Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-07-2019, 18:39   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,576
Thanked 3,105 Times in 1,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Kryengritja historike u realizua nga njė austriak me emrin Delmotzi

HALL ME QČ E HALL ME BUAJ,
PO MĖ KEQ ME QČ TĖ HUAJ.

Njė tjetėr kryengritje historike u realizua nga njė austriak me emrin Delmotzi (ose Lemass) nė maj tė vitit 1833. Nė atė kohė njė komision po pėrpiqej tė pėrcaktonte kufirin midis Shqipėrisė dhe Malit tė Zi. Delmotzi udhėtoi nė tė gjitha fshatrat e malėsisė, duke ju folur njerėzve pėr lirinė. Ai i bindi malėsorėt se sllavėt po u vidhnin toka shqiptare dhe se Austria do tė pėrkrahte njė kryengritje nė mbrojtje tė vendit. Durhami tregoi bisedėn e saj me njė malėsor tė vjetėr, i cili kishte shėrbyer si udhėrrėfyes I tė huajit.

“Kisha besim te ai. O Zot, sa besim qė kisha! Besoja se do ta fitonim lirinė nga Turqit. Ai na pyeti se sa kohė do tė na mbante municioni qė kishim, dhe ne ia kthyem: ‘Dy javė.’ ‘Ndihma do t’ju vijė pas katėr ditėsh,’ na tha ai. Fiset e Kastratit dhe tė Hotit u ngritėn dhe i zunė nė befasi autoritetet turke. Mirėpo, ajo ndihmė e shkretė nuk erdhi kurrė! Ata luftuan me trupat turke. Kur iu mbaruan municionet, u vėrvitėn mbi armikun me duar. Prapa mbetėn tė vrarėt dhe fishekėt nga brezat e tė gjallėve dhe tė tė vdekurve.”

Konsujt austriakė dhe francezė ndėrhynė qė tė ndalonin masakrėn. Atyre qė mbetėn gjallė, iu premtua njė armėpushim dhe lejekalim pėr tė vajtur nė shtėpi. Mirėpo pastaj turqit i sulmuan veēmas, masakruan shumė prej tyre dhe u dogjėn shtėpitė. Edhe njėherė malėsorėt liridashės mbetėn tė zhgėnjyer nga aleatėt e tyre tė huaj. Me sa duket veprimet ushtarake tė vazhdueshme tė turqve e shtypėn Lidhjen e Prizrenit. Megjithatė, ajo e pėrmbushi qėllimin e saj, duke kristalizuar vendosmėrinė e shqiptarėve pėr pavarėsi tė plotė.

_________

Titulli: Shqiptarėt, historia e popullit shqiptar nga lashtėsia deri nė ditėt e sotme
Autori: Edwin Jacques
Botues: Sh. B. Kartė e Pendė, Tiranė, 1998.
Titulli nė origjinal ėshtė: Edwin E. Jacques, The Albanians: An Ethnic History from Prehistoric Times to the Present, McFarland & Company, Inc., Publishers, Jefferson, North Carolina, 1995.

__________________

🖤 (2)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-07-2019, 20:05   #2
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,378
Thanks: 258
Thanked 420 Times in 325 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Kryengritja historike u realizua nga njė austriak me emrin Delmotzi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
HALL ME QČ E HALL ME BUAJ,
PO MĖ KEQ ME QČ TĖ HUAJ.

Njė tjetėr kryengritje historike u realizua nga njė austriak me emrin Delmotzi (ose Lemass) nė maj tė vitit 1833. Nė atė kohė njė komision po pėrpiqej tė pėrcaktonte kufirin midis Shqipėrisė dhe Malit tė Zi. Delmotzi udhėtoi nė tė gjitha fshatrat e malėsisė, duke ju folur njerėzve pėr lirinė. Ai i bindi malėsorėt se sllavėt po u vidhnin toka shqiptare dhe se Austria do tė pėrkrahte njė kryengritje nė mbrojtje tė vendit. Durhami tregoi bisedėn e saj me njė malėsor tė vjetėr, i cili kishte shėrbyer si udhėrrėfyes I tė huajit.

“Kisha besim te ai. O Zot, sa besim qė kisha! Besoja se do ta fitonim lirinė nga Turqit. Ai na pyeti se sa kohė do tė na mbante municioni qė kishim, dhe ne ia kthyem: ‘Dy javė.’ ‘Ndihma do t’ju vijė pas katėr ditėsh,’ na tha ai. Fiset e Kastratit dhe tė Hotit u ngritėn dhe i zunė nė befasi autoritetet turke. Mirėpo, ajo ndihmė e shkretė nuk erdhi kurrė! Ata luftuan me trupat turke. Kur iu mbaruan municionet, u vėrvitėn mbi armikun me duar. Prapa mbetėn tė vrarėt dhe fishekėt nga brezat e tė gjallėve dhe tė tė vdekurve.”

Konsujt austriakė dhe francezė ndėrhynė qė tė ndalonin masakrėn. Atyre qė mbetėn gjallė, iu premtua njė armėpushim dhe lejekalim pėr tė vajtur nė shtėpi. Mirėpo pastaj turqit i sulmuan veēmas, masakruan shumė prej tyre dhe u dogjėn shtėpitė. Edhe njėherė malėsorėt liridashės mbetėn tė zhgėnjyer nga aleatėt e tyre tė huaj. Me sa duket veprimet ushtarake tė vazhdueshme tė turqve e shtypėn Lidhjen e Prizrenit. Megjithatė, ajo e pėrmbushi qėllimin e saj, duke kristalizuar vendosmėrinė e shqiptarėve pėr pavarėsi tė plotė.

_________

Titulli: Shqiptarėt, historia e popullit shqiptar nga lashtėsia deri nė ditėt e sotme
Autori: Edwin Jacques
Botues: Sh. B. Kartė e Pendė, Tiranė, 1998.
Titulli nė origjinal ėshtė: Edwin E. Jacques, The Albanians: An Ethnic History from Prehistoric Times to the Present, McFarland & Company, Inc., Publishers, Jefferson, North Carolina, 1995.

Shkrim amatoresk.

Cfare lidhje ka Lidhja e Prizrenit me vitin 1833?

Sa per Edwin Jacque , e kam lexuar krejtesisht librin e tij.

Kete pjese qe permendet ketu nuk e mbajn mend.

Respekt te madh per nje njeri qe ja dedikoi nje pjese te jetes se tij Shqiptareve por vepra e tij eshte teper romantike per kohen.

Shqiptaret duhet te kishin bere vete studime te tilla.

Dhe duhen thene referenca sepse kjo thenia e suppzuar e malesorit me duket si rrefim legjendash.

Sa per Lidhjen e Prizrenit ajo qe duhet te dini eshte qe ishte nje organizim politik dhe ushtarak brenda kuadrit te Perandorise Osmane dhe e mbeshtetur nga Abdylhamiti.

Qellimi ishte mundja e serveve dhe malazezeve dhe u arrit.

Me vone ng 1880 disa udheheqes si Sulejman Vokshi dhane idene per shkeputje nga Perandoria.

Kjo ide nuk u mbeshtet nga shumica e liderve te Lidhjes.

Nderkohe Fuqite Cifute Perendimore i dhane ultimatum P. Osmane qe nese nuk do merreshin masa ndaj Lidhjes se Prizrenit do i shpallej lufte Osmaneve dhe do humbeshin me shume toka se be 1878.

Prandaj edhe u godit Lidhja nga Sulltani ne 1881.

Sulejman Vokshi i doli kunder ndersa shumica jo.

Lidhja kishte mbi 70,000 luftetare shqiptare nen arme.

Ta mendosh qe sa shume perendimi globalist i ka godit shqiptaret.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur