Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-11-2019, 16:00   #101
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Duda Balje i vendos kushte Albin Kurtit pėr ta bėrė kryeministėr
Mė: 5 nėntor 2019 Nė ora: 15:00


Pėrfaqėsuesja e komunitetit boshnjak nė Kosovė, njėherit ish-deputetja Duda Balje, ka treguar kushtet qė kanė pėr ta votuar Qeverinė e re, e cila pritet tė udhėhiqet nga lideri i “Vetėvendosjes”, Albin Kurti.

Balje ka thėnė se pas certifikimit tė rezultateve zgjedhore do ta formojnė grupin 6+ tė deputetėve, tė cilėt me njė program tė tyre do t’i drejtohen Kurtit.

“Ne jemi duke e formuar grupin 6+ tė deputetėve. Pas kėsaj do tė shkojmė tek z.Albin me kėrkesa konkrete, pėrkatėsisht propozim pėr Qeverinė e re”, ka shtuar Balje.

Ajo madje ka bėrė tė ditur se ky grup i ri i deputetėve ka kandidatin pėr ministėr nė Qeverinė e re, ndonėse nuk ka pranuar tė zbuloj mė shumė detaje nė kėtė drejtim.

“Ne si 6 + kemi njė kandidat pėr ministėr”, ka potencuar ajo.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 20:35   #102
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?


Gani Geci

Gani Geci reagon ashpėr ndaj VV-sė: Zbulon skenarin e kėsaj partie

Nga: N.H Mė: 12 nėntor 2019 Nė ora: 19:13


Gani Geci, ish-deputet i LDK-sė, ka komentuar qėndrimin e fundit tė subjektit tė Albin Kurtit nė lidhje me ankesėn e kėtyre tė fundit pėr votat e refuzuara tė Serbisė.

Sipas tij, ėshtė totalisht e pandershme qė me 3000 vota serbe tė ardhura nė mėnyrė tė paligjshme me tentu me i marrė 3 deputet njė partije tjetėr shqiptare dhe me i gjujt nė kontinier tė berllogut 43 mijė vota shqiptare.

Ja shkrimi i tij:

Ėshtė tėrėsisht e pa logjikshme, jo e ndershme, jo humane, jo demokratike dhe shumė pak i pėrshtatet patriotizmit verbal e me flamurin kuq e e zi, qė me (tre mijė) 3000 vota serbe tė ardhura me kamiona apo me autobusa nga Serbia nė mėnyrė tė paligjshme me tentu me i marrė 3 (tre) deputet njė partije tjetėr shqiptare dhe me i gjujt nė kontinier tė berllogut 43 mijė vota shqiptare qė kanė votuar ndonjė subjekt tjetėr politik dhe kandidat tjerė shqiptarė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 15:28   #103
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?
Veliu: S’jemi partnerė me VV-nė, s’na interesojnė ankesat e tyre
13/11/2019


Lidhja Demokratike e Kosovės nuk ka pohuar e as mohuar pėrfshirjen e Nismės Socialdemokrate nė koalicionin e ardhshėm qeverisės, nėse kjo e fundit kalon pragun zgjedhor.

I kontaktuar nga Periskopi, nėnkryetari i LDK-sė, Agim Veliu, ka thėnė se Lėvizja Vetėvendosje ėshtė ajo qė duhet tė pyetet lidhur me kėtė ēėshtje, duke vėnė nė pah se LDK e LVV ende nuk janė partnerė tė koalicionit.

Nėnkryetari i LDK-sė madje thotė se nuk ėshtė ēėshtje e partisė sė tij ankesa e LVV-sė nė Gjykatėn Supreme, pėrmes sė cilės kėrkojnė qė KQZ tė lejojė numėrimin e votave tė ardhura nė mėnyrė tė kontrabanduar nga Serbia.

“Po ēka kemi me reagu pėr ankesa qė i bojnė ata, pyeti ata, Vetėvendosjes i vėshtirėsohet se ajo e ka obligim pėr me ba Qeverinė, nuk jemi partnerė ende, jemi tu punu ende n’mujshėm me i harmonizu programet e ēėshtje me interes, na bojmė koalicion, s’mujtem… na nuk jemi partner ende”, tha Veliu.

Vendimi i fundit i PZAP-sė pėr anulimin e votave tė ardhura nga Serbia ka ndryshuar disi matematikat e partive politike, kryesisht dy partive qė synojnė tė formojnė koalicion qeverisės.

Kjo pasiqė nė rast se Gjykata Supreme nuk aprovon si tė drejtė ankesėn e Lėvizjes Vetėvendosje pėr numėrimin e votave tė ardhura jashtėligjshėm nga Serbia, Nisma Socialdemokrate e Fatmir Limajt mund tė kalojė pragun zgjedhor.

Nėse kjo ndodhė, atėherė LVV do tė ketė tre deputetė me pak, ndėrsa LDK, PDK, AAK-PSD nga njė.

Kujtojmė se nėse Nisma Socialdemokrate kalon pragun prej 5 pėrqind, Lėvizja Vetėvendosje do tė ketė 29 deputetė, ndėrsa LDK-ja 28 deputetė.

Numri i deputetėve tė tė dy partive nė total do tė jetė 57, numėr ky qė nuk do tė jetė i mjaftueshėm pėr votimin e Qeverisė siē kėrkohet tė jetė 61 sipas ligjit.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2019, 14:09   #104
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?Partia turke qė po u qet kushte LDK-sė e VV-sė

Kosova Ime Lajme

Kryetari i Partisė Demokratike Turke tė Kosovės (KDTP), Fikrim Damka, ka thėnė se pėr t’u bėrė pjesė e koalicionit tė ardhshėm qeverisės kjo parti do tė kėrkojė poste ministrore.

Ai ka treguar se kjo parti nė Kuvendin e Kosovės pėrfaqėsohet me dy deputetė dhe i takon njė ministri.

Nė kėtė intervistė dhėnė gazetės “Epoka e re”, Damka ka deklaruar se me marrjen e pėrgjegjėsive tė reja nė qeverinė e re do tė bėjnė punė produktive ashtu siē kanė bėrė edhe nė qeveritė e kaluara. “Nė qeverinė e re si me deputetė nga komuniteti turk, sigurisht do tė kėrkojmė detyra ministrore. Unė besoj qė si komuniteti turk kemi bėrė punė tė lėvdueshme nė qeveritė e kaluara. Do tė bėjmė punė edhe mė tė mira nė qeverinė e re”, ka thėnė ai.

I pari i KDTP-sė ka pėrmendur edhe kėrkesat e tjera tė kėsaj partie qė do t’i ketė ndaj mandatarit pėr formimin e qeverisė. “Njė nga kėrkesat tona do tė jetė qė tė kemi mė shumė pėrfaqėsim tė komunitetit turk nė institucionet e Kosovės, duke mos dhėnė kushte pėr krijim e qeverisė”, ėshtė shprehur ai.

Damka si kryetar i ri i kėsaj partie ka folur edhe pėr procesin e brendshėm partiak qė e ka bėrė shef tė KDTP-sė. Ai ėshtė zotuar se do tė angazhohet pėr zgjidhjen e tė gjitha problemeve tė komunitetit turk nė Kosovė.

“Falėnderoj edhe njė herė tė gjithė delegatė qė mė kanė zgjedhur mua kryetar tė partisė. KDTP-ja ėshtė partia e vetme qė pėrfaqėson komunitetin turk nė Kosovė. Kėshtu qė detyrat tona kryesore janė: tė interesohemi pėr problemet nė komunitetin turk nė Kosovė, t’i krijojmė zgjidhjet pėr problemet, sidomos nė arsim dhe nė kulturė. Gjithashtu, punėsimi i tė rinjve nga komuniteti turk ėshtė njė nga pėrparėsitė tonė”, ka thėnė Damka.

Ai nuk ėshtė shprehur i kėnaqur me rezultatin qė kjo parti ka arritur nė zgjedhjet e parakohshme tė 6 tetorit.

Damka ėshtė zotuar se do tė angazhohet maksimalisht qė ta rritė numrin e votave pėr kėtė parti nė zgjedhjet lokale. “Rezultatet e zgjedhjeve mė 6 tetor janė shembulli mė i dukshėm i nevojės pėr ndryshimin nė tėrė Kosovėn. Dua tė them se kemi pėsuar ulje tė votave pėr sa i pėrket KDTP-sė dhe nuk jam kėnaqur me rezultatet e zgjedhjeve. Por besoj se do t’i analizojmė mirė rezultatet e zgjedhjeve dhe do tė mundohemi tė rrisim kėtė nė zgjedhjet lokale”, ka thėnė Damka.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2019, 11:50   #105
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?


Presidenti i Kosovės, as i VV-sė e as i LDK-sė: Ja kė e preferon VV-ja

17/11/2019 - 12:13


Marrėveshja eventuale pėr koalicionin e ardhshėm qeverisės ndėrmjet Lėvizjes Vetėvendosje dhe Lidhjes Demokratike tė Kosovės, pritet tė pėrfshijė edhe ēėshtjen e presidentit tė ardhshėm tė Kosovės, i cili sipas mandatit kushtetues duhet tė zgjidhet nė pranverėn e vitit 2021.

Lidhja Demokratike e Kosovės preferon qė tė gjitha ēėshtjet, nisur nga ndarja e ministrive e deri te posti i presidentit tė pėrfshihen nė marrėveshjen e ardhshme ndėrmjet liderit tė Vetėvendosjes, Albin Kurti, dhe atij tė LDK-sė, Isa Mustafa.

Insistimi i LDK-sė qė tė diskutohet edhe pėr presidentin e ardhshėm qė do tė vijė nė krye tė shtetit nė vitin 2021, ndėrlidhet me faktin se nėse presidenti nuk zgjidhet, vendi shkon nė zgjedhje, andaj LDK-ja nuk preferon njė marrėveshje koalicioni qė do tė zgjaste njė vit e gjysmė.

Kurse Vetėvendosje, nuk e preferon shumė debatin pėr presidentin nė kėtė fazė, por i bėn thirrje LDK-sė qė tė mos presė mė certifikimin e rezultatit tė zgjedhjeve pėr t’u marrė vesh rreth ndarjes sė ministrive.

E Vetėvendosje duket se dėshiron qė pozita e presidentit tė vendit t’i takojė njė personi jopartiak, as LDK-sė e as VV-sė. Ballkani.info nga burime tė sigurta mėson se Vetėvendosje i ka thėnė LDK-sė qė njeriu mė i duhur pėr pozitėn e tė partit tė shtetit ėshtė Murat Jashari.

Murat Jashari, djali i Hamėz Jasharit dhe nipi i komandantit legjendar, Adem Jashari, sipas kėtyre burimeve, ėshtė personi qė VV-ja po e shtynė pėrpara. “LDK-ja sikur ėshtė gjendur e befasuar kur ka ardhur njė propozim i tillė nga zyrtarėt e Vetėvendosjes, pasi qė kėtė pozitė e synon Isa Mustafa.

Dhe duke mos mundur as ta hedh poshtė si propozim, LDK-ja nuk ka qėndrim tash pėr tash. Dhe kjo ka bėrė qė pozita e presidentit tė jetė ‘mollė sherri’ pėr arritjen e shpejt tė koalicionit”, thonė kėto burime.

Murat Jashari ishte propozuar edhe nė fillim tė vitit 2016 pėr president, nė kohėn kur pritet qė presidenti aktual, Hashim Thaēit tė votohej nė Kuvend nga koalicioni i atėhershėm PDK-LDK.

Propozimin pėr Jasharin e kishte dhėnė Fatmir Limaj, kryetari i Nismės Socialdemokrate, megjithatė ai nuk kishte gjetur aso kohe mbėshtetje nga partitė tjera. Presidenti Thaēi ka mandat edhe njė vit e gjysmė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2019, 12:30   #106
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?“Godet“ Molliqaj, o Albin do ta publikoj inēizimin ēka ke fol pėr…


Dardan Molliqaj ka thėnė se kryetari i tanishėm i LVV’sė, Albin Kurti kishte kėrkuar qė tė hiqen vijat e kuqe pėr koalicion me PDK’nė.Molliqaj tha se nė njė takim me Ymerin e Kurtin, ky i fundit kishte thėnė se duhet shqyrtuar seriozisht mundėsia e koalicionit me PDK’nė.“Ekziston incizimin me kamerė i mbledhjes sė prillit tė vitit 2016, tė Kėshillit. Aty Kurti ka thėnė t.ekstualisht se duhet tė hiqen vijat e kuqe pėr PDK’nė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2019, 19:43   #107
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2019, 20:04   #108
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,142
Thanks: 8,172
Thanked 3,743 Times in 1,994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
E vertete kjo qe isa ka qene argat i hasimit (gjyshi i hases ka qene pop serb) dmth argat i rrahmanit, milloshit dhe serbise.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2019, 14:20   #109
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
E vertete kjo qe isa ka qene argat i hasimit (gjyshi i hases ka qene pop serb) dmth argat i rrahmanit, milloshit dhe serbise.
e pse po i hyni ne byth ju te vetfundosjes tuj e lut isen aman merrna ne qeveri
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2019, 14:51   #110
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,866
Thanks: 4,389
Thanked 4,744 Times in 3,155 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: A do te deshtoi Koalicioni VV-LDK?

I kujt ish ky Avtopusyy qe nuk doli ne stom te Kusov`s me 6 tetore


Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 74301070_2546540975430652_6947343694177501184_n.jpg (23.6 KiloByte, 8 shikimet)
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur