Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-09-2019, 13:20   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,154
Thanks: 8,196
Thanked 3,756 Times in 2,003 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Thaēi del i zbuluar, ai flet nga semaforat e jo nga OKB...

...Pse atij ju refuzohen kėrkesat pėr ta takuar shefin e OKB-sė?!

New York, 29 shtator -Sesioni i 74-tė i Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, ka tubuar delegacione tė 193 vendeve anėtare nė debatin e pėrgjithshėm, kishte fjalime nga presidentė dhe kryeministra shtetesh tė ndryshme, pėrshirė kėtu edhe njė delegacion shqiptar nga Tirana, pėrfaqėsues nga kreu shtetėror nga Republika e Shqipėrisė te cilet takuan kreun e OKB-sė, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonė” nga Kombet e Bashkuara.
Udhėheqėsit botėrorė nga e hėna e kaluar janė mbledhur nė Nju Jork pėr Asamblenė e Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. 150 udhėheqės tė shteteve dhe qeverive dhe dhjetėra ministra do tė zhvillojnė takime, pėrfshirė kėtu edhe ato nga vendet e Ballkanit, Shqipėria, Sllovenia, Kroacia, Maqedonia, Greqia, Serbia etj.

“Lobimi” i Thacit dhe Vlores nepėr korridore te hoteleve..Thaci qe tri-kater here i ben kerkese shefit te OKB-sė per ta takuar, por KB e refuzojnė?!
“Prania e delegacionit tė Kosovės nė OKB privatisht, as si vėzhguese si Palestina..” ka thėne per ajencine e lajemeve “Presheva Jonė” zėdhėnėsja e sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė Eri Kaneko.

Mediat e sposorizuar nga Thaci si RTK dhe Klan Kosova dhe mediave tjera tė njohura si tė PDK-sė ka raprtura se “Nė Asamblenė e pėrgjithshme tė OKB-sė nė New York po merr pjesė edhe njė delegacion nga Kosova i prirė nga presidenti i Kosovės..”
Por, zyrtarėt e OKB-sė nė Nju Jork kanė dematuar kėtė lajm te tille duke pohuar se “As Hashim Thaēi e as as delegacion nga Prishtina nuk ėshtė ftuar nė sesionin e sivjetmė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė. Se si kanė mundur tė hyjnė nė lokalet e Pallatit tė OKB-sė, mund t’i pyesni ata..”
Jo vetem kaq, Hashim Tjaci si ngah tzakime me zhyratre te OKB-sė apo ne Bruksel me BE-ne perkunder asaj qe flet ne mediat e tij (RTK dhe Klan Kosova) pėr Preshven se “do ta marr”, ai nuk flat asgje ne keto qerndfra te vendosjes, se paku per diskrimimin ew ketre shqipatreve te vetmuar qe jane lene pas dore, nese s’guxon te flase per “bashkim” me Kosoven siq flet ne Prishtinė, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonė”
Nė pyetjen rreth prezencės sė delegacionin nga Kosova nė punimet e sivjetėm tė sesionit tė AP-sė tė Kombeve tė Bashkuara, Eri Kaneko, zėdhėnėse e OKB-sė, ėshtė pėrgjigjur se “delegacioni, pėrfaqėsuesit nga Prishtina nė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė nė Nju Jork nuk janė ftuar zyrtarisht, dihen arsyet. Nėse ata janė nė Nju Jork, mund tė jenė privatisht dhe jo nė punimet e sesionit tė AP tė OKB-sė.”
“OKB nuk lėshon ftesa nė vetvete pėr Asamblenė e Pėrgjithshme. Lidhur me Debatin e Pėrgjithshėm tė nivelit tė lartė, vetėm pėrfaqėsuesit nga Shtetet Anėtare dhe Vėzhguesit e Pėrhershėm mund tė flasin…” ka thėnė sot zėdhėnėsja e sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė znj.Kaneko pėr Presheva Jonė.

Se a ishte Kosova prezente si vėzhguese nė sesionin e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, zyrtarja e OKB-sė nė fund ka thėnė: “Jo – Dihet vėzhguese tė Pėrhershme janė vetėm dy vende Selia e Shenjtė dhe Shteti i Palestinės”.
Se ai ishte verterte Hashim Thaci ne sesionion e AP te Kmbeve te Bashkuara deshmon edhe teelvuizoni i tij RTK i cili u pa publkikisht se ai foli nga semaforat e jo nga OKB. Agjencia elajemeve “Presheva Jonė” nga burimet esaj diploamtike ka mesuar se Thaci se bashku me ambsadopren e tij Vlora Citaku qe tri-kater here i kane bere kerkese shefit te OKB-sė per ta takuar, por KB te gjtha keto i refuzojnė?!
______________________________________________
https://www.botasot.info/lajme/11627...efin-e-okb-se/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 22:51   #2
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Thaēi del i zbuluar, ai flet nga semaforat e jo nga OKB...

Ne ket veprimtari nuk i duhet meshuar emrit te personit, por institucionit qe ai perfaqson. Mua si Shqiptar nuk me vjen aspak mir qe presidenti i Kosoves nuk ka pas aksesin e duhur ne kete veprintari nderkombetare.

PS: Apo don qe ta "ledhatosh" Llapin kur permend disa her emrin e Thaēit.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2019, 18:02   #3
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,424
Thanks: 21
Thanked 185 Times in 153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Re: Thaēi del i zbuluar, ai flet nga semaforat e jo nga OKB...

qe perfaqesuesi i nje shteti te ri, nuk ftohet nga OKB, ky eshte turp i OKB dhe i kryetarit te saj, dhe jo i Hashim Thaēi,
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur