Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-05-2019, 17:45   #161
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė
Thaēi: S’do tė kenė sukses pėrpjekjet pėr t’i njollosur vlerat dhe sakrificat e UĒK-sė

31 maj 14:01

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se heroi Xhemajl Fetahaj, hyn nė radhėt e veprimtarėve dhe luftėtarėve qė kanė biografi tė jashtėzakonshme nė rrugėn e realizimit tė idealit pėr liri dhe pavarėsi.

“Para 20 vjetėsh Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK) krahas luftės heroike, pati dhe goditje. Sot e 20 vjet mė parė ranė heroikisht bashkėluftėtarėt tanė Xhemajl Fetahaj e Milazim Shala, aty ku po thyhej pėrfundimisht kufiri Shqipėri-Kosovė. Xhemajl Fetahaj hyn nė radhėt e veprimtarėve dhe luftėtarėve qė kanė njė biografi tė jashtėzakonshme nė rrugėn e realizimit tė idealit tė tyre pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės”.

“Xhemajl Fetahaj si pjesėtar i Organizatave Ēlirimtare, si student i Historisė, pėrjetoi burgun prej nga e forcoi edhe mė tepėr bindjen pėr tė punuar edhe mė shumė kundėr sundimit tė Serbisė nė Kosovė. Pas daljes nga burgu ai dha njė kontribut tė ēmuar nė lėvizjen pėr pajtim dhe kundėr hakmarrjes. Xhemajl Fetahaj t’i ikur arrestimit tė dytė ai pėrjeton mėrgimin por asnjėherė nuk e ndal aktivitetin e tij kombėtar pėr ēlirimin e Kosovės”, ka thėnė Thaēi, nė akademinė pėrkujtimore kushtuar heroit Xhemajl Fetahaj.

Ai ka thėnė se rėnia e dėshmorėve tė shumtė nė beteja, sakrifica e martirėve gjithandej Kosovės tregon mė sė miri ēmimin e lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.

“Edhe unė kisha nderin tė bashkėveproja nė organizatė politike me Xhemajl Fetahaj. Rėnia e dėshmorėve tė shumtė nė beteja, sakrifica e martirėve gjithandej Kosovės tregon mė sė miri ēmimin e lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK) ėshtė projekti mė i suksesshėm politik dhe ushtarak i kombit shqiptar nė shekullin e kaluar por dhe nė histori. Ushtria Ēlirimtare ėshtė projekti mė produktiv, rezultat dhėnės pėr Kosovėn si nė aspektin e brendshėm por edhe nė atė ndėrkombėtar”, ka thėnė Thaēi.

Mė tutje, Thaēi ka theksuar se UĒK-ja ėshtė projekti mė produktiv qė i ka ndodhur Kosovės. Nė kėtė kontekst, ka thėnė se nuk do tė kenė sukses ata qė duan tė njollosin kėtė vlerė.

“Sa mė shumė po kalon koha aq mė shumė po dalin nė pah vlerat e luftės sė drejtė tė UĒK-sė. Prandaj asnjėherė nuk do tė kenė sukses asnjė pėrpjekje pėr tė njollosur vlerat dhe sakrificat e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK). Pėr dy dekada Kosova ka bėrė njė progres tė jashtėzakonshėm. Viti 2019 ėshtė shpallur Viti i NATO-s, sepse e themeluam ushtria. Kosova do tė mbetet gjithmonė, mirėnjohėse pėrjetė pėr kontributin e jashtėzakonshėm tė ShBA-sė, Bashkimit Evropian dhe NATO-s pėr lirinė e Pavarėsinė qė sot ne e gėzojmė”, ėshtė shprehur Thaēi.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 00:23   #162
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 00:44   #163
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,121
Thanks: 11,548
Thanked 6,278 Times in 2,987 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Epopeja e uēk-sė

Ndiqe Llap do tė dėgjosh gjera tė tmerrshme!

__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2019, 10:42   #164
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,896
Thanks: 4,399
Thanked 4,766 Times in 3,170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

UQK Epopeja

Ish-prokurori Blakaj akuzon rėndė zėvendėsministrin Ēeku pėr Listat e Veteranėve


https://www.gazetaexpress.com/ish-pr...-e-veteraneve/

Gazeta Express

16 Qershor 2019 8:52

Ish-prokurori Special i cili ishte marrė me hetimin e listave tė fryra tė veteranėve tė UCK-sė Elez Blakaj, nė njė shkrim nė profilin e tij nė Facebook ka kundėrshtuar deklarimet e zėvendėsministrit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Agim Ēeku.

Nė kėtė shkrim Blakaj e ka akuzuar atė, se duke qenė kryetar i Komisioni pėr Verifikim dhe Njohje tė Veteranėve tė UĒK-sė nuk e ka pėrfunduar misionin si ėshtė dashur dhe si ėshtė kėrkuar.

Sipas Blakajt, Ceku ka bėrė shkelje ligjesh e rregullash gjatė kėtij verifikimi dhe nuk janė respektuar kriteret ligjore por kryesisht ato tė njohjes dhe afėrsisė familjare ose politike.

“Deklarime tendencioze dhe pėrpjekje tė lodhta tė zv. Ministrit Ēeku qė pėrmes etiketimeve te pabaza ta fshehė pėrgjegjėsinė e tij tė cilėn e kishte si kryetar i Komisionit pėr Verifikim dhe Njohje tė Statusit tė Veteraneve tė UĒK-sė. Sinqerishtė nuk ja vlenė tė shpenzohėt kohė pėr t’ju pėrgjigjur akuzave tė tilla, por pėr hir tė tė gjithė atyre tė cilet kanė kontribuar dhe sakrifikuar, miqėve dhe te afermve tė cilat kanė qėnė, janė dhe gjithėmonė do tė mbesin pjesė e krenarisė se UĒK, ndjej obligim tu pėrgjigjem kėtyre akuzave, te cilat kanė tendencė tė qartė pėr nderhyrje nė drejtėsi, DUKE E ETIKETUAR KĖTĖ PROCES SI ANTI UĒK. – Po ia rikujtoj zv. ministrit Ēeku (meqe i thotė vetes ushtarak profesional) dhe tė gjithė atyre tė cilėt kanė pas pėrgjegjesi institucionale, se lufta nė Kosovė ka mbaruar qė 20 vite dhe ėshtė e turpshme se si i keni trajtuar dhe po vazhdoni ti trajtoni ushtarėt e UĒK-sė, ne vecanti deshmorėt”, ka shkruar Blakaj.

Tutje ai ka thėnė se Ēeku ka dėshtuar si kryetari i Komisionit pėr Verifikim dhe Njohje ta Veteraneve tė UĒK-sė duke mos e pėrfunduar njė proces shumė tė rendesishėm
“Pėr 4 vite me rresht, si ushtarak, keni pas mundesinė edhe zyrtarishtė (edhe pse tė vonuar) qė nė cilėsinė e Kryetarit tė Komisionit pėr Verifikim dhe Njohje ta Veteraneve tė UĒK-sė pėrfundoni njė proces shumė tė rendesishėm PĖR TĖ GJITHA KATEGORITĖ E VETERANEVE TĖ UĒK-sė, fatkeqsishtė nuk keni arritur ta pėrfundoni. – Vendimet tuaja (si ushtarak profesional) se bashku me komisionin shtetėror pėr Verifikim dhe Njohje, I PARI I KENI SHKEL JU”, ka deklaruar tutje Blakaj.

Sipas tij, zėvendės ministri i FSK’sė, Agim Ēeka, ka shkelur ligjet dhe rregullat e statusit pė verifikimin dhe njohjen e veteranėve tė UĒK’sė.
“- Si ushtarak profesional, i keni shkel ligjet dhe rregullat pėr verifikim dhe njohje te veteraneve te UĒK-sė te cilat edhe vet si Komision Shteterorė i keni hartuar, e madje po ua rikujtoj se ju vet si Komision Shtetėror e keni berė kategorizimin e veteraneve: Invalid I luftės se UĒK-sė, Veteran luftėtarė i UĒK-sė, I Internuar I UĒK-sė, Pjestarė I UĒK-sė, Pjesmarrės I luftės dhe Ushtarė i zhdukur ( I pagjetur) I UĒK-sė, POR GJATĖ PROCESIT TE VERIFIKIMIT DHE NJOHJES I KENI MYLLUR QĖLLIMISHTĖ SYTĖ edhe pse keni qėnė shumė mirė tė informuar se ēka po ndodhė nė realitet. – Se sa keni qėnė tė njoftuar pėr atė se cka po ndodhė me verifikimin dhe sa po respektohėn kriteret ligjore dhe ēfarė vendimesh keni mare, e tregojnė mė se miri audio-inēizimet nė mledhjet e Komisionit (tė cilat shpresoj se edhe publiku do ketė mundesi ti degjoj gjatė procesit gjyqėsor publik). – Si ushtark profesional, po ua rikujtoj, se njė proces i verifikimit shtetėror per verifikim dhe njohje tė statusit tė veteranit tė UĒK-s, I CILI ĖSHTĖ ZHVILLUAR NGA NJERĖZIT E NJEJTĖ NE KOMISION SHTETĖRORĖ NE SHKALLĖN E PARĖ DHE SHKALLĖN E DYTĖ ( SIPAS ANKESAVE), nuk mund tė quhėt ndryshe, pos i kunderligjshem. Madje nuk ka jurist, teori e praktikė e rregullt juridike modern nė botė, qė cfardo procesi administrative apo gjyqėsorė tė thjeshtė e pranon si valid (tė vlefshem), kur personat e njejtė I zhvillojnė procedurat nė shkallėn e parė dhe shkallėn e dytė, siq keni berė ju si Komision Shtetėrorė. – Andaj janė tė gjitha kėto veprime tė cilat ia ka kanė ngulė gozhdėn UĒK- sė. Pėrndryshe, kurrė asnjeherė, askush, bash askush nuk mundet ta mohoj mundin, angazhimin, sakrificėn e djemve dhe vajzave tona qe sot ta kemi Kosovėn. U thua…… cfarė do tė thonin ata djem dhe vajza tė cilėt kanė rėnė pėr kėtė Kosovė SOT, nese do tė mund tė flisnin, sepse familjarėt e dėshmorve po e shofim se cfarė po flasin dhe cfarė po thonė! “Pėrjetsishtė u pėrkulemi dhe i nderojmė tė gjitha ata tė cilėt kanė rėnė pėr lirinė e Kosovės” Me respekt Elezi””, ka pėrfunaur reagimin ish-prokurori i cili ka hetuar listat e veteranėve tė rrejshėm nė Kosovė.

E ish-Prokurori Special i Republikės sė Kosovės, Elez Blakaj, mė 11 korrik 2018, e kishte ngritur aktakuzėn ndaj profilit tė lartė tė veteranėve, lėndė kjo e cila konsiderohet si njė ndėr lėndėt mė voluminoze dhe tė ndjeshme, por e cila ėshtė duke qėndruar nė Prokurori Speciale dhe ende nuk ėshtė dėrguar nė Gjykatė.

Sipas raportimeve tė mediave listės sė personave tė akuzuar i prinė Agim Ēeku, i pasuar nga Nuredin Lushtaku, Sadik Halitjaha, Shkumbin Demaliaj, Qelė Gashi, Shukri Buja, Ahmet Daku, Rrustem Berisha, Faik Fazliu, Smajl Elezaj dhe Xhavit Jashari.

Kjo aktakuzė pėr shkak tė ndjeshmėrisė dhe profilit tė lartė tė pėrfshirė, ishte dėrguar fillimisht tek Kryeprokurori i Prokurorisė Speciale, Reshat Millaku, pėr ta dėrguar mė pas nė Gjykatėn Themelore nė Prishtinė.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2019, 18:42   #165
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė
Thyhen pankartat me emrat e tė rėnėve tė Podujevės

20/06/2019


Pėr nder tė Ditės sė Ēlirimit, dje Lėvizja Vetėvendosje ka vendosur pankarta me emrat e tė gjithė tė rėnėve, njofton Llapi.info

Pankartat u vendosen nė qendėr tė qytetit pranė shtatores sė heronjve Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahu, Edmond Hoxha dhe Ilir Konushevci, por qė tė njėjtat janė shkatėrruar dhe thyer.

Pėr kėtė qė ka ndodhur sot nė Podujevė ka reaguar Lėvizja Vetėvendosje dega nė Podujevė nėpėrmjet rrjetit social Facebook.

Ata kanė thėnė se ka shqiptarė tė cilėt nuk e duan UĒK-nė, as dėshmorėt e martirėt e rėnė.

“Se nė Kosovė por edhe nė Llap ka shqiptar hiē dhe shqiptaro-viq, tė cilėt nuk duan UĒK-nė, heronjtė, dėshmorėt, martirėt dhe tė pagjeturit, qė dje, me rastin e 20 vjetorit tė ēlirimit tė Besianės emrat e tyre u vunė nė njė tabelė nga aktivistė tė LVV-sė nė Besianė, nė shenjė pėrkujtimi, respekti dhe frymėzimi, DĖSHMON fotoja e shkatėrruar”, thuhet nė reagim./Llapi.info

-------------------------------------------------------------------

keta te bite e serbo-rusve te ldk-se-vv-es vet i qiten e vet i thyen diten i vendosen naten i shkatrruen keta jan gjak-sllavi
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 01:01   #166
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postiminThyhen pankartat me emrat e tė rėnėve tė Podujevės

20/06/2019


Pėr nder tė Ditės sė Ēlirimit, dje Lėvizja Vetėvendosje ka vendosur pankarta me emrat e tė gjithė tė rėnėve, njofton Llapi.info

Pankartat u vendosen nė qendėr tė qytetit pranė shtatores sė heronjve Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahu, Edmond Hoxha dhe Ilir Konushevci, por qė tė njėjtat janė shkatėrruar dhe thyer.

Pėr kėtė qė ka ndodhur sot nė Podujevė ka reaguar Lėvizja Vetėvendosje dega nė Podujevė nėpėrmjet rrjetit social Facebook.

Ata kanė thėnė se ka shqiptarė tė cilėt nuk e duan UĒK-nė, as dėshmorėt e martirėt e rėnė.

“Se nė Kosovė por edhe nė Llap ka shqiptar hiē dhe shqiptaro-viq, tė cilėt nuk duan UĒK-nė, heronjtė, dėshmorėt, martirėt dhe tė pagjeturit, qė dje, me rastin e 20 vjetorit tė ēlirimit tė Besianės emrat e tyre u vunė nė njė tabelė nga aktivistė tė LVV-sė nė Besianė, nė shenjė pėrkujtimi, respekti dhe frymėzimi, DĖSHMON fotoja e shkatėrruar”, thuhet nė reagim./Llapi.info

-------------------------------------------------------------------

keta te bite e serbo-rusve te ldk-se-vv-es vet i qiten e vet i thyen diten i vendosen naten i shkatrruen keta jan gjak-sllavi
Shqiptar me Vic'a ne zemer i ke perplot.

Ata qe fyhejn te vraret, te gjallet edhe marteret i ke plot edhe ne kete forum. Nuk duhet nenvleresuar roli i UCK'se e nuk duhet toleruar percmimi i simboleve te UCK'se.
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 08:18   #167
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,896
Thanks: 4,399
Thanked 4,766 Times in 3,170 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

kujdes, mos shkruani kunder Uqkes se na lexojne edhe budhgaret
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 16:37   #168
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,425
Thanks: 79
Thanked 333 Times in 231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Jahė Tahir Hasani (1.12.1971 – 28.4.1999)
Nė njė familje malėsore bujare nė Bederianė (ish-Bėrvenik) tė Orllanit, qė nuk u gjunjėzua kurrė para pushtuesit serb, mė 1 dhjetor 1971, u lind dėshmori i kombit, Jahė Hasani. Bashkėshortėt: Tahiri dhe Mihanja nga Bederiana rritėn pesė djem dhe njė vazjzė: Imerin, Ramadanin, Ibrahimin, Ismailin, Jahėn dhe Mehremen.
Dėshmori i kombit, Jahė Hasani, ishte mė i vogli nga vėllezėrit e tij, tė cilėt po ashtu dhanė njė kontribut tė madh pėr ēėshtjen kombėtare. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, tė mesmen e nisi nė Orllan dhe e vazhdoi nė Besianė, kurse studimet i ndoqi nė Shkollėn e Lartė Komerciale nė Pejė. Pėrpos mėsimeve ai merrej edhe me sport dhe ishte ndėr sportistėt e dalluar tė kėsaj ane. Ishte edhe kryetar i klubit tė futbollit tė Orllanit.
Familja e Jahės, nga pushteti i atėhershėm okupator, nuk shikohej me sy tė mirė. Disa herė babain e tij, Tahirin, e morėn nė polici, nė tė ashtuquajturat biseda informative, ku edhe e keqtrajtuan shumė herė duke i kėrkuar armė.
Derisa ishte student, nė Pejė, i erdhi ftesa pėr shėrbim ushtarak nė ish-Jugosllavi. Ai, qe dėrguar ushtar nė Banjallukė tė Bosnjės, nė kohėn kur shpėrtheu edhe lufta serbo-boshnjake. Pas njė mundi tė madh dhe njė sakrifice, ai arriti tė largohet nga ushtria, sepse nuk dėshironte tė luftonte kundėr boshnjakėve. Kishte parandjenja se njė ditė do tė ketė luftė edhe nė Kosovė.
Pas rėnies sė komandant, Zahir Pajazitit, qė ishte shembull i idealizmit pėr tė rinjtė e kėsaj ane, te Jaha edhe mė tepėr zgjohet ndjenja e atdhedashurisė. Ai kėkonte sa mė parė tė inkuadrohet nė rrugėn e saj tė lavdishme pėr ēlirimin e popullit shqiptar nga okupatori shekullor. Dalja nė skenė e UĒK-sė, i solli kėnaqėsi tė madhe dhe pa hezituar nga vendlindja e tij niset pėr nė Shalė tė Bajgores, atje ku ushtarėt e ZOLL-it, kishin filluar ushtrimet dhe pėrgatitjet pėr luftėn e armatosur kundėr okupatorit shekullor. Kėshtu ai mė 2 gusht 1998 hyri nė radhėt e UĒK-sė tė ZOLL-it.
Jahė Hasani ishte ushtar i disiplinuar dhe tė gjitha detyrat i kryente me pėrpikėri, ishte shumė i dashur pėr shokėt e tij ushtarėt e lirisė. Qė nė ditėt e para tė rreshtimit nė radhėt eUĒK-sė, shquhet nė artin luftarak, tė cilin mė vonė e dėshmon nė betejat e ardhshme.
Nė betejėn e njohur tė 15 shtatorit, tė vitit 1998, Jahė Hasani pa u trembur bashkė me shokėt e tjerė, qėndroi ballė pėr ballė hordhive barbare serbe. Nė kėtė betejė luftėtarėt e UĒK-sė forcave tė okupatorit u patėn shkaktuar humbje tė mėdha si nė njerėz, ashtu dhe nė teknikė luftarake.
Pas kėsaj beteje qė ėshtė e njohur si, Ofenziva e Kaqanollit, Jaha, sistemohet nė fshatin Bradash dhe atje qėndroi deri nė janar 1999 pėr tė shkuar mė pas nė Kastrat (ish Obranēė) ku edhe caktohet komandant toge, nė pikėn “Ulpiana -54” te lagja e Duriqve .
Jaha ishte pjesėmarrės edhe i shumė betejave tė tjera si ajo e 24 dhjetorit 1998 qė u zhvillua tek ”Tabet e Llapashticės” dhe nė betejat tjera tė janarit 1999 qė u zhvilluan nė Llapashticė, Katunishtė, Kastrat, Bradash, Bajēinė pėr tė vazhduar tė jetė pjesėmarrės edhe nė betejat e shkurtit, marsit e prillit tė vitit 1999. Ndėrsa nė betejėn e prillit njėsiti i tij zhvilloi njė luftė tė rreptė nė vendin e quajtur “Kalinė”, mbi fshatin Bradash, ku pas disa orė luftimesh, mė 28 prill 1999 ra pėr tė mos vdekur kurrė dėshmori i kombit, Jahė Hasani.
Ai, sė bashku me Zenel Hasanin, mė 19 nėntor 1998, sistemohen nė radhėt e UĒK-sė nė fshatin Bradash nė njėsitin e “Blondit”.
Njėsiti, nė tė cilin ndodhej Jaha, qė nga 7 dhjetori 1998 nga komanda e shtabit u emėrtua si njėsit pėr intervenime tė shpejta, kudo ku paraqitej nevoja. Jaha u ngarkua edhe me njė armė, tė cilėn deri tani ky njėsit nuk e kishte (mortaja 500 mm). Ai edhe gjatė ushtrimeve shtesė u tregua mė i dalluari nė grupin e tij, duke kryer ushtrimet dhe tė gjitha detyrat tjera qė i ngarkoheshin. Ato i kryente me pėrpikėri dhe me njė disiplinė tė lartė ushtarake.
Mė 21 dhjetor, kur forcat e armikut kishin tentuar tė depėrtojnė nė fshatin Anallap (ish Bajqinė) dhe nga atje tė depėrtojnė nė pikat tjera tė UĒK-sė, ky njėsit shkoi, nė Gegaj, ish-Dobratin dhe nga atje u doli para nė fshatin Lepajė ku u pozicionuan duke mos lejuar depėrtimin e forcave serbe.
Nga Lepaja, njėsiti shkoi rrugės pėr te “pika” nė Anallap. Mė pas ata njoftohen se forcat serbe janė kthyer prapa dhe do tė tentojnė tė hyjnė nė fshatin Bradash. Lushi me disa shokė me njė shpejtėsi tė madhe arrijnė atje dhe duke pėrcjell tanket e armikut, tė cilat lėviznin ngadalė nėpėr rrugė duke gjuajtur nė drejtim tė pikave tė UĒK-sė. Ato nuk u kthyen nė Bradash por vazhduan rrugėn drejt qytetit tė Besianės.
Nė mėngjesin e hershėm tė 24 dhjetorit 1998 si edhe njėsitet tjera edhe njėsiti ku ishte, Jaha i njohur me nofkėn, “Lushi”, njoftohen se forcat e okupatorit kishin mėsyrė depėrtimin drejtė pikave tė UĒK-sė dhe atė duke hapur njė front tė gjatė qė nga Majasi deri nė Katunishtė. Mirėpo synimi i tyre ishte qė tė tėrhiqet vėmendja nė shumė vende dhe tė depėrtojnė tek Tabet e Llapashticės. Njėsiti i Lushit pėrqendrohet te “Duriqėt” vend afėr tabeve. Atė ditė luftohej nė tė gjitha anėt dhe pozicionet e UĒK-sė sulmoheshin pareshtur, por ushtarėt trima nuk largoheshin pėr asnjė ēast nga pozicionet e tyre.
Mė 27 dhjetor forcat e okupatorit prapė mėsyjnė pozicionet e UĒK-sė por kėsaj radhe nė fshatin Kastrat (ish Orbranēė). Shumė shpejtė edhe kėtu arrin bashkė me ndihmėsin e tij, Vedat Fetahun, tė cilėt pozicionohen nė vijėn e parė tė frontit, ku qėndrojnė tėrė ditėn, ndėrkohė qė njė pjesė e ushtarėve tė kėtij njėsiti kthehen nė bazė, ndėrsa Jaha, me disa tė tjerė, qėndrojnė aty deri mė, 31 dhjetor tė vitit 1998.
Mė 12 janar 1999, me urdhėr tė shtabit, Lushi dėrgohet me njė grup ushtarėsh si pėrforcim nė fshatin Kastrat ndėrkohė emėrohet edhe komandues i kėtij grupi. Gjatė kėsaj kohe, nė kėto anė, u zhvilluan me dhjetra beteja tė njėpasnjėshme.
Nė ditėt e para tė pranverės tė vitit 1999, pėr disa ditė kishte depėrtuar nė pjesėn e Gallapit. Ai, me disa shokė shkoi deri nė Koliq, ku mijėra njerėz ishinstrehuar nė kėto anė. Aty vizitoi edhe familjen. Kthehet me shokė nė pjesėn veriperėndimore tė Llapit, ku ishte i sistemuar dhe kishte njėsitin e tij qė e drejtonte. Kjo ishte hera e fundit qė Lushi u pa me familjen, sepse pas disa ditėsh, ai bie dėshmor. Mė 26 prill 1999, qėndron nė Gegaj, ku kalon disa orė me ish bashkėluftėtarėt e njėsitit tė intervenimit. Nga aty ai u kthye nė bazėn e tij, nė Katunishtė.
Mė 28 prill 1999, nė njė ofensivė tė fortė, me ē’ rast forcat serbe pėrpos pėrdorimit tė armatimit nga nga tė gjitha armėt, nė vendin e quajtur “Tek Qukollėt” hodhėn edhe mjete kimike. Njėsiti qė ndodhej aty mori urdhėr qė tė tėrhiqet nė drejtim tė Kalinės. Edhe kėsaj radhe ky njėsit u takua me Jahėn, komandant “Lushin”, i cili kishte dėgjuar pėr sulmin e okupatorit edhe me mjete kimike.
Asokohe me vete kisht e vetėm tre ushtarė, me tė cilėt kishte mėsyrė majėn e Kalinės pėr tė vėzhguar terrenin. Gjithnjė shkonte i pari duke vėzhguar terrenin, por nė malin e afėrt ishin fshehur forcat serbe dhe pas dhjetė minutash pasi u nda nga shokėt u dėgjuan rafalėt e tė shtėnave, tė cilave u pėrgjigjen edhe ushtarėt e lirisė, por meqė Lushi ishte nė pozitė mė tė vėshtirė edhe pėrkundėr qėndresės sė tij heroike, nė orėn 11.00, tė 28 prillit 1999, bie heroikisht dėshmori i kombit, Jahė Hasani-komandant Lushi.
Lushi ėshtė varrosur atė ditė nė vendin e rėnies, ndėrsa rivarrimi ėshtė bėrė mė 20 nėntor 1999 nė vendlindjen e tij nė Bederianė (ish Bėrvenik). Nė vendin e rėnies, nė Kalinė, mbi fshatin Bradash ėshtė ngritur njė lapidar pėr dėshmorin.
Ēlirimin e vendit dhe UĒK-sė pėrpos komandant Lushit e ndihmuan e tėrė familja e tij. Babi i Jahė Hasanit, Tahiri, ndonėse shumė herė ishte thirrur nė tė ashtuquajturat biseda informative, ku i kėrkohej tė dorėzoi ndonjė armė, ai asnjėherė edhe pėrkundėr keqtrajtimeve tė shumta, qė iu bėnė sidomos nga serbė: Stanku dhe Cipiripi, nuk i dorėzoi armėt. Kur erdhi koha qė i duheshin UĒK-sė Tahiri, djemve tė lirisė, ua dhuroi dy pushkė, M-48, me tė cilat luftėtarėt e lirisė luftuan armikun shekullor. Edhe vėllezėrit tjerė tė komandant Lushit dhanė kontribut pėr UĒK-sė. Vėllai i madh, Imeri, bashkė me Bajram Pajazitin dhe Bajrush Ibishin ishin koordinatorė tė rekrutimit tė ushtarėve tė rijnė, tė anės sė Gollakut. Vėllai tjetėr, Ramadani, asokoh ishte nė Zvicėr, mirėpo luftėn e ndihmoi materialisht, ndėrsa Ibrahimi qė punonte nė Fabrikėn e Armaturave Ndėrtimore nė Besianė shumė herė rregullonte shumė pjesė tė armėve tė ushtarėve tė UĒK-sė Ismaili ishte nė radhėt e Mbrojtjes Civile, e mė vonė kaloi nė radhėt e UĒK-sė.
Dėshmorit dhe heroizmit tė tij i janė kushtuar kėngė dhe poezi ndėrsa SHP i UĒK-sė e ka nderuar familjen me mirėnjohje. (M. K.)

Marre nga :

https://www.radiokosovaelire.com/jah...971-28-4-1999/
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 09:29   #169
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,608
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

.............

Fjala "LIRI" mund tė jetė njė fjalė e vogėl, por pėr Popullin Shqiptar, ka njė kuptim shumė tė madh!
LAVDI DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT!
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 19:01   #170
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Epopeja e uēk-sė


Metush Zenuni
Pse po arrestohen dhe po akuzohen ushtarėt e UĒK-sė?!


Metush Zenuni
shtypjes sė vazhdueshme 100 vjeēare tė pushtuesit serb kundėr popullit shqiptar nė Kosovė. E inicuar nga grupe ilegale nė Kosovė dhe e formuar juridikisht nga Lėvizja Popullore e Kosovės – LPK, nė vitin 1994, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės deri nė fund tė vitit 1997, organizoi njė varg aksionesh guerile kundėr forcave policore dhe ushtarake serbe, por edhe kundėr tradhėtarėve dhe bashkėpunėtorėve tė pushtuesit Serb qė ishin nė kuadėr tė policisė lokale serbe, nė kuadėr tė partive serbe dhe si bashkėpunėtor tė sigurimit sekret serb.

Me fillimin e luftės sė armatosur nė Kosovė nė mars 1998, dhe rėnies sė Komandantit Adem Jashari, radhėt e UĒK’sė filluan tė shtohen me tė madhe dhe UĒK’ja filloi tė shtrihet njėkohėsisht nė tė gjitha fshatrat dhe qytetet e Kosovės. Gjatė aktivitetit tė shtrirjes dhe zgjerimit tė radhėve tė UĒK’sė bartėsit dhe misionarėt e propagandimit tė luftės shpeshherė kanė hasur nė vėshtirėsi veprimi sa nga policia dhe ushtria e okupatorit, po aq edhe nga bashkėpunėtorėt e tyre qė fatkeqėsisht ishte gjak i prishur i popullit shqiptar.Pėrkundėr faktit se ata bashkėpunonin me armikun, njė pjesė me tė kuptuar realitetin janė larguar nga rruga e dėmshme qė kishin hyrė me apo pa dėshirė, ndėrsa njė pjesė tjetėr edhe pėrkundėr vėrejtjeve me shkrim dhe me goje, tė sqaruara edhe pėrmes Komunikatave tė SH.P tė UĒK’sė, nuk kishin pranuar tė largohen nga rruga e tyre e gabuar dhe e dėmshme pėr popullin e tyre tė pushtuar.

Ėshtė rregull ndoshta i pashkruar qė secili popull qė lufton pėr ēlirim, ti denoj dhe vrasė sė pari tradhėtarėt e vet, andaj edhe gjatė luftės sė popullit shqiptar nė krye me UĒK’nė, njė pjesė e tradhėtarėve u vranė nė luftime tė armatosura kundėr Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės, ndėrsa njė pjesė tjetėr u ekzekutuan pėr.shkak se drejtėpėrsėdrejti dėmtonin dhe rrezikonin luftėm ēlirimtare tė UĒK’sė kundėr forcave serbe, duke dalur nė pėrkrahje tė forcat terroriste armike. Kėshtu kanė vepruar tė gjithė vendet Europiane kur kanė luftuar pėr ēlirim dhe ata nuk duhet tė na shesin mend neve tash kur dihet se kjo ėshtė praktikė e tė gjithė popujve qė luftojnė pėr ēlirim kombėtar.

Gabimi sipas mendimit tim ėshtė bėrė qė pas luftės, SHP i UĒK’sė duhet ta ketė pasur regjistrin e saktė se kush ishin bashkėpuntorėt e Serbisė, ēfarė nivelesh kanė qenė, kush ėshtė ekzekutuar, kush ėshtė falur dhe arsyetimet pse ka ndodhur kėshtu. Pse ėshtė dashur qė UĒK’ja tė ketė frikė ta thotė tė vėrtetėn, ndėrsa sot po ata bashkėpunėtorė tė armikut nuk po kanė frikė ta thonė tė pavėrtetėn dhe pa fije turpi shpifin e gėnjejnė me gjuhėn e nėperkės siē e kanė pasur zakon gjithėherė.

Ēka ndodhi pas pėrfundimit tė luftės sė armatosur nė Kosovė dhe ardhjes e forcave ndėrkombėtare. UNMIK’u dhe OSBE, duke pasur nevojė tė bashkėpunojė me shqiptar tė Kosovės, tė cilėt duheshin tė jenė pėrkthyes, shofer etj, punėsoi nė masė tė madhe ata qė ose ishin nė bashkėpunim me serbėt ose ishin anėtar tė LDK’sė dhe kishin propaganduar kundėr UĒK’sė. Nė anėn tjetėr, asnjė ushtar i UĒK’sė, pavarėsisht profesionit dhe njohjeve tė gjuhėve tė huaja, nuk ėshtė pranuar nė kėto institucione ndėrkombėtare. Shumica e tė punėsuarėve nė UNMIK, KFOR dhe OSBE, ishin tė pėrzgjedhur tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar me institucionet ndėrkombėtare dhe pėr tė propaganduar kundėr UĒK’sė e bartėsve tė tyre.

Tė trimėruar nga propaganda e madhe qė bėhej kundėr UĒK’sė, por edhe tė pėrkrahur nga UNMIKU e KFOR’i, ish bashkėpunėtorėt e armikut, filluan denoncimin dhe ndjekjen e luftėtarėve tė UĒK’sė, nė vend se tė ndodhte e kundėrta. Ata, hartuan lista me emra te ushtarėve dhe komandantėve tė UĒK’sė, i denoncuan para organeve tė UNMIK’ut pėr gjoja vrasjet dhe torturimet qė u kanė bėrė atyre luftėtarėt dhe komandantėt e UĒK’sė nė kohėn kur njė pjesė e tyre ishin burgosur gjatė luftės nga UĒK’ja. Shumė komandant dhe ushtar tė UĒK’sė u arrestuan nė mėnyrė spektakolare nga UNMIK’u dhe KFOR’i, nėn akuza tė rėnda pėr vrasje dhe keqtrajtim gjatė luftės, u mbajtėn me vite tė tėra nė burg dhe shumica nga ta, nė mungesė faktesh u liruan tė pa fajshėm, por kurrė nuk iu dha kurrėfar dėmshpėrblimi, siē ėshtė rregull nė vendet demokratike Evropiane prej nga vijnė KFOR-i dhe UNMIK’u.

Nė anėn tjetėr LDK e cila nė gjirin e saj pėrfshiu shumicėn nga anėtarėt e LKJ’sė dhe tė LKK’sė e tė strukturave tjera komuniste nė Kosovė, duke pretenduar tė jetė njė Lėvizje paqėsore deri nė fillim tė luftės nė vitin 1998, nuk pėrkrahu grupet e armatosura tė UĒK’sė, ndėrsa me fillimin e luftės nė Kosovė, LDK dhe Qeveria Bukoshi formuan FARK’un, gjoja pėr tė luftuar armikun nė mėnyrė institucionale dhe profesionale, por nė fakt FARK’u ishte formuar nga Qeveria e Kosovės pėr tė sabotuar luftėn ēlirimtare tė UĒK’sė.

Mė 19 Nėntor 1998, Kryesia e LDK’sė formoi njė komision pėr tė hetuar krimet e lufės tė kryera nga forcat serbe, vrasjeve enigmatike dhe kėrcėnimeve tė aktivistėve tė LDK’sė, i cili udhėhiqej nga Eqrem Kryeziu anėtar i Kryesisė sė LDK’sė. Qėllimi i kėtij komisioni ishte qė tė mbledhin sa mė shume fakte dhe argumente kompromituese kundėr UĒK’sė dhe sipas logjikės sė tyre pas luftės edhe tė denohen atdhetarėt qė kanė vrarė spiujt e serbisė dhe sabotatorėt e luftės, ēka nė fakt po ndodh nė Kosovė qe 12 vitė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė.

Pas pėrfundimit tė luftės, LDK dhe mbeturinat e FARK’ut poashtu sikur edhe mebturinat e serbisė dhe UDB’sė, hartuan lista e plane pėr tė denoncuar dhe etiketuar ushtarėt dhe komandantėt e UĒK’sė tek UNMIK’u dhe KFOR’i, duke shpresuar kėshtu qė do tė arsyetohen para popullit pėr dėshtimet e vijės sė tyre politike dhe sabotimin e tyre qė kishin bėrė gjatė luftės nė Kosovė.

Sipas propagandės sė LDK’sė dhe tė sabotatorėve tė luftės e bashkėpunėtorėve tė serbisė, vetėm dėshmorėt e rėnė ishin luftėtarė tė mirė, ndėrsa tė gjithė ata qė shpėtun tė gjallė janė kriminel dhe duhet tė etiketohen, tė shahen e injorohen, por edhe duhet tė arrestohen pėr gjoja sipas tyre dėmin qė i kanė shkaktuar Kosovės duke djegur dhe vrarė qytetar tė pa fajshėm, sepse prap sipas propagandės sė tyre Kosova do tė ēlirohej edhe pa luftė. Kjo politikė pacifiste, etiketonte luftėtarėt e UĒK’sė, se gjoja ata na qenkan marksist – leninist, Enverist, komunist e ēka jo tjetėr…ndėrsa veten e tyre kėta komunist tė rryer tė TITO’s e quajnė demokrat..!!!

Njė segment tjetėr me rėndėsi qė prishi mjaft shumė imazhin e luftės sė UĒK’sė, ėshtė edhe sjellja agresive e vet bartėsve tė luftės pas pėrfundimit tė saj dhe euforia qė kaploi ata pas triumfit tė tyre dhe pas krijimit tė partive legale dhe institucioneve Vetėqeverisėse tė Kosovės. Krijimi i partive politike tė dalura nga LPK’ja e paraluftės dhe nga ushtarėt e komandantėt e UĒK’sė, solli nė skenėn politike edhe njė frymė tė re tė bėrjes sė politikės tani legale tė pas ēlirimit. Partitė e ashtuquajtura ,,tė luftės” fillimisht nė radhėt e saja angazhuan shumicėn nga veprimtarėt e LPK’sė, ish tė burgosurit politik dhe luftėtarėt e UĒK-sė, por duke e ndjerė nevojėn dhe interesin e zgjerimit e tė masovizimit tė partisė nė radhėt e veta futėn intelektual, veprimtar, student e qytetar shtresave tė ndryshme.

Mė vonė nėpėr nėndegėt, degėt e deri nė qendėr tė kėtyre partive ,,tė luftės”, depėrtuan edhe ish UDB’ash, LDK’istė, Farkist,e deri te biznesmenėt dhe kundėrshtarėt e luftės, tė cilėt duke qenė tė hendikepuar qė nuk kishin kontribuar gjatė luftės ose kishin qenė edhe kundėr saj, tani e konsideronin veten me fat tė jenė nė njė parti me njerėzit e luftės dhe bėheshin servil tė pushtetit dhe tė ish komandantėve tė luftės.

Njė pjesė e tyre kishte bėrė shumė mėkate nė tė kaluarėn dhe tani merrnin azil politik duke gjetur forma tė ndryshme pėr tu futur nė kėto parti, shpeshėherė edhe duke dhėnė para tė majme tek bartėsit kryesor tė kėtyre partive nė Prishtinė ose nėpėr komun tė ndryshme tė Kosovės. Kjo kategori, duke qenė shumica ish anėtar tė LKJ’sė, LDK’sė etj, kishin edhe qėllimet e tyre tė rrezikshme dhe djallėzore pėr tė realizuar nė tė ardhmen siē ėshtė tashti rasti me Bexhet Pacollin, njė proserb dhe njeri me tė kaluar shumė tė dyshimt qė arriti pa meritė, falė njerzve tė luftės tė bėhet Kryetar i Kosovės.

Kėsaj gjuetie kundėr vlerave tė UĒK’sė, i ndihmoi mjaft shumė edhe njė pjesė e qytetarėve tė Kosovės, tė cilėt meqenėse po dilnin nga robėria 100 vjeēare nėn sundimin serb, nuk ishin nė nivelin e duhur tė vetėdijes pėr tė kuptuar drejtė bartėsit e luftės ēlirimtare, por si popull qė beson lehtė nga propaganda e rrugės dhe kafeneve, njė pjesė e madhe e tyre u pėrfshi nė propagandėn e fėlliqur qė filluan struktura tė LDK-sė dhe tė mbeturinave tė UDB’sė e frikacakė, tė cilėt shkruanin nė gazetėn ,, Bota Sot” dhe bėnin propagandė kundėr UĒK’sė dhe bartėsve tė luftės.

Tė gjitha kėto qė thamė lart dhe lakmia pėr pushtet dhe keqpėrdorimet e disa prej pjestarėve tė UĒK’sė, sollėn deri tek demonizimi i luftės sė UĒK-sė, rrėnimi dhe shkatėrrimi i vlerave tė luftės, shantazhimi dhe izolimi i bartėsve tė luftės nė Kosovė deri nė atė masė saqė tė identifikohesh si pjestar i UĒK’sė, ėshtė vėshtirė tė gjesh njė vend pune, tė inkuadrohesh nė jetėn institucionale, kulturore dhe politike tė Kosovės sė pasluftės.

Kjo propagandė e pa skrupullt e segmentėve tė caktuar anti UĒK’sė tė LDK’sė, UDB’sė dhe forcave anti kombėtare dhe anti ēlirimtare nė Kosovė, sollėn Kosovėn nė njė krizė morale dhe politike deri nė atė masė saqė nė pushtet dhe nė Qeveritė e Kosovės erdhėn forca tė dyshimta politike, pa bagazh atdhetar, jo profesionalist, tė cilat Kosovės ia paraqitėn njė fytyrė dhe imazh tė keq para bashkėsisė nderkombėtare, ndėrsa atdhetarėt e vėrtetė ose mbetėn nė rrugė dhe tė izoluar, ose u burgosėn me shumė vite burg, me tė vetmin faj pse morėn armėt dhe i dolėn armikut nė ballė. Tash 12 vjet pas luftės, edhe vet bartėsit e luftės sė UĒK’sė, shpeshėherė po e harrojne luftėn dhe vetėm kur po arrestohet ndonjė Komandant po na kujtohet tė themi Rroftė UĒK. Nėse nuk jemi pėr ēdo ditė ushtar tė Atdheut, shqipėtarėt dhe Shqipėrinė nuk mund tė bėjmė kurrė !!!
(Autori ėshtė Magjistėr i Historisė dhe Kryetar i Klubit Politik ,,Afrim Zhitia” Prishtinė)
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2019, 09:21   #171
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Epopeja e uēk-sė


Kur burrat nga Gjermania niseshin pėr tė vdekur pėr UĒK-nė nė Kosovė
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2019, 10:14   #172
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Epopeja e uēk-sėRrustem Mustafa-REMI


Mė pyetėn nėse do tė mbroja UĒK-nė nė Hagė!
Unė nuk mbrojė UĒK-nė.
UĒK tani mė mbron mua.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2019, 08:23   #173
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,775 Times in 6,616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Epopeja e uēk-sė

HARADINAJ THUMBON VESELIN.

Pretendentin pėr kryeministėr nga PDK, Kadri Veselin, Haradinaj e ka cilėsuar si tė paqėndrueshėm.

Pėr z. Veseli kam thėnė se ėshtė i paqėndrueshėm dhe kam thėnė se ai pret sakica me njė vend, ka deklaruar kreu i AAK-sė.

PS...te pakten Rambo eshte perplasur me ruset .... tźte-ą-tźte,dhe jo tinez apo msheftas.Veseliq DANAS bene..dates.

KAQ.

.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 20:44   #174
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Epopeja e uēk-sė“Nxehet” Nasim Haradinaj, vjen me akuza tė rėnda: Janė ngjallė ‘UDB’ e vjetėr, dhe bijtė e tyre!

Nga: N.Sh Mė: 10 tetor 2019 Nė ora: 19:03

Nasim Haradinaj

Nėnkryetari i OVL-UĒK-sė, Nasim Haradinaj, kėto ditė mund tė shkarkohet nga pozita e tij tė cilėn e mbanė nė komunėn e Deēanit.

Ky shkarkim i Haradinajt vjen pasi nė zgjedhjet e fundit ka pėrkrahur Partinė Demokratike tė Kosovės dhe jo AAK-nė, e cila udhėheq nė Deēan.

Kėtė e ka konfirmuar vetė Nasim Haradinaj, por edhe kreu i komunės Bashkim Ramosaj, i cili ka thėnė se janė nė fazėn e diskutimit.

E pas kėsaj, Haradinaj parmes njė postimi nė Facebook, ka reaguar ashpėr edhe pse nuk ka pėrmend emra, por padyshim se kjo mund tė lidhet me kėtė ēėshtje.

Duke i uruar shėrim kolegut tė tij, i cili ėshtė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore, thotė se, bijtė e vjetėr tė UDB-sė janė ngjallė dhe mezi po presin me iu ndodhė e keqja djemve tė luftės.

Postimi i plotė:

I nderuari koleg dhe shok Mixhen !

E di, se tani pėr tani jeni nė gjendje kome, ku tė gjith ne qė ju i pėrfaqėsuatė dhe do na pėrfaqėsoni po presim me pa durim qė ju ta mposhtėsni sėmundjėn dhe tė na kthehėsh neve shokėve te t'u tė luftės dhe paqės, si dhe gjirit familjar sa ma shpejtė !

Ndoshta, pėr kėtė kohė ėshtė edhe mė mirė qė nuk po e din! Se janė ngjallė 'UDB' e vjetėr, dhe bijtė e tyre, ku mezi nuk po presin tė i ndodhė e keqja djemve tė luftės e kam fjalėn, kėtyre qė kta nuk mund i thyen e as mashtruan me njė post apo ti detyrojnė m'e zhvatė pėr ta ...!!

Tė na kthehėsh sa mė parė, sepse na duhėsh ne , familjės dhe shtetit pėr tė cilin dhe, pos mundit edhe gjymtyrėt !

Pra, kėtyre qė njėmend i pėrfaqėson !
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2019, 21:33   #175
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Epopeja e uēk-sėNėna Feride: Ja si i zura serbėt nė kurthė e Nasim Haradinaj i “rahatoi”! (Video)

Kosova Ime Lajme

Nėna nga Tropoja 75 vjeēarja Feride Hajdinaj bashkė me gjeneralin Nasim Haradinaj treguan se si bėnė kurthin pėr ushtaret serb dhe se si i v, rau Nasim Haradinaj ata.!
Tė ftuar nė emisionin “Kojshia Show”, pėrveq Nasim Haradinajt dhe nėnės Feride, ishin edhe Vafsije Krasniqi – Goodman si dhe vėllau i saj.
Se si ndodhi e tėrė kjo ndiqeni emisionin mė poshtė.

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=qcw6VCBUjQ8
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2019, 12:10   #176
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Epopeja e uēk-sėBujar Cakolli ZėvendėsMinistėr - Ministria e Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė nė Qeveria e Kosovės


Tė gjitha pėrpjekjet pėr minimizimin e rolit dhe madhėshtisė sė luftės sė drejtė tė UĒK-sė, janė tė pabaza dhe si tė tilla asnjėherė nuk rrezikojnė ta kompromitojnė UĒK-nė dhe liderėt e saj! Kjo luftė ka pasur besimin dhe pėrkrahjen e Amerikės dhe botės perėndimore sepse kishte respektuar tri kushtet e vendosura nga ato:

- JO veprime jashtė territorit tė Kosovės
- JO ndihmės nga organizata terroriste islamike
- JO financimit nga trafiku i drogės

Liderėt e luftės sė UĒK-sė pėr liri, nuk mund tė dėnohen pasi ata udhėhoqėn luftėn mė tė pastėr e mė sublime pėr ēlirimin dhe pavarėsinė e popullit tonė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur