Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projektet dhe pėrditėsimet nė ndėrtim.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-04-2019, 13:06   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 5,043
Thanks: 415
Thanked 1,652 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Tirana, qyteti i betonit

Qyteti i betonit — Si do ndryshojė Muzeu Kombėtar, Pallati i Kulturės dhe qendra e TiranėsNdryshimi tėrėsor i qendrės sė Tiranės ėshtė njė obsesion mbi 20-vjeēar i Edi Ramės. Nė fillim tė viteve 2000, kur sapo ishte zgjedhur Kryetar i Bashkisė Tiranė, ai hartoi njė masterplan pėr qendrėn e Tiranės, i cili parashikonte transformimin tėrėsor tė Sheshit Skėnderbej dhe hapėsirės nga ky shesh deri tek Parku i Liqenit.

Plani i hartuar nga firma Architecture Studio nė vitin 2003 parashikonte rrethimin e Sheshit Skėnderbej me rreth 10 kulla tė larta, si dhe ndėrtimin e njė sėrė kullash nė hapėsirėn e qytetit midis Sheshit Skėnderbej dhe Parkut tė Liqenit, nė tė dy anėt e Bulevardit Dėshmorėt e Kombit.

Kėtij plani iu shtua nė vitin 2005 ai pėr rindėrtimin e Sheshit Skėnderbej, hartuar nga studio 51N4E dhe Anri Sala. Nė vitin 2008, iu shtua Masterplani i Liqenit tė Tiranės, i hartuar nga studio MVRDV, i cili propozonte ndėrtimin e disa kullave tė larta nė pjesėn poshtė digės sė liqenit.

Pėrpara ardhjes nė pushtet nė vitin 2013, Edi Rama mundi tė realizonte vetėm objekte tė izoluara tė kėtyre planeve, pėrfshi Kullėn ABA, Kullėn TID, si dhe Kullėn 4rever Green, e cila ėshtė ende duke u ndėrtuar.

Vetėm pas vitit 2015, kur vetė ishte Kryeministėr dhe nė krye tė Bashkisė Tiranė erdhi Erion Veliaj, Edi Rama mori nė duar gjithė vendim-marrjen teknike dhe financiare pėr tė vėnė nė jetė planin e tij tė vjetėr pėr tė ndryshuar rrėnjėsisht gjithė pjesėn qendrore tė Tiranės, duke shuar thuajse ēdo gjė qė ekzistonte para tij.

Mė poshtė ne po pėrshkruajmė ecurinė e zbatimit tė kėtij plani deri tani dhe atė qė pritet nė vitet e ardhshme.

Muzeu Kombėtar

Ndėrtesa e tanishme e Muzeut Kombėtar ėshtė planifikuar tė kthehet nė njė qendėr argėtuese dhe tregtare. Nė tė do tė ketė librari, kinema, sallė aktivitetesh, sallė eskpozitash, bare, restorante, dyqane. Nėpėr godinė do tė ketė disa ekspozime etnografike, tė realizmit socialist, dhe dokumente tė periudhės sė totalitarizmit nė Shqipėri. Nė mes tė godinės do tė ndėrtohet njė strukturė xhami, nė majėn e sė cilės do tė ndėrtohet njė restorant “shik me ushqime shqiptare”.

Ja si e pėrshkruan, me nota romantike, Kryeministri Rama idenė e tij pėr ndėrtesėn e Muzeut Kombėtar:

“Muzeu i vjetėr Historik, qė lėngon si gėrdallė barkzbrazur, gjynah e turp pas njėzet vjetėsh nga rėnia e komunizmit dhe Realizmit Socialist. Riprogramohet si njė hapėsirė e gjallė e trashėgimisė kulturore e historike, […] nga shtresa e parė e objekteve origjinale arkeologjike nė hyrje, te zona e tregtimit tė librit shqip nė mjedisin e katit tė fundit, ku shkohet duke kaluar me njė rend tė studiuar mirė pėrmes shėmbėlltyrave mė tė vyera tė kulturės etnografike, veprave mė pėrfaqėsuese tė artit bizantin, njė koleksion permanent origjinalesh tė Realizmit Socialist, kombinuar me dėshmi autentike tė terrorit totalitar, tė ndėrthurura me dhoma projeksionesh, filmime, burime tė aksesueshme pėr publikun tė informacionit tė thelluar dixhital, pika shitje tė botimeve e suvenireve nga udhėtimi brenda muzeut, kėnde relaksi e bare tė vogla, njė sallė konferencash moderne dhe po ashtu njė mjedis ekspozitash tė pėrkohshme, si dhe njė bibliotekė dixhitale e gjithēka gjendet e shkruar nė gjuhėn shqipe, sė bashku me njė restorant shik ushqimesh tradicionale.”

Teatri i Kukullave

Ndėrtesa e Teatrit tė Kukullave ėshtė planifikuar tė rindėrtohet dhe tė kthehet nė Muze i Harmonisė Fetare. Hapėsira mes ndėrtesės sė Teatrit dhe ministrive tashmė ėshtė rindėrtuar dhe ėshtė kthyer nė njė hapėsirė tė betonizuar me disa stola guri dhe disa ēadra tė varura nėpėr pemė.

Ėshtė e paqartė ku do tė zhvendoset Teatri i Kukullave. Kryeministri Rama u shpreh nė Kongresin Zgjedhor tė PS-sė, javėn e shkuar, se ai do tė jetė nė kompleksin qė do tė ndėrtohet nė territorin e tanishėm tė Gardės sė Republikės. Ndėrsa nė njė intervistė nė Opinion nė Tv Klan, tė enjten, Kryebashkiaku Veliaj u shpreh se ky teatėr do tė vendoset nė njė godinė qė do jetė pjesė e kompleksit tė ri tė kopshtit zoologjik dhe botanik, qė ėshtė planifikuar tė ndėrtohet.

Mendimin e tij pėr Teatrin e Kukullave Edi Rama e ka shprehur sėrish nė librin Kurban:

“Teatrit tė Kukullave, katandisur sot nė njė shėmbėlltyrė tė turpeve tė bėra nė kėtė vend me objektet e trashėgimisė kulturore, qė sipas projektit kthehet nė identitet e lidhet me katrorin e sheshit pėrmes ishullit tė pishave krah Bankės sė Shqipėrisė, duke ofruar njė hapėsirė ēlodhėse nėn hije pėr gjyshėrit e prindėrit, teksa fėmijėt mblidhen, hyjnė e dalin nė teatėr ose luajnė nė mjedisin e arreduar me njė zonė rėre e lodrash tė dizajnuara apostafat pėr atė hapėsirė si skulptura funksionale.”

Pallati i Kulturės

Edi Rama ka vendosur ta ruajė godinėn e Pallatit tė Kulturės, por do ta rindėrtojė atė, duke ia ndryshuar rrėnjėsisht arkitekturėn. Pjesa e Teatrit tė Operas dhe Baletit po rindėrtohet dhe do tė mbetet siē ėshtė nga pikėpamja arkitekturore. Pjesa qendrore e ndėrtesės do tė zhvishet krejtėsisht nga muret e brendshme, duke lėnė vetėm kolonat dhe hapėsirė boshe tejpėrtej godinės, e cila do tė shėrbejė si njė hapėsirė kalimi, qė do tė lidhė Sheshin Skėnderbej me Lulishten Viktor Eftimiu pas ndėrtesės.

Nė librin Kurban, Edi Rama ka shprehur vizionin e tij arkitekturor pėr kėtė ndėrtesė dhe lulishte:

“Pallati i Kulturės ruhet nė dukjen e tij si paja e madhe e martesės shtetėrore tė kohės sė Perandorisė Komuniste, por u afrohet qytetarėve si njė hapėsirė e rifituar aktivitetesh publike e kulturore […] Kollonada e lartė riorganizohet si hapėsirė publike, ndriēohet sė brendshmi pėr t’u dhėnė natėn mundėsi njerėzve ta jetojnė riprogramimin e saj dhe, nga ana tjetėr, pėr ta vizituar sė jashtmi tė gjithė fasadėn e gjatė me njė siluetė tė errėt vertikalesh ritmike qė i bėhet perde sheshit ‘Skėnderbej’.”

Biblioteka Kombėtare

Biblioteka Kombėtare do tė largohet nga Pallati i Kulturės, ku ėshtė tani, dhe do tė vendoset nė njė ndėrtesė tė re, qė pritet tė ngrihet nė truallin e tanishėm tė Gardės sė Republikės.

Lulishtja pas Monumentit tė Skėnderbeut

Hapėsira pas monumentit tė Skėnderbeut do tė shtrohet me bar sintetik, si ai i stadiumeve, dhe do tė shėrbejė si hapėsirė pėr koncertet rinore.

Vizionin e tij pėr kėtė pjesė, si pėr gjithė qendrėn e Tiranės, kryeministri e ka shpalosur nė librin Kurban:

“Arena e gjelbėr pas monumentit tė Skėnderbeut mundėson hyrje-daljen jugore tė kėmbėsorėve nga qyteti i makinave nė kėtė hapėsirė jete cilėsore urbane nė zemėr tė qytetit, krijon mundėsinė e koncerteve rinore, shfaqjeve tė teatrit tė rrugės, takimeve masive tė tė rinjve mbi tapetin e barit tė kuruar enkas me teknologjinė e fushave tė blerta tė stadiumeve.”

Sheshi Skėnderbej

Sheshi Skėnderbej u kthye nė zonė kombėsore, u rindėrtua si njė piramidė e lehtė, duke u shtruar me pllaka dhe duke prishur krejtėsisht identitetin arkitekturor dhe historik tė Sheshit. Nė Exit.al kemi shkruar gjerėsisht pėr sheshin nė tė shkuarėn, disa nga shkrimet mund tė gjenden kėtu, kėtu dhe kėtu.

10 kulla pėrqark Sheshit Skėnderbej

Render i planit francez me kullat nė qendėr tė Tiranės
Sheshi Skėnderbej do tė jetė tėrėsisht i rrethuar me kulla tė larta, dhjetė tė tilla, dhe praktikisht do tė shėrbejė si oborri i kėtyre ndėrtesave private.

Libri Kurban shpalos vizionin arkitekturor dhe urban tė Kryeministrit pėr kėtė pjesė tė qendrės:

“Rrotull Skėnderbeut [do tė ketė] hapėsira tregtare tė dyqaneve, restoranteve, librarive, zyrave, agjencive, kinkalerive, kafeneve, kinemave, qė plani francez i parasheh si ringjallje bashkėkohore e Pazarit tė Vjetėr nė sipėrfaqen e gropės sė mbuluar tė Hajdinit.”

Deri mė tani, nga kullat e larta tė parashikaura nė qendėr tė Tiranės janė ndėrtuar:

— Kulla ABA, nė krah tė Ambasadės Italiane, ku sot ndodhet qendra tregtare Coin;

— Kulla TID, ku sot ndodhet Hotel Plaza;

— Kulla 4EverGreen, pėrballė Kishės Ortodoke, e cila mė nė fund po vishet me fasadė dhe pritet tė pėrfundojė;

— Kulla Ambasador 3, pas stadiumit kombėtar;

— Nė truallin ku sot ėshtė Qendra Toptani ishte planifikuar njė kullė e lartė, por pėr arsye tė paqarta nė vend tė saj u ngrit qendra e tanishme tregtare pesėkatėshe.

Kulla ‘4ever green’
Ndėrkohė janė dhėnė leje ndėrtimi pėr pesė kulla tė tjera, pėr tė cilat sapo ka filluar apo pritet tė fillojė sė shpejti ndėrtimi:

— Kulla Eyes of Tirana, e cila do tė ndėrtohet nė pjesėn perėndimore tė Sheshit, aty ku bashkohen Rruga e Kavajės dhe ajo e Durrėsit.

— Kompleksi Book Building pas Kullės sė Sahatit, i cili do tė pėrbėhet nga dy kulla, njėra 11-katėshe dhe tjetra 16-17-katėshe. Njėra nga ndėrtesat do tė shėrbejė si qendėr biznesi, ku do tė marrė zyra edhe Bashkia Tiranė, nė shkėmbim tė tokės, kurse tjetra ėshtė planifikuar tė jetė hotel.

— Kulla Tirana’s Rock ose Kulla The Head, nė krahun lindor tė Hotel Tiranės, nė vendin ku dikur ka qenė Libraria Flora.

— Kulla 25 katėshe pas Hotel Tiranės, e cila do tė shėrbejė si qendėr tregtare dhe ambiente shtesė pėr Hotel Tiranėn. Pėr kėtė ndėrtesė, Kryeministri Rama ėshtė shprehur nė librin Kurban:

“Hotel “Tirana” rikonceptohet nė fasadė e nė volumet e pasme (ndėrtohet pas saj), qė e zėvendėsojnė atė centralin e shėmtuar elektrik nė mes tė qytetit me njė zonė komerciale tė klasit tė parė.”

— Dy kulla, ende tė paprojektuara, janė planifikuar tė ndėrtohen nė lulishten pas Pallatit tė Kulturės.

Kompleksi i Teatrit Kombėtar

Siē dihet tashmė, Edi Rama dhe Erion Veliaj kanė vendosur tė prishin ndėrtesėn e Teatrit Kombėtar dhe nė vend tė saj tė ndėrtojnė njė tjetėr ndėrtesė pėr Teatrin Kombėtar, ndėrkohė qė gjithė hapėsira midis ndėrtesės sė tanishme dhe Qendrės Toptani ėshtė planifikuar tė ndėrtohet me kulla.

Nė planet e tyre ėshtė, gjithashtu, qė aty ku sot ndodhet ndėrtesa Sarajet tė ndėrtohet njė kullė e lartė 35-katėshe, por disa nga pronarėt trashėgimtarė vazhdojnė tė refuzojnė ta prishin ndėrtesėn pėr tė ndėrtuar mbi truallin.

Edhe nė vend tė ish-ndėrtesės sė Partisė Demokratike, nė krah tė Sarajave, ėshtė planifikuar njė ndėrtesė e lartė.

Territori i Gardės sė Republikės

I gjithė territori i Gardės sė Republikės dhe njė pjesė e parkut tė Liqenit ngjitur me tė do tė kthehen nė zonė ndėrtimi. Aty qeveria ka planifikuar disa godina shtetėrore, pėrfshi ndėrtesėn e Bibliotekės Kombėtare.

Ndėrkohė, nė kėtė hapėsirė do tė ketė disa ndėrtime private, por qė mbahen ende konfidenciale nga Bashkia.

Zona e Stadiumit Kombėtar

Njė kullė e lartė 24-katėshe ėshtė duke u ndėrtuar si pjesė e ndėrtesės sė stadiumit tė ri kombėtar, i cili po ndėrtohet pas prishjes sė stadiumit tė vjetėr, qė ishte pjesė e kompleksit monumental historik tė Sheshit Nėnė Tereza.

Ndėrkohė ka filluar ndėrtimi i kullės 24-katėshe, Pylli Vertikal, pas stadiumit kombėtar, nė krah tė godinės Ambasador 3.

Kulla nė njėrėn anė tė stadiumit tė ri kombėtar

Zona e Urės sė bulevardit dhe tė Rrugės sė Elbasanit

Njė kullė 17-katėshe ka filluar tė ndėrtohet pas Hotel Dajtit.

Ndėrkohė njė kullė 35-katėshe, Downtown Albania, ka filluar tė ndėrtohet nė territorin ku ka qenė kėndi i lojrave “7 Xhuxhat”, nė krahun jugperėndimor tė urės sė Rrugės sė Elbasanit. Ajo do tė jetė kulla mė e lartė nga tė gjitha ato qė janė planifikuar.

Dy kulla do tė ndėrtohen nė zonėn e ish-Bllokut.

Pėr kullėn Bllok, projektuar nga arkitekti italian Stefano Boeri, punimet kanė nisur nė gusht 2018. Ajo po ndėrtohet nė territorin e ish-Bar Rovenės.

Bllok do tė jetė njė godinė multifunksionale, pra qendėr tregtare, zyra dhe apartamente, qė do tė ndėrtohet nga kompania Invest shpk. Sipas Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), kjo kompani ėshtė krijuar vetėm njė vit mė parė.

E njėjta kompani, Invest shpk, po ndėrton dhe kullėn West Residence, pas ndėrtesės sė Presidencės. West Residence ėshtė projektuar sėrish nga Stefano Boeri dhe do tė jetė njė tjetėr ndėrtesė “shumėfunksionale” pėr shėrbime, banim dhe zyra. Sigurisht, edhe kjo ndėrtesė do tė shoqėrohet nė sipėrfaqe me disa pemė, qė do tė dekorojnė njė fasadė masive betoni.

Burimi: EXIT AL
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 13:54   #2
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,228
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tirana, qyteti i betonit

Mendoj qe pastrimin e parave te droges po e bajne....ruset.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 14:05   #3
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 5,043
Thanks: 415
Thanked 1,652 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tirana, qyteti i betonit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maurice Shiko postimin
Mendoj qe pastrimin e parave te droges po e bajne....ruset.

Ndertimtaria eshte sektori me "i goditur" nga parate e pista, edhe menyre me e lehte per te pastruar parate e fitura jo-ligjerisht.

Dhe Shqiperia, me nje demokraci te brishte ku shtetesia blihet mew 5 Rubla induse, asgje nuk eshte rastesi.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
border=
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 14:11   #4
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,228
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Tirana, qyteti i betonit

Qeka arqitekt i ZOTI ky talljoni.Millka ne peme ne ballkone.Kto kullat tek neve do i kene???????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 15:22   #5
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,228
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tirana, qyteti i betonit

SPIEGEL : Nėse planifikoni njė ndėrtesė , a mendoni ju si arkitekt pėr llojet e ndryshme tė pemeve?

Boeri: Unė madje filloj me zgjedhjen e pemėve! Pemėt mė japin formėn e ndėrtesės dhe fasada planifikohet nė koordinim me ēdo pemė. Sigurisht, kjo ėshtė e ndryshme kudo, sepse ne cdo vend ka kushte tė ndryshme klimaterike (ne mos gabohem une...NEVE i kemi ose i kishim IDEALE).

SPIEGEL : Si i zgjidhni bimėt?

Boeri: Unė punoj ngushtė me botanistė e vendit, nė fund tė fundit ato qe rriten nė Paris nuk <funksionojne> ne San Paulo. Ēdo pemė ėshtė njė individ. Ashtu si njė person, ai ka dėshirat dhe idetė e tij(kuptojne kta VESHDERRAT trojor per cfar flisni JUVE...le qe ku ka botanike ne Memedhe-mase gabohem-).

SPIEGEL : po projektin e juaj nė Liuzhou, Kinė jugore, e cila ėshtė plotėsisht e mbipopulluar,si do te jete?

Boeri: Ēdo vit disa milion kinez lėnė fshatrat e tyre dhe vijnė nė qytete. Disa, nuk mund te shohin pa vene doren apo gishtat para syve (ne Tirone i pashe me maska hunesh) pėr shkak tė smogut. Nėse gjithēka shkon ashtu siē shpresoj, atėherė e mendoj se kam ber nje pune te mire.

SPIEGEL: disa shifra?

Boeri: Pra.....ose atėherė do tė bėj strehim pėr 30,000 njerėz, 40,000 pemė dhe njė milion bimė tė vogla. "Qyteti i Pyjeve" do tė absorbojė 10,000 ton CO2 nė vit dhe do tė prodhojė 900 tonė oksigjen. Mikroklima do tė pėrmirėsohet, zhurmat do tė ulen.

PS....futini tashti google apo youtube se per cfar projekti mund te behet fjale.

MBAROVA....nuk e di a eshte diskutuar me keta XHAMBAZET tane...KONKRETISHT.

Ne Kine funksionon 180°° ndryshe.Po spertut...futini apo filloni barcaleta me mao qe dunin.

Shnet.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 15:35   #6
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,384
Thanks: 12,019
Thanked 9,819 Times in 6,284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Tirana, qyteti i betonit

__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
border=
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur