Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-07-2019, 13:04   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,586 Times in 1,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
“The Guardian” reportazh pėr vilėn e diktatorit Enver Hoxha

Brenda vilės tre katėshe, tė mbushur me nėnkalime, tė Enver Hoxhės, ėshtė thuajse ashtu siē ishte kur lideri komunist i Shqipėrisė u nda nga jeta nė 1985.


Sipas tė pėrditshmes britanike “The Guardian”, asokohe, Hoxha sundonte me diktaturė staliniste, nė vendin qė e kish shndėrruar nė njė prej mė tė izoluarve dhe mė represivėve nė botė.

Nė erėn e komunizmit, e gjithė zona rreth shtėpisė sė Hoxhės, ishte e izoluar nga policia dhe agjentė sekretė. E njohur si blloku, zona funksiononte si njė lloj Kremlini pa mure, nė zemėr tė Tiranės, rezervuar pėr elitėn e partisė dhe familjet e tyre.

Tani, shkruan “Guardian”, blloku ėshtė njė nga zonat mė tė frekuentuara tė Tiranės, e mbushur me bare, klube nate dhe restorante. Nė mesin e tyre, ėshtė edhe shtėpia fantazmė e Hoxhės, e paprekur dhe e mbyllur pėr publikun.

Shqipėria e ditėve tė sotme, shkruan “Guardian”, kėrkon anėtarėsimin nė BE pas shumė vitesh nė tė cilėt njerėzit kanė preferuar tė harrojnė tė shkuarėn.

Por tani, shqiptarėt po provojnė tė pėrballen me trashėgiminė e diktatorit dhe po mendohet si tė hapet shtėpia e diktatorit pėr publikun. Brenda saj, muret janė dekoruar me art socialist, shumė dhoma janė pajisur me televizorė shqiptarė tė vjetėr, dyert e dhomės sė gjumit tė diktatorit kanė veshje qė izolon tingujt ndėrsa nė bodrum, ka njė pishinė dhe njė derė sekrete qė ēon nė njė tunel nė tė cilin Hoxha “paranojak” mund tė largohej nė rast sulmi.

Kryeministri Edi Rama, nėnvizon “Guardian”, po mendon prej kohėsh pėr dilemėn se ēfarė duhet tė bėjė me shtėpinė, pasi edhe druhet se do tė ishte njėsoj e papėrshtatshme si mbajtja nė gjendjen aktuale, ashtu edhe shkatėrrimi i plotė.

“Ėshtė e vėshtirė tė gjesh njė zgjidhje tė mirė, kur e shkuara ėshtė ende aty por ti i shėrben tė ardhmes”, thotė ai.

“Guardian” shkruan se edhe ndėrtesa tė tjera qė simbolizojnė regjimin e Hoxhės janė rikonceptuar pėr pėrdorim publik, ndėr tė cilat edhe zyrat qendrore tė sigurimit, qė tani janė kthyer nė muze. Po ashtu edhe bunkerėt. Tani, janė aktuale ndėrkohė planet pėr tė transformuar piramidėn e ndėrtuar nė fund tė viteve 80 si njė muze pėr diktatorin e ndjerė. Por pavarėsisht planeve tė mėdha, nuk ka ende njė monument tė denjė pėr viktimat e Hoxhės, shkruan Guardian.

/TOP-CHANNEL
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur