Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Katolik

Katolik Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt katolikė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2014, 12:49   #41
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Po perfiton nga situata ilia,te na konvertoje ne orthodhokse...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 12:55   #42
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,762
Thanks: 7,068
Thanked 8,317 Times in 5,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

ja mbyllen Spiros temen per urimin.?

85 vjeē u boft piskopi inshalla
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 12:56   #43
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

thot Ilia evolucioni nuk ka kurrfare mbeshtetje shkencore
S'po futemi me thelle,nje vaksine apo nje antibiotik qe merr,mjafton te mendosh pak me shume,a eshte abrakadabra nga perrallat biblike apo evolucioni dhe shkenca.

p.s:TerraN,ai dijetari musliman mire e ka thene,ne Islam nuk ka Evolucion.
Evolucioni nuk ka qellim,zoti dhe ideologjite fetare cfardo bejne,e bejne me qellim.
Evolucionit nuk ia ndie qoshja a lutesh ti apo jo.Nuk merzitet a je ketu apo ne ndonje tjeter galaktike.
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 13:36   #44
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,917
Thanks: 813
Thanked 511 Times in 306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

*

unreal,

ka dallim (te cilin nuk e ben dot ti....dhe shume te tjere ketu) shume te madh, deri me 180°, ndermjet Librave te Shenjte (dhe atyre qe i kane sjelle ata) dhe fetareve/pasuesve te Tyre. Me kete rast me duhet t'i jap te drejte Ilisė, megjithese edhe ai vet eshte i tille, se, sa i perket fetareve/ndjekesve te fevete ndryshme...keta nuk dallojne fare nga ndjekesit e "profetit" Darwin...
Pra, si "pasues" i Darwinit, si ai i Krishtit...njesoj.


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 22:26   #45
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Une nuk fyej njeri. Une thjesht bej krahasimin midis Bibles dhe evolucionit. Papa eshte shprehur hapur ne mbrojtje te "evolucionit" dhe jo vetem ky, por edhe akademia papnore e shkencave po merret me "evolucionin" ne perkrahje te kesaj feje (evolucioni). Pra, eshte i gjithe sistemi romano-katolik, qe eshte ne mbeshtetje te tezes evolucioniste. Me lejo te te ve edhe njehere ne dukje se rruget e "evolucionit" jane qartesisht te ndara nga ato te Bibles. Evolucioni nuk ka asnje mbeshtetje shkencore, nderkohe qe Bibla eshte libri qe ka me shume perkrahes sot dhe qe ka referime shkencore me shume se cilado ide "shkencore" evolucioniste. Me qellim papa nuk ka percaktuar (dhe s`e ben dot) se cfare eshte krijuar dhe cfare ka evoluar, kjo per te bere te besueshme idene e evolucionit "teist", qe eshte nje shpikje me qellim perfundimtar ateizmin.
Nese thone se njeriu ka ardhur ne kete gjendje permes evolucionit, ashtu si edhe gjithe natyra dhe bota bimore dhe shtazore, e para gje qe kundershton Biblen eshte koncepti i "vdekjes". Vdekja lindi pas renies se njeriut ne mekat dhe mallkimit nga Perendia dhe renies se te gjithe Krijimit dhe kozmosit, ndersa sic thote papa, akademia papnore e shkencave dhe evolucionistet e rendomte prej qindra vjetesh, vdekja dhe jeta jane bashkeshoqeruese te evolucionit nepermjet seleksionimit natyral, pra eliminimit te llojeve me te dobeta dhe mbijeteses se atyre me te forta.
Me keqardhje me duhet te pohoj, se papa dhe romano-katolicizmi nuk eshte me nje herezi. Eshte thjesht ateizem.

tung
Vetem nje mendim ndajme bashke Ilia, ate per evolucionin.
Kur them fjalen ''evolucion'' e kam fjalen per evolucionin biologjik, pra ate darvinist te cilin une nuk e besoj.

Kurse Papa dhe katolicizmi, o Ilia, nuk eshte ateizem, por eshte nje fe qe ka moralin e e vet.
Atje tek Greqia jote, sa e sa idjotizma kane bere metropolitet tuaj ? Por ata nuk perfaqesojne ortodoksine e cila dhe kjo eshte nje fe dhe ka moralin e vet.
Edhe nje here po ta them qe ti luan me interpretimin dhe jo me vete faktin, pra ti flet se ashtu te pelqen ty te flasesh per katolicizmin, por jo se katolicizmi eshte ashtu sic thua ti.
Ne fakt nuk ka grek qe te flase ndryshe, aq me teper grek i indoktrinuar sic je ti. Shpetoje veten nga indoktrinimi Ilia, se ky i fundit te pengon te shikosh qarte.
Nje cam i indoktrinuar nga kisha greke ishte dhe Napolon Zerva dhe ti e di mire se cfar krimesh beri.
Ilia, shpetoje veten !
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 22:44   #46
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Kur them fjalen ''evolucion'' e kam fjalen per evolucionin biologjik, pra ate darvinist te cilin une nuk e besoj.
...
Sa evolucione paska? Po he i here?

Mire ai qorr, se aq hesapin po ju te tjeret se ...
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 23:15   #47
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

sna the ndonje gje te re! ooo francesko!
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2014, 21:30   #48
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
*

unreal,

ka dallim (te cilin nuk e ben dot ti....dhe shume te tjere ketu) shume te madh, deri me 180°, ndermjet Librave te Shenjte (dhe atyre qe i kane sjelle ata) dhe fetareve/pasuesve te Tyre. Me kete rast me duhet t'i jap te drejte Ilisė, megjithese edhe ai vet eshte i tille, se, sa i perket fetareve/ndjekesve te fevete ndryshme...keta nuk dallojne fare nga ndjekesit e "profetit" Darwin...
Pra, si "pasues" i Darwinit, si ai i Krishtit...njesoj.


*
Dallimi tjeter eshte:

Ndjekesit e Darwin-it kane studiuar dhe shpenzuar miliarda dollare per ta vertetuar a eshte Evolucioni ne veprim apo jo.

Krahu tjeter,ai i juaji,ka pranuar si te verteta pa asnje kusht ate cfare u eshte thene.

Keshtu kur flasim per dallime TerraN.
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2014, 21:40   #49
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Scion Shiko postimin
Sa evolucione paska? Po he i here?

Mire ai qorr, se aq hesapin po ju te tjeret se ...
Per te pas...nji ka, por me lart sikur po e ngatarronin kete fjale, prandaj e cilesova qe te jem i qarte.
Me lart, nga ana figurative shkrunin dhe per evolucionin e njeriut nga ana kulturore etj.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2014, 18:24   #50
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Kur them fjalen ''evolucion'' e kam fjalen per evolucionin biologjik, pra ate darvinist te cilin une nuk e besoj.
Jam kurioz te di cfare mendimi ke per flavobakteret, apo mikroorganizmat qe ushqehen me polivinil kloruri, apo PVC, apo nejlon? Apo per arsyen pse efektiviteti i penicilines eshte reduktuar ne rreth 30% te atij qe kishte kur u zbulua per here te pare? A mendon se vaksina e poliomilitit eshte nje mashtrim dhe ajo e tuberkulozit nje komplot boteror per te vjedhur popujt? Nese diku ka ndonje merite per eliminimin e antraksit, ku duhet dhene kjo merite?

Cfare mendon, jo cfare beson. Cfare beson eshte e qarte.

Materiale te tjera plotesuese ne lidhje me temen: http://phylointelligence.com/observed.html (Ky eshte nje nga disa links te referuar ne faqen e Berkeley University, pikerisht per te sherbyer si material plotesues ne lidhje me ndonje paqartesi qe mund te linde gjate asimilimit te materialit primar)
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2014, 22:13   #51
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,626
Thanks: 110
Thanked 263 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Kot mundohesh periudhen komuniste t'ia mveshish ateizmit.
Justifikime...
Pyetje: A jane komunistet Ateiste?
Pyetje tjeter: A ishte sistemi komunist ne Shqiperi nje sistem Ateist?
Pres pergjigje. (Shenim: nqs nuk pergjigjesh , mos prit te te pergjigjem une per pyetjet e tua)


Citim:
Ju jeni ekstremist dhe mashtrues.
Akuza te rreme, as me njeh as te njoh. Por une nuk kam folur personalisht per ty, kam folur per ateistet ekstremist, kurse ti me ke permendur mua personalisht, ja e kupton se ne kete menyre tregon se nuk arrin te debatosh dot pa i marre gjerat personale???
Citim:
C'fare ben ti kur shkon ne misione,vetem mashtron te varferit dhe te semuret.
Se mos ke qene ndonjehere ne misione me mua ti qe te dish se cfare bej une neper misione!!! Fjale ne ere, pa argumente, pa fakte dhe perseri me drejtohesh mua personalisht (perpiqesh te grindesh me mua). Pse?
1. Ose nuk ke asnje deshire per debat, dhe futja kot
2. ose nuk di te debatosh
3. ose vetem ti e di pse.

Jezusi eshte shpetimtari i botes, Jezusi te bekkofte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2014, 22:35   #52
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Jam kurioz te di cfare mendimi ke per flavobakteret, apo mikroorganizmat qe ushqehen me polivinil kloruri, apo PVC, apo nejlon? Apo per arsyen pse efektiviteti i penicilines eshte reduktuar ne rreth 30% te atij qe kishte kur u zbulua per here te pare? A mendon se vaksina e poliomilitit eshte nje mashtrim dhe ajo e tuberkulozit nje komplot boteror per te vjedhur popujt? Nese diku ka ndonje merite per eliminimin e antraksit, ku duhet dhene kjo merite?

Cfare mendon, jo cfare beson. Cfare beson eshte e qarte.

Materiale te tjera plotesuese ne lidhje me temen: http://phylointelligence.com/observed.html (Ky eshte nje nga disa links te referuar ne faqen e Berkeley University, pikerisht per te sherbyer si material plotesues ne lidhje me ndonje paqartesi qe mund te linde gjate asimilimit te materialit primar)

Per turbekulozin, nuk mendoj se eshte mashtrim, megjithese ai tashme, me shume i perket se kaluares.
Kompanite farmaceutike, japin miliona e miliona per shpikjen e nje semundjeje, por kete gje e bejne kur kane siguruar ilacin per te, me nje fjale zaret hidhen ne tavoline dhe kompanite farmaceutike kurre nuk luajne pa patur As-in ne dore, per rrjedhoje gjithmone e fitojne lojen. Kjo eshte fare e thjeshte.

Carli Caplin, ne nje film te tijin ishte xhamaxhi dhe paguante nje femije te vogel qe t'u thyante xhamat njerzve qe ai me pas te shkonte e t'i rregullonte.
Formule e vjeter - bej rremujen dhe me pas afron zgjidhjen, po e njejta dore.
Merita e eleminimit te antraksit, duhet dhene....besoj se isha i qarte me siper.
Por, nuk harroj qe semundje te ndryshme ka patur dhe para 1000 apo 10 mije vjetesh, pra nuk veshtroj vetem nga keto kompani.

Kurse per flavobakteriet, po te kisha informacion do e jepja nje pergjigje.

Qe nuk e besoj evolucionin, ky nuk eshte faji im.

Kemi kohe qe rrahim uje ne hava per evolucionin, aq sa edukimin primar me evolucionin e mora, por kane kaluar me shume se 100 vjet dhe ka mbetur ende ne nivelin e teorise. Ndryshe nga Ajnshtajni qe flet per hapesirat, te pakten Darvinin e kemi ne toke dhe perseri eshte nivel teorie.
Ai do jete i besueshem atehere kur te pushoje se qeni teori.
Sot shkenca po hutohet nga arkeologjia, aq sa perpjekje e madhe eshte te fshihen gjerat, sepse ato qe thote arkeologjia, hedhin poshte shume koncepte qe kemi ne lidhje me historine e njeriut.
Me fal por personalisht habitem qe njerzit ende merren me evolucionin e Darvinit i cili per teorine e tij, i beri hesapet pa hanxhine.
Vetem nje fakt do te jap; Darvini, me te drejte, nuk kishte ide se cfar eshte ADN-ja.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2014, 22:54   #53
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,748
Thanks: 391
Thanked 641 Times in 430 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Une nuk fyej njeri. Une thjesht bej krahasimin midis Bibles dhe evolucionit. Papa eshte shprehur hapur ne mbrojtje te "evolucionit" dhe jo vetem ky, por edhe akademia papnore e shkencave po merret me "evolucionin" ne perkrahje te kesaj feje (evolucioni). Pra, eshte i gjithe sistemi romano-katolik, qe eshte ne mbeshtetje te tezes evolucioniste. Me lejo te te ve edhe njehere ne dukje se rruget e "evolucionit" jane qartesisht te ndara nga ato te Bibles. Evolucioni nuk ka asnje mbeshtetje shkencore, nderkohe qe Bibla eshte libri qe ka me shume perkrahes sot dhe qe ka referime shkencore me shume se cilado ide "shkencore" evolucioniste. Me qellim papa nuk ka percaktuar (dhe s`e ben dot) se cfare eshte krijuar dhe cfare ka evoluar, kjo per te bere te besueshme idene e evolucionit "teist", qe eshte nje shpikje me qellim perfundimtar ateizmin.
Nese thone se njeriu ka ardhur ne kete gjendje permes evolucionit, ashtu si edhe gjithe natyra dhe bota bimore dhe shtazore, e para gje qe kundershton Biblen eshte koncepti i "vdekjes". Vdekja lindi pas renies se njeriut ne mekat dhe mallkimit nga Perendia dhe renies se te gjithe Krijimit dhe kozmosit, ndersa sic thote papa, akademia papnore e shkencave dhe evolucionistet e rendomte prej qindra vjetesh, vdekja dhe jeta jane bashkeshoqeruese te evolucionit nepermjet seleksionimit natyral, pra eliminimit te llojeve me te dobeta dhe mbijeteses se atyre me te forta.
Me keqardhje me duhet te pohoj, se papa dhe romano-katolicizmi nuk eshte me nje herezi. Eshte thjesht ateizem.

tung
Ilia, une te besoj.
Bile une e kuptoj fare mire dhe ju jap te drejte, qe ju nuk besoni te Evolucion. Sepse juve nuk ju ka prekur fare Evolucioni.
Dhe ai i shkret evolucion, trokiti dhe u fut gjithandej vetem ne kishen tuaj nuk eshte futur. Tani nje gje nuk kuptoj une... E harroi kishen tuaj ai dhe nuk trokiti, apo trokiti dhe ju nuk ia hapet deren.

Se, qe ka Evolucion, kjo eshte provuar e sterprovuar. Ajo qe ngelet per te provuar eshte, nese prifterinjte jane, apo nuk jane qenie evolutive.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2014, 23:17   #54
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,748
Thanks: 391
Thanked 641 Times in 430 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Per turbekulozin, nuk mendoj se eshte mashtrim, megjithese ai tashme, me shume i perket se kaluares.
Kompanite farmaceutike, japin miliona e miliona per shpikjen e nje semundjeje, por kete gje e bejne kur kane siguruar ilacin per te, me nje fjale zaret hidhen ne tavoline dhe kompanite farmaceutike kurre nuk luajne pa patur As-in ne dore, per rrjedhoje gjithmone e fitojne lojen. Kjo eshte fare e thjeshte.

Carli Caplin, ne nje film te tijin ishte xhamaxhi dhe paguante nje femije te vogel qe t'u thyante xhamat njerzve qe ai me pas te shkonte e t'i rregullonte.
Formule e vjeter - bej rremujen dhe me pas afron zgjidhjen, po e njejta dore.
Merita e eleminimit te antraksit, duhet dhene....besoj se isha i qarte me siper.
Por, nuk harroj qe semundje te ndryshme ka patur dhe para 1000 apo 10 mije vjetesh, pra nuk veshtroj vetem nga keto kompani.

Kurse per flavobakteriet, po te kisha informacion do e jepja nje pergjigje.

Qe nuk e besoj evolucionin, ky nuk eshte faji im.

Kemi kohe qe rrahim uje ne hava per evolucionin, aq sa edukimin primar me evolucionin e mora, por kane kaluar me shume se 100 vjet dhe ka mbetur ende ne nivelin e teorise. Ndryshe nga Ajnshtajni qe flet per hapesirat, te pakten Darvinin e kemi ne toke dhe perseri eshte nivel teorie.
Ai do jete i besueshem atehere kur te pushoje se qeni teori.
Sot shkenca po hutohet nga arkeologjia, aq sa perpjekje e madhe eshte te fshihen gjerat, sepse ato qe thote arkeologjia, hedhin poshte shume koncepte qe kemi ne lidhje me historine e njeriut.
Me fal por personalisht habitem qe njerzit ende merren me evolucionin e Darvinit i cili per teorine e tij, i beri hesapet pa hanxhine.
Vetem nje fakt do te jap; Darvini, me te drejte, nuk kishte ide se cfar eshte ADN-ja.
Kontinent, me duket se nuk e ke kapur kuptimin e pyetjes se Gurax. Megjithase nuk dua t'jua prishe biseden, por po nderhyj se me bere pershtypje qe thua, qe Evolucioni i Darwinit dhe teoria e Relativitetit nuk jane te vertetuara.

Vertetimi i ketyre teorive nuk merret ne gjendjen civile. Nuk ka certifikate familjare per keto ceshtje.
Teorin e Relativitetit e verteton sistemi GPS qe eshte ndertuar dhe funksionon ne baze te kesaj teorie, kurse teorin e Darwinit e ke vertetuar vete kur ke lindur, me fazat qe ke kaluar ne gjendjen embrionale.

Kush qenkan keto fakte arkiologjike, qe na paskan hedhur poshte Evolucionin e Darwinit?!
ADN-ja e verteton kete teori, jo e hedh poshte. Ja na e shpjego pak, ne cmenyre ADN e hedh poshte teorin e Darwinit.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2014, 13:29   #55
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Per turbekulozin, nuk mendoj se eshte mashtrim, megjithese ai tashme, me shume i perket se kaluares.
Kompanite farmaceutike, japin miliona e miliona per shpikjen e nje semundjeje, por kete gje e bejne kur kane siguruar ilacin per te, me nje fjale zaret hidhen ne tavoline dhe kompanite farmaceutike kurre nuk luajne pa patur As-in ne dore, per rrjedhoje gjithmone e fitojne lojen. Kjo eshte fare e thjeshte.

Carli Caplin, ne nje film te tijin ishte xhamaxhi dhe paguante nje femije te vogel qe t'u thyante xhamat njerzve qe ai me pas te shkonte e t'i rregullonte.
Formule e vjeter - bej rremujen dhe me pas afron zgjidhjen, po e njejta dore.
Merita e eleminimit te antraksit, duhet dhene....besoj se isha i qarte me siper.
Por, nuk harroj qe semundje te ndryshme ka patur dhe para 1000 apo 10 mije vjetesh, pra nuk veshtroj vetem nga keto kompani.

Kurse per flavobakteriet, po te kisha informacion do e jepja nje pergjigje.

Qe nuk e besoj evolucionin, ky nuk eshte faji im.

Kemi kohe qe rrahim uje ne hava per evolucionin, aq sa edukimin primar me evolucionin e mora, por kane kaluar me shume se 100 vjet dhe ka mbetur ende ne nivelin e teorise. Ndryshe nga Ajnshtajni qe flet per hapesirat, te pakten Darvinin e kemi ne toke dhe perseri eshte nivel teorie.
Ai do jete i besueshem atehere kur te pushoje se qeni teori.
Sot shkenca po hutohet nga arkeologjia, aq sa perpjekje e madhe eshte te fshihen gjerat, sepse ato qe thote arkeologjia, hedhin poshte shume koncepte qe kemi ne lidhje me historine e njeriut.
Me fal por personalisht habitem qe njerzit ende merren me evolucionin e Darvinit i cili per teorine e tij, i beri hesapet pa hanxhine.
Vetem nje fakt do te jap; Darvini, me te drejte, nuk kishte ide se cfar eshte ADN-ja.
Jane pikerisht shkrime si ky qe sherbejne si shembuj per te evidentuar se sa kancerogjene jane besimet per intelektin, vetem besimet jane ne gjendje qe ate cfare lexohet e zeze mbi te bardhe te mos merret fare parasysh. Ndoshta nuk eshte ende dhe aq evidente qe flitet per "observed cases" ne speciezim, ca e s'ben vaki...
Por atje thuhet se: [cituar] The purpose of this page is to illustrate the following: it is a scientific fact that new species can form, mutations can add genetic material to the genome of an organism, mutations can change the phenotype of an organism, and mutations can create advanced new features.

Sidoqofte - nje permbledhje me fjale te thjeshta - flavobakteret jane baktere qe ushqehen me nejlon, nje material i prodhuar teresisht nga njeriu, qe nuk gjendet ne gjendje te lire ne natyre. Eshte prodhuar per here te pare ne vitet 197x dhe flavobakteret u zbuluan diku rreth 1981 ne Japoni. Nese ke perseri ndonje mendim se nga dolen, nga linden, si u formuan, keto baktere inekzistente per miliarda vjet per t'u ushqyer me materialin me klasik te prodhuar nga njeriu dhe i pagjetshem ne gjendje natyrore.. nese ke ndonje opinion per shpjegimin e aparatit te tyre tretes, nga doli dhe si lindi ky mekanizem per te cilin jemi totalisht te sigurt qe s'ka ekzistuar me pare...
Ne link-un e palexuar trajtohen edhe keto.

Tjeter... arkeologjia operon ne shtrirje kohore maksimale deri 10000 vjet, ajo per cfare ne diskutojme dhe qe influencion specien njeri (homo sapiens) operon ne kufijte nga njeqind mije e deri ne miliarda vjet, ne nuk po diskutojme histori kulturale por histori biologjike.

Mangesia nuk eshte vetem tek mosnjohja e flavobaktereve, mosnjohja shfaqet madheshtore ne teresi per biologjine. E justifikueshme per dike qe nuk ka interes ndaj saj, e dyshimte per dike qe pretendon ta njohe aq sa per te thene qe nuk eshte e sakte.

Po si ishte, si? Qe nuk mendon se tuberkulozi eshte mashtrim? Aftesi fenomenale per te gjetur thelbin e diskutimit.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2014, 19:42   #56
Drinas
Super Anėtar
 
Avatari i Drinas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 110
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Drinas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Sot shkenca po hutohet nga arkeologjia
Looool, c'lidhje ka arkeologjia me evolucionin? Ne fakt ajo ka te beje me shume me brockullat e Bibles.
C'thote arkeologjia per pretendimet e Bibles, qe flasin per njerez gjigande apo per njerez qe jetonin deri 400 vjet lol.
- Po per arken e Noas, c'thote?
- Per gjarperinjte qe flasin?
- Per profetin Jonai pasi u gelltit nga peshku, i cili jetoi per shume dite nen organizmin e peshkut?

E sa brockulla tjera qe besoni ju, sa qe te vertetat ju duken si absurde ndersa absurditetet si te verteta.
Drinas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2014, 21:22   #57
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Cfar perrallash po flisni keshtu?
Nuk kam thene qe arkeologjia hedh poshte evolucionin, ka qene ne tjeter
kontekst ajo fjale.
Kurse Guraxi vetem ne nje vend ka te drejte, kur thote; ''ne linkun e pa lexuar'' se ne fakt nuk e lexova. Por, mos njohja e flavobakterieve, qenka mangesi e madhe dhe perseri me ben pershtypje kjo menyre te foluri kaq fanatike.
Nuk kam fol as e kam pas ne mend, as Noan, as Jonan, dhe une nuk besoj ato qe quhen brockulla. Nga e di ti kte ?

Por me qe s'kam shume kohe sot e leme per here tjeter kte bisede.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2014, 21:26   #58
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,748
Thanks: 391
Thanked 641 Times in 430 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Kur do ta gjesh kohen per kete biseden?
Kemi tre dite qe presim me ankth, te na largosh prrallat nga koka dhe te na shfaqesh te verteten.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2014, 22:54   #59
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Kur do ta gjesh kohen per kete biseden?
Kemi tre dite qe presim me ankth, te na largosh prrallat nga koka dhe te na shfaqesh te verteten.
Ouuu...kte nuk e dija qe po prisnit me ankth.
Pse kshu?
Pse ky pergjim?
Per kte teme qe ti me fton, kam fol aq shume ne vende te tjera, sa po t'ia hyj perseri hera-heres do me duhet te perseris vetveten. Eshte gje e merzitshme apo jo ? Dhe me pas pyeta veten; a ia vlen ?
Peshkaqeno, ke fol dhe ne numrin shumes dhe me vjen keq qe ju paskam lene te prisnit, megjithese nuk lame takim te detajuar. Pasi te lexova ty, rilexova dhe nje here postimet me lart dhe me habiti fakti qe aty pashe mllef, perdoret dhe termi ''kancerogjene'' me gjithese autori nuk thote asgje qe te kete lidhje me mendim te paster, vecse merr rolin e gjyqtarit duke shry nje mllef qe nuk e di pse e ka dhe nga e ka. Ju nuk doni diskutim, doni lufte. Une jam i afte per te dyja, por perseri them; a ia vlen ? Ju doni fyerjet? Por, a ia vlen ? Ju doni sharjet, por a ia vlen ?
Po u futa ne kte diskutim nuk do bie ne llumin e copy pastes se linqeve sic ndodh rendom ne kte forum, a thua se linqet merren nga vete apsolutja dhe s'kane gabime. Sjelljen e linqeve une e quaj varferi. Teksti neper linqe, edhe ai nga njerzit eshte bere. Une per vete nuk adhuroj njerez. Jo vetem ktu, por ne shume tema e kam pa sjelljen e linkut dhe sjellesi i linkut ne kte rast, ''i mbyll gojen'' tjetrit me ate ''apsoluten'' qe ka sjelle. Kjo me ben per te vjelle, sepse vete keta sjelles linqesh humbin identitein ne debat dhe nuk e kuptojne, mjaft te kenaqin egoizmin e tyre. Kte lloj egoizmi une e shikoj primitiv, prandaj Peshkaqeno une e bej shpesh pyetjen; a ia vlen ?
Kurse ti thu; ec e na hiq perrallat nga koka se kemi tre dite qe presim.
Peshkaqeno une nuk kam mllef kundra teje, as kundra askujt dhe nuk kam asnje kundershtim po qe se ti ke perralla ne koke, ato jane te bukura, mbaji...mos i hiq.
Ja ta them un ty nje perralle;
Peshkaqeno, une besoj se ti nuk e ke prejadhjen nga kelyshi i majmunit.

Tani pres ofendimet tuaja, me fal, desha te them mendimet tuaja.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2014, 23:14   #60
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,748
Thanks: 391
Thanked 641 Times in 430 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bota s’u krijua nė 6 ditė, Papa Franēesku: Evolucioni dhe Big Bangu tė s

Po mire mo mire. Si te duash.
Po meqenese te mora seriozisht prandaj.
Citim:
Peshkaqeno, une besoj se ti nuk e ke prejadhjen nga kelyshi i majmunit.
Une po. Une qe andej e kam prejardhjen. Mos te genjej emri, se kete emer e kam per te humbur gjurmet une. Se nip majmuni jam une. Po kam nje shok tjeter per te cilin nuk mund ta ve doren ne zjarr, nese e ka edhe ai nga majmuni prejardhjen. Po ta them ty, se me vjen rend tia them atij. Ai me duket se e ka prejardhjen nga krimbat.
Po, po! Ka njerez, qe e kane prejardhjen nga krimbat, nga morrat, bile Maqua, nje shoku im e ka prejardhjen nga gjinkallat, prandaj kendon bukur ai. Nuk e kane prejardhje te gjithe njerzit nga majmuni or jo! Per kete jam i sigurt une!

Nejse Kontinent, ishte kenaqesi, qe na ndricove me aq sa kishe mundesi.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur