef te bejne eksperimente kot me kot. Une nuk perdor kurre makine virtuale. Testoj drekt ne bare metal !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur