Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Arti Programimit

Arti Programimit Mėsoni dhe ndihmoni tė tjerėt tė hyjnė nė Artin e Programimit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2014, 19:10   #1
Algert
Anėtar
 
Avatari i Algert
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Treviso
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Algert do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Post Si tė pėrpilojmė njė program nė C

Pėrshendetje antarė tė forum-al,

Herė pas here do tė postoj mėsime tė shkurtra rreth C mė qėllim qė programuesit e ri ose ato qė aspirojnė njė karrierė nė fushėn e programimit (dhe sigurisht, nėsė i intereson dhe i pėlqen gjuha C) tė kenė disa informacione/tutoriale pėr tė filluar programimin.

-------
Pėrpilimi ėshtė procesi me tė cilin programi qė ne shkruajmė pėrkthehet nė kod kompjuterik.

Kemi nė dispozicion njė shumėllojshmėri ambientesh zhvillimi (IDE) pėr tė punuar programe nė C si NetBeans, Eclipse, Visual Studio, etj
Jo tė gjitha janė falas. Mė poshtė mund tė gjeni njė listė mjaft te detajuar:
http://en.wikipedia.org/wiki/Compari...ts#C.2FC.2B.2B

Disa prej tyre janė mjaft intuitiv dhe tė thjeshtė pėr t’u pėrdorur, por njė mėnyrė tjetėr pėr tė ekzekutuar progame nė C ėshtė qė ti pėrpilojme manualisht.
Mund tė shkruajmė programin duke pėrdorur njė editor si notepad/textedit dhe mė pas e ruajmė me shtesė .c (si pėr shembull programi.c), qė tė njihet si skedar C.

Ka shumė mėnyra pėr tė pėrpiluar nje program nė C, une do paraqes vetėm disa prej tyre.

Pasi tė kemi shkruajtur kodin dhe ta kemi ruajtur atė, hapim terminalin/cmd dhe pozicionohemi te dosja qė pėrmban programin tonė.

Nėse pėrdorim Linux/OS X me GCC (GNU Compiler Collection), pėrpilimi dhe mė pas ekzekutimi do jetė si mė poshtė

Kodi:
# gcc programi.c -o programi
# ./programi
Ose nėse pėrdorim Windows dhe kemi tė instaluar VS mund tė pėrdorim cmd duke shkruajtur:

Kodi:
cl programi.c
programi
Nė tė dyja rastet nėse ka probleme do tė shfaqen te terminali. Mekanizmat qė fshihen pas kėtyre proceseve do tė disktuohen me tėj.
Algert nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 19:31   #2
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

me leje? une si trap ne materie ne radhe te pare dua te di:
1 Cfare eshte C?
2 Cfare do programojme me C dhe ku perdoret ne jete?
3 Ku ndryshon programimi ne C nga menyrat e tjera te programimit?
4 Kam degjuar per C++ dhe C#...cfare lidhje kane keto me C?
5 Une nje here e nje kohe kam shkarkuar nje "gje" qe quhet Dev...a jam gabim me ato qe ke thene ti per shkarkim?
6 E di qe po te bezdis ca si shume, por c'te bej une qe s'marr vesh nga programimi?
7 Ju faleminderit dhe komplimente per punen...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 20:20   #3
Algert
Anėtar
 
Avatari i Algert
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Treviso
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Algert do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Photoshop Shiko postimin
me leje? une si trap ne materie ne radhe te pare dua te di:
1 Cfare eshte C?
2 Cfare do programojme me C dhe ku perdoret ne jete?
3 Ku ndryshon programimi ne C nga menyrat e tjera te programimit?
4 Kam degjuar per C++ dhe C#...cfare lidhje kane keto me C?
5 Une nje here e nje kohe kam shkarkuar nje "gje" qe quhet Dev...a jam gabim me ato qe ke thene ti per shkarkim?
6 E di qe po te bezdis ca si shume, por c'te bej une qe s'marr vesh nga programimi?
7 Ju faleminderit dhe komplimente per punen...
Do te pergjigjem shkurt se per pyetjet qe ke shtruar nuk mjafton nje liber per ti shpjeguar

1. C eshte gjuhe programimi imperative
2. Mund te programosh cfare te duash ne C, ku perdoret ne jete? Nga sistemet ushtarake, rraketat, tanqet, deri te elektroshtepiaket, lojrat kompjuterike, sistemet operative, programet menaxheriale, librari per gjuhet e tjera te programimit, etj
3. pyetje shume e pergjithshme, cdo gjuhe ka veēorite e veta.
4. C++ eshte si C por object oriented me klasa, polimorfizem etj
C# po ashtu, por eshte e zhvilluar nga Microsofti ne kuadrin e .net
Ka edhe ndryshime ne sintakse, ne menaxhimin e memories e shume gjera te tjera.
(ketu ka shume per te shkruajtur por mund te hapim nje teme me vete, nese do qe te diskutojme gjeresisht)
5. http://www.bloodshed.net/devcpp.html nese eshte kjo atehere je ne rrugen e duhur.
6. Jo nuk me bezdis aspak, por te pakten a te intereson vertet?
7. Rrofsh !
Algert nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 20:36   #4
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

-cfare domethene: 1. C eshte gjuhe programimi imperative...thjesht per kuriozitet...
-librari per gjuhet e tjera te programimit...kjo do te thote qe libraria perdoret edhe per programe te tjera te ngjashme si C?
-po programin aty e kam shkarkuar devcpp.
-u perpoqa andej nga viti 2006 per te kullundrisur ndonje gje, por mu duk pak si e merzitshme, bera nja dy a tre programe elementare, por problemi eshte se s'di si t'i fus ne ingranazh per shfrytezim. Pastaj kuptova qe si gjuhe mund te jete nga ana sintaksore dicka jo shume e veshtire, por ajo qe duhet ditur eshte matematika dhe analiza e problemit per te krijuar projekte serioze etj...
-sa per interesimin, perderisa te pyes, cdo gje pozitive eshte interesante dhe une po i lexoj. Edhe pyetjet i bera se ne shqip ka me qartesi. Ka qene nje kosovar qe kishte bere edhe nje tip libri, por perseri pyetjet jane pafund dhe kur pyet ne menyre te drejtperdrejte eshte shume kursim ne kohe dhe nuk i meson gjerat mbrapsht apo "gjate", por fiton ne precizion dhe qartesi...Leximi nuk eshte kurre humbje kohe, rendesi ka qe te kuptoj ate qe shkruan dhe jam OK!
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 20:54   #5
Algert
Anėtar
 
Avatari i Algert
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Treviso
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Algert do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Photoshop Shiko postimin
-cfare domethene: 1. C eshte gjuhe programimi imperative...thjesht per kuriozitet...
-librari per gjuhet e tjera te programimit...kjo do te thote qe libraria perdoret edhe per programe te tjera te ngjashme si C?
-po programin aty e kam shkarkuar devcpp.
-u perpoqa andej nga viti 2006 per te kullundrisur ndonje gje, por mu duk pak si e merzitshme, bera nja dy a tre programe elementare, por problemi eshte se s'di si t'i fus ne ingranazh per shfrytezim. Pastaj kuptova qe si gjuhe mund te jete nga ana sintaksore dicka jo shume e veshtire, por ajo qe duhet ditur eshte matematika dhe analiza e problemit per te krijuar projekte serioze etj...
-sa per interesimin, perderisa te pyes, cdo gje pozitive eshte interesante dhe une po i lexoj. Edhe pyetjet i bera se ne shqip ka me qartesi. Ka qene nje kosovar qe kishte bere edhe nje tip libri, por perseri pyetjet jane pafund dhe kur pyet ne menyre te drejtperdrejte eshte shume kursim ne kohe dhe nuk i meson gjerat mbrapsht apo "gjate", por fiton ne precizion dhe qartesi...Leximi nuk eshte kurre humbje kohe, rendesi ka qe te kuptoj ate qe shkruan dhe jam OK!
Gjuhet imperative, ose me mire te themi, programimi imperativ, eshte nje menyre (e thene me fjale te thjeshte) programimi ku programi konceptohet si nje seri instruksionesh (komandash).

Per shembull:
Kodi:
merr A
levize B
shko_te C
Per punen e librarise, gjuhe te tjera programimi perdorin komponente, ose pjese qe i ndihmojne te bejne dicka (si per shembull te llogarisin nje formule fizike) ne C. Ka gjuhe programimi qe jane implementuar ne C si PHP, dhe ka sisteme operative qe jane shkruajtur ne C siē eshte Unix.

Tani qe te mesosh duhet te ushtrohesh, nuk mund ta lexosh si liber. Duhet edhe qe te lidhi puna ose te kesh ndonje projekt ne mendje per te realizuar, perndryshe eshte e veshtire te ecesh perpara.

Shpresoj te kem qene sa me i qarte
Algert nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2014, 10:06   #6
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

atehere pse nuk ben nje gje te tille per shembull.
Le te imagjinojme se kemi nje dyqan. Ne kete dyqan hyjne e dalin artikuj te ndryshem, pra qarkullon malli. Por si qarkullon ky mall? Si ta di une se ekziston apo jo ky mall ne depozite nese ma kerkon nje klient dhe qe e do pergjigjen shume te shpejte? Kjo eshte thjesht nje ide, por mund ta fillosh edhe me shembuj te tjere. Pra ideja ime eshte te mos behen tutoriale nje per temperaturen fizike te nje trupi dhe pastaj te kalojme ne nje tutorial tjeter si shpejtesia dhe takimi i dy automobilave e tutoriale te tjera te shperndara si puna e kesaj. Pra une do te isha per nje PROJEKT te thjeshte duke u bazuar tek tutoriale qe te kene lidhje me kete projekt. Kjo, besoj une, mund te jete menyra me e mire qe ti mund te na ndihmosh. Perndryshe ndonje mund te thote qe ti je thjesht nje kopjac (pa keqkuptim) dhe mund te nderhyje te shkruaj edhe ky e keshtu behet nje lemsh saqe tema do kaloje ne "konkurrence". Kurse Projekti te jep mundesi qe te ekzistoje konkurrenca, por vetem per rrugen me te thjeshte apo me te nderlikuar ne programim dhe ne kete menyre te gjithe do marrin pjese e do mesojme dicka me teper...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2014, 10:27   #7
Algert
Anėtar
 
Avatari i Algert
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Treviso
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Algert do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Photoshop Shiko postimin
atehere pse nuk ben nje gje te tille per shembull.
Le te imagjinojme se kemi nje dyqan. Ne kete dyqan hyjne e dalin artikuj te ndryshem, pra qarkullon malli. Por si qarkullon ky mall? Si ta di une se ekziston apo jo ky mall ne depozite nese ma kerkon nje klient dhe qe e do pergjigjen shume te shpejte? Kjo eshte thjesht nje ide, por mund ta fillosh edhe me shembuj te tjere. Pra ideja ime eshte te mos behen tutoriale nje per temperaturen fizike te nje trupi dhe pastaj te kalojme ne nje tutorial tjeter si shpejtesia dhe takimi i dy automobilave e tutoriale te tjera te shperndara si puna e kesaj. Pra une do te isha per nje PROJEKT te thjeshte duke u bazuar tek tutoriale qe te kene lidhje me kete projekt. Kjo, besoj une, mund te jete menyra me e mire qe ti mund te na ndihmosh. Perndryshe ndonje mund te thote qe ti je thjesht nje kopjac (pa keqkuptim) dhe mund te nderhyje te shkruaj edhe ky e keshtu behet nje lemsh saqe tema do kaloje ne "konkurrence". Kurse Projekti te jep mundesi qe te ekzistoje konkurrenca, por vetem per rrugen me te thjeshte apo me te nderlikuar ne programim dhe ne kete menyre te gjithe do marrin pjese e do mesojme dicka me teper...
Pershendetje,

E vleresoj kte feedback, por ideja eshte qe te shkruhaj rreth 20 tema hyrese, ku shpjegohen konceptet baze, dhe me pas te behet nje mini-projekt ku keto element do te perdoren te nderthurura me njera tjetren. Po mendoja nje minesweeper ose sistem rezervimi biletash. Ky eshte formati qe kisha vendosur qe ne fillim, gjithmone me idene qe do ishte me e thjeshte per tu kutpuar.
Algert nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2014, 10:32   #8
Oxygen
Shy
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 6,104
Thanks: 0
Thanked 464 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Oxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Photoshop Shiko postimin
atehere pse nuk ben nje gje te tille per shembull.
Le te imagjinojme se kemi nje dyqan. Ne kete dyqan hyjne e dalin artikuj te ndryshem, pra qarkullon malli. Por si qarkullon ky mall? Si ta di une se ekziston apo jo ky mall ne depozite nese ma kerkon nje klient dhe qe e do pergjigjen shume te shpejte? Kjo eshte thjesht nje ide, por mund ta fillosh edhe me shembuj te tjere. Pra ideja ime eshte te mos behen tutoriale nje per temperaturen fizike te nje trupi dhe pastaj te kalojme ne nje tutorial tjeter si shpejtesia dhe takimi i dy automobilave e tutoriale te tjera te shperndara si puna e kesaj. Pra une do te isha per nje PROJEKT te thjeshte duke u bazuar tek tutoriale qe te kene lidhje me kete projekt. Kjo, besoj une, mund te jete menyra me e mire qe ti mund te na ndihmosh. Perndryshe ndonje mund te thote qe ti je thjesht nje kopjac (pa keqkuptim) dhe mund te nderhyje te shkruaj edhe ky e keshtu behet nje lemsh saqe tema do kaloje ne "konkurrence". Kurse Projekti te jep mundesi qe te ekzistoje konkurrenca, por vetem per rrugen me te thjeshte apo me te nderlikuar ne programim dhe ne kete menyre te gjithe do marrin pjese e do mesojme dicka me teper...
Te siguroj dicka dhe pse e the pa keqkuptim Algerti nuk eshte kopjac, un e njoh si user ketu e vite ne pare ne forum webmasterash.

Persa i perket projekteve te jesh i sigurt qe nuk do mesosh gje dhe nese ai e fillon dhe e mbaron projektin nga 0 deri ne 100%, dhe kjo ska te bej me ty si individ por dhe me mua dhe shume te tjere si puna jone.

Zakonisht programimet me teori vetem mund te prezantohen si pune apo si njohuri baze dhe me pas do duhet te eksplorosh vet, me e mira qe mund te besh (se di nese funksionon dhe me C, C++ etj), eshte te maresh njohurine baze ketu dhe me pas duke perdorur programet perkatese te gjesh projekte te zhvilluara por te thjeshta, mundohu ti mesosh komandat, ndrysho ndonje komande dhe te shikosh funksionin qe ke mesuar. Pasi ta besh lemsh hajde pyet algertin se cfar nuk shkon dhe me pas rregulloje.

Vetem praktike, prish e ndreq dhe atehere do mesosh dicka.

Nqs jam gabim le te me korrigjoj Algerti
__________________

Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
Oxygen nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2014, 13:24   #9
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

Shume prej nesh e kane perdorur programin 'ping' per te verifikuar funksionalitetin e rrjetit ne nje sistem.

Ketu eshte i plote i tere programi source-code, programuar ne C
http://www.opensource.apple.com/sour...g.tproj/ping.c.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2014, 15:56   #10
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oxygen Shiko postimin
Te siguroj dicka dhe pse e the pa keqkuptim Algerti nuk eshte kopjac, un e njoh si user ketu e vite ne pare ne forum webmasterash.
Kur thashe KOPJAC fus edhe veten time apo te ndonje tjetri, qe mund te marr "dicka" dhe ta fus si tutorialin e "vet"...une nuk mund te gjykoj Algertin ne kete fushe pasi nuk e njoh fare kete fushe, por dhashe nje mendimin tim pergjithsues.
Atehere, rikapitullojme pak. Ka shume lloje programesh me shume "lluku-lluku" brenda tyre qe as qe perdoren ndonjehere dhe jane te panevojshem...Marr rastin per shembull te Adobe Photoshop i cili ka shume tools qe nje profesionist i eviton dhe nuk i perdor fare, por perdor vetem ato qe vertet ja vlejne. Pra edhe per programimin ne C ka gjera qe s'ja vlejne fare dhe mund te jene humbje kohe dhe mendova se ndoshta me nje mini-projekt te konkludohej ndonje gje, por meqe ju thoni qe eshte gje qe s'behet atehere ne rregull, per mua s'ka fare problem. Mendova se do ishte nje mini-kurs i pershpejtuar dhe jo prish e ndreq qe do te thote nese doli atehere ja hodha, nese nuk doli pune e madhe...Por ne programim une kam degjuar edhe qe kur del dicka OK, perseri nuk eshte kjo rruga e duhur. Programimi eshte logjike dhe jo prish e ndreq (qe i bie humbje kohe)...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2014, 16:06   #11
Algert
Anėtar
 
Avatari i Algert
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Treviso
Posts: 56
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Algert do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

Ka libra te tere per C, une nja 20 artikuj do shkruaj, dmth po filtroj shume informacione, me shume seē duhet madje.

Programimi eshte prish e ndreq... Nese do programosh, gati gjysmen e kohes (dhe ne disa raste edhe me shume) do jete nje kerkim/rregullim i vazhdueshem i problemeve te ndryshme.
Algert nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2014, 16:09   #12
Oxygen
Shy
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 6,104
Thanks: 0
Thanked 464 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Oxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėmOxygen i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė pėrpilojmė njė program nė C

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Photoshop Shiko postimin
Kur thashe KOPJAC fus edhe veten time apo te ndonje tjetri, qe mund te marr "dicka" dhe ta fus si tutorialin e "vet"...une nuk mund te gjykoj Algertin ne kete fushe pasi nuk e njoh fare kete fushe, por dhashe nje mendimin tim pergjithsues.
Atehere, rikapitullojme pak. Ka shume lloje programesh me shume "lluku-lluku" brenda tyre qe as qe perdoren ndonjehere dhe jane te panevojshem...Marr rastin per shembull te Adobe Photoshop i cili ka shume tools qe nje profesionist i eviton dhe nuk i perdor fare, Perdor vetem ato qe vertet ja vlejne. Pra edhe per programimin ne C ka gjera qe s'ja vlejne fare dhe mund te jene humbje kohe dhe mendova se ndoshta me nje mini-projekt te konkludohej ndonje gje, por meqe ju thoni qe eshte gje qe s'behet atehere ne rregull, per mua s'ka fare problem. Mendova se do ishte nje mini-kurs i pershpejtuar dhe jo prish e ndreq qe do te thote nese doli atehere ja hodha, nese nuk doli pune e madhe...Por ne programim une kam degjuar edhe qe kur del dicka OK, perseri nuk eshte kjo rruga e duhur. Programimi eshte logjike dhe jo prish e ndreq (qe i bie humbje kohe)...
E di qe se the me te keq dhe un ste thash me te keq.

Programet e duhura le ti keshilloj Algerti ske pse i mer mbar kush eshte i duhuri.

Leksionet dhe projektet meri dhe bej por kjo lloj pune keshtu e ka me prish e ndreq.

Psh: mer leksionin baze qe po te shpjegohet ketu.
Mer nje projekt te vogel dhe syno qe ti ndryshosh nje funksion specifik, kur ngecesh shikon nje leksion si te ndryshosh, pastaj kap nje funksion tjeter etj me radhe.

Nese ti mer vetem leksione atehere do lexosh 50 rreshta teori dhe 2 rreshta kod.

Ti bej si te duash po un e kam provuar dicka te tille dhe praktika eshte me mire sepse nese meson nje rruge standarte me projektin qe do besh atehere do jesh si ne mjegull pasi zakonisht projekte te ndryshme mund te behen ne rruge te ndryshme, kur te dalesh ne kryqezim je i humbur.


Njs. Shpresoj te mesosh dicka.
__________________

Askush nuk mund tė tė bėhet mė i huaj se njeriu qė ke dashur dikur.
Oxygen nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
gjuha c, tutoriale

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur