Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes > Udhėtime

Udhėtime Udhėtimet tuaja

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-01-2014, 20:15   #1
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Bregdeti shqiptar renditet i 4-ti nė listėn e 52 vendeve qė duhen vizituar gjatė vitit 2014. Prestigjiozja “New York Times” rekomandon tė gjithė turistėt tė vizitojnė bregdetin shqiptar, i cili ofron kombinimin mė tė mirė tė bukurisė sė bregdetit Dalmat nė Kroaci, thesaret arkeologjike qė gjenden nė Turqinė dhe Greqinė e lashtė dhe bukuritė e Italisė sė Jugut. Tė gjitha kėto perla tė Evropės mund ti gjeni nė njė vend tė vetėm, Shqipėri, njė rikthim nė kohėt kur Evropa ishte e virgjėr dhe kushtonte pak", shkruan New York Times. Sipas gazetės, zhvillimet e mėparshme kėrcėnonin rikthimin e kėtij bregdeti nė vitet pas komunizmit, por qeveria e re qė erdhi nė pushtet nė shtator tė 2013-ės, premtoi ta kthejė nė identitet.


http://www.nytimes.com/interactive/2...o-go.html?_r=0

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 09-10-2018 nė 20:55
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 20:46   #2
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Per t'u vizituar nga larg, nga nje yacht ose me mire nga google earth. Se akomodimi eshte per ibret.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 20:48   #3
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga atrevido Shiko postimin
Per t'u vizituar nga larg, nga nje yacht ose me mire nga google earth. Se akomodimi eshte per ibret.
jo te gjithe vizitojne nje vend per te fjetur ne hotele me 5 yje...
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 20:48   #4
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

gjithsesi flm ketyre qe na bejne pak publicitet qyle. dem nuk na ben sido qe te jete
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 20:52   #5
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
jo te gjithe vizitojne nje vend per te fjetur ne hotele me 5 yje...
Midis nje Hoteli me 5 yje dhe atyre stallave lopesh atje, ka ndermjet 100 kategori te tjera.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 21:36   #6
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga atrevido Shiko postimin
Midis nje Hoteli me 5 yje dhe atyre stallave lopesh atje, ka ndermjet 100 kategori te tjera.
atje ku???

sdq ishte per te treguar ty qe per te vizituar nje vend, kryesorja nuk eshte hoteli apo hosteli ku flihet.
perparesite per nje udhetar/turist jane te tjera.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 21:47   #7
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
atje ku???

sdq ishte per te treguar ty qe per te vizituar nje vend, kryesorja nuk eshte hoteli apo hosteli ku flihet.
perparesite per nje udhetar/turist jane te tjera.
Ne Jug te Shqiperise pra, ku tjeter.

Varet nga lloji i turistit. Hoteleria ne Shqiperi, hiq nja 2-3 qe jane me kualitet te mire por ne raport me cmimin skandal, eshte per te ardhur keq. S'e besoj qe ai nga Amerika te niset per te fjetur me cader ose ne ato stalle lopesh, te pista, pa sherbime dhe aspak komode.
Leri shqiptaret si puna jone, qe kthehemi ne atdhe, por s'i bie mendja te huajve te vijne atje. Dete ka kudo, por ka edhe lluks, jo si te ne.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 21:55   #8
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga atrevido Shiko postimin
Ne Jug te Shqiperise pra, ku tjeter.

Varet nga lloji i turistit. Hoteleria ne Shqiperi, hiq nja 2-3 qe jane me kualitet te mire por ne raport me cmimin skandal, eshte per te ardhur keq. S'e besoj qe ai nga Amerika te niset per te fjetur me cader ose ne ato stalle lopesh, te pista, pa sherbime dhe aspak komode.
Leri shqiptaret si puna jone, qe kthehemi ne atdhe, por s'i bie mendja te huajve te vijne atje. Dete ka kudo, por ka edhe lluks, jo si te ne.
po cfare pret ti?
te vije per luks amerikani ne shqiperi?

po te ishte per lluks, shkon ne karaibe qe i ka poshte shtepise.

sdq jam dakord qe mungojne struktura te pershtatshme, por perparesia eshte dicka tjeter.
transporti mbi te gjitha. rruget.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 22:28   #9
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
po cfare pret ti?
te vije per luks amerikani ne shqiperi?

po te ishte per lluks, shkon ne karaibe qe i ka poshte shtepise.

sdq jam dakord qe mungojne struktura te pershtatshme, por perparesia eshte dicka tjeter.
transporti mbi te gjitha. rruget.

Une jam i mendimit qe amerikanet ne Shqiperi vijne vetem po i shtyu ndonje shok, keshtu si edhe shumica e te huajve qe vijne ne Shqiperi per pushime. Kjo "ftesa" qe ben New York Times, s'besoj se do korri shume sukses. Jemi akoma cope cope ne shume aspekte. Vjen shqiptari se ka familjen atje, por nuk behen pushime(me konceptin qe kane perendimoret) ne Shqiperi.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 22:33   #10
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

O Admiral, lajmi eshte nga rubrika e sporteve ekstreme, pushime per ata qe merren me mbijetesen ne kushte te veshtira. Gazeta e ka radhitur te katerten mbas Antarktides, Sahares dhe Amazones!
__________________
I know one thing, that I know nothing
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 22:45   #11
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga atrevido Shiko postimin
Une jam i mendimit qe amerikanet ne Shqiperi vijne vetem po i shtyu ndonje shok, keshtu si edhe shumica e te huajve qe vijne ne Shqiperi per pushime. Kjo "ftesa" qe ben New York Times, s'besoj se do korri shume sukses. Jemi akoma cope cope ne shume aspekte. Vjen shqiptari se ka familjen atje, por nuk behen pushime(me konceptin qe kane perendimoret) ne Shqiperi.
pse, cfare koncepti kane perendimoret???
perendimoret kane lloj lloj konceptesh.
disa shkojne ne hotele e resorte luksoze e disa ne hostele, b&b e apartamente.
disa duan relaks dhe parazitllek, disa ekskursione dhe aktivitete te ndryshme.

italia beri ate qe thua ti. investoi kryesisht ne turizem elite.
cili ishte rezultati? vete italianet po shkojne e bejne pushimet ne spanje.

jam i mendimit qe po te ishte per lluks, nuk mund te konkurrojme me askend. nuk eshte lluksi ai qe do terhiqte turistet ne shqiperi.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 22:59   #12
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
pse, cfare koncepti kane perendimoret???
perendimoret kane lloj lloj konceptesh.
disa shkojne ne hotele e resorte luksoze e disa ne hostele, b&b e apartamente.
disa duan relaks dhe parazitllek, disa ekskursione dhe aktivitete te ndryshme.

italia beri ate qe thua ti. investoi kryesisht ne turizem elite.
cili ishte rezultati? vete italianet po shkojne e bejne pushimet ne spanje.

jam i mendimit qe po te ishte per lluks, nuk mund te konkurrojme me askend. nuk eshte lluksi ai qe do terhiqte turistet ne shqiperi.
Perendimoret kane konceptin e drejte te pushimit. Kur shkojne me pushime nuk marin ene kuzhine me vete dhe s'gatuajne ne "hotel". Bejne pushim/relax total dhe kerkojne kushte te denja. Shqiperia nuk t'i ofron. Shqiperia thote "hajde se kemi detin e bukur, por kushtet per ibret". Tani ti mendon se ai do niset nga Amerika per te pare detin shqiptar(5-6 ore rruge nga Rinasi) edhe per te ngrene nje cope byrek. apo do vije italiani ne Dhermi se eshte deti me dallge apo qielli me re dhe nuk shkon dot ne Salento, Sicilia apo Sardegna etj.

Jemi shume mbrapa. I themi flm NYT, por eshte sikur te ftojne te zgjedhesh midis nje karroce me mushke dhe nje Mercedesi.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 23:02   #13
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga atrevido Shiko postimin
Perendimoret kane konceptin e drejte te pushimit. Kur shkojne me pushime nuk marin ene kuzhine me vete dhe s'gatuajne ne "hotel". Bejne pushim/relax total dhe kerkojne kushte te denja. Shqiperia nuk t'i ofron. Shqiperia thote "hajde se kemi detin e bukur, por kushtet per ibret". Tani ti mendon se ai do niset nga Amerika per te pare detin shqiptar(5-6 ore rruge nga Rinasi) edhe per te ngrene nje cope byrek. apo do vije italiani ne Dhermi se eshte deti me dallge apo qielli me re dhe nuk shkon dot ne Salento, Sicilia apo Sardegna etj.

Jemi shume mbrapa. I themi flm NYT, por eshte sikur te ftojne te zgjedhesh midis nje karroce me mushke dhe nje Mercedesi.
ja qe e ke gabim. jo te gjithe kerkojne relaksin. sidomos te rinjte abssolutisht jo.

ke fjetur ndonje nate ne hostel?
ke bere ndonjehere pushime ne azi, afrike apo amerike latine?
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 23:13   #14
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
ja qe e ke gabim. jo te gjithe kerkojne relaksin. sidomos te rinjte abssolutisht jo.

ke fjetur ndonje nate ne hostel?
ke bere ndonjehere pushime ne azi, afrike apo amerike latine?
Kur flas per relax, mos ki parasysh nje qender rehabilitimi apo ndonje azil pleqsh. Flas per te kaluar nje periudhe kohore larg streseve dhe ta kesh mendjen vetem tek defrimi. Te rinjte kerkojne qef, kerkojne diskoteka, kerkojne te bejne njohje te reja edhe gjera te tjera. Ne Shqiperi duhet t'i japesh nje katalog me instrucione, se bo vaki i afrohesh ndonje goce qe s'e ke studiuar mire, plas sherri. E shume e shume peripeci te tjera, qe vetem ne me shpirt atdhetar i perballojme. Hiqe nga mendja se nje amerikan midis Frances, Italise, Spanjes apo Greqise e Kroacise, vjen te haje byrek ne Shqiperi apo per te pire vaj ulliri ne Borsh.

Kush shkon ne hostel, ben nje sakrifice te vogel per te pare nje vend qe ia vlen. Ca ka Shqiperia ndonje gje te vecante?
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 23:23   #15
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga atrevido Shiko postimin
Kur flas per relax, mos ki parasysh nje qender rehabilitimi apo ndonje azil pleqsh. Flas per te kaluar nje periudhe kohore larg streseve dhe ta kesh mendjen vetem tek defrimi. Te rinjte kerkojne qef, kerkojne diskoteka, kerkojne te bejne njohje te reja edhe gjera te tjera. Ne Shqiperi duhet t'i japesh nje katalog me instrucione, se bo vaki i afrohesh ndonje goce qe s'e ke studiuar mire, plas sherri. E shume e shume peripeci te tjera, qe vetem ne me shpirt atdhetar i perballojme. Hiqe nga mendja se nje amerikan midis Frances, Italise, Spanjes apo Greqise e Kroacise, vjen te haje byrek ne Shqiperi apo per te pire vaj ulliri ne Borsh.

Kush shkon ne hostel, ben nje sakrifice te vogel per te pare nje vend qe ia vlen. Ca ka Shqiperia ndonje gje te vecante?
dicka te vecante?
ne syte e europianeve eshte shume i vecante, pasi edhe pse afer gjeografikisht, u duket shume larg ne aspektet e tjera.
gjithe ajo rromuja, zhurma dhe mungesa e rregullave ne qarkullim, per europianet eshte dicka e vecante.

nje mik i imi sapo u nis per ne sri lanka.
nuk ka shkuar per lluks atje, sepse lluksin e ka ne shtepine e vet. ka shkuar per te vizituar nje vend te ri.
dhe kjo eshte arsyeja se pse te huajte mund te vijne ne shqiperi.

sipas arsyetimit tend, europianet dhe amerikanet nuk duhet te vizitojne kurre vendet e botes se trete, pasi do perballen me mangesi qe ne vendet ku jane lindur dhe rritur nuk i kane.
mirepo keto jane gjera qe nxisin kureshtjen dhe deshiren per t'u njohur me dicka "te vecante".

p.s. hosteli nuk eshte vetem sakrifice, six thua ti, por eshte edhe zgjedhje. ka doktore e arkitekte te cilet preferojne te flene ne hostele.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 23:37   #16
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,125
Thanks: 0
Thanked 606 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Qofte ashtu si thua ti, por une nuk shoh asgje te veēante ne Shqiperi, sic mund te kete ne vende te tjera edhe me te prapambetur se Shqiperia. Ku i dihet, mund te pelqejne tunelet ose ato guret atje ne Butrint, apo rruget pa senjalistike, qe humb edhe me navigator. Deri me sot s'e ka ca njeri koken, pervec atyre qe vijne prej shoqerise.
__________________
La vita č come il mare, non gliene frega un cazzo se non sai nuotare.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 23:50   #17
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga atrevido Shiko postimin
Qofte ashtu si thua ti, por une nuk shoh asgje te veēante ne Shqiperi, sic mund te kete ne vende te tjera edhe me te prapambetur se Shqiperia. Ku i dihet, mund te pelqejne tunelet ose ato guret atje ne Butrint, apo rruget pa senjalistike, qe humb edhe me navigator. Deri me sot s'e ka ca njeri koken, pervec atyre qe vijne prej shoqerise.
sa vjet ke qe nuk shkon ne shqiperi?

une frekuentoj mjaft forume e social network udhetaresh dhe te garantoj qe e ke 100% gabim.
ka sa te duash te huaj qe vizitojne shqiperine VETEM dhe jo fale shoqerise.
dhe ata jane gjithnje e me shume. kryesisht te rinj.

dhjetra here me kane kontaktuar te huaj online perpara se te niseshin ne shqiper. me kerkonin ndihme per gjera te ndryshme apo opinione.

ja psh. ne tripadvisor ke sa te duash te huaj qe duan te shkojne dhe pyesin e informohen perpara.
http://www.tripadvisor.com/ShowForum...3-Albania.html
http://www.tripadvisor.it/ShowForum-...3-Albania.html
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2014, 23:55   #18
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Duhet vizituar per tu pare sesi eshte shkaterruar.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-01-2014, 00:28   #19
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,368
Thanks: 1,912
Thanked 2,142 Times in 1,595 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Morrison Shiko postimin
O Admiral, lajmi eshte nga rubrika e sporteve ekstreme, pushime per ata qe merren me mbijetesen ne kushte te veshtira. Gazeta e ka radhitur te katerten mbas Antarktides, Sahares dhe Amazones!
e hape adresen e new york times?
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-01-2014, 02:44   #20
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,633
Thanks: 1,830
Thanked 2,459 Times in 1,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: New York Times: Bregdeti shqiptar nder 52 destinacionet per tu vizituar

Vallaj ai vend eshte tamam si nje gure I cmuar qe ka humbur. Eshte mbuluar nga pluhuri I kohes. Ai vend behet parajs te kishte njerez qe kujdesen per te. Naft po, bregdet po,gas natyral po, minerale po, klime mesdhetare po, bjeshk po. I ka te gjitha mundesite. I mungon vetem njeriu me shpres. Gjynah, po shkon dem kot..
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur