Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-04-2019, 15:29   #321
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Epo njė fshat nė Gramsh ėshtė, mund dhe tė mos e kishte fare (siē nuk e kishte)
Njė dhomė mjeku kudo aq ėshtė, njė mjek pėr tė bėr vizita dhe dhėn rekomandime do jetė se nuk ėshtė spital.
Nuk besoj se IronMan viziton nė ndonjė dhomė mė tė madhe se kjo te spitali ku ėshtė.
Sa me tha nje shok, qe nuk do vene mjek . Se kishte shkuar pacienti para ca ditesh dhe kishte i kishte ngelur mjekut mbi preher. Do vene doktoreshe

Po ca thu o @Kepi. Jane harxhuar shume. Me mire t'a lene doktorin ne mes te rruges me nje cader plazhi ne dore, se dhe ashtu i jep recetat ai
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 15:38   #322
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,637
Thanks: 14,616
Thanked 12,558 Times in 7,869 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Sa me tha nje shok, qe nuk do vene mjek . Se kishte shkuar pacienti para ca ditesh dhe kishte i kishte ngelur mjekut mbi preher. Do vene doktoreshe

Po ca thu o @Kepi. Jane harxhuar shume. Me mire t'a lene doktorin ne mes te rruges me nje cader plazhi ne dore, se dhe ashtu i jep recetat ai
O shoku seriozisht e kam, ke qėn pėr vizitė ti te qėndra mjeksore e lagjes sė ndonjė qyteti?
Sa gjysma e asaj ėshtė pa frikė, poliklinika e qytetit tim tė gjitha dhomat e mjekėve qė bėjnė vizita sa gjysma e asaj janė nė mos mė pak por askujt si bėn pėrshtypje kjo se janė shumė dhoma tė tilla nė njė ndėrtesė tė madhe.
Ai fshat nuk ka banorė mė shumė se pallati im dhe pallati ngjitur me timin.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 15:41   #323
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
O shoku seriozisht e kam, ke qėn pėr vizitė ti te qėndra mjeksore e lagjes sė ndonjė qyteti?
Sa gjysma e asaj ėshtė pa frikė, poliklinika e qytetit tim tė gjitha dhomat e mjekėve qė bėjnė vizita sa gjysma e asaj janė nė mos mė pak por askujt si bėn pėrshtypje kjo se janė shumė dhoma tė tilla nė njė ndėrtesė tė madhe.
Ai fshat nuk ka banorė mė shumė se pallati im dhe pallati ngjitur me timin.
Qe t'a kuptoj une se me bere lemsh. Me aq distance sa thua ti vetem me qene milingona ne mes.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 15:52   #324
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,637
Thanks: 14,616
Thanked 12,558 Times in 7,869 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Qe t'a kuptoj une se me bere lemsh. Me aq distance sa thua ti vetem me qene milingona ne mes.
Qė ta spjegoj mė qartė, poliklinika e qytetit tim dhe besoj gjith qyteteve e kanė 1 dhomė (qė janė standart tė gjitha dhomat) me njė dritare si ajo qė sheh te ajo ndėrtesė dhe hapsira brėnda dhomės ėshtė dy pėllėmbė larg dritares nga njėra anė dhe tre nga tjetra.
Brėnda dhomės njė tavolinė me dy karrige ballė pėr ballė, 1 pėr mjekun/mjeken dhe 1 pėr infermieren dhe nga krahu tjetėr 1 krevat si barrelė pėr t'u shtrirė pacienti pėr vizitė, te kėmbėt e kėsaj barrele njė raft i vogėl pėr kartelat.
Tani kthehu dhe shiko atė foto dhe krahasoje me kėtė pėrshkrim qė tė bėra unė dhe nxirr pėrfundimin se kush ėshtė mė e madhe, njė dhomė vizite qė kam unė nė qytet apo ajo qė po tallni ju te ai palo fshat pa banorė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 15:58   #325
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Qė ta spjegoj mė qartė, poliklinika e qytetit tim dhe besoj gjith qyteteve e kanė 1 dhomė (qė janė standart tė gjitha dhomat) me njė dritare si ajo qė sheh te ajo ndėrtesė dhe hapsira brėnda dhomės ėshtė dy pėllėmbė larg dritares nga njėra anė dhe tre nga tjetra.
Brėnda dhomės njė tavolinė me dy karrige ballė pėr ballė, 1 pėr mjekun/mjeken dhe 1 pėr infermieren dhe nga krahu tjetėr 1 krevat si barrelė pėr t'u shtrirė pacienti pėr vizitė, te kėmbėt e kėsaj barrele njė raft i vogėl pėr kartelat.
Tani kthehu dhe shiko atė foto dhe krahasoje me kėtė pėrshkrim qė tė bėra unė dhe nxirr pėrfundimin se kush ėshtė mė e madhe, njė dhomė vizite qė kam unė nė qytet apo ajo qė po tallni ju te ai palo fshat pa banorė.
Tani po se ai postimi me siper na beri konfuz d:
Ja dhe pacienti i pare po pret te vije doktori
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 16:04   #326
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
N'a marrcit te keqen
Ti mi ??? Une do vija bast se ishte Naxhibia
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 18:00   #327
IronMan
Kindda Hero
 
Avatari i IronMan
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Posts: 1,240
Thanks: 120
Thanked 243 Times in 127 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mjekesia & Sherbimi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Epo njė fshat nė Gramsh ėshtė, mund dhe tė mos e kishte fare (siē nuk e kishte)
Njė dhomė mjeku kudo aq ėshtė, njė mjek pėr tė bėr vizita dhe dhėn rekomandime do jetė se nuk ėshtė spital.
Nuk besoj se IronMan viziton nė ndonjė dhomė mė tė madhe se kjo te spitali ku ėshtė.
Kur e pashe per here te pare po hapja syte nese kishte ndonje ndertese mrapa
Nese ishte nevoja per aq ambient, cdo gramshiot do e kishte dhene me qejf nje dhome shpie per me i bo vizitat dhe te mos kalohet si arritje se bene nje gje te tille!
__________________
I'm IronMan!
IronMan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 08:40   #328
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,817
Thanks: 1,917
Thanked 2,715 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
par ka mbyllur reputacionin
Re: Mjekesia & Sherbimi

"Tmerrohen" ekspertėt e OKB: Gjetėm pajisje 100 vjeēare nė Shqipėri

Njė pajisje mjekėsore ka gati 100 vite qė pėrdoret nė Shqipėri dhe kjo me te vėrtete i ka suprizuar Ekspertėt e Organizatės Botėrorė tė Shėndetėsisė (OBSH), tė cilėt e kanė gjetur pajisjen nė njė klinikat shqiptare publikė nė vendin gjatė njė inspektimi nė vitin 2018.
Nė raportin “Kujdesi shėndetėsor parėsor nė Shqipėri: vlerėsim i shpejtė” thuhet qė njė pajisje mjekėsore me rreze X e vitit 1918 qė u gjet ende nė pėrdorim nė Shqipėri do tė ishte e denjė pėr njė muze, teksa kanė vėnė nė dukje se vendi ka mangėsi tė mėdha nė pajisje mjekėsore.
Raporti i OBSH-sė thekson se edhe nė vitin 2018 Shqipėri kishte njė mungesė tė konsiderueshme tė diagnostikimit dhe trajtimit me pajisje mjekėsore dhe pėr me tepėr pajisjet nė pėrdorim nuk ishin nė standard. Nė qendrat e inspektuara nuk u gjet elektrokardiograf, otoskop ose okuloskop.
“Njė qendėr kishte ende nė funksionimin makinerinė me rreze X nga viti 1918, e denjė pėr njė muze” thotė raporti.
Nga ana tjetėr intervistat konfirmuan mundėsinė e dobėt tė aksesit tė pacientėve nė shėrbime laboratorike, veēanėrisht nė zonat rurale. Edhe pėr analizėn e thjeshtė tė gjakut dhe urinės, pacientėt duhet tė shkojnė nė poliklinika.
Qendrat mjekėsore janė pėrgjegjėse pėr mirėmbajtjen e pajisjeve. Sidoqoftė, pajisjet e vjetėruara, mungesa e specialistėve tė kualifikuar, veēanėrisht nė nivelin lokal, dhe buxhetet e kufizuara shtrėngojnė aksesin e barabartė nė shėrbimin shėndetėsor.
Mė herėt ekspertėt vendas tė shėndetėsisė pohuan, se qeveria ka keqmenaxhuar sistemin e shėndetėsisė me Koncesione PPP, tė cilat thithin miliona euro pėr shėrbime dytėsore tė tilla si sterilizimi. Ekspertė pohojnė se investimi mė i mirė nė shėndetėsi sidomos nė rrafshin parandalues janė pajisjet mjekėsore.
Pak kohė mė parė u bė njė rikonstruksion total i godinės nė poliklinikėn e specializuar tė mushkėrive nė Tiranė nė mure e orendi, por la tė pandryshuara pajisjet e diagnostikimit shumėvjecare dhe tashmė me rrezatim tė lartė.
Inspektoret e OBSH-sė vėrejtėn se ndėrtesat janė kryesisht tė vjetra. Disa ambiente janė rinovuar kohėt e fundit, por me tavanin e mbuluar me myk, pa ngrohje dhe sistem ventilimit. Zyrat ishin tė vogla dhe tė pakėndshme, thotė raporti. Disa zyra akomodojnė tre deri nė pesė njerėz, pėrfshirė pacientin, mjekun dhe njė ose dy infermieret.
Monitor
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2019, 10:14   #329
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,905
Thanks: 10,870
Thanked 9,148 Times in 5,855 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Mjekesia & Sherbimi

Nuk jam shtyre as nuk me paguajne te them me sinqeritet bazuar ne nje pervoje mjaft te veshtire se duke filluar qe nga personeli i urgjences e deri tek doktoresha J. Diamanti ne spitalin H....a, te gjithe ishin ne nje nivel mjaft te kenaqshem profesional dhe human.

Me shpetuan jeten e babes tim per te disaten here.....e nuk mundem ta permbledh ne fjale mirenjohjen time per sejcilin prej tyre...FALEMINDERIT.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
🖤 (2)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur