Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Sportet amatoriale

Sportet amatoriale Kėtu mund te flisni pėr sporte tė ndryshme si, bodybuilding, gjuetinė, peshkimin,vetėmbrojtja etj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-06-2011, 19:27   #1
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
A.T.K.---Luft Kunder Terrorit.

A.T.K.-Asht ni sport Evropijan modern dhe efektiv per vetmbrojtjen.
ky sport asht i kombinuar prej-Jiu Jitsu, Kung Fu, Karate dhe Judo,http://www.youtube.com/watch?v=SJ28QQEPJOYasht ni sport qe shum me terhek edhe e kam ushtrua plot tet vite.me ni mik tim zvicrran qe sot ne zvicerr e ka hapur shkollen e vet te keti sportit.
Horst Weiland ,ne vitin1963 e kishte kombinuar ket spor qe quhet,Anti-Terror-Kampf,shkurt,ATK, ky sport asht me filozofin e rrahjeve te rruges i perbam.
gradat e A.T.K.Shkojn deri ne 6 dana,6 shkall te rrypint te zi(shkallat ma te neltat).dhe duhe ti besh disa ore ne kurset e mbijeteses natyrore(paramilitar) Dhe kurse te trenerve dhe ndihmes se par.
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-02-2012, 14:55   #2
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: A.T.K.---Luft Kunder Terrorit.

Kudo duhet luftuar njėsoj terrori pėr tė ē'rrėnjosur atė plagė tė hatashme.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2012, 10:47   #3
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,474
Thanks: 15,090
Thanked 9,022 Times in 6,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A.T.K.---Luft Kunder Terrorit.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga trestenik Shiko postimin
A.T.K.-Asht ni sport Evropijan modern dhe efektiv per vetmbrojtjen.
ky sport asht i kombinuar prej-Jiu Jitsu, Kung Fu, Karate dhe Judo,http://www.youtube.com/watch?v=SJ28QQEPJOYasht ni sport qe shum me terhek edhe e kam ushtrua plot tet vite.me ni mik tim zvicrran qe sot ne zvicerr e ka hapur shkollen e vet te keti sportit.
Horst Weiland ,ne vitin1963 e kishte kombinuar ket spor qe quhet,Anti-Terror-Kampf,shkurt,ATK, ky sport asht me filozofin e rrahjeve te rruges i perbam.
gradat e A.T.K.Shkojn deri ne 6 dana,6 shkall te rrypint te zi(shkallat ma te neltat).dhe duhe ti besh disa ore ne kurset e mbijeteses natyrore(paramilitar) Dhe kurse te trenerve dhe ndihmes se par.
Respekt per juve.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2013, 14:41   #4
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: A.T.K.---Luft Kunder Terrorit.

Luftėn anti-terror, shpesh shkurtuar si ATK ėshtė njė Weiland Horst zhvilluar nė vitin 1963, i projektuar pėr vetė-mbrojtjes artit luftarak.ATK ėshtė e pėrfaqėsuar nė Evropė Akademia Budo dhe organizatat e tjera dhe i mėsonte. Kjo nuk duhet tė ngatėrrohet me sistemin anti-terrorist tė njė kompanie tė sigurisė globale.


ATK ėshtė e bazuar nė teknikat Jiu xhicu nga, kung fu, karate dhe xhudo. Nė kontrast me artet marciale Azisė Lindore, nuk ka asnjė referencė pėr bazėn filozofike ose ideologjike. ATK ėshtė e bazuar nė ndikimin marramendės, dhe duke hedhur teknikat me presion tė njėkohshme nė mbaresa nervore tė ndjeshme dhe pjesėt e trupit.Simbol i anti-terroriste luftėtarėve, "Claw Artė". Ajo simbolizon goditur, kapjen dhe marramendės.

Lėvizjet natyrore janė tė lehtė pėr tė mėsuar dhe tė trajnuar mbi partnerėt e drejtpėrdrejtė dhe intensivisht. ATK nuk kėrkon ndonjė kushte tė veēanta fizike qė shkojnė pėrtej njė nivel mesatar tė palestėr, por pėr tė mundėsuar njė mbrojtje efektive kundėr sulmuesit fizikisht superiore.

Pėrveē kėsaj, ATK ofron situata specifike, rregullat e sjelljes taktike pėr tė lehtėsuar pėrdorimin e kėrcėnimeve dhe situatave fizike tė stresit.

Pėr mė tepėr, elementet themelore tė ndihmės sė parė dhe njė depėrtim themelor nė ligjet mbi subjektin e vetė-mbrojtjes dhe vetė-mbrojtje do tė mėsohet.

Pėr trajnim ATK zakonisht ėshtė njė Keikogi zi me simbolin sewn e anti-terrorist Evropės luftė Academy (Akademia Budo brenda Evropės, Abbr BAE) tė drejtėn e poshtme, nė shkollė dhe nė Kombėsia simbol i veshur nė gjoks e majtė, e thua artė mbi kualifikimet mbrapa dhe mė tej nė shpatullėn e majtė (me pėrjashtim, asistent trajner, simbol mėsues nė shpatullėn e djathtė). Rrobat e vetme stėrvitje kur ATK ka elementet e mėposhtme:
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2013, 14:47   #5
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: A.T.K.---Luft Kunder Terrorit.

http://http://www.youtube.com/watch?v=JaBG3jVl0oU
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2013, 14:54   #6
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: A.T.K.---Luft Kunder Terrorit.

Ēdo luftėtarėt kundėr terrorizmit duhet tė dini se ēfarė janė pasojat juridike tė njė mbrojtje tė tepėrt, ku ai duhet tė vijė, Hinsch-vė, ose tė marrė nė mėnyrė qė tė maksimizuar suksesin e mbrojtjes, pa sulmuesit mė shumė se absolutisht e nevojshme pėr tė shkaktojė dėm. ATK ėshtė e bazuar nė teknikat tronditėse, plasaritje tė lėkurės dhe shtyn nervor.
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2013, 15:08   #7
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: A.T.K.---Luft Kunder Terrorit.

ATK-sistemi nė Evropė ėshtė tani sistemet mė efektive nė spektėr tė gjerė tė sportit Budo.
ATK-sistemit ėshtė njė drejtpėrdrejtė, radikale dhe tė pėrkushtuar tė vetė-mbrojtjes. Kjo ėshtė bėrė e lehtė pėr tė mėsuar pėr lot dikush dhe teknikat frenues, leva, hedh dhe tipike pėr presionin e sistemit ATK nė sistemin nervor.Kombinimi i elementeve renditura bėn ATK pėr njė efektiv tė vetė-mbrojtjes.Efekti i sistemit ėshtė bazuar nė shpejtėsi dhe saktėsi me tė cilat teknikat individuale janė aplikuar nė njė situatė vetė-mbrojtės. Qė nga ajo nuk ėshtė aq shumė ēdo gjė qė forca e pėrdoruesit, ėshtė e mundur pėr tė mbrojtur veten e tyre edhe kundėr kundėrshtarit fizikisht superiore sukses.

Dora thua ėshtė e pronarit ATK simbol tė sistemit. Ajo simbolizon bllokuar, goditur, kapjen dhe marramendės. Rreth kėtij tepėr simbolike, dora thua me vlerė tė madhe praktike nė moderne tė vetė-mbrojtjes, si ajo lejon pėr kontakt tė shpejtė dhe pėrdorimin e pėllėmbė tė dorės, buzė dhe knuckles.

ATK-Sistemi ėshtė e lehtė pėr tė mėsuar dhe pėr kėtė arsye njė formė e drejtpėrdrejtė e mbrojtjes vetė.Graduierungsystem si sport Budo tradicionale.stėrvitje


ATK-Trajnimi pėrbėhet nga njė tuned posaēėrisht pėr tė vetė-mbrojtjes qėllime Funktionsgym-gjimnastikė nė forcė, shpejtėsi, durimin dhe tendosje marrė parasysh nė mėnyrė tė barabartė.Mjeku merr nė "mjetet" e nevojshme, nė mėnyrė qė tė konkurrojnė me sukses nė njė situatė tė vetė-mbrojtjes. Gjithashtu janė njė rast i veēantė, shkolla dhe komponente psikologjike trajnimit situata themelore tė trajnimit. Mėsohen edhe bazat e anatomisė njerėzore, ndihma e parė dhe vetė-mbrojtjes ligjin.

Shoqata:
BAE
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2013, 15:13   #8
trestenik
Heavy Metall
 
Avatari i trestenik
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 735
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
trestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėtrestenik ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: A.T.K.---Luft Kunder Terrorit.

ATK ėshtė njė mbrojtje efektive tė vetė pėr pėrdorim profesional. Ajo ėshtė e bazuar nė teknikat presion nervore dhe lot, ndikim, gjetjen, Transportit dhe metodat e mbrojtjes. Pėrveē teknologjisė, gjendja psikologjike e trajnimit dhe taktikat janė nervat e anatomisė njerėzore dhe sfond ligjore pėr formimin.

Ata mėsojnė nė situata kritike pėr de-shkallėzohet transportit aktiv njerėz tė rrezikshėm dhe tė sigurt edhe nė rast emergjence pėr tė mbrojtur nė mėnyrė efektive dhe kundėrshtarėt tė paaftė.Zhvillimi i fuqisė mendore ėshtė vetėm si pėrmbajtje trajnimit si studim sistematik i teknikave tė ATK-sė.

ATK ėshtė veēanėrisht i pėrshtatshėm pėr mbrojtjen e sigurisė dhe detyra: pėr personelin e sigurisė, mbrojtjes personale dhe tė pronės, policia, federale, dhe nė trajtimin me njerėzit agresivė
__________________
po-jo-jo-po
trestenik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur