Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Futbolli > Zona e Basteve 1 x 2

Zona e Basteve 1 x 2 Zona e Skedinave dhe Basteve 1 x 2

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-03-2013, 15:57   #1
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Formula rreth basteve

Raporti midis probabilitetit dhe kuotave.

Nqs per nje eveniment kam nje probabilitet te mundshem perfundimi P, kuota perkatese Q eshte:

Q = 100/P

Keshtu p.sh. nqs besoj qe nje skuader do te fitoje me 80% , P = 0,8. Kuota korrekte do te jete Q = 1/0,8 = 1,25Konvertimi i kuotave midis formateve te
ndryshem.


Ne pergjithesi, kuotat jane te shprehura ne formate te ndryshme per bookmakers te ndryshem. Me e perhapura eshte “Kuota Dhjetore” (Evropiane), ku p.sh. 2.00 tregon qe arketohet dyfishi i asaj qe eshte bastuar (duke perfshire bastin fillestar).


Pastaj vjen formati amerikan, me numrat pozitiv dhe negativ, i cili perdoret shpesh ne bastet e sporteve amerikane. Formulat per konvertimin e e nje kuote amerikane (QA) ne kuoten dhjetore (QD) eshte:

Rasti kuotave negative: QD = 100 – 100/QA * 100

Rasti kuotave pozitive: QD = 100 + QA


Ne fund vjen formati thyesor qe perdoret tek bastet me kuaj dhe nga disa bookmakers. Per te gjetur kuoten dhjetore mjafton te llogarisim vleren e thyeses, ta shumezojme me 100, dhe pastaj t’i shtojme 100.

P.sh. kuota 7/4 korrespondon me kuoten dhjetore (7/4 * 100 + 100) = 2,75.Leverdia e bookmakerit tek bastet me 2 ose 3 rezultate te mundshme.

Ne nje ndeshje tenisi, me dy rezultate te mundshme, supozojm se kemi kuotat q1 dhe q2 te dhena nga nje bookmaker. Avantazhi i bookmakerit jepet nga formula:

1 - (100/q1 + 100/q2)

Tek ndeshjet me 3 rezultate te mundshme (p.sh. futbolli), nqs kuotat jane q1, qx, q2 avantazhi i bookmakerit jepet nga formula:

1- [(q1 * qx * q2) / (100 * (q1*qx+q1*q +qx*q2))]Llogaritja e kuotave tek Dopio-Chance.

Duke pasur dy kuota q1 dhe qX e duam te gjejme kuoten korrekte qe i perket dopio-chancit q1x, atehere perdorim formulen:

q1x = q1 * qx/ (q1+qx)


Kujdes !!! Shpesh, ne vend qe te luhet kuota dopio-chance e ofruar nga bookmaker, eshte me e leverdisshme te luash veē e veē te dyja kuotat q1 e qx.
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 11:10   #2
Bastarena
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Mar 2018
Posts: 7
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
Bastarena ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Formula rreth basteve

Luaj kush fiton ndeshjet per Boterorin e Rusise, bastet kane filluar
https://media.bastarena.com/redirect...d=1500&lpid=11
Bastarena nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur